Late nieuwjaarsrede van burgemeester lste elftal Go Ahead op Panhuis naar 0-2 Pi jee als kinderspel Voor Manko, de hond stond geen bok te hoog Bloemencorso verwacht weer veel kijkers K novo MAAKTE GEWELDIGE INDRUK Hond met bijzondere spring kwaliteiten Raad vergadert BURGELIJKE STAND Bokkcsprong Bezorgd Manko Uit de oude doos door Rik Valkenburg VEILING ZALTBOMMEL KESTEREN DOOLHOF NEE AFSCHEID ONVOORBEREID CONSTANT MOORDEND DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 >V r 4 LEERSUM ..Wij kunnen niet nieer bouwen waar we willen, aanbou wen wat we willen, dieren houden, mu ren optrekken of heggen neerzetten, bonien kappen en gaat u zo maar door, alles is aan regels gebonden. Wij zijn met ons allen eenvoudig te veel ge worden voor ons kleine stukje land en als wij voor onszelf al deze vrijheden op gaan eisen, dan tasten we onher roepelijk de vrijheden van onze buur man aan en in vele gevallen zelfs zijn en onze eigen gezondheid door ver storing en verontreiniging van het „mi lieu". Dit wekt vaak wrevel op bij betrok kenen, maar het is het onafwendbare gevolg van onze overbevolking en daarnaast van de welvaart, waarin we nu leven waarbij vrijwel iedereen zich van alles kan permitteren. Als we dit niet willen inzien en accepteren dan zouden we aan dezelfde welvaart wel eens te gronde kunnen gaan". Deze waarschuwende woorden kwa men uit de mond van Leersums bur gemeester mevr. s' Jacob des Bouvrie, tijdens de laatste vergadering van dc gemeenteraad in oude samenstelling, waarin niet minder dan vier raadsle den en een wethouder werden uitge zwaaid. Dat afscheid volgde nadat de burge meester in een soort verlate nieuw jaarsrede, als terugblik op de achterlig gende zittingsperiode van de raad de balans opmaakte en daarbij tot de con clusie kwam. dat er ondanks allerlei beperkende bepalingen, van hogerhand opgelegd, toch nog veel tot stand geko men was in Leersum. De burgemeester prees de harmonie waariin men doorgaans had gewerkt. „Natuurlijk zijn er punten geweest waarover heftig is gediscussieerd,'magr als de zaak dan eenmaal naarAd? ene of de andere kant 'was uitgev^lém werd hij door u als afgedaan be'sflWhwd' ën zette u zich welgemoed aan het volgen de onderwerp, zender rancune". Ook de openheid over alles wat de gemeente onderneemt roerde mevr. s' Jacob aan. „Bij de voorlichting, de informatie en O RHENEN De burgemeester van Rlhonien brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 1 september 1970 des namiddags 8 uur ten gemeen tehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal/ bibliotheek (Wilhelminaschool) op vrij dag 28 augustus van 13.00-15.00 uur en van 18.30-20.30 uur. Rhenen, 25 augustus 1970. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. Geboren: Wendelina K.. d.v. J. M. van Eek, en W. Boers. Rembrandtstraat 8 te Kesteren; Hendrika F., d.v. M. H. Hoefakker, en E. van Dorland, Fruit- straat 44. te Kesteren. Ondertrouwdt: Gerrit van Dam, Vis- sersweg 12, Rhenen. en Janna G. A. Zaaijer, Hoofdstraat 97 Kesteren. GETROUWD: A. Amanupunnjo, De Bieze, Barneveld, en J. Hitijahubessy, Fazantstraat 57, Opheusden; M. J- Kruk, wonende te Valburg, en J. van Leijen, Hamsestraat 69, Opheusden, T. van de Pol, Dalwagenseweg 53, Op heusden, en L. Arends, Kerklaan 18, Opheusden; A. Romein, Gekvoortseweg 10, Herveld, en M. Roelofse, Kastanje laan 4, Opheusden. het contact met de burgerij heeft zich in deze vier jaar een enorme ontwikke ling voorgedaan. Algemeen doet zich bij dc mensen het gevoel voör hoe lan ger hoe verder af te raken van de faits et gestes van de overheid. De zaak is zo ingewikkeld geworden, er zijn zoveel experts die ingeschakeld moeten wor den, zoveel adviezen waarom gevraagd moet worden en zoveel instanties die allemaal gekend moeten worden en die hun zegje moeten zeggen, dat het voor diezelfde overheid al een hoogst inge wikkeld bedrijf is geworden. Moeizaam moet men zijn weg vinden in de doolhof van voorschriften, bepa lingen, ontheffingen, vóór men zijn plannen gerealiseerd krijgt. Dit alles koat enorm veel tijd en energie. Vele besprekingen op allerlei ni veau hebben daarvóór bulten de ge meente plaatsgehad en het college van B. en W. is hoe langer hoe meer een rondreizend gezelschap geworden op weg om de belangen van de ge meente en haar ingezetenen te verde digen en te verduidelijken. Begrijpelijk is het dat de inwoners het dan helemaal niet goed meer kun nen volgen en ook niet begrijpen waar om het allemaal zolang moet duren". De burgemeester beloofde dat het ge meentebestuur In de toekomst bijvoor beeld door hoorzittingen uitleg en in formatie zal geven. Ze hield de raad verder voor, dat de aantrekkelijkheid van Leersum als woongemeente ook problemen geeft. „Op onze streek wordt van buitenaf grote druk uitgeoefend. De Utrechtse heuvelrug is een aantrekkelijk gebied, grenzend aan de Randstad en de trek ernaar toe is goed op gang gekomen. Onze overvolle wegen op vrije dagen en onze overvolle campings getuigen ervan. Velen willen zich hier vestigen en de vraag naar grond, huizen of zelfs maar een caravanplaatsje is groot. Tus sen haakjes: Ons inwonertal groeide van 4509 tot 5188 per 1 juli jl. Zou aan deze vraag ongebreideld worden toegegeven dan zou er van de schoonheid van de streek in zeer korte tijd niet veel meer over zijn. Rijk, pro vincie en gemeente moeten hier paal en perk stellen en vrijheden moeten knot ten en vaak zal er hier dus een „nee" moeten klinken". Hierna nam mevr. s' Jacob afscheid van mevr. Roelofs-Ploeg en de heren Van de Bogert, Lubbe, Slijkhuis en Ho- man, die niet meer in de nieuwe raad terugkeren. De heer Lubbe was zij dankbaar voor zijn humor, mevr. Roe lofs-Ploeg om haar ijveren voor een betere beveiliging van de overstekende kinderen op het kruispunt Lombok- laan-Hoflaain, de heer Slijkhuis om zijn werk in commissieverband en de heer Homan om zijn specialistische inbreng op het gebied van bouwaangelegenhe- den. Het speet haar verder bijzonder dat wethouder Van de Bogert niet meer in het college zal terugkeren. „U was een uitstekend wethouder, met een voor beeldige inzet die vooral tot uitdruk king kwam op de wijze waarop u de portefeuille van sociale zaken beheer- Tot slot dankte ieder van de niet te rugkerende raadsleden mevr. s' Jacob voor de prettige sfeer die zij altijd tij dens de raadsvergaderingen had weten te creëren. VEENENDAAL Sportniinnend Veenendaal werd gisteravond op het sport park Panhuis aangenaam verrastniet de B-ploeg van Go Ahead uit Deven ter de titelverdediger in het Stenman-toernooi, waarvan de laatste wedstrijd werd gespeeld maar de hoofdmacht van de betaalde club was naar het Veen gekomen. Niel om, zoals trainer Barry Hughes het uitdrukte, coute que coute die bokaal te behouden, maar gewoon om zijn eredivisiepupillen een nuttige oefenwed strijd te laten spelen tegen DOVO, dat in Deventer inmiddels in de annalen is vermeld als een sportieve, „rustige" amateurvereniging waartegen men zonder risico's kan aantreden voor een oefenwedstrijd. De Veenendaalse eersteklasser heeft gisteren geweldig partij gegeven in de in teressante ontmoeting met de eredivisionisten. Het moest na rust twee doel punten toestaan aan de gerenommeerde gasten uit Deventer, maar de manier waarop Mols' leerlingen tegenstand boden was bewonderenswaardig. Hughes commentaar na afloop ..Ik ontmoet liever deze opponenten dan een team waarvan we met 130 kunnen winnen vanavond heb ik weer ietsjes geleerd namelijk". In het door de Veenendaalse scheidsrechter Rebergen voortreffelijk geleide duel werd namelijk duidelijk dat de topclub van Hughes niet bij machte was de ijzeren defensie van DOVO waarin Rinie van Bruxvoort en Gerard Schinkel onvoorbereid weer waren ingezet voor rust te verschal ken. De stormlopen van Go Ahead, dat slechts op drie plaatsen gewijzigd was ten opzichte van afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Haarlem, leverde namelijk niets op en dat was voor eenj groot gedeelte te danken aan de twee routiniers Van Bruxvoort overigens in zijn eerste optreden weer een keer luid scheldend tegen zijn landgenoten en Schinkel en Nelis Houtriet en Beijer, te zamen de uitblinkers in deze match. De voorhoede had het natuur lijk onbeschrijfelijk zwaar tegen de De venter gasten en in deze linie was geen eer te behalen, ondanks het feit dat men zeer hard werkte. Go Ahead draaide in die eerste helft zeer stroef. Maar het ongeveer 1500 man tellende publick had toen nog steeds niet in de gaten een enkele uitzondering voor wat betreft bekenden als Geels. Warnas en Veenstra daarge laten dat Go Ahead 1 op het Panhuis in actie was. Toen dc speaker dat be kendmaakte weerklonk er een massaal boegeroep, want tot op dat moment (ongeveer twintig minuten gespeeld) had de equipe van de Engelse oefen- meester nog niet bijster veel gepres teerd. De „sterrenploeg" viel constant aan, maar de grote inzet van de DOVO-spe- lers deed alle gevaar te niet. De be weeglijke Ruud Geels had geen succes met zijn acties en ook spitsspeler Beek moest regelmatig zijn meerdere erken nen in de Veenendaalse verdediging, nu weer gecompleteerd door Schinkel en Van Bruxvoort. De gastenploeg bleef komen, maar het had te weinig fatasie om een opening te forceren. Tweemaal was rechtsbuiten Meutste- ge gevaarlijk dichtbij een doelpunt. Uit een pass van Lambert Verdonk schoot hij net voorlangs en tien minuten later zag hij het leer uit een verraderlijke kopbal over gaan, nadat ex-Feijenoor- der Geels hem had bediend. Dat waren in feite de enige wapen feiten aan Go Ahead-zijde in de eerste helft. DOVO kwam slechts enkele ma len tot een attaque, maar die werden dan ook steeds zeer systematisch en kalm opgezet. Beek was ook een keer dicht bij de openingstreffer, maar hij kopte tegen de lat. Iedereen vroeg zich af of DOVO dit moordende tempo ook na rust zou kun nen volhouden. Welnu, dat lukte (met enige forcering). De Veenendalers wer den wel meteen op een 0—1 achter stand gezet door Kolkman, invaller voor Veenstra, doch DOVO bleef het de „meesters" verschrikkelijk moeilijk maken door voortdurend in de combi natie (en daardoor vertraging) te zoe ken. Aan de lopende band attaqueerde Go Ahead, maar mede door het werk van de verdedigers en keeper Van Har- develd, weer subliem in hoge ballen de ze avond, kwamen de Deventenaren aanvankelijk niet verder. Geels werd vervangen door Dekker, terwijl bij DO VO Van Bruxvoort door kramp het veld ruimde voor Van Tuyl. Nadat Houtriet de gevaarlijke Beek stevig onder de arm vatte en daarmee bij een voorzet van rechts een goal van de Deventenaren voorkwam, werd het toch nog 02. Meutstege gaf een scher pe voorzet en de blonde Beek kon, na genoeg ongedekt inschieten. Daarbij bleef het, zodat NEC-B via een 4—O-overwinning winnaar werd van het toernooi. De opstellingen waren: Go Ahead: doel: Withers; achter: Veenstra (Kolk man), Warnas, Oude-Wesselink, Koen- ders; midden: Veerman, Somer; voor: Meutstege. Beek, Geels (Dekker) en Verdonk. DOVO: doel: Van Hardeveld; achter: Van Ingen, Van Bruxvoort (Van Tuyl), Schinkel, Beijer; midden: Reber gen, Houtriet, Schoeman; voor: Vis- scher, Diepe veen en Van Kooten. Ruud Geels (in wil tenue) leverde gisteravond voor DOVO niet veel problemen op met zijn nogal indivi duele acties. Hier wordt hij bedwon gen door Jaap Rebergen, die assisten tie krijgt van routinier Van Brux voort (voorgrond). Het spel van het kind heelt altijd in de belangstelling gestaan. En terecht. Het kind nioet immers de ruimte hebben. Een straat zonder kinderen is onvoorstelbaar. Het geeft fleur als spelende en joelende kinderen een wijk bevolken. Hoe doods zou elke plaats en stad zijn als het spelende kind ontbrak. Maar het brengt ook gevaren met zich mee. Vooral tegenwoordig. Menig kind valt dan ook als slachtoffer van het verkeer. Vroeger was het wel eventjes ander. De verkeersdichtheid was wel zo gering, dat het spelende kind praktisch niet gehinderd werd. Een oudere N eenendaler vertelde er een aardig verhaal over Onder de geliefkoosde kinderspe len itn d.e oude tijd nam het „pijee doen" een grote plaats iin. De kinde ren van onze moderne tijd kennen dat spel schijnbaar niiet nieer. Men ziet het tenminste praktisch nooti meer. Er is trouwens geen gelegen heid en geen ruimte meer voor. Het meer „deftige" woord voor „pdjee" was „haas-je-over". Een jon gen ging dan „staan", dat wil zeggen niet een gebogen rug, ellebogen op de knieën en vooral het hoofd nogal diep gebogen. Eén of meer andere jongens sprongen daar dan over heen. Dat ging zo: Een jongen nam men, zijn handen op de rug van „de bok", (dat was dus de jongen die „stond") en sprong dan met zij waarts gestrekte benen over die „bok" heen. Dat ging vliegensvlug. Men moest die sprong gauw even juist berekenen, om te zorgen dat men met zijn benen, hetzij aan de ene of aan de andere kant de „bok" niet raakte en er ook royaal over heen kwam. Men mocht met zijn zitvlak niet over die gebogen rug schuiven. Zo onderscheidde men „looppijee" en „voetpijee". „Looppijee" deed men b.v. op weg naar school. „Zuvvê pij- ee doen?" zo luidde de vraag van de een of ander. „Ja©", was het ant woord, en daar ging het. Men kon dat met twee, maar ook met meer man doen. Om beurten „stond" men dan en o mbeurten „sprong" men. „Hee, joh, kop in". Dat was een aan duiding om het hoofd diep gebogen te houden, om niet per ongeluk ge raakt te worden. Tegen het hoofd zou men dan ook noodt „sporen". Zo „sprong" men dan de weg over. Men behoefde niet bevreesd te zijn voor een stroom auto's. Hoogstens moest men opletten voor een fietser, of even pauzeren voor een vrachtwa gen van Stemerding of Van Gend en Loos. Al springend kwam men vanzelf een heel eind de weg over. Er werd wel eens een aardigheidje uitge haald. Tijdens de sprong sloeg de springer de „bok" wel eens met de hak van zijn rechtervoet tegen diens zitvlak. Dat noemde men „sporen". Meestal werd dat heel gemoedelijk opgenomen. Op zijn hoogst riep de „bok" een keer: „Hee, Kees, jij spoort..." Wel waren ze in het algemeen be zorgd om niet het hoofd van de „bok" te raken. Dan werd de waar schuwing nog wel eens gehoord: Dan beoefende men ook nog het spel van „voetpijee". Er werd b.v, op een zanderig pad een brede streep getrokken en een jongen „stond" daarop, terwijl vijf of zes jongens daar overheen sprongen. Nadat elk zijn beurt had gehad zette de „bok" de hak van zijn rechtervoet tegen do linker en ging weer „staan", terwijl de anderen opnieuw sprongen .Dat was dan één „voet" gesprongen. Zo al metende kwam de „bok" steeds verder van de lijn af te staan en nu was het de kunst om, zonder dat men over die lijn kwam, de sprong te maken, en goed te maken. Kwam men over de streep, dan bleek het dat men diie „drie of vier voet" niet springen kon en was men „af". Dan moest degene die „af" was zelf voor „bok" gaan staan. Mislukte de sprang, zodat men met zijn zit vlak de rug van de „bok" raakte, dan had men „gereupt" en was men ook af. Een kunst was het, om over een heel hoge „bok" te springen. Sommi ge jongens waren daar vaardig in. Als een bok geheel rechtop stond, alleen maar met het hoofd flink ge bogen, dan kwamen ze er nog met gemak overheen. Het beste kon „Manko" de hond van „Ap de Kie- wiet" dat. Wie was Manko en wie was zijn baas? Wel, Manko's baas heette ei genlijk Albert van der Meijden en LEERSUM Het achttiende bloe mencorso te Leersum, dat wordt gehou den op zaterdagmiddag 29 augustus, heeft 30 deelnemers, waarvan 17 praal wagens. Voor het opmaken van deze 17 praalwagens zullen dit jaar naar schat ting 500.000 dahlia's worden gebruikt, naast de andere bloemen, die onmis baar zijn om het toefwerk tot zijn recht te laten komen. Zeven muziekkorpsen zullen dit grootse bloemenfestijn opluisteren. Dit zijn de Harmonie EMM met majorettes uit Leersum; Harmonie „Caecilia", Vee nendaal; Kon. Muziekgezelschap „De Harmonie" met majorettes uit Doorn; Muziekvereniging „Ons Genoegen", Rhenen; Tamboer-, Trompetter- en Majorettenkorps „Excelsior" uit Ren- kum; Harmonie „Excelsior", Cothen en Harmonie „Ons Genoegen" uit Ame- rongen. Zoals in Leersum gebruikelijk is, mag de route slechts tegen betaling van een toegangsprijs worden betreden. De kinderen beneden de 13 jaar worden gra'.is toegelaten, terwijl de entree-prijs 1,50 bedraagt. De wagens zijn vanaf 13.00 uur te bezichtigen op de Lombok laan. Om 13.30 uur zullen de Fruitmeis- jes uit Tiel het corso bezoeken en de bezoekers gratis laten genieten van het Betuwse fruit. Om 15.00 uur trekt het corso langs een 5 km lange route. Tot slot van deze Leersumse hoogtij dag zal een groot vuurwerk worden af gestoken op de Hoflaan. Dit vuurwerk begint om 21.00 uur en wordt gratis aangeboden door de gezamenlijke Leer sumse verenigingen. Voor verdere bijzonderheden zal er weer een aantrekkelijk programma boekje te koop zijn; de prijs van dit boekje, waarin alle gegevens over het corso vermeld staan .wordt op het par cours te koop aangeboden. De prijs be draagt 0,30. Op vrijdag 28, zaterdag 29 en maan dag 31 augustus organiseert de Oranje vereniging zomerfeesten op het terrein aan de Middelweg-Asenweg, waar al lerlei vermakelijkheden zullen zijn. Meloenen: Netmeloen 6 141-145, 7/ 134, 8 117-132, 9/ 102-149, 10/ 84-118, 12/ 6a-84. Ogenmeloen 6/ 165-176, 7/ 145, 8 160, 9/ 110-145, 10/ 123-126, 12/ 107-124 per stuk. Tomaten: export A 281-301. B 287-302 per bak, Binnenland A 40-59, B 40-57, C 40-42 per kg; Uien 35-40 per kg; Was- peen AI 29-32 per kg. woonde aan het „Klein Schutje" of Benedeneind alleen in een huisje. Hij verdiende zijn kostje door met een hondekar zakken cokes van de gasfabriek te halen en diat aan de mensen te verkopen. Manko, een mooie, grote slanke hond, deed daarbij dienst ais trekhond, maar was voorts gewoon huisdier. Zijn baas ging vaak met hem wandelen en liet hem verschillende kunststuk jes vertonen. Als Ap zijn portemon nee bij niet al te hoog water in de Grift gooide en zei: ..Manko, ga ha len", dan kwam de hond ongetwij feld met de beurs in zijn bek naar zijn baas. Was de man naar zijn dochter op de Nieuwe weg geweest en had er zijn pijp laten liggen, dan zei hij, al was hij al een eind uit de buurt: „Manko, nou heb ik mijn pijp laten liggen, ga halen!" Dan keerde Man ko terug en bracht de pijp mee. Van der Meijden stuurde de hond heed rustig naar de „Eendracht", een coöperatieve winkel aan het Verlaat om boodschappen te doen. De hond wandelde met een mandje in zijn bek, waarin een portemonnee en een briefje lag, waarop geschreven stond wat de baas verlangde, naar de win kel. krabbelde aan de deur en liep de winkel binnen als men had open gedaan. Een witgekielde winkelbediende kon zonder gevaar de mand uit zijn bek nemen, de portemonnee openen en de boodschappen met het afreke ningsbriefje en het wisselgeld er weer in doen, Manko vond het alle maal goed. Maar wee degene die zonder een witte kiel aan de mand durfde aan te raken. Die was nog niet gelukkig. Als Ap zo in de zomeravond met zijn hond wandelde, en de jongens waren aan het „pijee" doen, dan klonk al spoedig de roep: „Ap, laot Manko nog es pijee doen". Nou, zei Ap, „laot er dan mer een gaon staan". Spoedig stond er dan een jongen, bijna geheel rechtop, en het bevel klcnk: „Manko, pijee...!" Met een vervaarlijke sprong werkte Manko zich over de „bok" heen. Wat een hond! Het was een mirakel...!" Een oude opname van de straat- brughet tegenwoordige kruispunt Hoofdstraat. Hoogstraat, Zand straat. Coöperatieve Veilingsvereniging Zalt- bommel Omstreken, Zaltbommel Prijsbericht van woensdag 26 augustus 1970. FRUIT: Aardbeien AE 63-108, B 26-52, onges. 32-46 per doosje; Bramen I 63-79, II 49- 52 per doosje; Pruimen: Belle de Lou- vain I 50-71, II 25-54. Reine Claude d'Ouillins I 84-97, II 41-57, Reine Clau de Verte I 90-100, II 66, Reine Victoria I 85-117, II 25-100, Ontario I 52-60, II 31-56 per kg; Wijnpruimen I 92-125, II 21-82 per kg; Bramen blok 239-256 per kg. APPELEN, export: Benoni I 75/85 57, I 65 75 40. 1 70/80 54-66, I 60/70 51-54 per kg; James Grie ve I 75/80 22-26, I 70'75 22-26. I 80/90 19-26, I 70/80 21-30, II 70 80 17-22 per kg: Manks Codlin I 80/90 27-29, I 70 80 20-25, I 60/70 15-18 per kg; Tydemans E.W. I 80/90 45-64, I 70/80 53-61, I 60 70 33-47 per kg. PEREN, export: Clapp's Favourite I 65 70 20-31, I 65/75 24-29, I 55 65 15-22, I 70/80 30-35, I 60/70 18-27 per kg;Triomph do Vienne I 75/80 30-40,I 70/75 31-38,I 65/70 24-36, I 60/65 22-26, I 75/85 39, I 65/75 31-40, I 70/80 29-34, I 60/70 26-36 per kg. GROENTEN: Aardappelen: Bintjes I 20-25, Bonken 20-22 per kg; Andijvie I 15-25, II 9-16 per kg; Bloemkool 61 72-94, 7/ 58-79 per stuk; Bospeen I 44-50 per bos; Kom kommers, export, 40/50 15, 50/60 26, 60/75 34, 75/90 40, 90+ 47 per stuk; Prei A 62-65 per kg; Rode kool A 18-25 per kg; Savolje kool 13-17 per kg; Sla I 18-19. II 6-14 per stuk; Snijbonen I 85-123, II 58-109 per kg; Spinazie 37-39 per kg; Spitskool 35-36 per kg; Stamslabonen 1 119, II 86-113 per kg; Stokslabonen I 102-144. II 91-117 per kg; Trosprinsesse- bonen I 133-138 per kg.

De Vallei | 1970 | | pagina 5