Hans Bergman uit Het Dorp heeft boek geschreven Ik te een massa mensen bereiken Nederland krijgt archiefstukken uit jaren 1811-1816 NOS brengt veel (film-)kunst „Mn ouders behandelden mij nooit als een zacht eitje' Parathion aantonen met strip Vrouwen gaan president beschermen Heer Bommel en de Slijtmijt i Openbaring Boek Nieuwe vondst Geen medelijden over Dam-rellen Komend televisiezeizoen: RONOtities programmaos MORGEN TELEVISIE MAARTEN TOONDER STRIP Internationaal a #-#< TELEVISIE RADIO UIT DE KERKEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 ¥n Het Dorp bij Arnhem, met de deur open en de zon en de bloemen bui ten, zit Hans Bergman in zijn rolstoel. Eén druk op de knop en zijn elektri sche voertuig brengt hem in elke hoek van de kamer. Hans Bergman is 28 jaar en sinds zijn geboorte spastisch. Volgende maand verschijnt zijn eerste boek„Mijn leven een uitdaging". Hans Bergman woont sinds drie jaar in Het Dorp en sinds januari draagt hy een klein baardje Hij is gewoon een vent die durft en daarop komt nu alles neer. „Maar dat ik durf", zegt hij, „dat heb ik te danken aan mijn ouders, aan him opvoeding. Ze hebben me nooit ais een zacht eitje behandeld en dat is mijn redding ge weest". „In het begin dachten ze dat ik gees telijk onvolwassen was", vertelt Hans Bergman. „Met mijn zevende jaar kreeg ik les: eerst lezen, daarna pas praten. Tot mijn twaalfde onderwijs aan huis, in Sassenheim en toen naar school. Een openbaring, om in een klas te zitten". Een openbaring ook was Hans Berg man zelf voor iedereen in zijn omge ving. Niet alleen omdat hij doodgewoon mee kon op school, maar ook vanwege zijn doorzettingsvermogen. De Mulo kwam en Hans erheen. „Ik had vijf vrienden en om de beurt brachten ze me een week naar school in een wagentje en reden me naar huis. Al die jaren lang. Dat waren échte vrienden". Hans Bergman weEfrfr ook in Het Dorp: hij vertaalt boeken, uit het En gels in het Nederlands. „Ik zou hier niet meer weg willen", zegt hij. „Ik vind Het Dorp iets geweldigs". Elke ochtend om half acht staat hij op. „Het naar bed gaan wordt altijd wel laat", lacht hij. Met aan- en uitkle den wordt hij geholpen. Lichamelijk is Hans Bergman afhankelijk van ande ren, geestelijk echter allerminst. In de hoek van de kamer staat een flesje jenever en zo af en toe een klien borreltje smaakt Hans Bergman uitste kend. En dan zijn boek. Hij vertelt: „Het begon gewoon als een hobby. Ik schreef een verhaaltje over mijn eigen DEN HAAG Het chemisch labora torium RVO-TNO heeft een eenvoudig hulpmiddel ontwikkeld voor het aanto nen van bepaalde fosforhoudende in secticiden (bijvoorbeeld parathion) in water. Door gebruik van een kleine papieren strip treedt tot een bepaalde grenscon- oentratie van insecticiden in water een verkleuring op. Tevens bestaat hiermee de mogelijkheid een restbesmetting op groenten en f ruit te bepalen. Er bestaan plannen deze strip in de handel te brengen, waarvoor industrie en landbouw reeds grote belangstelling hebben getoond. De uiterste gevoeligheidsgrens van de strip die ontwikkeld is onder leiding van dr. L. Ginjaar en ir. A. W. Ba- rendsz ligt in de orde van grootte van 0.1 ppm (part pro million) en is daarom bijzonder geschikt voor het aantonen van relatief hoge concentraties aan in secticiden. Hierbij wordt gedacht aan bijvoorbeeld de afvallozingsplaats van een inseetacidenfabriek. De detectiestrip is opgebouwd uit drie onderdelen nil enzympapier. een substraatpapier en de verpakking. Twee millimeter van het enzympapier dat uit de verpakking steekt, wordt ge durende 10 a 15 seconden in de te on derzoeken vloeistof gedompeld. Op deze wijze wordt de juiste hoeveelheid opge zogen. Na enige minuten afgesloten te zijn geweest, worden het enzympapier en substraatpapier krachtig op elkaar ge drukt. Indien er op het substraat en/of enzympapier een intens blauwe kleur ontstaat, was er in de vloeistof minder insecticiden aanwezig dan de grenscon- centratie. Bij overschrijding hiervan verkleurt het papier niet. Onderzoekingen, die nog steeds voortduren, tonen aan dat de stabiliteit van de detectiestrip wanneer deze wordt opgeborgen bij kamertempera tuur en in aanwezigheid van een droogmiddel, enkele jaren bedraagt A In z'n elektrisch voortbewogen wa gentje gaat Hans Bergman iedere morgen naar zijn werk. Hij vertaalt boeken uit het Engels. leven en stuurde dat voor de aardig heid aan een vrouwelijks arts, met wie ik al jaren in contact sta. Achter mij om heeft ze het aan de Uitgeverij Zo mer en Keunig gezonden en daar wa ren ze enthousiast". Maar Hans Bergman geloofde het al lemaal niet zo vlug. „Ik heb me wel eens meer op iets verheugd en als het dan niet doorging, kreeg ik een klap", zegt hij. „Ik verwachtte eigenlijk een brief: Tot onze spijt.... Maar nee, de uitgever wilde dat ik een boek zou schrijven. Wel, ik heb het gedaan. Een hoofdstuk heb ik herschreven, de rest is zo geaccepteerd". Gewoon schrijven kan Hans Bergman niet, maar op de elektrische schrijfma chine is hij goed thuis. Een jaar lang heeft hij op zijn „Mijn leven een uitda ging" gewerkt en eind oktober begin november komt het in de boekwinkels. Dan is Hans Bergman toch zeker wel trots op zijn prestatie? Hij lacht weer uitvoerig en zegt: „Ik durf best ronduit te verklaren, dat ik apetrots ben. En ik ben zo blij dat het kon. Dat komt, nogmaals, door mijn ouders, mijn vrienden, mijn lera ren, dat de benadering van de invali- „Mijn leven een uitdaging": het leven van Hans Bergman, wie het spreken moeilijk afgaat en die zijn spieren niet kan sturen zoals hij dat zou willen. Hans Bergman, die geweldig heeft moeten doorzetten maar die de uitda ging aannam. „Ik hoop met dit boek heel veel men sen te bereiken, om de doodeenvoudige reden, dat de benadeing van de invali den nog totaal fout is", zegt Hans Berg man. „Vooral dat meelij hebben met ons. De buitenwereld ziet ons hier in Het Dorp doorgaans als een stelletje stakkers, dat hier bij elkaar gezet is, maar ze weten niet dat dit een gemeen schap is, die gewoon zelfstandig draait", draait". Maar de fout ligt óók bij de invali den, vindt de schrijver van „Mijn leven een uitdaging". En hij legt uit: „Als het enigszins mogelijk is, moeten de invali den er veel meer op uitgaan en niet op hun kamer blijven zitten. Ga naar een lezing, naar een bioscoop, naar een schouwburg. Dat is je kans om vrien den te maken. „Veel invaliden durven zo dikwijls niet en dat is jammer. En dat ligt alle maal aan de opvoeding daartoe kun je bijna alles terug brengen." DEN HAAG Gebonden in vier boeken krijgt Nederland fotokopieën van de Raffles-Minto-Papers, een col lectie archivalia betreffende de jaren 1811-1816, toen Nederlands - Indië door Engeland was bezet. Ons land had bijna geen archiefstukken over deze periode van bestuur. Op 8 september zullen de fotokopieën aan de directeur oudheidkunde en na tuurbescherming van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, mr. drs. R. Hotke, worden aangeboden. Ze zullen worden overgedragen door de heer J. F. Dudok van Heel, een van de directeuren van de Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij Oceaan NV te Amsterdam. De vier boeken zijn be stemd voor het algemeen rijksarchief in Den Haag. Ook het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden zal deze boeken ontvangen. De archivalia zijn afkomstig van Gil bert Elliot, First Earl of Minto, die van 1807 tot 1813 gouverneur-generaal van Brits-Indië was. Hij onderhield een correspondentie van Sir Thomas Stam ford Raffles, die van 1811 tot 1816 luite nant-gouverneur-generaal was van het door de Engelsen bezette Nederlands- Indië. Vorig jaar werden de archivalia in Engeland te koop aangeboden. Door be moeienis van dr. John Bastin, lector in de moderne geschiedenis van Zuidoost- Azië aan de school voor Oosterse en Afrikaanse studiën in Engeland, werd de collectie gekocht en geschon ken aan de bibliotheek van het Britse Indië-Instituut. DDe Engelse regering en een aantal scheepvaartmaatschappijen verleenden hieraan financiële steun. Hierbij was de Ocean Steam Ship Group, waarvan de Nederlandsche Stoomvaart Maatschap pij Oceaan te Amsterdam deel uit maakt. Dr. Bastin, die thans in ons land vertoeft, zal bij de overdracht van de vier boeken fotokopieën de betekenis van de collectie toelichten. Raffles-Minto-Papers WASHINGTON De Amerikaanse geheime dienst heeft voor de eerste maal zeven vrouwelijke agenten in dienst genomen voor de speciale afde ling die in Washington verantwoorde lijk is voor de bescherming van het Witte Huis, de president en zijn fami lieleden en de buitenlandse diplomatie ke missies. De agenten van deze speciale afdeling van de geheime dienst zijn geünifor meerd. In het radioprogramma „V.P.R.O."- vrijdag (morgen van 's middags vier tot 's avonds negen uur via Hilver sum I) wordt onder meer een special uitgezonden over de rellen op de Dam in Amsterdam. In het televisieprogramma van de NOS wordt in het komend' seizoen opvallend veel aandacht besteed aan kunst. Behalve de reeds bestaande rubrieken „Eigentijds", „Toonbeeld", „Kunstsignalering" en de uitzendin gen van Openbaar Kunstbezit komt er onder de titel „De onvergetelij- ken" een serie portretten van kun stenaars die het geestelijke klimaat vanaf 1918 tot op heden hebben mee-bepaald en wordt speciaal aan dacht geschonken aan de herdenking van de geboortedag van Beethoven en het zilveren jubileum van Gau- deamus. Ook de film valt onder de noemer „Kunst" en dat zal dan weer blijken uit de tweewekelijkse afleveringen van „Première" en uit de vertoning van een aantal weliswaar weer niet zo nieuwe, maar toch bijzonder goe de hoofdfilms op de woensdagavond, waaronder „A bout de souffle" van Jean-Luc Godard (met Jean Seberg en Jean-Paul Belmondo), „Clash by night" van Fritz Lang (met Marilyn Monroe), „Vie privée" van Louis Malle (met Brigitte Bardot en Mar- cello Mastroianoi), „Mogambo" van John Ford (met Clark Gable en Grace Kelly), „Billy Liar" van John Schlesdmger en de Benny Goodman- story van Valentine Davies. Engelse en Schotse edellieden uit de zestiende eeuw spelen de hoofd rollen in de zondagmiddagfilmserie „De Borderers" en 's avonds kan men dan nog eens lachen om de vrolijke busschauffeur Stan Butler en zijn collega Jack in „Dubbeldekkers". In het Gelders programma van de RONO wordt vrijdag 28 augustus een aflevering uitgezonden van het programma ,Universitair-universele'. Deze keer over de Landbouwhoge school in Wageningen. Professor Ferweda vertelt over de Wageningse bijdrage aan de tentoonstelling GG 125 in het kader van de ontwikke lingshulp. In hetzelfde programma wordt de jeugdrubriek „Neet massen, maor joeksen" uitgezonden, met daarin korte vraaggesprekken en veel ei gentijdse muziek. Bij de reportages wordt uitgebreid aandacht geschon ken aan de Statenvergadering, die op woensdag 26 augustus gehouden werd. Het Gelders programma kan wor den beluisterd op golflengte FM 96.2 of kanaal 31 en wel op dinsdagavond tussen 18.30 en 19.15 uur en op vrij dag tussen 19.15 en 20.00 uur. NEDERLAND I. 18.00 uur: Herhaling Estudiantes- Feijenoord. 19.30 VPRO: VPRO Piknik. 22.30-22.35 NOS: Journaal. NEDERLAND II. 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 NOS: (K) Journaal 19.04 Van gewest tot gewest. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 20.00 (K) Journaal. 20.20 TROS: (K) Voyage to the bot tom of the sea, TV-film. 21.10 The Golden Gate Quartet: Licht muziekprogramma. 21.35 (K) Vissers van Europa (dl. I.), film. 22.20-22.25 (K) Journaal. DUITSLAND I. NDR": 18.00 (K) Reistips v.h. week einde. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-Magazin. 19.26 (K) Lautlose Jagd, tv.-serie. 19.59 Programmao verzicht. WDR: 18.00 (K) Air Taxi, tv-serie. 18.30 (K) V.d. Kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met nieuws. 19.25 (K) TreffpunktMa drid.) 20.00 (K) Journaal en weerbe richt. 20.15 Mr. und Mrs. Smith, speelfilm. 21.50 (K) Reportage. 22.35 (K) Journaal, commentaar en weer- ber. DUITSLAND II. 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 6962 Gedurende enkele ogenblikken werd de stilte van de nacht verscheurd door het lawaai van neerstortend puin, en het maanlicht werd verduisterd door op- warrende stofwolken. Toen daalde er een diepe stilte over het schokkende toneeltje. Waar eens de nieuwe garage had gestaan bevond zich nu een vormloze ruïne, waar heer Bommel en Joost met uitpuilende ogen voor stonden. „Ik klopte aan," mompelde de knecht, bevangen door schuldgevoelens. „Heel gewoon. Even in formeren, of de gasten nog wensen had den voor de nacht, met uw welnemen. En nu... nu is alles puinpoeder! Het is niet normaal, wanneer u mij toestaat. Er zit iets bovennatuurlijks in!" „Schaam je je niet?" riep heer Ollie met overslaande stem. „Je bent een woesteling! Wat man keert je, om als een dolle op een teer bouwwerk te hameren? En wat is er van mijn arme logés geworden?" „Ik t-tikte alleen m-maar even aan," begon de be diende verscheurd. Maar zijn werkgever liet hem niet uitspreken; hij sloeg de hand voor de ogen en riep haast schreiend: „Ik mag er niet aan denken! Wat voor in druk moeten ze nu van mijn gastvrijheid hebben? Er moet onmiddellijk hulp ont boden worden. Bel de aannemer op! Geen praatjes verder! Het puin moet worden opgeruimd, voordat het te laat is!" Joost snelde geheel ontdaan naar huis om het bevel te gehoorzamen, en heer Bommel knielde in de resten neer, om naar zijn gasten te gaan zoeken. Ook de nodige sport verschijnt weer op het scherm. Niet alleen voetbal, maar ook belangrijke mani festaties op het gebied van zwem men, paardensport, roeien, turnen, basketball, skiën, ijshockey en schaatsen. De jeugd komt iedere avond vijf minuten aan zijn trekken bij „De Woefs en de Lamaars", twee groe pen dieren die hun collega's uit de Fabeltjeskrant zullen opvolgen, en iedere zondagavond bij de achttien- de-eeuwse edelman „Fabian van Fallada." Het is echter niet alles ontspan ning wat de tv-klok van de NOS slaat. Typische ontmoetingsprogram ma's komen ook komend seizoen weer op de buis, zoals „Video" (nu eenmaal in de twee weken), „Kort geding" (waarin als onderwerpen onder meer: reclame en anti-recla me, pacifisme, vakbond en werkne- mersbelang, kunstenaarsinkomen, sport- en popverdwazing, „Panora- miek" en het tot dusver zeer succes volle „Zienswijze" (in het seizoen 1968/69 6350 reacties, afgelopen sei zoen 15.000!). Iedere vrijdagavond komt er een parlementarire rubriek 'en. driemaal per maand komt er op de maandagavond een educatieve serie „Kijken naar kinderen" over de gedragspatronen van kinderen tot hun vierde jaar. „Vrij-uit" gaat ook aandacht besteden aan de recreatie voorzieningen in ons land. Veel nieuwe radio-programma's van de NOS hebben een internatio naal tintje. Het opmerkelijkste is ongetwijfeld de anderhalf uur du rende uitwisseling Moskou-Amster dam op maandag 16 november, die, wanneer zij een succes wordt, nog zal worden gevolg door soortgelijke afleveringen Leningrad-Rotterdam er Wolgagrad-Maastricht. Verder zijn er uitwisselingsprogramma's met Duitsland en Belgie, ontmoeten geluidsjagers uit België en Neder land elkaar in „Tobben met tape", komt er een Unesco-kroniek, een aantal programma's over de Neder landse cultuur in de wereld, een se rie „Euroddtie" (opmerkelijke bui tenlandse programma's) en een serie over wat er zoal in de grensgebieden van ons land met de andere landen komt kijken. Onder de titel „Zetels van de macht" probeert men na te gaan wie in onze maatschappij de lakens uitdelen en verder komen er nog documentaires over onder meer topsport en amateurisme, euthanasie en medisch/religieuze ethiek en Su riname en de Nederlandse Antillen. OP/4/4/VSE muziek heeft te- recht op velen een zeer grote aantrekkingskracht. A anstaande zondagavond is er weer een uur ten volle van te genieten als de Avro- televisie in kleur van 20.35 tot 21.35 uur het programma „Corrida Mu sical Feria de Espanduitzendt. Daarin treden, behalve zeer be roemde flamencodansers en -danse ressen onder meer op de zanger Raphael, de groepen Los Stop en Los Mismos en de zangeres Car men Sevilla (zie foto). 18.40 Das Seeungeheuer, film. 19.10 Wir warten auf Godot, tv-spel. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbe richt. 20.15 Filmreportage. Aansl. Nieuws. 21.45 Informaties en menin gen over het bedrijfsleven. 22.30 (K) Nieuws en weerbericht. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Ariane - Liebe am Nachmittag, speelfilm. 12.35 Korte film 12.50 Internationaal persover zicht. 13.00-13.30 Journaal. 15.55 (K) Nieuws. 16.00 Paarderermen. 16.35 (K) Nieuws. 16.40 (K) V.d. kinderen. 17.15 Magazine. 17.55 (K) nieuws. DUITSLAND II. 16.55 Brüder in All. Documentaire serie 17.25 (K) Weerbericht voor va kantiegangers. 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 17.35 Sport. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek en reportages (8.00 Nieuws, 8.11 Ra dio journaal. 8.30 de Groenteman) NOS: 9.00 Internationaal Spectrum: Moderne en klassieke muziek (opn.) (9.35-9.40 Waterstanden) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws) 11.30 Nederlands Koorfesti val 1970. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: Populair programma over ontwikkelingshulp. Overheidsvoorlichting. 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. NOS: 12.40 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. Vara 13.11 Actualiteiten. 13.20 Moderne pianoconcerten (gr.) EO.: 14.00 Ruimte: Radiomagazine met: Zingend getuigen: gewijde mu ziek (gr.) 2. Ons Podium, 3. Meer dan een lied, 4. Actueel nieuws over zending en evangelisatie, 5. Over denking. NOS: 15.00 Stereo: Aspec ten van de kamermuziek: Fluit en piano: moderne muziek. 15.45 Toe- rismo: toeristische informatie uil binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-vrijdag: Commentaren, re portages interviews, berichten, tele fonische reacties en muziek (16.00 Nieuws; 17.55 Mededelingen 18.00 en 19.30 Nieuws). VARA: 21.00 Stereo: Omroeporkest en solist: Klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Medede lingen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Prettig Weekend: licht geva rieerd platenprogramma. 23.55-24.00 HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7 32 Actualiteiten, 7.50 Overweging, 8.00-8.10 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Touringclub vakantietips en infor matie. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de vrouw) 9.45 Wie is in Godsnaam Jezus Christus? le zing. 10.00 Aubade: Klassieke orkest werken (gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd programma (12.22 Wij van het land, 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten, 13.00-13.05 Raden maar...) 14.00 -De verjaardag, hoorspel. 14.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. TROS 14.55 Concert a la Carte: Verzoek programma van klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Disco- drive-inDe showbusiness op de korrel genomen 17.30 Sportkompas. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: Actuali teiten. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.) 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 19.50 Van vrijers en vrijsters: Nederlandse folkloristische muziek. 20.05 Stereo: The Sound of Musical: musicalfrag menten. 21.10 Stereo: Metropole or kest en zangsolisten met als inter mezzo licht kwartet. TROS: 22.00 Aktua: radio-magazine met reporta ges, commentaren en muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 De Beyaerd-Hier, ca baretprogramma. 23.10 Apollo XXI fantastisch ruimtevaart mysterie, (deel 13). 23.30 Stereo: Midnight Spe cial: Licht muziekprogramma. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Ed dy Becker Show. (10.00-10.03 Nieuws) NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 De Felix Meurders show. VPRO 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30 (13.00-13.03 Nieuws) TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Suzie Cream Cheese: licht platenprogram ma .AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Mu ziek Boetiek. (16.00-16.02 Nieuws) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Zingende bougie: Geva rieerd platenprogramma voor auto mobilisten. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: H. Jongerden te Veenendaal; te Co- lijnsplaat (toez.): H. F. Venema te St. Johannesga (wijkgemeente Delf- strahuizen); te Nijkerk (toez.): R. J. van de Hoef te Papendrecht, door de centrale kerkeraad te Amsterdam tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (stichting samen werkende tehuizen-bejaarden- en verpleeghuizen); S. S. W. Aertsen te Amsterdam-Sloten. Bedankt voor Neder-Langbroek C. J. vah den Broek te Weesp; voor AlblasserdamG. C. Vijzelaar te Veenendaal (buitengewone wijkge meente in wording). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Curasao (koop- vaardijpredikant): M. Boot te Oude water. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Benoemd tot hulpprediker te Heer- de: H. Veltman, predikant te Zeist. Beroepen te Haarlemmermeer O. Z. J. D. Janse te Marknesse. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Leeuwarden: R. J. Vóórhaar te Hengelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis en Slik^ kerveer: G. J. van den Noort te Ca* pelle aan den IJssel. >2*

De Vallei | 1970 | | pagina 9