Optimistische Ernst Happel: Eddy Treytel: excuus voor Grote bewondering voor Rotterdammers Kunststof neemt in sport steeds grotere plaats in Koomen chef d Olympische atletiekploeg Roque behield Europese titel Argentijnse Pers: 11 Go Ahead- Feijenoord op zaterdag Aanwijzing in zaak Moore Universiade Loting LJEFA- jeugdtoernooi Ed Brands ook voorzitter van Go Ahead Sportkalender Plaatsingen Forest Hills Harder snurken dan kanon WANHOOP GEHOLPEiS GROVE BLIJISUER Bordea ux-Pa rijs LATER Kus Chapka springt 2,21 meter hoog SPORT IN 'T KORT VARIATIE ASSISTENT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 „WIJ PAKKEN DE BEKER" „Ik heb er geen BUENOS AIRES Eddy Treytel, de doelman van Fejjenoord, had tranen in z(jn ogen. Op van de zenuwen en koortsachtig trekkend aan een filtersigaret zat hU In het stil geworden stadion van Boca Juniors het zoveelste drama, dat zich rond hem had afgespeeld, te verwerken. Nog geen zeven minuten waren Feij- enoord en Estudiantes bezig aan hun strijd om de wereldbeker, toen een on beduidende boogbal van Carlos Bilardo het Rotterdamse strafschopgebied bin nenzeilde. Stijlvol schoot Eddy Treytel omhoog en moeiteloos omklemden zijn handen de bal. Maar niet stevig genoeg. Het harde leer glipte weer uit zijn vin gers en hij voelde een doffe wanhoop, toen hij zag, hoe Echecopar razendsnel van zijn fout profiteerde. Nog geen zeven minuten waren ze bezig en Feijenoord stond met 1-0 ach ter. Door zijn schuld. En juist hij had in deze wedstrijd zo verschrikkelijk graag zijn klasse willen bewijzen. Van wege Milaan. Vanwege die affaire met Jan van Beveren. Vanwege de kritiek. Daarom was juist Eddy Treytel, anders druk en pralerig, in Buehos Aires zo stil •n gespannen. „Als ik maar weer niet zo'n rare rotbal krijgin de eerste vijf minuten", had hij gezegd. Maar hij greeg hem wel en daarom huilde Eddy Treytel in die Argentijnse kleedkamer. Niet alleen om die blunder, maar ook om de manier, waarop de spelers van Feijenoord reageerden. „Wat die jongens hebben gedaan is in één woord geweldig", zei hij zacht. „Ze hebben me enorm geholpen. Niemand heeft tegen me gekankerd. Iedereen probeerde me weer een beetje moed te geven en dank zij de steun van de jon gens heb ik me later kunnen herstellen. Ook Happel zei in de rust tegen me, dat ik een paar goede dingen had ge daan. Dat had ik nodig. Ik voelde me zo ellendig, toen die bal uit mijn handen gleed". „Ik heb er ook geen excuus voor. Het DEVENTER De voetbalwedstrijd Go Ahead Feijenoord, die vastge steld was voor zondag 6 september, zal tember tevoren (zaterdagavond 5 sep tember) worden gespeeld. Het aanvangs- uur is bepaald op acht uur. De besturen van beide verenigingen hebben hiertoe besloten omdat Feijen oord op woensdag 9 september in Rot terdam de returnwedstrijd voor de We reldbeker speelt tegen Estudiantes. Manager Brands van Go Ahead is in tussen voorzitter van de Deventer ver eniging geworden. Hij werd door de al gemene vergadering tot opvolger van de heer N. Oosting benoemd. PARIJS De organisatoren van Bordeaux-Parijs, de langste wedstrijd die de wielersport kent, hebben in Pa rijs de namen van achttien renners be kend gemaakt, van wie het merendeel op 6 september zal starten voor de race van dit jaar. Bij hen zijn twee Neder landers: Eddy Beugels, die in .1968 als vierde eindigde en Arie den Hartog. BOGOTA De recherche van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, die belast is met het onderzoek in de zaak "Bobby Moore", heeft donderdag ver klaard een man gevonden te hebben die in mei twee andere mannen had horen praten over een gouden armband die zij uit een juweliershop in een hotel had den gestolen. Een van de twee had dezelfde lichaamsbouw als de aanvoer der van het Engelse elftal, maar leek overigens in het geheel niet op hem", aldus Miguel Patino, die door de politie verder wordt ondervraagd. Kapitein Jaime Ramirez, hoofd van de geheime dienst, verklaarde dat het tweetal nog niet nader was geïdentifi ceerd. Hij zei verder, dat Patino voor rechter Pedro Dorado zal verschijnen, waarna volgens Ramirez de beschuldi- ging van Bobby Moore eindelijk inge trokken zal worden. was gewoon een grove blunder. Ik was nogal zenuwachtig. Het beroerde is, dat een doelman nooit een fout mag maken. Wanneer Coen een bal kwijtraakt is dat niet zo erg, maar wanneer ik iets verkeerds doe kan het meteen fataal zijn. Daarom ben ik ook zo blij, dat ik er in de tweede helft een paar goede ballen heb uitgehouden. Anders voel je je helemaal zo schuldig. Maar de ma nier, waarop de jongens me hebben op gevangen heeft me toch wel iets ge daan". Met opzet werd er in de rust niet over de blunder van de onzekere Eddy Treytel, nog steeds tobbend met zijn zelfvertrouwen, gesproken. Ook niet ^loor Happel. Happel: „Wat zou ik tegen zo'n jon gen moeten zeggen? Praten heeft op zo'n moment geen enkele zin. Het eni ge, wat je er mee bereikt is, dat hij dan nog méér in de zenuwen komt te zitten. Het was veel beter, dat hij het in zijn eentje verwerkte. Tijdens een wedstrijd moet je nooit met een voetballer over zijn fouten gaan praten. Dat moet je pas een paar dagen later doen". TURIJN De Verenigde Staten heb ben donderdag op de tweede dag van de Universiade de wereldspelen voor studenten in Turijn hun medaillevoor- raad bij het zwemmen aanzienlijk ver groot. Van de zes nummers werden er niet minder dan vijf gewonnen. Alleen de Russin Galina Stepanova doorbrak met een overwinning op de 100 meter schoolslag de Amerikaanse hegemonie. John Ferris won zijn tweede gouden medaille: na de 100 meter vlinderslag werd hij eveneens eerste op de 200 me ter en wel in de uitstekende tijd van 2 minuten 7.8 seconden. De beste prestatie kwam op naam van zijn landgenoot Rick Colella, die de 200 meter schoolslag won in 2.25.5. Twee seconden boven het nauwelijks een week oude wereldrecord van zijn landgenoot Brian Job. De Europese zwemmers en zwemsters hebben tot dusver op de Russische schoolslag zwemsters na, niet kunnen imponeren. De Universiade valt voro hen echter, met de Europese kampioenschappen in Barcelona in het zeer nabije verschiet, ook wel op een ongunstig tijdstip. Zo kwam bijvoorbeeld de Britse estafette ploeg op de 4 x 200 meter vrije slag, met toch gerenommeerde namen als Mc. Gregor, Harris, Myall en Jarvis niet verder dan een tijd van 8 minuten 26 seconden. MOSKOU Tijdens de kampioen schappen van Litauen, die in Wilna werden gehouden, heeft de 20-jarige student Kestoukis Chapka een hoogte overbrugd van 2,21 meter, de beste sei zoenprestatie dit jaar in Europa. Chap ka bereikte op 16 aug. in Kiev reeds een hoogte van 2.20 m. Chapka springt met de „flop". BUENOS AIRES Het legioen, dat de nacht van woensdag op donderdag wakend heeft doorgebracht, kan zich alvast gaan voorbereiden op een gloed nieuw voetbalfeest. Want voor trainer Ernst Happel staat het vast. dat de offi cieuze wereldbeker straks voor een jaar in de schatkamer van Feijenoord kan worden bijgezet. „Ik ben ervan overtuigd, dat we die beker nu gaan pakken", voorspelde hij kort na het enerverende treffen met Estudiantes. ..Estudiantes is helemaal geen gro te ploeg en straks in Rotterdam hebben ze niets te vertellen". „De spelers van Feijenoord hebben hier in Buenos Aires toch wel weer be wezen, dat ze ijskoude voetballers zijn. Elke andere ploeg zou onder dergelijke omstandigheden volkomen de vernie ling zijn ingegaan. Ze hebben zich op een fantastische manier over die tegen slag heengezet. Grandioos. We zijn ab soluut de betere ploeg geweest". Toch zal zelfs de immer zelfverzeker de Happel na dat tweede doelpunt van Estudiantes de twijfel hebben gevoeld. De twijfel en de onzekerheid, die alle spelers van Feijenoord op dat moment moet hebben beheerst. Van Hanegem: „Ik begon het toen toch wel somber in te zien hoor. Want het was niet alleen een enorme dreun voor ons, die lui van Estudiantes- kregen er natuurlijk nog meer vertrouwen door. Ik voelde me op dat moment ontzettend teleurgesteld. Happel had tegen ons gezegd, dat we vooral die eerste twintig minuten goed moesten zien door te komen en uitgere kend in het eerste kwartier kom je dan met 2-0 achter te staan. Toch kan je wel aan zo'n wedstrijd zien, dat we ons nergens meer door laten afbluffen. We hebben toch echt wel een verschrikke lijk geroutineerd elftal. Daarom moeten we het kunnen redden". „Happel doet altijd zoveel voor ons", zei Theo Laseroms, „laten we nou ook maar eens wat voor hem doen. Hij is geloof ik nogal gek op dat ding". „Dat ding" heeft in Buenos Aires aan een zijden draad gehangen. En dat heb ben ook alle spelers van Feijenoord zich wel gerealiseerd. En aanvoerder Rinus Israel: „Je hebt bijna nog geen bal aangeraakt en dan liggen er al twee in. Ik heb nou wel niet meteen gedacht, dat het een cata strofe zou worden, want we waren er van uitgegaan, dat een verschil van twee doelpunten in Rotterdam niet he lemaal onoverkomelijk zou zijn. Maar wanneer er zoiets gebeurt, kost het erg veel moeite om als ploeg weer over je dode punt heen te komen". Als bezetenen hebben de Rotterdam mers zichzelf daarom moed lopen in spreken. Piet Romeijn, die zich zo ge weldig op die hoekschop van Conigliaro verkeek omdat hij dacht, dat Veron de bal wilde koppen: „We hebben gelijk tegen elkaar gezegd: Kop op, gewoon blijven doorgaan. Met zijn allen zijn we over die teleurstelling heengekomen door elkaar in het veld zo'n beetje op te peppen". En op het moment, dat de totale in eenstorting dreigde, vond Feijenoord de mentale kracht om zich verbeten uit de diepste diepten te worstelen en om Es tudiantes toch nog zijn wil op te leg gen. „Dat doelpunt van Kindvall, „zo oor- Ernst Happel: bijna zeker van beker... ZURICH In Zürich heeft donder dag de loting plaatsgevonden voor het UEFA-j eugdtoernooi 1971. De eindronde waaraan 16 landen zullen meedoen, zal in Tsjecho-Slowakije plaatsvinden. Voor deze finale hebben zich reeds gekwalificeerd Oost-Duitsland, als winnaar van het vorige toernooi, Tsje cho-Slowakije, als organiserend land, zomede Engeland, Griekenland, Zuid- slavi4, Oostenrijk, Spanje en Rusland door hun plaatsingen in de voorronden. De andere 20 landen, die zich hebben aangemeld, zijn verdeeld in acht groe pen. De groepsindeling is als volgt: groep 1: België, Nederland en Luxem burg. groep 2: Zweden, Finland en Noorwe gen. groep 3: Schotland, IJsland en Wales, groep 4: Roemenië, Turkije, en Bul garije. groep 5: Portugal en Frankrijk, groep 6: Zwitserland en Malta, groep 7: West-Duitsland en Italië, groep 8: Polen en Hongarije. De loting voor de eindronde is als volgt: groep a: Oostenrijk, Spanje en win naars van groep 5 en 6. groep b: Rusland sn winnaars groep 1, 3 en 1 groep c: Oost-Duitsland, Griekenland, Tsjecho-Slowakije en winnaar groep 7. groep d: Zuidslavié, Engeland, win naars groep 2 en 8 DEVENTER De heer Ed Brands, sinds 4 november 1969 werkzaam als manager bij de Deventer eredivisieclub Go Ahead, is donderdag tevens geko zen als voorzitter van de vereniging. Hij volgt in deze functie de heer N. Oosting op. De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie heeft de uit Suriname afkomstige maar voor het Arnhemse Ciko '66 startende Roy Bottse alsnog in geschreven voor de Europese jeugdat- letiekkampioenschappen, die op 11, 12 en 13 september in Parijs worden ge houden. Bottse, die in acht dagen tijd twee maal voldeed aan de limiettijd, zal starten op de 800 m. deelde Theo van Duivenbode, „is uit eindelijk beslissend geweest. Van dat moment af begonnen we er weer hele maal in te geloven". En Kindvall, huiverend: „Net, vóórdat ik dat doelpunt maakte, was Estudiantes bijna op 3-0 gekomen. Dat schot van Flores was keihard. Gelukkig kon Romeijn er nog net een hoekschop van maken. Wanneer die bal had geze ten, dan was het met ons wel afgelopen geweest. Meteen daarna kreeg ik die pass van Coen. Ik wist van te voren, dat hij er in zou gaan, want ik kon hem eenvoudig niet missen. Maar ik voelde me toch verschrikkelijk opgelucht toen die bal er ook echt in lag". 28-8: Honkbal, open Eur. kamp, Haar lem. 29-8: Wielrennen, Vierstromenland - route (stad tot stad) am.; atletiek, Ned. Kamp. Marathon; waterpolo, toernooi De Rijn, Wageningen; voet bal, begin zaterdagcomp. 20 en 30-8: Tennis, dub. Kamp. ETC- Ede; atletiek, Ned. kamp. 10-kamp (h.)idem Ned.-Belg.-Spanje (j.) Bre da; kanosport, Delflandtocht 30 km; autosport, Zandvoort-Trophy, int. toerwagenkamp. form. 3; wandelen, Tweedaagse Steinkjer, Noorw. "0-8: Motorsport, int. wegraces, Henge lo Gld.; atletiek, Jub. baanw. Gro ningen en idem Ned.-Tsj.-Slowakije (d.)hockey, Ned.-Eng. (h.) Amstel veen; motorsport, nat. cross Anloo en Spanbeek; honkbal, jeugdkamp. Ned.; waterpolo, toernooi DWSV, Doesburg. 2-9: Paardesport, CHJO Rotterdam; voetbal AEK Athene-FC Twenthe (Runners Up-Cup). 2 i/m 6-9: Wielrennen, Ronde v.h. Noor den (pr.). BUENOS AIRES Feijenoord is in de wedstrijd tegen Estudiantes in de NEW YORK De titelhouders Rod Laver (Australië) en Margaret Court (Aus) voeren de plaatsingsranglijsten aan voor het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills, dat 2 september begint. In dit evenement is aan prijzengeld 160.000 dollar te verdienen, oftewel ruim een half miljoen gulden. Voor Margaret Court bestaat boven dien de gelegenheid om haar „grand slam" te voltooien. Tom Okker bezet de negende plaats op de ranglijst. De plaatsingslijsten zien er als volgt uit: Heren-enkelspel: 1. Rod Laver (Aus.); 2. John Newcombe (Aus.); 3. Ken Rose- wall (Aus); 4. Tony Roche (Aus); 5. Roy Emerson (Aus); 6. Andres Gimeno (Spa); 7. Arthur Ashe (V.S.); 8. Roger Taylor (GBr); 9. Tom Okker (Ned); 10. Cliff Richey (VS). Dames-enkelspel: 1. Margaret Court (Aus); 2. Rosemary Casals (VS); 3. Nan- cey Richey (V.S.); 4. Frangouise Durr (Fra), 5. Virginia Wade (Gbr); 6. Karen Krantzcke (Aus); 7. Kerry Melville (Aus); 8. Judy Dalton (Aus). strijd om de Wereldbeker niet alleen op het hobbelige veld van de Boca Juniors overeind gebleven, maar ook in de Ar gentijnse bladen. Over het algemeen heeft de Argentijnse pers grote bewon dering voor de Rotterdammers, van wie men dan ook aanneemt dat zij in de thuiswedstrijd beslag zullen leggen op de Wereldbeker. De bladen vonden de sportieve sfeer waarin de wedstrijd werd gespeeld het grote winstpunt van de eerste ontmoe ting. La Nacion schrjft: „Feijenoord heeft door eigen verdiensten een zeer waar devol gelijkspel behaald, dat vermoede lijk zeer goede vooruitzichten biedt op het veroveren van de Wereldbeker". Het Argentijnse blad met wereldfaam La Prensa meent: „Estudiantes heeft zijn ervaring niet benut. Feijenoord heeft in tegenstelling tot Estudiantes zeer moedig en ridderlijk gespeeld. Bo vendien kwamen de Europeanen soms tot zeer goed voetbal". In Clarin staat te lezen: „Het gelijke spel was volkomen verdiend. Zeker wanneer men de manier beziet waarop de Nederlanders zich in de tweede helft herstelden". Vooruitgang in de sport wordt gemeten in records. De sport leeft van records. Ze zyn een stimulans, bevestiging van prestaties en waarderingsschaal voor actieve sportbeoefenaars en hun publiek. Maar ook toptalenten zyn by alle getoonde in spanning tydens de training voor het behalen van wereldrecords afhankelijk van het gunstige ogenblik. Het ligt daarom voor de hand, dat door wijziging van de uiterlijke omstandigheden wordt getracht tot betere resultaten te komen. De sporttechniek houdt zich al geruime tijd consequent met deze ontwikkeling bezig en maakt bij apparaten, terreinen en sportkleding gebruik van de mogelijkheden, die nieuwe materialen bieden. De kunststoffen hebben daarbij een belangrijk aandeel. Glasvezel polsstok ken, kunststof-ski's, -pistes en -schan sen, carrosserieën van race-auto's, bo ten en zweefvliegtuigen zijn slechts en kele van de vele voorbeelden. Sinds en kele jaren behoren ook kunststoffen- lag voor sportvelden en banen tot deze groep. De eerste algemeen bekend geworden resultaten van proeven op dit gebied kwamen van overzee. Vooral nadat bij de Olympische Spelen in Mexico op kunststofbanen verbazingwekkende prestaties werden geleverd, waren dezé „recordbanen" allerwegen onderwerp van gesprek. Nadat men in de Verenig de Staten ervaring had opgedaan met Tartanbanen kwamen enkele jaren ge leden ook in Europa nieuwe ontwikke lingen op gang. Het resultaat was de „AKUS-Elastik-Allwetterdecke", die door deskundigen als de veelzijdigste kunststoflaag wordt beschouwd. De AKUS-baan bestaat lilt een thermo plastische kunststof op basis van polya- crylaten. Deze kunststof werd speciaal voor dit doel ontwikkeld. AKUS-lagen bleken geschikt voor al le soorten atletiekbanen, maar ook voor handbal-, voetbal-, hockey-, tennis-, basketball-, volleybal- en gymnastiek- velden en kinderspeelplaatsen. Deze veelzijdigheid berust erop, dat men de lagen naar wens variëren kan wat betreft de elasticiteit. Dat betekent, dat kan worden voldaan aan de eisen van elke afzonderlijke sport. De banen en speelvelden handhaven bij temperaturen tussen -20° C. en 80° C. hun eigenschappen. Ze zijn dus onder alle weersomstandigheden bruik baar en hebben altijd dezelfde conditie. Zij hebben weinig onderhoud nodig, zijn bestand tegen chemicaliën en kunnen naar wens worden gekleurd. Er zijn ook platen leverbaar voor de inbouw in sporthallen. Het eerste internationaal bekend ge worden sportcomplex was het handbal- stadion van „Frisch auf" in Göppingen, de Duitse kampioen. Nadat in Schwet- zingen een 400-meter-baan bij de Duit se kampioenschappen in première ging, werd een dergelijke baan ook in het Stadion Champel in Genève gebouwd. In mei werd deze burcht van de Zwit serse atletiek met internationale sport wedstrijden (Zwitserland, Italië, Oos tenrijk) ingewijd. Aan het eind van dit jaar zullen ca. 100.000 m2 AKUS-velden en -banen in gebruik zijn. Maar de ontwikkeling blijft bij deze successen niet stilstaan. De resultaten KOPENHAGEN De Fransman René Roque heeft donderdagavond in Kopen hagen zyn Europese bokstitel in het lichtweltergewicht met succes verdedigd te gen zyn Deense uitdager Borge Krogh. Het gevecht in het Valb.v-sportpark ein digde na vijftien ronden onbeslist. De 5000 toeschouwers waren het volkomen on eens met de uitspraak van de Spaanse scheidsrechter Lorenzo Villar. Krogh, een 28-jarige wiskundeleraar en oud-Europees lichtgewicht kampioen, probeerde met snel en agressief boksen de fysiek sterkere Fransman uit zyn evenwicht te bren gen, maar slaagde daarin niet. op lange termijn en vooral ook de reac ties van topsporters zullen voortdurend aanleiding geven tot verbetering. Tot slot moet echter ook nog worden gezegd, dat het bij alle inspanningen op dit gebied minder gaat om het mogelijk maken van topprestaties dan wel om sportbeoefening ongevaarlijker en daar door aantrekkelijker te maken. BERLIJN Een 22-jarige man, die met zijn gesnurk in een Westberlijnse bioscoop boven het kanongebulder van een oorlogsfilm uitkwam, is tot een boete van 1.000 mark veroor deeld. De snurker, die dronken was, had twee ontboden politieagenten bij zijn ontwaken op vuistslagen „onthaald." Behalve de hoge geldboete heeft de man nog drie maanden voorwaarde lijk gekregen. Voor de rechtbank heeft een cais sière van de bioscoopverontwaar digd verklaard, dat de snurker ook nog zijn entreegeld teruggeëist had, om dat hij „niets van de film gezien had." De Deen Krogh kwam tegen Roque nogal eens in moeilijkheden, zoals deze foto duidelijk laat zien. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie heeft de heer Hans Koomen (Den Haag) benoemd tot chef d'équipe voor de ploeg, die in 1972 aan de Olympische Spelen van Mtinchen deelneemt. De heer Koomen, die op de Unieraads-vergadering van maart zijn vice-voorzitterschap zal neerleggen, treedt ook op als leider van de Nederlandse afvaardiging naar de Europese atletiekkampioenvchappen, die volgend jaar augustus in Helsinki worden gehouden. De KNAU heeft zijn chef d'équipe nu reeds aangewezen om de technische voorbereiding en de mogelijkheid tot maatschappelijke begeleiding van de atleten op maximale wijze gestalte te geven. Hans Koomen, die de opvolger wordt van Jo Moerman, zal in de komen de twe. jaar geen commissiewerk in de KNAU doen. Met de benoeming van de heer Koomen als chef d'équipe voor Helsinki en München is de KNAU be wust afgev, r en van de traditie dat de ze functie met het bestuurslidmaat schap verbonden dient te zijn. Omdat het Nederlandsch Olympische Comité formeel de chefs d'équipe voor de Olympische Spelen benoemt, zal de heer Koomen te zijner tijd als zodanig worden voorgedragen. De benoeming van de heer Koomen sluit de aanwij zing van een eventuele assistent op technisch en bestuurlijk vlak niet uit. Het XNAU-bestuur zal voor elke gele genheid hierover op voorstel op eigen initiatief beslissen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11