BOUW GYMLOKAAL SNEL VAN START Amerongen krijgt z'n tweede openbare lagere school 0 p E L Scherpenzeel in de aanval POPFESTIVAL LAMMELIET IN GARAGE Zr. C. A. van grondlegster R benense wijkverpleging - 80 jaar Ds. Wapenaar Raadsleden overspoeld door golf van waardering Veelzijdig pionierster s Nachts per fiets naar de Nude of Achterberg ryf' Teuge vrolijk in galop C H E V R0 LET Inentingen VERANDERINGEN IN DE BESTUURSTOP Per fiets Nuttig us n HORLOGERIE VAN MANEN Winterwerk Bloemencorso Hulpdiensten Opgesloten Marathon- preker Jeugddienst PRINCIPIEEL ANDEREN V.A.B. STUDIE STRIJDPERK UITVERKOCHT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 AMERONGEN Met een daverend applaus vanaf de publieke tribune werd gisteren het besluit van de Ame- rongse raad begroet om in Amerongen een tweede open bare lagere school, die is gepland ten noorden van de Koningin Wilhelminaweg, te stichten. De tot de laatste plaats gevulde tribune een unicum voor Amerongen werd voor het merendeel bevolkt door inwoners die met verlangen uitzien naar een dergelijke onderwijsinstelling en deze groep hoorde bij de behande ling van dit agendapunt alleen maar positieve geluiden. De raad was overtuigd van de noodzaak van een tweede openbare instelling voor lager onderwijs, mede doordat 'n verzoekschrift van mevrouw P. C. van de Vier-Biersma en de heer J. Bredius, respectievelijk voorzitster en secretaris van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in Ameron gen. dat vergezeld was van 242 handtekeningen, die dui delijk had aangetoond. Er werd over dit punt weinig gedeli bereerd en de waardering van enkele raadsleden voor dit besluit vloeide als het ware over het rechtse college en de rechtse fracties heen. De heer v.d. Veer (PvdA) en ir. Tenge (VVD) prezen de raad in alle toonaarden, want men is er bijzonder content mee dat de raad op het gebied van het onderwijs altijd een zeer gezond standpunt inneemt. „Dit punt vraagt om een principiële benadering", zei voorzitter Van den Bosch bij de behandeling van dit punt. ,.Het bijzondere en het openbare onder wijs behoren gelijke kansen te krijgen in een gemeente". Daar waren de raadsleden het allen mee eens, maar toch ontstaat er door een nieuwe on derwijsinstelling ook een grote proble matiek, omdat men in het duister tast omtrent het lot van de bestaande school met 141 leerlingen. De praeses vertelde hierover een ge sprek te hebben gehad met het school hoofd, maar de toekomst zal moeten uitwijzen of deze school inderdaad een flinke „knauw" krijgt bij de opening van de nieuwe. Jhr. mr. Van den Bosch toonde er zich zeer verheugd over dat de raad unaniem voor een tweede on derwijsinstelling van het openbaar on derwijs was. termeer ook daar de im port-factor hierbij een grote rol speelt. De heren Tiel en Doornenbal hadden niets dan lof voor de raad die het defi nitieve besluit nam. De raad nam ook een voorberei- dingsbesluit om met de bouw van een gymnastieklokaal bij de christelijke Mavo te kunnen starten. Burgemeester Van den Bosch vond dat Amerongen hier hard aan toe is. ..Het pand van de heer Veenhof wordt al gesloopt, het geld is er, het type gebouw is al bekend, dus moeten we snel handelen", aldus de voorzitter. „Misschien dat we in september dan al kunnen starten, zodat het Dorpshuis op korte termijn meer kan worden ge bruikt voor culturele doeleinden". De heer M. Doornenbal (AR) vond de plaats mooi centraal en ook de heer Hasselaar was blij dat er eindeLijk een noodzakelijk tweede lokaal bijkomt in de gemeente. De overige raadsleden gingen ook ak- A. v.d. Dikkenberg (S.G.P.) tegen koord de heer Van Mourik (Gemeen tebelangen) wilde het gebouw overigens liever in Amerongen-Noord hebben in verband met de verkeersveiligheid van de kinderen met uitzondering van de SGP-er A. van de Dikkenberg. „In eer ste instantie was ik voor het plan om dat het lokaal zou worden gebruikt door de christelijke Mavo, maar nu ik heb gehoord dat er ook anderen ge bruik van maken, stem ik tegen. Ik moet namelijk weten wat er daar gaat geschieden", aldus de SGP-er. „En omdat u tégen avondgebruik van de accommodatie bent, wilt u dit dus maar torpederen", concludeerde burge meester Van den Bosch lichtelijk geër gerd, waarop de heer v.d. Dikkenberg een somber „Jazeker, meneer de voor zitter" liet horen... Hij was ook tegen de subsidie die het ADVERTENTIE KIRPESTEIN tBlNEHDAAL CVTT-MOTOM - «D* plaatselijke comité „25 jaar bevrijding" vroeg. Het comité had een tekort van 2800.- in de kosten van het geweldige bevrijdingsfeest dat men op touw had gezet in Amerongen en de raad wilde dat bedrae zelfs graag uitkeren. Alleen de heer v.d. Dikkenberg was tegen. „Natuurlijk ben ik vóór het vie ren van het bevrijdingsfeest, maar ik heb in dit geval bezwaren tegen de ma nier waarop dat is gehouden", ver klaarde hij. De heer A. Hasselaar (CHU) zei ver volgens dat hij het een schande zou vinden als de gemeente deze onkosten niet zou betalen „zij hebben er een schitterend feest van gemaakt" en dat werd voor de tweede maal die avond beloond met een klaterend ap plaus. Het voorstel van B. en W. om het florerende bedrijf Technivorm N.V. in Amerongen een vergunning voor vijf jaar te verstrekken voor de bouw van een magazijn op een stuk grond, dat de raad destijds alleen wilde verkopen op voorwaarde dat er een parkeerterrein zou komen, leverde een lange discussie op. Die kwam voor het grootste gedeel te op naam van ir. J. Tenge (VVD), die er blijkbaar een nauwkeurige studie van had gemaakt. Hij vond dat het col lege met de procedure die was gevolgd vooruitliep op het raadsbesluit en zijn andere bezwaar was gericht tegen het feit dat het hier ging om een tijdelijke voorziening. „Is hier geen weg te bewandelen desnoods met slechts 10 pet. kans van slagen om een blijvende vergunning te verstrekken?" vroeg hij het college, „want dit is uitstel van executie, dat tijdelijke helpen. We moeten een der gelijke industrie trachten hier te hou den". En in die mening werd hij ge steund door de heer M. Doornenbal (AR). Voorzitter Van den Bosch antwoord de dat er nu eenmaal een bestemmings plan bestaat voor de plaats waarop het bedrtjt is gevestigd en hij was van me ning dat Technivorm het meest gebaat is met deze tijdelijke vergunning. „We volgen hiermee de veiligste methode, want in het verleden zijn we hierom trent. met grote problemen geconfron teerd". Men nam het voorstel aan en hoopte dat de betreffende fabriek in Ameron gen zou blijven. „Maar dat is natuurlijk nooit zeker", vertelde de praeses tot slot. „Het bedrijf kan wel zó moeten uitbreiden in de toekomst dat men een plaats in bij voorbeeld Noord-Brabant verkiest boven onze gemeente". VEENENPAAL Dinsdag 1 septem ber a.s. van half vier tot vier uur zal in het Groene Kruisgebouw. Eikenlaan 2 te Veenendaal de maandelijkse gele genheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken, difterie, kink hoest, tetanus en polio (kinderverlam ming). Deze gelegenheid is speciaal bestemd voor zuigelingen die niet op het consul tatiebureau voor zuigelingen staan in geschreven. AMERONGEN De vaststel- y 4 ling van een uitkerings- en pen- sioenverordening voor wethouders i schijnt in alle gemeenteraden een interessant onderwerp te zijn voor 4 een grenzeloze discussie. Ook in y Amerongen werd er gisteravond bijna een uur over gesproken. Met name ir. J. Tenge (VVD) 4 leek zijn stokpaardje te berijden 4 op dit gebied, want vrolijk galop- peerde hij door de. niet simpele 4 materie heen. Hij diende een y amendement in omdat het hem 4 dwaas leek zo stond het in de 4 verordening dat een wethouder, die een .blauwe maandag" als zo- 4 danig is opgetreden, twee jaar een uitkering krijgt. De heer Tenge 4 wilde dat men minimaal een jaar y als wethouder moet zijn opgetre- 4 den om voor de toelage in aanmer- 4 king te komen. J Later werd er nog iets aan toe- 4 gevoegd, mede op voorstel van en- kele andere raadsleden: in zeer 4 bijzonder gevallen zou de gemeen- te een uitkering kunnen verstrek- y ken aan wethouders die minder 4 dan een jaar in dat beroep" 4 werkzaam zijn geweest. 4 Toen men zich ging afvragen 4 wat dan „zeer bijzondere" geval- J len waren, leek het eind van de 4 discussie helemaal zoek, doch men y kwam er eindelijk toch uit. Burge- 4 meester Van den Bosch vond ove- 4 rigens dat van de wethouderswed- 1 den in zijn gemeente erg weinig t 4 overblijft.. y Bij de behandeling van een nieu- 4 we verordening krotopruiming en y doorstroming vertelde de praeses dat de oude verordening veelvuldig 4 is toegepast in de afgelopen jaren. Er verandert overigens zeer wei 4 nig aan deze regeling. De gemeente mag van het Hoog- heemraadschap van den Lekdijk y 4 Bovendams het onderhoud van de 4 weg over de Lekdijk overnemen. 4 „We zullen dat weinig enthou- siast accepterengrapte de bur- 4 gemeester, „maar het is alleszins y redelijk dat een dergelijk traject 4 wan algemeen belang onder ons y 4 komt te vallen. Het is trouwens 4 duidelijk een haalbare kaart voor 4 ons". 4 Burgemeester jhr. mr. O. van den Bosch torpederen SCHERPENZEEL In de top van de voetbalvereniging Scherpenzeel zijn nogal wat wijzigingen gekomen. Op een zeer langdurige vergadering wenste voorzitter M. L. van de Haar die ongeveer 35 jaar lang de voorzittershamer heeft ge hanteerd naar de tweede plaats te willen opschuiven, terwijl de heer T. Val kenburg Czn. zjjn taak overnam. De vereniging viel overigens weer terug op een oud-gediende, want met het secretariaat werd de heer II. Rietberg belast. Dat het allemaal ontzettend lang duurde werd veroorzaakt door het feit, dat de heer Baardemans nogal bezwaren maakte tegen de formule, volgens welke de vergadering was belegd. v Pas na lang beraad kon men van start gaan. In zijn openingswoord had de voor zitter nogal wat kritiek op het beleid van het gemeentebestuur. Daarbij bleef het niet, want men deed ook een recht streekse aanval op Valleivogels. „De ene vereniging krijgt geld voor een goede kleedgelegenheid en op het gemeentelij ke sportterrein besteedde men zesdui zend gulden om de hokken, die de kleedlokalen daar in feite zijn, uit te breiden. Men had beter meteen een moderne, aan de eisen des tijds aange paste kleedaccommodatie kunnen bou wen", aldus de praeses. Duidelijk doelend op plaatsgenoot Valleivogels zei hij: „De vereniging die in Scherpenzeel zelf het minst doet, krijgt bij de gemeente het meest ge daan „en daarmee trad Scherpenzeel al voordat de competitie, waarin de clubs elkaar weer ontmoete», in het strijd perk tegen de club van voorzitter Th. Zeegers. Over het afgelopen jaar was men in het algemeen zeer tevreden. De vereni ging staat er erg gezond voor, zo bleek uit het jaarverslag van penningmeester W. van de Berg. De heer Rietberg werd na een uitge breide discussie als secretaris benoemd in de plaats van de heer Van Wely. Rietberg is al 27 jaar in deze functie werkzaam geweest bij Scherpenzeel. Het aftredende bestuurslid H. Inken- haag werd met algemene stemmen her- kozerf! Met weer een steek in de richting van de gemeente en v.v. Valleivogels de gemeente zou voor het maaien van „De Wittenberg" meer moeten hebben dan bij een „andere" vereniging werd de vergadering om bijna 12 uur besloten. RHENEN Vandaag viert zuster C. A. van Lonkhuyzen haar 80e ver jaardag. De grondlegster van de wijkverpleging in Rhenen. Eist en Ach terberg woont in het bejaardencentrum „De Tollekamp" aan de Nieuwe Veenendaalseweg in Rhenen. Zij ging in 1950 met pensioen. Zuster Van Lonkhuyzen was zo vriendelijk onze Rhenense redacteur iets uit haar werkzame leven in dienst van de mensheid te vertellen. Zuster Van Lonkhuyzen werd 28 augustus 1890 in Wageningen gebo ren. Zij genoot haar opleiding in het gemeenteziekenhuis aan de Bergweg in Rotterdam. Daar haalde ze ook haar „ooievaartje". In 1920 kwam ze naar Rhenen. Ze was toen dertig jaar en begon hier aan een zeer moeilijke, maar wel dankbare taak. de opzet van de wijkverpleging in Rhenen, Eist en Achterberg, als op volgster van mevrouw Van Wijn gaarden-Van Riessen. die even daar voor het spits had afgebeten. Er was toen geen wijkgebouw. Ik woonde op kamers bij een familie in cle Oude Dijksestraat, naast het huis van De Kruif, dan weten de Rhene- naren wel wat ik bedoel. Later was ik nog enige tijd bij de familie Wil deman, kruidenier in de Heren straat. Ik ging samen werken met dokter Waller en kreeg in een oude school achter de Cumeratoren een lokaal toegewezen, waar ik spreek uur kon houden. De vereniging „Ziekenzorg" was mijn werkgever. Het was toen nog een zuiver parti culiere instelling, want het Groene Kruis was er nog niet." Zuster Van 'Lonkhuyzen „be streek" héél Rhenen. De gemeen ten had toen nog maar 6000 zielen. Maar die woonden op dezelfde op pervlakte als nu de ruim 15.000. De afstanden waren precies dezelf de. En die overbrugde de wijkzus ter met de fiets. Het gebeurde nog al eens dat ze er 's nachts uitge beld werd. Ook dan fietste ze soms helemaal naar Prattenburg, of naar de Stokweg of naar de Nude. Het lijkt bna onvoorstelbaar, maar toch is het wat gemakkelijker en snel ler. En nog weer veel later werd „Ziekenzorg" zodanig uitgebreid, dat er vijf wijkverpleegsters in dienst kwamen, die het nu alle maal per auto afdoen. Maar het zielental is er dan ook wel naar geworden. „Ik was wat je zou kunnen noe men in Rhenen aan het pioneren. De wijkverpleging was ook veel omvat tender dan nu. Vroeger bleef iemand met een gebroken airm of been thuis. Een ziekenhuis was er niet in de buurt, ma^ er was ook geen zieken fonds. De mensen konden het niet eens betalen om zich in een zieken huis te laten opnemen. De wijkver pleegster was er goed voor. Je wist trouwens niet beter toen." Zuster Van Lonkhuyzen ver pleegde niet alleen zieken. Wan neer er een huis onder het onge dierte zat, dan was ze er zelf bij om aan de grondige schoonmaak beurt deel te nemen. „Ik heb wel eens vijf kinderen verpleegd, die de mazelen hadden. Vader werkte buiten de gemeente en toen moe der plotseling stierf haalde ik de zieke kinderen naar de oude school achter de toren om ze daar te verzorgen. Het was in de tijd van Burgemeester Schimmelpen- ninck. Die zei op een gegeven mo ment, toen hij wei zag dat ik het bijna niet meer aan kon: „aLs het je te veel wordt, dan zeg je het maar, dan kom ik wel om de kin dertjes wat voor te lezen! Maar het werd me niet te veel. Na drie weken kwam de vader zijn kroost weer genezen ophalen." In de dertig jaar dat zuster Van Lonkhuyzen in Rhenen heeft ge werkt heeft zij veel nieuwe dingen ingevoerd, waaronder de kinder uitzending naar vakantieoorden. Ook het wijkgebouw kwam in de twintiger jaren tot stand. „We hielden een bazaar en toen vroeg ik aan wijlen de heer mr. D. Lec- cius de Ridder of ook hij wat bouwsteentjes wilde kopen. Hij zei toen: nee, verkoop die maar aan een ander, je krijgt van mij alle stenen die je voor de bouw nodig hebt. De heer Leccius de Ridder was steenfabrikant." Veel heeft de tochtigjartge ge daan in het belang van de oplei ding van helpsters voor EHBO en Rode Kruis. Het Rode Kruis hielp ze mee oprichten. Ze heeft ook het kruis van verdienste gekregen voor die activiteiten. Toen het wijkgebouw gereed was. mede dank zij een gift van 10.000,- van wijlen de Rhenenaar Van As, kwam zuster Van Lonk huyzen er te wonen tot aan het einde van haar loopbaan. Toen dat wijkgebouw aan de Nieuwe Vee nendaalseweg er was ging het met de wijkverpleging steeds excelsior en het werken ging ook wat ge makkelijker. Enkele malen werd er uitgebreid. Rhenen kreeg meer doktoren en ook specialisten ging- gen er spreekuur houden. Er kwam ook een tweede wijkver pleegster. Van Lonkhuyzen de moeilijke oor logsjaren en niet te vergeten de evacuatie. Zij opende in Ammer- stol een noodziekenhuis voor de zieke geëvacueerden en kraam vrouwen uit de Grebbestad. Maar ze ging daar ook nog de wijk in. Bij terugkeer in Rhenen brak typhus uit. In het toen nog leeg staande oude rusthuis werd een kamer ingericht voor deze zieken, die ook al door zuster Van Lonk huyzen werden verpleegd, waarbij zij de helpsters van dc afdeling Rhenen van het Rode Kruis had ingeschakeld om assistentie te verlenen. „lm feite hadden deze patiënten naar een ziekenhuis moeten wor den gebracht, om daar geïsoleerd te worden. Dat gebeurde pas toen de inspecteur van de volksgezond heid in Rhenen aan mij kwam vragen of ik asjeblieft nog wilde aanblijven en niet met pensioen wilde gaan. Toen de inspecteur die typhuspatiënten zag, waren ze in een mum van tijd overgebracht naar een Utrechts ziekenhuis. Toen kon het wel". Zuster Van Lonkhuyzen werkte ook veel samen met het gemeente bestuur. Wanneer dat een beroep op haar deed, stond ze altijd klaar. Veel dingen op het maatschappe lijk vlak zijn dank zij haar stuw kracht tot stand gekomen. Eén daarvan is het huishoudonderwijs in Rhenen. Desgevraagd bleek, dat de jarige van morgen het medisch centrum nog niet had gezien. Of ze het een verbetering vindt? Het lijkt me een handicap voor de mensen dat ze er tweemaal heen moeten. Eerst moeten ze een kaartje halen voor de afspraak en dan moeten ze er voor de tweede keer heen om bij de dokter terecht te kunnen. Je zult maar in Achterberg wonen of in de Nude. Ik zie de mensen hier wel Langs komen". Maar eerst beleefde ook zuster Wanneer de nog bijzonder vitale wijkverpleegster wordt gevraagd of zij wéér in de verpleging zou stappen wanneer ze het over mocht doen komt er een volmon dig ja over haar lippen. ,Maar dan wéér in de wijk en liever niet in een ziekenhuis. In de wijk ben je veel zelfstandige^. Daar staat niet altijd een dokter achter je. Daar hoef je-niet altijd ja en amen te zeggen. Je moet zelf veel meer initiatief tonen en zelf veel meer denken. Het is veel verantwoorde- li jker werk. Het mooie van de verpleging vind ik dat je zoveel voor de mens kunt doen. Je voelt je zo nuttig. Ik denk met plezier aan mijn werk terug". Morgen woont de jarige ex- wijkzuster vijftig jaar in Rhenen. Talrijke Rhenenaren hebben veel aan haar te danken. Wellicht dat de grondlegster van de thans zo perfect werkende wijkverpleging in Rhenen daar iets van merkt! VEENENDAAL Gisteren brak er brand uit in de woning van de heer S. aan de Kerkewijk. Door wat onvoor zichtig gemanipuleer met een hoogtezon raakte een boekenkast in brand. De bandweer was het vuur spoedig mees ter. Enige boeken liepen brand- en waterschade op. VEENENDAAL Blue Planet. Mister Albert Show onlangs nog op de tv en de groep Earth and Fire. Dat zijn de bands die de jeugd uit Veenendaal en omgeving op Lampegie- tersavond gaan bezighouden in de grote garage van Van Schoonhoven aan de Industrielaan. De Stichting Jeugdwerk „De Instuif" heeft het programma van 14 september voor dc oudere jeugd rond, terwijl over de lampionnenop- tocht nog enkele besprekingen moeten worden gevoerd. Het muziekfestijn in garage Van Schoonhoven, dat om half acht begint, wordt gehouden onder de naam Popfes tival Lammeliet. De organisatoren verwachten hiervoor een grote belangstelling. De hal aan de Industrielaan, gratis beschikbaar gesteld door de fa. Van Schoonhoven, biedt plaats aan ongeveer 1500 personen en het is niet uitgesloten dat het deze avond een „uitverkocht huis" wordt. De kaarten voor deze avond zijn in de voorverkoop verkrijgbaar voor vier gulden, terwijl de toegangsbiljetten aan de zaal een gulden meer kosten. Bij muziekhandel Van Hcesch op de Markt en aan de Patrimoniumlaan en bij deze firma in Rhenen zijn de kaarten in dc voorverkoop. De imstuif-leidimg verwacht veel van de optredens van de drie bekende for maties. Het programma voor de kleinere jeugd is nog niet helemaal bekend. De tijd, route en de aanmeldingsformule voor de optocht moeten nog worden be sproken. Voor verklede kinderen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Iedereen kan verder meelopen in de kleurrijka stoet als men tenminste met een lampion is uitgerust. tr. J. Tenge V.V.D.) blijvende vergunning KELTUM pleet *n Raai ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL Spakenburg zingt met 2 monden In „Rond de Cunerakerk" van de hervormde gemeente te Rhenen rijgt de pastor van die gemeente, ds. P. L% J. Wapenaar, het zwemmen op zondag en het voetballen op zaterdag aan elkaar. Dominee heeft het over de zwembad krakers en de kerkeraad van de hervormde gemeente te RUssen die meende vanaf de kansel het advies te moeten geven om toch vooral te stemmen op die personen, die tegen het zwemmen op zondag waren. Zander er verder commentaar aan te verbinden, al kondigt de predi kant dat in het gebruikelijke kopje wel aan, en zonder zich uit te spre ken over het voor of tegen van het zwemmen op zondag, besluit hij met mee te delen: Deze problemen ko men met name voor in gemeenten met sterke christelijke traditie en een zeer sterke orthodoxie. De ge wone man zou zeggen: waar ze alle maal zwaar op de hand zijn en de vrouwelijke kerkleden zwarte kou sen dragen. Het voetbal op zaterdag heeft ds. Wapenaar wel commentaar ontlokt en nog vrij scherp ook. Hij doelt op de veelbesproken veldslag tussen Go Ahead uiit Kampen en Spakenburg om de promotie naar de eerste klas van de zaterdagmiddag. De hele toe dracht komt nog een keer uit des predikanten pen tevoorschijn. We zullen het u besparen, maar niet diens zienswijze op de zaak. Ds. Wapenaar prijst de Kampena ren die met de beste kansen ze stonden immers met 10 voor toen de scheidsrechter het „staakt het vuren" afkondigde? geen prijs stelden op het resterende gedeelte van de wedstrijd en liever in de tweede klas bleven spelen dan nog een keer tegen Spakenburg uit te komen. Een waardige houding, een sportman passend, vindt de predi kant. die over Spakenburg nogal uitpakt. We laten ds. Wapenaar even aan het woord: Spakenburg is een dorp dat de traditie in de klederdracht en de traditie van het christelijk geloof hoog houdt. Er zijn grammofoonpla ten met niet-ritmisch gezongen psal men te koop (Spakenburg zingt). Spakenburg is één van de plaatsen die gezien de geestelijke ligging ook thuis hoort in het rijtje van de plaatsen met de zwembaden op zon dag dicht. Ik zou nu zo graag eens willen weten aldus nog steeds ds. Wape naar of er in Spakenburg dat zo opkomt voor de waarde van het christelijk geloof, wel eens wat ge zegd wordt over het voetballen op zaterdag. En over het gedrag van de plaatselijke voetbalvereniging. Mogen mensen, die op zondag niet zwemmen, op zaterdag wel ruw voetbalspel ten beste geven en met de tegenstander vechten? Zal men daar in de kerken wel eens iets over zeggen? Of vindt men de oefening van het lichaam tot weinig nut? Die gestaakte wedstrijd vond niet op zondag plaats, maar op zaterdag. Is het gebeurde dan misschien minder erg? In dit geestelijk klimaat moet je niet teveel over geloven op maandag spreken, want dat is horizontaal ge loven en denken. In Spakenburg zou het niet overbodig zijn te gaan spre ken over geloven op zaterdag? Of hebben christen-zijn en voetballen mets met elkaar te maken? Maar zondag en niet zwemmen dan wel? (Wij menen te weten dat de voetbal vereniging Spakenburg niet van enig plaatselijk kerkverband uitgaat. Of hetzelfde het geval is met een eventueel zwembad aldaar is ons niet bekend. Red). Het winterwerk van de hervormde jeugdverenigingen te Ederveen zal worden geopend met een bijeen komst op 17 september a.s. in de hervormde kerk. Spreker is ds. J. Smit te Putten. Een van de plaatse lijke koren zal medewerking verle nen. In het bloemencorso, dat morger. in Leersum wordt gehouden zal een kerkelijke" praalwagen meerijder De wagen wordt in interkerkelijk verband opgetuigd, namelijk door de hervormde jeugdraad en de gerc 'or- meerde oudercommissie, maar eei ontwerp van de heer Blokker. Met de kerkdiensten in het revali datiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum wordt gestopt. Van de kant van de hervormde gemeente stelt men evenwel pogingen in het werk om patiënten die op zondag naar de kerk in Leersum willen daarheen te vervoeren. Automobilisten die deze hulpdiensten willen verrichten kun nen zich opgeven bij de heer D. J. de Jager, Roekenes 32 in Leersum. In de hervormde kerk van Oud- woude wordt, zoals in veel andere plaatsen, onmiddellijk na de dienst de inhoud van de collectezakken ge teld. Dat geeft een poosje oponthoud voor de koster, maar die is er wel aan gewend tot een paar weken ge leden dc gedachten van de koster waarschijnlijk meer hij de koffie vertoefden dan bij de collectanten, die nog aan het tellen waren. Hij vergat de collectanten, sloot de kerk af en ging naar huis. De ge vangenen konden er met geen moge lijkheid uit en zagen ook geen mo gelijkheden om iemand op hun on gewenste verblijf attent te maken, lot één van de heren op het idee kwam om ten einde raad maar de kerkklok te gaan luiden. De koster was er toen gauw achter wat er aan de hand was, maar met hem heel Oudwoudc dat er nog dagen lang over heeft gesproken „Kerknieuws" In de vakamtietijd moet de ene groep voorgangers er wel eens ste vig tegen aan als de andere groep van de vrije zondagen geniet. Vol gens het gereformeerde Gro ninger Kerkblad preekte op zondag 26 juli de heer v.d. Velde om 9 uur in t Zands, om 10 uur in Godlinze, om 11.15 uur in Loppersum om 2.30 nn Overschild, om 4 uur in Appinge- dam en om 7 uur in Woldendorp. Zondag is er weer een Jeugddienst in de Andrieskerk in Amerongen. Voorganger in deze dienst is Ds. J. de Groot uit Apeldoorn. Onderwerp van zijn preek zal zijn: „Moet Euro pa voor het Evangelie afgeschreven worden". Er is ook medewerking van een combo uit Leersum be gaande uit: André van Witzenburg drum. Hans de Boer contrabas. Jan Kop piano, Jan van Raemsdonk vi brafoon, Balt van Raamsdonk gitaar. Dit combo was eerder te horen in de herdenkingsdienst van 4 mei jl.

De Vallei | 1970 | | pagina 13