Handel en bedrijven staan niet te dringen Drinkwaterbekkens in Biesbosch, maar Maaswater moet schoner worden Duizend kilometer trappen NS beloont militairen voor hulp bij Arnhem SPANNENDE PERIODE VOOR P.v.d.A. Medische kennis enorm verrijkt door toepassen transplantaties UWiVGJ Sportieve fietstocht startte in Arnhem Dr. Paardekooper benoemd aan Leuvense universiteit Ha fijn...een borrel van floryn! STAATSSECRETARIS SLOEG EERSTE PAAL VOOR METRO Maharadja's gaan Congres in Oen Haag op komst rechten verliezen Nederlands kind in Oostenrijk overreden AUTOMOBILIST DOOI) DOOK UITWIJKEN VOOR HOND VRIJDAG 28 AUGUSTUS 19/0 Zaken doen met Indonesië is moeilijk DEN HAAG Indonesië heeït de rode loper uitgelegd voor de Neder landse investeerder, maar die loper houdt op voor de deur van het ministe rie van Economische Zaken in Dja karta. Uitbreiding van het aantal Ne derlandse bedrijven in Indonesië is voorlopig niet te verwachten. De Ne derlandse handel staat al evenmin te dringen om zaken te doen met Indo nesië. Dit zegt men in bedrijfs- en handels kringen, over de ontwikkeling van de economische betrekkingen met Indone sië. De Indonesiërs willen graag zaken doen met Nederlanders. De voorwaar den waaronder dat kan gebeuren zijn in het algemeen niet zo slecht. Van dit op zichzelf gunstige klimaat kan echter op zakelijke gronden onvoldoende ge bruik worden gemaakt. De problemen kunnen uitstekend die nen ais gesprekspatroon wanneer presi dent Soeharto volgende week met een staf adviseurs Nederland bezoekt. Handel en bedrijf stuiten in ontwik kelingslanden veelal op moeilijkheden. Indonesië komt er in vergelijking met de andere jonge landen niet best af. Officiële maatregelen worden bijvoor beeld vaak en op te korte termijn ver anderd. Deze ombuigingen van het be leid scheppen een sfeer van onzeker heid. Na het van kracht worden van de nieuwe Indonesische investeringswet in 1967 steeg het aantal gegadigden om in Indonesië een bedrijf op te zetten. Dat duurde tot 1969. Toen nam het aantal weer sterk af. Zelfs de Nederlandse ga- rantiewet die investeerders dekt tegen Dinsdag begint ht staatsiebezoek dat de Indonesische presidentge neraal Soeharto, aan Nederland zal brengen. Het bezoek heeft tot doel de goede betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië te bevestigen. Daarvan zou onder andere een ver sterking van de economische rela ties tussen beide landen kunnen uitgaan. Die relaties zijn opnieuw aange knoopt, nadat in 1963 de totale breuk in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië werden be ëindigd. Voordien was de Neder landse bedrijvigheid in Indonesië door het vertrek van de Nederlan ders en de nationalisatie van Ne derlandse bedrijven (in de jareij 1958 en 1959), volledig verbroken. politieke risico's in Indonesië kan de potentiële ondernemers niet over de berg praktische moeilijkheden heen lil len waarvoor zij worden geplaatst. De aanvragen om in Indonesië iets te on dernemen op basis van de garantiewet blijven daarom beperkt. Wat zijn dan de grootste praktische moeilijkheden?. Het bedrijfsleven: Er is in Indonesië nauwelijks een partner te vinden die vijftien procent van het nodige bedrijfskapitaal in ru- piahs kan opbrengen om een joint-ven- ture te beginnen. Er worden in Indonesië voor de' gemiddelde ondernemer ondoorzichtige spelletjes gespeeld. Er moet om iets ge daan te krijgen met „smeergeld" wor den gewerkt. Daaraan doet de doorsnee ondernemer niet graag mee. Er moet veel te lang en veel te veel met plaatselijke autoriteiten wor den onderhandeld over de vestiging van een bedrijf. Deze onderhandelingen doorkruisen vaak de besprekingen die daarover zijn gevoerd met de centrale overheid in Djakarta. De Indonesiërs kunnen doorgaans niet garanderen dat de voor vestiging van een bedrijf noodzakelijke voorzie ningen worden getroffen. Er is geen coördinatie tussen de ministers in Djakarta die te maken hebben met de vestiging van bedrijven. De Nederlandse investeerder verdient op het ogenblik in Indonesië beslist geen goud. Als de Indonesiërs dat den ken. verkijken zij zich op de werkelijk heid. De eerste jaren moet zeker reke ning worden gehouden, met verliezen. De ondernemer kan tevreden zijn als hij een matige winst maakt. Het me rendeel is echter tevreden als er geen verlies wordt geleden. Daarom opereren op het ogenblik vrijwel uitsluitend grote ondernemin gen als Philips, Heineken en de Billi- tonmaatschappij in Indonesië. De handel kampt eveneens met grote praktische moeilijkheden: De gemiddelde Nederlandse expor teur komt niet zover als Indonesië. Hij moet er permanent gevestigd zijn voor de noodzakelijke lobby. Dat is te duur. Bovendien is zijn orderportefeuille goed gevuld uit landen die dichterbij liggen. Een eigen vertegenwoordiging in Indo nesië kost zeker honderdduizend gulden per jaar. De koopkracht van het Indonesi sche volk is nog te klein. De Nederlandse handelsman moet zijn Indonesische tegenspeler scherp selecteren. Daarvoor heeft hij vaak de middelen niet. Men sluit zich verder in handelskrin gen aan bij de opsomming van moei lijkheden die het bedrijfsleven in Indo nesië heeft. Een van die gemeenschap pelijke moeilijkheden is. dat in Indone sië op verschillende niveaus in de over heidssfeer tegenstrijdig wordt gehan- deld tegenover potentiële investeerders en handelsondernemingen. De concur rentie van Japan en de Verenigde Sta- tei\ wordt daarbij steeds groter. De ontplooiing van de economische betrekkingen tussen Nederland en In donesië wordt tenslotte nog geremd door: De benarde betalingsbalans van Indonesië die grenzen stelt aan de uit voer naar dat land; De grote inspanningen, die Indone sië zich nog moet getroosten om zijn economie te herstellen en te ontwikke len en die investeringen in Nederland nog onmogelijk maken. MADE De vijfhonderd miljoen gulden die worden geïnvesteerd in de drinkwaterbekkens in de Biesbosch zijn weggegooid geld als niet met alle macht wordt gestreefd naar verbetering van de kwaliteit van het Maaswater. Op een feestelijke bijeenkomst in het Brabantse Made. waar een groot gezel schap van ambtenaren en bestuurders zich gisteren uitbundig zat te verheu gen over het op gang komen van de werken in en om de Biesbosch, sprak ir. P. L. Knoppert, directeur van het Waterwinningsbedrijf Brabantse Bies bosch, sombere taal van deze strekking. Hij wees erop dat het Maaswater i t (\an een onzer verslaggevers) ARNHEM Van het NSF-sporl- centrum Papendal" zijn donderdag middag circa honderd mannen en een enkele vrouw vertrokken voor een sportieve fietstocht van 1000 kilome ter. Deze wprden in 3*4 dag onder de ranke wielen van de toerfietsen weg getrapt. De tocht vindt plaats onder auspiciën van de Nederlandse Rijwiel Toer Unie in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie en dc Union Audax Franpaise International. De deelnemers komen uit "België. Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg, en Nederland. Een sportieve krachttoer waar een ongetraind iemand niet aan hoeft te beginnen en dat ook niet mag. Alleen zij. die in het voorseizoen min stens ritten van 200 kilometer, één van 400 kilometer en één van 600 kilometer- in Audax-verband hebben afgelegd mo gen starten. Er wordt een moyenne van 22,5 kilometer gefietst; voorwaar geen sinecure. Om de 70 kilometer is er een voorgeschreven rust. De eerste etappe eindigt pas vanavond om acht uur in Bakkerveen. De heren en dames heb ben dan 28 uren, ofwel 521 kilometer tussen de wielen gezetenDe eerste etappe voerde vandaag door de Betuwe, via Nederhorst den Berg naar Edam, IJlst. Morgen gaat het via Hardenberg, en Holten naar Apeldoorn, waar het gezelschap omstreeks tien over half tien 's avonds bij de jeugdherberg arri veert:. Om kwart over tien zal men in „Berg en Bos" een diner gebruiken. Zondagmorgen volgt de laatste etappe met een stop In Beekber^n. Omstreeks tien over zes trekt het mogelijk nog voltallige peloton „Papendal" binnen. Daar wacht een feestelijke intocht. Uit looppogingen zijn er niet bij: voortrek kers geven het tempo aan. Wel wordt de groep begeleid door onder meer een bezem wagen. Men veronderstelt niet dat de goed getrainde meute hiervan gebruik zal hoeven maken. De twee-jarige Uschi van Beek uit Eindhoven is donderdag te Patsch, bij Innsbruck, door een vrachtauto overre den en om het leven gekomen. Het kind keek op een parkeerterrein in gebukte houding naar een kat, waar door het door de bestuurder van de vrachtauto niet gezien werd. dat men in de bekkens wil gaan op vangen, weliswaar veel schoner is dan het Rijnwater, maar dat het in Neder land ernstig wordt verontreinigd. „Het Maaswater is lang niet wat het zou kunnen zijn", zo zei hij, „en verbe tering hebben wij hier geheel in eigen hand". Volgens ir. Knoppert moei de Bies bosch in de duizelingwekkende water behoefte 'van de komende decennia een belangrijke leverancier kunnen blijven en dat kan alleen als er maatregelen worden genomen om de vervuiling van de Maas tegen te gaan. Hij vond ook dat de regering finan cieel dient bij te springen (althans ga rant dient te staan) voor de jaarlijkse lasten van de gigantische investeringen die zeker in de eerste jaren dat het bedrijf zal draaien, niet terug verdiend kunnen worden: de waterproduktie en ook de behoefte zullen daardoor aan vankelijk te klein zijn. ARNHEM De militairen van het 51 ste verbindingsbataljon in Arnhem hebben allen van de Nederlandse Spoor wegen een waardebon van 25 gulden gekregen. De militairen kregen dit als dank voor huil hulp bij de spoorweg- chaos van enkele weken geleden in en om Arnhem. Toen het zenuwcentrum van het Arn hemse station door brand dagenlang was uitgeschakeld, legden de militairen de verbindingen waardoor het trein verkeer weerop gang kon komen. DEN BOSCH Het Noordbranbantse Statenlid D. J. Boot heeft gedeputeerde Staten gevraagd of er nog tolgelden moeten worden geheven op de Haring vlietbrug. Zijn de belangen van West- Brabant niet gediend met het tolvrij maken van de brug, vraagt het Staten lid. EINDHOVEN De Nederftiidse taalkundige dr. P. C'. Paardekooper uit Eindhoven is per 1 oktober benoemd tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse filologie aan de universiteit van Leu ven. Deze benoeming is scherp gekriti seerd door het conservatieve Franstali ge blad „La Libre Belgique". Het blad schrijft dat dr. Paardekooper zich sinds ZYVAAG Bij een ongeluk, dat ge beurde nadat een auto voor een hond was uitgeweken, is de twintigjarige N. Kuin uit het Noordhollandse Wervers- hoof omgekomen. De auto waarin hij zat botste na de manoeuvre frontaal legen een boom. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond. Een achter deze auto rijdende wagen die ook moest uitwijken, kwam in een 1962 door de strekking van zijn vele le zingen heeft gemengd in de binnen landse aangelegenheden van België en verscheidene malen door de Belgische justitie persona non grata is verklaard. La Libre Belgique meent dat dr. Paardekoper eerder tussen de Damsla- pers thuishoort dan op een katholieke Belgische universiteit. Volgens jr. Paardekooper blijft het Brusselse blad onverzoenlijk achter de feilen aanlopen. „Dat mijn benoeming er door is kunnen komen, wijst op een versteviging van de positie van de Vla mingen in België. Ik dacht dat er bin nenskamers geen verschil van mening over mijn benoeming heeft bestaan. Mijn denkbeelden zijn dezelfde geble ven. Hierover heb ik met de rector- magnificus van de Leuvense universi teit een duidelijk gesprek gehad. Wij waren het onmiddellijk volledig eens". ,,Ik behoud de mogelijkheid om in België en Nederland voordrachten te houden. Ik blijf wie ik ben: iemand die zich als buitenlander in België niet met de binnenlandse politiek bemoeit. Ik ga de universiteit van Leuven niet in op spraak brengen", aldus dr. Paardekoper. AMSTERDAM Staatssecretaris M. J. Keyzer (Verkeer en Waterstaat) heeft gistermiddag in Amsterdam de eerste paal geslagen voor de metro. Daarmee is een officieel begin ge maakt met de werkzaamheden aan de oostlijn, die het nieuwe woongebied de Bijlmermeer met het stadscentrum zal gaan verbinden. Tijdens het officiële begin van, de metrobouw deed zich een incident voor. Kabouterleider Andre Schmidt, die met een Italiaanse filmploeg tussen de vele genodigden bij de bouwput aan het Rhijnspoorplein stond, werd gearres teerd. Hij wilde gebruik maken van een van de microfoons die stonden opge steld. De hei-installatie, waarmee staatsse cretaris Keyzer de eerste paal de grond injoeg, was in de voorafgaande nacht onklaar gemaakt. Onbekenden hadden de brandstofleiding afgesloten. In onge veer een uur was het euvel door een monteur verholpen. Van niet te onderschatten betekenis noemde hij de werkgelegenheid, die rond de metrostations zal ontstaan. Hij schatte die op ca. 50.000 arbeidsplaat sen. DEN HAAG Door het overplanten van menselijke organen Is de medische we tenschap de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan. Die vooruitgang blijkt niet uit het betrekkelijk geringe aantal der geslaagde transplantaties van harten, levers, longen en andere organen by mensen, maar bijvoorbeeld wel uit de resultaten van onderzoek naar de verwekkers van ziekten die dergelijke transplantaties noodzakelijk maken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG l)e Party van de Arbeid gaat opnieuw enkele spannende weken tegemoetzaterdag 19 september vergadert de partijraad en in afwachting daar van worden tal van bijeenkomsten binnen de partij georganiseerd en zyn ver scheidene nota's gepubliceerd. Morgen vergadert de linkervleugel van de PvdA (Nieuw Links) in Utrecht en verwacht wordt dat daar zal blijken dal in deze kring ernstige bezwaren bestaan tegen het standpunt van de Pvd A-Tweede-Ka- merfractie over het lijsttrekkerschap by de komende Tweede-Kamerverkiezin gen én de toekomstige samenstelling van de fractie. De partyraadsvergadering van 19 september zal een beslissing móeten nemen over het lijsttrekkerschap daarom dringt de tyd. NIEUW DELHI De regering van premier Indira Gandhi zoekt in het parlement steun voor een wetsontwerp tot afschaffing van de toelagen aan en de privileges voor de voormalige India se vorsten. De regering tracht het wets ontwerp te doen aannemen voor het einde van het parlementaire jaar, dat volgende week donderdag afloopt. De voormalige vorsten ontvangen toelagen van in totaal ongeveer 31 mil joen gulden. De in de grondwet vastge legde privileges werden verleend bij de onafhankelijkheid van India in 1947. Zij omvatten belastingvrije invoer van goederen voor eigen gebruik, kosteloze medische behandeling in overheidszie-u^^^^^^^^^^^^^^^M kenhuizen, vis- en jachtrechten op hun bekend wie de lijsttrekkers zullen zijn. •igen bezittingen en titels, 'o.a. Veringa (KVP), Geertsema (VVD), In Nieuw Links, waarvan het presti ge duidelijk verzwakt is door een re cente felle aanval van Laurens ten Cate (eens de „éminence grise" van Nieuw Links) op de koers van deze linkervleu gel, is men van mening dat de PvdA de Kamerverkiezingen met vijf of zes lijsttrekkers moet ingaan. Daarvoor zijn de namen genoemd van drs. .1. M. den CJyl (51), dr. A. Vondeling (54), me vrouw mr. Irene Vorrink, lid van de Eerste Kamer (52), drs. Ed van Thijn (36) en drs. J. van den Doel (33). De Tweede-Kamerfractie heeft zich daar tegenover unaniem (dus ook partijvoor zitter Vondeling) voorstandster ge noemd van hel eenhoofdige lijstaan voerderschap; aangenomen kan worden dat de fractie daarvoor haar voorzitter Den Uyl in aanmerking wil laten ko men. Het partijbestuur heeft maandag over dit probleem gesproken; het zet a.s. maandag de bespreking voort. Binnen het bestuur zijn de meningen sterk verdeeld en velen vragen zich af of het bestuur met een duidelijke aanbeveling voor de partijraad zal kunnen komen. IB In Kamerfractiekringen wordt er op gewezen dat de andere grote en gro tere partijen zich allemaal voor het eenhooidige lijstaanvoerderschap heb ben uitgesproken. Nu al is min of meer Biesheuvel (AR), Udink (CHU) en Van Mierlo (D'66). In deze tijd waarin van alle kanten duidelijkheid wordt geëist kan de PvdA het zich niet veroorloven met vijf of zes lijstaanvoerders de ver kiezingen in te gaan, zo wordt op en om het Binnenhof gezegd. Het probleem van het lijsttrekker schap is overigens zo oud als de PvdA zélf: voor vrijwel elke Kamerverkiezing is het weer punt van bespreking ge weest en alleen in de vijftiger jaren (Drees) en in 1967 (Den Uyl) heeft men met één lijsttrekker volstaan. Nieuw Links heeft óók te kennen ge geven dat het niet alleen voor meer lijstaanvoerders geporteerd is maar óók voor meer fractievoorzitters; ..een team van fractieleiders lijkt ons gewenst", zo wordt gesteld. Hiervan wil de Kamerfractie in 't geheel niets weten; zij keert zich uitzonderlijk fel tegen deze suggestie van Nieuw Links. Hoe de partijraad uiteindelijk op 19 september zal beslissen is op dit ogen blik nog onzeker. Nieuw Links beschikt over nogal wat steun in partijbestuur en partijraad. Zeker is dat de uitslag van een eventuele stemming op 19 sep tember in het bijzonder voor Den Uyl van hijzonder groot gewicht za) zijn! Nieuw Links wil overigens nog veel meer: in de eerste plaats een radicali- vleugel ligt zullen heel wat huidige fractieleden geen verkiesbare plaats meer krijgen. De fractie zélf uit zich op dit punt heel wat gematiger; zij erkent de noodzaak van verjonging en knoopt daaraan vast dat kennis van zaken en ervaring voor de plaatsing op de kandi datenlijst van zeer groot belang zijn. Algemeen wordt verwacht dat binnen de PvdA hard om de verkiesbare plaat sen gevochten zal worden. Nóg een essentieel verschil van me ning tussen de Kamerfractie en Nieuw Links; dc laatste gaal er zonder meer van uit dat de PvdA volgend jaar op nieuw in de oppositie zal moeten gaan. De fractie acht de kans vrij groot dat dit zal gebeuren maar waarschuwt er met grote ernst legen om hiervan nu al uit te gaan. „Een principiële keuze voor de oppositie wijzen we met nadruk af." In dit verband zal de komende voort- Sezette) discussie ovér het voorstel van e voorzitter van hel Gewesl Gelder land van de partij, de heer H Staneke, van groot belang kunnen zijn. Wij ver namen inmiddels dat de heer Staneke zijn voorstel om de eventuele herroe ping van de anti-KVP-motie van maart 1969 op de agenda van partijraad en congres te zetten, inmiddels officieel aan het partijbestuur gezonden heeft. Het is duidelijk dat Nieuw Links voor dit voorstel geen goed woord over heeft. Han Lammers heefT trouwens al verklaard dat voor hem het plezier om aan het partijwerk mee te doen grondig bedorven zou worden als het partijcon gres van begin 1971 tot herroeping van de motie zou besluiten (tussen haakjes; als Lamrners dinsdag inderdaad wet houder van Amsterdam wordt zal hem wel de tijd gaan ontbreken om actief aan het werk van Nieuw Links te blij- I ven deelnemen). Men ziet: discussiepunten genoeg in de Partij van de Arbeid. Intussen gaat men zich in Den Haag meer en meer j gelijke discussies voor de Kamerverkie zingen en de kabinetsformatie van 1971 zullen hebben. Als de PvdA uitdrukke lijk blijft weigeren de anti-KVP-motie te herroepen lijkt een hernieuwde sa menwerking tussen KVP-ARP-CHU en VVD zéker. VVD-fractieleider mr. \V. J. Geertserna heeft de drie confessionele partijen al opgeroepen om met zijn partij een stemhusakkoord vóór de ver kiezingen te sluiten, maar aangenomen wordt dat deze drie partijen daar niet op zullen ingaan. Interessant is een voorstel dat mor gen wellicht op de gemeenschappelijke bijeenkomst van Unieraad van de CHU en bestuursraad van de CHJO (jonge ren) te Utrecht aan de orde zal komen; het roept op tot het houden van een beraad om na programvergelijking de mogelijkheden van verdere politieke samenwerking te onderzoeken. Volgens de CHU zouden daaraan PvdA, VVD. D'66. DS'70, KVP. ARPen CHU kunnen deelnemen. Al mei al kan dit weekeinde belang wekkende politieke gezichtspunten op leveren! De Amsterdamse chirurg dr. J. M. Greep en prof. dr. J. J. van Loghem deelden dit gisteren mee in antwoord op de vraag of het betrekkelijk geringe succes van tot dusverre uitgevoerde or gaantransplantaties de uitgave van enorme sommen daarvoor wel wettigde. Zy deden dat in een persconferentie waarin mededelingen werden gedaan over het derde internationale congres van de Transplantation Society dat vol gende week wordt gehouden in Den Haag. Dr. Greep zei dat de laatste achttien maanden de orgaantransplantaties geen spectaculaire ontwikkelingen te zien hadden gegeven. Hij maakte wel een uitzondering voor de niertransplanta ties. De daarmee bereikte resultaten zijn wel hoopgevend. Dr. Greep ,gaf een overzicht van de stand van zaken. Van de 164 mensen die een harttrans plantatie ondergingen waren er op 1 augustus nog 20 in leven. Van die 20 hadden er zeven de ingreep langer dan 21 maanden achter de rug. Van de 109 mensen die een lever in geplant hebben gekregen zijn er,nog 8 in leven. Een van die 8 leeft al 26 maanden met de ingeplante lever. Van de 24 mensen die een long kre gen ingeplant is er geen meer in leven. Vier van de 18 mensen die een al vleesklier ingeplant kregen leven er nog 4. Een van die 4 heeft die operatie tien maanden achter zich. Van de 70 beenmergtransplantaties die werden verricht sedert 1968, zijn er vrij veel geslaagd. Van de 70 patiënten zijn er nog achttien in leven. Been mergtransplantaties schijnen thans gro tere levenskansen te bieden aan men sen, met aangeboren afwijking van het afweermechanisme van hun lichaam. In de afgelopen 10 jaren zijn naar schat ting vierduizend pieren overgeplant. Een van de onderwerpen in het transplantatiecongres die bijzondere aandacht van vele deelnemers zullen krijgen is het zolang mogelijk bewaren van organen die overgeplant moeten worden. Een vroegere landgenoot, dr. F. O. Belzer, thans verbonden aan de univer siteit van Californie, zal mededelingen doen over het in goede staat bewaren van nieren tijdens wegtransport over betrekkelijk grote afstanden. Dr. Belzer heeft een methode ontwik keld voor het goed houden van nieren onderweg gedurende ongeveer vijftien uren. Zijn methode maakt „bliksemver- voer" over de weg met politie-escortes of vervoer door de lucht met helikop ters misschien spoedig overbodig. ADVERTENTIE sering van de fractie. Als het aan deze afvragen welke gevolgen deze en der-

De Vallei | 1970 | | pagina 14