Veenendaals dagblad Voordeeltjes voor werkende vrouwen Buiten Veel publiek, weinig rellen Steeds meer werven bij staking betrokken negen bedrijven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AOW'ers en bewoners eigen huis Oplichters verkopen bejaarde dure brillen Werknemers verwerpen akkoord directies-bonden Bijna 12000 man heeft het werk neergelegd Feijenoord- Estudiantes rechtstreeks op tv Ontslagen bij Geesink's filmstudio's («rapperhaus dien! wets ontwerpen in even pauzeren zingende dolfijnen... i Fijn zomer- j i weekeinde I In Amsterdamse binnenstad: i MAISON KRAMER Liften met de president Overstromingen in Zuid-Afrika OVERLEG OVER CHOLERA Goederen wagons ontspoord na l)otsino op overweg Een streven naar vereenvoudiging van de thans gelden de regelingen en het wegnemen van de gevolgen van de inflatie ten aanzien van de loon- en inkomstenbelasting liggen ten grondslag aan een tweetal wetsontwerpen be treffende wijziging en correctie van de inkomsten- en loonbelasting die vandaag aan de Tweede Kamer zijn aangeboden. TEGEN INFLATIE INDEXCIJFERS Herten vroeger I ROTTERDAM - De metaalstaking in het Waterweg gebied breidt zich sterk uit. VOORSCHOT ACHTERGESTELD HIJ HELMOND DOLFINARIUM VTBN.V. Zelfde weertype Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 28 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. 200 BELASTINGAANGIFTE WORDT NU EENVOUDIGER (Van on/.e tinancieel-economische redactie) De correcties zullen al op korte termijn worden doorgevoerd, de nieuwe, aan de inflatie aangepaste tabellen zullen voor het eerst gebruikt worden op 1 ja nuari 1972. Voor het komende jaar zullen deze voorstellen het rijk 70 miljoen kosten. De voorgestelde correcties komen heel in het kort hierop neer (een nade- dere uitwerking vindt men op een der bi,nnenpagina's) Doordat de grens waar beneden men geen belasting meer behoeft te beta len, naar boven wordt verlegd, zul len A.O.W.'ers die niet nog over an dere inkomsten beschikken, in 1971 geen heffing meer ontvangen. O Er komt een verruiming van de af trek voor de werkende gehuwde vrouw. Er komen wijzigingen in de vaste aftrekposten voor arbeids- en reis kosten; wijziging van de autokosten regeling; wijziging in de aftrekpos ten voor hen die een eigen woning bezitten en wijzigingen in de aftrek- regeling voor buitengewone lasten. Ten behoeve van zelfstandigen zal «■en nieuwe investerings-aftrekrege- ling worden ingevoerd, die niet zo zeer een fiscaal als wel een econo- misch-structureel karakter draagt. Er zal al voor het jaar 1970 voor de grote groep belastingplichtigen die maar een betrekkelijk simpele aan gifte behoeven te doen. een sterk vereenvoudigd aangiftebiljet worden samengesteld. Van geheel andere aard is het wets ontwerp dat beoogt de tabellen van loon- en inkomstenbelasting jaarlijks aan te passen om zodoende een correc tie te krijgen op de voortgaande infla tie. Het principe is bekend en is ook neer gelegd in een al druk besproken voor ontwerp van de wet: gezocht wordt naar een dusdanig systeem dat de druk van de belastingen niet verandert door een louter nominale stijging of daling van het loon- en prijsniveau. Staatssecretaris Grapperhaus die gis teren voor de pers deze wetsvoorstellen ten doop hield, zette nog eens uiteen dat de nu optredende verzwaring van de belastingdruk alleen maar door in flatie in strijd is met de principiële grondslag voor de heffing van de in komstenbelasting die immers een typi sche draagkrachtbelasting is. Dit houdt in dat deze belastingheffing zich niet behoort te richten naar het nominale inkomen maar naar de draagkracht die met dit inkomen overeenkomt. Om dit principe ook in praktijk te brengen heeft men nu gekozen voor het volgende systeem. Om op 1 januari 1972 tot een juiste vaststelling van de tabel len te komen gaat men twee cijfers met elkaar vergelijkenhet gemiddelde prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie in de periode juli 1969 tot en met juni 1970 en het gemiddelde cijfer over de pe riode juli 1970 tot en met juni 1971. Het verschil tussen deze beide cijfers dient als basis voor een herberekening van de bedragen. Men realiseert zich dat men op deze wijze toch nog „ach terloopt" de tabellen gelden immers voor 1972 maar in de eerste plaats vergt het technische werk van de aan passing omstreeks vier maanden en in de tweede plaats acht men dit achter lopen altijd nog beter dan het moeten werken met schattingen voor een jaar dat nog moet beginnen. Met nadruk wordt er op gewezen dat het hier alleen maar gaat om een „technische' bijstelling die met het voe ren van beleid niets te maken heeft. Als bijvoorbeeld besloten wordt om op een bepaald punt de belastingdruk te ver zwaren dan wel te verlichten, dan moet dat element niet weer door de inflatie correctie teniet worden gedaan. De belastingcorrectie zal niet worden gebonden aan een bepaalde drempel. De mogelijkheid bestaat dat de wijzigingen soms maar gering zullen zijn, maar zou men in een bepaald jaar een geringe aanpassing gaan verschuiven naar het volgend jaar, dan komt men toch weer tot de schoksgewijze aanpassingen die in het verleden telkens zijn doorge voerd met alle daaraan verbonden budgettaire en conjuncturele bezwaren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vergeleken bij de drie voorgaande avonden is het gis teren vrij rustig geweest in het cen trum van Amsterdam. De politie, die om acht uur het verkeer had omgeleid, trad zeer beheerst op. ter- OLDEMARKT In Kalenberg bij Oldenmarkt heeft zich een geval van oplichterij voorgedaan, waarvan de 66-jarige heer W. de dupe is gewor den. Twee heren van middelbare leeftijd zeiden namens de bejaar denstichting te komen om de ogen van de bejaarde heer te controleren. Een van de mannen, die zich uitgaf voor oogspecialist bekeek de ogen en schreef daarna enkele brillen voor ter waarde van 450 gulden. W. heeft ze geaccepteerd en contant betaald. Bij nader ondezoek bleek echter dat de brillen slechts klein gedeelte van het bedrag waard waren. Enkele andere bejaarden in Olde- markt hebben ook een bezoek van de heren gehad. De politie neemt aan dat de oplichters nog verschil lende plaatsen in het land zullen be zoeken. De politie die een vrij nauwkeurig signalement bezit, heeft de mannen nog niet kunnen opspo ren. ADVERTENTIE J •TIJDENS HET WINKELEN voor een heerlijke ITALIAANSE ESPRESSO KOFFIE m. ons alom bekende gebak BONN Twee liftende Westduit- se scholieren hebben dezer dagen een rit gemaakt met de Westduitse bondspresident Gustav Heinemann en diens echtgenote. Het presidentiële echtpaar nam de jonge lifters mee van Karlsruhe naar Bonn. Mevrouw Heinemann, aan wie de twee jongens de lift te danken had den. gaf bij het afscheid nemen de reizigers wat om te eten: een biljet van 20 mark, ipet de raad voortaan de trein te nemen omdat dat veili ger zou zijn. De jongens vonden ech ter dat zij niet beter bewaakt kon den zijn dan in de presidentiële au to. Op het paleis van de president is donderdag een dankbrief ontvangen. Laat op de avond werd het weer wat onrustiger in de Amsterdamse binnenstad Op de foto wordt een auto volkomen ingesloten door een groep brooddrorjj$en onruststokers. EAST LONDON (Z-Afrika) Bij overstromingen na zware regenval in de Zuidairikaanse stad East London zijn minstens elf mensen om het leven gekomen en honderden gezinnen dak loos geworden. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft de stad regeringshulp beloofd. Het trein- en wegverkeer is ge stremd doordat grote stukken weg en spoorrails door de overstromingen zijn weggeslagen. 4"kp grond van de weinige bron- nen, die over het eertijds op de Veluwe levende grofwild be staan, kan worden opgemaakt, dat de herten in vroeger eeuwen veel schaarser voorkwamen, dan we voetstoots zouden verwachten. In de duinstreek tussen Den Haag en Egmond waren ze heel wat ruimer vertegenwoordigd, maar we dienen niet te vergeten, dat hier veel import door prins Maurits had plaatsgevonden. Zelfs zegt Hadria- nus Junius in zijn Batavia" (plm 1650), dat herten en reeën in zó grote menigte voorkwamen, dat men de landerijen uren ver met sta ketsels moest omgeven. (Het is be kend, dat er zich veel damwild on der de bevolking bevond. In die da gen kwam er op de Veluwe rela tief weinig edelwild voor; het vond er onvoldoende lavei, behalve in de revieren, waar het kon uitwis selen op de akkers of weiden der huisluiden en op de uiterwaarden van Rijn en IJssel (Doorwerth en Roosendaal). In vijf jaar tijd (1691- 1695) leverden de jachten van de koning-stadhouder Willem III slechts 24 herten op en toen hij in 1691 blijkbaar bij uitzondering op reeën ging weidwerken, bemachtig de hij er niet één en moest platzak naar het Huis te Dieren terugke ren. Toch vermeldt baron Sloet ïn ..Het jagtbedrijf onzer Voorouders", dat herten en reeën op de Veluwe zo overvloedig bemachtigd werden, dat men het vlees ervan inzoutte. Een eeuw geleden noemt men in de provinciale verslagen (1855) over de jacht en visserij voor Gel derland .grofwild genoegzaam voorhanden"terwijl reeën zóveel werden geschoten, ,,dat hun aan tal sterk verminderd is 28 aug. 1970. A. B. Wigman. Arbeiders bespreken voor de poort van de RDM de stand van zaken. Ongeveer twaalfduizend mensen uit acht ondernemingen in Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen hebben nu het werk neergelegd. Sinds gistermiddag wordt ook niet meer gewerkt op de twee bedrijven van de Amsterdamse scheepswerf Verschure. De uitbreiding van de staking kwam tot stand nadat de arbeiders bij Wilton- Fijenoord in Schiedam en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) een akkoord tussen directies en ondernemingsraden als onvoldoende hadden verworpen. Directies en bonden waren het giste ren in principe eens geworden over het terugbrengen van het verschil in ver diensten tussen arbeiders van koppel bazen en personeel in vaste dienst. In afwachting van definitieve sane ringsmaatregelen werd de handarbei ders een voorschot van 150 gulden en 't kantoorpersoneel van 50 gulden in het vooruitzicht gesteld. Er zijn groepen stakers die er tenminste dertig gulden schoon per week bij willen hebben. De directie van Wilton-Fijenoord be sloot gistermiddag het hele personeel met behoud van loon tot maandag naar huls te sturen. De voorlopige oplossing die de direc ties van Wilton-Fijenoord en RDM met de ondernemingsraden hadden gevon den, werd door de mensen afgewezen. Zij slaagden er ook in het kantoorper soneel te bewegen met werken op te houden. Hun acties voltrokken zich in grote rust. De directies van bedrijven waar ge staakt wordt en de districtsbestuurders van de vakbonden gaan vanochtend om acht uur weer aan tafel zitten om te studeren op een betere tijdelijke rege ling. „Wij staan niet achter de staking" zie de heer W. F. Thijsse, districtsbe stuurder in Rotterdam van de metaal- bedrijfsbond NVV. „Wij doen wel ons best om een oplossing te vinden maar we zijn door de cao contractueel gebon den". Ongeveer 350 personeelsleden van de afdeling staalconstructie en technische dienst van De Vries Robbé en Co in Gorinchem (dochteronderneming van Billiton) hebben gisteren gestaakt. Zij nemen het niet langer dat zij worden achtergesteld bij arbeiders van koppel bazen. De circa twaalfduizend stakers in het conflict over de lonen van koppel baasmensen zijn verdeeld over de volgende bedrijven: Wilton-Fijenoord in Schiedam (deel van Rijn-Schelde groep) 3400. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij ook behorend tot Rijn-Schelde 3800. Nieuwe Waterweg (dochterbedrijf van RDM) - 400. Gusto in Schiedam (deel van IHC Hol land) 800. Verschure in Amsterdam (ook aange sloten bij IHC Holland) 700. Machinefabriek Swarttouw in Schie dam 500. Machinefabriek Vlaardingen-Oost 1000. Machinefabriek A. de Jong in Schiedam - 400. Niehuis en Van den Berg in Pernis 700. HOENSBROEK In Hoensbroek is donderdagmiddag de 80-jarige E. Jans zen, bewoner van een bejaarden-tehuis vanuit een tien meter hoog gelegen raam gevallen. Hij was op slag dood. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. Mogelijk heeft de man toen hij een stofdoek uitklopte, zijn evenwicht verloren. HILVERSUM De tweede voetbal wedstrijd tussen Feijenoord en het Ar gentijnse Estudiantes de la Plata, op 9 september in Rotterdam, zal recht streeks door radio en televisie worden uitgezonden. Voor de televisie begint de uitzending om 20.25 uur op Nederland I. Verslag gever is Herman Kuiphof. De wedstrijd zal niet in kleur te zien zijn, omdat de verlichting van het Feijenoord stadion een verantwoorde kleurenuitzending niet mogelijk maakt. In tegenstelling tot de eerste wed strijd bestaat er nu binnen en buiten Europa wel veel belangstelling voor een overname van het televisieverslag. Tot nu toe hebben zich daarvoor al op gegeven: Argentinië, Noorwegen, Zwe den, Finland, België, Luxemburg, Oost-Duitsland. Oostenrijk, Roemenië. Joegoslavië, Griekenland, Spanje, Por tugal, Algerije, Tunesië en Tsjechoslo- wakije. De radioreportage van de wedstrijd begint om 20.25 uur- op Hilversum II.- Commentator is Wim Hoogendoorn. UTRECHT De directie van Joop Gcesink Produkties in Duivendrecht heeft besloten, zestien van de bijna honderd personeelsleden te ontslaan. Volgens de heer L. H. Röttger van de Algemene Bond Mercurius (NVV) heeft de slechte gang van zaken in de stu dio's dit ontslag noodzakelijk gemaakt. DAMASCUS In de Syrische hoofd stad Damascus hebben gisteren de mi nisters van Gezondheid van zes Arabi sche landen overlegd over gezamenlijke anticholeramaatregelen. Aan het overleg namen deel de mi nisters van Egypte, Irak, Jordanië, Li banon, Koeweit en Syrië. Zij kwamen o.a. overeen voortaan periodiek bijeen te komen en te zullen werken aan de oprichting van een Arabische Gezond heidsorganisatie. Intussen is het aantal gevallen van vastgesteld cholera in Israël gestegen tot zestien. De nieuwe patiënten zijn afkomstig uit een Arabisch vluchtelin genkamp. In de afgelopen vijf dagen zijn in India in het zuiden van de staat Bihar 26 mensen, onder wie vijf vrouwen en acht kinderen, aan cholera gestorven, zo is vandaag officieel meegedeeld. wijl de rcllenmakers zich de eerste uren beperkten tot uitjouwen van de gereedstaande politiemacht. Er waren gisteren bijzonder veel toe schouwers rond de Dam verzameld, waarvan velen uit plaatsen in de omgeving, die naar Amsterdam ge trokken waren om „relletjes te kij ken". De „burgerwachten" hadden zich in aantal uitgebreid. Niet alleen op de Nieuwendijk en omgeving maar ook aan de andere kant van de Dam. op de Zeedijk en de Wallen, liepen gis teravond groepen met slagwapens be wapende kroegbazen, uitsmijters en halve onderwereldfiguren met ban den om de arm, waarop „ordedienst" stond. Sommige hogere politiefunctio narissen toonden zich niet erg geluk kig met deze gang van zaken, maar er werd niet tegen deze mensen op getreden. Pas om kwart over tien ontruimde de politie door middel van charges, waarbij flink geslagen werd. Dam, Damrak en Nieuwendijk en omge ving, nadat er een paw Molotofcock- tails waren geworpen naar voorbijrij dende politiewagens. Eén vatte vlam, maar dit brandje kon spoedig worden geblust. Er vielen twee gewonden, HELMOND Tussen Eindhoven en Venlo is het treinverkeer vrijdagoch tend om zes uur gestremd na een bot sing tussen een vrachtauto en een goe derentrein op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tus sen Helmond en Horst-Sevenum. Acht wagons van de met cement ge laden goederentrein zijn ontspoord en ook is een portaal van de bovenleiding naar beneden gekomen. Beide sporen zijn versperd. Dc trei nen rijden niet verder dan Eindhoven. Van Eindhoven naar Venlo v.v. worden de reizigers met bussen vervoerd. De internationale treinen worden omgeleid via Roermond. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRANO Tel. 03410 - 6041. (V* n onze weerkundige i medewerker) De luchtdruk daalt langzaam, maar dit ts geen beletsel voor een 5 J overwegend zomers weekeinde met J middagtemperaturen van ongeveer 25 graden. Door de geringe luchtbeweging S kunnen depressiefronten niet ge- J makkelijk tot ons land doordringen. Dit is hei geval met een regenge- t J bied boven Schotland en met een i paar onweersbuiendie zich in het i Kanaal en boven Frankrijk en Bel- J S gië kunnen opbouwen. J De weerkaart toont een zwak ge- t bied van relatief hoge luchtdruk j (1020 mb) op de Noordzee, dat. wei- e nig van plaats verandert. Het aantal zomerse dagen is in 5 De Bilt op dit moment 22. In de 5 klassieke zomer van 1947 waren er 5 op 1 september al ongeveer 52 ge- J J teld. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur: In de nacht en vroege ochtend plaat seljjk mist. Morgen overdag droog ei vry zonnig weer met ongeveer dc/.elfdi temperaturen als vandaag. Weinig wind.

De Vallei | 1970 | | pagina 1