BRAAT! OOK ÏN RUSLAND WATERVERVUILING AGNEW ZWAAR GEWAPEND AGNEW IN VIETNAM Vals „spul" bij pop-feest op eiland Wight Praag jaagt mensen naar fabrieken Brits r.k.- kritisch weekblad over de zaak-Kerala Op reis DUITSLAND WIL HUURDER GAAN BESCHERMEN ookZATERDAG Meubel Keur Over de grenzen Mevrouw Meir: direct overleg KEUKENS? ELKE DAG, Geen visum voor Indonesische student Vliegtuigkaping mislukt ZESDE Clandestiene wodka in Polen VREDESMACHT Hongarije ving oorlogsmisdadiger Censuur Bisschop in arrest te Kameroen PRIJSVERHOGING ja, ook 5 avonden in de week kunt u vrijuit kijken en kiezen bij 1 waar de keus zo groot en de prijs zo laag is. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 Israël wil vrede geen bestand ADVERTENTIE TEL AVIV De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft donderdag avond voor de televisie verklaard, dat Israël nooit akkoord was gegaan met de vredesbesprekingen als het had geweten dat Egypte zich niet zou houden aan de bestandsovereenkomst. „De besprekingen met dr. Jarring zijn nog niet werkelijk begonnen. Daarom is het heel natuurlijk, dat onze onderhandelaar, Josef Tekoah, naar Jeruzalem is gekomen voor overleg en het ontvangen van nadere instructies", aldus de pre mier. „De Egyptenaren moeten zich bereid verklaren vrede met de staat Israël te sluiten. Als dit niet het doel van het overleg met dr. Jarring is, dan hebben de onderhandelingen geen zin", zo zei mevrouw Meir. Zij zei niet te weten of president Nasser echt vrede wil of dat zjjn aanvaarden van het plan-Rogers alleen maar een tactische zet is geweest. De premier ver wierp niet de gevolgde procedure van indirecte besprekingen in de eerste fase, maar zij wees er toch op, dat een vredesverdrag alleen kan worden gesloten als de partijen tegenover elkaar staan. Premier Golda Meir heeft bekendge maakt dat zij in de herfst van dit jaar naar de Verenigde Staten zal gaan, om de 25ste zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties bij te wonen. De Egyptische minister van Voorlich ting, Mohammed Hassanein Heykal, heeft Israël in het gezaghebbende blad „Al Achram" ervoor gewaarschuwd, dat de crisis in het Midden-Oosten noodt opgelost zal worden, als er geen einde komt aan de bezetting van de Arabische gebieden. Maar, aldus Hey kal, Israël zal zich niet uit deze gebie den terugtrekken en zijn uiterste best doen om de huidige vredesbesprekingen ander auspiciën van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring te saboteren. Een duidelijke poging tot sabotage waren de beweringen dat Egypte nieu we raketbases inricht en daarmee het bestand schendt. De Israëlische leiders hebben donder dagavond het voorstel verworpen van de Amerikaanse senator William Ful- bright, dat de VS de onafhankelijkheid van Israël binnen de grenzen van voor de oorlog van 1967 militair garanderen, als er in het Midden-Oosten vrede is gekomen. Het voorstel werd verworpen omdat m>ii het in strijd achtte met Israëls soevereiniteit. Israël heeft donderdag opnieuw Cairo ervan beschuldigd het bestand in het Midden-Oosten te hebben geschonden. Het was de zesde Israëlische beschuldi ging in 20 dagen. Enkele uren nadat Israël een Egyptische klacht over schending door Israël had tegengespro ken, deelde een militaire woordvoerder in Tel Aviv mee dat Egypte doorgaat met het versterken van de raketinstal- latics in het gebied van het Suez- K anaal. Volgens Israëlische kringen zouden nieuwe voorraden Russische wapens waaronder raketten, vliegtuigen en ar tillerie in Cairo zijn aangekomen. Hoewel deze wapenleveranties krach ten. de bestandsovereenkomst niet ver boden zijn, is men in Israël van oordeel dat de wapens en de bestandsschendin gen twijfel doen ontstaan aan de op rechtheid van de Egyptische bedoelin gen ten aanzien van het zoeken naar vrede bij het overleg dat thans in New WARSCHAU De Poolse politie heeft in de textielstad Lodz honderd clandestiene wodka-stokerijen ontdekt, zo heeft de pers in Warschau gemeld. Een daarvan was een grote met meer dan zeshonderd liter per dag. ADVERTENTIE ~r*& *«CT-tOSS£» York plaats heeft. Volgens Israëlische inlichtingen, zouden er nu 12.000 Rus sen in Egypte zijn. De helft van hen zou zich in het gebied van het Suez- Kanaal bevinden. Hoge Amerikaanse regeringsfunctio narissen zijn van mening, dat de Ver enigde Staten ernstig zouden willen gaan overwegen om met de Sovjet unie overeen te komen, een macht te vormen die de vrede in het Nabije Oos ten moet handhaven. Men denkt hierbij aan een groep waarnemers, bestaande uit Amerikanen en Russen, die moet functioneren onder auspiciën en de „paraplu" van de Ver enigde Naties. Er wordt op gewezen, dat de landen in het omstreden gebied geen papieren", maar een echte oorlog willen, dit geldt in het bijzonder voor Israël, en dit betekent het nemen van veiligheidsmaatregelen op de grond. Het is niet bekend of Washington èn Moskou reeds bezig zijn hierover van gedachten te wisselen. TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S ZATERDAGS GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR BOEDAPEST De rechtbank van Boedapest heeft Mihaly Szemes, een vroegere pelotonsleider van het nazisti sche Hongaarse Legioen, veroordeeld tot 14 jaar gevangenissstraf wegens de moord op tenminste 16 personen tijdens de tweede wereldoorlog. Het persbureau MTI berichtte dat Szemes in de aanklacht er van werd beschuldigd, 16 gevangenen te hebben neergeschoten, die in december 1944 van Boedapest naar Komarom werden overgebracht. Op zijn bevel hebben de bewakers 150 andere gevangenen neer geschoten. Szemes heeft 26 jaar onopgemerkt geleefd in Miskolc, een kleine stad in het noorden van Hongarije, totdat hij in de lente van dit jaar door een vroe gere gevangene werd herkend. Szemes heeft beroep aangetekend te gen de uitspraak. MOSKOU De rivier de Dnjestr, een van de grote rivieren van de Sovjet-Unie, vervuilt steeds meer. Er zqn dringend maatregelen nodig om een verdere vervuiling tegen te gaan. Dit heeft het Russische partijblad de Pravda donderdag gemeld. In een uitvoerig ar tikel wordt o.m. gezegd, dat de autori teiten zich zeer bezorgd maken over het probleem van de watervervuiling, dat een steeds grotere omvang aanneemt en over de grote hoeveelheid afval van de industrie dat in de Russische rivieren tercht komt. De regering heeft, aangekondigd, dat begonnen zal worden met 'n zuiverings actie van de Wolga, de grootste rivier van de Sovjet-Unie. De ruim 1400 km lange Dnjestr ont springt in de Karpaten en stroomt zuid waarts door het zuiden van de Oekraïne en de Moldavische Sovjetrepubliek naar de Zwarte Zee nabij Odessa. De rivier en zijn zijrivieren nemen een belang rijke plaats in de economie van Mol davië in, ze verzorgen 80 procent van de watervoorziening van de republiek. Het water wordt echter, aldus de Pravda, vervuild door de afvalstoffen van de industriële centra van Lwow en Ivanofrankofsk in de Oekraïne. Een groot deel van de vervuiling komt door de industrieën in Kisjinef, de hoofdstad van Moldavië. SAIGON De Zuidvietnamese presi dent Ngoejen Van Thieu en de Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew heb ben gisteren de militaire situatie in Vietnam en Cambodja besproken en voorts gediscussieerd over de Ameri kaanse plannen tot terugtrekking van Amerikaanse troepen uk Zuid-Oost- Azië. Ook zjjn de economische situatie in Zuid-Vietnam en de Amerikaanse hulp verlening in de toekomst ter sprake ge komen. Bij zijn aankomst in Saigon zei Agnew dat er geen sprake van is dat de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam zal worden vertraagd. Zuid-Vietnam is Agnews derde pleis terplaats op zijn reis naar het Vere Oosten. Eerder bezocht hij Zuid-Korea en Formosa. Vandaag vertrekt Agnew naar Thai land, nadat hij vermoedelijk eerst nog een kort bezoek zal brengen aan Cam bodja. De premier van Thailand, maarschalk Kittikachorn, maakte gisteren bekend dat met Zuid-Vietnam onderhandelin gen aan de gang zijn over de terugtrek king van twaalfduizend man Thaise troepen uit Zuid-Vietnam. AMSTERDAM De voorzitter van de Indonesische studentenvereniging in Europa (PPI), Tahir Pakuwibowo, mag ons land niet in. Met het oog op het naderend bezoek van president Soeharto heeft de Nederlandse ambassade in West-Berl(jn hem geen inreisvisum willen geven. De voorzitter van de PPI, die nu in Berlijn is, zou vanavond op een teach in van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam over de situatie in zijn land spreken. Volgens een woordvoerder van het ministerie wordt de aanwezigheid van vreemdelingen in tijden van staatsiebe- zoeken uit veiligheidsoverwegingen be perkt. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew bestudeert een M-16-geweer. Tijdens die gelegen heid drukte hij de soldaten op het hart niet te luisteren naar ,,een stelletje opportunisten" in de Ver enigde Staten ,,die willen dat wij er het bijltje bij neer gooien". FESDHWATER (eiland Wight) Op het eiland Wight, waar thans een popfestival wordt gehouden in aanwezigheid van ongeveer 60.000 man publiek, gaan nogal wat ver valste verdovende middelen om en de politie probeert na te gaan wie de zwendelaars zijn. Er zijn tal van klachten binnen gekomen van teleurgestelde feest gangers die peppillen nodig hadden en zich sacharinetabletten in de grage hand lieten stoppen, of die hasjiesj kochten en tot hun afgrijzen naderhand bleken kerriepoeder te roken. Aan het zoeken naar de verval sers wordt door de politie deelge nomen door agenten die voor de gelegenheid hun politie-uniform voor dat van een hippiedos hebben verwisseld. Men speurt ook naar druggebrui kers en tot nu toe zijn er 20 ingere kend en voorts nog 14 andere jeug digen in verband met inbraak en diefstal. Een overtreder werd gegrepen nadat men hem had nagezeten met een helikopter. Het popfeest duurt vijf dagen en eindigt zondag. Gedurende het weekeinde verwacht men een kwartmiljoen bezoekers. Goede zaken maakt een jonge Belg, die de bovenlichamen van meisjes met bloemen beschildert. De klanten staan in de rij. De toegangsprijs bedraagt f 28,-. De totale kosten zijn begroot op on geveer 4 miljoen gulden. Meer dan de helft hiervan moet worden uit gegeven aan honoraria voor de artiesten. De lucht in het kamp is doortrok ken van allerlei luchtjes: patates, worstjes, bier en sigaretten. De Britse deelnemers staan stoicijns en gedisciplinerd in de rij voor de boe tiekjes met hotdogs en pop-corn. Op een houtvuurtje staat een groepje Britten water voor hun middag thee te koken. Men kan hippie zijn, maar toch Brit blijven. Handelaren verkopen voor f 0,45 een bord rijst of goelasj. Voor de 1200 wasbakken en toiletten op het kampterrein staan lange rijen. De kamppredi kant heeft donderdagmiddag het huwelijk van een jong stel feest gangers ingezegend. De Portugese autoriteiten hebben vandaag alle ruchtbaarheid verme den rond de botsingen tussen po litie en jongelui op het popfestival in Estoril, waar gisteren zeventien gewonden vielen en volgens onbe vestigde berichten één persoon om het leven kwam. Het festival, het eerste grote pop- gebeuren in Portugal, werd ter elf- dr ure afgelast, toen bleek dat de organisatoren niet de benodigde toestemming hadden gevraagd. De ongeveer 5000 jongelui die in Estoril waren samengekomen om het popfestival mee te maken, ga ven uiting aan hun teleurstelling over het afgelasten door met stoe len te gooien en de organisatoren uit te jouwen. Gehelmde en met pistolen gewa pende oproerpolitie verdreef de jongeren en sloeg in overgrote ijver ook. in op vele onschuldige omstan ders en toeristen. De censuur heeft vandaag alle berichten over de incidenten ver boden. PRAAG De Tsjechoslowaakse fede rale premier Lubomir Strougal heeft gezegd, dat zijn regering „impopulaire maatregelen" zal treffen, op het gebied van de arbeidsverdeling en dat onder meer het aantal „witte-boord-werkers" zal worden verminderd. „Er bestaat geen gebrek aan werk krachten Alle theorieën over de nood zakelijkheid van de invoer van buiten- WARSCHAU Volgens een mede deling van het Poolse staatspersbureau, heeft de 27-jarige Rudolf Olma gister avond getracht een Pools verkeersvlieg tuig te kapen, waarin zich tien passa giers bevonden. De poging mislukte. De kaper zei tot de stewardess, dat deze de gezagvoerder moest opdragen naar Wenen te vliegen, want dat hij anders de zaak in de lucht zou laten vliegen. Maar kort hierop ontstond inderdaad een ontploffing. De kaper werd zwaar gewond en enige in de buurt zittende passagiers werden eveneens gekwetst. De machine is doorgevlogen naar Kato wice en daar geland. Het persbureau voegde er aan toe, dat Ölma een mis dadiger was, die wegens diefstal al tweemaal in de gevangenis had gezeten. Het was de zevende poging binnen een jaar tot kaping van Poolse passa giersvliegtuigen. Vier ervan mislukten. Deze maand zijn nu drie toestellen van de Poolse nationale luchtvaart maatschappij mikpunt van kapers ge weest. De eerste keer landde het vlieg tuig in Denemarken, de vorige keer werd de kaper door de bemanning overmeesterd. JAOENDE (Kameroen) De katho lieke bisschop van N'Gongsamba in de Westafrikaanse staat Kameroen is gearresteerd „wegens medeplichtigheid in de rebellie" tegen de centrale rege ring, zo werd bekendgemaakt. In een officieel communiqué werd gezegd, dat uit een verklaring van de rebellen-leider Ernest Oeandie, die on langs werd gearresteerd, was gebleken dat mgr. Albert N'Gondo actief aan de opstand had meegewerkt. Bisschop N'Gondo werd gearresteerd bij zijn terugkeer uit het vaticaan, waar hij met zijn superieuren had overlegd, zo werd van welingelichte zijde vernomen. AMSTERDAM De Mercedessen worden in Nederland een tot drie pro cent duurder. Dat gaat op 1 september in. De prijsverhoging varieert wat per type. De enige Mercedes die niet duur der wordt, is de 200 Diesel. Deze prijsverhoging is een gevolg van een verhoging van de exportprijzen van Daimler-Benz. LONDEN Het Britse r.k. weekblad The Tablet schrijft vandaag, dat de In dische zusters die in Kerala zijn gewor ven, een verschrikkelijke tijd in Italië hebben. In Duitsland zouden een aantal Indische meisjes nadat zij uit katholie ke verpleeginrichtingen waren ge vlucht, prostituees geworden zijn om maar aan de strenge discipline en het geslaaf te ontkomen. In een lang bericht uit Rome schreef de speciale correspondent Desmond o'Grady, dat het ronselen de keerzijde is van de crisis aan kloosterroepingen. Hij gaf toe dat de organisatoren goede bedoelingen gehad kunnen hebben, maar dat dit niet betekent dat men ernstige kritiek moet hebben op het geen zij gedaan hebben. Hij schat dat sinds in 1963 enige Duitse missionaris sen samen met een paar Indische pries ters op het idee kwamen arme Indische meisjes in IXiitsland als verpleegsters te laten opleiden, er meer dan duizend naar Duitsland zijn gestuurd. O'Grady wees er op dat de Neder landse pater Harry Haas één van de eersten was geweest die het gevaar van de exploitatie onderkend had. „Het re sultaat van de campagne is geweest dat het sturen van meisjes naar Duitsland praktisch is stopgezet. Een aantal wordt nog steeds naar Engeland en Frankrijk gestuurd, terwijl dit jaar een deel van de transporten naar Duitsland en Zwit serland zijn gedirigeerd. Het blad waarschuwde het Vaticaan, dat men de „onsmakelijke" feiten over de beweerde „smokkel" van nonnen van Kerala naar het Westen niet moest proberen te verdoezelen. „Er steekt geen kwaad in een poging van een Eu ropees klooster om de luchtreis van een novice te betalen en haar verarmde fa milie te helpen, en het lijkt onomstote lijk vast te staan dat de Europese kloosters die bij het verbijsterende ge beuren betrokken zijn, dachten dat zij iets goeds deden, en niets meer. „Het zou evenmin onvergeeflijk zijn voor een priester of wie dan ook in Kerala, om een „commissie" aan te ne men en vooral als hij dit geld niet voor zichzelf bestemd had. Het zou evenwel de ernstigste in breuk betekenen op de wetten van de kerk, als men op de zusters in spe de lichtste, niet-nodige druk had uitgeoe fend, laat staan bedrogen had. Het Vaticaan blijft aan zijn ""stand punt vasthouden dat van de zusters die uit India naar Europa zijn gegaan, in verhouding maar een paar het daar on gelukkig hebben getroffen. De grote meerderheid, aldus wordt gezegd, bezit de ware roeping voor het kerkelijke le ven, en is tevreden. landse werkkrachten zijn onrealistisch" aldus Strougal in een rede in het Slo waakse Pobaska Bystrica, waarvan ge deelten door radio-Praag werden uitge zonden. Volgend jaar zullen „verstrekkende aanpassende maatregelen" getroffen worden, die er op gericht zijn „de aan bieding van werkkrachten te regelen in overeenstemming met de plan-econo mie", zo verklaarde de premier. De premier zei dat onder meer het aantal mensen dat zich met research bezig houdt, zal worden verminderd. „Bij het onderzoek werken tegen woordig veel mensen die geen geleerden zijn en hun werk is onvoldoende... on efficiënt en ondoelmatig", aldus Strou gal. Eerder deze week heeft de grote staal fabriek van Vitkovice in Moravië be kendgemaakt, dat 650 werknemers van de administratieve en directionele sec toren ander werk in de fabriek zouden krijgen. Waarnemers wezen er op, dat het meestal de gehoorzame partijleden wa ren die hun kalme bureaubaantjes be hielden als er dergelijke maatregelen genomen Werden. Strougal merkte verder op, dat de Tsjechoslowaakse kroon op de vrije markt beter staat dan ooit in de voor gaande zes jaar en noemde dit een be wijs voor de vooruitgang van de Tsje choslowaakse economie. "Dritse diplomaten bestuderen op het ogenblik de berichten volgens welke de Chinese premier, Tsjoe En-Lai, voornemens is in oktober naar Tan zania en Zambia te gaan. In deze Oostafrikaanse landen, die be horen tot het Britse Gemenebest, is China een spoorweg aan het bouwen, de Tanzam-spoorweg, die ruim 1600 kilometer lang is en zeer veel geld gaat kosten. Men wijst er in Londen op, dat toen de genoemde landen destijds bij Grroot- Brittannië om steun voor het aanleg gen van die spoorweg aanklopten, men nul op het rekest had gekregen. De 72-jarige premier, die al 21 jaar aan het hoofd van zijn regering staat, zal, naar men te Londen aanneemt, tft- dens zijn bezoek aan Afrika ten volle de moeilijkheden van de Britse rege ring, in verband met de voorgenomen levering van wapens aan Zuid-Afrika, gaan uitbuiten. TSJOE EN-LAI ommetje naar Afrika Tn mei is het werk aan de spoorweg begonnen, maar Tsjoe zal er reeds in oktober heengaan niet omdat de verbinding dan gereed is, maar omdat Zambia dan zes jaar onafhankelijk is. In Tanzania vertoeven al maandenlang grote aantallen Chinese technici die de grote voorraden Chinees mate rieel, voor het bouwen van de spoor weg nodig, beheren en behandelen. De hele verbinding zal anderhalf mil jard gulden gaan kosten. Men vergelijkt te Londen het spoorweg- projeet met de Aswan-dam in Egypte. Egypte had zich destijds tot de V.S. voor de financiering ervan gewend. Washington zei „nee". Toen ging Egypte het aan Moskou vra gen, en dit accepteerde hetgeen tevens het begin was van het zich in het na bije oosten nestelen door de Sovjet- Unie. De Tanzam-spoorweg loopt van Dar-es Salaam naar de rijke Zambiaanse ko permijnen, en is van bijzonder groot belang omdat deze verbinding met de zee nu niet meer afhankelijk is van Rhodesië en het Portugese Mozam bique. lH)e spoorweg is het grootste Chinese project in Afrika, doch niet in de hele wereld. Het gezag van China in Afrika is er zeer bij gebaat. Het bezoek van Tsjoe betekent het eer ste van een hoge Chinese persoonlijk heid aan het buitenland sinds het be gin van de „culturele revolutie" in april 1966. Het vormt onderdeel van een golf di plomatieke „vernieuwingen" die re centelijk door communistisch-China werd ingezet. Naar bekend is gaat Tsjoe, volgens Pe king „in de naaste toekomst" ook Frankrijk en Zuid-Jemen bezoeken. Of hij ook doorgaat naar Afrika is nog niet bekend. '"Psjoe heeft reeds twee reizen naar Afrika gemaakt tot nu toe. Hij was er in de winter van 1963-1964 en verklaarde toen bij enkele gelegen heden „dat Afrika rqp was voor de revolutie". In 1965 ging hij naar Tanzania, kort na dat president Julius Neyerere in Pe king was geweest en niet lang voor dat er in Tanzania een groep Chinese deskundigen aankwam die het voor onderzoek voor de aanleg moest ver richten van de spoorweg, welke vol gens de plannen tegen 1975 gereed zal zijn. BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren tot een reeks maatregelen be sloten om de positie van de huurder te versterken en de stijging van de huren in West-Duitsland af te remmen. De hoofdpunten zijn: Op onredelijk hoge „woekerhuren" komt een maximumstraf van vijf jaar gevangenis te staan; Huiseigenaren moeten bij elke huur verhoging de noodzaak daarvan motiveren; Niemand behoeft uit zijn huis als hij geen aanvaardbare andere woning kan vinden; Makelaars krijgen alleen geld in dien een bemiddeling geslaagd is; Ongeoorloofde voorschotten, sleu- telgelden en dergelijke kunnen zelfs nog een jaar na betaling door de huurder worden teruggeëist. Voorts wil de regering alleen over heidssteun geven aan bouwprojecten waarbij drastisch wordt gerationali seerd, en buitenlandse bouwmaatschap pijen toelaten om de concurrentie te be vorderen. Het kan nog geruime tijd duren voor dat het parlement al deze wetswijzigin gen heeft goedgekeurd. Critici uiten zich nu al sceptisch: zij menen dat de maatregelen in de prak tijk weinig uitwerking zullen hebben omdat de eigenlijke oorzaken van de huur-misère dieper liggen, o.m. in de hoogconjunctuur, de onrationele bouw methoden en de grondspeculatie. ook ZONDAG ADVERTENTIE APELDOORN EUROPAWEG170 (hoofdweg A'doorn-Ede)tel05760-33666

De Vallei | 1970 | | pagina 9