Veenendaals dagblad Buiten FEIJENOORD BLIJ TERUG Doris Day lichtte belastingen voor 1,5 miljoen op Husak: bloedbad werd voorkomen WEER GEVECHTEN IN AMMAN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Haven Rotterdam „plat" Kettingbotsing in mist Maria Callas op Schiphol Rustige avond in Amsterdam De Tijd gaat samenwerken met N.R.C.- Handelsblad Patent weekeinde VELUWE NIET AANGETAST DOOR OPSLAG DRINKWATER Vijf mille voor tip over moord BRAND IN EX- KAZERNE TE HAARLEM Forum wankelde Herten vroeger II ROTTERDAM De haven van Rotterdam ligt nagenoeg plat, voor het eerst sedert de massale staking in 1947. Er zijn al schepen naar Antwerpen verwezen. Andere wachten buiten gaats. In de haven werken ongeveer achttienduizend mensen, van wie gisteren naar schatting de helft spontaan het bijltje erbij heeft neergelegd. Onrust onder de werknemers ontstond ook elders in het land. Bij Fokker in Amsterdam hielden ongeveer 2S0 man een uur met werken op. Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij (NDSM) in de hoofdstad lag het werk ook stil. FRANCOIS MAURI AC ZWAAR ZIEK GEWAARSCHUWD ELDERS Festival W ight tamelijk rustig „Op rel uit" Matrozen hebben spijt Zeer gematigde rede Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 29 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. 20! STAKING NAAR AMSTERDAM OVERGESLAGEN DEN HAAG In het Veluwegebied «tin, in beginsel, grote mogelijkheden aanwezig tot (kunstmatige) infiltratie van Rijnwater. Het Veluwemassief zou een gebied van zeer grote betekenis voor deze ver werking van oppervlaktewater kunnen vormen. Staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- ainga (Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Nog dit jaar zullen proeven worden genomen voor de bestudering van de techniek van de infiltratie, waartoe een proefinstal latie op het terrein van gemeentewater leidingen te Bloemendaal is gebouwd. Ook by de aanwending van de Velu- we tot verwerking van oppervlakte water zal de „unieke" rol van het na tuurgebied in geen enkel opzicht wor den aangetast. Zoals bekend, wordt een dergelijke werkwijze thans reeds toege past in de duinen van Zuid- en Noord- Holland. Het leveringsvermogen van het Veluwe-massief wordt geschat op onge veer 1 miljard m3 per jaar. In zijn me'dedelingen wees dr. Krui- singa op de noodzaak van wetenschap pelijk onderzoek, aangezien door nieuwe vervuilingsstoffen nieuwe gezondheids beschermingsvraagstukken rijzen. Zowel de zware metalen als kwik en arseni cum als de insektenbestrijdlngsmiddelen voegen nieuwe vraagstukken toe aan de bestaande op het gebied van de drinkt watervoorziening. De onderminister wijst daarbij op de jaarlijkse aanvoer van kwik naar ons land via rivierwater (ongeveer honderd ton per jaar, waar van tien ton naar het IJsselmeer). LEEUWARDEN Een beloning van vijfduizend gulden is door de politie uit geloofd voor aanwijzingen die kunnen leiden tot de arrestatie van de moorde naar van de 75-jarige weduwe Hinke IJsselstein-van der Velde. De weduv/e werd op zondagavond 19 juni in haar huis in de Gijsbert Japix- straat in Leeuwarden gedood. De politie verspreidde na een speur tocht van een paar dagen het signale ment van een man tussen de 27 en 35 jaar, die door buurtbewoners vaak in haar gezelschap was gezien. T)e gezellige dominee Martinet wijst in zijn ,,Katechismus dei- Natuur" van 1778 slechts terloops op het voorkomen van edelherten in de Soerense Bossen en de mage re gegevens over de historie dezer dieren en ander grofwild in Nederland overziende, mogen we gerust aannemen, dat ze in onze moderne, wetenschappelijke aan- pak, op de Veluwe op heel wat gro- ter aantallen kunnen bogen, zonder dat daarbij wordt gedacht aan de bevolking der omheinde reserva ten, dus echt in 't wild. Zij hebben in de vrije baan een niet te onder schatten waarde voor een gezonde recreatie en worden stellig niet al leen terwille van jacht-divertisse- ment in stand gehouden. Ongetwij feld verlevendigd de aanwezigheid van wild de aantrekkelijkheid van bos en hei; de jagers hebben een dienende taak t.a.v. het voortbe staan dezer luister van het Veluws gewest en voor zoveel ik dit al jaar en dag kan bekijken, volbrengen j zij deze uitstekend. Vele weidelijke jagers, die zich grote opofferingen getroosten voor de opbouw van een le klas roodwildpopulatiezijn de vrienden van hen, die ontspanning zoeken in de vrije levende natuur, want zij hanteren kijker en buks met grote omzichtigheid. Daarvan getuigt elke geweiententoonstelling Door de zeef vallen slechts soort- bédervers, minderwaardige en zie ke dieren, die op hun retour zijn en het vereist veel vakkennis om zulk een selectie feilloos toe te pas sen. Vroeger, toen land- en bos bouw niet gerationaliseerd waren, leefde dit begrip geenszins en ove rigens was de jacht slechts aan weinige hoog sten van het land voorbehouden. Nergens lees ik, dat men zich beperkingen oplegde of bedacht was op het samengaan van natuur en cultuur. 29 aug. 1970. A.B.VJigman. mmuHmiiMMHiiMttiiimMf HEILOO Op Rijksweg 9, ter hoog te van de grens tussen de gemeenten Heiloo en Llmmen en ten zuiden van Alkmaar, heeft zich vrijdagavond om streeks 11 uur in dichte mist een ket tingbotsing voorgedaan. Zestien auto'» botsten op elkaar en tien personen moesten naar het Centraal Ziekenhui» te Alkmaar worden vervoerd. De botsing ontstond nadat twe® auto's tegen elkaar waren gereden. De mistbanken, die vrijdagavond over de weg hingen, maakten dat het achterop komend verkeer, rijdende in de richting Uitgeest/Haarlem, de aangereden wa gens niet zag. De ene na de andere auto botste. De Rijkspolitie, de ambulancedienst en de Wegenwacht waren spoedig ter plaatse voor het afvoeren van de ge wonden. De politie moest fakkels ge bruiken om het doorgaande verkeer te leiden. Nadat kraanwagena de beschadigde auto's hadden weggesleept, spoot de brandweer de op de weg gevloeide oli» en benzine weg. PARIJS De toestand van de Franse schrijver Francois Mauriac, die sinds zondag in een ziekenhuis in Parijs ligt, baart zorgen, zo verluidde vrijdag. Over de aard van de ziekte van Mauriac zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt, doch, zo werd gezegd, de nu 84-jarige Nobelprijswinnaar is nooit hersteld van de gevolgen van een val, die hij vorig jaar in zijn woning maakte. Hij kreeg daarbij een schouderfrabtuur. Deze actie is een gevolg van de weer stand van de werknemers in vaste dienst tegen het personeel van koppelbazen dat aanzienlijk hogere inkomsten heeft, terwijl vakbekwaamheid en activiteit veel lager liggen. De koppelbaas-affaire kwam dinsdag tot uitbarsting in de metaalindustrie. De stakingsgolf sloeg gisteren over naar de vervoerssector. De mensen van Thomson waren de gangmakers. Op vijf plaatsen van dit bedrijf legden duizend man het werk neer. In de loop van de dag sloten de haven werkers van andere stuwadoorsbedrij- ven, zoals Pakhoed, Müller Progress, Burger en Quick Dispatch, zich bij hen aan. In het gebied van de Nieuwe Water weg waren gisteravond meer dan 35.000 mensen bij de staking betrokken. Bij de scheepswerven P. Smit jr. en Waalhaven, beide Rotterdamse dochters van de RDM (Rijn-Schelde groep) gin gen de mensen respectievelijk duizend en Vierhonderd man gisteren niet aan het werk. Bij het bedrijf van Gusto in Geleen legden de 65 personeelsleden het werk neer uit sympathie met de stakers op de Gusto-werf in Schiedam. Bij Verolme op Rozenburg bleef het rustig, hoewel meer dan de helft van net personeel door koppelbazen wordt geleverd. Het schijnt dat de eigen men sen meer verdienen dan bij andere scheepsbouwbedrijven. Het NVV stelde zich gisteravond in een communiqué op het standpunt dat er in principe geen onderscheid mag zjjn in de arbeidsvoorwaarden van de vaste en ingeleende werknemers. Het heeft oog voor de byzondere positie waarin de ingeleende werknemers zich in bepaalde gevallen kunnen bevinden. De gezamenlijke, in het Rotterdamse havengebied opererende, vakbonden hebben een circulaire onder de stakers verspreid, waarin zij er op wijzen dat de werkgevers al op 28 juli jl. voor een arbeidsconflict als nu aan de gang is zijn gewaarschuwd. In de hele koppelbazenzaak hebben werkgevers zo'n onverantwoordelijk be leid gevoerd, aldus de heer De Boon, 2e voorzitter NW, dat men er alle begrip voor kan hebben, dat „eigen" werkne mers, het niet langer meer nemen. De districtsbestuurders van de werk nemersorganisaties in de metaalindus trie hebben ook vrijdag vergaderend met ondernemingsraden en met werf- directies doorgebracht. Vanmiddag wordt het overleg tussen districtsbe stuurders en werfdirecties voortgezet. Elders in het land, zo werd vrijdag avond in Den Haag vernomen, volgt het personeel van dochterondernemingen van bedrijven die gevestigd zijn in het gebied van de Nieuwe Waterweg met belangstelling de ontwikkelingen. Ook in de metaalnijverheid (klein-metaal), waar ook van „ingeleende" werknemers gebruik word«t gemaakt in sectoren van enkele branches, zijn ogen en oren op de uitkomsten in dat gebied gericht. In andere bedrijven, zo heeft men in vakbondskring geconstateerd, o.a. bij Philips, is in sommige afdelingen een loonbeweging aan de gang. WIGHT Tijdens het popfestival van Wight hebben zich vrijdag verschei dene incidenten voorgedaan, die echter geen grote omvang kregen. Enkele hon derden jongelui, voor het merendeel Fransen, vernielden 's morgens vroeg een deel van de omheining en stormden het festivalterrein op, maar werden door een twintigtal bewakers met herders honden teruggedreven. De jongelui, die met flessen en stenen gooiden, wilden de toegangsprijs van drie pond sterling niet betalen en eisten „gratis muziek". Tot dusver zijn 63 personen gearres teerd wegens bezit of gebruik van hard drugs. Voorts zijn 22 jongelui aangehou den wegens kruimeldiefstallen, en twee voor het verhandelen van gestolen toe gangsbiljetten. De politie ziet streng toe op de aankomst van lieden die op orde verstoring uit zouden kunnen zijn, zoals de beruchte „Heli's Angels" op hun mo toren en de „Skinheads" met hun met staal verzwaarde laarzen. m - - - 2 l WASHINGTON Doris Day. de Amerikaanse zangeres-filmactrice, staat voor anderhalf miljoen gulden in het krjjt hij de belasting. Een rechtbank heeft vastgesteld dat Doris en wijlen haar man, de in 1968 overleden filmproducent Mar tin Melcher. op grootscheepse wijze belasting hebben ontdoken. De ontvanger van de belastingen kwam na een onderzoek tot de con clusie dat Doris Day tussen de jaren 1953 en 1957, toen ze op het hoogte punt van haar roem stond, bijna anderhalf miljoen gulden te weinig belasting betaalde Dat lukte hun door voor te wenden dat ze met geleend geld obligaties hadden gekocht, waardoor ze forse aftrekposten konden opvoeren. Het echtpaar Melcher-Day maak te zich verder schuldig aan „een on gelofelijke manipulatie" by de aan koop van een huis in Beverley Hills bij Hollywood. Het huis werd eerst gekocht door een naamloze vennootschap, waarin Martin Melcher zelf de meeste aan delen had. Vervolgens werd het huis verkocht aan het echtpaar Melcher. Voor de aankoop van dit huis ging 'het filmechtpaar een lening aan van driehonderdduizend gulden over vijf tien jaar. Het betaalde echter in een keer de rente over de volledige loop tijd van de lening, waardoor het de belasting 275.000 gulden door de neus boorde. Zangeres Maria Callas is vanochtend op Schiphol aangekomen, op weg naar Kasteel Haarzuylens, waar zij de begrafenis zal bijwonen van ba rones Van Zuylen van Nijevelt. De ploeg van Feijenoord is uit Buenos Aires op Schiphol aangeko men. Op de foto een hartelijke begroe ting voor Theo Laseroms door doch tertje Astrid. DEN HAAG Ruim tweehonderd matrozen uit Den Helder gaan excuus aanbieden aan de Damslapers in Am sterdam. Dit plan is gerijpt na het optreden van de marine op dinsdagavond. „Wij distan tiëren ons geheel van dit eigengereide handelen," zegt een twintigjarige machi nist namens de groep van tweehonderd dienstplichtigen en beroepspersoneel van grote en kleinere boten. „Volgens ons is de troep „schoon vegers" van dinsdagavond evenals de Amsterdammers op een rel uit geweest. Bij hen heeft vast niet de overtuiging vooropgestaan dat het nationaal monu ment ontheiligd werd en meer van die mooie zaken." aldus de tweehonderd. Brandstichting HAARLEM Een felle brand heeft gisteravond om half 7 gewoed in de voor malige Koudenhornkazerne bij het Spaarne, waarin in de toekomst het bu reau van politie gevestigd zal worden. Door nog onbekende oorzaak ontstond de brand op de zolderverdieping, waar een deel van de lokalen van de stichting Atelier-63, gevestigd zijn. De bovenverdieping op de hoek Kou- denhorn en Zakstraat over een lengte van 20 meter brandde uit en de onder gelegen lokalen, waarin de Haarlemse Jazzclub, Haarlem's Jeugdensemble en Makro, een vereniging op het gebied van ruimtevaart, onderdak hebben, liepen waterschade op, evenals vele instrumen ten van de verenigingen. De brandweer, die assistentie had ge kregen van de Bloemendaalse brand weer, had dertien slangen uitgelegd. Na ruim twee uur was zij het vuur meester. De politie vermoedt dat het vuur is aan gestoken. Het was vrij gemakkelijk in de lokaliteiten van het gebouw te komen. De schade loopt in de enkele tienduizen den guldens. PRAAG De Tsjecho-SIowaakse partyleider Gustav Husak heeft vrydag verklaard, dat de crisis in zyn land voorby is, dat een anti-liberaal bloed bad is voorkomen en dat de toekomst van zijn land er goed uitziet. Husak sprak op een bijeenkomst van plaatseiyke partyfunctionarissen in Niznd-na-Orave in Slowakije. Het was zijn eerste toespraak sinds hij vorige maand een scherpe aanval op zijn voor ganger Alexander Dubcek deed. Nu le verde hij op niemand kritiek, maar legde bijna verontschuldigend uit, dat sommige van de harde maatregelen die sind de inval van de troepen van de Warschau-Pactlanden in augustus 1968 zyn afgekondigd „tijdelijk en onvermij delijk" waren. „Nu wij de crisisperiode overbrugd hebben, willen wij terugkeren naar een normalere vorm van leven, naar een normale vorm van socialistische demo cratie," aldus Husak. Hij gaf echter niet aan op welke terreinen de socialistische democratie zal worden verbeterd. Hij bepleitte ook geen hervormingen. „In Europa worden de voorwaarden geschapen voor een vermindering van de spanning," aldus Husak. Hy zei dat de leiders van het Oostblok op hun top conferentie in Moskou hebben gesproken over het doen ontstaan van „die om standigheden in Europa die de mogelijk heid scheppen tot samenwerking tussen staten met verschillende maatschappe- ïyke systemen." In het gebied van Ostrava, in Noord- Moravië is onlangs een razzia gehou den. Dit Is vrijdag meegedeeld door de veiligheidsdienst van deze provincie. Er werd niet gezegd wanneer en waar pre cies. By de razzia zijn 1161 mensen aan gehouden. 141 werden in de gevangenis opgesloten en tegen 473 is wegens ver schillende misdrijven en overtredingen een vervolging ingesteld. In 22 gevallen was er sprake van verboden wapenbezit. 233 mensen die door de politie werden gezocht, konden worden aangehouden. De razzia heeft verscheidene dagen ge duurd. Theo Sarapo, de in Griekenland ge boren echtgenoot van wijlen Edith Piaf, is op 35-jarige leeftijd overleden aan de verwondingen die hij opliep toen zijn auto bij Limoges tegen een boom vloog. AMMAN (Jordanië) Palestijnse commando's en Jordaanse militairen en politie hebben gisteravond gedurende drie uur stryd geleverd bij het centrale telefoongebouw in bet centrum van Am man. Nadat de gevechten geluwd waren waren de commando's meester van het gebouw. De strijd duurde toen elders in de stad voort. De schoten vielen in de buurt van het postkantoor in het centrum van de Jor daanse hoofdstad. Een postbeambte ter plaatse deelde telefonisch mee, dat de spanning groot was en dat commando- stryders in auto's aan kwamen ryden. Volgens hem waren de moeilykheden begonnen toen een Palestijn aan de voor gevel van het gebouw pamfletten wilde opplakken. Een Palestijns lid van de be wakingsdienst probeerde dat te verhin deren, en kreeg hulp van Jordaanse schildwachten, waarna een vuurgevecht uitbrak waarbij een persoon werd ge troffen. Volgens een woordvoerder van het „Democratisch volksfront voor de bevrij ding van Palestina" hadden Jordaanse militairen schoten gewisseld met een aantal frontcommando's die pamfletten wilden aanplakken. Een commandostry- der was naar zijn zeggen geraakt, maar hy wist niet of de man dood of gewond was. Ofschoon volgens de verklaring de ge vechten om 22.30 uur waren geëindigd hoorde men tot ver na middernacht nog sporadisch schoten in de stad. AMSTERDAM Voor het eerst se dert vier avonden is het vrijdagavond rustig geweest in de Amsterdamse bin nenstad. Er was zeer weinig belangstelling van de zijde van het publiek voor het natio naal monument, waar maar een kleine groep jongeren muziek makend en dis cussiërend zich ophield. Een paar agen ten van het Dam-detachement hielden een oogje in het zeil. De politie liet zich verder niet zien en tegen elf uur werden de verschillen de groepen van de mobiele eenheid, die min of meer verdekt waren opgesteld, teruggetrokken. .AMSTERDAM NRC, Handelsblad en De Tijd gaan samenwerken. Hoewel de samenwerking zich zal vol trekken op journalistiek, commercieel en technisch gebied, is het de bedoeling dat deze dagbladen hun eigen karakter be houden. De bladen zullen geleidelijk een ge zamenlijke nieuwsdienst - krijgen. Opi niërende artikelen zullen echter geheel gescheiden biyven. Er komt op geen enkele wyze veran dering in de juridische structuur van de betrokken ondernemingen, noch in de journalistieke verantwoordelijkheid voor de betrokken dagbladen. Wat het journalistieke aspect van de samenwerking betreft, stellen de bestu ren van beide concerns zich voor dat met instemming van de hoofdredacties en na overleg met de redacteuren, etappegwvvijs gestreefd zal worden naar het vormen van een gemeenschappeiyke nieuws dienst. Opiniërende artikelen zullen ge heel gescheiden blijven. Op commercieel gebied zal voor de adverteerders een aanbod worden uitge werkt waarbij een korting zal worden gegeven op advertenties die in de drie bladen gezamenlijk worden geplaatst. Wat het technische aspect aangaat, zal het drukken van het dagblad De Tijd plaatshebben te Amsterdam op de persen van Algemeen Handelsblad (binnenkort leeg door druk NRC-Handelsblad in Rot terdam). De drukkery van De Tyd in Amsterdam zal worden gesloten. De zetterij van De Tijd zal worden gehandhaafd. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten en de Grafische vakbonden zyn over een en ander ingelicht. Tot prof. mr. W. F. de Gaay Fortman is het ver zoek gericht op grond van art. 33 van de CAO voor dagbladjournalisten te wil len optreden als vertrouwensman. Het ligt in de bedoeling de samenwer king te doen aanvangen op 1 oktober a.s. ROME De toeristen die vrijdag avond in'het Forum in Rome het licht spel wilden bezoeken, werden tegenge houden door stevige hekken: de ruïne van het Forum stond op instorten. (Van onze weerkundige medewerker) Ook gedurende het weekeinde blijft het weer uitstekend in vorm. De zon blijft schijnen en de kans op een bui blijft in Gelderland klein. De middagtemperaturen zullen een niveau tussen de 22 en de 25 gra den Celsius bereiken. Het mooie weer handhaaft zich bin nen de invloedsfeer van een ho- gedrukgebied dat zich uitstrekt van de Noordzee tot Oost-Europa. Hoe wel de luchtdruk niet erg hoog is (1018 millibar) hebben depressies bij IJsland en boven Frankrijk er toch vrijwel geen vat op.

De Vallei | 1970 | | pagina 1