Prestaties atletiek jeugd van steeds beter niveau Technische nummers vormen zwakke punt Hezemans kwam er bekaaid af Kernploeg naar Noorwegen Schenk voor keus Meeste ploegen leden al puntenverlies Clay weer in de ring Duitse beker voor Kickers Offenbach Finale Europa Cup atletiek Duidelijke zege Oostduitse heren G.P. voor Mikkola Jongensinterland tegen België en Spanje toonde zondag aan: Winst lekx ADO kreeg te veel tegen Holland Sport Japan overklast volleybaldames Merckx weer onverslaanbaar Eerste en tweede divisie Zwemrecord Gouden Wiel voor Gimondi Motorcoureur verongelukt KANSHEBBER SPANJE WON E.K. Priem naar winst STOCKHOLM Twee jaar voor de Olympische Spelen van München heeft Oost-Duitsland al aangetoond, dat het in de Zuid- duitse stad vooral op atletiekgebied een zeer voorname rol gaat spelen. In de derde editie van de strijd om de Europese bekers hebben de Oostduitsers in nauwelijks een week tijd twee opzien barende successen behaald. Een week geledeh veroverden de Oost duitse dames in Boedapest de eerste plaats en afgelopen zaterdag en zondag bleken de heren in Stockholm duidelijk de sterksten. GOED FORMAAT „PLAKKERS" Concours hippique in Zuidwolde Tonny Schrauwen 200 caramboles bij bandstoten MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 BREDA Veertien dagen voor de Europese jeugdkampioenschappen in Parijs laatste meters laconiek te freewheelen hlqkt het met de vorm van de zeven door de Koninklijke Nederlandse Atletiek- unie geselecteerde atleten allerminst slecht gesteld te zijn. Zes uit de kleine groep kwamen zondag in actie in de drielandenwedstrjjd l^ederland-België-Spanje in Breda en hun prestaties wettigen de hoop, dat de afvaardiging niet op een teleur stelling zal uitlopen. Zonder dat van de atleten Fernandes Mendes, Bottse, Vos, Visschers, Franssen, De Bruin en de nu nog geblesseerde Nusse verwacht mag worden dat zij een greep naar goud, zilver of zelfs maar brons zullen doen, mag men rekenen op klasseringen in de goede middenmoot. En dit niveau zou voor de Nederlandse senioren, een hoogst enkele uitzondering daargelaten (Wassenaar), niet haalbaar zijn. Men mag dan ook de voorzichtige conclusie trekken dat uit het huidige arsenaal van jonge atleten krachten naar voren kunnen komen, die de Nederlandse herenatletiek internationaal een beter aanzien kunnen geven. Voor de technische nummers geldt dit nog steeds in mindere mate dan voor de loopnummers, waar immers, vooral onder de midden en lange afstandlo pers in alle leeftijdsgroepen, een duide lijke tendens tot verbetering valt te constateren. Maar ook op de spring- en werpnummers schuilt talent, dat, mits tijdig gesignaleerd en grondig begeleid, kan doorbreken. En dan mag „tijdig signaleren" niet ontaarden in het (te) veelvuldig aanspreken van de krachten van de jonge atleet of atlete. Voorts dient men zich in de overigens veelbe lovende, trainingsopzet van de KNAU te hoeden voor het uitvechten van prestigekwesties over het hoofd van de zo kwetsbare pupillen. In de contacten tussen de centrale-, districts- en club trainers mogen door een gebrek aan communicatie geen misverstanden ont staan. Ten aanzien van het in Parijs niet in de prijzen vallen van de Nederlandse atleten moet wellicht voor Hugo Fer nandes Mendes een voorbehoed worden gemaakt. De begaafde Antilliaan kon in Breda niet het programma afwerken dat hij zich had voorgesteld, maar liet desondanks een gave indruk achter. Toen hij op de 100 meter na zeventig meter in gewonnen positie lag, liet hij zich wegens een licht spierongemak uitvieren en zeilde soepel, inderdaad nog als eerste, over de finishlijn. Fer nandes liet de 200 meter zijn favoriete afstand, en de estafette wijselijk lopen om niet te forceren. Bondstrainer Jan van Heek, die meegaat naar Parijs: „Een blessure is het eigenlijk niet. Maar je mag geen risico nemen. Daar om loopt hij voor Parijs ook geen wed strijden meer". En de uiterst optimis tisch gestemde, Ciko-man zelf: „Als ik geluk heb met een pikstart kom ik ver, want snelheid heb ik wel. Maar ik wil het vooral op de 200 meter proberen. Op de 100 meter is de Zwitser Pusterla (een jongen van zeventien jaar, die 10.2 op zijn naam heeft staan) gevaarlijk. Louis Franssen was met zijn ervaring van het 400-meterrecord van Jan van Uden niet helemaal tevreden. „Normaal kan ik op de laatste 100 meter nog even goed aanzetten en met lange pasten doorgaan, maar dat zat er op deze losse dan was het wel 48.2 geworden". De 3000 meter-lopers Michel Visschers en Pieter Vos voldeden met hun tijden van baan niet in. Als ik echt gewild had rond achteneenhalve minuut zonder meer, waarbij vooral het soepele en uitgebalanceerde lopen van de eerste opviel. Tienkamper Rene de Bruin had de wel zeer ondankbare taak op de 110 meter horden Frank Musse te vervan gen. Zijn 18.0, met de horden op heren hoogte, zijn dan ook geen maatstaf voor zijn werkelijke kunnen. De op het laatste ogenblik aan de ploeg toegevoegde Surinamer Roy Bott se zal in Parijs uitkomen op de 800 m. Hij kon na de langzame eerste ronde (58.5 seconden) zijn positie niet vinden en kwam daardoor in de eindsprint los. Zijn merkwaardige gewoonte om op de kostte hem echter wel onnodig de derde plaats. Zijn tijd van 1.54.8, slechts 0.7 seconden achter de sterke Belg Ebertz- heim, was gezien de tempoverdeling bevredigend. Middenafstandraces tij dens landenwedstrijden hebben altijd een onregelmatig verloop. De, veel te langzame, 1500 meter was er ook een voorbeeld van. Spanje, als Europese atletieknatie een jaar of acht geleden nog geheel onbete kenend, bracht een zeer sterke formatie op de been, die dan ook ruim afstand nam: 166 punten, tegen Nederland 118 en België 107.5. De Belgen hadden op het laatste moment hun ploeg drastisch moeten herzien, omdat de leeftijdsgren zen voor junioren bij hen anders lig gen. Aan de leeftijd van sommige Spanjaarden, die van 11 tot 13 septem ber in Parijs met tien a twaalf man aan de start hopen te komen, bestond in Nederlandse kringen eveneens twij fel. Maar de bewondering voor ver scheidene zuiderlingen (onder meer Bo- lanos, met een mooie techniek over 1.92 meter, Preez Crespo 7.27 meter ver om kogelslingeraar Pr ado, 50.26 mete:$ was groot genoeg om hiervoor geen moei lijkheden te maken. Aan Nederlandse zijde imponeerde vooral ook discus wer per Rob de Jong, die bij een jeugdre- cord van 48.84 meter met de 1.75 kilo gram-discus, met het seniorenmateriaal (2 kg) nu al tot 45.79 kwam. Terecht ontving hij hiervoor een prestatieprijs. De interland was door de vereniging „sprint" zeer matig verzorgd. Wel werd het tijdschema strak aangehouden maar het was rommelig en de voorzieningen voor het publiek waren beneden peil. De KNAU zal, om de vicieuze cirkel, getrokken door de punten gebrek aan belangstelling gebrek aan geld gebrek aan propaganda, te doorbreken, zijn belangrijke evenementen moeten toewijzen aan capabele verenigingen met een goede accommodatie. ZANDVOORT Toine Hezemans, die reeds als Europees kampioen was gedoodverfd, is er zondagmiddag en -avond bekaaid afgekomen. De toekomst zag er zeer rooskleurig uit. Hij ging als eerste van start voor een rit van ruim 300 kilometer, belaagd door zijn landgenoot Nico Chiotakis en de Duitser Die ter Glemser, alsmede door de Italianen Picchi en Fachetti. SNEEK Het Japanse damesvolley bal team heeft zaterdagavond in de sporthal te Sneek weinig tijd nodig ge had om de Nederlandse dames te ver slaan. Na nauwelijks een uur had oranje met 03 verloren. Slechts negen punten konden de pupillen van coach Van der Haar veroveren: 515, 115, 315. Japan maakte nog eens duidelijk dat er met dit land bij de komende wereld kampioenschappen in Sofia terdege re kening moet worden gehouden. Vooral Norisco Jamashita bracht de Neder landse speelsters vaak tot wanhoop. De basisopstelling van Nederland was: Her- ma Karsten (Karannoi), Truus Gielen (Bekkerveld), Marga Willemsen (Bek- kerveld), Ietje Pranger (DVC), Frans Arts (DOS'58) en Annie Geertsma (DVC). DORTMUND Eddy Merckx, die zaterdag nog in een Belgisch wielercri- terium zegevierde heeft 24 uur later beslag gelegd op de Union-preis voor professionals in Dortmund. In de broei ende hitte reed de Tour de France-win- naar iedereen van zijn wiel en won na zeven ronden (161 km in 4 uur 7 min. 39 sec.). Uitslag: 1. Eddy Merckx (Belg.) 4.07.39; 2. Noel van Clooster (Belg.) op 23 sec.; 3. Dury (Belg.) op 2.02; 4. Van Springel (Belg.) op 2.05; 5. Boelke (W.-Dl.) op 5.05; 6. Thalmann (Zwits.) op 6.40; 7. Ger Harings (Ned.) op 6.50. DEN HAAG De Nederlandse kern ploeg bestaande uit Jan Bols, Jappie van Dijk, Ronnie Nooitgedacht, Peter Nottet, Ard Schenk, Eddy Verheyen, Kees Verkerk en Piet Vink, zal zich in de Noorse plaats Toensberg voorberei den op het komende schaatsseizoen. Vooral Kees Verkerk en trainer Leen Pfrommer zijn voorstanders van een langer verblijf in het Noorden, wegens het stabielere weer, de mogelijkheid om wedstrijden te rijden en (een argument dat vooral Pfrommer aansprak) om op het natuur-ijs van Toensberg een korte bocht uit te zetten, waardoor de sprint kan worden bijgescherpt. Het vorig seizoen verbleef de kern ploeg een tijdlang in Midden-Europa. Na de opbouwtraining op het ijs, die op 15 oktober begint, vertrekt de ploeg op 7 december naar Toensberg om op 5 januari naar Nederland terug te keren. Tijdens het verblijf in Noorwegen val len de landen wedstrijd Noorwegen Nederland (19 en 20 december) en de traditionele Nieuwjaarswedstrijden. Te rug in Nederland zal de ploeg in de omgeving van Amsterdam worden on dergebracht ter voorbereiding op de nationale kampioenschappen, die op de Jaap Edenbaan worden gehouden. Na het nationale kampioenschap ver trekken de zes geselecteerden naar In zeil of Davos om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen, die op 23 en 24 januari a.s. plaatsvinden in Heerenveen. Vervolgens gaat de ploeg naar Noorwegen (waarschijnlijk Oslo) voor de vijf lanjïenwedstrijd op 30 en 31 januari. Men zal in Noorwegen blij ven tot aan de wereldkampioenschap pen op 14/15 februari in Göteborg. Het seizoen wordt afgesloten met de ISU- sprintkampioenschappen op 21/22 fe bruari in Inzeil en de zes-landen wed strijd op 4, 6 en 7 maart op dezelfde baan. Nederland heeft voor deze laatste wedstrijden onder voorbehoud inge schreven. Bovenstaand trainings- en wedstrijd schema werd zaterdag in Zeist met de leden van de kernploeg doorgenomen. Peter Nottet en Ard Schenk waren di rect na de training huiswaarts gegaan. Zowel Schenk als Nottet sluiten dit jaar hun studie fysio-therapie af. Het werd een eentonige strijd. Pas in het begin van de tweede helft vielen de klappen, Picchi probeerde onderaan de Hunzerug de Duitser Glemser van de tweede plaats te verdringen. Deze schrok en maakte een geweldige pi rouette, evenals de Italiaan. Glemser moest door een lekke band de kans op een overwinning opgeven. Thans twee Nederlanders aan de kop: Hezemans en Chiotakis. Het leek of men op rozen zat. Maar in de 46e minuut stond Toine Hezemans op de Hunzerug stil wegens benzinegebrek. Ook zijn kans op de ze ge was meteen verkeken en wellicht ook op het Europees kampioenschap. De sensatie was nog niet voorbij of de leider Chiotakis bleek voor een tijdje verdwenen. De inmiddels gestarte He zemans werd in de Gerlachbocht door het vangrek opgenomen. DEN HAAG Ard Schenk staat voor de keus: op 14 en 15 februari a.s. zijn wereldtitel verdedigen in Göteborg of op diezelfde datum deelnemen aan de sprintwedstrijden van de voor-Olym pische Spelen in Sapporo. De Japanse bond heeft voor deze wedstrijden zes Europese rijdsters en rijders uitgeno digd, te weten, een Russin, een Neder landse, een Zweed, een Rus, een West duitser en een Nederlander. Voor Ne derland zijn met name gevraagd Ard Schenk en Ans Schut. Voor het Apel- doornse meisje levert het aanvaarden van de uitnodiging niet zoveel proble men op. Het wereldkampioenschap voor de dames in Finland is dan achter de rug. Voor Ard Schenk liggen de za ken anders. De student in de fysio-the- rapie, die vorig jaar aankondigde we gens studie zich dit seizoen uitsluitend bezig te kunnen houden met sprint training, moet begin december een schriftelijk en begin januari een mon deling examen afleggen. De KNSB heeft nog niet gereageerd op de Japanse uitnodiging. De schaatsbond zal eerst intern overleg plegen. De kop werd nu overgenomen door de Italianen Picchi en Facetti, die de gok namen niet te tanken. De gok slaagde en zijn wonnen glorieus. ZVogr een verliespunt Nederland boekte nog een verlies punt. Liane Engelman, die de leidster was in de groep 1000 tot 1600 cc, kwam in de 70e ronde aan de pitch. Haar wa gen startte pas na vele seconden, waar door zij in plaats van met de eerste met de vierde plaats genoegen moest nemen. In de eerste race boekte de Duitser Johan Abt een daverende zege. Hij eindigde met drie ronden voor sprong op zijn landgenoot Peter Wiss- kirchen. Het wérd een vrij interessante ontmoeting, omdat de nummers twee en drie elk ogenblik door een geweldige slijtageslag van plaats verwisselden. Het was tenslotte de Nederlander Ton Coronel, die de eervolle derde plaats in de wacht sleepte. Een felle strijd werd geboekt bij de formule 3-wagens. De Brit James Hunt maakte een uitsteken de indruk, evenals de Zwitser Jürg Du- bler en de Fransman Frangois Migaud. Enkele ronden voor het eind moest Hunt door technische moeilijkheden de strijd staken. Het werd toen voor Du- bler een gemakkelijke zege met Mi- gault op de tweede plaats. BRUSSEL Cor Priem heeft zondag in het Belgische plaatje Langerbrugge een wielercours over 113 km gewonnen, waaraan werd deelgenomen door vijftig renners. Priem zegevierde in 2 uur 35 minuten- Tweede werd de Belg De Guchtebare en derde diens landgenoot Freddy Dhanes. Kanshebber Toine Hezemans raakte tijdèns de touring car-race in de berm en moest de strijd staken. SALZiBURG De Belgische autocou reur Jackie Ickx, die veertien dagen ge leden de Grote Prijs van Zeltweg voor formule I-wagens won, heeft opnieuw een „Oostenrijkse" triomf behaald. HQ werd eerste in Salzburg in een interna- tonale wedstrijd voor formule II-ren- wagens. Ickx, achter het stuur van een BMW, won de eerste manche met 0.34 seconden voorsprong op de Italiaan Er nesto Brambilla in een Brabham. De tweede manche leverde een overwinning op voor de Oostenrijker Joohen Rindt (Lotus), wiens wagen in de eerste wed strijd door pech werd uitgeschakeld. De totaaluitslag1. Jackie Ickx (BMW) 1.03.24.03; 2. Ernesto Brambilla (It.) Brabham 1.03.25.80; 3. Dieter Quester (Oos.) BMW 1.03.3028: 4. Emerson Fittipaldi (Bra.) Lotus 1.03.40- 83; 5. Graham Hill (GBr.) Lotus 1.04. 17.07. DEN HAAG Na een uiterst verende wedstrijd op een niet geheel uitverkocht „Houtrust" heeft ADO op gelukkige wijze de tweede overwinning in de pas gestarte competitie behaald. Holland Sport, dat fel op de bal speel de, was vaker in de aanval, maar miste juist dat beetje geluk en raffinement, dat ADO wel had. ADO nam direct na de aftrap al de leiding. Een voorzet van Hestad op rechts belandde bij Couperus, die de nog nauwelijks gereedstaande Louwe- rens met een kopbal passeerde (0-1). Holland Sport kwam snel over deze te genslag heen. Energiek togen de pupil len van Van der Hart ten aanval. Mul ler en Milic stuwden op het middenveld uitstekend en de gelijkmaker, die na een fraaie actie van Van Maurik in de 25e minuut ontstond, was volkomen verdiend. Na de rust speelden twee door Mans veld genomen vrije trappen een be langrijke rol. Beide malen hadden deze „bestraffingen" doelpunten tot gevolg. In de 55e minuut ketste de val af op een Holland-Sportverdediger en kon de vervanger van de geblesseerde Schoen maker, Wim Looye, ongehinderd in schieten. Drie minuten na de gelijkma ker van Roodnat bracht een nieuwe vrije trap van Mansveld de beslissing. Het zeven man sterke Hollandl Sport- muurtje liet Couperus opzij rustig vrij staan en dat ontging de ADO-aanvoer- der niet. Louwerens.; Valkenhoff, Kronshorst, Verlangen en Dorjee.; Muller, v. d. Bol en Milic (Roodel); Van Maurik, Rogge veen en Roodnat. ADO: Thie.: v. d. Burch, Van Vliet, Mansveld en Korevaar; Advocaat, De Zoete en Looye; Pas, Couperus en Hes tad. Scheidsrechter Van Gemat, toe schouwers 21.00. Eerste divisie In de eerste divisie zijn alleen DFC, FC Den Bosch, Heracles en Willem II nog zonder puntenverlies. DFC behaal de een ruime 40 overwinning op De Graafschap en FC Den Bosch greep vrij verrassend de volle winst bij Blauw Wit: 12. Ook Heracles boekte een voortreffelijk resultaat door de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Veendam in winst om te zetten. Willem II greep de volle winst bij FSC: 0—1. GVAV moest bij HVC met een 00 score ge noegen nemen en ook SVV en SC Cam- buur deelden de punten: 33. Opmer kelijk was voorts de 70 overwinning van Vitesse op Wageningen. HVC—GVAV 0-0 SVVSC Cambuur 33 DFCDe Graafschap 40 VitesseWageningen 70 FSC—Willem II 0—1 HeerenveenHelmond Sport 11 VeendamHerecles 23 Blauw Wit—FC Den Bosich 1—2 NEW YORK Cassius Clay, de ex- .w.ereldkampioen boksen in de zwaarge wichtklasse, zal op 1 september twee exhibitie wedstrijden (elk van vier ron den) boksen tegen de Amerikaanse zwaargewichten Ruffus Brassell en Johnny Hudgins. De exhibitie zal plaats hebben in Atlanta (Georgia) in een zaal, die plaats biedt aan drieduizend toe schouwers. De laatste keer, dat Clay in de ring stond, was op 13 juni 1967, toen hij in Detroit een „exhibitie" bokste tegen zijn landgenoot Alvin Blue TOKIO De Amerikaanse zwem mers John Kinsella, Tom McBreen, Gary Hal en Mark Lambert, hebben zaterdag in Tokio tijdens exhibitiewed strijden het wereldrecord op de 4 x 200 meter vrije slag met 4,1 seconden ver beterd en gebracht op 7 minuten en 48 seconden. Het oude record (7.52.1) stond op naam van de Amerikaanse Olym pische ploeg van Tokio (1964): Stephen Clark, Roy Saari, Gery liman en Don Schollander. HANNOVER Kickers Offenbach heeft zaterdag in Hannover op verras sende wqze de Duitse voetbalbeker ge wonnen. In de finale versloegen de Kickers het favoriet geachte FC Köln met 21 na een ruststand van 10 voor Kickers Offenbach. Niemand onder de 60.000 toeschouwers had er rekening mee gehouden dat Kickers Offenbach als underdog zulk fraai voetbal ten toon zou spreiden. Men speelde technisch beter en de inzet was ook veel groter dan bij FC Köln. Kickers Offenbach bracht het vorig seizoen na zware duels in het promotie- toernooi tot de herovering van een plaats in de Bundesliga en zal nu meteen op Europees niveau moeten opereren. In de 24e minuut scoorde Winkler, de ex-Mönchen Gladbachspeler, na een goede pass van Schmitt voor Kickers Offenbach. In de 64e minuut vergrootte Gecks de voorsprong nadat hij uit een afgeslagen hoekschop van Berlinger de bal had veroverd en zeker vijftig meter ongestoord in de richting van doelman Maglitz kon oprukken. FC Köln stelde toen alles in het werk om het dreigende verlies nog te kunnen afwenden, maar het bleef bij een hoek schoppen verhouding van 154 voor FC Köln en een treffer van Löhr in de 73 minuut. In de 83e minuut gaf scheidsrechter Schulenburg een dubieuze strafschop aan de Keulenaren nadat Rupp binnen het strafschopgebied ten val was geko men. De nerveuze Biskup slaagde er echter niet in doelman Volz te passeren. Evenals bij de dames namen de Oost duitsers de „Coppa Bruno Zauli" over van de Russen, die in het uit 1912 date rende Olympische stadion van de Zweedse hoofdstad, met een „bejaarde" ploeg aan de start kwamen. Oost-Duits land had 9,5 punt voorsprong op de Russen, die overigens op de tweede dag sterk terug kwamen. Oost-Duitsland behaalde zes eerste plaatsen. De Oost duitsers waren ook de enigen, die met een nationaal record huiswaarts keer den. Jörg Drehmel hinkte, stapte en sprong 17,13 meter en versloeg daarmee de Russische Olympische kampioen en wereldrecordhouder (17,39 m) met twaalf centimeter. Opvallend op dit nummer was de derde plaats van de 36-jarige Pool Josef Smidt. De oud wereldrecordhouder haalde een afstand van 16,65 meter. Op de losse sintelbaan de IAAF had er beter aan gedaan de wedstrijd dwingend voor te schrijven op een kunststofbaan werden op de loop nummers geen topprestaties geleverd. Aanmerkelijk hoger lag het peil op de technische onderdelen. Behalve het hinkstapspringen was ook het polsstok- hoog van zeer goed formaat. Van de zeven deelnemers sprongen er liefst zes over de 5,00 meter. Winnaar werd de Oostduitser Wolgang Nordwig met 5,35 meter. Nordwig deed een vergeefse po ging om zijn wereldrecord van 5,45 me ter op 5,48 meter te brengen. Niet de Franse junior Francois Tracanelli maar de Italiaan Renato Dionisi was de grootste bedreiging voor Nordwig. Trancanelli bleef steken op 5,15 m. de Italiaan kwam vijf centimeter hoger. Hartmut Briesenick (O Did) impo neerde bij het kogelstoten met een af stand van 20,55 meter. Hij neemt daar mee op de wereldranglijst van dit jaar de derde plaats in achter de Amerika nen Randy Matson (21,75 m) en Karl Salb (21,56 m.) Briesenick had bijna een meter voorsprong op de Westduitser Birlenbach. die met 19,54 m tweede werd. Janis Lusis, Olympisch kampioen speerwerpen van Mexico, die na een langdurige blessure pas weer kort op wedstrijden uitkomt, moest op zijn spe cialiteit de eer laten aan de Pool Niki- ciuk: 82,46-81,74 m. Een teleurstelling voor de Russen was ook de nederlaag van Valentin Ga- vrilov bij het hoogspringen. De Rus, die een beste seizoenprestatie van 2,21 me ter op zijn naam heeft staan, moest de Zweed Kenneth Lundmark voor laten gaan (2,15 m). Gravilov en de jonge Fransman Gerard Lamy kwamen beiden in een gelijk aantal sprongen tot 2,13 meter en deelden de tweede plaats. Een tweede overwinning behaalde Zweden door de Europese recordhouder discuswerpen Ricky Bruch. De baardige Zweed werd door zijn landgenoten in twee dagen waren er 35.000 toe schouwers hartstochtelijk toegejuicht voor zijn 64,88 meter waarmee hij de concurrentie ver voorbleef. Twee erkende .plakkers" Harald Nor- poth (5000 m) en Jürgen Haase (10.000 m) behaalden met hun bekende tactiek van de tegenstanders het zware werk laten doen en dan in de slotronde toe slaan, een overwinning. Norpoth (W.-Dl.) bleef op de 5000 meter, nadat hij daags tevoren ook de 1500 meter had gelopen, de Oostduitser Eisenberg voor en Haase profiteerde van het tempowerk van Ni kolai Sviridov (Rus) op de tien kilome ter. Haasse werd eerste in 28 minuten en 26,7 seconden. Rusland won twee loopnummers, de 3000 meter steeple chase door wereldre cordhouder Valdimir Doedin in 8.31.6 en de 800 meter. Evegeni Arzonov zege vierde in 1.47.8 voor de Europese re cordhouder op de 800 en 1000 meter, Franz-Josef Kemper (W Did). Guy Drut onderstreepte opnieuw mo menteel de beste Europese hordenloper te zijn. De 21-jarige Fransman won de 110 meter horden in 13.7 sec en zijn even oude langenoot Jean-Claude Nal iet de 400 meter horden in 50.1 sec. Een derde Franse overwinning kwam op naam van verspringer Jacques Pani (8,09), die Klaus Beer (O Did), in Mexi co winnaar van het zilver achter Bob Beamon, twee centimeter voorbleef. Een tegenvaller voor de Fransen was de nederlaag op de 4 x 100 meter esta fette. Het Franse kwartet bracht het niet verder dan de vierde plaats. Oost-Duitsland won in 39.4 sec. Op de 4 x 400 meter finishte het Poolse viertal, bestaande uit Jan Werner, winnaar van de individuele 400 m, Borowski, Bala- chowski en Badenski in 3.05.1 als eer ste. ZUIDWOLDE De voornaamste resultaten van het nationale concours hippique in Zuidwolde waren zaterdag: Klassiek springconcours m a: (52 deel nemers, van wie 28 in barrage op tijd, parcours 490 meter, zes hindernissen met acht sprongen, maximale hoogte 1,50 meter): 1. Hubert Alker (Buurse) met „Adania" 0 fouten, 56 seconden; 2. Ge rard Maathus (Geesteren) „Sieglinde" 0-57; 3. Jan Dolfing (Fires) „Polarvüst" 0-58,4. „Speel uw spel" (tien hindernissen, maximale hoogte 1,30 meter): 1. Jan ter Halle (Ambt-Delden) met „Netoria" 770 punten; 2. Annelies Loeveck (Alme lo) „Risico", Jan Dolfing (Fries) „Polar- vürst" en Arne Kouwenberg (Breda) „Rigoletto", allen 760 punten. Lewis. Zijn laatste gevecht als wereldkam pioen dateert van 22 maart 1967 in New York, toen hij Zora Folley in de zeven de ronde knock out sloeg. In April van datzelfde jaar werd Clay wegens dienstweigering door de boksorganisa- ties niet langer erkend als wereldkam pioen. De huidige titelhouder is de Amerikaan Joe Frazier. 55 PARIJS De Italiaanse wielrenner Felice Gimondi heeft zondag in het Pa- rijse bos van Vincennes de wedstrijd om het „Gouden Wiel", die achter Derny- motoren wordt gereden, gewonnen. De tijd van Gimondi in de finale bedroeg 52 minuten en 30 seconden over vijftig kilometer. 1. Gimondi (It.) 53 pnt, de 50 in 52.30 (gem. 57.142 km/uur); 2. Guimard (Fr.) 35 pnt.; 3. Delisle (Fr.) 24 pnt.; 4. Re- billard (Fr.) 24 pnt.; 5. Godefroot (Belg.) op 1 ronde 59 pnt.; 6. Poulidor (Fr.) op 2 ronden 6 pnt.; 10. Mogens Frey (Den.) op 4 ronden 0 pnt. De series werden gewonnen door Gi mondi (20 km in 21.06) en Mogens Frey (20 km in 20.49). ROSSENDAAL Tijdens de biljart wedstrijd Nederland-België pentathlon klein biljart in Rossendaal heeft de Belg Tonny Schrauwen zijn partij in het bandstoten in één beurt uitgemaakt. Nadat zijn landgenoot Leo Corin met 3 caramboles van start was gegaan, stootte Schrauwen in zijn beurt 200 caramboles. Een dergelijk wapenfeit is uniek in de biljartwereld. Het wereld record op groot biljart is in handen van de Fransman Marty met 126 ca ramboles. WOHLEN De Finse motocrosser Heikki Mikkola heeft zondag in Wohlen de Grand Prix van Zwitserland voor 250 cc-machines gewonnen. Het was de elfde en voorlaatste wedstrijd om het wereldkampioenschap, die werd verre den voor 33-000 toeschouwers. De eerste manche werd een overwinning voor de Belg Joel Robert (Suzuki) die Mikkola (Husqvarna) nog juist naar de tweede plaats wist te verwijzen. In de tweede manche domineerde Mikkola volledig en werd Robert slechts vijfde. Ie manche 1. Joel Robert (Belg.) (Suzuki) 45.47.7: 2. Heiki Mikkola (Fin) (Husqvarna) 45.48.4; 3- Roger de Coster (Belg.) 46.26.2. 2e manche 1. Heikki Mikkola 45 43.1; 2. Sylvain Geboers (Belg.) (Suzuki) 45.47.7; 3. Uno Palm (Zwe) (Husqvar na) 46.54.3; 4. Roger de Coster (Belg.) (CZ); 5. Joel Robert 46.38.3. Eindstand 1. Mikkola 3 pt-2. Robert 6 pt.; 3. De Coster 7 pt.; 4. Palm 8 pt. DFC 2 FC Den Bosch 2 Heracles Willem II GVAV Helmond Sp. Vitesse HVC SC Cambuur Graafschap SVV Heerenveen FSC Blauw Wit Veendam 2 2 2 2 1 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2 2 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 1 2 2 2 4 4 4 4 3 3 2 2 2 2 1 1 0 0 0 7—2 5—1 6—3 4—1 3—0 2—1 8—3 0—0 3—3 2—5 4—5 2—4 0—2 1—5 2—0 Programma a.s. zondag: HVC—Blauw Wit GVAV—SW SC CambuurDFC De GraafschapVitesse WageningenFSC Willem IIHeerenveen Helmond SportVeendam HeraclesFC Den Bosch Tweede divisie: AGOVV is de enige ploeg in de twee de divisie, die uit twee wedstrijden de volle winst heeft gegrepen en is hier door leider van deze divisie geworden. Ook gisteren demonstreerden de blauw- witten weer een uitstekende vorm, het geen in een 30 overwinning op RCH resulteerde. Gooiland, dat ook met een overwinning startte, moest tegen ZFC met een 00 score genoegen nemen. PEC kwam tot een herstel tegen EDO: 52. Volewijckers greep de volle winst bij NOAD (12) en De Baronie scoorde er bij SC. Drente lustig op los: 0—4. Roda JC en Limburgia sloten een com promis, hetgeen ook het geval was bij VVV en Eindhoven. Tenslotte stuurde Fortuna Vl.h et bezoekende RBC met een 20 huiswaarts. GooilandZFC 00 AGOW—RCH 3—0 PEC—EDO 5—2 NOADVolewijckers 12 Roda JCLimburgia 00 SC DrenteBaronie 04 VVV—Eindhoven 1—1 Fortuna VI.RBC 20 AGOW Baronie Gooiland PEC Eindhoven Volewijckers Hermes DVS NOAD Fortuna VI. Roda JC RBC ZFC vw Limburgia EDO SC Drente RCH 2 1 1 1 1 1 1 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 0 0 0 2 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 1 0 1 1 2 2 2 5—0 4—0 3—0 7—4 3—2 4—3 2—0 3—2 2—2 00 3—4 0—0 3—4 0—2 2—7 1—6 0-6 Programma a.s. zondag: ZFV—AGOW RCH—PEC EDO—NOAD De VolewijckersRoda JC LimburgiaSC. Drente BaronieVVV EindhovenFortuna VI. RBC—Hermes DVS ATHENE De Australische motor coureur James Terrence (23) is zater dag tijdens de training voor wedstrijden die zondag op het eiland Korfoe werden gehouden, bij een ongeluk om het leven gekomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11