Disc jockeys van Radio Noordzee: Onzin vindt .piraat De trein verloor iets POPFESTIVAL WIGHT EINDIGDE IN EEN GEWELDIGE CHAOS Hasj ies j -vliegtuigen opgespoord Het was erg druk Minister Udink: géén politieke luchtvervuiling Vechtpartij in Venlo P.P.R.wenst alternatieve regering Nieuw Links wil in 1971 méér lijsttrekkers Precies als bij James Bond" Kritiek op de N.H.-kerk in Zuid-Af rika GEEN CONTRACT Eenheid in verscheidenheid99 mtmmmam mÊmmrtumSlmm VERMAKELIJK Man die film van de moord op Kennedy maakte overleden Man ontsnapt via dak uit gevangenis GROOTSTE Langharige Zweedse soldaat tot boete veroordeeld Democratie kan in gevaar komen Generaties Amsterdam Indonesië MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 Manders wil ons schip kapen DEN HAAG Commercieel di recteur van Radio Noordzee Kees Manders is zaterdag met een sleepboot langszij het radioschip gevaren met de bedoeling het schip te lichten en de haven van Scheveningen binnen te sle pen. Manders was vergezeld van ir. P. S. Heerema uit Wassenaar, de verte genwoordiger van een Panamese on derneming die als geldschieter van de Zwitserse eigenaren van Radio Noord zee, een zeer grote vordering op hen zou hebben. De eerste berichten over de moeilijk heden werden door Radio Noordzee zelf uitgezonden tussen de muziek door. Men vroeg hulp, omdat Manders en «ijn medewerkers onrechtmatig het schip zouden proberen te betreden. De luisteraars werd via de radio gevraagd het hoofdkantoor van Radio Noordzee in Scheveningen of in Zürich te bellen. Volgens mededelingen van de disc- jockeys van Radio Noordzee kwam Kees Manders rond kwart over een in een sleepboot bij het zendschip „Mebo II" aan. Achter de sleepboot voor een sloep, die de Panamese vlag voerde. Volgens Radio Noordzee ging Man ders met een tweede man aan boord van het zendschip. Hij dreigde de an kerketting door te kappen of door te branden en het schip naar de haven van Scheveningen te slepen. De kapi tein van de „Mebo II" wees Manders erop dat zijn daad zeeroverij inhield en sommeerde hem van boord te gaan. Manders en zijn metgezel gaven hier aan gevolg. De twee boten bleven hierop nog ge ruime tijd om de „Mebo II" varen. Men zou nogmaals getracht hebben de an kerketting te kappen. Ook zou men van de sleepboot af waterwerpers op het zendschip hebben gericht. Maar na een waarschuwing vanaf de Mebo II, dat dit in verbrand met de stroom levens gevaarlijk was, hield men hiermee op. Omstreeks kwart over drie werd van het zendschip gemeld, dat de boten van Manders en zijn metgezellen waren verdwenen. Tussen de muziekuitzendingen van Radio Noordzee door deelden de disc- jockeys de luisteraars nadrukkelijk mee dat Kees Manders geen contract Van een onzer redacteuren UTRECHT - De groepering Nieuw Links, de linkervleugel van de Partij van de Arbeid, is van mening dat een heilloze strijd om het enkelvoudige lijstaanvoerderschap van de P.v.d.A. bij de Tweede-Kamerverkiezingen van april 1971 voor de partij funest zou zijn en in ernstige mate afbreuk zou doen aan de eenheid binnen de P.v.d.A. Daarom is Nieuw Links vrij wel eensgezind voor een meervoudig lijstaanvoerderschap, al verschillen de meningen over de vraag hoeveel het er zouden moeten worden. Sommigen spreken over vijf a zes lijsttrekkers, an deren willen voor elke kieskring een lijsttrekker. Zaterdag was Nieuw Links in Utrecht bijeen om over een discussienota van de Amsterdammer Hans Kombrink te spreken; daarin worden o.m. het lijst trekkerschap en de samenstelling van de toekomstige fractie aan de orde ge steld. Over dit laatste punt bleef het vrijwel stil; kennelijk wil men de dis cussie daarover nog even afwachten. Vanavond komt het bestuur van de PvdA in Amsterdam bijeen om het ad vies aan de partijraad over het lijst trekkerschap vast te stellen; aangeno men wordt dat het een „lastige beval ling" gaat worden omd-at de huidige Tweede-Kamerfractie zich heeft uitge sproken voor één lijsttrekker. Overi gens wordt ook binnen Nieuw Links drs. J. M. den Uyl als mogelijke lijst aanvoerder naar voren gebracht, maar dan als „één van de lijsttrekkers". De vergadering praatte ook over stel lingen van de Amsterdammer Han Lammers (die morgen mogelijk gekozen wordt als wethouder van Amsterdam) waarin deze zich uitspreekt voor een stelsel, waarin PPR en PSP zich bij de PvdA aansluiten, een CDU tot stand komt (in feite is dit volgens Lam mers nu al het geval) en de rechtse part en zoals Binding Rechts, SGP, GPV en Boerenpartij uit het parlement zouden moeten verdwijnen. Over het algemeen was er nogal wat kritiek op Lammers' „stellingen" die als kernpunt hebben dat er duidelijker verhoudingen in het par lement moeten komen. In de ochtendvergadering werd een motie aangenomen waarin de PvdA verzocht wordt haar sympathie te be tuigen met de stakers in (voornamelijk) Rotterdam. Kees Manders, bij zijn terugkeer in Rotterdam, nadat hij een kijkje bij de Mebo II had genomen. heeft getekend met Radio Noordzee In ternational. Woensdag al was de Mebo I in de tweede binnenhaven in Scheveningen op verzoek van Kees Manders aan de ketting gelegd. Dit conservatoir beslag werd gelegd op grond van een vorde ring van de heer Manders op de eige naren van Radio Noordzee. De Mebo I dient als bevoorradingsschip van het radioschip Mebo II. Het radioschip, dat buiten de territo riale zone ligt, mag volgens het verdrag van de volle zee van 1958 niet aange houden worden door de bemanning van particuliere schepen voor privédoelein- den. Volgens artikel 15 van dit verdrag valt iedere onwettige daad van geweld, aanhouding, alsmede iedere daad van plundering met persoonlijke doeleinden gepleegd, door de bemanning of de pas sagiers van een particulier schip, onder een internationaal misdrijf van zee roof. Kapitein Harteveld van de Mebo II verklaarde dat Manders met een man of twintig, compleet met snij apparatuur aan boord, naar de Mebo II was geko men. Het was voor iedereen aan boord van het zendschip duidelijk geweest, dat men van plan was de ankerketting door te branden. Daar de piratenzender zelf de eerste berichten over de voorgenomen kaperij de lucht in had gestuurd, waren op de Noordzee ook sportvissers op tal van schepen en scheepjes spoedig nieuws gierig gemaakt. Dit had tot gevolg, dat met deze bootjes extra tochtjes naar het zendschip werden ondernomen. „Erg vermakelijk" vonden Kees Man ders en ir. Heerema dat de bemanning van het radioschip Mebo II dachten dat het schip gekaapt zou worden, ,,'t Is waanzin dat we aan de ankerketting hebben gezeten", aldus de beide heren. „We zijn eens naar de Mebo toege varen omdat we wilden zien wat het schip waard is. Ik ben als enige aan boord gegaan en heb daar in de beste verstandhouding een zakelijk gesprek gehad met de kapitein", aldus Manders. ..Daarna hebben we nog een tijdje om het schip heengevaren". Manders zegt dat hij niet de enige is die geld van de eigenaren van Radio Noordzee wil hebben. Alles bij elkaar gaat het volgens hem om tenminste 7.5 ton. Toch vond de commandant zeemacht in Nederland het noodzakelijk het fre gat „Van Nes" opdracht te geven een oogje in het zeil te houden. Het fregat is tot zondagmorgen in de buurt van de Mebo II gebleven. DALLAS Abraham Zapruder, de amateurfilmer die de enige film maakte van de moord op president John F. Kennedy is zondag op 66-jarige leef tijd aan kanker overleden. Zapruder kreeg de moord op het cel luloid, toen hij de rit van de president en zijn gevolg door Dallas filmde. Het historische document was een van de belangrijkste bewijsstukken van de com missie-Warren, die een onderzoek in stelde naar de moord en tot de conclusie kwam dat deze door Lee Harvey Os wald alleen moest zijn gepleegd. HORST SEVENUM In Horst- Sevenum is een ietwat precaire si- tuatie ontstaan, djoordat de plaatse- lijke jeugd is gaan grasduinen in de 5 halen papierafval die daar bij een 5 ontsporing van een goederentrein langs de spoorbaan waren terechtge- komen. De balen waren niet direct opgeruimd, omdat de spoorwegen meer dan een dag nodig hebben ge- J had om de rails weer vrij te maken voor het treinverkeer. De belangstelling ervoor heeft za- terdag en zondag overstelpende vor- men aangenomen, toen bleek dat zich tussen het oude papier een he- 5 leboel pikante lectuur bevond. Het 5 gemeentebestuur van Horst-Seve- De liefhebbers voor de lectuur J S steken namelijk op een zeer gevaar- j lijke manier ook naast de overweg J de spoorbaan over. De gemeente heeft dranghekken en borderi met i „Verboden Toegang" geplaatst en de J spoorwegrecherche houdt ter plaatse een oogje in het zeil. VENLO BU een steekpartij, die zich in de nacht van zaterdag op zon dag te Venlo voordeed, kregen twee jongelui ernstige steekwonden in borst en linkerzy. Negen jongens, van wie drie lichte slag- en steekwonden kre gen, werden opgesloten in de politie bureaus te Venlo en Tegelen. Een en ander was het gevolg van een vechtpartij in een club. Er waren vijf Chinezen uit verschil lende plaatsen in het land bij de vecht partij betrokken. DEN HAAG Uit de gevangenis aan de Pompstationsweg in Scheveningen is zondagmiddag de 23-jarige glazenwasser G. G. A. uit Den Haaag ontsnapt. De man zag kans tijdens het luchten over twee daken te klimmen en is via een ladder buiten de gevangenismuren verdwenen. Hij was sinds 28 augustus in preventieve hechtenis wegens diefstal door inbraak. De politie heeft hem nog niet kunnen opsporen. FRESHWATER Het grootste pop festival dat ooit in Engeland werd ge houden is zondagavond geëindigd in een chaos, toen honderden jongelui zich in een orgie van vernieling stortten. De organisatoren schatten de schade op 30.000 pond sterling (258.000 gulden). Tweehonderd jongelui „Heli's An gels" en Franse anarchisten staken de lont in het kruitvad, toen zij vanaf een heuvel de festivalarena bestorm den en de golfplaten begonnen te slo pen die provisorisch opgerichte con sumptieruimten omheinden. De lood sen werd systematisch van hun voor raden ontdaan en vervolgens in brand gestoken. Terwijl overal branden wbedden, rie pen de vertwijfelde organisatoren de politie te hulp, die met zestig man de vijfduizend leden tellende ordedien sten kwam versterken. Er ontstond paniek toen twee rookbom men naar het podium werden gewor pen, waar een geluidsversterkings in stallatie in brand raakte. Intussen had al minstens de helft van de 400.000 pop-aanhangers besloten de topsterren die nog zouden optre den, rustig topsterren te laten, en hun biezen te pakken. Het festival zou nog tot de vroege ochtenduren voortduren met optreden van o.a. Joan Baez en Jimi Hendrix. Grote massa's festivalgangers dromden bij de steigers van de veerdiensten samen om de eerste de beste boot naar huis te nemen. Bewoners van het eiland vrezen echter dat het nog wel dagen kan duren voordat zij Wight weer voor zich alleen hebben. De organisatoren hebben een beroep gedaan op lege)- en marine om lan dingsvaartuigen beschikbaar te ftel- len. De organisatoren van het popfestival op het eiland Wight staat een enorm fi nancieel verlies te wachten, daar dui zenden fans weigeren toegangskaar tjes te kopen. Zij hebben zich geïn stalleerd op een heuvel buiten het feestterrein, vanwaar zij een goed en gratis uitzicht op de artisten hebben. De woordvoerder van de organisatoren heeft meegedeeld, dat nog een bedrag van ruim 790.000 gulden nodig is om de kosten te dekken. De politie is wel tevreden. Zij heeft de meeste van de 200.000 deelnemers geprezen om hun goede gedrag. Er waren wel wat her riemakers, maar alles is volgens de politie meegevallen. Zaterdag zijn veertien jongelui wegens het gebruik en bezit van verdovende middelen gearresteerd, zes werden aangehou den omdat zij gestolen hadden. ATHENE/LYON Op het Griekse eiland Kreta en in de Franse stad Lyon zijn zaterdag Amerikaanse vliegtuigen in beslag genomen die gezameniyk byna een ton hasjiesj vervoerden. De zeven inzittenden van de twee toestellen zyn gearres teerd. Het zyn allen Amerikanen. Het op Kreta aangehouden toestel, een tweemotorige Convair, die vorige week maandag op Schiphol landde was zaterdagmorgen van Cyprus naar Liba non gevlogen, waar het landde in de buurt van Baal beek aan de grens met Syrië. Daar werd uit een vrachtwagen bijna 670 kg hasjiesj overgeladen. Toen een Libanese patrouille tussen beide trachtte te komen, openden de Amerikaanse smokkelaars het vuur en stegen weer op. De Libanese legerauto- riteiten waarschuwden Interpol. Twee Britse straaljagers van een ba sis op Cyprus probeerden het vliegtuig boven dit eiland tevergeefs tot landen te dwingen, waarna het toestel op Kreta landde met de bedoeling na het tanken door te vliegen naar Italië. Op het vliegveld van Heraklion werd het ech ter direct na aankomst in beslag geno men. De vijf inzittenden werden gear resteerd. Op de luchthaven van Lyon-Bron trof de politie zaterdagavond in een Amerikaans Beechcraft toestel een par tij hasjiesj van 275 kilo aan. Ook wer den een pistool en een revolver in be slag genomen. De twee inzittenden, in dienst van een particulier luchtver- voerbedrijf uit Miami, verklaarden niets te hebben afgeweten van de aard van hun lading. Het vliegtuig kwam uit Turkije en was vermoedelijk op weg naar Amerika. Voor zover bekend is de zending van 667 kg in het tweemotorige vliegtuig, dat zaterdag op Kreta werd gepakt de grootste welke ooit onderschept werd onderweg van het nabije oosten naar de VS. De vijf Amerikanen zijn John Moore (41). piloot van de Convair-240, Philip Irwin Amos (30), tweede pdloot, Ken neth Connell (28). David Manteli (30) en Robert Black (29). Moore zou vroeger invlieger bij de Amerikaanse marine zijn geweest. De manier waarop de hasjiesj in het noorden van Libanon werd opgehaald deed denken aan een James Bond-ver- haal. Volgens de autoriteiten had men het toestel in de gaten gehouden sinds het maandag op Schiphol uit de VS was aangekomen en daarna was door gevlogen naar Nicosia (Cyprus). Uit Cy prus vloog het zaterdag naar een ge heim vliegveldje' in de vallei van Baaibeek waar veel Indisch hennep wordt geteeld. Na de landing werden gesmokkelde Amerikaanse sigaretten gelost en uit een wachtende vrachtwa gen 13 zakken hasjiesj aan boord geno men. Intussen hebben twee in Beiroet ver schijnende kranten gemeld dat de Li banese douane nog 39 kg hasjiesj in beslag heeft genomen welke verborgen was in een wagen welke naar Napels verscheept moest worden. De douane heeft zaterdag ook twee Egyptische ARNHEM Het bestuur van de Po litieke Partij Radikalen, dat zaterdag in De Gelderse hoofdstad vergaderd heeft, vindt dat gewerkt zal moeten worden aan 'n „progressief alternatief voor het kabinet De Jong". Dit alternatief zal volgend jaar óf als regering óf als schaduwkabinet moeten optreden. Het bestuur kwam tot de conclusie dat de PPR beslist nog een belangrijke taak in de Nederlandse politiek geeft en nu in geen geval tot opheffing of fusie moet overgaan. „De PPR heeft getoond een kristallisatiepunt te kun nen zijn voor vele progressieve kiezers en een aantal samenwerkingsverbanden in provincies en gemeenten," aldus het PPR-bestuur. Men wil volgend jaar ko men tot gemeenschappelijke kandida tenlijsten (voor de Tweede Kamer) voor progressieve partijen, zoals PvdA. PPR. PSP en D'66. Het bestuursstandpunt (op van een advies van de z.g. „röntgencommissie") zal 17 oktober aan het partijcongres (dat in Nijmegen gehouden wordt) wor den voorgelegd. matrozen gearresteerd die ervan be schuldigd worden geprobeerd te hebben 15 kg hasjiesj naar Alexandrië te smok kelen. Beide Egyptenaren zouden heb ben bekend. DRIEBERGEN Het is zondagavond uitzonderlijk druk geworden op de rijkswegen. Dit leidde op vele plaatsen tot filevorming en kettingbotsingen met veel materiële schade en slechts weinig gewonden. Bij de verkeerscentrale van de rijks politie te Driebergen wordt de grote drukte veroorzaakt door het feit, dat de vakantieperiode achter de rug is. Ken- mooie weer gelokt en zijn zij een of twee nelijk zijn veel autobezitters door het dagen op stap geweest, aldus de ver keerscentrale. Filevorming deed zich voor op de weg tussen Gouda en Veenendaal, in beide richtingen met file's van meer dan 10 kilometer, ten zuiden van de brug bij Zaltbommel in de weg den Bosch-Utrecht, nabij de Moerdijk voor het verkeer in de richting Rotterdam, op de weg Amsterdam-Den Haag bij Woubrugge, op de weg Eindhoven- Weert, waar de file vele kilometers lang was, en op het Hellegatsplein. Het heeft tot middernacht geduurd, voordat alle files zich hadden opgelost. NAIROBI De voornaamste kerk in Zuld-Afrika. de Nederduits-Her- vormde, is door het ook van de naald gegaan, want het had niets ge scheeld of dit genootschap was „in de ban gedaan" door de hier vergaderende gezamenlijke Presbyteriaanse en Con- gregationele kerken. Voorts is op de kerk in Zuid-Afrika geuite kritiek scherper geweest dan was verwacht, en het is mogelijk dat de Nederduits-Hervormde kerk in Zuid- Afrika alsnog zelf uittreedt uit de raad in verband met bepaalde beleids maatregelen die men heeft aanvaard. Te Nairobi is onder meer een theologi sche code aanvaard, die bevestigt, dat „de kerk niet mag worden verdeeld door scheidsmuren" opgeworpen ten aanzien van stammen of rassen. Voorts werd de Nederduits-Hervormde kerk in Zuid-Afrika regelrecht be schuldigd rassen-segregatie voor te staan, en hierdoor de indruk te wekken dat men het beleid te dien zake van de regering steunde. De Nederduits-Hervormde kerk in Zuid-Afrika is officieel tegenstander van de apartheid, maar steunt bij de ontwikkeling van de rassen, het ge scheiden houden daarvan. EKSJÖ Een twintigjarige Zweedse soldaat heeft een boete van 200 kronen (ongeveer 150 gulden) gekregen omdat hij zijn tot de schouders afhangend haar niet wilde laten knippen. In antwoord op het argument dat lang haar in de militaire dienst gevaar oplevert, zei de soldaat Lars Norneby dat hij bij oefeningen altijd een haar netje droeg. Hij stelde evenveel prijs op zijn weelderige hoofdbedekking als an deren op hun huidskleur of godsdienst. Dit is het eerste proces van deze aard in Zweden. Men verwacht dat nu meer „koppen" zullen vallen. 99 99 Van een onzer redacteuren UTRECHT In een zaterdag gehouden gecombineerde vergadering van de Unieraad van de CHU en de landelijke bestuursraad van de CH-jongerenorga- nisatie (CHJO), heeït minister drs. B. J. Udink, die volgend jaar als lijstaan voerder van de CHU zal optreden, zijn bezorgdheid uitgesproken over de ge varen die naar zijn mening de democratie in ons land bedreigen door de grote activiteit van ondemocratisch ingestelde minderheidsgroepen. Mede daarom hebben naar zijn mening de confessionele partijen bestaansrecht. „De plaats van het gezag, de ruimte voor de vrijheid en de normen voor de democratie vindt men niet door geval voor geval te onderzoeken, door pragmatisch te werk te gaan; politieke partijen op basis van levensbeschouwing zijn de groeperingen die bij uitstek geroepen en in staat zijn om een antwoord te geven op de twij fel, de vrees en de onzekerheid die veler harten vervullen'*, aldus de heer Udink. Hij noemde de democratie „een tere plant die zorgvuldige behandeling ver eist". Sectarisme. dogmatisme en on verdraagzaamheid kunnen het klimaat zó bederven dat de plant door politieke luchtvervuiling sterft. Politieke partijen die bij voorbaat weigeren om over sa menwerking met anderen te praten doen mee aan die politieke luchtvervui ling, vindt hij. De minister ging uitvoerig in op, wat hij noemde, het generatieconflict en de nieuwe revolutie. „Een nieuw heiden dom is in opkomst en zijn profeet heet Marcuso; hij vindt zijn aanhang vooral onder de intellectuele jongeren". Te midden van alle oprechte vernieu wingsdrang is op de universiteiten ook een nieuw anarchisme waar te nemen; „dat moeten we met grote vastbesloten heid opsporen, ontmaskeren en bestrij den." „Als we dat niet doen dan worden goede en kwade bedoelingen straks door een samenleving die zich zal ver dedigen en die zich niet straffeloos laat IN JUNI WERD AL OVER STAKING GESPROKEN ROTTERDAM Dc Federatieve Ha ven Vakvereniging (FHV) in Rotterdam was de eerste werknemersorganisatie die de Scheepvaartvereniging Zuid (SYZ) wees op de onhoudbare toestand in de haven. Deze eer eiste de heer N. F. van der Velden (43) op als voorzitter van de ze ven ,jaar geleden opgerichte FHV. Hij kent de haven, omdat hij er als contro leur gewerkt heeft. Nu is hij bezoldigd bestuurder van de organisatie. Hij deelde mee: „Wij hebben nu circa tweeduizend leden. Het aantal loopt de laatste tijd hard op. Daarbij blijkt dat vele nieuwe leden uit misnoegen van de erkende bonden overkomen". Vol gens hem is hooguit veertig procent van de havenwerkers georganiseerd. De heer v.d. Velden vertelde: „Op 24 juni wezen wij in een brief aan de SVZ op de moeilijkheden: dat het perso neelsbestand sterk terugliep en dat het vrijwel niet lukte mensen aan te trek ken. Door de industrialisatie van Bra bant en Zeeland loopt het aantal pen delaars aanzienlijk terug". „Op 28 juli is er pas een waarschu wing van de Nederlandse Bond van vervoerspersoneel (NBV) naar de SVZ gegaan. Het leek er veel op dat die brief van ons was overgenomen. Op 18 augustus stuurden we weer een brief aan de SVZ. Wij vroegen per 1 september om een toeslag van 25 gul den per week voor onregelmatige, vuile en ongezonde qrbeid. Op die manier zou de CAO niet opengebroken hoeven te worden. Toen we er geen reactie op kregen, verspreidden we een pamflet, in de ha ven en dit was misschien wel de drup pel die de emmer deed overlopen". De voorzitter van de FHV zei dat de staking ontstaan is bij Thomsen uit protest tegen de door koppelbazen gele verde fruitwerkers die tachtig gulden per week meer ontvangen dan de men sen in vaste dienst. De bestuurders van de NBV en de katholieke bond juichten het toe. Zij stonden er toen nog niet achter, maar zeiden wel: „Jammer dat jullie dit niet veertien dagen eerder gedaan hebben, toen was het nog drukker". De heer Van der Velden wijst er met nadruk op dat de FHV nooit op een staking heeft aangedrongen. De andere bonden hebben ons altijd geweerd, maar we zijn geen staak-maar-raak club. Als de SVZ positief op onze waar schuwingen gereageerd had, zou er vol- Voorzitter N. F. v.d. Velden van de Federatieve Haven Vakvereniging in gens mij nu geen algemene staking „zijn" nu stille haven. zijn. ondermijnen op één hoop gegooid en beleven we toch de reactie die de dicta tuur inluidt." De minister nodigde de jongeren uit tot de dialoog met de ou dere generatie. Daarbij moeten ook de ouderen hun mentaliteit aan een her ziening onderwerpen. Op het terrein van de defensie mag volgens minister Udink niet gemV- chandeerd worden met de verplichtin gen die Nederland op zich genomen heeft of die het in de toekomst toege wezen krijgt in het bondgenootschappe lijk verband van dc NAVO. Het geld dat daarvoor nodig is moet beschikbaar zijn. In zijn openingswoord had CHU- voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst ten opzichte van de Damslapers een ..dui delijk gecoördineerd beleid „gevraagd waarbij overleg tussen Amsterdam en de ministers van binnenlandse zaken jusitie geboden is. „Het moet in be land eindelijk eens uit zijn met het g» meier dat in de eerste plaats de schuld gezocht wordt bij het gezag en in at laatste plaats bij hen die de Nederland se wetten met voeten willen treden." Prof. Van Hulst noemde het nationaal monument op de Dam heilige plaats". „Het klimaat in onze -anofdstad moet ook in ethisch opzicht leefbaar biyven." aldus de CHU-voorzitte-« My stond, positief ten aanzien van het ko mende bezoek van de Indonesische pre sident Soeharto. maar vond tevens dar bepaalde politieke vragen aan hem moeten worden voorgelegd. Een lid van Nieuw Links (deze groe pering vergaderde zaterdag in het zelfde gebouw als de Unieraad) stelde minister Udink de vraag hoe de be windsman denkt over het bezoek van de Indonesische president. De Nieuw Links-er betitelde de Nederlands- Indonesche economische betrekkingen als „fascistische en kapitalistische uit buiting". De heer Udink was over deze uitlating nogal verontwaardigd en repliceerde dat Indonesië commercieel vrijwel niets voor Nederland betekent. De Neder landse export naar Indonesië is 0.4 pro cent van de totale export en 40 Ne derlandse bedryven hebben 23 miljoen dollar in Indonesië geïnvesteerd. De steun van ons land bestaat voor 70 procent uit giften en voor 30 procent uit leningen. Van die leningen met een rente van 2,5 procent wordt de eerste tien jaar niets terugbetaald. Nederland zal de komende jaren hulp blUven ge ven, wy willen meehelpen dit volk terug te halen van de rand van de af grond waar het indertyd vóór stond, aldus drs. Udink. die sprak van „een grote christenplicht". Unieraad en jongeren-bestuursraad praatten zaterdagmiddag in kleine groepen over een aantal belangrijke politieke kwesties, zoals de rijksfinan ciën, de te stellen prioriteiten en de po litieke samenwerkingsvormen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5