it iii Benelux-atleten niet opgewassen tegen B-ploeg van Engeland Intern. Atletiekfederatie sluit Zuid-Afrika uit Nederlandse zeilers deden het redelijk Willem II vormt misschien ploeg met Vredestein HONKBALLER CAREL DE VRIES: Amerika n r>r> groots land U K. vissen in Limburg Zaterdag Airborne- wandeltocht Feijenoord weer in retraite m wmmËÊ Invalide rijdt Bordeaux-Parijs coureur Brits omgekomen Duitsland won geen partij Janssen won in Sittard Karin Illg en wierp discus 63.54 meter record davis clp SPORT IN 'T KORT eigen kweek niet onopgemerkt geslaagd nooit te vergeten DINSDAG I SEPTEMBER 1970 sport -ii; LONDEN Nog geen 2000 mensen zijn gisteren in het immense, wel wat verouderde. White City stadion het werd in 1908 gebouwd voor de in dat jaar te houden Olympische Spelen getuige geweest van de 78Vz109 Vi ne derlaag, die de Benelux-herenatleten leden tegen een goede Engelse b-ploeg. Deze interlandwedstrijd zal overigens wel de l£ktste zijn, die in dit atletiek- walhalla wordt gehouden. Volgend jaar gaat het tegen de grond, omdat de aan deelhouders meer voordeel zien in een kleine stadion voor windliondenrennen. Voor de Beneluxploeg, waarin Luxemburg alleen vertegenwoordigd was door de polstokhoogspringer Schleck, was dit dus de laatste kans het White Citypubliek een goede prestatie voor te schotelen. Dat is ondanks de ne derlaag toch wel gelukt. Want, hoewel de eindstand zo'n dertig punten ver schil aanwees en de krachtsverhoudin gen goed weergaf wist de Beneluxploeg toch nog zeven overwinningen te be halen. Daar moet echter onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat de Engel sen, die door de Universade in Tarijn niet op volle sterkte waren, op zeven STOCKHOLM Zuid-Afrika is door het congres van de Internationale Atletiekfederatie (IAAF) in Stock holm als lid geschorst tot 1972. In dat jaar komt de IAAF in München om over een verdere uitsluiting te beslis sen. De door het congres van de IAAF uitgesproken schorsing houdt in, dat geen enkele Zuidafrikaanse atleet mag deelnemen aan Olympische- of andere atletiekkampioenschappen. De in Stockholm genomen beslissing is een volgende stap naar totale isolatie van Zuid- Afrika op sportgebied. Het land is nu uitgesloten van Olympische Spelen, internationaal tafeltennis, ge wichtheffen, boksen, basketbal, voetbal, schermen, volleybal, judo en worstelen. Ook mocht dit jaar niet worden, deel genomen aan het Davis Cup-toernooi. Tenslotte werd Zuid-Afrika uitgesloten van deelneming aan de wereldkam- pieonschappen gymnastiek in 1970. AMSTERDAM Het Julianakanaal bij Berg aan de Maas is op zondag 20 september het strijdtoneel van het we reldkampioenschap vissen met de vaste hengel, waaraan ploegen uit twaalf landen zullen deelnemen. Nederland, dat de wereldtitel verdedigt, zal wor den vertegenwoordigd door de heren J. H. Pepels (Berg aan de Maas), Chr. de Bijl (Venlo), G. Renkens (Boxmeer), H. W. Vaassen (Elsloo) en J. M. den Otter (Sint-Michelsgestel). Reserve is de heet A. M. Rans (Swalmen). De deelnemende landen zijn: Nederland, België, Frank rijk, Luxemburg, Italië, Zwitserland, West-Duitsland, Zuid-Slavië, Engeland, San Marino, Oostenrijk en Zuid Afrika. KIEL Kees Douze heeft in de strijd om de open Duitse zeilkampioen- schappen bij de Finn jollen een fraaie dagzege behaald. De altijd enthousiast varende Douze leidde het 110 man ster ke Finnveld van start tot finish. Door dat de Duitser Thomas Jungbluth, die reeds twee zeges op zijn naam had staan, maandag 25e werd, heeft Douze nu tevens met 3-8-1 de leiding in het klassement. Kees Druijer zeilde zich naar een indrukwekkende vierde plaats. Piet Keyzer eindigde als 15e en Hans van Eist stelde met een 41e plaats teleur. De Nederlandse Finnjollenaf- vaardiging slaat te zamen met de Tem- pestzeilers in deze voor-Olympische- wedstrijden op de Kieler Foêrde een bijzonder goed figuur. Ben Staartjes moest in de derde race de Britse Temp- pestnestor Jack Knights op de finishlijn laten voor gaan. Door diskwalificatie in de tweede race telt Staartjes in het to taal nog niet mee. Trekt men het zwak ste resultaat echter af, dan schiet hij naar de top van de ranglijst. Nu heeft hier de Duitser Ringmaier (4) de leiding voor de Noor Lunde (3) en Knights. De andere Nederlandse Tempestteams, Al- berda en Mulder, kwamen respectieve lijk als negende en elfde over de lijn. Bij de Solings verscheen geen Neder lander in de voorste gelederen. Gerrit Bakker bereikte maandag als aanvoer der het eerste merkteken. Hij kon zich echter niet handhaven en zakte lang zaam af naar de tiende plaats. Schoon- veldt gaf op en Arie Klein finishte pas als 48e. Iets beter ging het nu met de Flying Dutchmanploeg Fred Imhoff-Korver. Winnaar werd de Duitser Libor voor zijn landgenoot Schwarz, die evenwel door constant varen de leiding in het klassement nog stevig in handen heeft. Erg slecht ging het met de beide Dra- kenteams met Jan Bol en Dirk Groot aan het roer. Als laatsten passeerden zij het eerste merkteken. Zowel Bol als Groot zagen nog wel kans om de scha de te beperken, maar misten de aan sluiting met de kop volledig. Bol ein digde als 33e, op de voet gevolgd door groot. Winnaar van de dagprijs werd de sterk zeilende Fin Jokinen. De Zweed Sundelin eindigde als vijfde en behield de leiding in het klassement. Vandaag is voor alle 380 deelnemers een rustdag. De voorzitter van de IAAF de mar kies van Exeter verklaarde, dat het congres had gemeend het voorbeeld van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) te moeten volgen. „Ze krijgen echter nog een kans, maar ze weten heel goed wat er in 1972 gaat gebeuren als de apartheidspolitiek niet een heel stuk minder wordt", zo zei hij. De voorzitter van de Zuidafrikaanse Atletiekunie, de heer Mare, zei in een toespraak tot het congres: „Wij zullen alles doen om de niet blanke atleten in ons land te helpen. Men moet zich ech ter wel realiseren, dat wij in politieke zaken geen enkele zeggenschap hebben. Hopelijk zijn wij in 1972 weer accepta bel voor de IAAF". De gedelegeerden aan het 27ste con gres, dat onder leiding staat van ir. Ad Paulen en de Zweed Mats Carlgren, hebben het atletiekprogramma voor de Olympische Spelen in München in 1972, met één aanmerking, goedgekeurd. De start en finish van de marathon moet plaats hebben in het Olympisch stadion en niet op een plein in de stad, zoals de bedoeling was. Verwoed is er door de gedelegeerden gediscussieerd over een verandering van de regel, dat een atleet, die van nationaliteeit verwisselt drie jaar moet wachten, voor hij voor zijn nieuwe va derland mag uitkomen. West-Duitsland, dat in verband met vluchtelingen uit Oost-Duitsland hier OOSTERBEEK De politiesportver- eniging „Renkum" te Oosterbeek houdt zaterdag 12 september a.s. voor de 24ste maal de Airborne-wandeltocht. De tocht voert langs de terreinen van de eerste Airborne-division, die daar 17 septem ber 1944 landde, en het Airborne-kerk hof te Oosterbeek. Men verwacht, dat het aantal deelne mers van vorig jaar, t.w. 27.000, ver zal worden overschreden. Zeker 25 mu ziekkorpsen zullen dit wandelfestijn opluisteren. Ook van buitenlandse zijde bestaat grote belangstelling. Deelnemers uit Oostenrijk, Duitsland, België, Frank rijk, Engeland enz. hebben reeds toege zegd aanwezig te zullen zijn bij dit wandelevenement, dat als grootste dag tocht in Europa bekend staat. Ook een insschrijving van de Slagese parachutis- tengroep uit Denemarken is reeds bin nen. Er kan gewandeld worden op de afstanden 25 km, 15 km en 10 km. Er is eer EHBO-staf van 80 mensen, waaronder vier artsen. De start is 's morgens om 11 uur in het park ach ter hotel „Hartenstein" te Oosterbeek. veel belang bij heeft, stelde verkorting voor tot één jaar. Er werd een compromis bereikt. Een atleet inag na één jaar voor een ander land uitkomen, maar dan moet hij wel toestemming hebben van zijn vorige at- letiekbond. Zo niet, dan blijft de regel van drie jaar van kracht. ECHT De 36-jarige Lei Peeters uit Echt (L) zal in het aanstaande weekein de de wielerklassieker BordeauxPa- rij gaan rijden met de bedoeling geld bijeen te brengen voor de gehandicapte kinderen. De heer Peeters is oud-wiel renner en zelf al jarenlang invalide. Peeters is na enkele maanden inten sieve training in goede conditie en ver trekt morgenochtend om half acht van uit zijn woonplaats per auto naar Dus- seldorp, van waaruit hij per vliegtuig naar Frankrijk zal reizen. Met hem ri- reizen initiatiefnemer J. Smeysters en masseur J. Golsteyn mee. Medisch sportadviseur M. Jessen uit Sittard zal de oud-wjelrenner op zijn lan ge fietstocht begeleiden. De arts ver trekt donderdagnacht naar Frankrijk, samen met de heer G. Mestrum als se cretaris van het actiecomit en met twee chauffeurs monteuren. De heer Peeters wil de 567 kilometer lange afstand volledig uitfietsen en vraagt sympathisanten om voor elke door hem afgelegde kilometer na afloop een cent te willen storten bij de NV AMRObank in Echt, bankgiro 481914617, portgiro 1036603, onder ver melding „Actie Gehandicapt Kind". De Limburgse gehandicapte oud- wielrenner vertrekt dit weekeinde 14 uur en 37 minuten voordat de beroeps- renners van start gaan. Deze tijd had de Belg Walter Godefroot verleden jaar nodig om deze race te winnen. De heer Peeters is sinds 1952 uit de wielersport toen zijn gestel dusdanig werd aange tast, dat de beroepswielrennerij voor hem onmogelijk werd. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen en leeft van de invaliditeitsuitkering. In een comité van aanbeveling heb ben onder anderen zitting burgemeester W. Heemskerk, van Echt en schaatsen rijder Kees Vertcerk. ROTTERDAM Feijenoord gaat voor de return tegen Estudiantes weer in retraite in het sportcentrum in Zeist. De Rotterdammers trekken zich daar terug van maandag 7 september tot woensdag 9 september. Kort voor de wedstrijd begint zal Feijenoord in het stadion arriveren. SITTARD De kans is groot dat er naast Caballero toch nog een tweede wielerformatic voor beroepsrenners zal komen. Na het verdwijnen van Willem II, zoekt Gazelle reeds geruime tijd naar een nieuwe compagnon. De ex-ploegleider van de Willem II Gazelle-formatie Ton Visser: „Vrede stein heeft veel belangstelling om via een formatie voor be-oepsrenners re clame te gaan maken". „Er zijn met de heer Oorlog, die de belangen van Vredestein behartigt, reeds oriënterende besprekingen ge weest. Vandaag zou er een beslissing vallen, maar de heer Oorlog is voor een blindedarmoperatie in het ziekenhuis opgenomen waardoor de zaak pas over enkele dagen kan worden afgehandeld". Volgens Ton Vissers staat het va£t dat Vredestein positief staat tegenover een samengaan met Gazelle. „Ik heb eerst met het plan rondgelo pen om met de Belgische firma Herten kamp te gaan samenwerken. Daar heb ik van afgezien, omdat die formatie hoofdzakelijk uit Belgische renners zou bestaan. En dat is niet de bedoeling". Ton Vissers heeft zoveel vertrouwen in het welslagen van Gazelle-Vrede- stein dat hij verschillende renners van Willem II, die reeds aanbiedingen uit het buitenland hebben, heeft aangera den nog geen contract te tekenen. Vissers: „Rini Wagtmans is daar niet bij, want zo rigoureus kunnen de zaken niet worden aangepakt. Er zijn evenwel nog genoeg goede renners over. Duyn- dam, Krekels, Van Katwijk, Van der Vleuten en oudwereldkampioen Otten- bros hebben echt wel kwaliteiten. Het wordt geen ploeg om een Ronde van Frankrijk mee te rijden, maar ze is wel geschikt voor de Ronde van Spanje en een Vierdaagse van Duinkerken". nummers de eerste twee plaatsen voor zich opeisten. Het Nederlands aandeel in de over winningenreeks bestond slechts uit Hans van Enkhuizen, die op de 110 me ter horden een tijd maakte van 14,3 seconden en daarmee zijn eigen Neder landse record op tweetiende van een seconde benaderde. Achter Van Enk huizen finishte de Brit Graham Gower met een tiende seconde achterstand. De enige andere zege, waarin Nederland een groot aandeel had, was die op de 4 x 100 meter extafette. Hans van Enk huizen, Ad van Boekei en Chris van der Meulen brachten, versterkt met de Belgische Paul Poels een tijd Van 41,9 seconden op de klokken. De Britse ploeg werd gediskwalificeerd. Vermeldenswaardig is voorts nog de tijd waarin Egbert Nijstadt als vierde de 3000 meter steeple chase beëindigde: 8.51,2; een verbetering met ruim vier seconden van zijn persoonlijke record. Als beste prestatie van deze interland moeten ongetwijfeld worden aange merkt de twee overwinningen van de Belgische tienkamper Freddy Her- brandt, die zowel het hoogspringen (2.03 meter) als het verspringen (7,68 meter) won. De 21-jarige Anderlechter Eric Rey- gaert verbaasde de menigte door de 800 meter te winnen. Hij trok zich niets van de favorieten John Davies en Peter Browne aan en presteerde met een ko lossale eindsprint een tijd van 1 min. en 48 sec. De uitslagen waren 100 m: 1. Kelly G. Br. 10.5; 2. Green (G.Br.) 10.5; 3. Poels (Ben) 10.7; 4. Ad van Boekei (Ben). 10.7. 800 m: 1. Reygaert (Ben.) 1.48.0; 2. Davies (G.Br.) 1.48.6; 3. Browne (G. Br.) 1.49.6; 4. Hensgens (G.Br.) 2.00.0 Discus: 1. Schroeder (Ben.) 54.54 m.; 2. Hillier (G.Br.) 53.54 m.; 3. Mckenzie (G.Br.) 53.00 m; 4. Zitsen (Ben.) 52.88 m. 5.000 m: 1. Stewart (G.Br.) 14.08.8; 2. Blinston (G.Br.) 14.10.8; 3. Puttemans (Ben.) 14.10.8; 4. Roelants (Ben.) 14.13.7. Verspringen: 1. Travis (G.Br.) 76.06 m.; 2. Gavrilovic (G.Br.) 75.12 m.; 3. Lo de Wijns (Ben.) 70.60 m.; 4. Piet Olofsen (Ben.) 64.12 m. Kogelslingeren: 1. Payne (G.Br.) 68.10 m.; 2. Elvin (G.Br.) 59.44 m.; 3. Van der Bleeken 53.08 m.; 4. Oortier (Ben.) 50.58 m. 110 meter horden: 1. Hans van Enk huizen (ben.) 14.3 sec.; 2. Gower (G.Br.) 14.4; 3. Purves (G.Br.) 15.0; 4. Geeroms (Ben.) 19.0. 400 meter: 1. Bulham (G.Br.) 47.2; 2. Walton (G.Br.) 47.6; 3. Rijn v.d. Heuvel (Ben.) 47.6; 4. Geyter (Ben.) 49.0. SNEITERTON De Britse autocou reur Chris Summers (40) overleed maandagavond in een ziekenhuis te Snetterton aan de verwondingen, die hij eerder op de dag opliep tijdens de internationale race om de Guards-For mule 500-trofee. De wagen van Sum mers, een Lola-Chevrolet, sloeg over de kop. Simmers, die sinds 1951 aan wed strijden deelnam werd daarbij wegge slingerd. CLEVELAND Het tënnisteam van de Verenigde Staten heeft in Cleveland West-Duitsland in de Challengeround van het toernooi om de Davisbeker 4-0 verslagen. De 23-jarige Cluff Richey versloeg de acht jaar oudere Wilhelm Bungert met 6 - 4, 6 - 4, 7 - 5. De 6500 toeschouwers zagen een on geconcentreerd spelende Bungert in de voor hem typische stijl aan het werk: opmerkelijke acties van wereldklasse, afgewiseld met onbegrijpelijke blun ders. De Duitser maakte tien dubbele fouten tegen Richey slechts twee. Vier maal gaf de speler uit Dusseldorp zijn service af. De partij nam anderhalf uur in beslag. In het alatste enkelspel won Arthur Ashe van Christian Kuhnke met 6-8, 10-12, 9-7, 13-11, 6-4. De partij nam 3 uur en 20 minuten in beslag, een nieuw record voor het toernooi om de Davis beker. SITTARD De Nederlandse wiel renner Jan Janssen, die samen met Ro ger de Vlaeminck na 32 kilometer was ontsnapt heeft maandagavond de prof ronde van Sittard (100 kilometer) ge wonnen. Tweede op drie seconden werd Wim Bravenboer, die met Henk Benja mins, Leo Duyndam en Jean Pierre Monseré na 50 kilometer Jansen en de Vlaeminck had ingelopen. Er waren on geveer 6000 toeschouwers. De uitslag: 1. Janssen de 100 km in 2.33.45; 2. Wim Bravenboer op 3 sec; 3. Roger de Vlaeminck z.t; 4. Henk Benja mins z.t; 5. Arie den Hartog zt; 6. Leo Duyndam z.t.; 7. Jan Krekels op 3 minu ten; 8. Eef Dolman z.t; 9. Matje Gerrits z.t.; 10. Harry Steevens zelfde tijd. Het Engelse nationale hockey-elftal, dat zondag in Amstelveen tegen Neder land pitkomt, heeft zaterdag in Brussel met 2-0 van België gewonnen. De rust stand was 1-0 door een treffer van Chris Langhorne. Na de pauze scoorde Mike Corby in de 56e minuut. Een week geleden versloeg Engeland in Hannover West-Duitsland met 1-0. HOOFDKLASSE HKV—Westerkwartier 7—1 Ons EibernestZKC 292 ArchipelLuto afg. Blauw WitDe Danaïden 57 Rohda—Die Haghe 7—5 Hans van Enkhuizen (links) op weg naar zijn overwinning op de 110 meter horden. In het midden de Brit Gower en gedeeltelijk zichtbaar de BeUj Gee roms. Hoogspringen: 1. Herbrandt (ben.) 2.03 m.; 2. Livesev (G.Br.) 2.00 m.; 3/4 Geelen (Ben.) en Campbell (G.Br.) 1.95 m. 3.000 m. Steeple: 1. Jackson (G.Br.) 8.46.8; 2. Thys (Ben.) 8.47.2; 3. Morris (G.Br.; 8.47.4; 4. Nijstadt (Ben.) 8.51.2. Kogel: 1. Capes (G.Br.) 17.73 m.: 2. Schroeder (Ben.) 15.71; 3. Watts (G.Br.) 15.70 m.; 4. Van Wees (Ben.) 15.68 m. 400 m. horden: 1. Scharer (G.Br.) 52.0; 2. Collins (G.Br.) 52.2; 3. Braaksma (Ben.) 53,4; 4. Van Moer (Ben.) 56.7. 200 m.: 1. Poels (Ben.) 21.6; 2. Saun ders (G.Br.) 21.7; 3. Dear (G.Br.) 21L8; 4. Van Bockel (Ben.) 21.9. 1500 meter: 1. Wilkinson (G.Br.) 3.48.7; 2. Scharn (Beh.) 3.49.5; 3. Crop per (G.Br,) 3.49.5; 4. Obermeiren (Ben.) 3.55.8. Polstokhoogspringen: 1/2 Bryant (G.Br.) en Higdon (G.Br.) 4.50 m.; 3. Schleck (Ben.) 4,50 m.; 4. Lesbagnard (Ben.) 4.20 m. 4 x 100 meter: 1. Benelux (Poels, Van Enkhuizen, Van der Meulen en Van (Green, Cheetham, Dear en Kelly) ge- Boekel) 41,9; 2. Groot-Brittannië diskw. 4 x 400 meter: 1. Groot-Brittannië (Bilham, Scharer, Yardley en Walters) 3.10.3; 2. Benelux (Bervoetsen, Mathieu, Van den Wijngaarden en Van der Heu vel) 3.11.0. OOST-BERLIJN De Oostduitse at lete Karin Illgen heeft maandag tijdens wedstrijden in Oost-Berlijn de discus 63,54 meter ver geworpen. Zij benader de daarmee tot op 42 centimeter het wereldrecord van de Westduitse Liesel Westermann, dat op 27 augustus 1969 in Hamburg op 63,69 meter werd bepaald. De reeks worpen van Karin Illgen was als volgt: 61.26 - 62.52 - 61.78 - 63.54 - 61.64. APELDOORN „Ik heb ontzettend veel van pa ge leerd. En doe dat nog". Carel de Vries, net terug uit de States, waar hij met het Nederlands jeugdnegental op toernee is geweest, komt er vlot voot uil. „Ik heb alles aan hem te danken. Toen ik acht jaar oud was bracht hij mij de eerste beginselen bij. En de verdere begeleiding is heel erg belangrijk voor me geweest". De vijgen vallen niet ver van het paard. De Vries sr. is coach van het succesvolle Robur '58, en was vroe ger ook een bekend honkballer. Hij speelde bij Blauw Wit, dat in de hoogste klasse uit kwam en waarin hij het als werper ver heeft ge bracht. De Vries sr.: „Ik zag het al vroeg. Carel had gewoon aan leg. En zo zijn er verscheidenen in het team. Je ziet het snel als de jongens talent hebben. Goed obser veren dat is heel de kwestie. De manier, waarop ze de bal pakken en fielden, ook al hebben ze het nog nooit gedaan". De nu achttienjarige Carel is bij Robur grootgebracht. Geheel eigen kweek, zoals het grootste gedeelte van het team. Toen hij twaalf was speelde hij zd'n eerste wedstrijdjes en twee jaar later gebeurde het al, dat hij zaterdags in het tweede uit kwam en zondags in het eerste moest opdraven. Zegt zijn vader nu: „Er werd toen roofbouw gepleegd en dat heb ik zoveel mogelijk willen tegen gaan. Volgens bondscoach Ur ban us liet ik Carel te weinig pit- chen. Maar waarom zou ik de zaak forceren? Ik ben blij dat ik dan over vier werpers kan beschikken, waarbij Carel ook. Ook als slagman kan ik hem niet missen". Dat Carel de Vries zijn mannetje staat als slagman bewijst dat hij het hoogste gemiddelde van de ploeg heeft. De jeugdige Apeldoorner bleef door zijn opmerkelijke verrichtingen niet onopgemerkt. Coach Urbanus hield hem nauwlettend in het oog. Het gevolg was, dat Carel voor de centrale trainingen in Amsterdam en Velsen werd uitgenodigd met nog vijfentwintig andere spelers, waarbij ook de Apeldoorner Frits Spijker, de tweede honkman van Robur. „Die was beslist meegegaan naar Ameri ka", zegt De Vries sr „maar hij liet z'n studie prevaleren: 'n Gezond standpunt." Zoon Carel: „Van die vijfentwintig spelers bleven er tenslotte zeventien over. Door middel van een brief hoorde ik het heuglijke nieuws, dat ook ik uitverkoren was om de trip mee te maken". Maar voordat het zover was is er nog heel wat ge beurd. Trainen en nog eens trainen. Vanaf januari twee keer in de week De Vries sr.: „De aanpak was on gelooflijk goed. Gewoon kostelijk om te doen.Vroeger was dat heel anders. We werden gewoon aan ons lot overgelaten. Nu is alles veel be ter, de mentale begeleiding, de trai ning, het materiaal. De jongens heb ben alles mee. Ook de professionele aanpak van de bond. En niet te ver geten de komst van verschillende Amerikaanse coaches, die de jeugd het slaan, gooien, pitchen, sliden en noem maar op hebben bijgebracht. Door die Amerikanen zijn ze groot geworden." Het jeugdnegental speelde ver schillende oefenwedstrijden onder meer tegen hoofdklasser O WO uit Amsterdam, die met liefst 14 3 aan de broek kreeg. Ook het militai re team moest de kracht van de jeugd ondergaan. En het ging tenon - der. Dat gebeurde in het Hm Mu- nierstadion in Haarlem, bij kunst licht. „En dat was een hele gewaar wording", vertelt Carel. Op woensdag 5 augustus vertrok de ploeg vanaf Schiphol naar de States. Het was Carels luchtdoop en hij vond het „mieters". Met een hoop poes-pas werden de jeugdige honkballers New York binnenge haald. Carel: „De ontvangst was groots. Het eerste wat me opviel waren die ontzettend grote taxi's, die maar liefst 12 portieren hadden. Wat een gezicht. Trouwens, alle CAREL DE VRIES niet onopgemerkt Amerikaanse wagens mogen er zijn. We zijn drie dagen in New York gebleven en we hebben onze ogen uitgekeken. We hebben ook een wedstrijd gespeeld in het grote Yan kee-stadion en die wonnen we. Na ons speelden de New York Yankees en de Detroit Tiger, die uitkomen in de major leaque. Ongelooflijk goed". Na New York werd Chicago be zocht, waar ook weer druk aan sight seeing werd gedaan en vandaar ging het gezelschap door naar Wellington, waar het toernooi uiteindelijk werd gehouden. „De eerste wedstrijd wonnen we", vertelt Carel, „maar de tweede verloren we en toen lagen we eruit. Zo was het nou eenmaal". Het Nederlands negental kon toch op een geslaagd toernooi terug zien. Het won namelijk van de latere- kampioen en in die wedstrijd heeft Carel constant gegooid. De APel_ doorner speelde vier van de zeven duels mee. „Toen we eruit lagen hadden we vakantie. Zalig was dat Ik was bij een multimiljonair ondergebracht en dat betekende een zeer luxueus le ventje. Die man deed alles voor je. Met zijn privé-vliegtuig gingen we naar Miami Beach om er te water skiën, zo maar eventjes. En een hoop souveniers dat we gekregen hebben. Op een dag stond ik in een sport- shop wat rond te neuzen. Ik zag een fantastische mooie handschoen lig gen. Die kostte 52 dollar. Ik had maar 50 dollar zakgeld meer mochten we niet meenemen dus die handschoen zat er voor mij niet aan. Maar voordat ik het wist had ik hem toch. Van meneer gekregen. Die ontvangst in Wellington is niet na te vertellen. Het was de eer ste keer dat een Nederlands jeugd- team daar kwam en dat betekende kennelijk nogal iets voor de mensen daar. De hele dag werden we ach tervolgd door reporters en mensen van de teevee. Hele optochten wer den er voor ons op poten gezet. De Amerikanen waren daverend en thousiast. Een trip om nooit te ver geten". Maar dat was nog niet alles. Een maal thuis gekomen kreeg Carl via de telefoon te horen, dat hij was ge selecteerd voor het Nederlands team, dat in september in Columbia gaat deelnemen aan de officiële wereld kampioenschappen voor amateurs.- Die eer is nog nooit een speler uit het oosten van het land ten deel geval len. Maar het feest gaat niet door. Carel kan de trip, die vier weken duurt, onmogelijk met zijn studie combineren. Hij heeft al wel de eerste training van de A-selectie meegemaakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 11