Veenendaals dagblad SUHARTO STELT BEZOEK UIT Buiten Voorlopig einde van een drama Vandaag vergadert Tweede Kamer Bezetters zullen normale er echting krijgen morgen zacht gekruide varkensrollade Stakingsbeeld nog verward LAIRD ZEGT ISRAËL STEUN TOE Iers schip in brand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ondanks garanties van regering sfrmkr Verscherpte bewaking Minister-president P. J. S. de Jong staat pers te woord „goed" zingende dolfijnen... Ontslag voor 100 man bij „Jordaaiv* Francois Mauriac overleden EXCUSES Begint Uw dag al dadelijk mis omdat Uw brood oudbakken is? Als U Bums niet was vergeten had U zeker mals ontbeten! Herfstmaand 15 Begrafenis met korpseer MISHANDELINGEN Een goed stuk vlees hoort erbij* bij de sla of andijvie een morgen warm, overmorgen koud! Politie vraagt om beleid MEDEDELINGEN Negentig schepen wachten IN HAAKSBERGEN EN NEEDE DOLFINARIUM VTB N.V. Wisselvallig Bur. voor redact!® en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG I SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 203 DJAKARTA Het bureau van president Suharto h,eeït vanmorgen bekend gemaakt dat de president zijn reis naar Nederland opnieuw met 24 uur heeft uitgesteld om de Nederlandse regering „meer tijd te geven voorbereidingen te treffen". Deze mededeling is als een verrassing gekomen, nadat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken eerder had verklaard, dat president Suharto nu morgen zeker zou komen. Hij vond namelijk, dat de Nederlandse regering voldoende garanties voor de veiligheid van de president had geboden. De Indonesische minister van buiten landse zaken heeft verder nog ver klaard, dat president Suharto niet van plan is ir. J. A. Manusama, president vaq de republiek der Zuid-Molukken te ontvangen. Hij zei ook, dat het vastgestelde be zoek van president Suharto aan West-Duitsland en de topconferentie van niet-gebonden landen in Loesaka onveranderd doorgaat. Het is niet bekend, of dit bezoek blijft gepland op vrijdag. In dit geval zou de president slechts één dag in Ne derland zijn. De regering heeft Djakarta officieel haar verontschuldigingen aangeboden voor de brute manier waarop 32 Ambo- ncse jongeren de Wassenaarse ambts woning van ambassadeur Taswin A. Xatadiningrat overweldigden en be schadigden, zijn twee secretarissen, zijn gast dr. Hasan en vier personeelsleden als gijzelaars maltraiteerden. Premier De Jong en minister Luns (buitenlandse zaken) boden verder am bassadeur en mevrouw Taswin per soonlijk hun verontschuldigingen aan. De ambassadeur keerde onmiddelijk na de arrestaties naar zijn woning terug. Zowel de Nederlandse regering als de meerderheid van het parlement menen, dat het staatsbezoek van president Su harto moet doorgaan. Het bezoek zal met een dag worden bekort. Het Indo nesische presidentiële paar wordt vrij dag in Bonn venvacht. Tussen Den Haag en Djakarta wordt overlegd, welke punten van het oor spronkelijke programma zullen worden geschrapt. ADVERTENTIE kAAAAAa OWARSGEBAKKEN 5 Trt oude landbouwboeken en alma- J nokken stuit men soms op de naam evene; dit is een haversoort, J J die reeds lang uit de mode raakte, 5 slechts deugde voor schrale bodem t 5 en pas in september geoogst werd. Vandaar ,,Evenmaand" voor J naar de zuiderkeerkring. De boe- 5 ren kijken evenwel vanouds liever J naar de akker en wat er op staat; J daarom noemden zij september wel J ,,Speltmaand"aldus naar een vrijwel in onbruik geraakte tarwe- i soort geheten, die eveneens voor onvruchtbare grond geschikt is en in september gemaaid wordt. Zij was oudtijds de 7e des jaars, want het Latijnse .,Septem" 7. Zelf zeg en schrijf ik liever Herfst- maand alsdan begint zij (op de 5 5 le) klimatologisch maar Fruit- J J en Gerstmaand zijn ook karakte- J k k «L Knnivi «nnWe h het zeldzaam geworden boekje 5 .Beelden en Stemmen uit Geldersch J 5 Laren" (verschenen ter gelegen- J heid van het 25-jarig regeringsju- j J bileum van H.M. Koningin Wilhel- mina) dat z.i. de benaming herfst in 2 herfstmaand afgeleid zou kunnen harvest j zijn van het Engelse 5 (oogst, opbrengst, inzameling). In 5 een stuk van 1545 uit het archief k /t* Uni p n /-\ f li -i i«nrWf fi 1 W k 5 draagt haar naam een Brits tintje. I Of alle etymologen hiermee ak- 5 koord gaan, betwijfel ik. Helaas j ben ik helemaal niet bevoegd om i I hierop nog even voort te borduren inderdaad te kunnen beamen, J 5 dat Otterlo betekent „Bos van Odr" J (de echtgenoot van Freya), noch 5 durf ik Heldring met zijn „Lunae 5 Altare" voor Lunteren te volgen. J Een verwijst Apledore (in Kent) J 5 naar ons Apeldoorn, Felpham (Sus- J sex) naar Velp en Ede naar Ed of i 5 Eid brandstapel? Eerder zal de- j ze naam verwant zijn aan heide. J 1 sept. '70 A. B. WIGMAN \mmmmmmmmmmmmmmmmmm0t00000000000rn0mmmm De Haagse politie krijgt zeer veel bijstand voor haar taken tijdens het bezoek van president Suharto. Er zullen zoveel man rijkspolitie en marechaus see het Haagse politiekorps komen ver sterken, dat men op „gebeurtenissen" is voorbereid, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. De bijstand aan rijkspolitie voor Den Haag is in totaal 160 man. 120 man bijstand was al gepland voor het be zoek var de Indonesische president. Ook in Djakarta zijn met het oog op DEN HAG Hoofdagent J. Moole- naar, die maandag bij de bezetting van de Wassenaarse residentie van de Indonesische ambassadeur door de Vrije Zuidmolukse Jongeren werd doodgeschoten zal met korpseer worden begraven. De datum van de de teraardebestel ling is nog niet definitief vastgesteld. de bezetting van de ambtswoning van de Indonesiche ambassadeur in Neder land strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen. De bewaking van de woning van president Suharto is aanzienlijk verscherpt en gewapende manschappen hebben postgevat op alle strategische punten in de hoofdstad. Alle voertuigen die gebruikmaken van de verkeersweg waaraan Suharto's ambtswoning ligt, worden doorzocht. Auto's die er niet noodzakelijkerwijs langs moeten, worden omgeleid. AMSTERDAM Alle Indonesische gebouwen in Amsterdam hebben poli tiebewaking gekregen, evenals het pa leis op de Dam, in verband met even tuele acties tegen het bezoek van presi dent Suharto. Hiernaast zal Amsterdam de komen de dagen nog over extra bijstand van Rijkspolitie en Marechaussee kunnen beschikken. Als het bezoek van president Suharto aan Amsterdam doorgaat, zullen ruim vóór de kranslegging bij het Nationaal Monument alle wegen tot de Dam wor den afgezet. WASSENAAR: Het voorlopig einde van een dramatische dag. De arrestan ten worden in een overvalswagen geleid, na eerst nog duchtig te zijn ge fouilleerd. Minister-president De Jong, mi nister Luns en burgemeester Geert- sema hielden na afloop van de ge- beurtenissen een openlucht-perscon-1 ferentie. WASSENAAR Tijdens een pers conferentie heeft minister-president De Jong meegedeeld dat het gelukt is om de jongelui te bewegen hun verzet te staken. Zij hebben hun wapens aan de politie afgegeven. De zaak zal op de normale gerechtelijke wijze worden afgedaan, aldus de minister-president. Er is van de zijde van de Nederland se regering geen enkele concessie aan de bezetters gedaan en deze hebben geen eisen meer gesteld. Er zal een gesprek komen van de Ne derlandse regering met ir. Manusama over de gehele problematiek, en dit ge sprek zal in de vorm van een verslag ter kennis worden gebracht van de In donesische regering. Op vragen van journalisten heeft premier De Jong nog gezegd, dat het niet duidelijk is wie het dodelijke schot op hoofdagent Moogar heeft gelost. Op vragen als zou ds. Metiary op grond van een gesprek met minister president De Jong hebben verklaard dat er geen proces zou zijn, antwoordde burgemeester Geertsema kort en krachtig: „Onzin". Zij zijn met z'n allen schuldig aan heel veel misdrijven. Hij deelde vervolgens mee dat het personeel van de ambassade dat gegij zeld was, bloot had gestaan aan mis handeling. Verscheidenen hadden een pak slaag gehad en waren stevig vast gebonden geweest. Voor de houding van de echtgenote van de Indonesische ambassadeur had mr. Geertsema niets dan lof. „Zij heeft zich bijzonder moe dig gedragen". Officier van justitie mr. W. A. Ro- singh deelde mee, dat in totaal 32 per sonen zijn gearresteerd en ingesloten, verdacht van geweldpleging (art. 141 wetboek van strafrecht). Het is volgens mr. Rosingh wel de bedoeling dat er een strafzaak zal volgen. Hij merkte nog op, dat uit de verhoren mogelijk nog de identiteit van de dader te voor schijn komt, die politieman Moolenaar heeft doodgeschoten. Vanmorgen zullen de arrestanten een eerste verhoor ondergaan. Daarna is het afwachten, wat er verder zal ge beuren. Wel heeft de Wassenaarse poli tie voor het onderzoek in deze affaire ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven bijstand gekregen van de technische opsporingsdienst van de Haagse politie. De vraag of er een normale rechtzaak zal volgen, of bijvoorbeeld een versnel de, kon mr. Rosingh nog niet beant woorden. Afgewacht moet eerst worden wat de rechter-commissaris doet in AMSTERDAM De besturen van de in de Centrale van politie-organisa- ties samenwerkende bonden hebben maandag het volgende telegram aan de minister-president gezonden: „Wij menen u langs deze weg in kennis te moeten stellen van onze ernstige verontrusting over de bijzondere risi- co.s, welke bij de recente gebeurte nissen in Amsterdam, en thans die in Wassenaar voor de politie-ambtena- ren aan de dag zijn getreden. Met name zij hierbij gewezen op het neerschieten van een politie-ambte- naar en op de vele gewonde poli- tie-ambtenaren bij de rellen te Am sterdam De samenwerkende besturen menen er met nadruk op te moeten wijzen, dat ze zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat door een onvoldoend vooruitziend beleid politie-ambtena- ren worden ingezet op een wijze, die onnodige zware risico's voor de exe cutieve politie-ambtenaar met zich brengt. De besturen dringen er met de meeste klem op aan voor de toekomst een dusdanig beleid te voeren dat de po- litie-ambtenaren niet meer worden ingezet op een wijze die het risico van dood of verwonding onaanvaard baar groot maakt. Een hooglopende ruzie met zijn vrouw heeft in Westerlee een 50-jarige man zijn landarbeidershuisje in brand doen steken. De woning brandde geheel aL verband met de mogelijke preventieve hechtenis en wat de rechtbank hierom trent zal beslissen. Op verzoek van minister-president De Jong zal de Tweede Kamer vanmid dag in een extra-vergadering bijeenko men. Officieel is meegedeeld, dat premier De Jong dinsdagmiddag een verklaring zal afleggen over de gebeurtenissen in en rondom de ambtswoning van de In donesische ambassadeur. Mr. .Biesheu vel. de voorzitter van de AR-fractie, verklaarde desgevraagd dat alle frac tievoorzitters zich akkoord hadden ver klaard met het bijeenroepen van de Kamer. Oorspronkelijk was vastgesteld, dat de Kamer dinsdag niet zou bijeen komen, zulks in verband met de wette lijk vóergeschreven vergadering van de nieuwe gemeenteraden. De agenda van de Kamer vermeldt voor woensdag een bespreking van de gebeurtenissen in Amsterdam, waar over naar wordt verwacht van daag het rapport van premier De Jong kan worden tegemoet gezien. Een deel van de wapens, die de Ambonezen bij zich hadden ma chinepistolen, revolvers, een degen, steekwapens, handgranaten en molo- tofcocktails. ROTTERDAM De beide scheep vaartverenigingen en de drie contracte rende vakorganisaties zijn tot de con clusie gekomen dat aan een aantal be zwaren die specifiek aan het haven werk zijn verbonden, tegemoet geko men moet worden. Daarom is besloten de bestaande ver plaatsingsregeling in verband met de steeds grotere afstanden in de havens aan te passen en aan het werken met koppelbazen een einde te maken. Voorts zal uit partijen direct een com missie worden gevormd die zal nagaan op welke wijze het probleem van de onderbemande ploegen kan worden op gelost. Wel is vastgesteld dat aan het haven werk een aantal inconveniënten is ver bonden waarvoor niet op korte termijn een oplossing kan worden gevonden. Om hierin te voorzien zal hangende het onderzoek dat door partijen zal worden ingesteld en dat op 1 november moet zijn afgesloten een toeslag vog havenwerk worden toegekend. Partijen zullen de resultaten van dit overleg vandaag in eigen kring nader bespre ken. Deze conclusie volgde na een dag, waarin het stakingsbeeld in Rotterdam WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin R. Laird, heeft gezegd, dat de Ver. Staten alle noodzakelijke stappen zullen onderne men, om te voorkomen dat de wapen balans in het Midden-Oosten „doorslaat in het nadeel van Israël". Premier Meir van Israël had meege deeld, dat haar regering verschil van mening met Washington heeft over de beweerde schendingen van de wapen stilstand door Egypte. Israël kan in de ze kwestie niet toegeven, zei zij. Enkele uren nadat zij dit gezegd had, klaagde Israël voor de achtste maal over versterking van de Egyptische luchtafweer, in strijd met de regels van het bestand. Een commentator van radio-Cairo zei te betwijfelen of het ook Amerika wel ernst is. gezien de wapenleveranties aan Israël en het achterwege laten van een uitspraak over de Israëlische be schuldigingen aan het adres van Egyp te. Dc regering van de V.S. heeft Israël laten weten, dat zij erkent, dat Egypte het bestand in de Suez-Kanaal-zone heeft geschonden, zo hebben hoogge plaatste regeringsfunctionarissen maan dag in Tel Aviv gezegd. De regering-Nixon heeft echter nog niet besloten om deze erkenning open baar te maken, zoals Israël dat wenst, zo werd daar aan toegevoegd. In Amman blijft de toestand gespan nen na de schermutselingen tussen le ger en Palestijnse commando's waarbij de afgelopen dagen enkele doden zijn gevallen. Dc moeilijkheden zijn mede voortgevloeid uit dc verdeeldheid in het Arabische kamp over de tactiek jeges Israël. Het Palestijnse verzet wijst on derhandelingen met Israël af. De fana tici aan beide kanten in Jordanië, wil len het op een krachtmeting laten aan komen. DEN HAAG Vijf mijl ten westen van lichtschip Goeree staat een Iers schip in brand, waarvan de naam wordt opgegeven als „Mulcair". Een Neptune van de marineluchtvaartdienst is opgestegen van de vliegbasis Valken burg om polshoogte te nemen. De brand woedt in de machinekamer. Enige sleepboten van Smit en Co zijn onderweg naar het brandende schip. De Mulcair, die 480 ton meet en als thuis haven Limerick heeft, was op weg naar de Merwehaven in Rotterdam. De Mulcair heeft gemeld dat de hulp van een reddingboot niet nodig is. Er zijn verschillende schepen in de buurt. en Amsterdam zeer verward was. Zag. het er 's morgens nog naar uit, dat de staking ten einde liep, in de loop van de morgen werd duidelijk, dat de werknemers het niet eens waren met de overeenstemming, die directies, vak bonden en ondernemingsraden hadden gesloten. Tachtig procent van de stakers zou weer aan het werk willen, maar de rest intimideert hen. Vanmorgen was de situatie zo, dat op een aantal werven het werk was her vat. Voor Hoek van Holland lagen gister avond 90 schepen te wachten. HAAKSBERGEN NEEDE Bij dc Koninklijke Textielfabrieken Jordaan ter Weeme zullen honderd personeels leden worden ontslagen. Dit heeft de directie van KNTU gisteren aan de on dernemingsraden van de vestigingen in Haaksbergen en Neede meegedeeld. In Needc komen zevenenvijftig mensen op straat. De overige 43 in Haaksbergen. De reorganisatie van Jordaan ter Weeme vloeit voort uit de door de des tijds door de regering verstrekte kre dietgarantie. De reorganisatie houdt verder in, dat de afdeling huishoudtex- tiel van KNTU in Neede zal worden gecontinueerd. Dit betekent onder meer, dat zowel de technische- als de verkoopstaf in Neede worden onderge bracht. De vakbonden zijn omtrent de reorganisatie op de hoogte gesteld, al dus het communiqué. Negentien personeelsleden zullen ge ruisloos afvloeien. Deze groep bestaat uit mensen die reeds geruime tijd ziek zijn of niet meer daadwerkelijk aan het produktieproces deelnemen. Voor de rest betreft het ontslag van 61 perso neelsleden vallende onder de cao voor de textielindustrie en negentien perso neelsleden uit de administratieve en leidinggevende dienst. Aan vijftig per soneelsleden is een ongeveer soortgelij ke functie in een van de overige KNTU bedrijven aangeboden. Dit zijn bedrij ven te Enschede, Goor en ook te Haaksbergen. PARIJS De Franse schrijver Fra- cois Mauriac is gisteravond op 84-jarige leeftijd in Parijs overleden. Mauriac werd vorige week zondag in een ziekenhuis opgenomen. Hij zou nog steeds de gevolgen ondervonden hebben van een val die hij vorig jaar in zijn woning maakte. De schrijver overleed in zijn woning aan de Avenue Théophile Gauthier te Parijs, waarheen hij in de loop van de avond was overgebracht. Frangois Mauriac ontving in 1952 de Nobelprijs voor letterkunde. Hij was sinds 1933 lid van de Académie Frangai- se. Hoewel van zijn hand gedichten, to neelstukken, essays, religieus- en jour nalistiek werk verschenen was Mauriac in de eerste plaats romanschrijver. Grote bekendheid verwierven zijn tal rijke boeken als „Genitrix", ..Thérèse Desqueyroux", „Le noeud de vipères", (adderkluwen). Mauriac schreef na de oorlog voor „Le Figaro" en „l'Express". ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen zietu een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6042. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, opge maakt te 11.15 uur: In de avond en nacht weinig bewol king en tot zwak afnemende wind. Morgen overdag van het zuidwesten uit toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iels hogere. Zon op: 05.52, onder 19.26. Maan op: 07.30, onder 19.3D.

De Vallei | 1970 | | pagina 1