massale komst naar receptie ,Veenendaler van top tot teen' legde na 25 jaar functie neer Grote waardering voor wethouder^ Ant. de Ruiteir weerspiegeld door HDS moest jubileum viering uitstellen DOOR DRAMA TISCHE BRAND IN REST A URANT ..DAME UST Peuter zwaar gewond bij aanrijding VALLEI? Belt u dan even a.u.b 10550 Wedvlucht van zaterdagvliegers Leersumse club bestaat 40 jaar NVVH van start H. v. Leeuwen pechvogel in jeugdronde S\ P-defensie faalde volkomen FUNCTIES AMBASSADEUR DEELNEMING 11079 GLORIERIJK LAMPIONNETJE BONDSINSIGNE BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL WIELRENNEN BEROEPEN DINSDAG I SEPTEMBER 1970 VEENENDAAL Nog nooit heeft een afscheidsreceptie zo veel mensen getrokken als gisteren toen wethouder Ant. de Ruiter definitief een punt zet te achter zijn politieke carrière. De re ceptie, waarvoor twee en een half uur was uitgetrokken liep tot ver in de avond uit en vooral na werktijd moes ten velen meer dan een uur wachten voor zij de wethouder en zijn echtge note de hand konden drukken. On dertussen groeide de stapel geschenken en de hoeveelheid bloemstukken aan, waarmee de woorden van burgemees ter Bode werden bewaarheid toen hij donderdagavond tijdens het afscheid in de raad opmerkte: „Dit soort werk wordt, gewoon gezegd, slecht betaald. Als de gemeenschap op een avond in een keer goed zou maken, wat zij in al die jaren tegenover u in materie te kort geschoten is dan stond hier een batterij zeer in het oog lopende ge schenken opgesteld". Die batterij ge schenken was er en onderstreepte on dubbelzinnig de sympathie, die de wet houder in de afgelopen 25 jaar heeft verworven. Alle lagen van de Veenendaalse be volking waren vertegenwoordigd als mede waren aanwezig tal van burge meesters uit omliggende plaatsen, ge meente-secretarissen, collega-wethou- en politieke autoriteiten. Honderden en nog eens honderden wachtten gelaten hun beurt af en vormden het levende bewijs dat wethouder De Ruiter het in de afgelopen 25 jaar meer dan goed heeft gedaan. Daarvan getuigde ook burgemeester P. Bode in zyn afschiedsrede. „U heeft een kwart eeuw een groot menselijk goed gediend en dat kunnen en mogen doen omdat u vol was van liefde voor de medemens. Het is die naastenliefde geweest, die u met bekwaamheid- en plichtsbetrachting uw vele taken deed vervullen". Als een dwarsdoorsnee van de vele functies, die de heer De Ruiter in het openbare leven heeft vervuld noemde de burgemeester: bestuurslid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en als zodanig ook van het Economisch Technologisch Instituut, voorzitter van de vereniging „Oranje dag, mede-oprichter en bestuurslid van het Julianaziekenhuis, bbijna 25 jaar raadslid en wethouder, zestien jaar lo co-burgemeester, organisator van dit, stimulator van dat. U deed uw werk op een uitzonderlijke wijze. Zonder dat u er evenwel veel onder hebt geleden, want u legt tot op de dag van van- Burgemeester en gemeente-secre tarissen tijdens een onderonsje. Links de burgemeester van Leersum mevr. C. M. s'Jacob des Bouvrie in gesprek met haar ambtgenoten van Veenendaal en Amerongen de heren P. Bode en mr. O. R. van den Bosch. Rechts gemeentesecretaris H. W. Dam uit Leersum in gesprek met zijn Vee nendaalse collega de heer D. van Ma nen. daag een vitaliteit aan de dag, die niet onder doet voor de meest sportieve man of vrouw die bij de gemeente mag werken. U hield er ook een speciale manier van werken op na. U genoot tegelijker tijd van het leven, niet door van hoog tepunt naar hoogtepunt te springen, maar door te letten op de kleine din gen, die geringe geneugten die het le ven biedt. Bijna 25 jaar bent u wethouder ge weest, maar dan zonder voorliefde voor de wet. In al die jaren hebt u zich niet als letterknecht ontpopt, maar ook niet als een schriftgeleerde. Overal waar U kwam of dat nu was voor uw particuliere of ambtelijke za ken hebt u geprobeerd om Veenen daal te verkopen. U hebt het gewoon niet kunnen laten. U voelt zich Veenen- daler van top tot teen en het klinkt misschien wel betweterig: ik weet waar U Uw verdere leven, zolang de omstan digheden dat toelaten, blijft wonen. Niet alleen binnen de grenzen van onze plaats maar in het hart van Veenen daal. Moge God u samen met al uw kinderen en kleinkinderen, nog een ge zegende en zinvolle levensavond schen ken. Burgemeester Bode onderstreepte zijn dank aan het adres van wethouder De Ruiter en zijn echtgenote door het aanbieden van een cheque. „Ik\ heb het werk steeds met grote liefde gedaan, niet in het minst dank zij tal van medewerkers", aldus wethouder De Ruiter in zijn dankwoord. Daarna zette de stroom bezoekers zich weer in beweging, die zich tot ver in de avond handhaafde. In de tot re ceptiezaal omgetoverde raadzaal wis selden daarbij felicitaties zich af met bewijzen van deelneming: de felicita ties met hel bereiken van deze mijlpaal voor het echtpaar De Ruiter, de condo- leanties voor het Veenendaalse ge meentelijke apparaat dat wethouder De Ruiter in de toekomst als actief mede werker moet missen. voor Veenendaal Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 Burgemeester P. Bode tijdens zijn afscheidsspeech tot wethouder Ant. de Ruiter (links). VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht vanaf Roermond van VPV „De Zaterdagvlieger" was als volgt: Los 8 uur; Wind ZO; in concours 239 duiven; komst le prijswinnende duif 9.17.39 uur bij L. Kwetters (snelheid 1235,94 meter per minuut). De laatste prijswinnende duif werd om 9.49.22 uur bij de gebr. Gijsbertsen geklokt snel heid 883,04 meter per minuut). Verder uitslag: L. Kwetters: 1, 2, 3, 19, 23, 26, 30, 42; R. Muller Fl.: 4. 11. 33, 34, 38; C. W. de Koning: 5, 16, 28, 29; C. Bos: 6,9, 31, 36; A. Quint: 7; Gebr. Gijsbertsen: 8, 12, 17, 27, 48; M. Slotboom: 10, 41; G. Versteeg: 13, 20, 32; W. Kuyt: 14, 22. 39, 44; G. v. Rotterdam: 15, 40; G. Methorst: 18, 24; W. Davelaar: 21, 37, 45; C. J. Stuiven- berg: 25. 35, 46, 47; H. Dirksen: 43. In het rayon (1099 duiven in coh- cours) klasseerde „De Zaterdagvliegers" zich niet bij de vroegsten. L. Kavetters die de le t/m 3e prijs in de vereniging won werd in het rayon 13e 24e en 29e, terwijl de 4e prijs winnaar in de clubs, R. Muller Fl., zich als 63e in het rayon klasseerde. LEERSUM Voor een uitbundige viering van haar achtste lustrum op 24 juni jl. bestond de Leersumse sportvereniging HDS precies 40 jaar had het bestuur alles reeds geregeld toen twee weken voor het feest een felle en dramatische brand het gastvrije tehuis voor de vereniging, restau rant „Damlust", geheel verwoestte. Nu, na enkele maanden, heeft men besloten de receptie en de reünie voor oud-leden op 10 oktober a.s. te houden in vakantiecentrum „Het Meeu wennest" aan de M. C. Verloopweg. De feestavond en ook de feestdag voor de HDS-jeugd zijn echter pas ge pland op een tijdstip, waarop „Damlust" uit de as is herrezen. Waarschijnlijk is dat in het voorjaar van 1971 het geval. Op 24 juni 1930 werd HDS opge richt. Dat gebeurde na een fusie tus sen korfbalvereniging TOG uit Leersum en AKC uit Amerongen. De heer H. G. van Schuppen nu nog bekend als voorzitter van de winkeliersvereniging "Aller Belang" werd de eerste praeses, na enkele jaren opgevolgd door de heer P. J. Schoenmaker, die nu nog erevoorzit ter is. Na een jaar werd al duidelijk dat er behoefte bestond om de ver eniging uit te bouwen en in 1931 kwam er een taneelafdeding bij. „Nu ik het toch over die afdeling heb", vertelt de huidige voorzitter van HDS (Hoger Door Samenwer king), de her R. Wagensveld, ben ik verplicht even mevrouw Van Hees te noemen die ontzettend veel voor onze vereniging heeft gedaan. Zij werd niet voor niets de "moeder van HDS" genoemd", aldus de praeses. In hetzelfde jaar werd er ook een gymnastiek af deling opgericht, ter wijl twee jaar later voetbalvereni ging SNB opging in HDS, waardoor ook vele Amerongers in Leersum kwamen spelen. HDS ging toen een glorierijke pe riode tegemoet want het klom van de derde klasse op naar de eerste. Enkele jaren later draaide het eerste elftal mee in deze hoogste klasse van de UPVB, maar door ledenver lies en gebrek aan nieuw spelersma teriaal tuimelde het weer terug naar de laagste afdeling, waarin het nu nog uitkomt. Ondanks de povere resultaten van de eerste editie bleef de clubliefde bestaan en uit de verdubbeling van het ledental blijkt wel dat HDS een zeer gezonde vereniging is na veer tig jaren. Voorzitter Wagensveld kan einde loos vertellen over de historie van HDS. Toen hij als veertienjarige knaap 's avonds met de korfbalclub naar Veenendaal .moest om een wedstrijd te spelen kwam hij er na afloop achter dat hij geen licht op zijn fiets had en hij werd gedwon gen met een lampionnetje aan zijn stuur de terugtocht te aanvaarden. „In de oorlogsjaren was het ver voer ook niet best gesteld", memo reert de HDS-voorzitter. ..HDS moest eens een wedstrijd spelen in IJsselstein. Van Leersum ging met de toenmalige tram naar Utrecht. Hier was door de voetbalvereniging YFC (tegenstander van HDS) ge zorgd voor paard en wagen en zo werd de reis naar IJsselstein onder nomen. Tot overmaat van ramp werd er ook nog met 71 verloren, dus dat was een trieste afgang. Op dezelfde wijze werd de thuisreis aanvaard hetgeen vele uren in beslag nam". In de gymnastieksector noemt voorzitter Wagensveld als hoogte punten het bondsfeest in Arnhem en het gymnastiek feest in Hilversum van vorig jaar ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het KNGV. In totaal tien HDS-ers heb ben reeds het gouden bondsinsdgne bemachtigd en daarop is hij bijzan der trots. Bij de Leersumse vereni ging staan momenteel 60 leden gere gistreerd die 25 jaar of langer lid zijn en dat illustreert de trouw van de leden aan HDS. De praeses tot slot: „Voor onze voetbalvereniging ging vorig jaar een grote wens in vervulling. Dat was de opening van het prachtige terrein aan de Wildbaan te Leersum. Wij zijn hier alle gemeentelijke in stanties zeer dankbaar voor". Hij spreekt nog de wens uit dat het ou de voetbalveld ook binnen afzienba re tijd in orde zal worder gemaakt, zodat HDS dan een prachtig sport complex heeft. Voorzitter Wagensveld hoopt dat het sportpark de naam zal krijgen Aan de oude eigenaar van het com plex, de heer Albers. De plannen voor het bouwen van een eigen clubhuis verkeren in een vergevor derd stadium. Binnen niet al te lange tijd kan HDS zjjn contact avonden houden in eigen huis. „Dit" werkt er ook aan mede om een ge zond verenigingsleven op te bou- uen", aldus de voorzitter. TiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiuiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiimiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiuiuiiiii'iH iiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiuiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'jt iMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiin; EDERVEEN Op de Nicuweweg heeft zich gisteren omstreeks het mid daguur een ongeval voorgedaan, waar bij een peuter ernstig gewond raakte. De tweeëneenhalf jaar jarige Hendrik Johan van V. stak tussen geparkeerd staande auto's plotseling de rijbaan over juist op het moment dat A. H. uit Eder- veen met zijn auto naderde. Een aanrij ding met het kind kon hij niet meer vermijden. In zorgwekkende toestand is het jon getje per ambulance van de GG en GD naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Geboren: Albert, z.v. G. Barten en J. van de Vliert, (Stationsweg 450); Maar ten Cornelis, z.v. B. IJff en W. K. Bre- deroo, (Dorpsstraat 233a); Klazina Mar- gretha Wilhelmina, d.v. T. F. van Kui lenburg en C. van Middendorp, (Nieuw- straat 33); Gerritje, d.v. E. A. van de Kraats en W. van Engelenhoven, (Oost einde 21). VEENENDAAL De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afd. Vee nendaal begint het nieuwe seizoen met een koffie-ochtend in hotel „de Koren beurs" op woensdag 2 september. Aan vang 10 uur. Er is dan volop gelegen heid om vakantie-ervaringen uit te wisselen. Donderdag 10 september komt me vrouw Knerp uit Bussum met dia's en kunstknipwerk uit verschillende lan den. Er zijn ongeveer 200 knipsels te bezichtigen. Na de pauze is er gelegen heid om zelf het kunstknippen te beoe fenen. Deze avond begint om 8 uur, eveneens in hotel de Korenbeurs. SCHERPENZEEL Zaterdagmiddag organiseerde WV „De Valleirenners" haar eerste jeugdronde in Scherpenzeel. Ondanks de vele activiteiten op sportge bied bestond er veel publieke belang stelling. De Rijkspolitie groep Scher penzeel en de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis verleenden ntedewer- king. Om precies 2 uur startten de 10- en li-jarigen, op 50 meter afstand gevolgd door de 8- en 9-jarigen voor het afleg gen van respectievelijk 10 en 5 ronden. Bij de jongsten wist Chris v. d. Lugt, zich in de kopgroep te handhaven. Uit slag: 1. P. Neerbos (Batouwers); 2. W. v. 't Hooft (Bat.); 3. Cris v. d. Lugt; 4. Paul Lourens, (Valleirenners). Bij de 10- en 11-jarigen werd de sprint gewonnen door Tyke van Doorn, met als 2e Willy Jansen, 3e Wim Veld huizen, 4e Nico Postulard (Meteoor), 5e Cor v. Londen (Reto) 6e H. v. Beem (Bat.) en 7e René Grotehuis (Met.). Om half drie gingen de 12- en 13-jarigen van start om een afstand af te leggen van 15 km. Er werd enorm hard gefietst en na enkele ronden viel het peloton reeds in tweeën. Henny van Leeuwen was de pechvogel van de dag. In de eerste ronde werd hij de bocht uitgedrukt en reed tegen een boom. Door de pijn kon hij het tempo niet volhouden, maar ondanks deze handi cap reed hij zijn rondjes moedig uit. In een felle sprint kwam met een banddikte verschil L. Kriesels (Groene- woud) als eerste over de streep. De verdere uitslag luidt: 2. Dick van Wil genburg (R en T/C Amersfoort); 3. Dion v. Bommel (Valleirenners); 4. F. Bon- gers (Groenwoud);5. S. de Bruin; 6. M. Kleisterlee (Groenwoud) 7.Louis van Hamersveld (Valleirenners) 8. C. v. Toorn (Bat.) 9. Wout Lans ink (A'foort) 10. Guus Helms (Valleirenners). Op 12 september om 2 uur is er weer een jeugdronde. Start en finish zijn aan de Koepellaan. VEENENDAAL De kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente II heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Romein te Wezep. De hervormde predikant ds. H. Joiigerden heeft een beroep ontvan gen van de gemeenten Boven-Har- dinxveld en Sliedrecht. Ds. S. P. van Assenbergh bedankte voor de toezegging van beroep naar de hervormde gemeente van Zeg veld. HARDERWIJK Het is SVP niet gelukt de eerste punten thuis te bren gen. Er werd in Harderwijk met 32 verloren van het Zwolse Zwart-Wit. Met de rust stond de SVP-ploeg al ach ter met 20. De anders zo sterke ver dediging van SVP faalde volkomen en met name doelman Van Kooten greep nogal eens mis. De voorhoede van de Veenendalers hing als los zand aan elkaar. Sas had een keer pech toen uit een goed schot van hem de bal net naast ging. Na de rust werd de stand al spoedig 30 toen de linksbuiten van Zwart-Wit vrij spel kreeg. Stef Rebergen ging nu in de spits spelen en dat was een duideljke ver sterking. maar het duurde toch nog on geveer 20 minuten voordat het eerste SVP-doelpunt viel. Uit een Wirwar van spelers schoot Kalter de stand naar 31. Dat doelpunt betekende een om mekeer in de ploeg en Zwart-Wit moest nu terug. Aanvoerder Stuiven berg stuurde zijn ploeggenoten met man en macht naar voren en Zwart-Wit kwam met de rug tegen de muur te staan. Stef Rebergen had pech met zijn schoten, maar in de laatste 5 minuten scoorde Kalter uit een corner nog 32. Bijl miste in de laatste minuut nog een mooie kans op de gelijkmaker. Kiezen van wethouders: formaliteit VEENENDAAL Alle gemeente raden in Nederland gaan vanavond om de tafel zitten om voor een nieuwe vierjaarlijkse periode de wethouders te kiezen. Bij hoge uitzondering is het beraad hierover door de nieuwe raadsfracties in het openbaar gehou den. In het merendeel van de gemeen ten werd geheimhouding overeengeko men, op zichzelf geen garantie ove rigens dat er niets naar buiten bekend raakte. In Veenendaal zijn de kandidaten on danks de geheimhouding die de leden van het seniorenconvent elkaar beloof den bekend. De heren R. Koppenberg, M. Bastmeijer en E. C. Diepeveen ke ren terug. De plaats van de heer Ant. de Ruiter, die na 25 dienstjaren, zijn taak aan jongeren meende te moeten overdragen, zal worden ingenomen door de SGP'er G. v. d. Berg. Van de twee wethouders in Rhenen komt naar alle waarschijnlijkheid al leen de heer T. van Lienden terug. Zijn collega mr. J. Deen heeft tenminste op de dag van de gemeenteraadsverkiezin gen verklaard, niet voor een nieuwe ambsperiode in aanmerking te willen komen. Op basis van de geruchten moet worden aangenomen, dat zijn plaats zal worden ingenomen door de heer J. P. Glasbergen. Scherpenzeel krijgt naar het zich laat aanzien twee geheel nieuwe wethou ders, wethouder J. v. d. Ham moest om gezondheidsredenen van verdere poli tieke activiteiten afzien, terwijl de heer P. de Jonge door zijn eigen partijgeno ten aan de kant werd gezet. Voor hen in de plaats komen de heren D. Kroodsma en A. van Bruggen. In Renswoude ziet het er naar uit dat alles bij het oude blijft. Zowel de heer J. T. Wolleswinkel als zijn collega de heer H. Vermeulen heeft verklaard voor vier jaar te willen bijtekenen en hoewel van de zeven leden er drie nieuwe gezichten in de raad verschij nen wordt het niet aannemelijk geacht, dat het college ook een ander gezicht krijgt. In Amerongen bleken het interessan te wethoudersverkiezingen te worden. In het vooroverleg schijnen er harde noten te zijn gekraakt, waarbij linkse groeperingen van alles hebben gepro beerd in het college door te dringen. De stemming in dit kamp wijst er op dat dit niet is gelukt. Het wordt als vaststaand aangeno men dat wethouder G. J. van Bame- veld voor vier jaar kan bijtekenen, maar wie wethouder K. G. Tiel opvolgt Wethouder zijn betekent in de meeste plaatsen karig beloond worden voor het werk dat ervoor moet worden verricht. Leden van het college met een normale dagtaak moeten wel verzuimen en daarnaast wordt er regelmatig een aanslag op hun portemonnee gepleegd door mensen die op hun collecteijsten zo graag bovenaan de naam van de wethouder wil len zien. De verdiensten van de wethouders in de plaatsen van ons ver se hi jningsgebied zijn: Veenendaal f 17.148,-: Rhenen f 10.572,-: Kesteren 5.150,-; Scher penzeel 4.275,-: Amerongen f 4.055,-; Leersum f 3.545,-; Renswoude f 2.627.-. is nog niet bekend. Dat het een van de drie CH-mensen zal worden lijkt vrij wel zeker. Verrassend is het resultaat van het vooroverleg in Leersum. Wethouder Van de Bogert heeft bedankt voor de eer, maar naar het zich thans laat aan zien komt ook drs. Schapenk niet meer in het college terug. Hun plaatsen zou den worden ingenomen door de heren J. F. Benink en C. de Lange. Hoogst ongebruikelijk is daarbij de afspraak dat de heer Benink na twee jaar zal worden vervangen door de heer H. P. Vogelesang, die deel uitmaakt van de drie-man sterke fractie van Leersum's Belang. De CH/ARP combinatie ook drie leden zou daarmee buitenspel worden gezet. Kesteren, de gemeente mt de repu- Kesteren, de gemeente met de repu tatie, dat men er even gemakkelijk van wethouders wisselt als de boer van een paar klompen, stuurt de SGP-wethou- der Jansen Schuiling met groot verlof. PvdA en Gem. Belang hebben het daar met zeven van de dertien zetels voor het zeggen en zorgen met elkaar wel voor de verkiezing van de heren H. Remmelink en R. de Jongh. Het is daar trouwens zeer goed mogelijk dat de heer Th. J. B. Haan de plaats van frac tiegenoot De Jongh zal gaan innemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3