Bezetters met gebalde vuisten politie-auto in Geertsema: Actie goed voorbereid Ambassade was gewaarschuwd Politie ondanks mantekort voor taak berekend Theater blijft zich richten op de jeugd Ik kom voor uw slaapkamer! Stemmen staken in bestuur PvdA Wildwest99 in Wassenaar duurde 12 uur Over aantal lijsttrekkers m GG125 J| Eerste boom voor woud in Israël Redacties willen inspraak houden Beroep van gastvrouw 2de Kanier ongegrond Vragen over organisatie brandweer OVER HEK TOEVALLIG Politie neemt stensun in beslas FUSIE NDU EN VNU Minister Polak (Justitie): Plannen voor komend seizoen IN DE STATEN AFWEZIG DINSDAG I SEPTEMBER 1970 DEIN HAAG Met de aftocht van 32 jonge Ambonezen in twee gereed staande arrestantenwagens is gisteravond een einde gekomen aan de bloedige wildwest-tragedie in en rondom de ambtswoning van de Indonesische ambas sadeur in Nederland: de heer Taswin A Natadiningrat. De ambtswoning aan de Wassenaarse Kerkeboschlaan was toen 12 uur bezet geweest De Ambonezen, in de leeftijd variërend van 16 tot 34 jaar en allemaal voorzien van een bloedrode hoofdband, wilden op deze manier aandacht vragen voor de positie van de Ambonezen. Ook zetten zü hun eis kracht by dat het tot een ge sprek moet komen tussen dr. .1. A. Manusama. president van de zogenaamde repu bliek der Zuid-Molukken, en president Suharto. Minister-president De Jong verklaar de gisteravond evenwel dat de regering niet zal bemiddelen om tot een gesprek tussen ir. Manusana en president Su harto te komen. Volgens burgemeester Geertsema van Wassenaar is de bewering van de be zetters dat hoofdagent Molenaar eerst zelf schoot en daarop uit noodweer werd neergeschoten, beslist niet waar. Hoofdagent Molenaar is pardoes neergeschoten, aldus de burgemeester. „De hele actie moet zorgvuldig gepland en goed geheim zijn gehouden. Wij wisten nergens van". Minister-president De Jong en minis ter Luns gebruikten een villa van een Amerikaans gezin in de onmiddellijke nabijheid als hoofdkwartier. Koortsach tig werd vanuit dit improvisorische hoofdkwartier geprobeerd ir. Manusa ma naar de plaats des onheils te dirige ren. De bezetters hadden zelf om hen gevraagd en de regering verwachtte dat hij in staat zou zijn zijn volgelingen tot rust en overgave te bewegen. Hoewel hij aanvankelijk niet bereik baar bleek, arriveerde hij tenslotte on der polltie-escorte omstreeks kwart voor een. Even later liepen minister president De Jong, minister Luns en ir. Manusama via de tuinen van enkele particuliere villa's, waarbij zij over een hek moesten klauteren, in de richting van de ambtswoning. Enkele uren lang heeft vervolgens contact bestaan tussen de heer Manusa ma en de bezetters, waarbij tussentijds ruggespraak met president De Jong en minister Luns werd gepleegd. Ook dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter van de Raad van State, voegde zich bij dat ge zelschap. naar gezegd werd, „uit be langstelling". In de loop van de middag werd via een rechtstreeks telefoongesprek tussen de radio-actualiteitenrubriek Echo en de bezetters duidelijk dat de Ambone zen een ultimatumaan de Nederlandse regering hadden gesteld: „Of wij krij gen garantie dat de heer Manusama een gesprek met president Suharto van Indonesië krijgt, óf er zal in koelen bloede één van de gijzelaars worden doodgeschoten", zei men. Tegelijkertijd lieten de bezetters we ten dat de gijzelaars het goed maakten en dat de hele ploeg zich verantwoor delijk acht voor de dood van agent Moolenaar. „Zijn dood was een toeval lige samenloop van omstandigheden", aldus een der onbekende woordvoer ders. Later verklaarde een ziedende burge meester Geertsema dat er domweg do delijk is geschoten en dat hij niet van plan is in de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken nog één woord te wijden aan het probleem van de Ambonezen. Achter in de middag hadden de be middelingspogingen van ir. Manusama. daarbij geholpen door ds. S. Metiary. voorzitter van de vereniging van Zuid- molukkers (Badan Persatuan), plotse ling succes. De bezetters raakten ervan overtuigd dat zij hun actie meer dan voldoende in de publiciteit hadden ge bracht en dat voortzetting geen zin meer had. Onder de ogen van een steeds groter wordende menigte werden de Ambone zen naar buiten geleid, gefouilleerd en in de twee arrestantenwagens geduwd, om te worden afgeleverd aan het huis van bewaring in Scheveningen. Sommigen staken hun vuist in de lucht en schreeuwden leuzen. Op de oprit van de ambtswoning bleef een berg wapens achter. De groep Indonesiërs, die tijdens de bezetting van de Indonesische ambassadeursresidentiedoor de 7uid- molukse bezetters werd gegijzeld. Gistermiddag moest af en toe een hekje worden genomen. Een van de hekjes bezweek onder het gewicht van minister Luns. DEN HAAG De waarschuwing die vorige week bij de Indonesische am bassade in Den Haag binnenkwam dat: „de Molukkers iets ondernemen tegen de Indonesische ambassadeur en de ambassade", heeft gisteren een sinister aspect gekregen. Vorige week echter werd deze anonieme mededeling bij de vele en soms fantastische geruchten ge rangschikt. Burgemeester Geertsema van Wasse- ADVERTENTIE 125 jaar groei in gelderland m Bezoek manifestatie GG 125 8 t/m 12 sept. a s. Park Presikhaaf, Arnhem, nabij Europa-circuit groot parkeerterrein Gekombineerde trein-toegangsbiljetten Ï$C Iedere avond amusement 2jc Folders en inlichtingen bij alle V.V.V.-kantoren. stations, Raif- feisenbanken in Gelderland en Roermondsplein 20, Arnhem. Tel. Jnl. 085-456F88, 433000 01422442., naar bevestigde van de waarschuwing te hebben gehoord. „Ik kan echter ver zekeren", aldus Geertsema, „dat alle maatregelen zijn getroffen in volledige overeenstemming met de militaire atta ché van de Indonesische ambassade, kolonel E. Sungkono". Vorige week heeft kolonel Sungkono deze maatregelen besproken met de burgemeester van Wassenaar en de korpschef vajn de Wassenaarse politie, commissaris W. H. van Ba l legoyen de Jong. „Het resultaat daarvan was", aldus de burgemeester, „dat sinds vorige week donderdag o.a. een wachtpost bij de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur werd betrokken. Als je een afdoende beveiliging zou willen hebben tegen alle binnengekomen ge ruchten. zou een half legerkorps nau welijks voldoende zijn." ..Als men gijzelaars wil hebben om een gesprek te forceren, dan kan daar iedere diplomaat voor worden gepakt, of iemand uit een willekeurig Neder lands gezin." De laatste tijd zijn verscheidene be sprekingen gehouden over te nemen veiligheidsmaatregelen tijdens het be zoek van de Indonesische president Aan dat overleg is ook deelgenomen door de persoonlijke veiligheidsdienst van president Suharto. De Binnenlandse veiligheidsdienst heeft onze regering uitvoerig ingelicht over personen die mogelijk moeilijkhe den kunnen veroorzaken. Ook is „via de gebruikelijke kanalen aan de be voegde autoriteiten meegedeeld, dat de mogelijkheid van verboden wapenbezit in bepaalde kringen niet uitgesloten De Amsterdamse rechtbank heeft maandag de 24-jarige Duitse fotografe Christine V. wegens een poging tot in voer van een kistje met 1900 gram hasjiesj veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. O ALMELO Dc Almelose politic ,xcft twee mannen gearresteerd wc ,ens verboden wapenbezit, c.q. verb den handel in wapens. Het zijn de 2.» jarige H. J. W. en de 20-jarige W. A. F. D., beiden uit Almelo. Een stengun met 13 patronen is in beslag genomen. W. had het wapen in een café van D. gekocht, die het op zijn beurt op de automarkt in Apeldoc :ou hebben verworven. Bij de transactie had D. 32 patronen aan W. overhandigd. Om het wapen uit te proberen had deze een reeks schoten gelost op een regenpijp in Al melo. die daarbij geheel vernield werd. Ongelukken hebben zich niet voorge daan. Volgens de politie is het schering en inslag, dat wapens op automarkten worden verhandeld. DEN HAAG Dp koningin heeft maandagmiddag in paleis Huis ten Bosch een delegatie ontvangen van de Stich ting Joods Nationaal Fonds. Tijdens de ontvangst bood de Isra ëlische ambassadeur in ons land, de heer Shimson Arab, de koningin het eerste boomcertificaat aan voor het Koningin Wilhelminawoud, dat in de omgeving van de stad Nazareth zal worden aan gelegd. De koningin plantte daarna een stekje voor de eerste boom, dat morgen naar Israël zal worden gevlogen, waar het zijn definitieve plaats zal krijgen. Met de aanleg van het Koningin Wil helminawoud wordt in Israël een levend monument gesticht ter nagedachtenis aan de Nederlandse koningin, die tijdens de Tweede Wereldoorlog haar landgeno ten zo zeer tot steun en, voorbeeld is geweest en die gisteren 90 jaar zou zijn geworden. De Nederlandse ambassadeur in Is raël, de heer O. F. Bentinck van Schoon- heten was bij deze gebeurtenis aanwezig. AMSTERDAM De redacties van de" Nieuwe Rotterdamse Courant, De Tyd en Het Handelsblad hebben een geza- meniyke verklaring verstrekt na een aantal redactievergaderingen. Kennis genomen hebbende van het besluit van de besturen van de NDU en de VNU om te komen tot samenwerking bij het uitgeven van de genoemde dag bladen. verklaren de redacties dat. geen enkel besluit omtrent het journalistieke element in deze samenwerking wordt aanvaard, tenzij een dergelijk besluit de goedkeuring heeft verkregen van de redacties. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft adhesie betuigd met deze verkla ring. De redactievergadering van De Tijd heeft haar redactiecommissie opgedra gen onverwijld contact op te nemen met de raad van bestuur van de VNU. DEN HAAG De daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde is, overi gens niet alleen hier te lande, door een reeks van oorzaken moeilijker dan in de perste decennia na de bevryding. Minister mr. C. H. F. Polak (Justitie) heeft dit maandag aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Hy wyst erop, dat dit niet slechts de taak van de politie heeft verzwaard, doch ook die van de politie ke gezagsdragers en ambtelijke autori teiten, die voor die handhaving verant woordelijk zijn en leiding aan het op treden van dc politie moeten geven. Grondtrekken van het beleid dienen steeds te zijn, dat ernstige verstoringen van de rechtsorde zoveel mogelijk wor den voorkomen, dat tegen deze versto- ARNHEM Voortgaande op de vo rig seizoen met „Speel mee" ingeslagen weg wil Toneelgroep Theater opnieuw in dc scholen zelf haar bijdrage leveren tot de musische vorming van de jonge ren. Dc reacties van het jonge publiek op het vorig seizoerf 130 maal in scho len en vormingscentra in Arnhem, Nij megen. Doetinchem, Enschede en Zwol le gebrachte „Speel mee" waren bijzon der positief. Kwamen in „Speel mee" aan de hand van opdrachten uit het publiek situaties via improvisaties tot stand, in het nieuwe S.P. wordt juist uitgegaan van tekst. Daarvoor is geko zen „Exercices de style" van Raymond Queneau, een stuk waarin praktisch al le taaimogelijkheden zijn geëxploiteerd. He' oude ioneelseizoen heeft meer nog dan voorheen voor Theater in het teken gestaan heeft van de verticale spreiding. Niet altijd en overal wordt dit begrip positief gewaardeerd, maar bij Toneelgroep Theater kreeg het in de afgelopen jaren een duidelijke beteke nis. De voornaamste exponenten van deze verticale spreiding waren de Spe ciale Programma's waarvan er twee werden gebracht. Theater wijdde de eerste helft van het seizoen een S.P. aan Samuel Bek- kett, dat een onderdeel was van een vormingspakket bestaande uit: een in leiding, het eigelijke S.P.. de voorstel ling van Becketts „Eindspel" in de Schouwburg en een nabespreking on der leiding van speldocenten van het Nederlands Centrum voor Amateurto neel. Het S.P. is in totaal 58 keer ge speeld. De inleiding, bestaande uit les sen in creatief spel en de nabesprekin gen hebben samen zo'n 200 lesuren ge vuld. Bij het tweede S.P. „Speel mee" gaf het publiek de spelers improvisatie opdrachten op het thema Macht- onmacht. Van deze opdrachten uit het jonge publiek tijdens de 130 voorstel lingen van Speel mee" nemen het gene ratieconflict, de verhouding leraar-leer ling, de verhouding overheid-burger en de verhouding man-vrouw c.q. jon gen-meisje ongeveer tweederde in be slag. Daarna komen in gelijke mate op drachten betreffende de macht van het geld, het woord, het milieu, van de massa en conflictsituaties op godsdien stig, seksueel en medisch gebied. Wei nig opdrachten werden genoteerd over politieke onderwerpen, over rassendis criminatie en dergelijke. Bij Theater meent men, dat in dit S.P.-werk een stukje onderwijsvernieu wing ligt opgesloten. De S.P.'s eisen een groter wordend percentage van de be groting van Theater. De minister van C.R.M. heeft voor het komende seizoen uit de verticale spreidingspot, die daar voor is ingesteld een bijdrage gegeven. Men is bij Theater van mening, dat de financiële bijdrage voor dit vormings werk van de minister van Onderwijs moet komen. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,- Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock& Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen Hoewel dit nog niet wetenschappelijk is aangetoond bestaat de indruk, dat er al een doorwerking van de Speciale programma's te constateren is. In Arn hem b.v. heeft Theater nu gemiddeld het jongste publiek in haar schouw- burgvoorstellingen. Ook elders blijkt een gelijksoortige ontwikkeling. Met deze verjonging is in Arnhem tevens een stijging van het aantal bezoekers aan voorstellingen van Theater ingezet. Daarmee is tevens het sprookje van de vijf procent althans in onze regio nog verder naar fabeltjesland verwezen, mede dank zij het goede toneelseizoen. Bij de opzet, van het nieuwe repertoi re heeft de directie van Theater ook dit jaar weer gesprekken met de schouw burgdirecteuren in haar speelgebied ge had. De eerste première op 18 septem ber in Nijmegen is „De getemde feeks", een van Shakespeares bekendste kome dies. Een ander klassiek geworden blij spel. ..Baas in eigen /.aak" van Harold Brighouse wordt op 14 november uitge bracht. in Deventer De eerste Arnhem se première is „De butler" van Robin Maugham, waarmet' René Lobo zijn eerste grote regie bij Theater doet. Dat is op 19 september. De Tsjechische regisseur Jan Gross man komt zelf zijn bewerking van Kaf ka's „Het proces" bij Theater regisse ren. De première hiervan wordt op 7 november in Arnhem verwacht. Op 9 januari zet Theater de Brechttraditie voort met „Het leven van Galilei." Met „Het testament van dé hond" zal Thea ter op 12 maart een bijdrage leveren tot de viering van het. tienjarig bestaan van de 'Nijmeegse schouwburg. Jaap van der Merwe's bewerking van Clive Extons Have you any dirty washong, mother dear?" wordt op 6 maart in Arnhem uitgebracht. in het Theater aan de Rijn wordt op dit ogenblik een mimiprogramma voor bereid van Peter van der Linden. Dit zal worden opgevoerd op 3 oktober. Theater is voorts van plan „Borak Valt" van Lodewijk de Boer te Herin neren en een nieuwe eenakter „Iglo" van Chiem van Houweninge te bren gen. Het is de bedoeling de Theater- aan-de-Rijn-produkties ook in kleine zalen elders te gaan opvoeren. ringen naar evenredigheid wordt opge treden en dat overigens het opreden van de politie moet worden afgestemd op het haar ter beschikking staande personeel en materieel. In acute situaties is soms in onvol doende mate personeel beschikbaar. Dit kan ertoe leiden, dat straffer moet wor den opgetreden dan nodig zou zijn, in dien een situatie voorzienbaar was ge weest en tijdig voldoende personeel en materieel had kunnen worden gecon centreerd, aldus de minister. In het antwoord ontkent minister Po lak, dat het politie-apparaat niet meer in staat zou zijn, zijn functie ten be hoeve van rechtszekerheid en burgerij naar behoren te vervullen. Hij wijst er daarbij op. dat met kracht al enkele jaren wordt gewerkt aan verbetering van de outillering van de politie. Een groot probleem daarbij is. aldus het. antwoord, het personeelstekort, in het. bijzonder bij enkele grote korpsen. Dit tekort wordt, mede door activering van de werving, geleidelijk ingelopen, doch kan niet op korte termijn worden opgeheven. DEN HAAG Het ambtenarenge recht in Den Haag heeft maandag het beroep dat mej. H. A. C. Emmerik te gen haar ontslag als gastvrouwe van de Tweede Kamer had ingesteld, onge grond verklaard. Zij had gevorderd dat het ontslag dat zij vorig jaar kreeg, nietig zou worden verklaard, en zo dit niet zou gebeuren, dat haar dan thans reeds door het presidium van de Tweede Kamer een aanvullend wachtgeld zou worden toegekend. Het ambtenarengerecht verklaarde mej. Emmerik niet ontvankelijk in haar vordering tot verkrijging van een uit kering in aansluiting op het haar toe komende wachtgeld. Mej. Emmerik vervulde de nieuwe functie van gastvrouw der Tweede Ka mer sinds 1966. Zij had een vaste aan stelling in de rang van referendaris op het moment dat het presidium van de Tweede Kamer besloot de functie op te heffen. Mej. Emmerik werd ontsla gen. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Mevrouw ir. T. van den Doel-Grondsma, lid van de PvdA-fractie in Provinciale Staten van Gelderland, heeft Gedeputeerde Staten gevraagd of het waar is dat de minister van Bin nenlandse Zaken in 1964 de colleges van G.S. gevraagd heeft stappen te on dernemen die zouden leiden tot de op richting van regionale brandweerorga nisaties. Verder vraagt zij welke doelmatige initiatieven G.S. van Gelderland ter zake sinds juni 1965 (toen zij overleg pleegden met de gemeentebesturen over deze zaak) aan de dag gelegd hebben en hoe de huidige stand van zaken betref fende de oprichting van regionale brandweerorganisaties in Gelderland is. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het bestuur van de Partij van de Arbeid is er gister avond na twee avonden hierover vergaderd te hebben niet in ge slaagd de partijraad een meerder- heidsadvies met betrekking tot het aantal lijstaanvoerders aan te bieden, liet sensationele slot van de beraad slagingen was namelijk dat de stem men staakten toen beslist moest wor den of de partijraad, die 19 en 26 sep tember in Utrecht bijeenkomt, geadvi seerd moet worden te besluiten met één lijstaanvoerder of met een team van lijstaanvoerders de Kamerverkie zingen van april 1971 in te gaan. Ne gen partijbestuurders stemden voor één lijstaanvoerder, negen anderen er tegen. Afwezig waren drie partybestuur ders: mr. G. J. P. Cammelbeeck, Han Lammers en W. A. Kieboom; heide Iaats4en waren gisteravond druk in de weer in verband met hun waarschyn- lyke verkiezing als wethouder van Am sterdam, resp. Utrecht. Wellicht zou het advies van het partij bestuur „méér lijsttrekkers benoemen" geluid hebben als het bestuur voltallig geweest zou zijn; de heren Cammel beeck en Lammers zijn immers Nieuw- Links'ers en voorstanders van een „verkiezingsteam". De beslissing is nu geheel aan de partijraad; als deze zich voor méér lijsttrekkers uitspreekt zul len de gewesten moeten uitmaken hoe veel het er zullen zijn. Sommige Nieuw-Links-ers (bijv. prof. dr. Ger Klein) hebben zelfs gepleit voor een veertigtal lijsttrekkers; anderen hebben de aantallen vijf, zes en acht tien genoemd. Kiest de partijraad voor één lijsttrekker (overeenkomstig het ad vies van de Tweede-Kamerfractie) dan zal dit zonder enige twijfel de huidige fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl worden. Alle fractieleden in het partij bestuur spraken zich gisteren voor het enkelvoudige lijsttrekkerschap uit. Voor één lijsttrekker stemden gister avond: partijvoorzitter dr. A. Vondeling, partijsecretaris mej. mr. A. P. Schilt- huis, penningmeeester K. D. Dorsman, mr. W. G. Verkruisen, oud-voorzitter dr. J. G. H. Tans, dr. D. Dolman, fractie voorzitter drs. J. M. den Uyl, mr. M. Vrolijk en secretaris buitenland P. Dan- kert. Voor méér lijstaanvoerders spraken zich uit: vice-voorzitter A. van der Louw, mevrouw mr. M. Rood-de Boer, mevrouw C. van der Heuvel-de Blank, drs. K. Kolthoff, W. Meijer, dr. K. L. Roskam, W. Polak, prof. dr. G. Klein en Relus ter Beek. Door een explosie in een fotozaak aan de Nassaulaan in Haarlem zijn maandagmorgen twee personen ernstig gewond. De eigenaar stak in de kelder een sigaret op, waar een butagaskachel stond, waarvan de vlam was uitgegaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 7