Geslaagde proef met anti-raket raket en dorpelingen in eonfliet 25 jaar Mogelijk gesprek tussen Oost- en West-Berlijn Spanje vreest dat de cholera ook Europa zal bereiken 'ükt Veel aanslagen op politie-agenten Over de grenzen Uw Kunstgebit Vrije Volk met Bel h blad Algerijnse kapers gearresteerd looienplaag in gevangenis Doden in Calcutta bij betoging BANKROVERS OVERVALLEN 24 doden op Mont-Blane Premier kondigt aftreden aan NEW YORK Gedurende het Meekeiude zijn in drie steden in de Verenigde Sta ten tien politie-agenten door schoten getroffen Maarvan vijf in Philadelphia, waar een van hen gedood werd. In Los Angeles werd een per soon gedood bij onlusten tus sen Amerikanen en Mexica nen en in Washingtou wer den twee gebouwen, de Por tugese ambassade en 't Rho- desische informatiebureau getroffen door bomaansla- gen. Dodelijke wespe- steek DINSDAG I SEPTEMBER 1970 BLOEDIG EN ONRUSTIG WEEKEINDE IN V.S. Volgens de politie werd agent Franck Eckman in het been geschoten toen hij en twee anderen de deur insloegen van het informatiecentrum van de Black Panthers in Philadelphia vanmorgen. Er werden veertien arrestaties verricht. Ook in Philadelphia, in het Cobbs Cveek Park werd zaterdagavond een politieman, Frank Voncolln (39) dood geschoten. Al eerder was parkwacht James Harrington (39) terwijl hij zijn ronde deed door het park, in de mond geschoten. Twee leden van de verkeerspolitie zijn. zaterdagavond door schoten getrof fen en een ander werd levensgevaarlijk gewond bij een incident in hetzelfde gebied. In verband hiermede werden twee mannen gearresteerd en worden vier andere nog gezocht. Maandag werden in Los Angeles twee betogers gewond en 26 gearres teerd. De betogingen worden gehouden uit protest tegen het relatief hoge aan tal Mexicaanse Amerikanen, dat een oproep krijgt voor militaire dienst in Vietnam. t In Riverside (Californië) 104 km ten zuid-oosten van Los Angeles, werden zondag vier politieagenten beschoten vanuit een hinderlaag, terwijl zij een Mexicaans-Amerikaanse buurt door zochten op personen die ervan verdacht werden met brandbommen te hebben gegooid. Geen van hen schijnt ernstig gewond te zijn. Moeilijkheden ontstonden ook zondag avond in de wijk Wilmington in Los Angeles. Volgens de politie ontstaken ongeveer 500 Mexicanen verschillende vuren in de wijk en wierpen zij met stenen en flessen. Er werden enkele arrestaties verricht. Zaterdagavond werd een persoon ge dood. werden meer dan 60 mensen ge wond en 185 gearresteerd. Aan eigen dommen werd een schade aangericht die geschat wordt op meer dan een mil joen dollar. 178 winkels en bedrijven werden beschadigd en geplunderd. Een jury van het hof van Connecticut heeft maandag „zwarte panter" Lonnie McLucas schuldig bevonden aan sa menzwering tot moord in verband met de doodslag op Alex Rackley, eveneens een zwarte panter, in 1969. De uitspraak kwam nadat de jury 35 uur overleg hadden gepleegd. McLucas werd onschuldig bevonden aan de drie verdere aanklachten, die tegen hem waren uitgebracht: ontvoe ring die moord tot gevolg had, samen zwering tot ontvoering en kneveling met misdadige bedoelingen. O ALGIERS De drie kapers die zich maandag meester maakten van een Al gerijns lijnvliegtuig met 37 inzittenden, zijn op het vliegveld van de Zuidslavi- sche stad Dubrovnik gearresteerd. Alle passagiers en bemanningsleden zijn on gedeerd. Het toestel is terug in Algiers. Het toestel, een tweemotorige Con- vair-640, was gekaapt op een binnen landse vlucht van Annaba naar Algiers. De met vuur- en steekwapens gewa pende kapers, wilden het naar Alba nië laten vliegen, maar het zette na tussenlandingen in Cagliari en Brindi- si koers naar Dubrovnik. Volgens de autoriteiten van de luchthavep van Brindisi hadden de kapers geen toe stemming gekregen in Albanië te lan den. Ii\ Cagliari mochten de negen vrouwelijke en ook twee zieke manne lijke passagiers uitstappen. WASHINGTON Het Amirikaanse ministerie van Defensie heeft de eerste succesvolle proef bekend gemaakt van zijn „Safequard" anti-raket raket sys teem. waarbij een Spartan-raket een naar de aarde terugkerende raket- kop boven de atmosfeer onderschepte. Functionarissen van het Pentagon deelde mee, dat de Spartan raket, op 28 aug. gelanceerd van een basis op het Kwajalein atol in de Stille Oceaan, zich een weg door de ruimte zocht, om een intercontinentale ballistische raketkop, die op 4.200 mijl gelanceerrd was, te onderschepen. Noch de Spartan noch de als doelwit dienende raketkop, waren met explo sieven geladen, aldus het Pentagon. De raketkop werd de ruimte inge schoten aan boord van een Minuteman intercontinentale ballistische raket. In het verleden werden Spartan- raketten slechts naar een punt in de ruimte afgevuurd om hun nauwkeurig heid te testen, maar nog nooit waren zjj op een werkelijk doel gericht ge weest, aldus functionarissen. BRUSSEL In de gevangenis van de Belgische stad Gent heerst momenteel een vlooienplaag die enkele dagen ge leden is uitgebroken. De vlooien zijn in grote horden tevoorschijn gekomen toen enkele vrouwelijke gevangenen in de kelders van hot gebouw oude strozakken van hun overtrekken moesten ontdoen. De vrouwen werden besprongen door wolken vlooien, die hen overal beten. In korte tijd drongen de hongerige vlooien door tot praktisch alle cellen en andere vertrekken in het gevangenis gebouw. Men bestrijdt de vlooien door de ge detineerden stoombaden te geven, waar aan een ontsmettingsmiddel is toege voegd. Verder laat men de gevangenen veel douchen en voert men andere ont smettingsacties. Het gehele gevangenis gebouw is doortrokken van de stank van het speciale ontsmettingsmiddel dat aan de stoombaden is toegevoegd. MELUN Een 42-jarige vader van tien kinderen is in het Franse stadje Coulommiers door een wespesteek om het leven gekomen. Hij lag op zijn balkon te slapen toen een wesp onder de band van zijn horloge kroop, daar bekneld raakte en hem in de polsslag ader stak. De man kreeg onmiddellijk ademhalingsmoeilijkheden en stierf op weg naar het ziekenhuis. ADVERTENT' F. Tegenstanders in het Congres van het anti-raket raket systeem hebben ge probeerd om geen gelden ter beschik king te stellen voor de ontwikkeling van het systeem, op grond van hun vrees dat het systeem niet zou werken. Zij beweerden dat hel gecompliceerde radarsysteem niet effectief zou zijn te gen een verrassingsaanval. CALCUTTA In Calcutta zijn maandag twee doden gevallen, toen de politie schoot op linkse demonstranten die haar met benzinebommen bestook ten. Drie politiemannen onder wie de plaatsvervangende commissaris, liepen verwondingen op. Niettegenstaande een verbod op sa menscholingen trokken door marxisten geleide groepen door de stad om te pro testeren tegen het genoemde verbod het volgens hen te harde optreden van de politie, het inschakelen van het leger en tegen „de te toestanden van slaver nij" die in West-Bengalen zouden heer sen. De betoging werd gehouden op de dag waarop elf jaar geleden bij de een domonstratie van hongerige Bengalen manifestanten door de politie werden doodgeschoten. Sinds maart jl. staat West-Bengalen onder rechtstreeks gezag van de rege ring in New Delhi. Daartoe werd beslo ten. toen de door marxisten geleide re gering van de deelstaat het veld moest ruimen in een golf van straatgevechten. De Indiase regering heeft communisti sche eisen voor nieuwe verkiezingen afgewezen. Het centrale bewind blijft in elk geval tot maart van het volgend jaar van kracht. BRUSSEL Een vijftigtal leden van de Belgische Rijkswacht, bijgestaan door leden van de Belgische gerechtelijke politie, die zich verplaatsten in onder meer pantserwagens, hebben maandag in de tot de Brusselse Agglomeratie be horende gemeente Kraainem een villa omsingeld en daar vier mannen gearres teerd. De politie denkt met deze vier de daders gevat te hebben van een groot aantal bankovervallen die de laatste maanden in Brussel en omgeving wer den gepleegd. Nadat ze in de villa waren binnenge drongen onderzochten de Rijkswachters die drie uur lang. Twee mannen werden vrij snel gevonden maar naar twee an deren, die zich in een schoorsteen ver stopt bleken te hebben, moest de poli tie ruim tweeënhalf uur zoeken. Zwarte panters zijn door de poli tie in Philadelphia (V.S.) regen de muur gezet om zich te laten fouil leren, opdat eventuele wapens niet verborgen blijven. De politie deed een inval in drie kantoren van de zwarte panters. CHAMONIX Volgens een bekend making van de Franse reddingsdienst, zijn er in juli en augustus van dit jaar op het massief van de Mont Blanc 24 Alpinisten gedood en 44 gewond. In de zelfde maanden van het. vorig jaar be droeg het aantal slachtoffers respectie velijk 21 en 66. In juli en augustus was het in het gebied van de Mont Blanc, dat steeds veel bergklimmers trekt, bijzonder slecht weer en 58 maal hebben in die maanden reddingsploegen moeten uit rukken. THISTED 15 „activisten", die wensen dat in Denemarken staat en kerk volledig worden gescheiden en dat het ministerie voor Geloofszaken wordt opgeheven, hebben zich aan de politie overgegeven, na zich 15 uur lang in de kerktoren van het dorp Hjardemaal te hebben opgeslo ten. Zij deden dit pas, nadat de politie was begohnen de vloer waarop zij stonden af te breken, en toen hun door de politie was verzekerd dat zij in bescherming zouden worden ge nomen tegen 500 gebelgde dorpelin gen, die zich om de kerk hadden op gesteld. Die mensen hadden de kerktoren al eerder willen bestormen, maar de voorganger, ds. Niels Möller, was er in geslaagd hen hiervan te weerhou den. De „activisten", die thans gearres teerd zijn, hadden op de deur van de kerk een brief vastgenageld waarin zij onder meer eisten dat alle gelo ven in Denemarken gelijkelijk moe ten worden behandeld. In Denemarken neemt de Lutherse kerk,nog altijd de voornaamste po sitie in en wordt het Lutherse geloof beschouwd als de officiële gods dienst van het land. De namen van de 15 activisten zijn niet bekend gemaakt. Er zijn sterke aanwijzingen dat zij kwamen uit een vakantiekamp bij Kopen hagen waar het nogal „hippieachtig" toegaat en waar de leiding berust bij hetgeen men beschrijft als „col- ectivisten". 4 Enige uren na de uittocht uit de cerk trokken 50 dorpelingen naar het kamp en begonnen dat met ste len en flessen te bekogelen. Al spoedig werd het „vuur" oeantwoord. maar voor het tot een groot gevecht kwam, arriveerde de politie die de aanvallers Verjoeg. De kampleiding heeft tóen een vergadering belegd, om na te gaan wat men kon doen. bij wijze van gebaar van goede wil. om de vriend schappelijke betrekkingen met de dorpelingen te herstellen. Ook heeft men een verklaring ge publiceerd waarin staat dat het kamp met het gebeurde in de kerk niets te maken had. IVe „democratische republiek (Noord) Vietnam" bestaat op 2 september 25 jaar. Van deze kwart eeuw. vijftien jaar strijd achtereenvolgens de Chinezen onder Tsjiang Kai-sjek, de Fransen en de Amerikanen. Het onafhankelijke Vietnam begon zijn bestaan in 1945 onder uiterst moeilij ke omstandigheden. Het land was nog bezet door Japan, terwijl militaire eenheden van Tsjiang Kai-sjek en cxpeditielcgers van Engeland en Frankrijk binnentrokken. Er was in die tijd een groot gebrek aan voedsel. In 1945 kwamen twee miljoen men sen van de honger om. heeft het land geleverd tegen Japanners, de ]Vadat de Vietnamese verzetsbewe ging na een strijd van acht jaar de Fransen een zware nederlaag bij Dien Bien I'hoe had toegebracht, werd Vietnam in 1954 bij de Genecfse akkoorden in tweeën verdeeld. In het communistische noorden waar toen 90 procent van de bevolking niet kon lezen of schrijven, is sindsdien het analfabetisme verdwenen. In 1969 werden 38 miljoen boeken In het Vietnamees gedrukt, zes miljoen mensen volgen lager onderwijs, onder wie één miljoen volwassenen die dat in de avonduren doen. Dit jaar heb ben 150.000 leerlingen een middelbare schoolopleiding voltooid. terwijl 60.000 studenten afstudeerden. Volgens de Noordvietnamese statistie ken, is ook op het gebied van de volksgezondheid de toestand aanzien lijk verbeterd. Er is nu één arts op 1300 inwoners. Ziekten als kinderver lamming. malaria, tuberculose, pok ken en cholera zijn vrijwel verdwe nen. De kindersterfte die in 1939 nog 30 pro cent bedroeg, is verminderd tot twee procent. Van de slachtoffers van de Amerikaanse bombardementen die HAMBURG --- Klaus Schütz, de bur gemeester van West-Berlijn houdt de mogelijkheid open van directe onder handelingen tussen de stadsregering van West-Berlijn en de Oostduitse regering, ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsptoat gestrooid te worden om hel gebit de gehele dag rotsvast op ziin plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,60, bij apotheken en dro gisterijen. A De premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman, zal op 21 september a.s. aftreden. Hij heeft sinds 15 jaar het premierschap uitgeoefend. Op de foto: Rachman kondigde zijn aftreden persoonlijk aan. MADRID Spaanse gezondheidsdes kundigen zijn ervan overtuigd dat de I cholera Europa zal bereiken, en hebben j al een miljoen doses vaccin gereed la- i ten maken. Dit is maandag in Madrid meegedeeld door dr. Antonio Muro, hoofd van de afdeling preventieve ge neeskunde van de Spaanse gezond- hcidsdienst. Dr. Muro verklaarde dat nog zes mil- joefr doses anti-choleravaccin in de maak zijn, en dat in havens, op vlieg velden en bij grensposten al 60.000 mensen zijn ingeënt. Volgens Spaanse deskundigen is de cholera in het Mid den-Oosten al sinds september 1965 in opmars. Sinds 1966 bestaat in Spanje een landelijke waarschuwingsdienst voor cholera. Tot dusver zijn in Spanje geen ziektegevallen van die aard ge constateerd, aldus dr. Muro. Wat de bedreiging voor Europa be treft merkte hij op: „de cholera omsin gelt ons aan alle kanten, en het is zeer moeilijk eraan te ontkomen. Geen land kan de ziekte zonder drastische maat regelen tegenhouden, speciaal in Euro pa met zijn internationale verkeer, vliegvelden en zeehavens". De gemeentelijke gezondheidsdienst van de Noorditaliaunse stad Modena heeft maandag veiligheidsmaatregelen gelast nadat een man met symptomen van cholera in het ziekenhuis was op genomen. De man was juist terugge keerd uit Roemenië. In Israël zijn maandag vier nieuwe gevallen van cholera gemeld, zodat het totaal aantal slachtoffers van deze ziek te in dit land nu op 31 is gekomen. Volgens het Tunesische persbureau TAO hevben gezaghebbende kringen in Tunis maandag buitenlandse persbe richten ontkend, volgens welke Zuid- TunesiO toegevoegd zou zijn aan de lijst van gebieden en landen waar al dan niet officieel cholera is geconstateerd. Wel hebben de autoriteiten voorzorgs maatregelen genomen. Afgelopen vrijdag verklaarde èen woordvoerder van -de WHO, dat de cholera veel sneller om zich heen greep dan uit officiële verklaringen bleek. Juristen bestuderen op het ogenblik de problemen die het gebruikmaken van wetenschappelijke gegevens met zich mee kan brengen. Formeel mag de WHO alleen melding maken van geval len van besmettelijke ziekten nadat zij door de regering van het betrokken land daarvan op de hoogte is gesteld. Vooral in een aantal Afrikaanse landen, waar cholera tot dusver onbekend was, levert deze bepaling moeilijkheden op. Guinee uit de WHO getreden, omdat deze een vreemde ziekte aldaar voor cholera hield. over een overeenkomst om bet reizen naar en binnen berlijn te vergemakke lijken. Volgens Schütz zou een dergelijke overeenkomst een onderdeel kunnen vormen van een regeling die uitge werkt zou worden in samenwerking met de vier grote mogendheden die toezicht op Berlijn houden. De Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet Unie. De burgemeester herhaalde dat zijn stadsregering noch officieus noch offi cieel van Oost-Berlijn had vernomen, dat de Oostduitsers bereid zouden zijn om het reizen van en naar Berlijn te vergemakkeli j ken In een interview 'met het Westduitse weekblad Der Spiegel zei Schütz, dat in het licht van het Russisch-Westduitse nietaanvalsverdrag „het voor de leiders van de DDR noodzakelijk is geworden om tenslotte hun eigen bijdrage te le veren aan de normalisatie van de ver houdingen n aarom glokf ik at het mogelijk is dat de DDR ons voorstellen zal doen onafhankelijk van de bespre kingen tussen de grote vier". Schütz zei at hij het „volkomen voor mogelijk hield dat aanvullende over eenkomsten zouden kunnen worden be reikt over dingen als reizen binnen de stad en over de aanvoerwege, hetgeen dan beschouwd zou kunnen worden samen met een akkoord tussen de grote vier als een overeenkomst met be trekking tot Berlijn, die bijvoorbeeld nóodzakelijk zou zijn om het Rus- sisch-Duitse verdrag van kracht te la ten worden". Kanselier Willy Brandt heeft meege deeld dat hij het verdrag niet aan het parlement ter ratificatie zal aanbieden, voordat de communisten het reizen van en naar Berlijn aan minder beperkin gen zullen hebben onderworpen. Schütz vertelde der Spiegel ook. dat hij het niet uitgesloten achtte dat er een regeling voor Berlijn zou komen die een erkenning van de banden van West-Berlijn met West-Duitsland zou koppelen aan de aanvaarding van de communistische bewering, dat West- Berlijn een speciale politieke status heeft „die het in feite heeft binnen het kader van de overeenkomsten tus sen de vier grootmachten onder verant woordelijkheid van de westelijke drie". C7 GENT Het Vlaamse socialistische blad „Vooruit" dat zijn hoofdzetel heeft in Gent cn dat het officiële partijor gaan is van de Belgische (Vlaamse) so cialistische partij, zal met ingang van ljeden, 1 september, gaan samenwerken met het Nederlandse socialistische och tendblad „Het Vrije Volk". De hoofdredacteur van „Vooruit", de heer Van de Voorde, die het anp dit desgevraagd bevestigde, verklaarde maandagavond dat de samenwerking louter* redactioneel zal zijn en dat ze niet tot een fusie zal leiden. „Vooruit" zal artikelen van „Het Vrije Volk" overnemen, gebruik maken van de nieuwsdienst van het Nederlandse och tendblad en in bepaalde actualiteitsge- vallen een beroep kunnen doen op de correspondenten van „Het Vrije Volk". „In principe is de samenwerking we derkerig, maar in de praktijk zal het er wel op neerkomen dat er een eenrich tingsverkeer ontstaat, d.w.z. dat wij voornamelijk nieuws van „Het Vrije Volk" zullen betrekken", aldus de hoofdredacteur van „Vooruit". Het Belgische blad dat een oplage heeft van rond 30.000 bestaat nu 87 jaar. Het bestrijkt samen met de ande re Belgische Vlaamse socialistische krant, „De Volksgazet" in Antwerpen een groot deel van het Vlaamsspreken- de Belgi'ë. ADVERTENTIE HO TSJI MINH wel begonnn, maar moesten worden geopereerd, kon tachtig procent ter plaatse worden behandeld. Op economisch g<ebied was Noord-Viet nam begonnen de vruchten van zijn krachtsinspanningen te plukken, toen in 1964 de Amerikaanse bombarde menten begonnen. In vier jaar tijd viel één miljoen ton bommen op het land tweemaal zoveel als in de gehele oorlog in de Stille Oceaan werd gebruikt. In 1960 beliep de buitenlandse handel .50 miljoen gulden, waaronder ruim 400 miljoen voor de aankoop van la- brieksinstallaties en zwaar materieel. In 1965 kon N'oord-Vietnam het stellen zonder de invoer van een kwart mil joen ton rijst die tol 1954 ui Zuid- Vietnam was gekomen. De bevolking was intussen van 12 tot 18 miljoen toegenomen. In de jaren 1955-1965 ontving het land van de communistische staten voornamelijk Rusland en China economische hulp ter waarde van vier miljard gulden. De militaire hulp uit Rusland en satel lieten en China zou het vijf- tot tien voudige bedrag hebben belopen. Toen de bombardementen van de Ame rikanen begonnen, waren juist twaalf nieuwe fabrieken in gebruik geno men. waaronder een tweede hoog oven. Voorts waren zes grote water- krachtwcrken vrijwel voltooid. Met het oog op de luchtaanvallen op elektrische centrales en verkeers knooppunten. waarbij o.a. zes centra werden vernietigd, 72 dorpen gedeel telijk werden verwoest en zes steden werden beschadigd, decentraliseerde de regering de industrie. Op het ogenblik kan elke streek zich zelf verzorgen. Sinds de strijd zich tot het gehele voor malige Indo-China heeft uitgebreid, moet de economie van Noord-Vict- nam niet alleen voor de nu 20 mil joen inwoners zorgen maar ook voor de Xoordvietnamezen die in de aan grenzende landen als interventie- krachten strijden. Communistisch China heelt daarvoor zijn hulp vergroot en leVert trans- portmaterieel, wapens en voedsel. ^olgens het Noordvietnamese pers bureau is de produktie op het peil van vóór het begin van de bombarde menten gebleven, al is als gevolg van de regionalisering van de economie de kwaliteit van de goederen in som mige gevallen verminderd. Intussen is er een campagne gaande \oor „de perfectionering van de par tijleden" teneinde bureaucratie te voorkomen. Het persbureau verklaart, dat in deze „periode van een lange oorlog" twee factoren een beslissende rol spelen: „de eenheid van de Noordvietnamese leiders na de dood van Ho Tsji Minh en de politieke en militaire kwalitei ten van het volksleger". Over de eenheid valt bitter weinig te zeggen. In ieder geval is er na de dood van Ho niets gebleken van een vermindering van de oorlog. Economisch vraagt de oorlog echter veel, vooral mankracht. Als de com munistische staten N'oord-Vietnam niet op de been hielden was een ne derlaag allang gekomen. •elang men het zal kunnen volhouden blijft een vraag, aan alles went men, maar 15 jaar oorlog is wel een be proeving.

De Vallei | 1970 | | pagina 8