Ederveens e< aar echtp 55 jaar getrouwd Nationale cross van s.v. „Arena Jan S. ontslagen uit hechtenis neem de proef. theezakjes goudmerk nn extra voordelig Feest in Groenekruisgebouw De moord in Doetinchem ervaren Constructie-tekenaar Wapendiefstal in V.S. toegenomen Spionagesatelliet van V.S. OP '1V GEDEELTE MOTOCROSSPARCOURS 97 Ballonvaarder stortte neer LIENDEN 0 0 0 p DEELNEMERS Belgische vrouwen tegen wet op echtscheiding Westdiüts vliegtuig moest landen in Oost-zone #############11 m m m m m 0 m 0 0 0 y// 0 00###0#0000000000000000##### om cte /aotiétiieié/ 0 0 0 0 0 0 0 0 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 EDERVEEN Vandaag is het echtpaar J. van Donkelaar-S tri j bos 55 jaar getrouwd. In deze 55 jaren is het echtpaar het geboortedorp van de 78-jarige Van Donkelaar trouw gebleven. Geen wonder dus, dat deze echtelieden voor vele Eder- veners geen onbekenden zijn. De werkzaamheden, die Van Don kelaar zoal in zijn leven heeft ge had, zijn nogal eens wisselend van aard geweest. Vanaf zijn veertiende jaar kwam de handelsgeest bij hem boven, en begon hij met het verhan delen van tabak. In 1921 nam het werk wat vastere vormen aan: hij trad in dienst van de PTT als brie venbesteller. ,.In die tijd had je nog gemoedelijkheid onder de mensen. Had ik ergens een brief afgegeven en was ik weer op de terugweg, dan kwam het wel eens voor, dat men je achterna holde. Dat betéken de dan meestal, of ik even een be- lastingbiljët of een rekening mee wilde nemen. Dat kon nog in die tijd." Met een lichte weemoed denkt het echtpaar terug. „In die tijd waren er ook nog plaggenhutten. In één dag verrezen die huisjes. Dat is nu heel wat an ders, met al die nieuwbouw". Toch is de heer Van Donkelaar blij, dat men in Ederveen nog veel autochtone bevolking aantreft. Al mag het aantal „import" het inwo nersaantal sterk aanvullen, de sfeer is niet erg veranderd. In al die jaren, voor mevrouw Van Donkelaar is het geen stilzitten geweest. Met haar 8 kinderen, vier zoons en vier dochters, had zij het ook nog druk met het drijven van een kruidenierswinkel. „In die tijd greep je van alles. Het viel niet al tijd mee om de zaak goed lopende te houden. Mijn man was de gehele dag weg en dat betekende voor mij een dubbele taak", vertelt zij. Tot 1951 is Van Donkelaar brie venbesteller geweest. In die ruim veertigjarige loop baan, weet hij nu elke straat en elk pad in het donker of zelfs geblind doekt te vinden. „Eerst deed ik het allemaal te voet. Later kocht ik voor enkele guldens een fiets. Dat gaf me ook nog toestanden. Dan was er weer een band lek of dan haperde er weer iets aan. Zo schoot ik nog niet erg op". Hij constateert hierbij, dat er per dag wel een kleine 40 km afgelegd werd. Daarbij roept hij de herinne ring op, dat het loon slechts 3,40 per week bedroeg. „Je kwam dan nog rond ook, terwijl ik voor dit be drag mijn gezin moest onderhou den". Verbazing en voldoening hier- - over, maar de bedragen die heden ten dege als uurloon worden bere kend doen hem versteld staan. Al mag Van Donkelaar al lang on der de gepensioneerden gerekend worden, hij is iedere dag nog actief bezig. Voor zijn 76-jarige echtgenote, die slecht ter been is, doet hij het huishouden en kookt zelfs. Daarbij heeft hij al sinds 1951 een agent schap en depot van bloemzaden, waarbij hij geassisteerd wordt door een zoon. Zodoende blijft hij nog actief be trokken bij het „buitengebeuren". Voor het echtpaar Van Donkelaar /al het overigens vandaag wel een drukke feestelijke dag worden. Vele van hun 46 kleinkinderen en 30 ach terkleinkinderen zullen de reis naar Ederveen ondernemen. In het ge bouw van het Groene Kruis zal het bruidspaar recipiëren, vanaf vier KEEP KENNEDY De vervroegde lancering van een geheime spionagesa- telliet vormt een onder streping van de vastbeslotenheid van de Verenigde Sta ten om een einde te maken aan het gebrek aan informatie omtrent het Chi nese raketprogramma. De nieuwe satelliet, die gisteravond werd gelanceerd, is op weg naar een vaste baan om de aarde op ongeveer 32.160km boven Zuid-Oost-Azië, van waar hij in staat zal zijn om raketlan ceringen van China als de Sovjet-Unie gade te slaan. Een vorige spionagesatelliet afge lopen juni gelanceerd door de lucht macht heeft slechts twee dagen om d* aarde gecirkerld, toen weigerde de tweede trap te ontbranden. Volgens bronnen werd de lancering van deze nieuwe Atlas-Agena raket vervroegd als gevolg van de mislukking in juni. Volgens deze bronnen wil het ministerie van Defensie een aangekon digde serie Chinese raketlanceringen gade slaan. RHENEN De atleliekal'dcling van sportvereniging „Arena" in Rlienen organiseert een nationale cross. Deze wordt gehouden op 14 en 15 november onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). Vele jaren geleden werden er in Rhenen nationale wedstrijden georganiseerd door de Rhenense Atletiek Vereniging (RAV) en toen verschenen er zeer be kende sportlieden aan de start, onder anderen de Olympische deelnemers Fanny Blankers-Kocn en Puck Brouwer en de destijds bekende Driekus Ver kerk uit Rhenen. De ongeveer zes kilometer lange cross van dit jaar voert gedeeltelijk over het bekende motocrossparcours op de Greb- beberg. De aanvragen voor toestemming zijn inmiddels reeds gedaan door de or ganiserende vereniging. De keuze van het parcours rechtvaar digt de verwachting dat het zowel voor de atleten als de toeschouwers een inter essant sportevenement zal worden. „Arena" verwacht in november vele prominente crossers en stayers. Bij de heren komen onder meer aan de start, de nationaal kampioenen: Bram Wassenaar (5000 m cross 1970); Haico Sharn (10.000 m cross 1970); Wim v. Geren (5000 m cross 1969); Jan Zij derlaan (10.000 m cross 1968 en 1969); Gijs de Bode (5000 m cross 1968). Bij de drie dames strijden mee de na tionaal kampioene Ineke de Lange-Stal- man (1970) en van 1969 en 1965 Maria Gommers. Verder de bekende Opdenoort, Egher Nijstad, Willy Willems, runner-up Ge rard ter Broke en vele anderen. Hoe de cross precies wordt gehouden is nog niet zeker, maar S.V. „Grena" verwacht een groots spektakel. Op 20 december organiseert S.V. „Grena" traditiegetrouw (al bijna 20 jaar) de laatste cross van het district West I van de KNAU en voor alle klas sen de kampibenschappen van West I. AUGSBURG —De 60-jarige man, die door een luchtballon de lucht was inge- sleurd, heeft in de nacht van maandag op dinsdag van een hoogte van 250 me ter een dodelijke val gemaakt op het dak van een huis in Beieren. Volgens de politie was de man bezig met het opblazen van de ballon, toen deze met hen. opsteeg. Door vermoeidheid en kou bevangen moest hij de ballon na korte tijd losla ten. De man zou deelnemen aan de West- du itse kampioenschappen voor ballon- vaarders. een moderne onderneming waar appara tuur uit edelstaal wordt gefabriceerd voor o.a. de chemische, pharmaceutische, voedings- en genot middelenindustrie vraagt Ervaring in apparatenbouw strekt tot aanbeveling. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties worden gaarne ingewacht aan onze afd. Personeelszaken, Oostzeestraat 6, Zutphen, Tel. (05750) - 4747. Geen informaties worden ingewonnen zonder voorafgaand overleg met de candidaat. c WASHINGTON Op militaire bases in heel Amerika worden veiligheids maatregelen versterkt, aangezien het aantal wapendiefstallen de laatste maanden sterk is toegenomen, en uitge voerd wordt met grote brutaliteit. Men gaat de posten niet alleen beter beveiligen door het installeren van elektronische apparatuur, maar ook nauwkeuriger na dat de wachtposten mensen zijn van onbesproken gedrag en verleden. Een en ander gebeurt om overvallen te voorkomen zoals laatstleden zondag op de marine-luchtmachtbasis te Jack sonville, in de staat Florida, waar drie gewapende overvallers vijf wachtpos ten overvielen, vastbonden en ontkwa men met een hoeveelheid kleine hand vuurwapens en munitie. Op het arsenaal van de grote marine basis Spendleton bij San Diego in Cali- fornië, zijn in de afgelopen 15 maanden al drie roofovervallen uitgevoerd. BRUSSEL. De Belgische christen r.k.) vrouwenbewegingen zijn in ver zet gekomen tegen een bij het Belgische parlement aanhangig gemaakt wets voorstel dat „een feitelijke scheiding van meer dan tien jaar" als reden voor echtscheiding doen wil erkennen. Dit wetsvoorstel, waartoe het initiatief is genomen door twee Belgische senatoren, de socialist Calewaert en de liberaal Merchiers, komt in het begin van het nieuwe parlementaire jaar in behande ling. Het houdt verder onder meer in dat de vrouw bij de scheiding eventueel een derde van het inkomen van de partner behoudt. De christen vrouwenbewegingen die momenteel in spoedvergaderingen bij eenkomen, hebben het voorstel al geka rakteriseerd als „ondoelmatig", gevaar lijk en onaanvaardbaar". Ze noemen het voorts een inbreuk op de persoonlijke vrijheid omdat „een onschuldige part ner feitelijk vooral de vrouw er door tot scheiding wordt gedwongen". Verder achten de christen vrouwenbe wegingen het wetsvoorstel „een nieuwe bedreiging van de stabiliteit van het huwelijk". DOETINCHEM De 22-jarige chauf feur Jan S. uit Doetinchem, die er van werd verdacht een 20-jarig meisje in Drempt te hebben aangerand en de 12-jarige Rinie Wielheesen te Gaande ren te hebben vermoord is uit voorlopi ge hechtenis ontslagen. Tijdens het verdere onderzoek is op een dusdanig aantal punten twijfel over zijn schuld aan de moord gerezen dat de officier van justitie te Arnhem uiteindelijk geen aanleiding heeft kun nen vinden verdachte voor dit feit verder te vervolgen. Wel zal S. terecht staan voor de aanranding. Dat de Doetinchemse chauffeur uit voorlopige hechtenis is ontslagen is in het communiqué meegedeeld door de substituut officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank mr. J. van den Berkhoff. Waarom S. is vrijgelaten wil de mr. Van den Berkhoff niet zeggen. J. S. heeft zowel de aanranding als de moord in de loop van een zeer uit voerig onderzoek door de politie en la ter door de rechter commissaris her haaldelijk tot in bijzonderheden er kend, doch naderhand weer ontkend. Het onderzoek van de rechter-commissa- ris inzake de aanranding zal naar is te verwachten zeer binnenkort worden af gesloten. De politie in Doetinchem twijfelde al vrij spoedig na de arrestatie van J. S. aan zijn schuld inzake de moord op Ri nie. Dit werd nog eens beklemtoond door verklaringen van mevr. Te Mebel uit Doetinchem die destijds meedeelde, dat S. op het tijdstip van de moord bij haar thuis vertoefde. BIELEFELD —Een Westduits privé vliegtuig met vier personen aan boord is gisteren terecht gekomen boven Oost-Duitsland en werd gedwongen om te landen in de buurt van Rostock aan de Oostzee, aldus een mededeling van de Westduitse grenspolitie. Volgens de politie bevonden zich aan boord van het vliegtuig, een Cessna- 182, een restauranteigenaar uit Biele- veld en drie meisjes, die van Bieleveld op weg waren naar het Oostzee-eiland Sylt. Verdere details werden niet be kendgemaakt. Nogal spectaculair ging het eraan toe in de gemeente Lienden, waar na drie stemmingen het lot over de bezetting van de tweede wethouderszetel. De eerste stemming leverde wel een wethouder op: de heer O. van Ewijk (PvdA), die zijn zetel in het college van B. en W. dus continueert. Hij kreeg zes van de elf stemmen. Veel ingewikkelder verliep de tweede stemming. Nadat er tot tweemaal toe geen voldoende meerderheid voor een kandidaat uit de bus was gekomen, moest burgemeester Hoftijzer gaan loten tussen de heren W. H. Ruiter kamp (prot. Chr. Actie) en de zittende wethouder E. van Blijderveeri (Ge meentebelangen Ingen), die beiden vier stemmen kregen. De heer Ruiterkamp werd bij de loting door de burgemeester aangewezen, zodat hi] het college van B. en W. completeert. Boeren partij-man A. W. H. Verkuyl moet dat vooral als een teleurstelling ervaren hebben, want hij had voor de stemming de heer Van Blij derveen bijzonder aanbevolen. Hij zei even eens sympathiek tegenover de kandi datuur van het nieuwe raadslid M. Berendse uit Ommeren te staan. Omdat de laatste verkiezingen een „ombuiging naar rechts", zoals hij het noemde, te zien gaven, leken hem de genoemde raadsleden het meest aan vaardbaar. Verkuyl waarschuwde min of meer tegen een uitslag, die anders zou uitpakken. „Wie anders stemt, neemt de volle ver antwoordelijkheid daarvoor op zich", sprak hij vermanend. Hij deed een beroep op de raadsleden geen „ach- terkamerpolitiek" te bedrijven. Wethouder Van Ewijk legde de woor den Van Verkuyl zonder veel com mentaar naast zich neer. „Het ls me echt niet de moeite waard om hierop in te gaan", argumenteer de hij. Burgemeester sprak aan het adres van de heer Van Blijderveen woorden van dank voor diens ver diensten, de gemeente Lienden in de loop van vele jaren bewezen. KG m m m m 0#0#0#00##00#00#0000000000# #0000 IHEe*4K 0 t tijdelijk van98voar IW 01 THEE

De Vallei | 1970 | | pagina 10