\ixons positie versterkt Senaat verwerpt vredesvoorstel Ook hwr bewaking Zuivering in Cholera breidt zich nog steeds uit Verzoening Praag gaat door Rijkspostspaarbank rente tot 7% NEDERLAND WAAKZAAM Spanje en K/S. gereed voor plastic hart RUSLAND REORGANISEERT TOEZICHT OP JUSTITIE Over de grenzen Elektrisch stadsautootje FEESTWEEK ZUTPHEN Arrestaties in smokkelzaak GG125 M Ontdekker L.S.D. waarschuwt Grieks uitgever veroordeeld Overstromingen India echte Braziliaanse show E STANDPUNT smL Watson zal worden uitgeleverd l)e cholera Van 5 t.m. 12 september a.s. D Parade en Tripoli WOtNSDAfe 2 iLi'icivioL^ i ii\j BEIROET Het Libanese dagblad l'Orient heeft de arrestatie gemeld van een twintigtal personen, die verdacht worden van medeplichtigheid bij de kwestie van het Amerikaanse vliegtuig dat zaterdag bij Baalbeck een belang rijke hoeveelheid hasjiesj aan boord nam en later op Kreta werd aangehou den. Het hoofd van de Libanese brigade tegen verdovende middelen, is naar Athene vertrokken in verband met het onderzoek, dat de Griekse politie heeft ingesteld na de arrestatie op Kreta van vijf passagiers van dit vliegtuig. De Libanese politie nam maandag 115 kg hasjiesj in beslag. De hasjiesj bevond zich in een auto, die per boot naar de Verenigde Staten zou worden vervoerd. Een verdachte is gearresteerd, naar een ander wordt gezocht. Beiden zijn Liba- nezen. Naar van welingelichte zijde in He- raklion verluidt maakten de vijf Amerikanen, die daar zaterdag werden gearresteerd, deel uit van een grote internationale smokkelorganisatie met vertakkingen tot in Napels en Amster dam. Zij stonden bij de internationale politie bekend als handelaars in verdo vende middelen en werden reeds lange tijd gevolgd. Drie van hen hebben mee gevochten in Vietnam. ADVERTENTIE 125 jaar groei in gelderland Ï¥1 Bezoek manifestatie GG 125 8 t/m 12 sept. a.s. Park Presikhaaf, Arnhem, nabij Europa-circuit groot parkeerterrein Gekombineerde trein-toegangsbiljetten ïfc Iedere avond amusement Folders en inlichtingen bij alle V.V.V.-kantoren, stations, Raif- feisenbanken in Gelderland en Roermondsplein 20, Arnhem. Tel. inl. 085-456F88, 433000 of 422442. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft met een meerderheid van 16 stemmen een amendement verworpen, waardoor president Nixon gedwon gen zou zijn geworden alle Amerikaanse troepen uit Indo-Chma terug te trek ken. Het z.g. „amendement om de oorlog te beëindigen", werd met 55-39 stemmen verworpen, hetgeen onmiddellijk door de republikeinse leiders werd uitgelegd als een vertrouwensvotum in het Vietnam-beleid van de president. De tegenstemmers spraken ook *an een overwinning, omdat 32 democraten en zeven republikeinen gestemd hebben voor het amendement dat een paar maanden geleden slechts een dozijn voorstanders had. Het amendement had de kraan van oorlogsgelden willen dichtdraaien en 31 december 1971 gesteld als de datum voor de volledige terugtrekking. „Deze Kamer ruikt naar het bloed", zei de democratische senator George McGovern die door vice-president Spi- ro Agnew is beschreven als de „archi tect van een plan om Amerika zijn eer ste militaire nederlaag te bezorgen". 34 republikeinen en 21 democraten sloten zich aaneen om het amendement te verwerpen. De afstemming kwam na een maan denlange controverse. De Senaat heeft later een aanvullen de militaire begroting van 19.2 miljard dollar goedgekeurd en het slot-resul- taat van een debat van vijf weken was een wet welke de positie van president in de meeste opzichten versterkt. De senatoren George McGovern en Mark C. Hatfield, die het amendement hadden ingediend, hebben gezegd, dat de stemmenverdeling liet zien hoe groot in de Verenigde Staten de ontevreden heid is over de lange en bloedige strijd in Zuid-Oost-Azië. „Dit amendement gaf de miljoen be zorgde burgers in dit oorlogs-moede land een standpunt waarmee zij zich konden verenigen", zo zei McGovern in de senaat. De senator, die de oorlog het wreed ste, meest barbaarse en domste conflict uit de Amerikaanse geschiedenis noem de, zei: „Iedere Senator in deze Kajner is gedeeltelijk er voor verantwoorde lijk. dat 50.000 jonge Amerikanen te vroeg de dood werden ingestuurd". Het verworpen voorstel van Hatfield en McGovern was een amendement op de toewijzingswet voor Defensie, waar op een bedrag van ruim 69 miljard gul den is uitgetrokken voor de aankoop en research van raketten, vliegtuigen en andere wapens. De tegenstanders zeiden, dat presi dent Nixon zich al bereid heeft ver klaard troepen uit Vietnam terug te trekken en een troepenvermindering in het komende voorjaar al heeft aange kondigd. Zij noemden het gevaarlijk, zowel voor de achterblijvende troepen als voor het verloop van het Vietnam- gesprek in Parijs, als Washington de regering in Hanoi met een definitief tijdschema tegemoet zou treden. Bo vendien zou volgens deze senatoren een overhaaste terugtocht, zonder voldoen de zekerheid van het Vietnam iserings- programma, kunnen leiden tot een bloedbad onder de burgerbevolking. Het felste verzet tegen het voorstel van Hatfield en McGovern kwam vori ge week van vice-president Spiro Ag new. GENèVE De uitvinder van de LSD heeft de gebruikers van het middel gewaarschuwd dat zij op de zwarte markt slechts onzuivere LSD kunnen krijgen. Dr. Albert. Hofmann, de Zwitserse scheikundige, die in 1943 LSD ont dekte, heeft op een internationale conferentie van 2000 farmaceuten uit 48 landen gezegd, dat „LSD reeds bij geringe warmte snel van samenstel ling verandert, zodat de zwarte markt geen zuiver produkt kan leve ren, ook al worden de ontdekkingen van industriële laboratoria gestolen". „Het is onmogelijk om de juiste dose ring te krijgen. Daarom is het zo ge vaarlijk". Hij zei dat de belangrijkste aanvoer voor de huidige hallucinatoire midde len uit Mexico komt, waar Indianen nog steeds geestverruimende drugs halen uit cactusplanten, enkele hen nepsoorten en d „goddelijke padde stoel". Dr. Hofmann voorspelde, dat het on derzoek naar de hallucinatoire mid delen zou voortgaan en dat het zou leiden tot beter inzicht in de psycho logie en de werking van de hersenen. BELFAST In de gemeente Lurgan in het Noordierse grafschap Armagh hebben katholieke en protestanten el kaar bestreden en bestookt met stenen en flessen. Dit gebeurde nadat ds. Ian Paisley er een toespraak had gehouden. Nog ter wijl de bijeenkomst duurde, begonnen de eerste stenen te vliegen. De gooiers waren klaarblijkelijk nationalisten die, volgens een Britse woordvoerder, erop uit waren om herrie te veroorzaken. Britse militairen hebben de rust her steld. Er werd niemand gewond of gearresteerd. Lurgan ligt op ongeveer 30 kilometer afstand van Belfast, de hoofdstad van de provindie. ATHENE Een gerechtshof heeft een gevangenisstraf van drie jaar, op gelegd aan een Atheense krantenuitge ver, doch 7,es maanden opgeschorst we gens dienst zwakke gezondheid. Constantijn Nicolopoelos, een van de drie mede-uitgevers van het dagblad Ethnos (Het Volk) die in april veroor deeld werden wegens overtreding van de ..wetten op de noodtoestand", werd vandaag vrijgelaten, maar bleef wel in het ziekenhuis. Hij wordt behandeld voor een long aandoening. 15 jaar geleden kreeg hij tuberculose. De hoofdredacteur van de krant Con stantijn Economides (75) werd om de zelfde reden als Nicopoelos vrijgelaten, een maand nadat hij was veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf. Een speciaal militair gerechtshof ver oordeelde vijf mensen van het dag blad en een voormalig parlementslid, omdat zij in Ethnos van het huidige kolonelsbewind door een burgerrege ring, om zich bezig te houden met het netelige probleem Cyprus. Het. militaire hof deelde gevangenis straffen uit van 13 maanden tot vijf jaar. Een week later staakte de Ethnos zijn publikatie. Op 29 september zal een hof van be roep het verzoek van de mannen om vermindering van hun straf in behan- delinge nemen. De Duitse politie heeft naar aan leiding van de gebeurtenissen rond de residentie van de Indonesische am- bassadeur in Nederland, de bewaking van de Indonesische ambassade te Bonn verscherpt. President Suharto zal vrijdag een staatsbezoek brengen aan West-Duitsland. Op de foto: de bewaking van de ambassade te Bonn. Op de topconferentie van de Organi satie voor de Afrikaanse Eenheid (O.A.E.), waaraan wordt deelgenomen door 41 delegaties, die ongeveer 300 miljoen mensen vertegenwoordigen, zijn de pogingen geslaagd om een verzoening tot stand te brengen tus sen Nigeria en de vier Afrikaans» landen, die destijds de afgescheiden Nigeriaanse provincie Biafra officieel hadden erkend. Nigeria heeft zich verzoend met Tanza- nië en Zambia, wete van de vier Afrikaanse landen, die het Biafraanse bewind in Oost-Nigeria tijdens de Ni geriaanse burgeroorlog hadden er kend. De verzoening werd bereikt op de sa menkomst in de Ethiopische hoofd stad van de leiders van de drie lan den. in aanwezigheid van keizer Hai- le Selassie, de president van Kame roen, Ahidjo, die voorzitter is van de topconferentie der Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, en de Keniase minister van Buitenlandse Zaken, Moengai. De twee andere Afrikaanse landen die Biafra erkenden waren Ivoorkust en Gabon. Of hiermee ook verzoening volgt is nog niet bekend. ÏA e O.A.E. verwerpt bij elke vergade- ring de blanke minderheid in Zuid-Afrika, en heeft op de laatste vergaderingen haar solidariteit mei Egyp'te betoond en geëist dat alle vreemde troepen van Arabisch grondgebied moeten worden terugge trokken. „Maar het is tijd", aldus de minister van Buitenlandse Zaken van Kenia, dr. Moengai, „dat we eens aan de CALCUTTA Volgens de laatste ge gevens hebben de overstromingen in het noordoosten van India deze zomer ten minste aan 37 personen het leven gekost. Aan de gevolgen ven cholera die na de ramp uitbrak zijn 50 personen over leden. Medio-juli traden in het genoemde ge- n 6. bied, na overvloedige regenval, de Bra- P AG e Tsjeeho-Slowaakse re- mapoetra en, haar zijrivieren buiten de In Essen heeft Ford in het kader van de strijd tegen de milieuvervuiling een elektrisch stadsautootje getoond. gering heeft de arrestatie bevestigd van Alois Poledniak, vroeger een vooraan staand parlementslid en hoofd van de filmindustrie, die ten laste gelegd wordt „de republiek te hebben ondermijnd". Hij werd half augustus gearresteerd. Onder zijn leiding heeft de Tsjecho-Slo- waakse filmindustrie veel successen in het buitenland behaald. In 1969 werd hij afgezet als directeur van de filmin dustrie. Andere vooraanstaande figuren die wegens politieke overwegingen gevan gen worden gehouden zijn: schaak grootmeester Ludek Pachman, de histo ricus Jan Tesar en Rudolf Battek, die vroeger zitting heeft gehad in de Tsje chische nationale raad. Zij hebben allen het bewind-Dubcek gesteund. Het is niet bekend wanneer de pro cessen tegen hen zullen beginnen. Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldt uit Praag dat daar voorbe reidingen worden getroffen voor poli tieke processen, o.a. tegen journalisten, die in groepen of afzonderlijk zullen moeten terechtstaan wegens artikelen welke zij in 1968 hebben gepubliceerd ten gunste van de liberaliseringsbewe- ging. Zij zullen echter vervolgd worden op grond van een wet, die in 1969 werd aangenomen. ADVERTENTIE SPAARBANK IIRII- IN VOLG 999-123 Uw Mumktnlnt b bekrnd o serie- en vol|nuT.n«r. Venrwl, OP de formulier»» voor Inke en brieven, die u een de Ccmrile de Rijlapailspeerbwik Modi. D* STAAT HÊÊrócrgl dl velt, door dt MUlfKlifiaiiriar.k heer door of krmch.tf nt i IA*. 9tmét Humtn ia .-vr A. L Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. Ill oevers. De overstromingen die toen ontstonden hebben ruim drie weken ge duurd. NEW ORLEANS Een federaal hof van beroep heeft het vonnis bevestigd van een rechtbank in Texas dat Charles Denton Watson uit Texas dient te wor den uitgeleverd aan Californië om te recht te staan op beschuldiging van moord in de Sharon-Tate zaak. Het hof verwierp Watsons redenering, dat niets bewees dat hij ten tijde van de Tate-moorden in Californië was. De uitlevering van Watson aan Cali fornië was opgeschort tot na de uit spraak over het door hem ingediende beroep. Watson wordt in Californië be schuldigd van zevenvoudige moord en samenzwering. Hij zal waarschijnlijk evenals de hippie-leider Charles Mason en drie meisjes die met hem medewerk ten tot de dood in de gaskamer veroor deeld worden. GENEVE In de Westafrikaanse staat Guinee heerst een cholera-epide- mie. Ruim zestig mensen zijn al aan de ziekte bezweken. Tenminste tweedui zend mensen lijden aan cholera. Deze verontrustende mededeling heeft de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève gisteren bekendgemaakt. De regering van Guinee heeft officieel niets meegedeeld over het uitbreken van cholera in het land. Het nieuws is over gebracht door twee deskundigen van de Wereldgezondheidsorganisatie, die pas uit Guinee zijn teruggekeerd. Volgens een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisatie is de toe stand in Afrika hoogst ernstig, omdat geen enkel West-Afrikaans land vol doende ervaring of middelen heeft om de ziekte afdoende te kunnen bestrij den. Het is zo goed als zeker dat de ziekte zich naar andere Afrikaanse lan den zal uitbreiden. In Frankrijk worden scherpe voor zorgsmaatregelen genomen op de vlieg velden. Alle luchtreizigers uit de Sow- jet-Unie. Perzië, Irak, Libanon, Libië, Syrië, Guinee en Tunesië moeten een bewijs tonen dat zij tegen cholera zijn Ingeënt. Als dit niet het geval is, moe ten zij zich ofwel onmiddellijk laten inenten of zich bereid verklaren vijf dagen in quarantaine te gaan de in cubatietijd vpor cholera. Duitsland heeft gebrek aan cholera-vaccin. In de afgelopen 48 uur hebben zich in Libanon vijf nieuwe gevallen van cholera voorgedaan, zo meldt een dag blad dat in Beiroet verschijnt. Maar volgens de regering zijn er, sinds vorige maand twaalf mensen symptonen van cholera vertoonden, geen nieuwe geval len bijgekomen. In Israël zijn tot nu toe 36 gevallen van cholera vastgesteld. Een Arabisch meisje overleed aan de ziekte. van 7 jaar DEN HAAG Bet ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft voortdurend telefonisch contact met de wereldgezondheidsorganisatie in Genève in verband met de cholerage vallen in het Midden-Oosten en in Afrika. Vooralsnog worden in Nederland nog geen maatregelen getroffen bij de aan komst van mensen op vliegvelden en/of havens. Conform de wens van de Wereldge zondheidsorganisatie blijven de Neder- laadsè autoriteiten wel waakzaam. Deze waakzaamheid houdt in, dat direct een geval, waarvan men vermoedt dat het cholera is, bij de daarvoor geëigende instanties wordt gemeld. ADVERTENTIE MADRID Een Spaanse medi sche ploeg niaakt zich gereed voor in het menselijk lichaam overbren gen van een hart van plastic. Dit wordt een Europese en misschien wel een wereldprimeur. Het is namelijk mogelijk dat mén op het hartinstituut van Texas de Spanjaarden nog voor is. Daar staat de vermaarde chirurg dr. Denton Cooley voor een derge lijk experiment gereed. Vermoedelijk zal in Spanje de operatie worden verricht door dr. Cristobal Martinez Bordiu, de schoonzoon van generaal Franco. Hij is de grootste deskundige van Span je op het gebied van de harttrans plantatie. Dr. Bordiu zal daarbij dan wor den bijgestaan door dr. Salvador Liotta, een in Madrid werkzame Ar gentijnse chirurg. Deze heeft sinds 1959 samen met zijn broeder, Do mingo, de mogelijkheid van het ma ken en het operatisch overbrengen van een hart van kunststof bestu deerd. Als iemand een plastic-hart heeft, moét hij ook beschikken over apparatuur, een kleine 5 kilo we gend, die de elektrische energie moet voortbrengen welke het bloed door het kunsthart pompt. In april 1969 heeft dr. Cooley ie mand van een kunsthart voorzien, een maatregel die als tijdelijk be doeld was. het werkte perfect, maar niet langer dan 64 uur, waarop de patiënt stierf. Volgens dr. Liotta wordt er op verschillende plaatsen in de wereld aan het bouwen van kunstharten gewerkt maar is dat van Madrid, al thans van Europa, het beste. Het hart van plastic, dat er uitziet als een zakje, neemt na de verwijde ring van het echte hart de plaats daarvan in de borstholte in. Er zitten twee buizen aan. Een wordt aangesloten op de aorta en de tweede verlaat het lichaam via de zijde en staat in verbinding met het „koffertje" dat het apparaat ver voert. dat de stroom opwekt die voor het doorpompen van het bloed zorgt. Dr. Liotta voorspelde dat deze energie nog eens zal kunnen worden geleverd door plutonium-238 en dat het apparaat dat dan voor de ener gie zorgt zeer klein is en ook in de borstkas kan worden aangebracht. Wat de kosten betreft, hart en koffertje komen thans op ongeveer 2 ton, maar als de produktie op gang komt kon dit worden verlaagd tot ongeveer 7.000, Een voordeel van het kunsthart is, zei dr. Liotta, dat men de polsslag Kan controleren op wijzers die zich op de apparatuur in het koffertje bevinden. Bovendien zou het li chaam geen pogingen tot „afstoten" gaan doen van een kunsthart, zoals dat wel tot nu is gebeurd met „ech te" ruilharten. SCHITTEREND PROGRAMMA en ATTRACTIEVE KERMIS DONDERDAG 10 SEPT a.s. 20.00 uur in Hanzehal (Dans. zang en muziek) Entree 6.50 Voorverkoop kaarten VW-kantoor Arnhem. HAILE SELASSIE volwassen worden toekomst gaan werken. Als ik hier volgend jaar kom, ben ik niet meer van plan om weer al die oude proble men te gaan ophalen". Laat elke president hier zijn steun uit spreken voor de economische groei van Afrika, groei die moge leiden tot economische onafhankelijkheid. De tijd is gekomen om meer te gaan doen dan resoluties aan te nemen waarin wij verwijten wat anderen doen". „Er moet", aldus Moengai, „ook meer aandacht worden besteed aan het bouwen van grote verkeerswegen door heel Afrika heen, die de Frans sprekende gebieden verbinden met de Engels-sprekende. Sedert 1964 hebben Tsjeeho-Slowakije, Frankrijk, België, West-Duitsland, de VS, de VN en de Wereldbank het probleem bestudeerd. Japan heeft aangeboden de bouw van een grote weg te financieren. Vrijwel alle gedelegeerden te Addis Abeba bijeen zijn van oordeel dat die wegen noodzakelijk zijn, en sommi gen vinden dat daar beter geld aan had kunnen worden besteed, dan aan studiedoeleinden. r kan ook kritiek worden verwacht op de Westerse landen, die zaken doen, of de minderheidsbevolking helpen van Rhodesië en Zuid-Afrika. en die wapens leveren aan dit laast.- genoemde land. Gisteren arriveerde te Addis Abeba de president van Tanzania, Julius Nve- rere, de eerste Afrikaanse leider die Biafra had erkend. Presedent Kaoenda van Zambia, die ook Biafra had erkend, was ook reeds vroeg gekomen. e O.A.E. komt thans voor de zeven de maal in topconferentie bijeen, en volgens een West-Afrikaanse waarnemer is de organisatie thans rijper geworden, zijn de vergaderin gen rustiger, wordt er minder ge schreeuwd en meer geluisterd en na gedacht, en worden er meer feiten aangevoerd als men iets bewijzen wil". MOSKOU Partij en regering van de Sovjet-Unie willen de strijd tegen de criminaliteit versterken door de in stelling van een overkoepelend ministe rie van Justitie. Die belangrijke besluit van het centrale partijcomité en de mi nisterraad is dinsdag in de Russische pers bekend gemaakl. Het toezicht op de justitiële organen berustte tol nu toe bij ministeries van de 15 Sovjet-repu blieken. In een toelichting op het besluit staat, dat „de Russische rechtspraak tot nu toe niet volledig heeft voldaan aan haar raak tot versterking van de socia listische rechtsorde en staatsdicipline en tot uitroeiing van de misdaad. Zij heeft onvoldoende contact onderhouden met staatsinstanties en te weinig aan dacht besteed aan de rechtsopvoeding van de bevolking". In het besluit worden o.a. strenge straffen geëist voor diefstal en volledi ge vergoeding van aan de staat toege brachte schade. Volgens politieke waarnemers ligt de nadruk op het streven naar een strak kere discipline bij de bevolking. Tevens worden rechtsinstanties aangespoord, „belangstellend"- te staan tegenover voorstellen en bezwaren uit de bevol king en de juridische hulp aan de be volking en de juridische hulp aan de bevolking te verbeteren. De nieuwe functionaris is de heer Vladimir Terebilof, een van de vier voorzitters van het opperste gereihts- hof. Het nieuwe ministerie van Justitie zal de rechtspraak, zoals die tot nu toe afzonderlijk werd toegepast in de 15 republieken of provincies van het land, onder centraal toezicht brengen. De maat regel is geno men om beter te kunnen optreden tegen de groeiende misdaad in het land, voornamelijk zoals die voorkomt onder jonge en zeer jonge mensen. Er is op de jeugd strenger po litioneel toezicht nodig. Er zijn te Moskou geen getallen over de misdaad bekendgemaakt, maar in de kranten heeft men in de afgelopen tijd talloze malen rapporten kunnen lezen over eorruptie en omkoping bij de re gionale justitiële instanties. TRIPOLI Kolonel Muammar, de voorzitter van de Libische revolutio naire raad, heeft bij een parade ter ge legenheid van de eerste verjaardag van de militaire staatsgreep, verklaard, dat Libië over de modernste wapens be schikt. Tijdens de parade in de hoofdstad Tri poli trokken Russische T-55 tanks en Brits en Amerikaans materieel door de straten, waar honderdduizenden men sen stonden te kijken. Franse Mirages vlogen in formatie boven de stad.

De Vallei | 1970 | | pagina 11