Veenendaals dagblad Vakbeweging: Verder gaan we niet Kabinet: Risico te groot Koningin wilde naar Wassenaar komen Miljoenen voor waterzuivering Buiten HOESSEIN ONTSNAPT AAN AANSLAG „Gedragen" zetel lekker lui 3w Treffer nachtmod» Suharto blijft in Den Haag Pinguïn kreeg pauw Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Moeders in aetie tegen verkeer Drenkeling spoorloos Mijnstaking in België Apollo-missies beperkt Britse satelliet niet in baan - ondanks 8 uur zoeken - Herfstmaand II i Zware strijd in Amman Buitenlanders verdacht van beroving Mercurius: Weer koopavond Re^en en wind Bur. voor redacts en administratie: Print Bern hard laan 28, Veenendaal, "P&tef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummer» 0,25; Abonnement t,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926-. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 2 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 204 Dit jaar f 400.- extra voor iedereen 9000000000000a DEN HAAG De centrale orga nisaties van werknemers en werkge vers zijn het eens over een extra loonsverhoging dit jaar van ten hoog ste vierhonderd gulden bruto. Hoe hoog dit extraatje precies wordt en in welke vorm het wordt uitbetaald, is een kwestie van overleg in de afzon derlijke bedrijfstakken. Dit resultaat werd gisteravond be reikt na vijf uur durende besprekingen in de Stichting van de Arbeid. De middenstands- en landbouworga nisaties staan uitdrukkelijk buiten het akkoord. Verder werd de Stichting van de Ar beid het eens over het probleem van de koppelbazen, de directe aanleiding tot de stakingen. Men wil het beschikbaar stellen van werkkrachten aan een ver gunning binden. De bestaande wet op de uitleenkrach ten moet zo worden veranderd dat er een eind komt aan ongewenst optreden door koppelbazen. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, zegt dat de vakbeweging geen steun zal geven aan looneisen die boven het gisteren bereikte akkoord uitgaan. De hoofdbesturen van de drie ver- voersbonden hebben de stakers in de Rotterdamse en Amsterdamse havens gisteravond opgeroepen hun actie te beëindigen. Gisteravond laat zijn de havenarbei ders per pamflet van deze oproep op de hoogte gesteld. AMSTERDAM De Nederlandse Waterschapsbank zal 9 september een 8 procents vijftienjarige obligatielening uitgeven van 20 miljoen. De koers van uitgifte zal op 7 september worden bekendgemaakt. Vervroegde aflossing is mogeljjk van 1 oktober 1981 af. De Waterschapsbank verzorgt de cen trale financiering voor de twaalfhon derd waterschappen in ons land. De snel toenemende vraag naar wa terzuivering heeft de waterschappen genoopt tot de bouw van kostbare zui veringsinstallaties. Dit jaar zullen de waterschappen 100 miljoen investeren. Daarom is de komende obligatie-uit gifte slechts een bescheiden voorloper van wat nog gaat komen. Tot 1967 zal alleen voor waterzuivering minstens 500 miljoen nodig zijn. lAoor een Gelders dichter, wiens 5 naam mij ontschoten is, wordt J J de herfst „de kroon van 't jaar" i; misschien is het v. Zeg- j 5 ken. Ik heb trouwens weinig voor- J 5 keur voor enige maand, al zou ik j 5 niettemin oktober met zijn sfeer en J kleuren als echte herfst"-maand prefereren. Zij heet terecht Aarzel- S maand beter dan het Duits klin- kende Wijnmaand omdat de na- J tuur als het ware aarzelt de win- 5 ter, het koude seizoen, in te gaan. j 5 Daarover komen we misschien over 'n week of vier nog wel te spreken. 2 September biedt heus genoeg at- t tracties ,om haar dankbaar te aan- 5 vaarden. We kijken b.v. met vreug- J 5 de naar de tooi der roomwitte bel- 5 letjes aan de thans bloeiende vos- J houden blijft. Die rode bos- of vos- 2 sebes heeft hangende trosjes van 5 rose-witte, porseleinachtige klok- t 5 jesbloemen. welke tegelijk met de struikhei bloeien en tegen oktober wijzigen in lakrode beziën. In de 5 S periode van de bronst der edelher- 5 V- l I vVf O U II' WV WÜ WWW J tje, meegenomen naar huis, vormt J een tastbaar souvernir aan een kruidige najaarsdag. Hoeveel scho- J ner en rijker moet echter de kort- 5 stondige pronk en opschik van de J 5 oneindigheid der toendra's om de 5 poolcirkel door het welige decor 5 van de onafzienbare vlakten met 2 de scharlaken bessen wel wezen 5 5 Geleidelijk glijden de zomerse 5 I dagen af. Aan de prunus rijpen de 1 5 groene kogeltjes allengs via rood 1 5 tot schoensmeer-zwart. De spreeu- 5 wen en lijsters komen er al eens 5 5 poolshoogte naar nemen, evenals naar de oranje kralen van de t 5 lijsterbes en het koraal van de 1 Geld. roos. de mei- en de sleedoorn. 5 2 sept. '70 A. B. WIGMAN J Op het Doelenplein te Rotterdam kwamen dinsdagmiddag 500 sta kende havenarbeiders bijeen om de situatie te bespreken. Een gaf pam fletten uit met de kop ..Kloos helpt ha venbaronnen" KAAP KENNEDY Dr. Thomas O. Paine, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, zal wel licht aankondigen dat twee van de nog resterende zes Apollo missies geen doorgang zullen vinden. Men zou het Apollo-programma nu in 1972 willen afronden. Te 7 uur houdt Paine in Washington een persconferentie. Het plan op 31 ja nuari de Apollo-14 te lanceren is ni«rt. gewijzigd. Dinsdag hebben de drie astronauten die de Apollo-14-missie zul len uitvoeren in het commandoschip, dat momenteel in een lagedrukkamer ligt in Kaap Kennedy, geoefend. De bemanning van de Apollo-14 be staat uit marinekapitein Alan B. She- par d, majoor van de luchtmacht Etuart Rossa en marinecommandant Edgar Mitchell. Shepard was de eerste Ameri kaan in de ruimte (1961). Met Mitchell zal hij nu landen op de maan in het Fra Mauro gebied. Dit gebied was ook het doel van de mislukte Apollo-13 missie. ADELAIDE De Engelse raket „Zwarte Pijl" is met succes gelanceerd van de basis Woomera in Australië maar heeft, ondanks het feit dat alle drie trappen ontbrandden, niet genoeg snelheid ontwikkeld om zijn 90 kilo sa telliet in een baan om de aarde te brengen. Dinsdag was de lancering wegens een mankement in het besturingsstelsel op geschort. Dt eerste lancering van een „zwarte pijl" was een mislukking, de tweede slaagde. VJ ZOETERWOUDE Circa tweehon derd huismoeders hebben dinsdag in Zoetervvoude een vreedzame demon stratie gehouden. Zij wezen passerende automobilisten met duidelijke op het wegdek geverfde letters erop „dat de dood op kinderen loert". Aanleiding van de demonstratie was dat eerder op de middag een kleuter ernstig werd gewond toen deze werd aangereden op een met stoplichten be veiligde oversteekplaats door een trac tor. die door het rode licht reed. De demonstranten wilden de overheid wijzen op het steeds meer voorkomende euvel van het negeren van rode stop lichten. De politie uit Zoeterwoude en Leider dorp hielpen de demonstrerende moe ders door het verkeer te regelen. In de gemeenteraadsvergadering van Zoeterwoude is dinsdagavond nog be sloten een commissie in het leven te roepen die de verkeersveiligheid bij ge noemde oversteekplaats nader zal be kijken. AMMAN (Jordanië) Koning Hoes sein van Jordanië is gisteren aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. De vorst, die op weg was naar het vlieg veld van zijn hoofdstad Amman, ten einde zijn dochter af te halen, die een bezoek aan haar moeder (Hoesseins eerste vrouw) in Caïro had gebracht, werd door Palestijnse guerrillastrijders beschoten. Het was dc tweede aanslag binnen drie maanden. Hoessein liep geen letsel op. Kort daarop braken in Amman ge vechten uit tussen Jordaanse regerings troepen en Palestijnse verzetstrijders. De hele avond duurden de gevechten voort en een deel van de nacht. Van ochtend was er even een kleine pauze, maar men verwacht elk ogenblik een oplaaien van de strijd. De Jordaniërs vochten met artillerie en mortieren. Zij drongen in het vluchtelingenkamp Wahdat binnen, waar de guerrilla strijders hun basis hebben. Ér moeten zeer veel doden zijn aan beide zijden, men spreekt van 30 a 40. Volgens de Jordaanse regering, heb ben de regeringstroepen de toestand geheel in handen. De toestand is nog verergerd, doordat de regering van Irak heeft gedreigd haar troepen die in Jordanië gelegerd zijn. opdracht te zulen geven, in te grij pen ten bate van de Palestijnen. Het gaat hier om 17.000 man. Ook Syrië zou een dergelijk dreige ment hebben geuit. De Palestijnen vragen met spoed een bijeenkomst van de Arabische Liga, de bijna al vergeten organisatie van Ara bische staten. Als woordvoerder van de Palestijnen fungeert op het moment Radio-Bagdad, dat in een hevige ether-oorlog is gewik keld met radio-Amman. De beschuldi gingen worden met het uur feller en ongenuanceerder. Het radioprogramma van de Palestijnen werd eerst door Caïro verzorgd, maar sedert Nasser en Arafat de El Fatah leider in conflict zijn geraakt over het aannemen van het Amerikaanse vredesvoorstel door Egypte en Jordanië is dat afgelo pen. Radio-Bagdad beweerde vannacht dat het verhaal van de aanslag op Hoessein door guerrillabenden verzonnen was om de regering een voorwendsel te geven voor de aanvallen van de Jordaanse re geringstroepen Radio-Damascus gaf een bericht door, dat het gebouw van het Palestijnse Rode Kruis door de Jor daanse artillerie zou zijn geraakt. GE FA STAP Het gehele conflict in het Midden oosten is nog geen stap dichter bij een oplossing gekomen. De Amerikaanse Senaat machtigde Nixon gisteren om Israël moderne straaljagers te verkopen en ander oor- logsmatereel. Een amendement van se nator Fulbright om deze machtiging te beperken werd verworpen. Zowel uit Amerikaanse a«Is Israëli sche bron kwam daarop het bericht dat dc VS reeds met wapen leveranties zijn begonnen. In de Israëlische regering heerst nog steeds grote verdeeldheid over de voorwaarden waarop men in New York met Egypte en Israël wil gaan spreken over een mogelijke vrede. Als gevolg daarvan, heeft Jozef Te- koa, de Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Nitk£ t:n tevens bij de vredebespreking'.'/T 'zijn J vertrek naai New York opnieuw uitgesteld. De kwestie is of men al dan niet een mili taire expeditie over het Suez-kanaal zal zenden, teneinde de nieuwe Egyptische stellingen voor het afvuren van de Sov jet te vernietigen. De „haviken" onder minister van De fensie Mosje Dajan zijn voor de actie, de ..duiven" onder minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban zijn van mening, dat de bestandsschendingen het gesprek in New York niet mogen hinderen, zeker niet zolang de VS Is raël het machtsevenement in het Mid den-Oosten garanderen. DEN HAAG Koningin Julia na heeft maandag op het punt ge staan persoonlijk in te grijpen in het Wassenaarse drama. Het kabinet-De Jong heeft de vorstin er slechts mei veel moeite van kunnen weerhouden, naar de bezette ambtswoning van de ambas sadeur te gaan. Het durfde het ri sico niet aan. De koningin had zich de gijzeling van het gezin van de Indonesische ambassadeur Taswin A. Natadinin- grat en zijn huisgenoten, zeer aan getrokken. Zij was ervan overtuigd dat de heetgebakerde Zuidmolukse bezet ters van de villa Wisma Duta niet zouden schieten op de vorstin, die ook zij hoog achten. De koningin meende daarom, zelf een einde te kunnen maken aan de gijzeling, voordat de bezetters hun Bezorgd dreigement zouden uitvoeren en een gijzelaar zouden doden. Koningin Juliana stelde zich ten slotte tevreden met de verzekering, dat zij voortdurend op de hoogte zou worden gehouden van de ontwikke lingen in en rondom de ambassa deurswoning. Die werden van nabij gevolgd door premier De Jong, mi nister Luns en prof. Beel. vice-voor- zitter van de Raad van State. De vorstin wilde na de bezetting alsnog naar Wassenaar gaan om am bassadeur en mevrouw Taswin per soonlijk haar gevoelens van medele ven over te brengen. Zij gaf te ken nen, het op hoge prijs te stellen om althans mevrouw Taswin te spreken. De Koningin heeft ook van di1 be zoek, na overleg met het ambassa deursgezin. afgezien. De heer en mevrouw Taswin zijn er van overtuigd, dat de Koningin zich het gebeurde in Wasseneer per soonlijk heeft aangetrokken. AMSTERDAM Verdacht van dief stal met geweldpleging zijn door de Amsterdamse recherche aangehouden de 32-jarige Belg J. V. en de 22-jarige Duitser M. V. Zij zouden in de nacht van zondag op maandag de 39-jarige S. in zijn woning in de Commelinstraat in de hoofdstraat hebben mishandeld en beroofd. Het tweetal was op uitnodiging van het slachtoffer met hem mee naar huis gegaan. Daar aangekomen zou er ruzie zijn ontstaan waarbij de verdachten geld eisten. Toen de man dit weigerde zetten zij hem volgens de politie een mes op de keel en mishandelden hem. Na hun slachtoffer op een stoel te hebben vastgebonden vulden zij twee koffers met goederen waaronder kleding, een pick-up en een busje met geld en verdwenen. S. wist zich later te bevrijden en waarschuwde de politie. Op het terrein van een graanhan del in 't Bild (St. Jacobiparochie) is dinsdagmorgen de driejarige Sjoerd Bijleveld overreden door een vracht auto met aanhangwagen. De vracht wagen reed onder de stortbak van een silo door. Toen de wagen stilstond, bleek de bestuurder dat hij een kind had overreden. ADVERTENTIE DEN HAAG President Suharto gaat niet naar Amsterdam. De Indo nesische president komt morgenoch tend 0111 elf uur aan op het vliegveld Ypenburg voor het staatsbezoek dat intussen van drie dagen Ls verschrom peld tot één dag. Het bezoek krijgt daardoor nagenoeg geheel het karakter van een werkbe zoek. President Suharto zal in elk geval besprekingen voeren met premier De Jong en de ministers Luns (Buitenland se Zaken) en Udink (Ontwikkelings hulp). De president zal ook de gedachten- wisseling hebben met de leden van de vaste commissies voor buitenlandse, economische, handelspolitieke en ont wikkelingshulpzaken uit de Eerste- en Tweede-Kamer. Hij zal voor de parle mentariërs een inleiding van twintig minuten houden. Met het gala-diner dat het Konink lijk paar de Indonesische gasten 's a- vonds aanbiedt in het paleis Huis ten Bosch, laat de bezoekdag weinig speling meer voor andere punten die oorspron kelijk op het programma stonden. Het voorgenomen bezoek aan Amsterdam is met alle andere punten geschrapt. Overwogen wordt president en me vrouw Suharto van Ypenburg per heli kopter naar Huis ten Bosch te vliegen. Verder wordt er aan gedacht de Neder landse parlementariërs te vragen in pa leis Huis ten Bosch met de heer Suhar to van gedachten te komen wisselen, In onderling overleg zal worden ge probeerd president Suharto zo min mo gelijk in het openbaar te laten ver schijnen. Het staatshoofd betreurt, de Indone sische gemeenschap in Nederland niet te kunnen ontmoeten. Hij stelt echter juist nu de gedachtenwisseling met le den van de Nederlandse parlement bij zonder on prijs, zegt men in de groep die president Suharto's komst in Ne derland voorbereidde. Het doel van het bezoëk is immers om toelichtingen te geven op de ont wikkelingen in Indonesië en te probe ren nog bestaande misverstanden uit de weg te ruimen, aldus een zegsman. President Suharto vertrekt vrijdag morgen naar Bonn waar hij de officiële gast zal zijn van bondspresident Heine- mann. Hij reist 6 september naar Losa- ka om er de topconferentie van niet gebonden landen bij te wonen. DEN HAAG Een Neptune van het marinevliegkamp Valkenburg en torpe- dobootjagcr Rotterdam hebben gisteren urenlang gezocht naar een drenkeling, die dinsdagmorgen tussen 7 en 9 uur ongeveer 60 mi jl ten noorden van Texel van de tanker „Texaco Gardies" over boord is gevallen. Ook werd op het vliegkamp De Kooi een hefschroefvliegtuig in gereedheid gehouden. Een strook van 25 mijl lengte en 10 mijl breedte is afgezocht, echter zonder resultaat. De Neptune en de Rotterdam hebben omstreeks half vijf hun zoekactie ge staakt en zijn op hun bases terugge keerd. De opsporingen hebben meer dan acht uur geduurd. Opgelucht en niet zonder trots neemt de CHU'er A. Hasselaar zijn zetel op om eindelijk te verhuizen naar de zijde van burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch van Amerongen. Na zeer chaotisch verlopen de batten rond de wethoudersbenoe ming opnieuw heeft Amerongen met een rechts college te maken werd het raadslid uit Overberg als wethouder benoemd naast de heer G. J. van Barneveld. Dat tot groot ongenoegen van de linkse groeperingen PvdA en VVD die dit jaar eens een door braak hadden willen forceren om een vertegenwoordiger van hun partij deel te laten uitmaken van het college. Toen de stemming de heer Has selaar als tweede wethouder had aangewezen pakte deze zijn plu chen stoel onmiddellijk op en schreed plechtstatig naar de tafel van B. en W. Met recht een .ge drag en" zetel >00000000000000000000000000000000» *00000000000000000000000000000000000k 000000000000000000 BRUSSEL In de kolenmijn in het Belgische plaatsje Zolder is in de afge lopen nacht een staking uitgebroken waaraan ongeveer 90 procent van het personeel deelneemt. Het initiatief tot de staking is genomen door „mijnwer- kersmacht". een organisatie die buiten de vakbonden om ijvert voor sociale verbeteringen voor de mijnwer kers, en het wordt gesteund door het permanent stakingscomité, een even eens buiten de bonden om, uit de mijn werkers voortgekomen organisatie. De stakende mijnwerkers hebben drie eisen. Ten eerste willen ze een produktiepremie van ruim vijf gulden per dag, verder eisen ze dat mijnwer kers gepensioneerd zullen worden na 25 jaar ondergrondse arbeid (op deze eis wordt speciaal de nadruk gelegd) en tenslotte vragen ze publikatie van ver gelijkende loonstudies die gemaakt zijn. De staking beperkt zich vooralsnog tot de mijn in Zolder. UTRECHT De jongerenraad van de bij het NVV aangesloten algemene bond Mercurius heeft de Amsterdamse consumenten in een pamflet gevraagd de koopavond op donderdag te negeren. Het winkelpersoneel moet daardoor vier uur per week langer werken". „Het winkelpersoneel staat er toch al slecht voor. maak het niet nog slech ter", aldus de oproep. AMSTERDAM Voor Artismen- 5 sen is het een allervreemdste ge- waarwording geweest toen zij op 5 een morgen op de Pinquinrots onder 5 een Humboldtpinquin een pas uit 5 het ei gekomen Pauw ontdekten. In Artis heeft men geprobeerd de- 5 ze merkwaardige geschiedenis te re- 5 construeren en men is tot de volgen- de conclusie gekomen. Een pauwhen, 5 loslopend in Artis, moet op de pin- 5 quinrots een geschikt plaatsje heb- 5 ben gevonden om te gaan broeden. De pauwhen legde een ei en ver- 5 liet de broedplaats, om ergens een 5 hapje te gaan eten of om wat in de omgeving rond te scharrelen. Tij- 5 dens haar afwezigheid heefl een 5 pinquin, blijkbaar broeds tot „over j haar oren" en niet in het bezit van een echtgenoot, het ei gevonden dat 5 ze zich toëeigende. 5 De pinquin heeft het ei trouw be- 5 broed. Na 28 dagen kwam het ei uit wat dat betreft moet de pinquin wat vreemd gekeken hebben want de broedduur van een Humboldtpin- i quin is 38 dagen. 0000000000000000000000000000000000000000000000000000009 Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Vanavond en vannacht regen. Mor gen wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Gematigde temperaturen. Ma tige tol krachtige, al en toe harde zuid westelijke wind. Morgen: zon op: 5.54; maan op: 8.40: onder: 19.24 onder: 19.48

De Vallei | 1970 | | pagina 1