Sleepdiensten gaan De kab i ?Bom'bij proces aan met vakbonden Rumoer om Artibus Zaak rechter R. voor Hoge Raad Vijftien agenten verwijderen vijf ex-studenten Meer wethouders in grote steden Westland exposeert T aptoe Delft Er komen telkens nieuwe chipsels, flutsels, wispers, nutsels en prad seis. Kaas uit het vuistje' doet daar niet aan mee. Mies in liet ziekenhuis Kelner hij vechtpartij gestoken Ontsnapte uit Zutphen meldt zieh erweer tegen arrest Werkspoorders kunnen bij NS terecht Minister Schiller naar Moskou Premier krijgt handtekeningen Twee CPN-ers in Amsterdam AMSTERDAM DE\ HAAG Drie jaar geëist WOtNSDA* 2 SEPTEMBER 1970 ROTTERDAM De Rotterdamse ha vensleepdiensten hebben een kort ge ding aangespannen tegen de drie er kende vakbonden van vervoersperso- neel. De Rotterdamse rechtbank zal het geding vanmiddag behandelen. De Vereniging van sleepdienstonder- aemers voor de stad Rotterdam staat op het standpunt dat de vakbonden een onrechtmatige daad hebben begaan. Zij hebben zich geplaatst achter een sym pathiestaking in een bedrijfstak waar geen sprake van onrust was, zegt zij. In de havenstaking is nog geen spoor van verandering te merken. Onvermin derd staken in Rotterdam 16.000 en in Amsterdam 4500 man. In de metaalindustrie gingen gisteren elf bedrijven met 5000 man weer aan het werk. Gisteravond waren in het Waterweggebied dertien ondernemin gen met een dikke 15.000 man nog niet aan het werk. Daarbij moeten nog eens 2300 man van de werf. De Schelde in Vlissingen en 600 van de duizend man van de werf Boele in Bolnes worden geteld. De woensdagochtend brak op deze manier aan met nog ruim 38.000 bij de stakingen betrokken werknemers. Verscheidene bedrijven, zeggen de vakbonden, kwamen niet tot werken door intimidatie en grovere manieren van kleine groepen stakers. Bij de KNSM en de Transport Ferry Service, beide in Rotterdam, werden directies en UTRECHT Op de reeds herhaalde lijk door conflicten geteisterde Utrecht se academie voor beeldende kunsten Artibus is dinsdagochtend het nieuwe cursusjaar bijzonder roerig begonnen. Maar liefst vijftien politieagenten met vijf surveillance-auto's en twee over valwagens moesten er aan te pas ko men om vijf ex-studenten te verwijde ren, die ondanks een verbod van het academiebestuur, toch het academiege bouw waren binnengegaan om de les sen te volgen. De jongelui, vier jongens en een meisje, behoorden tot de groep van 22 progressieve studenten, aan wie enige tijd geleden door het bestuur de toe gang tot de academie was ontzegd, om dat zij zich zouden hebben misdragen tijdens begin dit jaar gevoerde demo- c ratiseringsacties Voor het academiegebouw aan de Plompetorengracht hadden zich tegen negen uur, het tijdstip waarop de les sen moesten beginnen ongeveer 150 studenten verzameld, onder wie de vijf ex-leerlingen. Ze konden echter om ne gen uur geen van allen naar binnen. De deuren van het gebouw bleven herme tisch gesloten, omdat, naar adjunct directeur F. Koot later verklaarde, de schoolleiding bang was dat wanneer de 150 studenten zouden worden toegela ten ook de vijf betrokken jongelui ..il legaal" de school binnen zouden glip pen. Toen een van de weggestuurde studen ten, Co Bontrop. aanbelde en de heer Koot vroeg of hij de lessen zou kunnen volgen gaf de heer Koot hem glimla chend te verstaan dat dat niet mogelijk was. Om kwart over negen echter belden de studenten opnieuw aan en toen slaagden zij inclusief de weggestuur- den er in het schoolgebouw binnen te komen. Hierna alarmeerde de con ciërge de politie met het verzoek de illegale studenten te verwijderen. Toen die tenslotte verscheen was het niet eenvoudig om hen uit de in de gangen en op de trap samengeschoolde menigte studenten te verwijderen. De heer Koot. pas sinds enkele maanden aan de academie werkzaam, kende de weggestuurde studenten na melijk niet van gezicht en tenslotte moest een ander er aan te pas komen om uit te vinden wie er nu eigenlijk moesten worden weggestuurd. Om tien uur echter zaten de vijf jonge lui. die zich zonder al te veel tegen stribbelen, maar onder luid protest van de overige studenten lieten wegleiden, in de arrestantenwagen. Tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt we gens het zich ongeoorloofd bevinden in een lokaliteit. kantoorpersoneel gedwongen het be drijf te verlaten. Als gevolg van schermutselingen bij de poort van de Rotterdamsehe Droog dok Maatschappij moesten enkele werkwilligen zich in een ziekenhuis la ten verzorgen. In het Waterweggebied lagen gister avond dertien bedrijven in de metaal sector plat. De directie van Verolme nam gister middag het besluit dat koppelbazen die niet aangesloten zijn bij een van de bedrijfsverenigingen in de metaalindus trie vanochtend niet meer welkom zijn op het bedrijf. Het gaat om koppelba zen die samen ongeveer tweehonderd man leveren. Als op Rozenburg de staking voort duurt. dreigt de mogelijkheid dat zater dag de receptie voor het personeel niet doorgaat ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van de heer Cornells Verolme. De Metaalbedrijfsbond NVV is giste ren op een aantal bedrijven begonnen met kleine groepjes werknemers het probleem te bespreken. Men meent, dat dit verhelderend werkt. De heer A. Schravemade. districts- bond NVV is van mening dat. voor vele bedrijven formidabele catastrofes te verwachten zijn als de staking lang gaat duren. Hij zei. ,,Dan is wellicht een advies van de commissie-Winse- mius niet meer nodig. Dan is de zaak al gesaneerd". Intussen is de wachtende koopvaar dijvloot voor Hoek van Holland aange groeid tot meer dan honderd schepen. De schepen die bederfelijke lading, zoals vlees en fruit in de ruimen had den zijn naar andere havens uitgewe ken. Voor sommige opvarenden bleek het nodig naar de wal te gaan. Zij maakten daarbij gebruik van sleepboten, van vaartuigen van het loodswezen en van de reddingboot in Hoek van Holland. AMSTERDAM Dinsdagmiddag wer den overal de nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd. U ziet hoe tijdens het afleggen van de zuiveringsbeloften alle raadsleden in de Amsterdamse gemeenteraad opstonden. Alleen de Kabouterfractie blee.f zitten. ZUTPHEN Va* de vijf gevange nen die nog voortvluchtig zijn sinds hun ontsnapping zaterdagnacht uit het Zutphense Huis van bewaring heeft de 23- jarige A. H. B. ujt Deventer zich ge meld. DEN HAAG - Met een „schriftuur" van zestien merendeels pietepeu terige punten heeft de Haagse advo caat mr. A. Mout gisteren voor de Ho ge Raad het arrest aangevochten, waarbij het Haagse gerechtshof de Haarlemse rechter mr. H. G. R. (61) twee maanden gevangenisstraf opleg de. Er moesten heel wat politiemannen aan te pas komen om vijf illegale studenten het gebouw uit te krijgen. Hot hof had bewezen geacht dat mr. Rambonaiet „in ernstige mate onvoor zichtig heeft gehandeld, dat hij onder invloed van alcoholische drank, rijden de in een auto op banden, die, naar hij wist, aan vernieuwing toe waren en al le vier in slechte staat verkeerden, ge slipt is op het, naar hij wist, slipge- vaarlijke wegdek van de Zuiderhout- laan" in Haarlem en dat daardoor een achttienjarige bromfietser was omgeko men. Behalve twee maanden gevangenis straf had het hof daarvoor ook nog HILVERSUM Mies Bouwman is maandag in het St. Jansziekenhuis in Laren ter observatie opgenomen. Zü voelde zich al een hele tijd niet lekker. De doktoren hebben nog niet kunnen achterhalen wat-Mies Bouwman man keert. De voorbereidingen voor een serie nieuwe „Een van de acht"-shows, die de VARA het komend seizoen zal gaan uit zenden en die door Mies Bouwman zul len worden gepresenteerd, gaan voor lopig normaal door. UTRECHT Ongeveer 400 van de 900 personeelsleden van de ten dode opgeschreven afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht hebben tot nu toe belangstelling getoond voor een functie bij de Nederlandse Spoorwegen. In de afgelopen weken zijn drie groepsbijeenkomsten gehouden, die door ongeveer 350 Werkspoorders wer den bezocht. Ze werden in deze bijeen komsten voorgelicht over de mogelijk heden bij de NS. Daarna konden zij zich aanmelden voor een individueel gesprek. Van deze mogelijkheid hebben 400 Werkspoorders gebruik gemaakt. Deze week worden de individuele gesprek ken met functionarissen van de afde ling personeelszaken van de NS beëin digd, waarna de sollicitatieprocedure kan beginnen. Een woordvoerder van de NS verklaarde, dat met name in de NS- werkplaatsen veel vacatures zijn, zodat snelle plaatsing mogelijk is. Voor de in directe functies („witte boorden"-func- ties) zal de procedure wat langer duren. Verwacht wordt dat over ongeveer drie weken bekend zal zijn hoeveel perso neelsleden van Werkspoor uiteindelijk bij de NS hebben gesolliciteerd. De bedoeling is dat indiensttreding bij de NS meteen plaats vindt. Indien de betrokken werknemers in verband met de afwerking van de lopende spoorwegorder voorlopig bij Werkspoor nog niet kunnen worden gemist, zal de NS deze werknemers uitlenen aan Werkspoor. BONN De Westduitse minister van Economische Zaken, Schiller, zal op 23 en 24 september te Moskou besprekin gen met de regering der Sovjet-Unie voeren. Hij is hiertoe uitgenodigd door de Sovjet-minister voor de Buitenlandse handel, Patolisjef. Men hoopt dat de besprekingen zullen leiden tot de uit breiding van de handel tussen de twee landen. twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd. Het eerste punt, dat mr Mout ter sprake bracht, was dat in de tenlaste legging de rechter was verweten, dat hij ..roekeloos in botsing" was geko men. „Dat is een zimedig begrip, want bot sen is mechanisch, dat is geen menselij ke gedraging en kan dus niet roekeloos zijn". Volgens mr. Mout zou de rechter wel kunnen worden verweten dat hij door roekeloos rijden de dood van de brom fietser had veroorzaakt, „maar blijk baar kon het openbaar ministerie dat niet bewijzen en heeft hel daarom een soort rookgordijn gelegd". Als tweede juridische haarkloverij bracht mr. Mout naar voren dat, toen de zitting van het hof tijdelijk was ge schorst, de getuigen niet opnieuw wa ren opgeroepen. Ook meende de Haagse advocaat dat de twee Haarlemse verbalisanten niet met het blote oog hadden kunnen beoordelen, of de banden van de auto van de rechter onvoldoende profiel hadden. Er zouden bovendien verschei dene tegenstrijdigheden in het arrest van het Haagse hof zitten, waardoor het zou moeten worden vernietigd. Volgens de cassatiepleiter stond ook niets in de bewijsmiddelen waaruit bleek dat de rechter onvoorzichtig en onoordeelkundig had gereden. Immers, zo betoogde mr. Mout, men kan ook met afgesleten banden op een gladde weg nog wel voorzichtig rijden. Mr. Rambonnet hoorde het, gekleed in grijs streepjespak met vest, rustig aan, ingezelschap van de twee advoca ten die hem bij de eerdere behandelin gen van zijn zaak hebben bijgestaan, de advocaten B. Stokvis en W. van Empel. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. J. Remmelink. zal 14 septem ber reageren op het betoog van mr. Mout. ..Conclusie nemen", zoals dat. heet. NAALDWIJK Westland promotion 70, de grote expositie in het nieuwe ge bouw van de veilingvereniging „W'est- land-Noord", benevens de handelsbeurs W'ehaté en de beurs voor de midden stand, zijn dinsdagmorgen in Poeldijk, gemeente ^'onstei. officieel, geopend door ir. J. W. Welling, directeur gene raal van de landbouw Het was tevens de officiële inge bruikneming van de grootste veilingter reinen van Europa, die reeds sinds ja nuari van dit jaar in dienst zijn. De heer Welling verklaarde respect te hebben voor de veilingbestuurders om dit alles tot stand te brengen. Dat men door de samenwerkng dit heeft verkregen, is een gelukwens waard. Men ziet aan de vraagzijde een sterke concentratie, waarbij de aanbodzijde zich moet aansluiten. Dit is hier op uitstekende wijze tot werkelijkheid gebracht. Hij zei te ho- jpen, dat door de nauwere samenwer king met de handel de beste resultaten verkregen zullen worden. De heer Wel ling noemde enkele voorbeelden van veilingen in ons land, waar meer con centratie gewenst is. Bij deze veilingen in het Westland een totale omzet te verwachten van plusminus 95 miljoen gulden. Bij de meeste veilingen zijn de omzetten heel wat lager en worden pogingen aange wend tot meer concentratie te komen. Men kan' zich aan deze veiling spie gelen om het gewenste resultaat te verkrijgen. Met een kleiner aantal vei lingen kan meer tot stand komen dan met een groter aantal. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In honderden ge meenten van ons land zijn gisteren de begin juni gekozen raden voor het eerst officieel bijeengekomen met als belangrijkste agendapunt: verkiezing van de wethouders. In enkele gevallen zoals in Amsterdam is de eerste vergadering van de nieuwe raad met enkele incidenten gepaard gegaan. In tal van genieenten is besloten het aan tal wethouders te vergroten om het steeds groeiende werk de baas te kun nen. Amsterdam en Rotterdam bijv. hebben nu officieel besloten een acht ste wethouderszetel te creëren; Den Haag en Utrecht krijgen zeven wet houders (tot dusver zes). In Breda konden geen wethoudersverkiezingen plaatsvinden omdat de nieuwe ge meenteraad niet in functie kon treden als gevolg van een door een lid van de vorige raad niet herko zen bij de Kroon ingediend beroep tegen „de toelating van de helft van de raad althans tegen de toelating van tenminste iedere benoemde die geen deel uitmaakt van de 31 augustus nog m functie zijnde raad". Na een vier uur durend debat heeft de gemeenteraad van Amsterdam als wethouders gekozen de heren W. Polak Phzn., L. J. Kuypers en Han Lammers (allen PvdA), H. Verhey en drs. R. var. der Velden (CPN). Th. B. Rossen (KVP) en mr. J. Bootsma (AR). De heer Polak volgt zijn partijgenoot dr. P. J. Koets op als loco-burgemees ter. De raad heeft nog van alles gepro beerd om de heer G. Hamm (VVD) op nieuw in het college te krijgen, maar deze bedankte omdat zijn fractie geen prijs stelt op deelneming aan het nieu we college (de VVD had gesteld: twéé zetels of géén). Zodra GS van Noord- Holland akkoord gegaan zullen zijn met de instelling van de achtste zetel zal de „extra" wethouder gekozen worden. De installatie van de raadsleden ging in Amsterdam met enig tumult gepaard toen de 16-jarige Kees Hansen van de publieke tribune af luid protesteerde omdat hij op grond van zijn leeftijd niet als Kabouter-raadslid geïnstalleerd kon worden. „Velen hebben op mij ge stemd, ik ga niet weg voor ik als raads lid geïnstalleerd ben", riep Hansen. In Rotterdam, waar de verkie zing officieus tijdens het vooroverleg al ..afgerond" was. hebben de socialisten verdeeldheid laten zien; al bij het voor overleg stonden de meningen in deze fractie nogal fel tegenover elkaar. Het nieuwe Rotterdamse college van wethouders bestaat uit de socialisten drs. J. Reehorst, H. W. Jettinghoff, drs. •I van der Ploeg en H. van der Pols, de VVD-er mr. H. C. G. L. Polak, de KVP-er G. Z. de Vos, de AR J. Worst en de CH drs. H. J. Viersen. Ook in Den Haag was de wethou dersverkiezing rond voor de raad giste ren voor het eerst officieel bijeenkwam. Daar hebben in het college zitting ge nomen: drs. H. J. Wilzen, W. H. A. Nuy en P. Vink (PvdA), mr. A. J. Dankel- man en F. D. Bastet (WD), H. F. Hap- pel (KVP) en B. Bol (prot.-chr.). Maan dag was de goedkeuring van GS van Zuid-Holland om het wethouders-aan tal op zeven te brengen binnengeko men. In Utrecht is de AR door interne moeilijkheden buiten het college komen te staan; in plaats van de anti-revolu tionair G. A. Bakker werd de D'66-er mr. H. J. Zeevalking gekozen. De ande re wethouders van de Domstad zijn: mr. J. Bransen en W. J. Vergeer (KVP), C. Pot, T. Harte veld en W. A. Kieboom (PAK) en mr. A. Looten (VVD). Ook in Haarlem heeft een D'66-er zijn intrede in het college gedaan. In Leiden, waar het PAK 16 van de 39 raadszetels bezet, weigerde deze fractie een wethouderszetel: in de verkiezings periode had het PAK laten weten slechts in het college zitting te zullen nemen als het PAK daarin een meer derheid zou krijgen. DEN HAAG Een delegatie van de Stichting Door de Eeuwen Trouw, heeft dinsdagavond in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag een volkspetitionnement met ongeveer 100.000 handtekeningen over handigd. Daarin wordt van de Nederlandse re gering gevraagd er bij president Su harto van Indonesië tijdens het staatsie- bezoek op aan te dringen dat Indonesië recht zal doen wedervaren aan de vol ken van de Zuid-Molukken en Weste lijk Nieuw-Guinea door deze in de ge legenheid te stellen zich in volledige vrijheid en onder internationaal toe zicht over hun staatkundige toekomst uit te spreken. Dit is ten aanzien van beide volken in door Nederland en Indonesië gete kende verdragen vastgelegd, zo wordt in het petitionnement gesteld. Dinsdagmiddag is brand uitgebro ken in de boerderij van de land bouwer G. Peeters te Maasbree. De bo venverdiepingen van de stallingen, schuur en woonhuis zijn uitgebrand. Enkele varkens kwamen in de vlammen om. DELFT Een student is dinsdag aangehouden in verband met het plaat sen van een projectiel op de markt in Delft. Het is de 19-jarige M. J. uit Delft. Hij had twee scholieren bij rich, 13 en 14 jaar oud en afkomstig uit Delft en Pijnacker. Het plaatsen van wat vermoedelijk een rookbom was werd opgemerkt door een voorbijganger. Het vreemde gedrag van de student en de scholieren was voor hem aanleiding de politie te waar schuwen. Kort nadat de scholieren wa ren gearresteerd kon de student worden aangehouden. De politiein Delft heeft dinsdagavond kort na het begin van de Taptoe-uit voering vier personen gearresteerd. In de auto waarmee zij nabij de markt arriveerden lagen twee pakketten met in totaal 14 forse rookbommen en sta pels famfletten. De pamfletten waren ondertekend met "afdeling buitenland Politeai". De arrestanten weigeren elke verkla ring. Het is daarom niet duidelijk of zij de bedoeling hebben gehad de Taptoe te verstoren dan wel acties te onderne men tegen het bezoek van de Indonesi sche president aan ons land. De betrokken jongelui zijn de 19-jarige J. B. uit Rotterdam en de even oude L. de W. uit de Maasstad. Voorts de 21-jarige N. A. uit Pijnackèr, die ook zijn beroep weigerde op te ge ven en dé 18-jarige R. van S. uit Delft. Laatsgenoemde werd later qangehou- den. In verband met de plaatsing van de rookbom op de markt, dinsdagmiddag, had de Delftse politie die avond extra personeel in burger ingeschakeld. Even na 9 uur arriveerden de jongelui met hun auto op de Beestenmarkt. Ze ge droegen zich na de wagen te hebben verlaten zo merkwaardig dat de politie posten rond het tapttieterrein werden geallarmeerd en de jongelui snel kon den worden gearresteerd. Het in hun auto gevonden materiaal zal voor een onderzoek worden overge bracht naar het gerechtelijk laborato rium. ROTTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag tegen de 18-jarige Rot terdammer Bertus V. wegens doodslag een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest geëist. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van 1 op 2 mei in cafetaria Adee op hei Noordplein in Rotterdam de 25-jarige kelner Jitse V. met een knipmes in het hart te hebben gestoken. De kelner overleed onmiddellijk. In het overvolle cafetaria was het in dertijd moeilijk na te gaan wie de do delijke 9teek had toegediend. Iedereen die aanwezig was werd gehoord. Gla zenwasser Bertus V. werd als verdachte in verzekerde bewaring gesteld. Het mes behoorde hem toe. Hoewel nie mand het hem had zien gebruiken. Bertus V. zei op de zitting zich niets meer van het gebeuren te herinneren. Alleen wist hij nog dat hij zich door Jitse V. belaagd had gevoeld, omdat de ze aanstalten leek te maken een kopje in zijn richting te gooien. Volgens omstanders kwam het daar op tot een vechtpartij, waarbij ook de oom en tante van de glazenwasser be trokken waren. Kort daarop viel Jitse V. levenloos neer. De oom en tante van de glazenwasser konden volgens de officier van justitie niet schuldig zijn, aangezien zij bij de vechtpartij betrokken waren geweest en daardoor geen gelegenheid gehad zouden hebben om te steken. De officier was van mening dat Ber tus de opzet had gehad de kelner te doden, aangezien de steek recht in het hart was toegediend. Hij achtte de glazenwasser sterk ver minderd toerekeningsvatbaat voor zijn daad door het gebruik van alcohol. Verdachte had na het gebeuren een al coholpromillage van 1,25 in zijn bloed. O Bij een bedrijf songeluk bij een houtverwerkende industrie in Eind hoven, is de 54-jarige A. C. Klaassen uit Eindhoven omgekomen. Hij werd getroffen door een boomstam van 31(4 ton die uit de tang van een kraan gleed. ADVERTENTIE Elke dag komen er nieuwe hapjes bij om uit het handje te eten. Dat is best leuk allemaal, maar 'kaas uit het vuistje' denkt niet aan verandering. Sinds 1236, toen Egidius van Gouda als eerste 's avonds naai de keuken ging om met zijn ponjaard een forse plak af te snijden, is er mets nieuws verzonnen. Hoeft ook niet. Casimir Vreedenburgh zei het in 1628 al zo mooi: 'De caes uy t den vuysfcjen vraagt genen cock, men neme syn mes en snyde enen broek.' Zois het. Zoblijft het

De Vallei | 1970 | | pagina 6