Lof voor optreden van ministers Mars naar de RAI Inlichtingen zijn onderschat ÉP DRAKA Duizenden tegen Suharto's komst naar Nederland Discussie over Wassenaar in Tweede Kamer Zomer was zonnig en vrij warm hebben me verwend Dr. Metiarv begreep premier De Jong verkeerd Indonesische Veiligheidsdienst Steunfonds voor nabestaanden hoofdagent Vals diploma van Ajax gebruikt f200,- boete Kinderen spelen met lueifers schuur we» Het kan verkeren... GOED DAT ER POLITIE IS. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 SCHADE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" WAARDERING GESPREK ONGERUST Mevr. Taswin: SCHULD Die uitslovers! Ik kon geen geluid uitbrengen... BEERNINK: B.V.D. HEEFT NIET GEFAALD Na de extra zitting van de Twee de Kamer over de gebeurtenissen in de residentie van de Indonesische ambassadeur, plaatsten minister Luns premier De Jong en KV P-fractievoor zitter Schmelzer nog enige kantteke ningen. DEN HAAG ..Het gewelddadige optreden van de Ambonezen in het huis van ambassadeur Taswin in Wassenaar was voor ons geen verrassing." Dit zeggen Indonesische veiligheids functionarissen. „Wij hadden al weken geleden aanwijzingen dat de Ambone zen tot lijfelijk geweld zouden over gaan en zelfs gebruik zouden maken van wapens." We wisten alleen niet waar en wan neer ze zouden toeslaan. Onze inlichtin gen zijn via de daarvoor bestemde ka nalen doorgegeven aan dë Nederlandse' autoriteiten en naar het presidentiële paleis in Djarkarta." In Indonesische kring bestaat de sterke indruk dat de inlichtingen zijn onderschat. „Daarom zijn van meet af aan garanties gegeven voor de veilig heid van president Suharto," zegt men. „Toch gebeurt maar zoiets als in Was senaar." ..Maar wij kennen de Ambonezen. Wij weten dat ze voor niets terugdein zen. Wij hebben ook aanwijzingen dat er nog meer wapens zijn onder de groep die ons vijandig gezind is. De wapens komen uit Antwerpen." De Indonesiërs wijzen op de aanslag die in juli 1966 ook door Ambonezen is gepleegd op het ambassadegebouw aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. Er werd brand geslicht. De Nederlandse regering vergoedde toen een schade van zeventigduizend gulden. Die aan de ambtswoning wordt voorlopig op enkele tienduizenden gul dens geraamd. Ook bij de brand in de ambassade was de eerste conclusie van de Neder landse politie en brandweer, dat de oorzaak een sigarettepeukje was, zegt men in Indonesische kring. „Een van onze diplomaten ontdekte toen, dat brandende flessen met olie door de ra men waren geslingerd." In de tuin zijn toen nog volle flessen gevonden en katoen dat als lont dienst had moeten doen. De daders zijn later gearresteerd op een rapport dat de Indonesische ambas sade al weken ervoor had toegezonden aan het ministerie van Buitenlanse Za ken op het Plein. De rapport bevatte eveneens informaties over de dreigende actie. (Van onze weerkundige medewerker) |}e zomer van 1970 was zonnig, vrjj warm en iets te droog. Vanuit va kantiestandpunt bekeken boden juni en de tweede helft van augustus hoogte punten. Juli was de regenachtigste en koelste van de drie, maar de bouwvak vakantie viel niet in 't water. De Bilt registreerde met 650 zon- uren (normaal 608) het stralendste zo merweer sinds 1959 (toen 797 uren). De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt was met 16.8 C 0.4 graad boven normaal. In de vorige zomer werd 17 waargenomen. Ook nu weer was juni de uitblinker (17.6) en juli de achterblijver (14.7). Het aantal zomerse dagen in De Bilt was 24 tegen 19 normaal. Juni leverde 19 zomerse dagen, juli 3, augustus 7. Vorige zomer was er een minder. Augus tus was in midden-Nederland zeer droog. De Bilt ving 25 mm regen op te gen 88 normaal. Deze eeuw waren er slechts drie augustusmaanden bij, die nog droger waren. Totale neerslag in de meteorologische zomer te De Bilt 210 mm d.i. 131 mm onder normaal. Uit de ambtswoning van ambassa deur Taswin blijkt tijdens de bezetting te zijn gestolen: 25 duizend gulden, een paar honderd dollar en een aantal pon den sterling. Achtduizend gulden be hoorde toe aan dr. Hasan die bij de ambassadeur logeert. De rest verdween uit een tas van mevrouw Taswin. De secretarissen van de ambassadeur verloren hun horloges. De verdwenen horloges en het geld waren gisteren nog niet terug. Ambassadeur Taswin had overigens ontvoerd moeten worden. Dat stond ook in het rapport van de Indonesische vei ligheidsfunctionarissen. Dit mislukte doordat de ambassadeur uit het zes me ter hoog staande raam van de eerste verdieping sprong, omdat hij wist dat de Ambonezen het op hem hadden ge munt. Zijn zoon Priagung (13) liet zich langs de regenpijp naast het raam omlaag glijden, maar liep precies in de armen van de Ambonezen. Ambassadeur Taswin vierde maandag zijn 48ste verjaardag op de heel geble ven eerste verdieping van zijn villa Wisna Duta, in intieme familiekring. Op de ambassade liet hij 's avonds een grote taart bezorgen. ADVERTENTIE VEL DEN HAAG Regering en Twee de Kamer hebben gisteren hun af schuw uitgesproken over de Zuidmo- lukse overval in Wassenaar, waarbij een agent werd gedood en het leven van gijzelaars enige nren lang aan een zijden draad heeft gehangen. Toch was er verschil in benadering. De Kamer wilde met name haarfijn weten hoe het mogelijk was dat de be waking van de ambtswoning van de ambassadeur zo summier kon zijn. De DS'70-er Goedhart zei het heel concreet: „Ik vraag mij af, welke waar de wij moeten hechten aan een BVD waarin wij elk jaar weer miljoenen guldens besteden". Het antwoord van minister Beerniink (Binnenlandse Zaken) was niet minder direct: „De BVD heeft niet gefaald. Met het oog op het bezoek van president Soeharto is de dienst bijzonder actief geweest. Noch rgerinb, noch BVD heeft evenwel iets iemerkt van voorte kenen van een gewapende aanslag. Wij hebben die niet voorzien". Minister Beernink wist ook niets af van telefonische waarschuwingen. Hij noemde burgemeester Geertsema van Wassenaar de eerst verantwoordelijke voor de bewaking maar zei er wel bij, dat er van tevoren overleg Was ge weest. De meeste Kamerleden toonden veel waardering voor de wijze waarop de ministers De Jong en Luns maandag erger hadden voorkomen. De anti-revolutionaire fractieleider mr. Biesheuvel, sprekend 'namens de vier regeringspartijen, waarschuwde dat wij ons nu moeten hoeden voor ra cistische gevoelens jegens de Zuid molukkers. Hij bleef aan ht bezoek van president Soeharto grote waarde toekennen, in tegenstelling tot mr. Van Mierlo van D'66 die het bezoek liever zag uitgesteld. De communist Bakker sprak van een ongewenst bezoek dat nu het karakter heeft van „een dagje aanwippen". Premier De Jong bracht bij het begin van het debat evenals trouwens bij na alle sprekers hulde aan de onver hoeds neergeschoten hoofdagent. Vol gens de premier wordt het voor de po litie in steeds moeilijker wordende om standigheden onmogelijk om de orde te handhaven als zij niet de zekerheid heeft dat de autoriteiten en het volk haar steunt. Met die zekerheid staat of valt een samenleving. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl noemde de gebeurtenis in Wassenaar een geweldpleging in de bruutste en meest verachtelijke vorm. Het aanzien van Nederland als rechts staat had naar zijn indruk een flinke opdoffer gekregen. Hij vond dat de re gering veel meer met de Zuidmoluk- kers had moeten praten. Dat is gebeurd, zei premier De Jong, maar niet op het niveau van de minis ter-president. Er is geen groep in onze samenleving die met zoveel zorg door de regering is gevolgd, maar de moei lijkheid is dat de Zuidmolukkers hun republiek erkend willen zien. Aan dat verlangen geeft de regering niet toe. Wel zal premier De Jong nu bin nenkort officieel met ir. Manusama gaan praten. Dat zal dan een gesprek worden „met een open karakter". De premier zei nogmaals dat aan de Am- bonese bezetters geen enkele concessie was gedaan. Hij bleef ook positief staan tegenover het (nu eendaagse) bezoek van presi dent Soeharto. Dat opent volgens hem de weg naar verdere verbeterde ver houdingen. Ingaand op de bezorgdheid van een aantal sprekers zei de heer De Jong dat nu met het oog op de komst van de president de uiterste veilig heidsmaatregelen zijn genomen. Drs. Den Uyl verweet de regering dat zij het klimaat in Nederland niet rijp had gemaakt voor het Indonesische staatsiebezoek. Hier is sprake van een beleidsvacuum, zei hij. Waarop minister Luns antwoordde: „Wij behandelen In donesië op dezelfde wijze als een ander buitenland. Wij gaan niet in het pu bliek verhalen afsteken over de interne verhoudingen daar". Ongerustheid bestand bij de Kamers over het toenemende illegale wapenbe zit in ons land, een ongerustheid die door minister Polak werd gedeeld. De minister had echter nooit van illegale schietoefeningen gehoord. Wel zei hij dat Zuidmolukse sport soms verdacht veel op exercitie lijkt. Volgens mr. Polak hebben de bezetters zich schuldig gemaakt aan o.m. het met vereende kracht geweld bedrijven bezit van vuurwapens, wederrechterlijke vrijheidsberoving en doodslag, mis schien wel moord. Het verhoor van de Zuidmolukkers is inmiddels begonnen. Vrijdag begint de officier van justitie aan het gerechte lijk vooronderzoek. In afwijking van de gewoonte zullen de bezetters bij de verhoren door een Haagse advocaat worden bijgestaan. Minister Polak zei nog dat noch door de agent Moolenaar. noch door andere politiemensen is ge schoten. DEN HAAG Safariningsih Tas win, de vrouw van de Indonesische am bassadeur in ons land, heeft lezend de dag doorgebracht. „Ik was niet bang", zegt ze lachend door de telefoon. „In Djakarta ben ik gewend geraakt aan dit soort dingen." De slanke ambassadeursvrouw, die haar leeftijd liever geheim houdt, hield zich ziek toen de bezetters haar dwon gen in een kamer met het personeel de dingen af te wachten. „Ik voel me niet goed", zei ze waarop ze onmiddellijk met haar twee kinderen naar haar eigen kamer mocht. „Ze hebben me zelfs verwend", bekend ze. Safariningsih, die in het vorstendom Solo, dezelfde geboortestreek van me vrouw Suharto, op de wereld kwam, heeft de Nederlandse regering een com pliment gemaakt voor haar moedig ge drag. ZEIST Overleg met de drie hoofd besturen van respectievelijk de Alge- tyfus lijden, daar hun vakantie hadden tholieke Politiebonden heeft het korps van gemeentepolitie Zeist het initiatief genomen tot stichting van het Fonds Nabestaanden Wassenaarse Hoofdagent, waarvoor een rekening is geopend by de Raiffeisenbank te Zeist. De actie wordt gevoerd onder alle rijkspolitiekorpsen, gemeentepolitie korpsen en de koninklijke marechaus see. AMSTERDAM Van het monument De Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein in Amsterdam is dinsdag avond kort na acht uur de demonstratie begonnen, die georganiseerd was door het comité „Suharto Ongewenst". Er liepen een kleine drieduizend demon stranten mee. De stoet werd geopend door twee po litieruiters gevolgd door een geluidswa gen van de politie. In de stoet reden ook twee geluidswagens van het comité, van waaruit het publiek werd opgeroe pen mee te demonstreren voor solidari- ctersme^ *nc*ones*sche vrijheidsstrij- Op meegevoerde spandoeken stond o.a. „geen steun aan generaalsbewind". Ook werd een portret van wijlen presi dent Soekarno meegedragen waaronder stond „Eerste en enige wettige presi dent van Indonesië, gestorven in ge vangenschap". Voorts werden rood-wit- te vlaggen (de Indonesische kleuren) meegedragen. Om tien minuten voor negen arri veerde de stoet bij het oude RAI- gebouw in de Ferdinand Bolstraat. Het aantal demonstranten was dermate groot, dat het verkeer geheel gestremd lefd en kor*e moes! worden omge- Rond het Rai-gebouw was een grote politiemacht samengetrokken. Op de bijeenkomst voerde o.m. het woord prof. dr. W. F. Wertheim. Spre- ?fnte °7e/ .de corruPtle in Indonesië zei hij dat de snoeken en de baarzen de grote corrupteurs onder wie gene raals uit de omgeving van Suharto, nog steeds rondzwemmen. Ten aanzien van ae politieke gevangenen in Indonesië merkte d ehoogleraar op dat er nog PT°°1S tegen hen is «evoerd en dat dit ook niet de bedoeling is. Wij voelen het als onze plicht ons te oemoeien met de massa-arrestaties, die de generaals als politionele acties wen sen voor te stellen, aldus de hoogleraar. Marcus Bakker, lid van het partijbe- 5ur df CPN en Tweede-Kamerlid, zei dat door de ministers en de regering alle schuld geschoven is op de Ambo- nese jongens, zelf slachtoffers van het koloniale bewind. Onze leuze Suharto Ongewenst betekent: „Vrijheid ge wenst", zo zei de heer Bakker. Aan het slot van de bijeenkomst werd een telegram naar de Nederlandse regering gestuurd waarin de demon stranten protesteren tegen het doorzet ten van het bezoek van president Su harto. Minder dan honderd personen hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen de komst van de Indonesische president. De bedoeling om naar de Indonesi sche ambassade te gaan, kon niet wor den gerealiseerd: de vergunning stond slechts een demonstratieve tocht van ongeveer 200 personen toe tot het Plein. De demonstratie had een ordelijk ver loop. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter heeft dinsdagmiddag twee Amsterdammers wegens het ge bruiken van valse Ajax-donateursdiplo- ma's ieder veroordeeld tot een boete van f 200*,—. Bij Ajax was geconstateerd dat op de tribune twee vakken, waarvoor dona teursdiploma's waren uitgegeven, over vol waren. Bij een controle tijdens de wedstrijd Ajax-Sparta in het Olympisch Stadion in februari liet de 54-jarige verzekeringsagent G. W. zijn diploma aan een suppoost van het stadion zien. Toen deze het ter nadere controle door gaf aan een andere controleur rukte W. hem het diploma uit de hand en vluchtte. De man werd aangehouden. Voor de politierechter deed hij het verhaal, dat hij het diploma voor f 80,gekocht had van een onbekende invalide man. Hij gaf echter toe dat zijn verhaal over de onbekende invalide man een fabel was. Deel van de demonstranten in de straten van Amsterdam. DEN HAAG Minister-president P. J. S. de Jong heeft ds. S. Metiary niet beloofd, dat tegen de bezetters van de residentie van de Indonesische ambas sadeur in Wassenaar geen vervolging zal worden ingesteld. Dat de predikant dit maandag heeft gezegd berust op een misverstand, zo deelde ir. J. A. Manusama, „president" van de Zuid-Molukken dinsdag mee. Er was maandag over deze kwestie nl. verschil van mening en premier De Jong meende ook, dat ir. Manusama, die als vertaler was opgetreden tijdens zijn gesprek met ds. Metiary, wel uitsluitsel zou kunnen geven. De mededeling van de dominee, aldus ir. Manusama, berust op een misver stand. Minister-president De Jong had nl. verklaard, dat de Ambonese jongelui een behoorlijke behandeling zouden krijgen en dat zij tijdens de verhoren door een Zuidmolukse raadsman zouden mogen worden bijgestaan. De predikant zou deze mededeling hebben verward met mededelingen over de rechtsvervolging, aldus de president. BERGEN OP ZOOM Dinsdagavond om zes uur is brand uitgebroken in de kapitale schuur van de boerderij van de heer C. Loos in de gemeente Steenber gen. De schuur brandde geheel uit. De schade wordt geschat op 40.000 50.000 gulden. De brandweer uit Steen bergen kon voorkomen dat het aan grenzende huis, de schuren en veestal len bespaard konden blijven. De brand was ontstaan doordat kin deren met lucifers in het stro speelden. ADVERTENTIE Vorig» week... Het was zó maar een controle. Ik er rustig op af, altijd al mijn papieren in mijn linkerbinnen zak, mij maken ze niks. Maar die ene agent liep zo om mijn wagen te draaien, ik dacht al: wat móet-ie, toen hij aan mijn portierraampje verscheen! „U rijdt op zowat gladde banden, meneer." - „Kom nou," zei ik. „D'r zit nog loopvlak op, ik koop elke vijftigduizend kilo meters nieuwe." Hij wou toch wel even meten. Nou ja, te me ten was het niet, en ik kreeg een bon. Nee, ik weet nog niet waar het op zal uitdraaien. maar hebben ze niets anders te doen? Zeker een jongen, die er een streepje bij wou verdie nen Mijn knieën trilden. Dat jon getje stond aan de rand van het zebrapad te wachten, die auto kwam er aan - reed-ie hard? Ach, wat is hard In elk geval begon dat jongetje te lopen terwijl die auto zo'n dertig meter weg was - het re gende zachtjes. En toen gleed die auto dóór - dat is een af schuwelijk gezicht: zijn wielen stonden stil en hij ging scheef op dat kind af - maar van de andere kant nam een man een schuiver, een postbode was het, ze rolden samen over het as falt, maar die auto raakte hen niet! Die stond een eindje ver der stil. Dat jongetje had niet mogen oversteken - maar gek, dat die auto zo doorschoof I Dat vond die agent, die even ver der stond, óók. Die autobe stuurder zei eerst nog, dat zijn remmen hadden geweigerd. De agent bekeek het loopvlak van de banden. En toen zei hij: „U staat knap glad op de band jes, meneer. Dat had dat kind zijn leven kunnen kosten".

De Vallei | 1970 | | pagina 7