Meer produktiviteit na loonontwikkeling Graag gesprek met parlement Fatale ruzie om een meisje Samen in de ijskar R. Zeoeriiij» Hadders uit de Kamer REL GING NIET DOOR Betaal de f400 integraal uit Slaapverbod op Dam te laat afgekondigd 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Gratis reizen 2 septemberdagen voor65+ers Prof. drs. C. j. van Eijk: Officier eist jaar Regeringsfracties in Tweede Kamer: voordelig uit met NS M. Zondervan overspannen Vijf jaar voor dodelijk schot in woonlioot Ambassadeur mr. II. Scheltema Indonesië heeft begrip voor de moeilijkheden E.E.G. SOCIAAL PROBLEEM MEER VRAAG Vissterfte in de Maas Raad van Overleg adviseert gametuatijdmee-ganaardenmb NAÏEI DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 Suharto ziet bezoek als een gebeurtenis DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Indonesië mr. H. Schelte ma (52) is blij dat president Suharto toch heeft besloten Nederland te bezoeken. ..Het bezoek is nu één maal op Indonesisch verzoek en één maal op dat van Ne derland uitgesteld. Bij een nieuw uitstel zou er waarschijnlijk niets meer van zijn gekomen. Ik weet dat president Suharto en de Indonesische regering het bezoek be schouwen als een grote gebeurtenis", zegt h(j. „Ook na de recente moeilijkheden. Kr wordt in Indonesië heel veel begrip opgebracht voor de moeilijkheden die in Nederland zijn gerezen door het bezoek. Dat blijkt uit uitlatingen van de verantwoordelijke staatslieden en uit de Indonesische pers." Zou Suharto zich op zijn gemak voelen, ook nu hij zich maar beperkt in het openbaar zal vertonen? „Ik weet wel dat de president in Indonesië het laatste half jaar twee maal onvoorbereid en onaangekon digd een reis heeft gemaakt door het land. Kort na de dood van oud-presi dent Soekamo nog door Oost-Java. Er is niets gebeurd. De president had niet meer dan zijn als staatshoofd toegewezen twee of drie lijfwachten bij zich." Iloe was Suharto's eerste reactie op het voorstel met Nederlandse par lementariërs te praten? „Geweldig. Hij wilde niets liever. Bij het overleg over zijn reisprogramma heeft hij verschillende punten terzijde ge schoven om maar tijd te sparen voor een gesprek met parlementsleden en le den van de Nederlandse regering." Heeft Suharto zelf een voorkeur voor onderwerpen die hjj graag op tafel zou willen leggen? „Er is één ding dat de president nauw aan het hart ligt: de verhouding van het zich ontwikkelende Indonesië tot Nederland en de landen van de EEG. Vooral nu er sprake is van toetreding van Engeland en enkele Scandinavisch landen tot de Economische gemeen schap. Hij zal hierover zeker praten met de Nederlandse ministers die hij ontmoet. Onze parlementariërs willen voor al praten over de rol van de militai ren in het Indonesische bewind, de corruptie, de politieke gevangenen en het probleem van de Zuidmolukkers, „Ik vind president Suharto erg moedig dat hij zich daaraan kennelijk wil bloot stellen. Ik weet dat president Suharto en zijn regering de corruptie erkennen als een groot probleem. De maatregelen die zij hebben afgekondigd en genomen zijn zeker haalbaar. Maar het kost na tuurlijk tijd. „Voor de corruptie zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De onderbeta ling van alle staatsdienaren is daarvan misschien wel de grootste. Daarom zijn deze salarissen al bij meer dan een ge legenheid verhoogd. Ze zullen verder geleidelijk worden opgetrokken tot ze een toereikend niveau hebben. De In donesische regering wil daarbij beslist binnen haar budget blijven. Ook dit proces zal nog geruime tijd in beslag nemen." „Een andere oorzaak is, dat de finan ciën van een aantal staatsinstellingen niet altijd zijn onderworpen aan een duidelijke controle. Daarom wil presi dent Suharto ook meer openheid in fi nanciële aangelegenheden". „Tenslotte komt er nog arbeidsloos inkomen voor in vormen waarvan niet duidelijk is of er al dan niet wordt ge- corrupteerd. „De politieke gevangenen zijn een groot sociaal probleem, wat de Indone sische regering goed beseft. Zij pro beert het op te lossen en heeft al vele duizenden gevangenen vrij gelaten. Het Nederlandse bedrijfsleven is nog niet zo gelukkig met de ontwik keling van de economische betrek kingen. „Natuurlijk zijn er nog complexen van praktische moeilijkheden. Dal er kennen de Indonesiërs ook. De belang stelling van het 'bedrijfsleven is niet o- bevredigend, maar kan wat mij betreft groter zijn. We hebben in Indonesië nog te maken met een onvolkomen maatschappij. Daarom heeft het land juist hulp nodig. Een laatste opmerking over het bezoek? ..Indonesië gaat voor het eerst sinds 1945 vooruit: op het gebied van verbin dingen, op financieel, economisch en maatschappelijk terrein. Als de Indone siërs zo'n prijs stellen op het bezoek van president Suharto denken zij aan het verleden en aan het heden. En het heden is de rol die Nederland speelt in het wederopbouwplan van Indonesië. ROTTERDAM Het akkoord dat de werkgevers en devakbonden in de ha vens en de metaalindustrie hebben be reikt, zal het bedrijfsleven honderden miljoenen guldens gaan kosten. De vakbonden hebben gezegd dat zij de grens van hun eisen hebben bereikt en dat verdergaande eisen zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor onze economie. Werkgevers in de havens hebben echter nu reeds de wenkbrau wen gefronsd. Dit akkoord zal het einde betekenen van een aantal bedrijven", menen zij. De vraag of de kwestie inderdaad zo ernstig is, is voorgelegd aan prof. drs. C. J. van Eijk, hoogleraar in Rotter dam in de Saathuishoudkunde. Bent u van mening dal door de kostenstijging veel bedrijven de strijd niet meer zullen aankunnen? AMSTERDAM Het was allemaal begonnen om een Chinees-Indisch meisje, dat luistert naar de naam Co- by. Haar „overstapje" van de ene Am sterdamse jongen naar de andere had de twintigjarige elcktromonteur Robbie van der Vegt in het graf en de 22-jarige autospuiter Gerrie J. N. giste- VOLGE1SD JAAR (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De heer R. Zegering Hadders, sinds 1948 lid van de VVD- Tweede-Kamerfractie, heeft meegedeeld dat hij zich volgend jaar voor de Ka mer niet herkiesbaar zal stellen, hij is niet van plan het Kamerlidmaatschap nog langer te combineren met zijn snel toenemend werk als wethouder van de gemeente Emmrn; dinsdag werd hij op nieuw gekozen als lid van het dagelijks bestuur van zijn gemeente. De heer Zegering Hadders, die vorig jaar in het nieuws kwam als gevolg van het grote aantal nevenfuncties dat hij bekleedt, is 58 jaar. Al zeer vele jaren is hij wethouder van Emmen. Op het Binnenhof kwam hij in 1946 toen hij Eerste-Kamerlid werd; twee jaar later verhuisde hij naar de overzijde van het Binnenhof. Hij is lid van het presidium van de Tweede Kamer. In de nu ongeveer tachtigduizend in woners tellende, uiterst dynamische, ge meente Emmen is de heer Zegering Hadders erg populair. AMSTERDAM De 28-jarige R. H. V. uit de hoofdstad heeft bij het monu ment op de Dam geprobeerd een relle tje te ontketenen. De man zat op een verboden plaats de urnengalerij en weigerde zich te verwijderen toen politieagenten van het Dam-detache- ment hem dit vroegen. Hij begon hevig te schelden en trachtte op die manier publiek naar zich toe te trekken. Toen de politie hem wilde arresteren verzette hij zich hier hevig tegen. Zon der rel werd hij echter toch naar een busje van de politie afgevoerd. Er is later op het politiebureau proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Tijdens de afwezigheid van de be woners is voor ongeveer 50.000 gulden aan antieke voorwerpen en gouden sie raden gestolen uit een villa in Soester- berg. Toen de familie thuis kwam, trof zij de politie in de woning aan, ren voor de Amsterdamse rechtbank gebracht. Zij was vorig jaar met Gerrie naar Spanje geweest, maar in het voorjaar had zij haar gunsten aan Robbie ge schonken. Op 12 april was de uitbarsting geko men. Robbie was Gerrie gaan „jennen", zoals dat in Amsterdam heel. Gerrie was kwaad geworden en had zijn drin gende verzoek: „Laat mij toch met rust", ondersteund met een klap tegen de hals van Robbie. Niemand had het opgemerkt en Ger rie zei het zelf ook niet meer te weten, maar in de hand waarmee de klap was gegeven bleek later een miniem zak mesje te hebben gezeten. Robbie had zelfs niet eens de wond aan zijn hals willen laten verbinden, maar op aandringen van de portier was hij met een vriend op weg naar het ziekenhuis gegaan. Onderweg was hij op straat dood in eikaar gezakt. De wond aan zijn hals bleek een slagaderlijke bloeding te zijn geweest. De officier van justitie, mr. W. Ton- ckens, had dooslag ten laste gelegd, maar op de zitting zakte hij af tot een voudige mishandeling met dodelijk ge volg. Daarvoor eiste hij een jaar gevan genisstraf met aftrek. Omdat Gerrie al eens eerder voor mishandeling was veroordeeld en de psychiater het ook adviseerde, vroeg mr. Tonckens bovendien Gerrie voor waardelijk ter beschikking van de re gering te stellen, met drie jaar proeftijd en in die periode toezicht van de re classering. DEN HAAG De heer M. Zonder van, voorzitter van de metaalbedrijfs- bond van het NW. is het eerste slacht offer bij de onderhandelaars over de spanningen in de havens en metaalin dustrie. Gistermorgen kreeg hij het dringen de advies van zijn arts eerst drie da gen naar'bed te gaan en daarna twee weken op vakantie te gaan in het bui tenland. De heer Zondervan is ernstig overspannen geraakt in de, zowel gees telijk als lichamelijk, slopende afgelo pen dagen. „Zij zal zeker kunnen leiden tot een snellere sanering van het bedrijfsleven. Voor de individuele werknemer zal dat op korte termijn misschien onplezierig zijn, maar op langere termijn zie ik de toestand niet zo somber in. De slag vaardigheid van hét bedrijfsleven is groot genoeg om dit allemaal te kunnen opvangen. Ik geloof dat men de nieuwe ontwikkeling als een uitdaging ziet, en dat is meermalen gebeurd". „Men zal sneller tot mechanisering overgaan; ik geloof dat daar in de ha ven best nog aanleiding genoeg voor is. Öp wat langere termijn zie ik van de ontwikkeling clan ook een stijging van de produktiviteit uitgaan, die zal opwe gen tegen de kostenstijging. Deze zal aan de noodzaak tot opvoering van de produktiviteit een extra impuls geven". Zal dc ontwikkeling die nu aan de gang is een grotere werkloosheid tot gevolg hebben? „Ik dacht niet dat we dit zwaar moe ten zien. Volgens de ramingen zal ook in de toekomst de vraag naar mensen groter zijn dan het aanbod, zeker in Deltagebied. Maar wij moeten ons rea liseren dat wij slechts vage uitspraken kunnen doen. Gaat de kostenstijging in het buiten land even snel of sneller dan bij ons, dan zal dat in onze relatieve positie ten opzichte van het buitenland weinig kwaad kunnen doen. En wat de positie in het binnenland betreft: elke kostenstijging tast onze concurrentiepositie aan. Die stijging moet ergens vandaan komen, hetzij uit de daling van de winstmarges, hetzij uit prijsstijgingen, en dat laatste is een bijzonder moeilijke zaak die afhangt van de prijspolitiek welke wordt ge volgd". Prof. Van Eijk kan het slechts bij de algemene punten laten. Hij verwijst daarbij naar de prognoses van het Cen traal Planbureau over ontwikkelings mogelijkheden voor de Nederlandse economie op middellange termijn. Daarin is uitgerekend welke de gevol gen zijn van extra loonstijgingen in de komende jaren, die uitgaan boven de verwachte loonstijgingen van acht pro cent in 1970-'71 en 7 1/2 procent in 1972-'73. PROFL DRS C. J. VAN EIJK Volgens die ramingen zal bij een ex tra stijging'van de loonsom per werk nemer van twee procent in 1971, het prijspeil van het particuliere verbruik met 0,5 procent toenemen en het reële vrij besteedbare loon met 1,3 procent. Het volume van de investeringen door het bedrijfsleven zal dan met 0,3 pro cent dalen en de werkloosheid zal met zeven man per duizend toenemen. „Als we dan toch met een prognose gaan werken, dan geloof ik dat we aan die van het Planbureau goede houvast hebben", zegt prof. Van Eijk. HEERLEN Opnieuw is in de Maa» thans bij Grevenbricht en Wessem een massale vissterfte gèconstateerd. Duizenden dode vissen dreven dinsag in het water. Uit watermonsters is gebleken dat de sterfte is veroorzaakt door een tekort aan zuurstof, als gevolg van de afval stoffen die in de Maas zijn geloosd. ZAANDAM: De ijskar fungeerde woensdagmiddag als trouivkoets toen de ijsverkoper Georg Bras (27) met zijn bruid Adri Conijn (27) naar het Zaan- damse stadhuis reed. Na aankomst werd door collega's gratis ijs uitgedeeld aan kinderen. DEN HAAG De regeringsfracties hebben het gisteren in de Tweede Ka mer hard gezegd: het gemeentebestuur van Amsterdam heeft het slaapverbod op de Dam te laat afgekondigd. Deson danks houdt de regering vol dat het beleid van B. en W.. verantwoord was. Het slaapverbod was weloverwogen en zorgvuldig voorbereid, aldus president De Jong. Tot tweemaal toe zei de anti-revolu tionair Schakel het beleid anders Ie waarderen, ook al omdat de situatie op de avond van de 24ste augustus niet was onderkend, terwijl zij zelfs voor het publiek te voorzien was. „Tolerantie is een goede zaak", zei de ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. liberale fractieleider mr. Geertsema, „maar in Amsterdam was van dit goede te veel. De tolerantie ontaardde in een gezagsvacuüm CH-fractievoorzitter Mellema kwam met nog krasser woorden: „Tolerantie die niet duidelijk in normen is vastge legd leidt tot chaos. Amsterdam is daarvan een duidelijk voorbeeld". Volgens de heer Mellema heeft hel hoofdstedelijk gemeentebestuur op een ongelukkig tijdstip ingegrepen. Het be ging ook de „stommiteit" om de maat regel drie dagen van tevoren aan tt kondigen en dan nog tegen zes uu; 's avonds. De KVP'er Kolfschoten: ..Waaron geen voorzorgsmaatregelen? Het pu bliek had zich er kennelijk wel op voorbereid." Hij meende, dat men hier weer d dupe was geworden van de naïeve ver wachting, dat soepelheid wel weer di oplossing zou brengen, „maar verta? soepel door slap en we zijn er weer". De heer Kolfschoten noemde ee paar maatregelen op om orde op zake) te stellen: sterke steun aan de politie optreden waar nodig en goede instruo tie en opleiding. Ook de oppositie was allerminst u spreken over het ogenblik waarop hel slapen op de Dam officieel werd verbo den. Minister Beernink (binnenlandse za ken) ontkende, dat hij het slaapverbod zou hebben bevorderd. Zijn collega Po lak van justitie maakte duidelijk, dat de regering geen enkele tolerantie heeft voor gooiers van bommen en molotof- cocktails en voor plunderaars. Daarte genover stelde hij, dat orde en gezags- handhaving geen doel op zichzelf moe ten zijn, maar een doel in dienst van de persoonlijke vrijheid. „De Mafia begint Amsterdam al een interessante stad te vinden", deelde de heer Schakel mee en hij doelde daarbij vooral op het gebruik van harde drugs. Minister Polak had dat gerucht ook ge hoord, maar ei- geen bevestiging van gekregen. Dat de Italiaanse tv-ploeg een rel zou hebben uitgelokt ontkende hij. Op de Boeren na keurde de Kamer het eigenmachtige optreden van het marinepersoneel af. Antwoord gevend op een reeks van vragen daarover, zei minister Den DEN HAAG De Raad van Overjeg in de Metaalindustrie heeft na een ver gadering die, van half vijf woensdag middag tot een uur of vier in de nacht van woensdag op donderdag heeft ge duurd, tenslotte een advies kunnen op stellen voor de 1370 ondernemingen met samen rond 265.000 werknemers in de metaalindustrie. De Raad van Overleg heeft een ge meenschappelijk advies aan de onder nemingen in de metaalindustrie kunnen opstellen dat volgt op een verklaring van de werknemersorganisaties en een verklaring van de werkgeversorganisa ties in de Raad van Overleg. De werknemersorganisaties hebben in het overleg gesteld dat zij voor iedere werknemer in de metaalindustrie een verhoging van het inkomen over 1970 van 400.- bruto verlangen. De werkgeversorganisaties hebben in het overleg geconstateerd dat in een aantal ondernemingen dit maximum van 400,- bruto aan de werknemers in die ondernemingen is toegezegd. De werkgeversorganisaties deelden mee zich te realiseren dat in een aantal andere gevallen hetzelfde maximum van 400,- bruto voor iedere werkne mer zal worden toegezegd. Zij menen echter dat er een aantal bedrijven is waar deze 400.- bruto als maximum voor iedere werknemer, hetzij niet mo gelijk is op grond van de economische positie van de onderneming, hetzij niet redelijk is in het kader van het totaal van de verbetering van de arbeidsvoor waarden. Op grond hiervan adviseert de Raad van Overleg aan de ondernemingen de 400,- bruto integraal te betalen, tenzij op grond van bovenvermelde redenen met de vakverenigingen en de onderne mingsraad overleg wordt gepleegd om te bepalen of, en zo ja, in welke mate van dit advies kan worden afgeweken. Over de verwerking van de inko mensverbetering per 1 januari 1971 zal in de raad van overleg nader beraad volgen. AMSTERDAM üe 21-jarige Tsjech Nilan F. hoorde gisteren voor de Am sterdamse rechtbank 5 jaar gevangenis straf eisen. Hij had 13 april in de Amsterdamse woonboot vol zwervende jongeren ruzie gekregen met de eigenaar. Hij was in de overvolle boot gaan schieten. Eerst werd een 21-jarige Duitser dodelijk ge troffen, later kreeg de eigenaar een ko gel in z'n arm. De Tsjech zelf beriep zich op het feit, dat hij teveel had gedronken op de bewuste avond. ADVERTENTIE Hel AR-Kamerlid Schakel: Interes sante stad voor mafia". Toom (defensie), dat de tachtig Jannen die in april 1967 het Centraal Station schoonveegden, niet waren gestraft. Dat kwam omdat maar een kleine veertig daarvan konden worden achter haald. Daarom leek ht de marinelei ding niet gewenst om toch een straf vervolging in te stellen. Hoe moeten we het dan rijmen met de straf van acht maanden die onlangs een militair die niet groette kreeg op gelegd, wilden de pacifist drs. Webenga en de socalist drs. Franssen wetn. En vroeg de heer Franssen wordt voor de Dam-marinemannen straks dezelfde procedure gevolgd. Minister Den Toom volstond met de mededeling, dat iet jongste onderzoek van de marechaussee nog niet was afgesloten. In september kunt u met NS op uw 65-f kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65--kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 63- kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje.

De Vallei | 1970 | | pagina 11