m CHIO Rotterdam Drie toppers kwamen niet opdagen Zondag in Apeldoorn internationale motoeross Harry Steevens: „Fout schuilt bij KNWU WK roeien Twee ploegen in halve eindstrijd Okker startte met winst Uni versiade Tennistitel voor Bakker/Zwaan m PSV tegen Gottwaldof 7 x 13 goed EC-voetbal VOETBALPROGNOSE 250 CC KLASSE 350 CC EN HOGER v* Favoriet Scherpe tijd Estudiantes zaterdag in Nederland BEHOORLIJKE SLAG DRINGEN VOORBIJ VOOR EEN FOOI Verlies militairen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 sport vX\v. üi ROTTERDAM Slechts een handjevol fervente paardesportliefhebbers wa ren woensdag in de vroege avonduren de invallende schemering deed de contouren van het terrein van de Rotterdamse manege reeds vervagen tot het laatst toe getuige van de strijd om de Prijs van de Rijn, het grootste spring concours op de eerste dag van het 23e C.H.I.O. van Rotterdam. Maar liefst 51 combinaties hadden zich gemeld en vele toeschouwers konden de belang stelling voor een dergelijke rijstebreiberg nog vergroot door een barrage met zeventien deelnemers niet meer tot het einde toe opbrengen. De sfeer loze start van het traditionele hippische gebeuren werd bovendien nog in de hand gewerkt door het ontbreken van een drietal trekpleisters van formaat. Nelson Pessoa, Hans Günther Winkler en Alwin Schockemöhle. APELDOORN Opnieuw zullen zondag in het „Orderbos" in Apel doorn de motoren ronken en knetteren en stofwolken de hemel verduisteren. De Apeldoornse Motorclub WR or ganiseert dan wederom motocrosses, die voor de eerste maal in de geschie denis een internationaal karakter krij gen door de deelneming van een groot aantal Luxemburgers. Het ziet er naar uit, dat het publiek spannende wed strijden te zien krijgt. Het circuit heeft een belangrijke wijziging ondergaan, waarmee men al enkele weken druk bezig is. De rijrichting Is omgekeerd ten opzichte van vroeger, waardoor het publiek een veel beter overzicht krijgt en het circuit voor de rijders aanzien lijk veiliger is geworden. Die „omme keer" betekent namelijk, dat de rij ders niet direct de flessehals in hoe ven, waardoor het enorme gedrang onmiddellijk na de start wordt voorko men. Het startgedeelte en de „aan loop" zijn namelijk zeer breed, waar door pas na de eerste selectie de smalle gedeelten worden bereikt. Om 12.30 uur wordt een aanvang ge maakt met de training, waarna om 14.00 uur het startschot wordt gegeven voor de strijd van de 50 cc -junioren. Dit onderdeel van de crossers zal door de WR bij alle wedstrijden worden gehandhaafd, omdat men daarmee in Apeldoorn indertijd is begonnen en ermee groot geworden is. Het rennersveld in deze klasse is bij zonder uitgebreid en onder de deelne mers treffen wij vele rijders uit ons verspreidingsgebied, zoals de Apeldoor- ners Bart Bessels, Hans Palm, Fred La ponder, Rudi Holtman en Henk Pauw. Favoriet in deze klasse is ongetwijfeld Joop Beitler uit Ermelo, die zondag jl. In Nijverdal ook winnaar werd. Maar hij moet zeker rekenen op felle tegen stand van de Luxemburgers André Si mons en Pierre Serafini, terwijl zelfs de 49-jarige Winfried Schumacher nog een zeer sterk rijder is. De strijd in de 250 cc-klasse wordt •en volkomen nationale aangelegen heid. Daarin doen o.a. mee de Apel- doomers Ronald Spee, Jos Klumper, Douwe Osinga en Jan Top, Piet Bergs- ma uit Hummelo, Harry Nijenhuis, Jan Kamphuis en Gerard Horenberg uit Lochem, Wim Wesselink uit Zelhem, Gert Brons uit Harskamp, Marty Spek- kink uit het Gelderse Hengelo, Fons Nijhof, uit Lichtenvoorde, Gerard Eg- gink uit Winterswijk, Roeffie van Laar uit Rhenen, Piet Rikkers uit Ermelo, Barend van Uffelen uit Kootwijker broek, Andries van Geenen uit Nun- speet en niet te vergeten Wim van de Brink uit Harskamp. Wanneer Van de Brink deze rit wint is hij Nederlands kampioen. Zelfs is de titel al voor hem, wanneer hij de derde plaats bezet. Zijn grootste concurrenten zijn vermoedelijk Frans van Leek uit Soest, Hennie Roes- sink uit Diepenheim en Jos Klumper uit Apeldoorn. In de klasse voor motoren van 350 cc of hoger is het gezelschap weer inter nationaal. Daarin zien we o.a. de sterke Luxemburgers Frangois Cottong en Marcel Clemens, de Apeldoorner Ep Masselink, Jan Klein Brink uit Vorden, Theo Streppel uit Eerbeek, Albert Veenhuizen uit Terborg, Herman Veis uit Westendorp, Johan Wentink, Eef Wentink en Hans Eetiink uit Doetin- chem, Henk van 't Lam uit Lochem en Frits Makkink uit Eefde. Naast de reeds genoemde Luxemburgers zijn in deze klasse de favorieten Wim Roozedal uit Gieterveen, Kees van Tintelen uit Dodewaard en Jan Hol uit Harskamp. Het cirluit in het „Orderbos" valt ge makkelijk te bereiken wanneer men de speciale BP-pijlen volgt. De prijsuitrei king heeft na afloop plaats in hotel „Prinsen" in Ugchelen. Winklers afzegging, gedwongen door ziekte van zijn toppaarden, was daags tevoren binnengekomen, evenals de mededeling, dat Schockemöhle weer eens last had van zijn oude rug-blessu re. Nelson Pessoa stuurde een telegram waarip melding werd gemaakt van een kreupel paard.v Perschef Verbeek, we gens zijn religieuze activiteiten ook wel „paardepater" genoemd, zei machteloos: „De bewijzen heb je eigenlijk nooit strikt. Het is zo oncontroleerbaar. En kele leden van het organisatiecomité zijn deze zomer naar La Baule en En geland geweest waar de toezeggingen zijn gedaan. Let wel, toezeggingen. Een contract, zoals bijvoorbeeld bij de prof- wielrenners, bestaat niet. Tenslotte kun je een lekke band verwisselen, met een paard is dat niet zo gemakkelijk". Ver beek achtte het echter onvermijdelijk, dat een dergelijke contractenregeling over een jaar of vijf algemeen wordt. „Met uiteraard een clausule over het kreupel worden van een paard". Het CHIO is echter nog niet van alle topruiters beroofd. De sterke Engelse ploeg, met wereldkampioen David Broome en Harvey Smith, derde bij het wereldkampioenschap, is zonder man keren opgekomen en nu door het gemis van Winkler en Schockemöhle sterk favoriet voor de overwinning in de Grand Prix des Nations van zater dag. Het eerste onderdeel, een springcon cours om de Prijs van de Rotterdamse jockeyclub. leverde een overwinning op voor de 24-jarige Westduitser Gert Wiltfang, die met „Ehre" de snelste foutloze combinatie vormde. Zijn 78,4 sec. werden nog overtroffen door zijn A Anton Ebben tijdens een foute I CHIO te Rotterdam bij de Prijs van sprong op de eerste dag van het de Rijn. PRAAG In de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbe ker voor bekerwinnaars zal PSV te ma ken krijgen met Gottwaldof uit Tsje- choslowakije. Onder de ogen van trainer Kurt Lin- der en manager Ben van Gelder speel den de Tsjechoslowaken op eigen terrein met 22 gelijk tegen het Ierse Bohe mians. Gottwaldof had de eerste ont moeting in Dublin met 21 gewon nen. PSVs manager Ben van Gelder was toch wel een beetje onder de indruk gekomen van het strijdbare Gottwaldof, dat op eigen terrein niet zo gemakke lijk is te verslaan. In de Tsjechoslo- waakse competitie versloeg het onder andere Dukla Praag (31) en Slovan Bratislava (21). Van Gelder: „Het is geen groots elf tal, maar het zal voor PSV toch niet zo'n gemakkelijke opgave zijn. Vooral hier zullen we het heel lastig krijgen. De wedstrijd was voor trainer Linder wel interessant. We hebben kunnen zien hoe de Ieren vooral in het laatste kwartier enorm veel kansen hebben ge had om de wedstrijd te innen. Maar alles bij elkaar vond ik die uitslag van 22 toch wel correct". PSV, dat zijn eerste wedstrijd tegen Gottwaldof op 16 september moet spe len, zal in Tsjechoslowakije al om half vier 's middags in het strijdperk ver schijnen. DEN HAAG Bij het bureau van de sporttoto in Den Haag waren gisteren reeds zeven meldingen binnengekomen van dertien goede voorspellingen. De tussenstand vermeldt tevens 156 aan meldingen voor de tweede prijs, 1349 meldingen voor de derde prijs en 901 voor de extra-prijs. LIMBRICHT Voor de beroepsrenners van Caballero kwam dinsdag de op heffing van de wielerstal als een complete verrassing. Het ziet er naar uit dat enkele goed betaalde broodrijders over enige maanden naar een andere job moe ten uitzien. Alleen Harry Steevens en Jacques Frjjters hebben nog een verbinte nis van een jaar met Caballero. landgenoot Hartwig Steenken (75,7) en afzetgebied was dat yrfjwel onmoge- Hans Brugman met. „Miss Holland", fijk want hier zijn "slechts zeventien maar een springfout wierp hen in de achterhoede terug. De vierde plaats van Jan Maathuis met „Prince Polysson" was verdienstelijk. ST. CATHERINES —In de strijd om de wereldtitels roeien hebben twee Ne derlandse ploegen gisteren in het Cana dese- St. Catherines de halve finales be reikt. De Oranje twee zonder stuurman, be staande uit Benecke en Steenkist, en de Nederlandse gestuurde vier, geformeerd door de Lagaroeiers Helle, Van Wou denberg, Stefels, Veenstra en stuurman Rijnders, wonnen namelijk hun serie. De ongestuurde twee versloeg de teams van Australië, Zwitserland, Ar gentinië en Canada. Zij maakte over de 2000 m een tijd van 7 min. en 4.41 sec. Laga klopte de ploegen van Australië, Brazilië, de Verenigde Staten en Zwe den in een tijd van 6.29.22. Voor Aegirs vier zonder stuurman, bestaande uit Rouwe, Luyendijk, Tuin- zing en Mulder, en de dubbeltwee d'Hoore-Van Schelven waren geen suc cessen weggelegd. Aegir werd in zijn heat vijfde, de vaderlandse dubbeltwee vierde. Zij krijgen via de herkansingen alsnog de gelegenheid zich te kwalifice ren. A Benecke (voor) en Steenkist, die op de openingsdag van de wereld kampioenschappen roeien hun serie in de ongestuurde twee wonnen en zich direct plaatsten voor de halve fi nales. WENEN FC Austra Wien heeft zich woensdagavond op eigen terrein toch nog geplaatst in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup 1. De Weners wonnen met 30 van Levski Spartak Sofia, de kampioen van Bulga rije en hebben, zich dus ze verloren de uitwedstrijd met 13 door het totaal aan doelcijfers (43) gekwali ficeerd voor verdere deelneming aan het Europese bekertoernooi waarin hun volgende tegenstander Atletico Madrid zal zijn. Partizani Tirana (Albanië) heeft zich woensdag in Tirana geplaatst voor de eerste ronde ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De Albanezen versloegen het Zweedse Atvidag in de tweede wed strijd voor de eerste ronde met 20. Beide doelpunten kwamen in de eerste helft tot stand. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (11) geëindigd. 0 In de eerste wedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de Run ners Up Cup heeft Anderlecht (Belg.) woensdagavond in Serajevo (Z.S1.) met 43 gewonnen van Zeljezincar. Bij de rust was stand nog gelijk: 11. Na de zege van de Braziliaanse Lucia Faria in de Prijs der Amazones, was het de beurt aan de Fransman Bernard Geneste. Als zesde gestart in de barra ge van het springconcours om de Prijs ,van de Rijn slaagde hij er niet alleen in foutloos rond te komen, maar ook nog snel te rijden. Met 43,3 sec. over de acht hindemissen stelde hij een zeer scherpe tijd op. De Westduitser Hauke Schmidt kwam met „Causa" ruim vier seconden te kort. De aanval van diens landgenoot Gert Wiltfang. die uit was op een tweede dagzege. leek te zullen slagen. In de haast ging echter de voor laatste hindernis, bestaande uit twee roodwitte balken, omver. Niemand kwam verder meer in de buurt van de prestatie van Geneste, die zich na drie uur strijd winnaar mocht noemen. Van de Nederlandse deelnemers wist alleen Jan Maathuis de barrage te halen. Hij eindigde met „Formateur" die één springfout maakte, als vijftiende. Vermeldenswaard was nog de over winning van mevrouw Benedictus-Lief- tinck in het eerste dressuuronderdeel, de „Prix Saint Georges". Zij torende met haar Tsjechische paard „Turista" hoog uit boven de toch niet zwakke concurrentie. De Westduitser Sichel- schmidt werd met „Wodka" tweede op 35 pnt. achterstand: 1128 tegen 1093 pun ten. BUENOS AIRES De Argentijnse voetbalclub Estudiantes de la Plata zal zaterdag in Nederland aankomen om op 9 september in Rotterdam de tweede wedstrijd om de wereldbeker te spelen tegen Feijenoord. De Zuidamerikaansc delegatie zal onder leiding staan van de voorzitter van Estudiantes, Mariano Mango. De Argentijnen bereiden zich voor op een zware ontmoeting. Over de samenstelling van het elftal is nog niets medegedeeld, maar verwacht wordt, dat er vergeleken met 26 augustus, toen Feyenoord een verrassend gelijk spel behaalde (2-2), verscheidene wijzigin gen zullen zijn. Steevens vindt de beweegreden van de sigarettenfirma om niet langer als sponsor op te treden zelfs gerechtvaar digd. „Het is natuurlijk een harde slag voor ons allen maar de huidige situatie was voor Caballero onhoudbaar. Een firma steekt een groot bedrag in een formatie om zodoende reclame te ma ken. In Nederland het belangrijkste koersen voor beroepsrenners waaron der een klassieker". .De fout schuilt bij de KNWU. Zij doet totaal niets voor ons. Voor de amateurs richt zij allerlei klassiekers in. Jaarlijks worden voor hen zo'n acht honderd wedstrijden georganiseerd .Er zijn zelfs comités die zven of acht koersen op touw zetten en er dik geld mee verdienen. De bond moest hen ver plichten om na drie criteria een koers voor professionals te laten verrijden al vorens weer een krachtmeting voor amateurs toe te laten. „De KNWU moet zelf ook voor meer werkgelegenheid gaan zorgen. Over mijn toekomst kan ik nog geen zinnig woord zeggen, alleen is het zeker dat de wielersport in Nederland een be hoorlijke slag heeft gekregen welke de bond zelf heeft uitgedeeld", merkte de meest succesvolle Caballero-renner op- Zijn collega en paatsgenoot Arie de^ Hartog is nog feller over de negatieve houding van de Koninklijke Nederland se Wielerunie. „Als een beroepsrenner wereldkam pioen geworden is voelen de heren de glans van zo'n titel op zichzelf neerda len. Maar wat doen ze in feite voor ons?" De KNWU vangt jaarlijks per renner 75 gulden aan licentiegeld. Dat is de enige activiteit, die voor de professio nals over heeft. Zij laat wel amateurs zogenaamde reisvergoedingen incasse ren van meer dan vierhonderd gulden en werkt mee, dat deze knapen door geheel Europa aan wedstrijden kunnen deelnemen. Zonder te aarzelen stuurt zij deze dure jongens ook nog naar de Olympische Spelen. Waarom heeft de KNWU niet geijverd voor een Ronde van Nederland voor beroepswielren ners?" „Heeft zij zich nooit afgevraagd dat door haar werkwijze de sponsors nau welijks iets terugzien van de dure in vesteringen in de wielersport? Willem II heeft om deze reden ook afgezien van verdere bemoeienissen in deze tak van sport. Het is nu lastig om een goe de firma te vinden. De meeste transac ties zijn al afgesloten terwijl vele cou reurs. nu staan te dringen, voor een contractje, hetgeen de verdiensten aan zienlijk minder zal maken. Gelukkig heb ik nog veel relaties in Frankrijk. Ik wil in ieder geval niet op 29-jarige leeftijd met mijn sport stoppen". Huub Harings zal het volgend seizoen niet meer in de meute te zien zijn. „Wat wil je anders doen dan de fiets voorgoed opbergen? Bij Caballero had ik nog wel een contract gekregen. Wie neemt chter een coureur van 31 jaar nog op in een ploeg? Ik had me het einde van mijn loopbaan toch wel an ders voorgesteld. Mijn tijd is voorbij. Ik heb'echter medelijden met vele cou reurs, die in een klap op straat staan", oordeelt Huub Harings. Een van die gedupeerden is zijn broer Jan. Hij kan zich nog steeds niet realiseren dat hij binnenkort wielren ner af is. „Voor mij komt deze opheffing op een erg ongunstig moment. Na de val in de Vierdaagse van Duinkerken was mijn seizoen reeds ten einde. De bui tenlandse firma's zijn alleen bereid grote bedragen neer te tellen voor ren ners met naam. Verleden jaar had ik een goed seizoen achter de rug. Toen kon ik tekenen, waar ik wilde. Ik vrees, dat mijn carrire voorbij is". „Waar je nu nog wordt binnenge haald kun je gaan koersen voor een fooi. Een fabriek heeft me al benaderd. Ze wilden me een maandsalaris van 350 gulden betalen. Onder zulke voorwaar den ga ik natuurlijk niet fietsen. Ik heb het voornemen om zo gauw mogelijk in Duitsland werk te gaan zoeken. Er zal toch iets verdiend moeten worden". Al dus een pessimistische Jan Harings. Leo Duyndam en Jan Krekels waren niet zo geschokt over de mededelingen van hun werkgever tijdens de bijeen komst in Den Haag. Zij zullen de zer dagen een verbintenis tekenen bij een nieuwe werkgever. HARLINGEN Het Nederlandse militair elftal heeft woensdagavond in Harlingen, ter opluistering van de in deze plaats te houden Visse- rijdagen, een wedstrijd gespeeld tegen het Westduitse militaire team. De Ne derlandse soldaten verloren met 12. Bij rust was de stand 00. De doelpun ten werden gemaakt door: Bergmüller (53e min.) 01, Wagner (60e min) 02 en De Rooy (Desk) (70e min.) 12. Er waren 2500 toeschouwers. Scheidsrech ter was de heer Van der Kroft. HARRY STEEVENS gerechtvaardigd FOREST HILLS De Nederlandse proftennisser Toni Okker is in de open internationale kampioenschappen van de Verenigde Staten, die worden ge houden in Forest Hills, goed begonnen. In de eerste ronde bleef hij de Ameri kaan Tom Edlessen in drie sets gemak kelijk de baas. De setstanden waren 6-1, 6-4, 7-6 (Okker Is als negende ge plaatst). Het was een wat rumoerige eerste dag, want vlak voordat de wedstrijden begonnen kwam uit Tsjecho-Slowakije en Roemenië het bericht dat Jan Kukal, Vladimir Zednik en Milan Holecek (alle drie Tsjechen) en Lilie Nastase en Irion Tiriac (beiden Roemenen) niet zouden komen. Het gevolg van het een en an der was wel dat de loting op het laatste moment moest worden herzien en dat het tijdschema geheel in de war werd gestuurd. TURIJN In het tennistoernooi van de Universiade in Turün hebben Ada Bakker en Tine Zw»an beslag gelegd op de titel in het dam»"-dubbelspel. In de finale versloegen ze gisteren de Ja panse Kazuko en Junko Sawamatsu met 6—1, 6 1. Het Nederlandse basketbalteam be haalde 'n overwinning op Griekenland: 92—81. Halverwege de strijd was de stand 4646. Nederland heeft zich nu geplaatst voor de groep die gaat spelen om de zeventiende plaats. EREDIVISIE SpartaAZ '671 Excelsior FC Twente3 Telstar PSV2 Volendam NAC1 DWS - Holland Sport1 0 ADO Ajax3 0 MVV Haarlem1 NEC - FC Utrecht3 Go Ahead Feijenoord2 EERSTE DIVISIE HVC Blauw Wit3 GVAV SVV1 SC Cambuur DFC1 De Graafschap Vitesse3 9 Wageningen FSC2 Willem II Heerenveen1 Helmond Sport Veendam3 Heracles FC Den Bosch1 TWEEDE DIVISIE ZFC - AGOVV3 RCH - PEC2 EDO NO AD2 0 Volewijckers Roda JC3 Limburgia SC Drente1 Baronie VVV1 f) Eindhoven Fortuna VI1 RBC Hermes DVS3 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s.

De Vallei | 1970 | | pagina 13