Veenendaals dagblad Politie od alles voorbereid Buiten Demonstratie Ambonezen afgelast Oogje op ambassade Staking begint te verlopen SPOEDZITTING VAN ARABISCHE LIGA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pantserwagens en mitrailleurs staan klaar Duitsers met hasjiesj aangehouden Na telefoongesprek Sleepboten varen weer Demonstratie in Tiel Meer bonden vragen 0111 de f 400 REPATRIËRINGSBEEEID AMBONEZEN MOET OP DE HEEEING Explosie en brand in Den Haa*> DEN HAAG Vanmorgen omstreeks 10 uur zijn presi dent Suharto van Indonesië en zijn echtgenote gearriveerd op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag voor hun bezoek van één dag aan Nederland. Zij werden welkom geheten door koningin Juliana en prins Bernhard. Ter begroeting waren ook leden van het kabinet, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en leden van het Corps Diplomatique aanwezig. f Herfstmaand HI i POSTEN beslag Wapens genomen bij Ambonezen RING mm Djakarta vindt: HOOP Jongens verdacht van inbraak in Tiel Zonnige perioden B«r. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 3 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 205 SUHARTO IN ZWAAR BEWAAKT DEN HAAG Na de Inspectie van de erewacht vertrok het gezelschap per helikopter naar paleis Huis ten Bosch, waar de president en zijn gezelschap logeert. Hij zal in dit gebouw trouwens het grootste deel van de tijd in Nederland doorbrengen. Alleen voor een bezoek aan het Binnenholt zal hij iets van Den Haag zien. Het Den Haag, dat het karakter heeft gekregen van een stevig bezet fort. De Haagse politie heelt negenhonderd man op straat, aangevuld met rijkspoli tie. marechaussee, pantserwagens en mitrailleurs. De sterkte van die eenhe den wordt verzwegen. Huize ten Bosch is volledig vergren- BABBERICH Woendagmiddag zijn bij het grenskantoor te Babberich door douaneambtenaren drie uit Duitsland afkomstige jongelui aangehouden, die in het bezit waren van een hoeveelheid hasjiesj ter waarde van ongeveer 1.000 gulden. Zij waren tevens in bezit van een «antal stoot-, schiet- slagwapens. In de auto waarmee ze naar Amsterdam wil den was ook een hoeveelheid pornogro- fische lectuur, alsmede een aantal adres sen en papieren die volgens de Duitse politie van groot belang waren. De jon gens zijn inmiddels aan de Duitse poli tie overgeleverd. Het zijn drie Egypte- naren van Duitse nationaliteit K. W. (18) en L. H. (22) uit Bochum en S. P. (20) uit Altesried. A/oor de matte parels van de S sneeuwbes interesseren de vo- I gels zich nauwelijks vlierbeziën t k 7 il J winterweken door het gevogelte ontluisterd. Het is nu vooral de bloeiende heide, die ons nog een 5 eind in de evenmaand verrukt door i 5 geur, kleur en landschapsbekledingk vooral op de plaatsen, waar ze echt k welig bolwerkt. Waar de bodem 5 5 wat lager en dus vruchtbaarder 5 wordt, jloreert tussen de bloembie- 5 zen de merkwaardige zonnedauw 5 5 met witte bloempjes, de gouden j 5 genista en het duivelsnaaigaren en daar hebt ge ook kans op gentianen 5 met hemelsblauwe bekers, edel en voornaam: „Er is geen mooier bloem in gans het jaar op heel de 5 P. Thijsse al zestig jaar geleden en j hij heeft gelijk ook. Er kan in deze maand al een zachte stemming over de natuur komen, waarbij koele ochtenden met optrekkende nevel en gestolde J dauw op honderdduizenden spinne- webjes, overvloeien in lichte, t sprankelende dagen van paarlmoer, die door de heldere atmosfeer een wijd uitzicht veroorloven. Er stij- gen pittige geuren van verterend J blad. verend strooisel en schimme- k lige bosturf in de zon óp onder het k hout, waar vele zwammen bodem kleuren. Wc beginnen meer en meer van de vogeltrek te bemer- ken, al openbaart zich deze langs J het strand en over t duin duidelij- ker en indrukwekkender dan in het 1 binnenland. Niettemin verneemt ge in de stille nacht hoog do:r de lucht het tremolerendejoelende geluid J van gevederde reizigers en hoe J verder wij de herfst ingaan, des te 1 drukker wordt het langs de donke- re hemelbanen. De tere zomergan- 5 gers gaan ons van lieverlede veria- J ten en prevelen vaak een laatste kwelend lied, dat de gevoelige mens 1 soms wat weemoedig en triest in de oren klinkt, omdat hij ook hier 5 in hoort, dat de zomer op zijn laat- ste benen loopt. J 5 3 sept. '70 A. B. WIGMAN 1 900*00000000mm*0*00000000000000000000* deld. Op strategische punten rondom het paleis staan pantserwagens. In het bos rondom het paleis patrouilleren be reden politie en hondenbrigades. Alle toegangspaden zijn afgesloten. De twee waterkanonnen staan klaar. Ambulan ces met artsen en bloedplasma zijn pa raat. De bewoners in de omtrek van Huis ten Bosch is gevraagd geen vreemdelin gen binnen te laten. Op de platte daken van de flats staan posten. De toegangswegen tot Den Haag stonden gisteravond al onder scherpe controle. Nieuw aangekomen gasten werden op hun antecedenten gecontro leerd. In de randgemeenten waren poli tie en marechaussee eveneens begonnen met controles en patrouilles. Minister Polak (justitie) gaf gisteren ook opdracht tot verscherpte controle bij de grensovergangen naar Duitsland. Al het beschikbare personeel is ingezet en doet langer dienst dan normaal. Er wordt rekening mee gehouden dat groepen Ambonezen zullen trachten in Duitsland tegen Suharto te demonstre ren, nu Den Haag voor hen onbereik baar is eenvoudig, omdat de meeste Ambonezen statenloos zijn. De president wacht een drukke dag. Vanmorgen nog was er in Huis Den Bosch een gesprek tussen hem en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Malik met minster presdent De Jong en de mnisters Luns en Udink. Na afloop van dit gesprek kwam de burgemeester van 's Gravenhage mr. V. G. M. Marijnen zijn opwachting maken. Vanmiddag staat een bezoek aan het Binnenhof, op het programma waar Su harto de leden van de vaste commissie van Buitenlandse Zaken en ontwikke lingssamenwerking van de beide Ka mers der Staten Generaal zal ontmoe ten. Na afloop hiervan gaat de president terug naar paleis Huis ten Bosch, waar vanavond koningin en prins een ga la-diner zullen geven. Het vertrek van president Suharto blijft zoals oorspronkelijk was vastge steld gehandhaafd op vrijdagmorgen van de vliegbasis Ypenburg. 111 GRONINGEN In het kader van een paraatheidsactie in Groningen in ver band met een eventueel vertrek van Ambonezen naar Den Haag heeft de po litie enkele huiszoekingen verricht in de Ambonezenwijk te Hoogkerk. In totaal werden vijf woningen door zocht. Gevonden werden een splinter nieuw geweer met 250 patronen en een ondeugdelijk vuurwapen. Bij de actie die onder directe leiding van da hoofd commissaris stond, hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. DEN HAAG Uit een groot aantal woonoorden zijn gisteravond groepen Zuid-Molukkers naar Den Haag ver trokken om daar op het Malieveld te demonstreren. Het is niet zo ver geko men. Na een telefoongesprek tussen premier De Jong en ir. J. A. Manusama heeft het hoofdkwartier van de „Repu- blieg der Zuid-Molukken" de demon stratie afgelast. De Badan Persatuan gaf het volgende communiqué uit: De door de vrije Zuid-Molukkers in Nederland aangekon digde demonstratie in Den Haag in ver band met het bezoek van generaal Su harto is afgelast. Hieraar. ligt ten grondslag de overweging dat het de monstratieverbod, dat de Nederlandse regering heeft afgekondigd na de toe lichting van de minister-president De Jong aan president Manasama behoort te worden gerespecteerd. Eventuele de monstraties van Zuid-Molukkers in Den Haag vallen buiten verantwoordelijk heid van de RMS-leiding en de leiding van de Badan Persatuan. De leiding vroeg de politie wel een eenvoudige bijeenkomst op het Malie veld te mogen houden, waarbij ds. Me- tiary en ir. Manusama verklaringen zouden afleggen maar na overleg met burgemeester Marijnen en de regering heeft de politie tenslotte de bijeenkomst ook op die plaats verboden. De gemeentepolitie en rijkspolitie hebben vannacht een ring om Den Haag gevormd, en hebben elke automobilist die de stad binnen wil gecontroleerd. De posten liggen op ongeveer 10 kilome ter van de stadsgrens. De politie had de order geen Zuid-Molukkers toe te laten. Verder hielden surveillancewagens van de rijkspolitie in een bredere kring de belangrijkste toevoerwegen naar Den Haag in de gaten, met name via de Zee- landbrug, de Moerdijkbrug, de brug Zaltbommel, de rotonde Deil, Oude Rijn en Hoevelaken. Er zijn 's nachts wel busjes of auto's met Ambonezen naar Den Haag gere den, maar tot vijf uur 's morgens was dat volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen niet op grote schaal gebeurd. Zij werden bij Den Haag tegengehouden en teruggestuurd. Bij de rotonde van Voorburg is het omstreeks vier uur tot een incident ge komen. Een aantal Zuidmolukkers, volgens ooggetuigen circa 35, werden gefouilleerd en kregen het bevel naar hun woonplaats terug te gaan. Zij reden hun auto's echter slechts een klein eind je verder en gingen in het gras liggen debatteren. Na een tijdje naderden 7 Porsches, 2 Dafjes en een Volkswagen van de poli tie. Tien geüniformeerde agenten met karabijnen en 7 zwaargewapende man nen in burger trachtten de Zuid-Moluk kers naar hun voertuigen terug te drij ven, aldus ooggetuigen. Dit liep enigs zins uit de hand. Een ambonees pro beerde een politieman zijn karabijn af te pakken. Hierop dreigde een vechtpar tij te ontstaan en de politie loste een schot in de luchl. Slaande dreef de politie de jongelui in him auto's, waarna déze het hazenpad kozen. Bewoners van Voorburg, Rijswijk en Delft waren vanmorgen uren eerder wakker dan zij wenselijk oordeelden. Zij waren gewekt door het ongebruike lijke gezoem van helikopters, die ook tussenlandingen maakten op het vlieg veld Ypenburg. Het vliegveld was om geven door luchtmachtsoldaten, die in gevechtstenue en met automatische wa pens de wacht aan de randen van de op andere tijden slapende vliegbasis hiel den. TIEL Vanmorgen hebben buna alle in Tiel wonende Ambonezen deelge nomen aan 'n protestmars door de stad Doel was te demonstreren tegen het be zoek vau president Suharto. De Ambonezen waren getooid met de rode banden, hadden Zuidmolukse vlag gen bij zich en schreeuwden leuzen zoals, Suharto moordenaar". Op hun tocht deelden ze pamfletten uit. De Ambonese wijkraad trok vanmor gen om circa acht uur in gezelschap van een aantal Ambonese jongeren naar het huis van de burgemeester die van te voren te kennen had gegeven wel een Ambonese deputatie te willen ontvan gen. De jongeren kregen toestemming om een optocht te houden. Na overleg van burgemeester en poli tiekorpschef Pijl bleek dat men niet on welwillend tegenover een protest stond omdat men begreep dat de Ambonezen aan hun gevoelens uiting wilden geven. De mars door de stad verliep ordelijk en werd gemaakt, aldus de Ambonezen omdat zij dit in Den Haag niet zouden kunnen doen. Vanmorgen om half twaalf boden de Ambonezen op het stadhuis aan burgemeester Borrie ten petitie aan. Met het oog op de recente gebeur- tenissen rond de residentie van de Indonesische am.bassadeur in Neder land, is de bewaking van de residen tie van de Nederlandse ambassadeur in Indonesië, Hugo Scheltema, ver dubbeld. Ambassadeur Scheltema is zelf op het ogenblik in Nederland we gens het staatsbezoek van president Suharto. ROTTERDAM De staking an der de 800 personeelsleden van het stadssleepbootpersoneel in Rotterdam is opgeheven. Tijdens een bespreking tussen de ondernemingsraad en de ver eniging van sleepbooteigenaren werd woensdagavond besloten het akkoord in de Stichting van de Arbeid (400 gulden over 1970) te aanvaarden. Onmiddellijk na de besprekingen tus sen de ondernemingsraad en de werkge vers voeren de eerste slepers de rivier op. In de gehele Amsterdamse haven werd sinds ongeveer zes uur woensdag avond weer normaal gewerkt. Aan de Rotterdamse stakingsfronten is woensdag veel duidelijk geworden. UTRECHT Do Algemene Bedrijfs groepen Centrale (NVV) de katholieke bond Sl.-Willibrordus (NKV) en de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale (CNV) hebben woensdagmiddag aan al le werkgevers met wie zij CAO's heb ben afgesloten een brief gezonden waarin wordt verwezen naar de dins dag door de Stichting van de Arbeid genomen beslissing en wordt verzocht de extra inkomensverbetering (f 400,-) aan alle werknemers in de industriële bedrijven toe te kennen. De drie bonden stellen voorts, dat de arbeidsrust ten zeerste zal worden be vorderd als aan het verzoek wordt vol daan. Ook de in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende vak bonden van bouwarbeiders hebben de werkgevers in de bouwnijverheid ge vraagd op korte termijn een bespreking te voeren over de extra inkomensver betering van 400,-. DJAKARTA De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van het Indonesische parlement Rosjadi heeft verzocht om herziening van het nationale rcpatriëringsbeleid gezien de recente gebeurtenissen in Wassenaar. Hij verklaarde te vrezen dat bepaal de Nederlandse Ambonezen, die in con tact staan met de groep die maandag de overval uitvoerde naar Indonesië terug zouden willen proberen te komen ten einde daar „destructieve bewegingen" op gang te brengen. Rosjadi zei nog: In feite is het zo, dat hoe meer Indonesiërs in het buitenland verblijven, des te beter de resultaten voor ons zullen zijn, aangezien wij ook in het binnenland bezig zijn met een migratieprogramma en te kampen heb ben met grote werkloosheid. CAIRO/AMMAN De ministerraad van de Arabische Liga zal zaterdag in een buitengewone zitting de crisis in Jordanië en de mogelijkheid van nieu we gewapende botsingen tussen het Jordaanse leger en Palestünse verzets organisaties bespreken. De organisatie voor de „bevrijding van Palestina" heelt de spoedbijeenkomst verzocht. Het Jordaanse kabinet heeft vandaag besloten om effectieve maatregelen te nemen om een hervatting van de ge vechten tussen Palestijnse guerrilla's en Jordaanse legereenheden te voorkomen. Maar eerste minister Abdel Moneim Ri- fai deelde niet mee welke die maatre gelen waren, toen hij na afloop van het vier uur urende spoedberaad van het kabinet de pers te woord stond. Het kabinet kwam bijeen nadat de twee partijen gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag slaags geraakt waren. De botsing werd aangewakkerd door een niet geslaagde aanslag op het leven van koning Hoessein. Een Palestijns radiostation dat uit zendt vanuit Bagdad deelde mee, dat ook de guerrilla-leider in Amman bijeen waren gekomen en maatregelen hadden genomen „om de burgers te be schermen" tegen het leger. Van de zijde der commando's in Bei roet wordt vernomen dat speciale troe pen van het Jordaanse leger, de eenhe den die het meest door de Palestij nen worden gehaat, tanks in stelling hebben gebracht bij het stadion van Amman. Zij zouden de hele middag commando's hebben gearresteerd. Tegen het inval len van de duisternis waren reeds 60 commando's gearresteerd, aldus deze zegslieden. Volgens de Rode Halve Maan zijn bij de gevechten van dinsdag 20 mensen gedood en meer dan 80 ge wond. De meeste slachtoffers waren Palestijnen en burgers. Jordanië heeft de Iraakse regering woensdag laten weten dat zij niet kan ingaan op het dreigement met een mili taire interventie. Het Jordaanse ant woord is overhandigd aan de Iraakse ambassadeur in Amman na een spoed vergadering van het Jordaanse kabinet. Het Iraakse dreigement was vervat in een nota, dinsdagavond overhandigd aan de Jordaanse ambassadeur in Bag dad. Irak zegt hierin dat de 12.000 man Iraakse troepen in Jordanië zullen in grijpen, als koning Hoesseins eenheden blijven schieten op de Palestijnse com mandostrijders. Palestijnse verzetstrijders hebben zich achter zandzakken ver schanst tijdens een schietpartij met eenheden van het Jordaanse leger. Een van de conclusies die na een af en toe rumoerig dagje stakend Rotterdam kon worden getrokken was dat de acties bij de werven en de machinefabrieken sterk begonnen af te lopen. Meer dan de helft van de 12.000 stakers hervatte in de loop van de dag het werk. Bij de havenbedrijven was er echter geen sprake van werkhervatting. Te- genveler verwachting in verklaarde het overgrote deel van de 16.000 stakers zich niet akkoord met het dinsdag bereikte resultaat tussen de Scheepvaartvereni ging Zuid en de Vervoersbonden. Ondanks de hevige beroering onder de havenwerkers sommigen noemde de situatie explosief en ondanks het feit dat een zeer groot deel van het ha venpersoneel zich met de massade monstratie van het dinsdag bereikte ak koord had afgewend, verklaarde een woordvoerder van de SVZ goede hoop te hebben dat vandaag een groot aantal havenwerkers weer aan de slag zou gaan en dat vrijdag aanstaande de si tuatie normaal zal zijn. Woensdagmorgen vroeg bleek bij de Rotterdamse werven en machinefabrie ken de bereidheid om weer te gaan wer ken steeds groter. Na een gesprek van een vakbondsbestuurder met het perso neel gingen bij de werf Piet Smit de 1200 man personeel weer aan de slag. Vrijwel tegelijkertijd gingen de 300 man van de machinefabriek Braat aan het werk. Later volgde nog een aantal ma chinefabrieken. Later op de dag ging men bij de Rot terdamse Droogdokmaatschappij (3000 man) ook weer aan het werk, evenals bij de reparatie Werf Niehuis en Van de Berg, bij de werf Gusto in Schiedam werd met meerderheid van stemmen besloten ook weer aan het werk te gaan. Op de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam, waar een week geleden de stakingsactie begon, werd woensdag nog niet gewerkt. DEN HAAG Een explosie waarvan de klap kilometers in de omtrek te ho ren was, heeft gisteravond om half twaalf vernielingen aangericht aan een blok van een vijftiental flats aan de Loevcsteinlaan in Den Haag. Tientallen ruiten van de flats en enkele ruiten van in de buurt gelegen winkels sneuvelden. Na de explosie brak brand uit in de kelders en in een op de begane grond gelegen winkelpand van het technisch bureau Lieshout NV. De winkel brandde uit. De goederen die in de zaak stonden, overwegend elektrische apparaten, gin gen verloren. Ook in een boven de win kel gelegen woning heeft het vuur korte tijd gewoed. In de woning lag een be jaarde vrouw ziek te bed. Zij werd met een ambulance naar een veilige plaats gebracht. De bewoners van de flats hebben geen verwondingen opgelopen, al waren som migen door de klap van de explosie uit hun bed geslingerd. Een man die op het moment van de ontploffing voorbij de winkel kwam werd door de luchtdruk opgetild en kwam enkele meters verder op de grond terecht. Hij moest met ver wondingen aan de benen in een zieken huis worden opgenomen. Elektriciteit en telefoon van het flatblok vielen door de explosie uit. Alle flatbewoners moesten in verband met het ontploffingsgevaar hun wonin gen verlaten. Sommigen konden daar later in terugkeren, anderen werd door de dienst bouw- en woningtoezicht na een inspectie verboden hun huizen weer te betrekken. Een deel van de gevel werd gestut. Onderzocht zal worden hoe de funde ring van het gebouw zich onder het ge weld van de explosie heeft gehouden. Over de oorzaak van de explosie tas ten politie en brandweer in het duister. Er wordt met de mogelijkheid rekening gehouden dat zich in de kelders onder de drie lagen flats een explosief gas mengsel gevormd heeft. Een schatting van de schade kon de brandweer van ochtend nog niet geven omdat daar na der onderzoek voor nodig zal zijn, maar deze zal zeker enkele tonnen bedragen. TIEL De Tielse politie heeft zes jongeren gearresteerd die er van wor den verdacht in het zwembad Groenen- daal te hebben ingebroken in de nacht voor het popfestival. Ze zijn voor verder onderzoek ter be- schikking gesteld van de officier in Arnhem. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk nog hier en daar een bui. Morgen zonnige perioden en droog weer. koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatüren als van daag. Overwegend matige westelijke wind. Zon op: 05.56 onder: 19.19 Maan op: 09.53 onder: 19.59

De Vallei | 1970 | | pagina 1