Raadhuisplein decor voor muzikale show Taptoe is een test B en W verdeelde portefeuilles Damestekort bij hockeyvereniging Zelfgemaakte wapens Millebuut en Prilweg leverden munitie voor ouderwetse Voeten en metsen „Binding met bevolking Ongeluk liep goed ai VALLEI? Belt u dan avert a.u.b. voor Veenendaal 10550 Afsluiting Boslaan Afsluiting Polderweg iukeldiefstal Uit de oude doos door Rik Valkenburg opgelost De Luchtpost Van Dam eerste Vergadering bij Luchtreiziger van v.v. DOVO Wedvlucht van „De Snelpost SDN tegen DVY Bromfiets in brand W illaerbad gaat dicht „ZORGENKINDJE" JAARLIJKS VLIERPIJP PIJLEBOOG MARKTEN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 VEENENDAAL De grote taptoe die de Veenendaalse harmonie „Caecilia" I zaterdagavond op het Raadhuisplein organiseert moet worden beschouwd als een test. Als een groot aantal toeschouwers de muziekshow \an de in totaal \ijf grote harmonieën komt bekijken dan maakt het „Caecilia,,-bestuur van de Veenendaalse taptoe een jaarlijks terugkerend evenement, dat wellicht volgend jaar op het Panhuis-complex wordt gehouden. Beeld van de taptoe in Rhenen die onlangs op het Candia-complex werd ge houden. Als de muziekshow van ..Caecilia" zaterdagavond slaagt, gaat de Veenendaalse vereniging jaarlijks een dergelijk evenement op het Panhuis or ganiseren in plaats van op het Raadhuisplein. „Het is de tweede keer dat we in Veenendaal een taptoe organiseren", vertelt de voorzitter van de Veenen daalse muziekvereniging, de heer D. J. Bouman. „Vorig jaar hielden we. even eens op het Raadhuisplein, ter gelegen heid van ons 65-jarig bestaan een der gelijk evenement, maar in feite viel de belangstelling toen wat tegen. Van be stuurszijde wilde men echter toeh nog een keer een taptoe houden in deze ge meente. met name ook voor de binding met de bevolking. Met marsen kun je als harmonie Veenendaal niet meer bestrijken en een taptoe is dus een leuke kans om je weer eens aan de inwoners te presente ren. Ik vind dat de bevolking daar reeht op heeft". Volgens hem slaan de concerten van een harmonie-orkest tegenwoordig niet meer aan. ..Dat hebben we de afgelopen tijd duidelijk ondervonden", zegt hij gedecideerd. „Een grote muziekshow maakt veel meer indruk op de mensen en ik hoop van harte dat dat ook in Veenendaal hel geval zal zijn". De voorzitter wacht overigens niet zonder angst het weer van zaterdag af. Hoewel een harmonie door de be perkte inkomsten in deze tijd vaak een „zorgenkindje" is, stelt de heer Bouman duidelijk dat het financiële aspect be slist niet voorop staat. „Als we er met eigen geld uitspringen, zijn we zeer te vreden", aldus de praeses van „Caeci lia", die geen deel uitmaakt van de harmonie maar als zakelijk bestuurder wel veel tijd besteedt aan de vereni ging- Naast het organiserende „Caecilia" treden zaterdagavond de verenigingen HBS (Wageningen), De Gildebondshar- monie (Boxtel). de Veenendaalse Scheepjeswolharmonie en OBK uit Rhenen op het Raadhuisplein op. Alleen HBS en de organiserende harmonie be schikken niet over een majoretten- korps. Hel Raadhuisplein en de toegangswe gen tot het taptoe-decor zullen worden afgezet. Het gehele plein wordt uitste kend verlicht tijdens het muziekevene ment dat om acht uur begint. Er wordt van het publiek een gulden entree ge vraagd om de onkosten te dekken. Het programma bestaat voornamelijk uit muzikale shows. De heer Bouman: „Hopelijk slaagt de taptoe volkomen, zodat we jaarlijks iets dergelijks kunnen organiseren. Een beetje concurrentie van Rhenen, waar pas een show is opgevoerd, hebben we natuurlijk wel. maar velen in Veenen daal zullen dit evenement niet hebben bezocht". „Overigens vind ik het Candia-com- plex waar de Rhenense taptoe wordt gehouden een ontzettend leuke plaats. Eert groene entourage zegt de mensen geloof ik wel wat meer". Het „Caeci- lia"-bestuur is dan ook van plan in de toekomst eventueel gebruik te gaan maken van het sportpark Panhuis. Met het Raadhuisplein als decor is de heer Bouman overigens wel tevreden. „Het is een sfeervolle achtergrond voor een taptoe en bovendien is de akoestiek beter dan op een sportvedwaar het geluid alle kanten opvloeit. Het Raad huisplein ligt nu wat meer ingebouwd en dat is voor ons erg gunstig". Hij en zijn medebestuursleden hopen vurig dal de test in Veenendaal een succes wordt. En terwijl zijn jongste zoon boven pogingen in het werk stelt een deuntje uit zijn klarinet te toveren, verzucht Bouman nog eens: „Als het weer nu maar meezit..." VEENENDAAL Doordat het spie geitje van de vrachtwagen van J. N. geen volledig overzicht gaf van de weg situatie, ontstond er gistermiddag op de Brinkersteeg een aanrijding. De vrachtwagenschauffeur moest tij dens een inhaalmanoeuvre voor een te genligger uitwijken en daarbij raakte de bromfietser C. H. in de knel. Hij kwam in aanraking met de vrachtwa gen. Behalve wat schaafwonden aan de armen en een ontzette voorvork van de bromfiets, kwam de 16-jarige H. met de schrik vrij. EENENDAAL Het kersverse college van B. en W. van eenendaal heelt direct op de eerste dag van zijn bestaan de portefeuilleverdeling ter hand ge nomen. Uit het resultaat blijkt dat de portefeuilles onderwijs, sport en recreatie in de toekomst niet meer bij een wethouder zullen zijn ondergebracht. De nieu we S.G.P.-wethouder. de heer G. v.d. Berg. kreeg \an deze combinatie onder wijs. terwijl de burgemeester sport en recreatie zal beheren. Met jeugd- en cul turele zaken is wethouder R. koppenberg (PvdA) belast. De complete taakverdeling ziet er als volgt uit. De complete taakverdeling ziet er als volgt uit: Burgemeester: politie - brandweer - civiele verdediging - hinderwet - drankwet - bevolking, burgerlijke stand en verkiezingen - voorlichting - sport en recreatie - openbare nutsbedrijven. Wethouder R. koppenberg: financiën, belastingen - planning - jeugd- en cul turele zaken. Wethouder M. Bastmeijer: openbare werken - grondbedrijf - eigendommen - maatschappelijke zorg. Wethouder E. C. Diepe veen: volkshuisvesting - woningbouw - krotopruiming - woonruimteverdeling - volksgezondheid - economische aangelegenheden - winkelsluiting - marktwezen. Wethouder G. van den Berg: ruimtelijke ordening - verkeerswezen - middelen van vervoer - onderwijs en leerplicht - personeelszaken. Eerste loco-burgemeester wordt de heer R. Koppenberg, omdat hij de meeste wethoudersdienstiaren beeft. Alle leden van het college houden iedere woensdag morgen spreekuur van 910 uur. Zaterd. v. I 6.30-1 7.30 u. Voor Rhenen 3328 Nw» Veenendaalseweg I59 1-*- «W - VEENENDAAL Bovenstaande op name is het beeld dat politiemensen de zer dagen aantroffen toen zij tijdens een technische controle de onderkant van een personenwagen wat nader be keken. Het was een van de tachtig wa gens. die in de afgelopen twee maanden in figuurlijke betekenis te licht werden bevonden om nog langer deel uit te maken van het vaderlandse wagen park. In veel gevallen waren het va kantiegangers, die in een andere te hulp geroepen auto moesten overstap pen om hun bestemming te bereiken of de verdere reis met de trein moesten voortzetten. In die periode verdwenen verder dertien bromfietsen naar het terrein achter het politiebureau. Ook werd dertien maal proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden op trottoir en negen maal moest aan middenstan ders een bekeuring worden gegeven wegens het overtreden van de uitver- kopenwet. De overtreders in de blauwe zone behaalden weer een ruime meer- erheid. Daarvoor werden 346 „pren ten" uitgedeeld. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal; maken bekend: dat, in verband met de uitvoe ring van werkzaamheden, de Boslaan tijdelijk is gesloten verklaard voor alle doorgaande verkeer. Deze gesloten ver klaring zal gelden vanaf heden tot 1 december 1970 of zoveel korter als mo gelijk. dan wel zoveel langer als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal. 1 september 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend: dat, in verband met de uitvoe ring van werkzaamheden, de Polder weg. voor zover gelegen tussen de Vij gendam en de Valleistraat, tijdelijk is gesloten verklaard voor alle verkeer. Deze gesloten verklaring zal gelden vanaf heden tot een week nadien, of zovel korter als mobelijk, dan wel zo veel langer als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal, 1 september 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd. Noor elk jaargetijde was er vroeger wel een kinderspel in /wang. Aan het einde van de zomer was vooral het vliegeren populair. Op koninginnedag (31 augustus) werden soms geweldige vliegerwedstrijden gehouden. Men kwam dan met prachtige exemplaren aan de start. Een bijzonder mooi ge zicht was dat. al die fleurige vliegers, eerst in optocht naar het wedstrijd- veld gebracht en dan. naar indeling van soort, de lucht in. Ze waren er in allerlei soorten. Meestal waren er ook 'n paar reu/.enknapen bij. Modellen van vliegtuigen. Amerikaanse bromvliegers. knipviiegertjes etc. Het gaf fleur aan die oude tijd. Andere populaire spelen waren het pinkelspel. het proppenschieten en het boogschieten. Iemand uit onze plaats wist nog wel uit de doeken te doen. hoe dat er aan toe ging. „Om te pinkelen had je twee hou ten nodig: het pinkelhout en de pin kel. De pinkel was eenderde van de lengte van het pinkelhout. Je legde de pinkel op een kleine verhoging schuin naar boven, dan kon je er met het pinkelhout een flinke tip op geven, om hem daarna, in de lucht, nog een ferme opjutter toe te die nen. zodat de pinkel een heel eind wegvloog. Er waren diverse mogelijkheden. Men kon de afstand tussen pinkel en hout schatten en daarna uitme ten. Men schatte soms in voeten. Dan mat men ook met de voel in letterlijke zin van het woord. Voet voor voet plaatsend kwam men aan het aantal. Dat de ene voet groter was dan de andere, daar moest men vooraf maar rekening mee houden Men schatte ook in „metsen". Dan mat men met het pinkelhout „om en om", zoals men dat noemde. Het ra den van het juiste aantal voeten er. metsen was van betekenis in het pinkelspel. Verder bestond er ook de moge lijkheid de pinkel te werpen naar het pinkelhout. vanaf de plaats waar hij terecht gekomen was. Als je het hout raakte was je aan de bturt om de pinkel te slaan. Je sloeg hem dus zo ver mogelijk weg. des te minder kans had je maat om aan de beurt te komen en des te langer bleef je zelf-aan slag. Uit dit spel ontstond ook nog een gezegde. Als b.v. een lange man naast een klein kereltje liep zei men: Hee. daa^hph je pinkel en hout. Leuk was het ook om een proppe- schieter te maken. We gingen dan met een groepje jongens enkele hui zen hoger dan „Beco" de sigarenfa briek van Van Beek een paadje op in het Kost verloren. Je bleef eigen lijk nog beneden de heuvel. We gingen in de richting van Bor. die een snoepwinkel in de Zandstraal, had. Onderweg passeerden we ,het huis van Evert Groffie. Ongeveer aan de rand van de landen, in de buurt van Bor. stond een heel grote vlierstruik, een boom bijna. Daar gingen we de proppeschieter snijden. Een vliertak heeft een bamboe achtig verloop. Het binnenste is ge vuld met zacht spul en er zijn dichte ringen in. net als bij een „angeroei" (hengel). Je moest de loop van de schieter dus snijden, tussen de rin gen. Het vliermerg kon je gemakke lijk verwijderen en zo had je dus een mooie holle vlierpijp. Nu maakte je de stamper. Dat was vrij eenvoudig. In een klos of plankje sloeg je een vijfduimsspi.j- ker en daarvan vijlde je de kop af. De stamper was gereed. Van nat krantepapier maakte je een prop en die stampte je in de vlierpijp, die nu met recht een proppeschieter werd. Aan het andere eind van de pijp wurmde je nu ook een prop naar binnen en je wapen was geladen. Je duwde de stamper op de voor ste prop en je zette even flink kracht (b.v. de stamper op je borst en dan met beide handen de pijp naar je toe persen). Met een doffe, holle knal vloog dan door de lucht druk, de andere prop uit de schieter .Je had nog meer schik dan nu met M. s; IV7 1» een dure buks. Vooral als je je buurmeisje onverwachts zo'n natte prop in de nek kon schieten. Een soortgelijke vreugde kon je beleven met een goede boog en riet- pijlen. Je ging dus een „pijleboog" maken. Je sneed uit een eiketak een flinke taaie boog, die je goed strak kon spannen door er een stevig koord of touw aan te bevestigen aan beide uiteinden. Het touw moest goed strak staan. Achter aan de „Prilweg" (Parallel weg) by de „Millebuurt" (Middel- buurtseweg) kon je handenvol riet stengels snijden. Ook aan de „Batte rijen" was een ruime voorraad van deze „munitie". In een groeiring van de rietstengel maakte je een inke ping. zodat de pijl iets kon vastgezet worden. Ook aan de „Batterijen" was een ruime voorraad van deze munitie". In een groeiring van de rietstengel maakte je een inkeping, zodat de pijl iets kon vastgezet wor den in het boogtouw. Aan het uiteinde van de pijl be vestigde je een vlierdopje, dan was de pijl dus iets zwaarder en kon je beter richting bepalen. Je had meer schik als je kans zag een jongen uit de straat die een eindje verderop gebogen stond over zijn klomp, om het leertje vast te maken, een pijl ferm tegen zijn achterste te schie ten. Je moest trouwens wel maken dat je dan gauw wegkwam, want de klompen zaten bij sommigen soms erg los en je had er snel een in je nek, als je niet oppaste" öp de Merkt ivas rónd de eeuwwis seling voldoende speelruimte voor de jeugd. VEENENDAAL Gistermorgen werd er door de eigenaar van een tex tielzaak bij de politie aangifte gedaan van een winkeldiefstal van een kinder jasje ter waarde van f 10, Later op de dag kon de verdachte, mevr. D. J. uit Rhenen, worden aange houden. SCHERPENZEEL De Luchtpost deed mee aan een wedvlucht vanaf St. Kath. Waver. Afstand 132 km. In con cours waren 98 duiven. Ze werden ge lost om 9.50 uur. De eerste duif arri veerde om 11.56 uur. Uitslagen: A. Rustenhoven 1-7-13; W. Wagensveld 2-4-16-19; T. van de Broek 3-5-17-20; W. van Schaik 6-8-12; C. A. van de Wetering 9-11-14; P. J. van Eist 10-18 n C. tei Burg 15. SCHERPENZEEL Eiermarkt Aan gevoerd 750.000 stuks. Handel vlug. Pr ij- zen van f 11,75 tot f 12,75. De henneëie- ren van f 8, tot f 11,20, alles per 100 stuks. VEENENDAAL Het l|jkt erop dat de Veenendaalse hockeyvereniging Sala manders, met vier formaties uitkomend in de nieuwe competitie, het damesteam op de valreep zal moeten terugtrekken. De technische leiding van de vereniging is namelijk geconfronteerd me* een viertal plotselinge afzeggingen. Door ziekte en verhuizingen moesten vier vaste speelsters zich terugtrekken en dal betekent zo kort voor de nieuwe competitie waarschijnlijk het einde \an dit team. „.Als we in de damesseclor echter op zeer korte termijn nog enkele nieuwe leden krijgen, kunnen we dit elftal handhaven," zegt Salamanders-voorzitter Hans Hofhuis. „Het is een zeer vervelende omstandigheid dat we in de voorbereidings periode zoveel afzeggingen kregen, want ook voor de resterende dames wordt het nieuwe seizoen erg oninteressant, als er niet in competitieverband wordt gespeeld." Belangstellende meisjes en dames men behoeft de hockeysport niet per se te hebben beoefend kunnen zich als lid van de hockeyclub aanmelden bij het secretariaat. Eikenlaan 34 in Veenendaal (telefoon 10203). VEENENDAAL ln de wedvlucht vanaf St. Kat. Wavre klasseerden de leden van „De Luchtreizigers" in Vee nendaal zich als volgt: W. J. v. Dam 1, 6. 14, 15; A. v. Barneveld 2. 5. 7, 12;C. v. Ginkel 3. 13; A. Spies 8. 16; H. v. d. Dikkenberg 9; H. Beyk 10, 11; H. v. Kooten 19 en Gebr. Spies 18. De duiven werden om 9.5U uur in vrijheid gesteld en de eerste meldde zich om 11.51 uur (snelheid 1051 meter per minuut). Deze duif van de heer W. J .van Dam was veruit de snelste in deze vlucht, waarin de laatste prijs reeds om 12.04 uur werd verdiend. VEENENDAAL - Uitslag van de Wedvlucht vanaf St. Ratelijne Waver van p.v. „De Snelpost" luidde: gelost om 9.50 uur; eerst aankomende duif 11-53-36 uur; snelheid 1033.4 mpm. Spluthof Vlootman 1-6-7-15-21-22-23-25-26-30-32; J. V. Amerongen 2-3-27; G. J. v. Manen 4-5-13; P. Cornelissen 8-14; H. Heikamp 9-34; C. v. Asselt 10-33; J. v. Geeren- stein 11-12-19-36; Leppers de Hartog 16-35; H. Ubrich 17; N. v. Barneveld 18; W. H. Roe lof s 20; D. Versteeg 24; C. Donkelaar 28; G. Depenveen 29-31; H. L. Spies 37. SCHERPENZEEL De uitslagen van de onderlinge competitie van de Scherpenzeelse damvereniging waren deze week als volgt. J. van Dijk- J. van de Peppel 20. Visser-L. van de Burgt 02. Sopar-C. Pul 20. B. Valkenburg- J. v.d. Vliert 20. Dinsdagavond 8 sep tember speelt men een vriendschappe lijke wedstrijd tegen DVVliit Voort huizen dat in het afgelopen jaar uit de hoofdklasse is gedegradeerd. VEENENDAAL* Voetbalvereniging DOVO heeft maandag 7 september haar algemene ledenvergadering in hotel „De Korenbeurs'. De jaarlijkse bijeen komst begint om acht uur. De aftredende bestuursleden G. A Borg (voorzitter), M. W. van Eist (voor zitter ontspanningscommissie) en G. H. van de Pol (penningmeester) stellen zich herkiesbaar. De eveneens aftre dende D. J. Kruishof komt niet meer in het bestuur terug en als de vergadering ermee akkoord gaat zal zijn plaats worden ingenomen door de heer G. Slotboom. Op de agenda staat verder onder meer een verslag over de exploitatie van de tribune en de benoeming van een elftal-, een jeugd-, een kas- en een ontspanningscommissie. VEENENDAAL Surveillerend hoofdagent R. heeft gistermorgen assis tentie verleend bij een bromfietsbrand je- De eigenaar van de bromfiets, de 64-jarige W. de M., ontdekte tijdens zijn tochtje op de Buurtlaan-West dat een bezineslang was losgeraakt en vlam had gevat. Met een brandblusapparaat uit de patrouillewagen kon het brandje wor den geblust. De bromfiets werd licht beschadigd. SCHERPENZEEL Zaterdagavond wordt het gemeentelijk zwembad geslo ten. Op deze 5e seijtember zullen de laatste wedstrijdén van de clubkam pioenschappen plaatsvinden van Poiei- don.

De Vallei | 1970 | | pagina 3