Economie maakt 't moeilijk de apartheid in Zuid-Afrika helemaal door te voeren ELECTRO BEHEER N.V. ELECTRO BEHEER N.V. MANNELIJK PERSONEEL In Florida en Texas leven seizoenarbeiders als slaven Directeur van Madame Tussauds Wassenbeeldenkabinet in Londen vindt A msterdam er de ideale stad voor SOUS-CHEF ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (STER) Finata Bank, als er geld voor moet zijn. Leidsche Wolspinnerij N.V. Veenendaal Leidsche Wolspinnerij N.V. Producer Ander. Protest Ziekten Kamp Bij Finata Bank gaat lenen plezierig en snel. Tot nu toe hebben daar al zo'ri 150.000 mensen gebruik van gemaakt. Ook u kunt dus gerust bij Finata Bank binnenlopen. Aan welk bedrag denkt u? Duizend? Vierduizend? Elk bedrag is mogelijk bij Finata Bank. Zonder informatiekosten en voor alle prive-doeleinden. Voorbeeld: u leent f 2.200,- en lost af in 24 maanden a f 109,20 per maand. Dat is in totaal f 2.620,80. Dus f 420,80 aan financieringskosten, inch rente, administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is maandelijks slechts f 17,53. Geld lenen is niets bijzonders bij Finata Bank. 't Is dan ook de grootste en modernste maatschappij voor privé-leningen in Nederland. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 NEDERLAND KRIJGT ZIJN EIGEN PANOPTICUM LONDEN „Goedenmorgen", zegt de lange, zwaargebouwde jeugdig uitziende, gebrilde man in het bruinge- blokte pak en blauwe overhemd. Hij zegt het in goed Nederlands terwijl hij zijn koffertje uitpakt na de vliegreis uit Amsterdam, waar hij toe zicht houdt op de inrichting van Ma dame Tussauds Nederlandse Panopti cum in de Kalverstraat. Dit is E.V. Gatacre, Brits onderdaan. 42 jaar geleden geboren in Vorden in de Achterhoek (hij spreekt dat prima uit) als zoon van een Nederlandse moe der en Engelse vader. Zijn grootvader van moederszijde was Victor de Stuers, de man die Monumentenzorg opzette en die de bouw begon van het Rijksmu seum. Zes jaar geleden werd de heer Gatacre directeur van Madame Tus- saud in Londen. Hij heeft altijd een Nederlandse secretaresse. Het is bijna logisch dat hij met zijn sterke Neder landse bindingen, nu ook in Amsterdam begint. „Amsterdam is er precies de ge schikte plaats voor", zegt hij. „Leven dig internationaal, met een lange tradi tie die al in de zeventiende eeuw begon met panopticums". E. V. Gatacre is erg gesteld op dit oude woord panopticum. „Amsterdam krijgt traditionele figuren en beelden en andere voorstellingen zoals in een oud panopticum", vertelt hij. „Een erge vreemde mengeling, niet encyclopedisch en niet noodzakelijk alleen van mensen die goed zijn of waren, of aardig of zelfs maar belangrijk. Ze komen er in omdat ze interssant zijn en natuurlijk belangrijk omdat ze menselijke wezens zijn". „Tussaud voorziet in deze behoefte, maar zonder de verantwoordelijkheid te hebben van een museum dat vooral een bepaald moment moet tonen". Tussaud, het museum Grevin in Pa rijs, en het Tivoli in Kopenhagen zijn als enige overgeblevene van de vele panopticums der vorige eeuw. op wat onbelangrijke kleintjes na in Engeland en Amerika. De bioscoop deed de mees te de das om. Madame Tussaud was sinds 1928 in geslapen. Er was weinig veranderd sinds dat jaar tot de heer Gatacre er in 1964 directeur werd. „Ik was erg geluk kig, het was precies het goede mo ment", zegt hij. „Men stond toen nog wat schuw tegenover de gedachte dat wij een grote opvoedende waarde heb ben". Hij vergelijkt dit met de populai re encyclopedieën uit de vorige eeuw. Onder Gatarec keerde Tussaud terug naar wat het was in het begin van deze eeuw. „Maar", zegt de huidige directeur bescheiden, „ik geloof niet dat ik iets heb gedaan, wat niet eerder werd uit gevoerd". „Het imago van de mens stelde ons in de staat ons in stand te houden. Men kan daar niet aan ontsnappen, zelfs niet in dit tijdperk van non-realisme". Amsterdam wordt anders dan Lon den. De technieken zijn er gebaseerd op nieuwigheden, die men hier sinds de laatste jaren onder E.V.G. atacre begon toe te passen. Als uitgangspunt geldt voor beide wassenbeeldenkabinetten: vermaak is het belangrijkste doel er van. Tussauds directeur zegt: „Amsterdam zal niet in het kielzog varen van Lon den. Ik hoopt dat het een eigen leven krijgt. Wij worden geïnspireerd door de reactie op onze ideeën van allerlei mensen in Nederland. Ik hoop dat het zich zal ontwikkelen tot iets dat echt Amsterdams is". Mr. Gatacre heeft een sterk artistieke inslag. Hij reageert vaak erg geestig, heeft iets dromerigs, soms het vage van de kunstenaar. Maar tegelijk moet hij zakenman zijn. Voor een gesprek over het Amsterdamse Panopticum zit hij niet achter zijn enorme met bruin leer beklede bureau, maar ernaast. Hij studeerde geschiedenis en archi tectuur. Daarna ging hij in de zakelijke kant van de krantenwereld in West- Afrika, later in Londen. Nu en dan schreef hij ook zelf. Het vermaak dat Tussaud wil bieden, vergelijkt de heer Gatacre graag met dat van het toneel. De reacties van het publiek zijn erg belangrijk, vooral als die levendig zijn. „Wij voelen dat hier net als in een theater. Soms is het publiek levendig, anderen keren doods". De kunstenaar in de zakenman legt er telkens veel nadruk op dat hij zijn wassen beelden in de eerste plaats ziet als kunstwerk. „Driedimensionale por tretten van mensen". Hij zegt dan ook: „Als een wassen beeld erg goed is, dan is het niet belangrijk al is de gelijkenis niet goed". Maar welke hoge maatstaven de heer Gatacre ook aanlegt, hoeveel kans er ook is bij Tussaud kunst te zien, doel blijft toch het scheppen van vermaak. ..Kunstenaars werken graag voor ons", vertelt hij verder. „Hun werk wordt door zeer velen bekeken zonder enige remming. Het publiek wil grote spektakelstukken zien", meent E. V. Gatacre, „zoals veel films van tegen woordig". De heer Gatacre ziet zichzelf als een producer bij het maken van zijn nieu we wassen beelden. „Ik bekijk ze graag in de verschillende stadia. Het is dan als een spel van actie en reactie tussen mij en de kunstenaar. Net als het werk van een hoofdredacteur van een krant of tijdschrift. Een goede hoofdredacteur kan ook helpen". Madame Tussaud gaat in bepaalde afdelingen mee met haar tijd. Zal men er ook overgaan tot het uitbeelden van wat Londen nu zo sterk beheerst met stukken als „Oh Calcutta", naakt. E. V. Gatacre: „Daar heb ik nooit over nagedacht, het zou iets heel nieuws zijn voor ons maar bedenk wel dat beeldhouwers het altijd deden. Denk maar eens aan Victor Hugo van Rodin'" Dan lacht hij uitbundig en zegt: „Als wij een man kunnen vinden die we zo kunnen uitbeelden, dan zullen we het zeker doen". Wassen beelden van beleende Nederlanders in Amsterdum Johan Cruijff (boven in de maak), Rembrandt (hieronder in handen van Liesbeth List), Karei Appel, Van Gogh en vele anderen perkt tot de begane grond van het wa renhuis, dat kantines heeft voor blan ken en niet-blanken. De blanke verkoopsters werken op andere verdiepingen. INDUSTRIEWEG 2 DEVENTER zoekt enkele grote en kleine rechterhanden, en wel Hij krijgt een belangrijke taak, omdat de chef-administratie overbelast is. Het bezit van praktijk-diploma boekhouden is vereist en zij die studeren voor MBA genieten de voorkeur. met MAVO-opleiding, studerende voor het praktijk-diploma boekhouden strekt tot aanbeveling. Wij bieden een voortreffelijk salaris, gezellige werksfeer, reiskosten vergoeding, pensioenregeling, studiekosten enz. U kunt telefonisch nadere inlichtingen verkrijgen bij de heer Bosch. INDUSTRIEWEG 2 DEVENTER TELEF. 05700 -16644 Geld lenen gaat snel en makkelijk. U bent van harte welkom! Ook opvrijdagavond van 6.30tot8.00 uur. Een uitgebreidefolder ligtvoor u klaar. AMERSFOORT, H v. Viandenstraat 28. (03490) 30141 APELDOORN. Kapelstraat 7,(05760) 18108. HILVERSUM. Smidsteeg 1. (h. Groest),(02150) 40355. UTRECHT, Biltstraat 33, (030) 27557. 33 Wegens uitbreiding der ververij-produktie hebben wij mogelijk heden tot plaatsing van voor werkzaamheden in ploegendiensten in de afdelingen „mengerij", „ververij" en „magazijn/expeditie". Gegadigden nodigen wij uit zich te wenden tot onze afdeling Personeelszaken ter bespreking van onze - gunstige - voorwaar den. Aanmelding dagelijks aan ons kantoor SPOORLAAN 2 VEENENDAAL Fabrikante van NEVEDA-WOL JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse theorie van de gescheiden raci ale ontwikkeling botst dikwijls met de economische noodzekeRjkheid. De blan ke regering bevordert in haar streven naar volledige raciale indelingen de verhuizing van Afrikanen uit de steden naar de gesegreerde „thuislanden" buiten de steden. Haar theoretici beweren, dat de zwarten slechts tijdelijke inwoners zijn van „blanke" gebieden en dat zij door betere economische mogelijkheden in hun stamlanden uit de steden moeten worden weggelokt. Maar de werkgele genheid die zij daar zouden moeten bieden bestaat grotendeels op papier. Ondanks alle officiële pogingen om de toestroming van werk zoekende zwar ten naar de steden te stuiten is de na tionale economie onontwarbaar multi- raciaal gebleven. Dit zal nog sterger worden naarmate ten chonisch tekort aan geschoolde ar beiders de blanke industrie en handel dwingt om steeds meer gekleude (de officiële naam voor Mulatten), Afrika nen en Aziaten aan te stellen op hoger betaalde posten, die vroeger uitsluitend voor de blanken waren gereserveerd. Niet-blanken werken steeds meer als monteurs, schrijnwerkers, voormannen in de fabrieken, opzichters, machinis ten. kantoorbedienden en schakelbord bedieners. Vijf jaar geleden hadden servicesta tions van blanke eigenaars op zijn hoogst niet-blanken in dienst als pomp bedienden en autowassers. Thans wer ken zo'n 800 zwarte monteurs onder blank toezicht in de autoreparatiebe drijven. Enige tijd geleden heeft de regering ermee gedreigd duizenden niet-blanken te verbieden bepaalde werkzaamheden, variërend van schakelbordbedieners tot bankkassier, te verrichten. De blanke werkgevers protesteerden en minister van Arbeid Marais Viljoen moest in juni met tegenzin toegeven, dat de regering het werkkrachtentekort niet alleen met haar campagne om blanke immigranten aan te trekken kon oplossen. Hij zei dat de gekleurde en Afrikaanse werknemers hun banen konden behouden zolang geen blanken daardoor benadeeld werden. Gesterkt door deze verklaring, nam een groot warenhuis gekleurde cassiè- res en verkoopsters in dienst om een nieuw filiaal in Kaapstad van personeel te voorzien. Omdat Viljoen had bepaald, dat er geen vermenging mocht zijn van blanke en niet-blanke werknemers „op hetzelf de arbeidsniveau", bleef het arbeidster rein van de gekleurde verkoopsters be- WASHINGTON Een Ameri kaans artsenteam is tot de conclusie gekomen, dat in de zuidelijke staten Florida en Texas duizenden seizoen arbeiders in de landbouw op eoda- nige wijze gemanipuleerd worden, dat zij niet meer de status van een menselijk wezen bezitten. De seizoenarbeiders zijn gevestigd in middeleeuws aandoende verblij ven, werken onder gevaarlijke om standigheden en de sterfte onder hun vrouwen en baby's is soms een derde hoger dan het Amerikaans ge middelde. De artsen die dit meldden aan een subcommissie van de Senaat maken 'deel uit van dezelfde stichting, die drie jaar geleden de V.S. opschrikte met een rapport over honger en on dervoeding in de staat Mississippi. „De drie afgelopen jaren hebber, bescheiden verbeteringen te zien ge geven, maar nu hebben wij in Flori da zo'n vernedering en uitbuiting van mannen, vrouwen en kinderen ontdekt, dat wij ons zouden schamen om die te beschrijven, als Avij niel zo geschokt waren door het bestaan ervan", zo staat in het rapport. schurft, pellagra, abiboflavinosis en tekorten aan vitaminen en eiwitten waren opvallend". Volgens dr. Henry Lipscomb van de medische faculteit van de Baylor Universiteit in Houston zijn in de omgeving van Houston de laatst* tijd drie dodelijke gevallen van po lio bekend geworden, wat volgen.1 hem een duidelijke aanwijzing was dat het in die streek ontbreekt aar medische bas is verzorging en aan he' inenten van de bevolking. In Texas ontdekte het team onder de rondreizende arbeiders en hun gezinnen allerlei ziekten: „parasie ten in de ingewanden, rachitis, Dr. Ray Wheeler had aan de rand van een moeras in Florida een ar beiderskamp ontdekt, dat naar zijn vaste overtuiging „van alles wat kan bestaan in wat wij een vrije maat schappij noemen, een slavenkamp het allerdichtst benaderde". Fabriekswoningen waren op vrachtauto's aangevoerd en op blok ken beton neergezet. Zijn gids had hem verteld, dat het kamp pas ge opend was en binnen enkele maan den weer zou worden afgebroken om inspectie te vermijden. Dr. Gordon Harper merkte op, dat hij in McAllen in Texas gezien had, dat een baby na behandeling van le vensgevaarlijke cellulitis en bloed vergiftiging naar huis werd gezon den. terwij) vlakbij een ziekenhuis lag, waarin het kind opgenomen htd moeten worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 4