zen van V.S. zouden de bewij schendingen bestand hebben Brandstichter snel weer gepakt P form Suharto: de generaal met de eeuwige glimlach Verpleegster bezit uranium-reserve f MAKA VEL OOK IN DUITSLAND TEGEN KOMST SUHARTO VERZET MISS1E-JARRING IN GEVAAR Vliegtuigkaper veroordeeld Pocli cholera in Guinee Griekse kolonel 5 dagen zoek Bewaking Paus niet verscherpt Mijnstaking in Spanje Bomaanslag in Athene 8 MAANDEN DOOD IN BED Golden American - groot van smaak en zo zuiver als goud! alléén bij: en nergens anders! Boerenzoon Burger Ineens 24 miljoen Gezant V.S. was in Oost-Berlijn de „harde'' matras met alle comfort van een „zachte" D DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 LONDEN De toekomst van het Amerikaanse vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten is sinds woensdag aan het wankelen gebracht na de medede lingen van Amerikaanse functionarissen in Washington, dat de Verenigde Sta ten over duidelijke bewijzen beschikken dat Egypte het bestand heeft geschon den. De geconstateerde bewijzen zouden versterking van de luchtafweer aan het Suez-Kanaal betreffen. In Egyptische zowel als Amerikaanse kringen te Cairo heeft men geweigerd commentaar te geven op berichten dat Washington over „vaste bewijzen" zou beschikken van Egyptische schendingen van het militaire bestand. De Israëlische leiders zullen heden bijeenkomen om zich te beraden over verdere deelneming aan de vredeson derhandelingen. Het zal ongetwijfeld een strijd worden tussen voorstanders van een harde lijn, die opzegging van de bestandsovereenkomst zullen beplei ten en die van de zachte lijn. Deze wil len de besprekingen via VN-bemidde- l^tar Jarring voortzetten, maar deze zouden voorlopig beperkt moeten wor den tot het corrigeren van de gemelde bestandsschendingen. De Arabische landen zullen zich waarschijnlijk gaan roeren na de ver klaring van de Amerikaanse minister van Defensie Laird, die woensdagavond zei, dat de VS zich blijven kwijten van de verplichting die zij vóór het staken van het vuren jegens Israël zijn aange gaan. In Jordanië blijft de spanning tussen de Palestijnse commando's en het leger van koning Hoessein bestaan. Irak dreigde opnieuw zijn in Jordanië gele gerde troepen in actie te brengen om de commando's te helpen. Het bestand aan het Suez-Kanaal is bijna een maand oud. De kansen op een spoedig begin van vredesbesprekingen onder leiding van Jarring lijken echter slechter dan ooit. Een officiële verkla ring van Amerikaanse zijde over de be weerde bestandsschendingen door Egypte is tot dusver niet verschenen. De woordvoerder van Nixon, Ziegler, *ei echter „we zijn in een zeer delicate periode, dit is een erg gevoelige tijd en we hebben te maken met een zaak van zeer groot belang. De ambassadeurs van de vier grote JERUZALEM Michael Denis Ro han (29), de Australische schapen scheerder, die vorig jaar de El Aksa- moskee in Jeruzalem in brand stak, is gisteren ontsnapt uit de psychiatrische inrichting, waarin hij na zijn proces werd opgenomen. Zijn vrijheid duurde echter slechts drie uur. Toen had de Israëlische poli tie hem weer te pakken. Rohan bood geen tegenstand. Hij liet zich vriende lijk glimlachend meenemen. De door Rohan aangestoken brand in de El Aksa-moskee op 21 augustus vo rig jaar veroorzaakte grote opschudding in de Islamitische wereld, waarvoor de moskee een heilig centrum is. Arabische leiders beschuldigen de Is raëlische regering ervan, dat ze Rohan tot ijn daad had aangezet. Tijdens een proces, dat in december eindigde, werd de Australiër technisch wel, maar juri disch niet schuldig bevonden aan de brandstichting. ADVERTENTIE "uw betrouwbare interieur-adviseur" Deventer: Broederenstraat 22-28 Zutphen: Beukerstraat S7-9r. Almelo - Enschede Hengelo LINZ De rechtbank in de Oosten rijkse stad Linz heeft een 32-jarige Tsjechoslowaak, die vier maanden gele den een Tsjechoslowaaks vliegtuig dwong naar Oostenrijk te vliegen, tot •en jaar dwangarbeid veroordeeld. mogendheden bij de Verenigde Naties hebben weer twee uur vergaderd over de toestand in het Midden-Oosten. Vol gens welingelichte kringen kwamen zij tot de slotsom dat zij op dit ogenblik weinig kunnen doen om hervatting van de opgeschorte vredesbesprekingen on der leiding van Jarring te bewerkstelli gen. De Israëlische ambassadeur is nog steeds in Israël voor dringend overleg met zijn regering, die dezer dagen haar standpunt zal bepalen. ACCRA In Ghana is een Togolese burger kort na zijn aankomst uit Gui nee aan cholera overleden, aldus de ge zondheidsdienst in Accra. Uit Bahrein, aan de Perzische Golf, wordt bericht dat in Dubai twee nieuwe gevallen van cholera zijn geconstateerd. De epidemie heeft in dit vorstendom aan een man het leven gekost. De Guinese minister van Binnenland se Zaken, Maka, heeft gezegd dat rap porten over cholera in zijn land deel uitmaakten van een campagne het land te vernederen, iets wat alleen maar de vijanden van Guinee, en in de eerste plaats de imperialisten, tot voordeel strekte. Hij zei dit in Dakar, waar hij een korte landing maakte op weg naar Loe- saka, waar een conferentie wordt ge houden van alle niet-gebonden landen. In de buurt van Jeruzalem zijn giste ren opnieuw vijf gevallen van cholera geconstateerd. Het aantal cholera- patiënten in Israël en dé door IsraëJ. bezette Arabische gebieden bedraagt nu 42. Een patiënt een zevenjarig meisje is aan de ziekte bezweken. De Libanese minister van gezondheid heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat zich in Libanon in de afgelopen drie weken dertig gevallen van cholera hebben voorgedaan. In de Sovjetrussische pers is voor de eerste maal melding gemaakt van over- lijdensgevallen door cholera. De ziekte was begin augustus in Astrakan uitge broken. De Izvestia schreef woensdag, dat verscheidene mensen, die even na het uitbreken van de epidemie ziek wa ren geworden zijn overleden. „Het wa ren personen die zich niet verzorgden en geen dokter waarschuwden, of die zich liever met eigen middelen wilden verzorgen", schrijft het blad. Slechts acht procent van de geregistreerde ziektegevallen bleek ernstig. DEN HAAG President Suhar to (49) is van de ene dag op de an dere bekend geworden. De onbe kende officier is in minder dan twee jaren opgeklommen tot de hoogste post in Indonesië: staatshoofd en regeringsleider. Suharto is over de dramatische te genstellingen tussen Indonesië,s nieuwe en oude orde heen, op zijn zetel gekomen. De stukken op het politieke schaakbord zijn daarvoor genadeloos gezet, bij veel bloedver-* gieten. Suharto heeft het presidentschap echter niet bereikt omdat hij zo no dig moest. Hij heeft de innerlijke drang zijn volk te moeten redden, nooit gehad. Hij is niet bezeten van een ideologische doctrine en heeft er ook nog geen ontwikkeld. Suharto is president geworden door de ontwikkelingen die zich de laatste jaren in Indonesië hebben voltrokken. Hij heeft zijn leven on gewild verbonden aan de nieuwe ge schiedenis van zijn land. Volgens mensen uit zijn onmiddel lijke omgeving wordt Suharto's han delen bepaald door de achtergrond waartegen hij is opgegroeid en ge vormd: zijn armoedige jeugd, de laatste jaren van het Nederlandse koloniale bewind, de Japanse bezet ting, de pogingen om na het uitroe pen van de soevereiniteit, in Indone sië een soort semi-kolonialisme te vestigen. Suharto zit duidelijk dwars dat Indonesië nog geen inhoud heeft kunnen geven aan zijn onafhanke lijkheid. Hij wil land en volk sneller ontwikkelen. De toenemende invloed van het communisme, die uitliep op de staatsgreep van 30 september 1965 heeft een diepe indruk gemaakt op de president. Hij zegt de daarop gevolgde rebellie van de massa nooit te zullen vergeten. teld ligt, heeft al menigeen die za ken met hem kwam doen in verwar ring en onzekerheid gebracht. Su harto weet er elke emotie achter te verbergen. SUHARTO In kleine kring spreekt de presi dent langzaam, met een zachte stem. Suharto maakt daardoor wel eens de indruk verlegen te zijn. Maar als gelovig Islamiet verafschuwt hij nu eenmaal op de voorgrond te moeten treden. Van verheerlijking van zijn persoon heeft hij een afkeer. Toch is de Indonesische president een persoonlijkheid die de proble men naar de feiten en praktisch aanpakt. „De man met dè eeuwige glim lach". wordt hij wel genoemd. De beleefde, vriendelijke glimlach die de rijzige wat gezette generaal met het golvend zwarte haar en de alerte bruine ogen als in het gelaat gebei- Een typisch Javaanse eigenschap? Suharto is 49 jaren geleden als zoon van een arme boer geboren in een kampong even ten westen van Jog jakarta, nagenoeg aan de voet van de machtige boeddhistische tempel Borobudur. Hij is op het platteland van Midden-Java opgegroeid en moest al gauw zijn vader Kartoredjo (Pak Karto) bijspringen om het da gelijkse bordje rijst te verdienen. Suharto kwam echter na de mid delbare school in het leger. Hij werd sergeant in het voormalige Konink lijk Nederlands-Indisch leger en bij de Indonesische vrijwilligers in de Japanse bezettingstijd tweede luite nant. Suharto vocht na de Japanse capi tulatie als guerrilla-strijder tegen de Nederlandse troepen. Hij kwam toen voor het eerste in directe aanraking met de politiek. Zijn loopbaan in het Indonesische leger verliep gesmeerd. Hij maakte desondanks een moeilijke tijd door. Maar Suharto beleefde in die perio de één letterlijk en figuurlijk zonni ge dag: 26 december 1947, Luite nant-kolonel Suharto trouwde die dag met de toen 23-jarige Siti Har- tinah, een schoolgenote, uit Surakar- ta. Het gezit heeft nu drie zonen en drie dochters. Het woont niet in het statige paleis Merdeka in Djakarta, maar in een riant huis aan de Dja- lan Tjendana 8, in de fraaie Djakar- tase woonwijk Menteng. Suharto maakt van het paleis alleen gebruik om er aan protocollaire verplichtin- MEVR. SUHARTO gen te voldoen. Is president Suharto nu de gene raal en personificatie van een gene- raalsbewind? Toen generaal Suharto als Indonesiës nieuwe leider voor het eerst in Djakarta het volkscon gres moest toespreken, kwam hij in een burgerpak met de pitji op het hoofd. Hij wilde van geen trompet geschal en militair eerbetoon weten. Suharto streeft bewust naar demi litarisering van zijn bewind, maar beseft hoezeer de Indonesische sa menleving nog rust op de militaire pijlers die zij zelf in haar jonge ge schiedenis heeft helpen optrekken. Hij weet maar al te goed nog af hankelijk te zijn van de troepen commandanten, die vooral in de ge bieden buiten Java door de onder hun bevelen staande eenheden op handen worden gedragen. Deze een heden zijn vaak op hun beurt weer geheel afhankelijk van de bevelheb bers. ATHENE George Papadopoelos, de „sterke man" van het Griekse kolonels bewind, is vandaag weer op zijn bu reau verschenen, nadat hij vijf dagen afwezig was geweest. Zijn afwezigheid had aanleiding ge geven tot allerlei wilde geruchten, als zou Papadopoelos zijn afgezet door zijn mede-kolonels, die in 1967 de staats greep hadden uitgevoerd. Van officiële zijde werd echter ver nomen dat Papadopoelos last had ge had van een „ontstoken keel" en dat hij in zijn zomerverblijf daarvoor be handeld was. VATICAANSTAD Het Vaticaan is niet van plan veiligheidsmaatregelen geldend voor de Paus te verscherpen. Dit werd vernomen naar aanleiding van de bekogeling met stenen door een geesteszieke, die woensdag gebeurde, terwijl de Paus zijn openbare audiëntie verleende te Castel Gandolfo, zijn zo merverblijf. De Paus werd hierbij niet geraakt maar het had niet veel gescheld. In welingelichte Vaticaanse kringen verluidt dat de toestand bij openbare audiënties zal blijven zoals deze is. „Als men de paus wil doden dan kan men dit doen", aldus werd verklaard. „Een dergelijke aanval als die van woensdag kan niet worden voorkomen." ADVERTENTIE ADELAIDE De gepensioneerde hoofdverpleegster mevrouw- Gwen Stevens in Adelaide (Zuid-Australió) doet aanspraken gelden op de groot ste uraniumreserve ter wereld. De exploitatiemaatschappij Queensland Mines LTD. heeft nl. dinsdag bekend gemaakt dat zij in het Northern Ter ritory van Australië een uraniumoxy- dereserve heeft aangetroffen die de grootste ter wereld moet worden geacht. De concessie is in handen van mevrouw Stevens en haar twee doch ters. Volgens schattingen zullen zij tenmin ste zes miljoen Australische dollar ontvangen. Dat komt overeen met ruim 24 miljoen gulden. De familie heeft de gebeurtenis nog niet feeste lijk gevierd, maar dat zal er wel spoedig van komen. Overigens zei mevrouw Stevens, dat zij er nog steeds niet van onder de indruk is dat de rijkste uranium-reserve ter wereld in haar concessiegebied is ge vonden. Enkele jaren geleden is zij BERLIJN De Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland Kenneth Rush zou een bezoek hebben gebracht aan zijn Russische collega in Oost-Ber- lijn. Amerikaanse bronnen weigerden om het bericht te bevestigen, maar grens wachten bij Checkpoint Charlie aan de Berlijnse muur hebben meegedeeld dat zij Rush om 12.00 uur gmt de muur hebben zien passeren. Rush was in West-Berlijn aangeko men met een speciaal vliegtuig van de luchtmacht en zou later op de dag naar Neurenberg vliegen. Zowel Rush als de Russische ambassadeur Pjotr Abrassi- mof neemt deel aan de besprekingen tussen de vier grote mogendheden die later deze maand in Berlijn hervat zul len worden. 21 september is de datum die hiervoor genoemd is. uit liefhebberij begonnen met het be studeren van geologische kaarten. Zij liet nog weten dat zij ook een terrein bezit in de deelstaat Zuid-Australië „waar ook wel eens iets uit zou kun nen komen". „Ik ga altijd overal heen waar niemand anders is om te kij ken," merkte mevrouw Stevens nog op. OVIEDO Naar schatting 2800 mijn werkers in het gróte Spaanse mijnge- bied rond Oviedo zijn niet op hun werk verschenen, zo werd van de zijde van de arbeiders vernomen. De staking begon dinsdag en was be doeld als teken van rouw over de dood van drie mijnwerkers, die eerder deze weak bij een arbeidsongeval om het le ven kwamen. De werkgever, Hunosa, een staats bedrijf, heeft onmiddellijk 2000 arbei ders tot 14 september geschorst en gis teren voegden zich 800 man stakers bij deze 2000 man. Het was de tweede maal dit jaar dat er bij Hunosa gestaakt werd. Eerder hebben enkele duizendenmijnwerkers gedurende zes weken gestaakt voor ho gere lonen en betere sociale voorzienin gen. ATHENE Een Griekse man en een vrouw zijn gisteren in Athene om het leven gekomen bij een bomexplosie op het terrein van de Amerikaanse ambas sade. Tien mensen liepen verwondingen op door rondvliegende glasscherven en stukken metaal, die van zwaar bescha digde geparkeerde auto's werden afge rukt. BONN -r- Ëen bejaarde Münchenaar heeft acht maanden lang dood in zijn woning gelegen, voordat zijn overlij den eindelijk werd ontdekt. De 71-jarige gepensioneerde Josef Eckl was op Tweede Kerstdag 1969 voor het laatst gezien door andere flatbe woners. Op Oudejaarsdag meende de- postbo de gerochel in het huis te horen en waarschuwde de politie. De agenten klommen met een ladder voor het raam, maar zij zagen niets verdachts en het leek hun niet nodig de deur open te breken. Acht maanden later omdat de huur van de oude man maar steeds niet werd betaald kwam een amb tenaar van de woningdienst kijken. Hij vond de overledene, die aan de muurzijde van zijn bed was gerold. BONN Na de bezettiing vande ambtswoning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar, heeft de West- duitse regering en de politie van Bonn uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge troffen voor het bezoek van president Suharto. De ambassade in Bonn wordt sinds twee dagen bewaakt, ook het ho tel waar hij zal logeren, hoewel deze bewaking minder opvallend gebeurt. Waarschijnlijk zal de president zich vanaf het vliegveld in een helikopter nar het hotel begeven. Het toestel zal op slechts enkele honderden meters af stand van het hotel landen. Enkele links radicale groepen hebben betogingen en bijeenkomsten aange kondigd om „tegen het fascisme" in In donesië te protesteren. De jongeren-organisatie van de West- duitse liberale partij heeft woensdag scherpe kritiek geleverd op de komst van de Indonesische president naar de Bondsrepubliek. De FDP-jongeren be schuldigen Suharto ervan, dat hij een dictatuur van het ergste soort heeft in gesteld en achten hem verantwoorde lijk voor een „groot aantal politieke moorden". Zij vinden zijn bezoek aan Bonn overbodig en schadelijk voor het imago van de Bondsrepubliek bij de progressieve krachten in de derde we reld. De studentenraad van de technische hogeschool te Darmstadt, de universitei ten van Aken, Heidelberg en Bonn en nog veertien andere studenten- en jon gerengroepen in West-Duitsland heb ben woensdag in Frankfort in een reso lutie geprotesteerd tegen de komst van het Indonesische staatshoofd. In een resolutie wordt Suharto een „fascistenhoofdman" genoemd die „in zijn land een bloedbad heeft aangericht waaraan een miljoen mensen ten slacht offer gevallen zou zijn". De mogelijkheden tot verdieping van de economische betrekkingen zullen een hoofdthema vormen van het be zoek. Na de nieuwe kapitaalhulp- en schuldenovereenkomsten die de vorige week werden gesloten zijn er welis waar geen directe wensen meer, maar het is geen geheim dat de Indonesische regering grote waarde hecht aan recht streeks beleggingen van de Duitse eco nomie in Indonesië, aangezien de Duit se handelsbalans met Indonesië passief is. Van bijzondere betekenis zal daarbij het gesprek zijn dat Suharto zaterdag in zijn hotel in Bonn met vertegen woordigers der Duitse industrie zal voe ren. ADVERTENTIE TLTorgcn zijn de presidentsver- kiezingen in Chili, een zeer be langrijk punt in het roerige Zuid- Amerika. In de afgelopen jaren een oase van democratie temidden van dictaturen. De stemming onder de kiezers zou ech ter het afgelopen jaar veranderd zijn. De radicale partij is uiteengevallen. Het is ook een feit, dat de christen democraten door de landhervorming van de huidige president Frei aan in vloed hebben gewonnen. De in december vorig jaar door het Congres goedgekeurde verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar zal bij de presidentsverkiezin gen nog geen rol spelen, daar deze verlaging eerst op 4 november de dag waarop Frei zijn functie zal overdragen van kracht wordt. De verkiezingsstrijd, die acht maanden heeft geduurd, is verre van rustig verlopen. Zes mensen werden gedood en meer dan 200 gewond bij stakings ongeregeldheden. Sinds half augustus heeft echter de linkse Castro-gezinde verzetsorganisatie „Movimiento Iz- quierdista Revolucionario" („MIR") geen banken meer overvallen en geen grond meer onteigend. De „MIR" is uit principe tegen de verkiezingen. Volgens haar moet de overwinning met de wapens worden behaald. Toch heeft zij zich de laatste weken voor de verkiezingen stil gehouden. e kandidaat van de christen democraten, de 58 jarige Radomiro Tomic is journalist, advocaat en hoogleraar in de politieke weten schap. Hij is ook senator en ambassa deur in Washington (1964-1968) ge weest. Tomic wil Chili „onafhankelijk en los van de Verenigde Staten" maken. Hij is van plan het „neokapitalisme" te bestrijden door onder meer de be langrijkste industrieën te nationalise ren en het grondbezit te onteigenen. Doel van zijn regering zal verder zijn het inkomen per inwoner binnen tien jaar op te voeren tot ongeveer 3600 gulden. Dit betekent een stijging van 60 procent. Het bruto nationaal inkomen zal daar om ieder jaar met 6.5 procent moeten stijgen. Volgens deskundigen lijkt de ze stijging, gezien de huidige econo mische ontwikkeling, redelijk. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Tomic verklaard, dat hij zich los wil maken van de Westeuropese chris ten-democratische partijen. Hij is van plan een eigen weg te zoeken tussen de „revolutie in vrijheid" van Frei en een zogenaamde „volksecono mie" en een „christelijk socialisme". Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 PRESIDENT FREI ook vrije opvolger? Van Tomic wordt gezegd, dat hij zeer innemend kan zijn, maar dat hij geen enkele tegenstraak duldt. Ook tegen over vrienden kan hij zeer agressief zijn. Tke 74-jarige conservatieve kandi- daat Jorge Alessandri is van 1958-1964 president van Chili ge weest. Hij is een zoon van oud-presi dent Arturo Alessandri (1932-1938). Tijdens de verkiezingsstrijd is hij niet met een uitvoerig programa gekomen. Hij richtte zijn campagne op het „herstellen van de orde" en waarschuwde tegen een afglijden naar een anarchie en dictatuur. Zijn economische politiek is gebaseerd op de beginselen van de markteconomie. Hij streeft naar een grondwetsherzie ning, waarbij een wijziging dient te worden aangebracht in de betrekke lijke bevoegdheden van het parle ment en de president. De laatste moet volgens hem aanzienlijk krachtigere economische volmachten krijgen. Alessandrie is ingenieur en eigenaar van de enige papierfabriek van Chili. Hij heeft gezegd zich niet zoveel poli ticus als Frei te voelen enn boven de ticus te willen staan. Hij weet op briljante wijze zijn gedachten weer te geven. Bij discussies kan hij zeer scherp zijn zonder echter zijn tegen stander te kwetsen. De derde kandidaat, de 62-jarige linkse politicus Salvador Allende, is arts. Hij en zijn „Volksunie" heb ben een programmma dat duidelijk is beïnvloed door het Oosteuropese so cialisme. Hij zegt geen einde te wil len maken aan het democratische stelsel in Chili. „Het land kan niet plotseling van kapitalistisch in socia listisch worden veranderd. Wij heb ben daarvoor een overgangsperiode nodig". Hjj meent dat zjjn programma, vlot vol gens zijn zeggen door de meeste Chi- lenen wordt gesteund, in volle vrij heid kan worden gerealiseerd. Allende wil het uit twee kamers be staande Congres vervangen door een volkskamer. De rechtspraak, het openbaar bestuur, de economie en de massa-organisaties moeten drastisch worden veranderd. Waarnemers zien er van komen dat als Allende tot president zou worden gekozen, Chili een tweede Cuba zal worden. Hij heeft verscheidene malen het land van Castro bezocht. Ook alle banken, mijnen en nieuwsme dia moeten volgens hem eigendom van de staat worden. Het grootgrondbezit en de openbare vervoersdiensten moeten worden ont eigend. Een beperkt aantal particu liere bedrijven zal mogen blijven be staan zolang dit „in belang van de economie van het land" is. Alle bui tenlandse deskundigen uit niet-socia- listische landen zullen als Allende president wordt, het land moeten verlaten. Bij de presidentsverkiezingen van 1958 eindigde Allende met 356.000 stem men op de derde plaats na Frei en Alessandri. In 2964 schoot hij op naar de tweede plaats, na Frei, maar voor de conservatief Duran.

De Vallei | 1970 | | pagina 7