Veenendaals dagblad Sfeer rond bezoek niet ontspannen Ambonezen in gevecht met rijkspolitie Buiten Dit was staaltje paniekvoetbal |nen weigeren contact met Hoessein Bonden hebben greep verloren op stakers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Middenstand over de f400.- extra: Opnieuw protestmars Beurs voor kinderen Moolenaar zingende dolfijnen... Chauffeur zat jaar in Oost- Duitse cel Consequenties van de f400,- Wilde lantaarn I DEKKING Kunstmest in plaats van marihuana DEN HAAG President Suharto van Indonesië heeft van morgen het bezoek aan Nederland beëindigd. Hij is van Ypenburg vertrokken naar Bonn, waar hij drie dagen zal blijven. Hij heeft koningin Juliana en prins Bern hard officieel uitgenodigd voor een tegenbezoek naar Indonesië te komen. WASSENAAR REGERINGSGESCHENK Ook naambordje op auto DOLFINARIUM VTB N.V. Schrijfster van 5 Wisselvallig weer Weinig verandering But. voot redaetro en admim'stratfa: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Taief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1.13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 - 44» JAARGANG no. 206 KONINGIN UITGENODIGD VOOR TEGENBEZOEK President Suharto ontving van burgemeester Marijnen van Den Haag een kristallen glasservies, voorzien van het stadswapen. CAPELLE AAN DE IJSSEL Don derdagavond zijn twee auto's van de rijkspolitie in de Ambonezenwoonwijk in Capelle aan de IJssei door jeugdige bewoners met stenen en flessen beko geld en zwaar beschadigd. Politieman nen liepen daarbij lichte verwondingen op. De politie vermoedt, dat de controle op de bewegingen en eventueel wapen bezit van Ambonezen van woensdag op donderdag bij de bevolking van de woonwijk kwaad bloed heeft gezet. Het 5 A Itoos hebben wij teunisbloemen in de tuin gehad en zonder j mankeren verheugden wij ons vele zomeravonden met het plotseling k j openspringen van de grote gele J 5 bloemen, spontaan en opvallend in 5 als op hoge kandelaars en dit maakt de aanduiding nóg begrijpe- 5 lijker. Er komen nachtvlinders op 5 J de diep-v er scholen honing af, aan- 5 rakend de kleverige stempel en de J meeldraden; later verschijnt dan 5 de lange doosvrucht in de oksels. 5 Soms sneden wij een paar lang- j 5 gesteelde bloemen df voor de ka- mer en dan bezorgde de „nacht- 5 roos" ziedaar nog een derde 5 volksnaam ons in het donkere 5 vertrek dezelfde plezierige verras- 5 5 sing als in de hof, al is het buiten J J natuurlijker en romantischer. Het t doet ons dan ook aan als een ge- 5 mis, dat de teunisbloem al enkele 5 seizoenen in onze border ontbreekt. 5 5 Hoger wordende bomen en strui- J 5 kei geven voor deze zonnekinderen j 5 geleidelijk teveel schaduw en eigen- 1 S lijk dienen wij met harde hand on- 3 S der de opdringers te regeren, doch S dit geeft ook weer moeilijkheden. 5 Nooit zagen wij zulk een rijkdom 5 aan nachtkaarsen dan in het kleine 5 J dorp Lunteren, waar de wereldbe- j h 7 x rr..-- J- 5 j plaats onder de botanici aller tijden J 5 had verschaft, terug trok. Onver- 1 moeid hield hij zich in proeftuin en t laboratorium bezig met het kweken k van nieuwe plantvormen; overal J 5 werd de door eenvoudige dorpelin- S gen en grote wetenschapsmensen 1 J hoog vereerde professor blijmoedig 1 tegemoet getreden. Bij zijn dood J (21 mei 1935) gloorde reeds het J 5 licht der wilde lantaarns van de 5 volgende generatie. I k 4 sept. '70 .*010*000000*000000000000000000000, A. B. WIGMAN 1 '000TM0 resultaat van deze controle is o.a. ge weest, dat woensdagnacht een auto met vijf Ambonezen werd aangehouden, die gewapend waren met slag- en steekwa pens. De wapens werden in beslag geno men en de Ambonezen zijn tot in de loop van donderdag vastgehouden. Donderdagavond omstreeks half elf ontving de politie van Capelle aan de IJssei een tip, dat een autobus van de lijndienst van van GOG door Ambone zen zou zijn aangevallen. Twee politie auto's werden op onderzoek uitgestuurd en de politiemannen moesten constate ren, dat dit loos alarm was geweest. In de woonwijk zelf werden zij ongemoeid gelaten, maar bij het verlaten van de woonwijk werden hun auto's door een groep van ongeveer 30 jonge Ambone zen aangevallen. Donderdagmiddag hadden ongeveer 40 jonge Ambonezen getracht de woon wijk te verlaten, vermoedelijk met het doel als dekking te gebruiken en daar achter en daarnaast lopend op te ruk ken in de hoop zich zo een uitweg te kunnen banen. De op wacht staande politiemannen hebben de Ambonezen tot staan weten te brengen, echter niet dan nadat zij waarschuwingsschoten hadden gelost. Later in de nacht zijn opnieuw moei lijkheden ontstaan. Tegen 2 uur kwam plotseling een ben zinebom bij het groepsbureau naar bin nen. Een tweede bom werd in een bui- tc istaande politiewagen gedeponeerd. In het bureau kon uitslaan van een brand voorkomen worden, maar de auto brandde uit. Het personeel van het groepsbureau vroeg versterking, en deze werd ver leend door vijftig man van de mobiele eenheid van de rijkspolitie, die in Den Haag gestationeerd is. Deze versterking kwam met vier overvalwagens. Na overleg met burgemeester J. van Dijk van Capelle aan de IJssei werd besloten niet tegen de bewoners van het woonoord op te treden. Het bleef gerui me tijd rumoerig, maar vrijdagmorgen was het weer rustig. De yersterking rukte toen in. BONN West-Duitsland heeft de Turkse marihuana telers, die stoppen met het verbouwen van het verdo vende middel, 10.000 ton kunstmest aangeboden. Dit aanbod werd door de minister van Ontwikkelingshulp, Erhard Eppler, gedaan aan de Turkse minister van Landbouw. Ilhami Ertem, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Westduitse hoofdstad. Ertem heeft Eppler meegedeld dat de Turkse regering er in geslaagd was om het gebied waar de marihuana ge teeld wordt van 40.000 hectaren terug te brengen tot 10.000 hectaren. Eppler zei dat de kunstmest een aan sporing moest zijn voor de boeren om over te gaan op de verbouwing van an dere planten. Hij deed dat gisteravond in zijn tafelrede aan het galadiner in Huis ten Bosch, aan het eind van een dag die werd gekenmerkt door zenuwachtige spanning en overstelpende politiële en militaire waakzaamheid. Van een ontspannen hoogtijdag in de nieuwe verhouding Nederland-lndonesië is geen sprake geweest. Niettemin kon koningin Juliana in haar tafelrede ver klaren: „Wat ook voor ons Nederlanders onze gevoelens mogen zijn van zelfverwijt of van weemoed, van verwijt aan of ge negenheid voor de tegenpartij en wat ook de uwe mogen zijn, er is uit heel die warreling van emoties en opinies iets bezonken. En dat is wonderbaarlijk vriendschap". De Koningin noemde het bezoek van president Suharto de voltooiing van een eeuwenlange ontwikkeling, „die in deze eeuw vele jaren onze hoofden, maar vooral onze harten zeer heet be roerd. Het geeft grote voldoening elkan der nu eindelijk in de persoon van het staatshoofd zelf, als broederlanden in volle vrijheid te kunnen ontmoe ten". President Suharto zei in zijn ant woord dat toen hij de uitnodiging voor het bezoek aan Nederland aanvaardde, zijn enige wens was „nogmaals uitdruk king te geven aan de gevoelens vim vriendschap van het Indonesische votc voor het volk van Nederland, en onze dankbaarheid over te brengen voor het begrip dat regering en volk van Neder land in het bijzonder de laatste Jaren hebben getoond, en voor de hulp die zij hebben verleend". Tweemaal zinspeelde de president op de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wasse naar. Eenmaal toen hij zijn dankbaar heid uitsprak voor de stappen die de Nederlandse regering heeft genomen om de gevolgen van de „ongewenste ge beurtenissen, die onlangs hebben plaats gevonden", weg te nemen. De tweede maal zinspeelde hij op Wassenaar toen hij opmerkte dat zijn bezoek „als gevolg van een verstoring die is opgetreden", slechts een dag zou duren. „Ik ben er zeker van dat de grote meerderheid van onze twee volken ver langt naar wederzijds begrip, samen werking en vriendschap tussen Neder land en de republiek Indonesië" aldus de president. Na de lunch donderdagmiddag in paleis Kuis ten Bosch hebben koningin Juliana en president Suharto geschenken uitge wisseld. De koningin schonk de presi dent drie schilderijen, waaronder twee schilderijen van de bekende Indonesi sche schilder uit de negentiende eeuw, Raden Saleh. President Suharto schonk de koningin een gouden avondtasje en prins Bem- hard ontving een van Djokjazilver ver vaardigd rookstel. Daarnaast waren er geschenken -voor alle kinderen van pre sident en mevrouw Suharto en voor de Nederlandse prinsen en prinsessen. Prins Claus kreeg onder andere een gouden kris. DEN HAAG De weduwe van de Wassenaarse hoofdagent Moole naar, die maandag, toen hij voor de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op wacht stond door Zuidmolukkers werd doodgeschoten, heeft een aanbod aan vaard van de Indonesische regering, die voor haar beide kinderen een studieverzekering beschikbaar heeft gesteld. Deze verzekering moet de studie van de kinderen tot en met een universitaire opleiding dekken. De Indonesische ambassadeur heeft mevrouw Moolenaar in een brief zijn innige deelneming betuigd met het zware verlies, dat zij heeft ge leden. Mijn regering heeft vernomen, zo schrijft de ambassadeur, dat u de zorg heeft voor twee kinderen. Als teken van diepe dankbaarheid heeft mijn regering besloten u verlichting te bieden bij de zorg voor uw twee kinderen. DEN HAAG Na afloop van de be stuursvergadering van de Stichting van de Arbeid op dinsdagavond 1 septem ber is als resultaat van verder beraad tussen de industriële werkgeversbon den en de drie werknemersvakcentra- les een akkoord tot stand gekomen dat duidelijk als een paniekmaatregel moet worden gekwalificeerd. Aldus de On dernemersfederatie, Federatie van het Katholiek en het Christelijk Onderne- mersverbond (middenstand). Heel Nederland moet duidelijk we ten dat de ondernemersfederatie samen met de andere organisaties van mid- 9 Een historische foto: een Indo nesische president met zijn echt genote, gefotografeerd in Nederland, in gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard. De koningin heeft voo* het gala-diner namens de Nederlandse regering het historisch unieke handschrift van de Nagarakrtagama, afkomstig uit het be zit van de Leidse universiteitsbiblio theek als geschenk aan het Indonesische volk aangeboden. Het handschrift dat door de overhan diging aan president Suharto na 76 jaar weer in Indonesische handen is geko men, is een uniek document, waarin het Javaanse rijk Madjapahit in de veer tiende eeuw in dichtvorm wordt be schreven. Prins Bernhard heeft de Indonesische president nog de gouden legpenning van het Koninklijk Instituut voor de Tropen overhandigd. Hij deed dit in zijn hoeda nigheid van ere-voorzitter van het insti tuut. De prins zei erbij dat deze legpen ning een uitzonderlijke onderscheiding is, die slechts zelden wordt verleend. Voorts ontving president Suharto van burgemeester Marijnen een kristal len glasstel voorzien van het gemeente wapen van Den Haag. Zijn tegengift was een zilveren miniatuur gamelan. Minister Luns toonde zich zeer tevre den over het staatsiebezoek. ROTTERDAM De staking onder de 16.000 man havenpersoneel in Rotter dam zal zeker deze week nog in volle omgang blijven voortduren. Dit is don derdag duidelijk geworden tijdens een massale demonstratie, waaraan vele duizenden stakers deelnamen. De de monstratie, was georganiseerd door de actiegroep „Arbeidersmacht Rotter dam". Dat zovelen aan de protestmars van deze groepering deelnamen was een be wijs dat de erkende vervoersbonden hun greep op de stakers vrijwel volledig hebben verloren. De eisen van arbieds- macht Rotterdam" kwamen dan ook veel verder dan die van de erkende vakorganisaties, die met de werkgevers een loonstijging van 25 gulden per week zijn overeengekomen. Arbeidsmacht Rotterdam wil o.a. een loonsverhoging van vijfenzeventig gul den per week, vier weken vakantie, pensionering op 60 jarige leeftijd en be lastingvrije gratificaties. Een delegatie van de groepering bood donderdagmid dag dit pakket eisen aan de werkgevers aan met daarbij het zeer duidelijke en grimmig geformuleerde verzoek om be trokken te worden zij het loonoverleg tussen werkgevers en de erkende ver voersbonden. Voorafgaande an de massale demon stratie hielden ongeveer 2500 havensta kers een openbare bijeenkomst bij het Stadion Feijenoord in Rotterdam-Zuid. Het kwam bij deze vergadering tot een openlijk conflict tussen het actiecomité „Arbeidersmacht Rotterdam", en enkele vertegenwoordigers van de federatieve havenvakvereniging. Toen SHV-voorzitter Van der Velden zijn standpunt nog eens uiteen wilde zetten kreeg hij daarvoor niet de gele genheid. Tenslotte deelde hij verbolgen mee dat zijn organisatie zich verder van demonstratieve mars zou distantiëren. Hij zei later: „Ik voel er weinig voor om zo door te gaan." De drie erkende vervoersbonden NBV. KBV en CBC hebben hun onge veer 8000 leden bij de Rotterdamse ha venbedrijven, die voor het merendeel nog staken, in een circulaire op het hart gedrukt „onverantwoordelijke acties die niet in het belang zijn van de haven werkers, doch die uit politieke overwe gingen worden gevoerd" niet meer toe te laten. BEIROET AMMAN Het Palestijnse verzet zal ieder contact met de Jordaan se regering weigeren, zolang het Jorx daanse leger haar stellingen rond Am man blijft innemen, aldus een donder dag gepubliceerde verklaring van Al Fatah. Uit het communiqué bljjkt, dat enkele vertegenwoordigers van het Palestijnse verzet na de gevechten van donderdag contact hebben gehad met de chef-staf van het Jordaanse leger, Machhour Ha- dissa. om te overleggen over een geza menlijke verklaring onj de rut in Am man te herstellen. De Palestijnen weigerden echter mee te werken aan een dergelijke verkla ring, of aan andere contacten met de regering, zolang de Jordaanse troepen niet zijn teruggetrokken. Al Fatah eist ook de verwijdering uit het leger van „verdachte elementen", met name van Zeid Ben Sjaker, een neef van koning HoeSSein, die in juni al onder druk van de Palestijnen is ontslagen als comman dant van de pantserbrigade. Volgens Al Fatah heeft Sjaker donderdag opdracht gegeven tot de beschieting van een Pa lestijns kamp, hetgeen de Palestijnen met een raket-aanval hadden moeten beantwoorden. Koning Hoessein heeft donderdag avond in een radio-uitzending bekend gemaakt, dat het kabinet de volledige bevoegdheid heeft gekregen om de orde in Jordanië te herstellen. Hij riep op tot beëindiging van de gevechten tussen de Palestijnse commando's en het Jordaan se leger in Amman. Koning Hoessein heeft het kabinet gevraagd contact op te nemen met het centraal comité van de Palestijnse verzetsorganisaties „om de discipline in hun rijen te verzekeren en provocatieve acties te voorkomen". Over de Jordaanse televisie is de in stelling van een „particuiere advies raad voor de koning" bekendgemaakt. De raad, waarvan de functie niet nader werd omschreven, wordt gevormd door premier Rifai, chef-staf van het leger generaal Machmoer Hadissa, de voorzit ters van de beide kamers, Oereikat en Moefti, de chef van het koninklijk kabi net Zeid Rifai, de drie ex-premiers Na- boelsi, Talhoeni en Tall, senator Ta- raoeni en de voormalig opperbevelheb ber van het leger maarschalk Majali. Gewapende Palestijnse militiemannen hebben vandaag in het centrum van de Jordaanse hoofdstad een patrouillewa gen van de politie onder bedreiging met vuurwapens aangehouden. Zij bevalen de inzittenden uit de stappen en gingen er met de auto vandoor, zo werd door ooggetuigen verteld. ADVERTENTIE BONN „Laat op alle auto's, be halve het nummerbord ook een bordje met de naam van de automo bilist zetten. Dan zouden mensen meteen veel voorzichtiger en fat soenlijker gaan rijden!" Dit voorstel heeft de Westduitse so cioloog prof. Helmut Schelsky ge daan op het wegenwachtcongres in Essen. Verkeersdeskundigen zien wel wat in het professorale voorstel, maar de „naambordjes" brengen ook pro blemen met zich. Om ze leesbaar te maken op de weg zouden de letters ongeveer 10 cm. hoog moeten wor den. ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Doifijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen zietu een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041. VOORTHUIZEN De 24-jarige G\js Bouman als chauffeur rijden voor het expeditiebedrijf Wolkerink uit Vor- den is gisteren dolblij uit Oost- Duitsland in Nederland teruggekeerd, na een gevangenisstraf van bijna één jaar. In september van het vorige jaar probeerde hij een Oostduits meisje naar het westen te smokkelen in een kist. Hij werd aangehouden bij de grenspost Mariënborg door de Volkspolizei en opgesloten in een cel in Maagdenburg. Het duurde zeven maanden voordat zijn zaak door een rechtbank behandeld werd. De heer Bouman vertelde in de cel goed behandeld te zijn. De laatste drie maanden van zijn gevangenschap trad hij op als opzichter over gevangenen in een fabriek van gasgeneratoren. Drie dagen geleden werd hij vrijge laten en door „zijn advocaat naar de grens geleid. Het Nederlandse consulaat regelde zijn terugkomst naar Nederland. Gijs Bouman is gehuwd en heeft een dochtertje. Het gezin woont aan de Overhorsterweg in Voorthuizen in een boerderij. denstand en landbouw zich tegen een dergelijk akkoord heeft vrklaard en zich daarvan ook uitdrukkelijk hebben gedistantierd. Op hun verzoek is de bestuursvergadering van de Stichting van de Arbeid ook gesloten vóór het tot stand komen van het akkoord. De Ondernemersfederatie merkt in haar commentaar op het akkoord ver der op: „De sluiters van het landelijke akkoord hopen hiermee te bereiken dat de onrust niet overslaat op het gehele land en de loonconsequentie be perkt blijft tot 400,-. Wij hebben ons fel tegen deze zienswijze verzet. Juist een landelijke richtlijn breidt de onrust over mogelijke loonsverbeteringen uit tot alle bedrijfstakken en betekent bo vendien voor heel Nederland een aan moediging voor stakingsacties en agita tie. Ook econQmisch kan ons land zich een dergelijke loonkostenstijging niet veroorloven. Onze conclusie is, dat de voorzitters van de twee industrieverbonden, de he ren drs. Bakkenist en mr. Van Boven, alle ondernemers en ook heel Nederland een slechte dienst hebben bewezen door dit staaltje van paniekvoetbal dat geen probleem oplost en nog veel meer extra problemen oproept". Het cao-personeel van Shell Neder land Raffinaderij N.V. en Shell Neder land Chemie N.V. te Pemis zal geen loonsverhoging van f 400,per maand krijgen. Shell heeft besloten slechts een éénmalige uitkering van f 200,te be talen. Het ziet er naar uit, dat het advies van de Raad van Overleg in de Metaal industrie om aan iedere werknemer over 1970 vierhonderd gulden uit te keren, ook zijn consequenties zal heb ben voor andere bedrijfstakken. Hier mee krijgt het in de metaalindustrie bereikte akkoord de neiging om tot een algemene loonronde uit te groeien. De bonden van personeel in de agra- fische bedrijven en die in de voedings- en genotmiddelenindustrie hebben reeds besloten eveneens de eis tot een extra uitkering van vierhonderd gulden bruto op tafel te leggen. Deze eis geldt ook, wanneer bedrijven zonder koppelbazen werken. De bonden menen, dat hun leden niet achter mogen blijven wanneer het alge mene loonpeil omhoog gaat. Het gaat hier om de bedrijfstakken land- en tuin bouw, zuivelindustrie, bakkerijen en slagerijen, suikerverwerkende en cho colade-industrie, de tabaksverwerkqnde en sigarenindustrie en horecabedrijven. Ook in de bouwnijverheid lijkt de vierhonderd gulden als een ernstig dis cussiepunt op tafel te zullen komen. Hier en daar hebben enkele bedrijven buiten de metaalindustrie incidenteel reeds besloten de extra uitkering aan hu. personeel te zullen betalen, bijvoor beeld de Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek ENCK en de Meel fabriek der Nederlandse Bakkerij Me- neba. (Zie ook pag. 2) REIGATE Engelands jongste schrijfster heeft een contract gete kend dat haar recht geeft op 2,5 pet. royalities op „Het verhaal van de zeerover", aldus hebben haar uitge vers, de Puffin Book Company, be kendgemaakt. De auteur: Janet Aitchison, een meisje van vijf jaar. „Zij vroeg wel voortdurend hoe je bepaalde woor den spelde", heeft haar moeder ver klaard, „maar voor de rest is het helemaal haar eigen werk". (Van onze weerkundige medewerker) De Engelse weerkundigen verwach ten voor de eerste helft van sep tember vrij veel warme dagen. De weerkaart geeft op dit moment nog geen uitzicht hierop. Langs de noordzijde van een hogedrukgebied van 1030 millibar bij de Azoren verplaatst zich een oceaanstoring met vrij grote snelheid naar het Noordzeegebied. Dit geeft voor het komende weekeinde een enigszins wisselvallig weertype met aan de ene kant zones met bewolking en wat regen, anderzijds zonnige pe rioden. De temperaturen in Gel derland komen niet hoger dan 18 a 20 graden Celsius. Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige westelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 05.57; onder: 19.19. Maan op: 11.08; onder: 20.13.

De Vallei | 1970 | | pagina 1