Israëlisch kabinet blijft Y.S. eisen herstel van de status quo Suez-Kanaal Nu ook cholera in sy riê rrïco Frankrijk gaat belasting herzien JAPANS VLOOTBEZOEK Wapens Merendeel jonge Belgen niet voor een leger Over de grenzen dcoflHin^ Generaal König overleden I Starfi» liter 124 Mijnstakiii" in België verloop! Martelingen in Brazilië Vlieg ver ImmI voor LANSA Wereldraad geeft geld aan vrijheids- strijders Ha fijn...een borrel van floryn! I) baandag septemrpd i najaarsbeurs vakbeurzen verlichting inter decor tcèlevëring meüëeundustrié HIJ VERSLOEG ROMMEI BOYCOT SCHENDINGEN EISEN Redding op grote af stad Te hoge sl ra ling hij Britse centrale de ster van elk bloemencorso nietvergeten-PricoeUn GELOOI VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 ADVERTENTIE ADVERTENTIE attracties in kaatsheuvel Ga d'er weer eens heen TEL AVIV Israël wacht op verdere initiatieven van Amerika naar aanlei ding van de Egyptische bestandsschendingen voordat het in de kwestie van de vredesbesprekingen beslissende stappen neemt. Naar in welingelichte kringen in Tel Aviv wordt vernomen, heeït de verdedi- gingsconimissie van het Israëlische kabinet in een vergadering van vijl' uur be sloten geen crisis tussen Amerika en Israël te veroorzaken en geen stappen te doen die het vredesoverleg kunnen verstoren. Uit de beslissing blijkt, dat minister van Defensie Dajan en zijn medestanders gelijk hebben gekregen. Bij is van mening dat de vredesbesprekingen niet kun nen worden voortgezet als er niets wordt gedaan aan de Egyptische bestands schendingen. die nu ook door Amerika als vaststaand worden aangenomen. PARIJS Op de leeftijd van 72 jaar te woensdagavond in Par ijs de Franse generaal Marie-Pierre König overleden aan de gevolgen van een operatie. Hij was van 1944 tot 1945 militair gouverneur van Parijs en tot 1949 Frans opperbevelhebber in Duitsland. Generaal König, wiens naam verbon den blijft met de slag van 1942 bij 3ir Hakeim in Libië, waarbij hij in 1942 de Duitse veldmaarschalk Erwin Rommel versloeg, heeft aan het merendeel der militaire operaties deelgenomen, die door de vrije Franse troepen aan de zijde der geallieerden in de oorlog van 1940 tot 1945 werden gevoerd. Na de bevrijding begon hij een poli tieke loopbaan. Hij werd minister van defensie in het kabinet van Pierre Mendès-France (1954). Hij besloot zich bij de gaullisten aan op het moment van de terugkeer tot de macht van ge neraal de Gaulle in 1958. Later toen hij voorzitter was geworden van de vereni ging Frankrijk-Israël, begon hij zich van het gaullisme af te keren uit protest tegen het door generaal de Gaulle inge nomen standpunt tegenover Israël met betrekkinn tot het conflict in het Mid den-Oosten. Op de donderdag te Tel Aviv gehou den kabinetsvergadering zouden, aldus verluidt in betrouwbare kringen, drie besluiten zijn genomen. Het eerste was er bij de VS op aan te dringen dat men moet terugkeren tot een status quo aan het Suez-Kanaal. Het tweede dat men er bij de VS op aandrong, dat de te New York gevoerde vredesbesprekingen, onder lekyng van dr. Jarring, tijdelijk moeten worden ge staakt. Het derde was dat Israël een Ameri kaans voorstel afwees, namelijk dat de nieuwe raketinstallaties, door Egypte in het Kanaalgebied geïnstalleerd, onaan getast moeten blijven' in ruil voor Ame rikaanse zending aan Israël, van elektronisch anti-raket-apparatuur en bepaalde wapens. Israël had dit Amerikaanse plan als „niet-afdoend zijnd" van de hand gewe zen. zo werd gezegd. Maar het was de eerste maal dat ten sprake was gebracht dat Washington Israël had voorgesteld raketten te leveren. Minister van Defensie Dajan ver klaarde na afloop van de zitting in een vraaggesprek dat de Israëlische rege ring eenstemmig tot een besluit is geko men over de te nemen stappen na de Egyptische bestandsschendingen. Hij weigerde echter ook maar een vage toe speling te maken op de inhoud van het besluit. Dajan heef! de afgelopen dagen ge dreigd ,af te zullen treden indien er niets zou worden gedaan aan de Egyptische bestandsschendingen. Hij wilde dat Is raël het vredesgesprek in New York zou boycotten zolang er geen maatregelen tegen Egypte genomen waren. De tegenspeler van Dajan was minis ter van Buitenlandse Zaken Eban, die voortzetting van het gesprek belangrij ker achtte. Het lijkt er nu op dat Dajan en zijn aanhangers hebben gewonnen. Hoewel het gisteren genomen besluit met grote geheimzinnigheid wordt om ringd, is het niet uitgesloten dat Israël nu eerst verdere initiatieven van de Verenigde Staten wil afwachten voordat het beslissende stappen inzake het vre desoverleg neemt. Vlak na het slot van het regeringsbe raad in Jeruzalem maakte het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken officieel bekend dat Egypte inder daad het bestand heeft geschonden en wel op drie manieren: Het aantal raketafweerinstallaties in de kanaal-zone is vergroot. Een reeks raketlanceerinriohtingen is tijdens het bestand bemand. Egypte heeft nieuw oorlogsmate- rieel naar de bestandszone gebracht. De Verenigde Staten hebben donder dag Egypte en de Sovjet-Unie gezegd een einde te maken aan de schendingen van het bestand in het Midden-Oosten, zo werd vandaag in Washington bericht. GENèVE In Syrië zijn nu ook cho- lera-gevallen waargenomen. Uit een vluchtelingenkamp in Amman wordt melding gemaakt van een aantal moge lijke gevallen van cholera. In de Sov jet-Unie zijn in totaal 453 gevallen van cholera geweest. Deze gegevens staan in een donderdag gepubliceerd rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève. Volgens dit rapport zijn in Syrië en de Sovjet-Unie alle noodzakelijke voor zorgsmaatregelen getroffen. In'de Sov- i 5 NEW YORK Woensdag belde een man in Maywood, in de staat v New Jersey, de New-Yorkse politie 5 op, met de mededeling dat de 24-jarige Sabienne Bourdon, wonend, 5 3. Rue de la Terrasse, Paris-17, zelf- 5 moord zou gaan plegen. „Waarschuw Interpol" riep de man in Maywood, de zakenman Neal Henry. Terwijl hij sprak met de politie- 5 man in New York, had deze al blik- 5 semsnel („blijf aan de lijn, ik geef 5 hpt door") de Parijse politie aange- 5 vraagd, hetgeen door het vlugge han- delen van de internationale telefo- niste bijzonder vlug tot stand kwam. j Terwijl Henry nog met de New- 5 Horkse politieman praattekan deze hem al vertellen dat de politie te Parijs op weg was naar de Rue de la Terrasse, en even later dat men net op tijd was gekomen om het leven van juffrouw Bourdon te redden. Deze had het gas aangedraaid en J haar polsen doorgesneden. Zij ligt nu in een ziekenhuis. 'I###/#/#####*########**##*#####*## jet-unie zou men de ziekte onder con trole hebben. Er worden nog slechts ge- isoleerde gevallen gemeld. In het gebied van Astrakan zijn 352 gevallen van cho lera geweest en in Odessa en Kertsj res pectievelijk 63 en 38. „In het merendeel van de gevallen heeft de ziekte een gematigd verloop gehad. Het sterftecijfer was te verwaarlozen", aldus het rapport. De gezondheidsautoriteiten van de Franse havenplaats Marseille hebben donderdagavond de bevolking van het district gerustgesteld omtrent de chole ra. Het is onwaarschijnlijk dat de ziekte naar Frankrijk of andere Westeuropese landen zal overslaan omdat de nodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen, zo werd officieel verklaard. De vrees voor een epidemie is onge grond, evenals de wens van sommige mensen, zich te laten inenten. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de Zuidafrikaanse minister van Gezond heid, Carel de Wet, donderdag heeft be paald. dat tot nader order ieder die naar het Verre Oosten. Australië, Nieuw- Zeeland. het Midden-Oosten. Israël. Griekenland en de Afrikaanse landen reist, in het bezit moet zijn van een geldig bewijs van inenting tegen chole ra. BONN Boven het militaire oefen terrein in Bergen-Höhne in de West- duitse deelstaat Neder-Saksen is don derdag een Starfighter F-.104 G door on bekende oorzaak omlaag gestort. Het is het 124ste toestel van dit type dat in de Bondsrepubliek verloren is gegaan. De piloot kwam om het leven. Tot dusver hebben 58 piloten bij on gelukken met Starfighters het leven verloren. Amerikaanse functionarissen zouden inmiddels zijn begonnen een verklaring voor te bereiden waarin de echtheid van het bewijsmateriaal voor de Egyptische schendingen van het bestand in de Suez-Kanaalzone wordt erkend. Van betrouwbare zijde verluidt dat het bezoek van minister-president Meir aan de VS, dat oorspronkelijk zou plaatshebben tegen het einde van okto ber, is vervroegd en dat zij er nu op 17 LONDEN De Britse kerncentrale te Windscale in Cumberland i.s donderdag gedeeltelijk gesloten, nadat „abnormaal hoge uitstraling" was waargenomen. Volgens een woordvoerder behoefde niemand een 'speciaal onderzoek en is de kritiek-zone meteen ontruimd. Er is geen schade aan de installaties gecon stateerd. of 18 september heen zal gaan. Naar verwacht wordt zal zij in de VS een onderhoud hebben met president Nixon. Radio-Cairo heeft de Amerikaanse mededeling dat het bewijzen heeft van bestandsschending door Egypte een po ging genoemd „om de gemoederen in Is raël lot bedaren te brengen en te ver hinderen dat Israël de missie van Gun nar Jarring blijft ondermijnen". BRUSSEL. De mijnstaking in de Belgische Kempen, die in de nacht van dinsdag op woensdag begon in Zolder en later oversloeg naar Waterschei, begint te verlopen. Donderdag toen de middag- ploegen opgekomen waren, bleek dat in alle mijnen, behalve in die te Zolder, de arbeiders normaal aan het werk waren gegaan. In Zolder daalde ongeveer twintig procent van de werknemers niet af. Voor heden voorziet men overal een normale werkhervatting. De vakbonden hadden daarvoor for meel al verklaard de staking niet te zul len steunen en hun stakingskassen niet te zullen openen. Het permanent comité voor de Kempense mijnstreek, dat zich achter het stakingsinitiatief van Mijn werkersmacht" plaatste, heeft verklaard dat de mijnwerkers wel hun eisen handhaven (om een produktiepremie van ongeveer vijf gulden per dag en pensioen na 25 jaar ondergrondse ar beid). Het comité heeft echter nu toch ook opgeroepen tot werkhervatting. FORTALEZA De aartsbisschop van de Braziliaanse stad Fortaleza, José j Delgado, heeft een verklaring van een van zijn priesters, dat deze door de fe- derale politie was gemarteld, bevestigd. Dit gebeurde nadat hij in de naburige staat Maranho was gearresteerd. „Ik j geloof wat de priester (José Anto- nio Magalhaes Monteiro) mij heeft ver- j teld over wat hij in de gevangenis te 1 lijden heeft gehad en geen 50 politie- I mensen kunnen mij van het tegendeel overtuigen", aldus de aartsbisschop. De nationale conferentie van Bra/.i- liaanse bisschoppen heeft eerder deze j week bekendgemaakt dat men de fede- 1 rale politie beschuldigde van het plegen j van geweld jegens pater Monteiro en j j een Franse geestelijke. Xavier Gilles de i Amupeon d'Ableiges. Van deze laatste had de politie be weerd. dat hij een guerrillastrijder in j Algerije was geweest. Dit werd door aartsbisschop Delgado met de grootste beslistheid bestreden. PARIJS De Franse regering heelt richtlijnen voor hun toekomstig belas tingbeleid bekendgemaakt. Deze zijn verlaging van de persoonlijke belastin gen en van de BTW op levensmiddelen, welke gecompenseerd moet worden door een betere belastinginning en door de natuurlijke groei in de belastingen op het bedrijfsleven. De tarieven van de bedrijfsbelastin gen zullen echter ongewijzigd blijven. Op een persconferentie zei de minister van Financiën Valéry Gascard d'Estaing dat in de richtlijnen gisteren in principe door het kabinet zijn goedgekeurd, maar dat met het definitieve ontwerp gewacht zal worden totdat eerst allerlei instanties zijn geraadpleegd. Hij zei dat als maar de belastingont duiking zou kunnen worden ingeperkt, het tarief voor een ieder verlaagd zou kunnen worden. De regering wil de be lastingdruk voor gesalarieerden en zelf standigen zoveel mogelijk gelijk maken. De belastingdruk voor het bedrijfsleven zal verhoogd worden van 12,5 tot 15 miljard franc. Daarentegen zal de in komstenbelasting worden verlaagd, het geen 3.5 miljard francs aan de staat zal kosten. De minister wees erop dat som mige produkten. speciaal petroleumpro- dukten, dubbel belast worden en dat dtt gecorrigeerd moet worden. Giscard stelde vbor evenals in andere landen een loonbelasting in te voeren. Op het ogenblik betalen de Fransen in drie termijnen hun belastingen over hetgeen zij vorig jaar hebben verdiend. LIMA De Peruviaanse regering heeft de vliegtuigen van de Peruviaanse luachtvaartmaatschappij Lansa (Lineas Aereas Nacionales s.a.) een startverbod voor 90 dagen opgelegd. Het verbod is een gevolg van een rap port over een ongeluk met een van de toestellen van de maatschappij, een Loekheed-Electra, die onlangs bij de stad Inca neerstortte, waarbij negen negentig mensen, onder wie 48 Ameri kaanse studenten, omkwamen. Volgens het rapport is er sprake van een /out van de vlieger die niet naar het vlieg veld van Cuczo terugkeerde toen een van de motoren uitviel. Uit het onder zoek is gebleken dat het „normale aan tal uren" dat de motor had gedraaid was overschreden. Alle toestellen van de maatschappij zullen nu wordep gecontroleerd op nale ving van de voorschriften. Ook zal wor den nagegaan of de bemanningen vol doende opleiding voor hun toestellen hebben genoten. Donderdagochtend arriveerden in de Amsterdamse haven twee Ja panse oorlogsschepen voor een bezoek van enkele dagen aan de hoofdstad. Op de foto zien we de aankomst van de ,.Katori", die hier opgewacht wordt door een groepje Nederlandse mari nemannen die bij het meren zouden helpen. Op de achtergrond de ,,Kiku- zuki'\ GEN'ëVE De Wereldraad van ker ken heeft meegedeeld dat zij 200.000 dollar zal schenken aan antiracistische groeperingen, waaronder Afrikaanse guerrillastrijders. Het uitvoerend comité van de Wereld raad nam deze controversiële beslissing na een bijeenkomst in de buurt van Frankfort. I Het zogenaamde „Speciale fonds ter bestrijding van het racisme" zal aan 18 organisaties over de. gehele wereld tus sen de 2.500 en 20.000 dollar ter beschik king stellen. Onder de ontvangende groeperingen bevinden zich vier groepen die vechten voor de bevrijding van Angola van Por tugese overheersing: Movimento Popu lar de Libertacao de Angola, Governo Revolutionario de Angola no exil, Uniao National para la independencia total de Angola en het in Nederland gevestigde Angola Comité (dr Eduardo Monlane I Stichting). Ook het Frelimo instituut dat strijdt voor de onafhankelijkheid van Porugees Mozambique krijgt geld. Verdere ont vangers omvatten vier anti-apartheids groeperingen in Zuid-Afrika het Afrikaanse nationaal Congres, de orga nisatie voor de volkeren van Zuidwest Afrika en twee Rhodesische organisa ties, de Afrikaanse nationale Unie Zim babwe en de Zimbabwe Unie van Afri kaanse volkeren. ADVERTENTIE [Viettegenstaande het feit d. door de besprekingen over de b< perking van de strategische wapens i Wenen en onderhandelingen over vre de in het Midden-Oosten een nieuw politiek klimaat is ontstaan, gaat d< bewapeningswedloop in dc wereld door. Tot deze conclusie komen de auteurs van The ^Military Balance 1970-1971, een uitgave van het in Londen gevestigde '»aiet officiële maar gezaghebbende) instituut voor strategische studiën, waarvan mili taire en politieke deskundigen uit 42 landen lid zijn Het instituut, daC ui J938 werd gesticht, is een internationaal centrum voor het onderzoek op het gebied van defensie, veiligheid en ontwapening. Het zegt geheel onafhankelijk te staan van welke regering dan ook, en geen be paald particulier belang te dienen. Voorzitter van het I.S.S. is de Canadese oud-premier Lester Pearson. Van tijd tot tijd wordt hel instituut geraad- pleegu door president Nixon en dr. Henry Kissinger, speciale assistent van de president voor dc nationale veiligheid, is er al tien jaar lid van. [it het jongste verslag blijkt dat de Sovjet-Unie op het gebied van de kernbewapening de Verenigde Staten begint in te halen. In dc 12 maanden eindigend juli 1970 hebben de Sovjets op het vasteland 250 inter continentale raketinstallaties ge bouwd tegenover de Amerikanen vier minder. In totaal hadden de Sovjets toen 1300 van die installaties en de Amerikanen 1054. De VS zijn evenwel verder gevorderd met hel ontwerpen van zogenaamde meervoudige kern koppen. De VS liggen nog op ue Sovjet-Unie voor wat betreft intercontinentale ra ketten die door onderzeeboten kunnen worden gelanceerd. De VS hebben 656 van die installaties aangebracht, en de Sovjet-Unie heeft er 205. De Sovjet-Unie bouwt daarentegen elk jaar tussen de vijf en dc tien door kernenergie voortgedreven onderzee boten van de Y-klasse, die ieder 16 raketten meevoeren van het type SS-N-6. Elk van die raketten kan een kernkop meevoeren die een explosie ve kracht heeft gelijk aan een miljoen ton TNT. Er is van de zijde der VS geen tegenliang tegen de 630 kernra ketten voor middelgrote afstand die op doelen in West-Europa gericht staan, of de 70 die gericht staan op communistisch China en Japan. TAp het gebied van de conventione- le wapens is er in Europa geen evenwicht tussen de strijdkrachten van de NAVO en die van hel War- schau-pact. Het Warschau-Pact be schikt met 19.000 (waaronder 940 Russische) tanks over ruim 11.000 tanks meer dan de NAVO, die er 7600 heeft. De tactische luchtmacht van de NAVO is met 3156 toestellen bijna 2.000 kleiner dan die van hel War schau-Pact. De NAVO heeft met 7.000 kernkoppen MMS MM MM MM MMMMMMMtSiHi» SU MM MM MMMMMM BRUSSEL Het „Belgische insti- uut voor voorlichting en documen- atie (Inbel)" heeft de uitslag gepu bliceerd van een enquête die het ge- iouden heeft onder jonge Belgen var 8 tot 24 jaar. Uit dit onderzoek is onder mee» .ebleken. dat 55 procent van de 011- ervraagde jongelui onder de huidigi >mstandigheden een leger niet meer loodzakelijk vindt. 31 procent ach! iet leger wel noodzakelijk. Bij een .euzemogelijkheid zou 8 procent dc oorkeur geven aan dienstvervulling n de strijdkrachten. 429 procent voelt neer voor een burgerlijke sociale lienst en 54 procent zou liever gedu- ende een bepaalde periode diensten erlenen aan de ontw ikkelingslan en. Ondanks dat 55 procent van di ongelui een leger niet meer noodza .elijk acht. beoordelen de or.der vraagden de politieke Situatie in de wereld niet erg optimistisch, want op de vraag of ze hel waarschijnlijk achten nog een nieuwe wereldoorlog te zullen meemaken antwoordt 8 procent met bijna zeker, 34 procen acht het waarschijnlijk, 35 procen vindt dat weinig waarschijnlijk en 1 procent acht het uitgesloten. 55 procent van de jongeren beant -.voordde de vraag of ze op 18-jarigi leeftijd zichzelf voldoende geïnfor neerd achtten om bewust hun sten uit te brengen bij verkiezingen me ..neen". 29 procent vond dat wel he jeval. 57 procent van de ondervraagde .vas van mening dat in de huidig maatschappij de mannen het mee# oevoordeeld zijn en 11 procent meei dat dit voor de vrouwen geldt. 2 orocent zag geen verschil in de pos ie van mannen en vrouwen. 72 procent van de ondervraagden eantwoordde de vraag „gelooft u ir iod" positief. 18 procent antwoordd» nen „neen". 46 procent vindt dal de volwasse nen de jongeren over het algemeen slechts begrijpen. 69 procent meent dat het gebruik van drugs verboden lent te zijn, 40 procent staat s>mpa hiek tegenover de hippies en 34 pro ent wijst het hippieverschijnsel af. iij een keuze tussen geld, rust, liefde >f beroemdheid kiest 12 procent voor ,eld, 19 procent voor rust. 56 proceni oor de liefde en 4 procent voor bc lemdheid. 8 procent van de ondervraagde!, ïeent dat sexuele betrekkingen tus- en een jongen en een meisje aange moedigd dienen te worden. 44 pro- ent vindt dat dit toegelaten moet vorden en 28 procent zou hel willen ifraden 55 procent is voorstander ran het gebruik van voorbehoeds middelen (de pil) en 32 procent is egen. 93 procent wenst kinderen te rebben en 3 procent niet 35 procent iet twee kinderen als ideaal. 34 pro ■ent voelt meer voor drie kinderen. De enquête strekte zich ui' ovc met gehele land over in totaal 750 oersonen waarvan er evenveel man nen als vrouwen waren. 84 procen 1 der ondervraagden was vrijgezel. 42 procent was student en 49 procent was werknemer. LESTER PEARSON tegenover 3500 wel het overwicht op nucleair gebied. Ook ter zee is de NAVO in de meerder heid, hoewel de Russische smaldelen nu op elk niveau in staat zijn tot mili taire of politiek-militaire uitdaging. TTe Russische superioriteit ten op zichte van China is zeer groot. De Russen hebben nu negen divisies meer dan vorig jaar aan de Chinese grens en vijftien meer dan twee jaar geleden. Geen van deze eenheden is teruggetrokken uit Europa waar zelfs nog vijf divisies meer staan dan in 1968. China heeft zijn grenzen ook versterkt, maar hoewel het een geweldige over macht aan mankracht heeft, zijn dc Russen verreweg de meerderen op liet gebied van tanks, artillerie, raketten en allerlei uitrusting. Hoewel de Chinezen in april van dit jaar een satelliet lanceerden, moeten Zij hun kernwapens nog steeds met verouderde bommenwerpers vervoe ren. China versnelt zijn raketpro gramma echter en geelt wellicht voorrang aan dc ontwikkeling van intercontinentale ballistische raketten. oorlog in hel Midden-Oosten kost Israël jaarlijks een kwart van zijn bruto nationaal produkl en Egyp te een vijfde. Het Egyptische leger is 70.000 man sterker dan een jaar gele den ei. de luchtmacht is groter en be ter uitgerust dan tijdens de juni-oor- log van 1967. Volgens het „Instituut voor Strategische Studiën" is in een jaar het aantal Russische adviseurs in Egypte geste gen van 4.000 tot 10.000. Er zijn ongc veer 100 Mig-21 -toestellen die door Russische piloten worden gevlogenen 22 Sam-3-raketinstaIlaties tegen laag- vliegende toestellen die door Russen zijn bemand. Een evengroot aantal is nog in aanbouw. De Israëlische lucht macht is, volgens de statistieken, van 275 vorig jaar op 330 dit jaar geko men. Noord-Vietnam en Noord Korea blijven tot de landen behoren die het grootste deel van hun hulpbronnen aan delen sie uitgeven. Argentinië en Brazilië geven meer geld uit aan defensie dar vele Europese landen. ADVERTEN'I KON. NED. JAARBEURS UTRECHT vr/jdag O Q BH IQ OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur zondag 6 september van 10-18 uur in S4, voordelige trein-toegangsbiljetten op ca 170 stations verkrijgbaar

De Vallei | 1970 | | pagina 6