Wij zijn verheugd U hier te hebben Suharto: Ik ben tegen corruptie Philip Morris Ondanks maatregelen Toch relletjes in Den Haag Dronkemansrit BRAAT! KEUKENS? Nog 6 nachtjes slapen en dan Mensensmokkelaars keerden als verstekeling terug ÊTDRAKA Student had li kg hasj Nederlander is tevreden 25-1.75 Ruit vernield onder invloed van drugs 99 Werper van brandbom aangehouden TEVEEL de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" CORRUPTIE Jongens staken kazerne in brand Deze week in Eva: een open blad Overal te koop. IN HET GEHEIM BLIJ ANGST SCHRIK PANIEK VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 GESPREK MOEILIJK DOOR VERTAALPROBLEMEN DEN HAAG Vertaalperikelen zijn er de oorzaak van geweest dat gis teren het gesprek tussen president Suharto van Indonesië en een groep Eerste- en Tweede-Kamerleden niet helemaal tot zijn recht is gekomen. Nadat 'n aantal vragen en antwoor den door tolken was vertaald, vond het Indonesische gevolg van de president het maar beter een man uit eigen gele deren de vertaling te doen verzorgen. President Suharto antwoordde in het Indonesisch op de in het Nederlands ge stelde vragen van de Kamerleden. De voorzitter van de verenigde com missies, de KVP-fractieleider drs. Schmelzer, herinnerde in zijn wel komstwoord aan de hartelijke ontvangst van een Nederlandseparlementaire de legatie in 1968 in Djakarta. Hij was er blij om dat juist president Suharto zelf bij zijn staatsbezoek aan Nederland een gesprek met het parle ment wilde hebben. Na een passage over „de trieste inci denten in Wassenaar" zei drs. Schmel zer: „U bent nu in ons midden en dat verheugt ons oprecht". De heer Schmel zer sprak niet namens alle partijen: de pacifisten en communisten en ook de heer Jongeling van het GPV(die zich wel had opgegeven) ontbraken op het appel. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl, die na de toespraak van de presi dent de spits had afgebeten, zei na af loop van het gesprek: „Voor mij heeft het niet meer op deze manier. Waarom niet? „Er waren te veel mensen bij en de tijd van praten was te kort. Net een uur. En dan nog die vertaalstoornissen". Toch had de heer Den Uyl nog een dankbaar gevoel overgehouden. Hij had een lichtpunt ontdekt in het vraagstuk van de duizenden politieke gevangenen in Indonesië. Hij had gevraagd of het Rode Kruis regelmatig de kampen zou mogen bezoeken. President Suharto noemde deze vorm van technische, hulp iets nieuws, maar de Indonesische rege- ADVERTENTIE VEL DELFT De Delftse politie heeft donderdagavond de 22-jarige Chinese student H. O. T. aangehouden, die in het bezit was van anderhalve kilo hasjiesj. De student vestigde de aandacht op zich toen hij zijn auto op de Burgwal parkeerde en plotseling verscheidene jongelui uit het nabij gelegen vrijetijds centrum „De Eland" naar zijn wagen gingen. Rechercheurs van de Delftse politie, die al enige tijd een verscherpte contro le uitoefenen met betrekking tot de ver handeling en het gebruik van verdoven de middelen, greep onmiddellijk in. De student is in arrest gesteld. ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak ~wm. DEN HAAG Een zware politie- dent ernstiger vormen begon aan te ne- macht heeft gisteren in Den Haag niet kunnen voorkomen dat op enkele plaat sen relletjes ontstonden. Het bleef even wel beperkt tot kruimelwerk. In totaal zijn 44 arrstalies verricht. In verre weg de meeste gevallen betrof het Am- bonese jongelui. Verder werden drie mannen gearresteerd met een revolver en twee jongelui met drie grote uitbeen messen. Op de hoek van de Laan Nieuw Oost Indië en de Bezuidenhoutseweg ontrol den vijftien Zuidmolukkers een span doek met leuzen. Politie te paard drukte de demonstranten langs de kant van de weg. Op het Haagse Buitenhof moest de politie enkele charges uitvoeren toen een paar Ambonese meisjes spreekko ren begonnen aan te heffen en een be gin van oploop bestond. Toen het inci- ADVERTENTIE ring zou haar toch wel in overweging willen nemen. „Ik heb de indruk dat deze kwestie bij de president toch wel goed is geval len", zei de heer Den Uyl. Daarnaar gevraagd zei president Su harto dat het instituut van de politieke gevangenen het gevolg was van de cou pe van 1965 waarbij een poging werd gedaan de bestaande orde omver te werpen. Hij ontkende ih antwoord op een vraag van de KVP'er mr. Mommersteeg dat op het terrein van de buitenland se hulp corruptie zou voorkomen. Daar bij wees hij op de scherpe controle door de Indonesische volksvertegenwoordi ging. De verkiezingen van volgend jaar kunnen verder de overgang naar een democratischer staatsvorm versnellen, aldus president Suharto. De Kamercommissies kregen een dui delijk, maar geen nieüw antwoord op de vraag wélke visie de president heeft op het. probleem van de Zuidmolukkers. „Mijn uitgangspunt is daf de Zuidmo lukkers, behorend tot de Indonesische natie, zich als Indonesische staatsbur gers moeten beschouwen. Pas dan kan mijn regering in samenwerking met Den Haag naar een oplossing zoeken." Na een aanvullende vraag van mr. Van Mierlo van D'66: „Twintig jaar ge leden werd de Indonesische eenheids staat uitgeroepen. Elke daad daarmee in strijd ziet het Indonesische volk als ver raad". President Suharto had ook een gesprek met leden van het kabi net. Dit gebeurde in paleis Huis ten Bosch. DELFT De politie in Delft heeft donderdagavond twee jongelui aange houden. die in bijzondere mate onder invloed van verdovende middelen ble ken te zijn. Ze zijn ingesloten en onder doktersbehandeling gesteld. De aanhouding had plaats nadat het tweetal een ruit van een pand aan de Oostsingel had vernield. De politie neemt, aan dat er verband bestaat tus sen het geval van deze jongelui en dat van de 20-jarige K. S. M., dje donder dagavond ónder invloed van verdoven de middelen ln het Rijn-Schiekanaal is verdronken. Donderdagmiddag is de 12-jarige Anna Geers uit Dinteloord op de weg van Steenbergen naar Dinteloord met haar fiets tijdens het oversteken door een personenauto aangereden. Het meisje was op slag dood. ARNHEM De 24-jarige Arnhemse schipper H. K. is gisteren gearresteerd na een wilde dronkemansrit door het centrum van zijn woonplaats. Hij reed in een gestolen auto, ne geerde stoplichten en veroorzaakte een botsing. Toen de Arnhemmer in een file moest stoppen haalde een automobilist hem uit zijn auto. De Arnhemmer verklaarde tegenover de politie ongeveer veertig a vijftig pils jes op te hebben. TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM. KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATIRDA6S GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR HAARLEM Twee jongens van tien jaar hebben bekend vorige week met lucifers brand te hebben gesticht in de voormalige Koudenhornkazerne in Haarlem. Het gebouw zal binnenkort als poli tiebureau worden ingericht. De schade bedraagt een kwart miljoen gulden. ADVERTENTIE dan start de kwart-miljoen-gulden prijsvraag ten bate van Unesco/Unicef die nu door Danny Kaye dringend wordt aanbevolen. Verder een test voor uw zelfkennis, een waarschuwing tegen dokteren op eigen houtje en een reportage over de jongste oma (34) van Nederland. En ai zou u dit nummer alleen maar kopen om de deskundige, objectieve vaste-vloerbedekking-informatie in Eva Praktisch, dan nog zijn uw 80 centjes geweldig nuttig besteed I „ER BLEEF ONS NIET ANDERS OVER DAN TE VLUCHTEN ROTTERDAM De twee Rotter damse chauffeurs die na hun aanhou ding in Londen op verdenking van mensensmokkel, op borgtocht werden vrijgelaten, zijn clandestien naar Rot terdam teruggekeerd. Op dezelfde manier waarop de In diërs en Pakistani naar Engeland wor den gesmokkeld, zijn de twee Rotter dammers verborgen onder de lading van een vrachtauto met de Britse veer boot naar Rotterdam overgestoken. De twee Britten, R. Mclnerney en D. Clifford die zich op straffe van ver beurdverklaring van 4000 pond sterling garant hadden gesteld dat de Rot terdammers in Londen zouden blijven, verkeren thans in paniekstemming. Zij kunnen nu worden gegijzeld. Het geld hebben zij nog niet behoeven te storten. „Wij zijn voor het dreigement ge vlucht dat wij naar de gevangenis zou den worden teruggestuurd als wij niet meededen aan: smokkel van verdovende middelen, een schilderijendiefstal en een verdacht handeltje in diamanten." Dat is gezamenlijke verklaring van de twee Rotterdammers, B. Schreijer en J. van Broekhoven, de „chauffeurs" die 11 juni in Londen werden gearresteerd. Gebleken was dat in de vrachtwagen waarmee zij oude tv's van Rotterdam naar Londen hadden gebracht, ook ne gen Indiërs en Pakistani Engeland wa ren binnengesmokkeld. „In de kring van de twee Britten die voor ons borg hebben gestaan", aldus de heer Van Broekhoven, „werd zoveel pressie op ons uitgeoefend, dat wij geen ogenblik rust meer hadden." „Bijna voortdurend werden wij ge schaduwd", zegt de heer Schreijer. „Overal waar wij liepen of stonden za gen wij het autootje waarmee wij van de,'gevangenis yaren afgehaald.Telkens zögen wij hoe „vrienden van onze ver lossers" op ons loerden." „Als jullie niet meedoen, is maar één te lefoontje voldoende om jullie weer te laten oppakken. Wij zeggen dan dat jul lie van plan zijn er vandoor te gaan". „Deze dreigementen van de bende aldus de heer Van Broekhoven, „werk ten zo op onze zenuwen, dat wij geen andere uitweg zagen dan Engeland te ontvluchten." Dinsdag zijn zij na een enerverende tocht, in het geheim uit Engeland ge vlucht. Verscholen als menselijke smok kelwaar in een vrachtauto, maakten zij de tocht over de Noordzee. Hun vlucht geschiedde op dezelfde manier als waar op de oosterlingen Engeland werden binnengesmokkeld. De twee mannen' die zich garant had den verklaard op verbeurdverklaring van vierduizend pond, de heren D. C. Clifford en R. Mclneney, vertelden vóór de twee Rotterdammers het motief voor hun vlucht hadden onthuld, dat zij dooi de vlucht van Schreijer en Van Broek hoven ernstig waren gedupeerd. Zij worden nu voor de geëiste borgsom aangesproken. „Dat betekent dat wij geruïneerd worden," zeiden zij telefonisch. „Mijn vrouw heeft een zenuwinstorting. Mijn zaak gaat er helemaal aan door deze affaire. Kan er niet voor gezorgd wor den dat wij voor de Nederlandse televi sie komen om het Nederlandse volk in te lichten over wat ons is aangedaan?" De heren Schreijer en Van Broekho ven zeiden: „Onze indruk is, dat zij ons hebben geholpen om er financieel wij zer van te worden. Wij kenden hen niet. Wij waren stomverbaasd dat nadat de borgstelling van anderen, o.a. de Bond van Indiërs, was afgewezen het aanbod van deze onbekenden werd aan vaard." „Natuurlijk waren wij er blij om. Het leven in die gevangenis was een hel ge weest. Toen wij echter vrij kwamen, bleek de ware bedoeling. De heren eis ten van ons vijfhonderd pond (ongeveer 4300 gulden) elk. Later werd ons onder bedreiging medewerking aan misdadige praktijken opgedrongen." „Hun clubje vrienden, liet ons duide lijk blijken dat ze ons voor internatio nale smokkelaars aanzagen", zegt de heer Schreijer. Een Siciliaan, die een kappérszaak heeft, deed mij het voorstel om samen met hem cocaïne te gaan smokkelen", zegt de heer Van Broekhoven. „Toen ik hem zei dat hij de verkeerde man voor had, zei hij: dat zeg ik ook altijd, maar ik verdien er al twintig jaar dik aan. Toen ik hier kwam had ik geen cent. Nu maakt niemand me meer wat". Direct na vrijlating uit de gevangenis, waarvoor de heren Mclnerney en Clif ford zich garant' hadden gesteld voor 4000 pond, eisten zij volgens de beide Rotterdammers als eerste aanbetaling 500 pond van elk. „Toen wij zeiden die vijfhonderd Pond niet zo gauw bij elkaar te kunnen krijgen, werd ons uitstel van betaling gegeven. Als handgeld hebben wij toch in totaal 1016 gulden moeten geven, welk geld onze vrouwen in Holland hadden geleend". „De Siciliaan stelde mij voor", zo zegt de heer Van Broekhoven, „dat hij ons de rest van onze schuld wel wilde lenen. Zijn voorwaarden waren, dat wij dan voor hem zouden komen werken. Ik zou pakjes weg moeten brengen, maar er waren ook andere mogelijkheden." „Hij vroeg ons", zo vult de heer Schreijer aan, „of wij misschien een mogelijkheid wisten om schilderijen van Goya en Rembrandt te verhande len. In Holland zou daar vast wel een afzetmogelijkheid voor zijn, zo meende hij". „Toen wij vroegen of die schilderijen gesigneerd warerzei hijhet zijn echte oude meesters. Ik weet ze te hangen. Als je' ja zegt gaan we ze vannacht nog halen". Op onze vraag hoe het mogelijk was dat die heren als borgen waren geaccep teerd zei de heer Van Broekhoven: „Dat heeft de Londense politie ook verbaasd. Op Scotland Yard werd ons gezegd: Dit is een stérk stuk, de ene gevangene verlost de andere." Onder deze omstandigheden leefden beiden voortdurend in angst. „Elke keer als wij op het politiebureau onze hand tekening moesten zetten, dachten wij: nu houden ze ons weer vast. Ik kreeg gewoon de zenuwen als ze met het boek waarin we moesten tekenen, naar een andere kamer gingen en ze ons zeiden dat we moesten wachten." De heren Van Berkhoven en Schreijer vertelden, om beurten elkaar aanvul lend, hoe zondag bij hen het plan was gerijpt om aan de dreiging „van die bende" te ontkomen. „Zaterdag waren we op een feestje uitgenodigd", vertelden zij. „Dat was in een kantine bij een voetbalveld. Clifford zei dat hij oud-speler van Manchester United was. Op dat feestje hebben ze ons royaal getrakteerd. We zeiden tegen elkaar: neem het er maar goed van. want we hebben het zelf betaald." Maandagochtend nadat zij om negen uur op het politiebuerau hun handteke ning hédden gezet, is de heer Schreijer naar Tilbury Doek gegaan om te kijken of daar misschien een schip lag waar zij mee naar ons land konden oversteken. „Er lagen wel schepen, maar er was door de havenstaking zoveel vertraging, dat het onmogelijk was vlug weg te ko men," was zijn conclusie. In alle vroegte hadden zij e kof fers uit hun hotel Grantly gesmokkeld en op Liverpool Station in een bewaar- kluis gedeponeerd. De dames zouden de bagage meenemen als die per trein naar Harwich zouden gaan om vandaar met de nachtboot naar Hoek van Holland over te varen. Zelf gingen Van Broekhoven en Schreijer des avonds nadat zij bij de politie hadden getekend per trein naar Ipswich. Vandaar een eindje per bus en de laatste drie mijl legden zij te voet af naar Felixstowe vanwaar de ferryboot voor het vrachtvervoer naar Rotterdam vertrekt. Die laatste uren waren bijzonder spannend. Op de weg meenden zij ge volgd te worden door een man. Van Broekhoven deed of hij een steentje in zijn schoen had en peuterde zolang tot de man voorbij gelopen was. Bij de aanlegplaats van de veerboot stopte er opeens een politieauto naast hen. Zij verstijfden van schrik, maar de politiemannen gingen ergens een kop koffie drinken. Zonder argwaan te wekken konden zij het terrein oplopen, maar toen zij via de gangway aan boord kwamen lieoen zij regelrecht in de armen van leden der bemanning. Die vroegen om hun reisbil jetten, maar Van Broekhoven, die als internationaal chauffeur bekend is met de gebruiken, zei dat hij vertegenwoor diger van een transportbedrijf was en zijn chauffeurs zocht. Hij gaf het num mer van een vrachtwagen op, maar de bemanning zei dat die er nog niet was. „Wij zijn daarop weer de wal opge gaan. We waren de wanhoop nabij. Kort voor het tijdstip van vertrek liepen we gewoon over de brug waarover de vrachtwagens naar binnen rijden, het schip in. Niemand zag ons en wij doken meteen weg onder een grote tankwa gen." De twee mannen lachen er nu over hoe zij in een bar ongemakkelijke hou ding op de achteras van die tankwagen en op de remkasten hebben gelegen. Urenlang. „Op mijn rug heb ik enkel bloeduitstortingen1'. Ik dacht dat mijn hart stilstond, toen het schip zou ver trekken en je zak leegliep", zei Van Broekhoven tegen Schreijer. Doordat deze achterover op de wielas lag gleed op het ogenblik dat een lid van de bemanning vlak langs hem heenliep al het losse kleingeld uit zijn broekzak. De man merkte het niet en het schip vertrok. Tot ongeveer half drie 's nachts heb ben zij zich schuil gehouden onder de tankwagen. Toen iedereen aan boord blijkbaar sliep, slopen zij naar een op legger geladen met profielijzer. Ergens tussen die lading was een kleine ruimte en daar kropen ze in. Zo arriveerden zij dinsdagochtend op Rozenburg. Tot hun verbazing werd het schip niet gelost. Zij wisten niets van de havensta king in Rotterdam en vreesden al dat Scotland Yard hun vermissing had doorgegeven. „Wij waren op de boot nog op Engels grondgebied, zodat we nog gearresteerd konden worden." Na een paar uur wachten, slopen zij in de „zondagse rust" het haventerrein af. Daar ontmoetten zij een truck waar van de chauffeur hen meenam naar Vlaardingen. Per taxi keerden zij naar Rotterdam terug. men greep de politie resoluut in en ar resteerde vier man. Bij een van hen werd een wapen gevonden. Op de Bezuidenhoutseweg dreigde een ogenblik paniek toen voorbijgangers een jongen met een vuurwapen in de hand op het dak zagen staan. De politie haalde verlicht adem toen het een wa terpistooltje bleek te zijn. De politie heeft gisteren de hele dag de Ambonezen scherp in de gaten ge houden. Merkwaardig genoeg werden de Ambonezen die met de trein naar Den Haag gingen ongemoeid gelaten. Want ondanks alle voorzorgsmaatre gelen moest de politie gisteren 25 jonge Ambonezen uit het Haagse Bos halen. Ze waren getooid met rode banden om hoofd en armen. De avond tevoren waren ze uit ver schillende delen van Nederland met de trein in Den Haag gearriveerd en had den zich in het Haagse Bos schuilgehou den. De groep was ongewapend. De Haagse politie heeft gisteren nog jacht gemaakt op een auto met het nummer CD 580. Het was een gefin geerd nummer waarmee de inzittenden verscheidene afzettingen konden passe ren. Later op de dag is de wagen niet meer gesignaleerd. AMSTERDAM Vijfenzeventig van elke honderd Nederlanders vinden dat zij het goed hebben. Dit aantal „tevre denen" is groter dan ooit tevoren. Dit blijkt uit een landelijk onderzoek dat eind juli is verricht door het Nipo het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek. Op de vraag: „Heerst er hier in uw gezin welvaart of niet?", antwoordde driekwart van de ondervraagden be vestigend. Van de overige 25 procent reageerde 22 procent ontkennend, de rest had geen oordeel. De tevredenheid nam af naarmate het inkomen lager was. Van de gezinnen met een jaarlijks inkomen van zesdui zend gulden vond echter nog 58 procent dat er sprake was van welvaart in hun gezin. De tevredenheid nam ook af naar mate men ouder was. Van de mensen tot 35 jaar vond tachtig procent dat zijn gezin allerminst te klagen had. Lan delijk gezien bleken de meeste „onte vredenen" te wronen ln de drie grott steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. EINDHOVEN De Amsterdamse politie heeft de 28-jarige Eindhove- naar H. J. W. aangehouden. Hy wordt ervan verdacht op 30 juni van dit jaar een brandbom te hebben geworpen ln een woning aan de Bloemfonteinstraat in Eindhoven. De brand, die ontstond, richtte een schade van vele duizenden guldens aan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Sinds het gebeurde was W. voortvluchtig. ADVERTENTIE ~rm

De Vallei | 1970 | | pagina 7