is INDELING Blik op toekomst flankeert op GG 125 betekenis verleden FOKVEE Ettens mannenkoor Presentatie van het ministerie NIEUWE KOEIEN UIT OUDE SLOTEN REEKS EVENEMENTEN Varsseveld een school voorbeeld OG 125 Miss Dahlia uitkiezen GG 125 ZESHONDERD HENGELAARS NAAR ARNHEM GG 125 La ndbouwscha p voor het eerst op expositie GG 125 De tentoonstelling ..125 jaar groei in Gelderland" die van 8 tot en fie yan Landbouw en versciiiende over i i a i ir*Miri j heidsdiensten. De handel in al zijn sein met 12 september in net Arnhemse park Presikhaaf zal worden keringen, zowel de particuliere ais d< gehouden, kan men enerzijds zien als een hommage aan de op- coöperatieve, geven acte de présencc i /-■ i i i k i i ji_ j en dat is met de industrie evenzo het richters van de Geldersche Maatschappij van Landbouw die op geVai. sociaal en maatschappelijk terrein in hun tijd een geweldig stuk Een belangrijk facet van de expositie werk hebben verricht, anderzijds als een stuk toekomstverwach- ™eanpchw^ Ir LEVEND MATERIAAL De jubileumtentoonstelling GG 125 in het park Presikhaaf wordt onderge bracht in tien paviljoens, op de gras velden in het park terwijl de demon straties en keuringen op een naast het park gelegen terrein worden gehou den. De verdeling is: PAVILJOEN 1. Geschiedenis 125 jaar Geldersche Maatschappij van Land bouw. Activiteiten van de Bond van Plattelandsvrouwen. De visie van Jong Gelre op de toekomst. PAVILJOEN 2: Ruimtelijke ordening, provinciaal en gemeentelijk. Open luchtrecreatie. Lucht- en waterver ontreiniging. Het werk van de water schappen. Ruilverkaveling en moder ne landinrichting. PAVILJOEN 3: Wetenschap in dienst van leven en werken. Bestrijding van ziekten en plagen. Toeleveringsindus trie, Geld- en bankwezen. Bloemen, groenten en planten. PAVILJOEN 4: De agrarische industrie in vele vormen. PAVILJOEN 5: De agrarische handel in coöperatief verband. Het tentoonstellingsterrein (eigenlijk het gehele Arnhemse park Presikhaaf) is per auto vanaf de autoweg E-36, die van Utrecht naar Oberhausen loopt, te bereiken via de rotonde voor de IJssel- brug, afslaande in de richting Arnhem. Men komt dan vanzelf bij het park te recht. Zij die uit de richting Apeldoorn of Oosterbeek komen rijden in de richting Zevenaar, evenals automobilisten uit de richting Nijmegen. Duidelijke borden verwijzen naar de tentoonstelling. Vlakbij de expositie is een groot par keerterrein met ruimte voor 4000 auto's. Vanaf de parkeerplaats wordt met gra tis bussen naar het expositieterrein ge pendeld. Bussen kunnen eerst naar de hoofdingang rijden om daar de passagier* te laten uitstappen en dan vervolgens naar de parkeerterreinen rijden. Voor treinreizigers ligt de zaak gemakkelijk. Zij kunnen gebruik maken van het nieuwe spoorwegstation Arnhem-Presikhaaf in de lijn Arnhem-Zutphen- Deventer. Driehonderd meter van het station is een ingang die tot het terrein toegang geeft. Tijdens de tentoonstellingsdagen zullen door de N.S. op honderd stations, waaronder ieder station in de provincie Gelderland, gecombineerde trein- en toegangsbiljetten met grote reductie wonden verkocht. Het gebruik maken van avondretours biedt extra voordeel. m v-wpci-duci. vwuuiiu. J door het fleurige beeld van alles wat er PAVILJOEN 6: Industrie, grondstoffen tl^S» Daarom WOrdt Op de expositie GG 125 niet alleen een Stuk zo al rond en op het boerenerf groeit, en en produkten. verleden belicht, maar ook extra aandacht besteed aan de moge- SamLJkveeVtof^n^Lw'gekweekte PAVILJOEN 7: Dienstverlenenende be- Jjjkhedgn dje de komende jaren de landbouw ongetwijfeld nog te soort graan of rijst. Men behoeft echt hiVHpn hphhpn niet uitgerekend sterke bindingen met uicucii iicuucii. het platteland te hebben om van alles op de GG 125 te kunnen genieten. Het evenement kent ook tal van „ludieke" hoogtepunten op het gebied van sport en mode, muziek en beeldende kunsten. Zelfs de vrijetijdsbesteding, nu voor de boer echt nog geen probleem want hij drijven. Transport, verkeer, gqs, wa ter en elektriciteit. PAVILJOEN 8: Woning en kleding. PAVILJOEN 9: Eveneens woning en kleding. PAVILJOEN 10: Het voortgezette on derwijs. Beroepskeuze, beroepsonder wijs en omscholingsmogelijkheden. De Gelderse Maatschappij van Land bouw werd opgericht in 1845, toen 90 pet. van de beroepsbevolking nog in de landbouw werkzaam was. Het waren mensen met een vooruitziende blik, die In de afgelopen 125 jaar zijn land- en tuinbouw tot een moderne produktie- vorm geworden waarin vaak met oude tradities werd gebroken en waarin tech nische mogelijkheden vaak optimaal wer het initiatief tot oprichting van de land- den benut. Er is vandaag de dag ook J1311 &cen dag weg van zijn bedrijf, bouworganisatie namen. Dat waren toen F. L. W. baron Van Brakell van den Eng, dr. W. H. C. Staring en baron Van Wassenaer Catwijck. Van de omstandig heden die toen in de landbouw heersten kunnen wij ons helaas thans nog maar De jaarlijks terug- moeilijk een voorstelling maken. Want kerende centrale fok- het beeld van de landbouw, en met na- veedag voor 't rood- me die in Gelderland, is sindsdien wel bonte M.R.IJ.-vee, erg veranderd. Aan die verandering A„- v - w „r.+«Mirirf>iinc» van die gewoonlijk in hebben de organisaties van landbouwers industrie, in de afgelopen houd^aTS en ]°ngeren en0rm VeCl bi)- eeuw beslist imposant, van de groei van ter gelegenheid maar heel weinig te bespeuren van het isolement waarin het platteland zich eertijds bevond. Van die ontwikkeling wil de expositie GG 125 getuigen. In dit beeld past echter ook. heel goed komt aan bod. Als presentatie van de provincie Gel derland in doorsnee wordt de GG 125 een uniek evenement. jaar gedragen, van de. jubileumtentoon stelling van de Gel dersche Maatschappij van Landbouw in Arnhem worden ge houden en wel op donderdag 10 september. Ook de pro vinciale fokveedag voor zwartbont vee van het Fries-Hollands veeslag die ge woonlijk in De Steeg plaats vindt, zal dit jaar naar Arnhem gaan. Dat gebeurt op woensdag 9 september. allerlei dienstverlenende instellingen, van het steeds toenemende belang van de wetenschap en het onderwijs en vooral ook van de veelomvattende taak van de overheid. De organisatoren van de expositie GG 125 willen dat alles laten zien niet al leen aan dehand van wat vergeelde ar chiefstukken of wat vaag geworden fo to's maar vooral door levend, aan sprekend materiaal. Natuurlijk speelt daarbij de landbouw en alles wat daar mee samenhangt een belangrijke rol. Zo laat de Gelderse zelf in een van de tien De officiële herdenking van het 125-jarig bestaan van de Gelderse Twee voor de provincie belangrijke paviljoens zien wat zo al tegenwoordig evenementen op fokkersgebied dus, Tijdens de tentoonstelling GG 125 ko- haar acfjViteiten zijn. Demonstratieklas- waarbij het beste vee, van te voren al men zeshonderd hengelaars naar Arn- sen tonen aan hoe tegenwoordig het scherp geselecteerd, in Arnhem zal zijn hem- Dat gebeurt op zaterdag 12 sep- agrarisch onderwijs in zijn werk gaat. te zien. Op de keuring van het zwart- tember, de dag, waarop speciaal aan- Er wordeii vergelijkingen getrokken bonte vee zullen rond de 300 koeien dacht wordt gewijd aan de vrijetijdsbe- tusgen de arbeid van en tuinder worden gepresenteerd, afkomstig van de steding. van vroeger en nu. Men kan ook zien beste fokbedrijven. Ook van het rood- die dag Zullen in een vijver van hoe groot het assortiment produkten van bonte vee komen ongeveer 300 dieren bej. wedstrijden met modelboten de landbouw is en wat men op dit stuk ,n naar de keuringsringen op het tentoon- worden gehouden terwijl in de midden- voor de toekomst, zeg maar het jaar Maatschappij van Landbouw wordt op stellingsterrein. Zij zijn representatief vijver drie maai groepen van 200 hen- 2000 verwacht. maandg 7 september in de grote of voor het fokgebied van dit veeras dat geiaars bun geluk zullen beproeven. De Naast de verschillende landbouworga- Eusebiuskerk te Arnhem gehouden. De SSTfiS viswedstrijden zijn georganiseerd door nisaties, voor de vrouwen de Bond van plechtigheid zal worden opgeluisterd land ligt. De keuringen vinden in de de Algemene Hengelaars Vereniging van Plattelandsvrouwen en voor de jeugd mini* morgenuren plaats, 's middags kan men Arnhem. Jong Gelre> zijn daar het ministe- door de tegenwoordigheid van de minis- de défilés en de prijsuitreikingen bijwo- ter van Landbouw en Visserij, ir. P. J. nen" Lardinois, die een herdenkingsrede zal uitspreken. De jubileumsamenkomst begint om 14.15 uur met samenzang, waarna de voorzitter van de jubilerende Land bouworganisatie, de heer W. J. Lok horst, een kort welkomstwoord spreekt. Vervolgens zingt 't Ettens Mannenkoor, vooral in de grensstreek bekend, het Gelderse volkslied. Hoogtepunten van de bijeenkomst worden gevormd door de herdenkingsrede van de minister en de rede van de rector-magnificus van de Landbouw Hogeschool te Wageningen, professor mr. J. M. Polak, die het pa troon van de landbouworganisaties in de toekomst belicht. Ds. J. Langstraat, hervormd predikant in Arnhem, zal de slottoespraak houden. Deze programmapunten worden even eens afgewisseld door koorzang van het Ettens Mannenkoor. Het orgel wordt tij dens de herdenkingsplechtigheid be speeld door de heer Joh. van Dommele, de organist, van de Eusebiuskerk. Uit alle delen van de provincie Gel derland en uit een vijftal Duitse ge meenten zijn meer dan honderd meisjes naar Arnhem gekomen om het terrein te verkennen waar ze volgende week zullen deelnemen aan de verkiezing van „Miss Dahlia". Zij zijn tevens door de leiding van de tentoonstelling GG 125 geïnstrueerd over hun taak bij de offi ciële opening van de expositie door de koningin Juliana op dinsdag 8 septem ber. Een groot deel van de Gelderse en Duitse schonen zal op die dag in calè ches en koetsen van de vereniging „Het aangespannen paard" in een stertocht naar de Huygenslaan komen om daar deel te nemen aan het escorte dat de koningin naar het tentoonstellingster rein zal begeleiden. De andere meisjes zullen dan een ere haag vormen op de voetbrug over de IJssellaan. Alle meisjes zullen de bloemen van de dahliaknollen, die enige maanden gele den in de Gelderse en Duitse steden door de Gelderse Maatschappij van Land bouw werden geplant, met zich meedra gen. De Miss Dahlia die volgende week wordt gekozen is een representatieve taak tijdens de tentoonstellingsdagen toegedacht. De kandidates voor de titel „Miss Dahlia" op de voetbrug over de IJssellaan in het park Presikhaaf, de toegang tevens tot de tentoonsteling. Het ministerie van Landbouw en Visserij neemt deel aan de tentoonstelling GG 125 met een gezamenlijke stand van de Cultuurtechnische Dienst, het Staatsbosbeheer, het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding en de Stichting voor Bodemkartering. Die geven in paviljoen 2 een overzicht van hetgeen door ruilverkaveling in de provincie Gelderland is bereikt, waarbij tevens de ontwikkeling van de structurele verbeteringen in de. toekomst tot uiting wordt gebracht. Er zijn in dit paviljoen kaarten te zien die destijds uitgangspunten zijn ge weest voor het bodemonderzoek en het onderzoek naar de afwatering. Staats bosbeheer komt met de maquette van een eendenkooi en zal een beeld geven van het natuurbeheer. De Cultuurtech nische Dienst toont een maquette van de nieuwe toestand van de ruilverkave ling Tielerwaard en geeft een indruk De directie van het Arn hems gemeentemuseum organiseert onder de titel „Nieuwe koeien uit oude sloten" 'n expositie, waar in hedendaagse Neder landse kunstenaars een boeiende kijk zullen geven op het rund, dat al zo lang een belangrijke figuur is in het boerenleven. Dit ondanks het feit dat er in de beeldende kunst be trekkelijk weinig agrari sche motieven te vinden zijn nu de tijd waarin men nog al eens werkende boeren op de akkers schil derde tot het verleden schijnt te zijn gaan beho ren. Met deze expositie wil het museum aansluiten op de grote manifestatie in het park Presikhaaf die ter gelegenheid van het jubileum van de GMvL wordt gehouden. De ten toonstelling is geopend van 5 september tot 11 oktober, dagelijks van 10- 5 uur, op woensdag bo vendien nog 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Alleen tijdens de ten toonstellingsdagen van de GG 125, dus van 8 tot en 12 sept., is de tentoonstel ling in het gemeentemu seum doorlopend geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Een hele reeks evenementen begeleidt tussen 8 en 12 september de manifesta tie GG 125 waarbij ook voor gasten met niet uitgesproken agrarische interesse veel te zien en te beleven valt. Bij de samenstelling van het zeer gevarieerde programma is rekening gehouden met de belangstelling van vrouwenorganisa ties, jongerenclubs, sportlieden, liefheb bers van moderne muziek en mensen die een of andere hobby beoefenen. Dit programma vermeldt: DINSDAG 8 SEPTEMBER: Jongerencongres „De landbouw in het jaar 2000" in amusementshal. Gelderse kampioenschappen Bond Landelijke ruiters op demonstratie terrein. Musical „De Boyfriend" en dansen in amusementshal. Folklore-avond op demonstratieter rein. WOENSDAG 9 SEPTEMBER: Keuring zwartbont-vee. Kindermatinee, demonstratie pony- ruiters en politiehonden. Jaarvergadering Kon. Ned. Zuivel- bond in Musis Sacrum met kaaskeu ring. Amusementsavond m.m.v. Thérèse Steinmetz en orkest Piet Daalhuizen. Spel- en sportavond op demonstratie terrein. DONDERDAG 10 SEPTEMBER: Dag voor de Vrouw met modeshow, bloemschikken en Wagenings studen tencabaret. Keuring roodbont-vee voor Gelder land en Overijssel op demonstratieter rein. Cabaret Seth Gaaikema in amuse mentshal Spel- en sportavond op de monstratieterrein. VRIJDAG 11 SEPTEMBER: van de landinrichtingsproblematiek en de landschapsopbouw. Voorts wordt aandacht besteed aan landbouwprojec ten in de Achterhoek en aan de plaats die wonen, werken en recreatie in de toekomst zullen innemen in een gebied waarin de landbouw sterk zal zijn teruggekrompen De overvloedige voedselstroom die ons land zo'n vijf-en-twintig jaar na de oorlog heeft overstroomd heeft het ge vaar met zich meegebracht van over voeding, een zaak, die misschien wel even gevaarlijk is als ondervoeding. Het is bekend dat mede daardoor hart- en vaatpiekten hand over hand toenemen en dat met name de' gebitten van de jeugd steeds slechter worden. En hoewel de meeste mensen vrij kieskeurig zijn bij de keuze van allerlei gebruiksvoor- Jaarvergadering Kon. Ned. Heidemij werpen zijn ze toch vaak minder selec- ïn hotel Haarhuis. tief als het om dagelijks voedsel gaat. Nationale kampioenschappen spnn- Toch is de vraag: wat is een gezond gen en dressuur, eenspannen en tuig- dieet om te vermageren of wat hebben paarden op demonstratierrem. schoolgaande kinderen, werkende, ou- Majorette-show met muziek, demon- dere mensen of sportbeoefenaars nodig, stratieterrein. urgent. Het .antwoord is voor iedere ca- Amusementsavond m.m.v. orkest Piet tegorie anders. Onder het motto: „Industriële groei in Gelderland" draagt ook de Gelder se industrie een belangrijk deel bij aan de jubileumtentoonstelling van de Gel dersche Maatschappij van Landbouw. Dat gebeurt in het industriepaviljoen waarin o.m. de V.I.V., de Varsseveld- se Industriële Vereniging een groot oppervlak aan stand ruimte in zal ne men. Dat gebeurt omdat juist Varsse veld een schoolvoorbeeld is van de verandering van een agrarisch dorp tot industrieplaats. In deze tijd, waarin gezocht wordt naar compenserende arbeid voor agra riërs, die tengevolge van veranderde omstandigheden een ander beroep moe ten kiezen, is zo'n omschakeling als voorbeeld actueel. De Varsseveldse industrie presenteert zich al enige jaren met een gezamenlijk gebruikt symbool, dat door negen be drijven van verschillende aard wordt gehanteerd. Op de tentoonstelling GG 125 komt deze groep industrieën met een oorspronkelijk en instructief beeld van wat men heeft kunnen bereiken en vooral van wat men van de toekomst verwacht. Ook het landbouwschap zal present zijn op de tentoonstelling GG125. Het is voor het eerst, dat het schap deel zal nemen aan een tentoonstelling. De stand van het Landbouwschap, die door de heer Jac. Thierry ontworpen is, zal het karakter dragen van een ont moetingscentrum. Daarin kunnen de be zoekers informatie krijgen en rustig duscussiëren. Omdat de gewestelijke raden van het Landbouwschap bij zeer concrete pro vinciaal-agrarische problemen betrok ken zijn, staan zij# dicht bij de boeren en tuinders. Daarom zal de Gewestelijke Raad voor Gelderland in de persoon van zijn secretaris mr. J. N. Waterbolk per manent in de stand aanwezig zijn. Daalhuizen Vink. en Toby Rix en Conny Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. dat op de GG 125 acte de présence geeft, geeft die antwoorden in zorgvul dig samengestelde schema's, recepten of uitgedokterde dieëten. Daarbij komen de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de voedingsleer aan de orde. Wat de kamerbewoner die zijn eigen delijke ruiters en -wedstrijd vierspan- potje kookt, de werkende vrouw die na nen. haar dagtaak nog een maaltijd op tafel Demonstratie modelboten in zuidelijke moet zetten en wat de vakantieganger vijver. die in het buitenland kampeert moet Beat-avond in amusementshal. eten om toch gezond te blijven zal het Muzikale taptoe als slotmanifestatie voorlichtingsbureau op duidelijke wijze op demonstratieterrein, aantonen. ZATERDAG 12 SEPTEMBER: Congres over vrijetijdsbesteding. Jongerendemonstratie Jong Gelre. Nationale kampioenschappen sprin gen en dressuur, springconcours lan-

De Vallei | 1970 | | pagina 9