Feilloos Vrije toegang Vuurvliegje Van auto af Niets Roerloos Tijd Samen zwering Onze aarde is een open boek I Door alle eeuwen heen hebben geheime verspieders op inlichtingen en in formaties van vriend en vijand geaasd. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is een opmerkelijke opleving ontstaan in het werk van de geheime diensten. Er wordt nu zelfs openlijk gespioneerd in het Midden- Oosten, waar de Amerikanen het bestand tussen Israël en de Arabische staten controleren. Daarbij zijn de allernieuwste „hemelspionnen'"' inge schakeld. Met de erkenning, dat eenheden van de geheime dienst en inlichtingen officieren meewerken aan de controle op het bestand in de zone van het Suezkanaal, zijn de Amerikanen in feite een nieuw hoodfdstuk begonnen in de geschiedenis van de spionage. Geen land ter wereld is openhartig als het om spionage gaat. Spionnen komen over het algemeen pas in de publiciteit als zij fouten hebben ge maakt en daardoor werden ontmaskerd. In zo'n geval zal geen enkele regering toegeven, dat de spion door haar op informaties was uitgezonden. Uitzonderlijk is daarom de mededeling van de VS, dat in het Midden oosten spionnen zijn ingezet. Zij spioneren echter voor de vrede. De verkenningsvluchten met de nieuw ste snufjes der spionagetechniek hebben ten doel het uitbreken van een atoomoorlog te voorkomen. Ook dat is uitzonderlijk, omdat spionage van oudsher verbonden is met oorlog. Spionage is van militaire oorsprong. Naïef is het te veronderstellen, dat de Amerikanen alles aan de open baarheid hebben prijsgegeven wat zij bij hun Juchtverkenning" boven de zone van het Suezkanaal gebruiken. Er is echter wel zoveel losgelaten, dat daaruit een vrij volledig beeld kan worden opgebouwd van de toe stellen en apparaten die zijn ingezet bij de ononderbroken observatie van het gebied, waarin het bestand wordt gecontroleerd. Het is wel zeker dat daarnaast nog wel meer elektronische wonderdingen worden benut. Het be kende is al fascinerend genoeg Fantasie schiet tekort om zich dat allemaal voor te stellen. Sinds de nog altijd onbegrijpelijke Russische ma noeuvre waarmee het geduchte U-2 spionage-vliegtuig van de Amerika nen naar beneden werd gehaald, is over de werking daarvan veel bekend geworden. In de kanaalzone opereert thans ook de U-2. Zijn prestaties bij deze hooggeper- fectioneerde vorm van „luchtkarte- ring" zijn indrukwekkend. Objecten niet groter dan een kopspijkertje kunnen feilloos worden herkend op foto's door de U-2 op tien kilometer hoogte gemaakt. Op foto's genomen van vijftien kilometer hoogte waren de koppen in kranten op de stan daards van lectuurkiosken goed lees baar. De monsterachtig opgeblazen ver grotingen van negatieven op 25 kilo meter hoogte belicht, leveren voor de deskundigen geen enkele moeilijk heid op om daarop merk, type en bouwjaar vast te stellen van de auto's die erop voorkomen. Voetafdrukken en andere sporen van dien aard kun nen eveneens worden geïdentificeerd op foto's uit de U-2 spionagevliegtui- gen. De lenzen van de elektronisch be stuurde camera's, die deze haarscher pe opnamen van zulke enorme af standen mogelijk maken, zijn uit Delft afkomstig. De optische industrie De Oude Delft heeft ook voor aardsatellieten objectieven ontwikkeld, die tot nog grotere prestaties in staat zijn bij het maken van opnamen uit de ruimte. Wolken en duisternis vormen daar bij geen belemmering. Met infra-rode stralen dringt de hemelspion door heel veel heen. dat voor de normale fotografie een onoverkomelijke hin dernis is. Het verschil tussen echt en camou flage wordt daarbij ook opgemerkt. I .evend hout, bomen, planten, loof en dennegroen komen bij deze vorm van fotografie in rode kleur over. Gekapt hout en afgerukte takken en twijgen die ter camouflage over lanceerplaat- sen e.d. zijn heengelegd, verschijnen op deze foto's in groengrijze kleur. Ook wordt zichtbaar wat daaronder is verborgen. Tn ons land wordt deze vorm van fotografie o.m. gebruikt bij de con trole uit de lucht van het onder grondse buizennet van de Nederland se Aardolie Maatschappij. Uit heli kopters worden daarvan regelmatig dergelijke opnamen gemaakt boven de landerijen waarin de buizen lig gen. Op de foto's kan nauwkeurig worden bekeken of alles in de grond nog in perfecte staat verkeert. Boven het gebied van het Suezka naal opereert niet alleen de U-2. Sinds vorige week, is bekend dat daar ook de SR-I in actie is. Dat is de code-aanduiding voor een geheel an der type spionagevliegtuig, dat ook wel „vuurvliegje" wordt genoemd. Tn tegenstelling tot de U-2, waarbij het werken op grote hoogte het be langrijkste is. scheert de vuurvlieg met een snelheid van duizend kilome ter per uur zeer laag over het object dat gefilmd moet worden. De Ameri kanen hebben hem zwart geverfd, wat hem met de geringe hoogte waar op hij opereert vrijwel onbereikbaar maakt voor de radarschermen. De snelheid waarmee wordt gewerkt, maakt het onderscheppen van de SR-1 extra moeilijk. Het zwarte luchtmonstertje heeft geen startbaan of vliegveld nodig. Het kan van een platte vrachtauto opstijgen. Het heeft een actieradius van een paar honderd kilometer. Op de automatisch afgestelde radiografi sche besturing keert het bliksemsnel naar zijn uitgangspunt terug, waar het een zachte landing maakt aan zijn automatisch te voorschijn sprin gende parachutes. De hele operatic duurt enkele minuten en levert ont zaglijk veel materiaal op Dit razende spionage-insekt is ont vikkeld uit oefen toestellen die wer den gelanceerd door bommenwer pers. Jachtvliegers en afweerraketter moesten de vuurvlieg bij die oefenin gen neerschieten. Voor zijn spionage - taak is het monstertje volgestouwd met automatisch werkende elektroni sche apparatuur. Daarmee worden niet alleen beelden opgenomen, maar ook geluiden, temperaturen, radar en andere signalen worden geregis treerd. De kreet: „Niets ter wereld blijft verborgen voor de hemelspionnen" slaat ook op de Russische Kosmossen en de Amerikaanse Discoverers, die bij tientallen de ruimte worden inge zonden. Deze ruimteverkenners be spieden alles op aarde, waarvoor op- Jrachten zijn geprogrammeerd in ïun mini-computers. Wat deze ruimteverspieders alle- uaal kunnen, grenst aan het wonder baarlijke. Op een radiografisch bevel kunnen zij zelfs de gesprekken aftap pen die met een bepaalde telefoon fa' welke plaats ter wereld worden ge voerd. Men kan veilig aannemen dat Russen en Amerikanen met deze he melspionnen over en weer alles aan de weet komen wat zij weten willen. Midas is de naam van zo'n Ameri kaanse hemelspion, die nu ook boven de zone van het Suezkanaal is inge schakeld. Deze kleine ruimte-satelliet is uit het Samos-project voortgeko men, dat met de code E-5 wordt aan geduid. Evenals het riet dat in de Midas- sage alle geheimen in zijn geritsel rondfluistcrde. zo geeft ook de elek tronische hemelspion Midas alle ge heimen door die hij opvangt. Op een hoogte van vierhonderd ki lometer lijkt Midas roerloos te blij ven hangen boven het gebied waar hij zijn waarnemingen moet doen. Deze vaste plaatsbepaling is het ge volg van zijn snelheid die overeen komt met de vaart waarmee de aarde rondwentelt. Hij is zeer compact gebouwd en weegt samen met de apparatuur en de beeld- en geluidscassettes waar mee hij is volgestouwd, ruim ander halve ton. Op radiografische impulsen van de aarde stoot hij de volle cassettes af. die dan als zelfstandige ruimtecap- suultjes in hun hittebestendig omhul sel, op het signaal van een automati sche richtingzoeker naar de aarde te rugkeren. Hun landingsplaats ligt in een afgebakend gebied in de Stille Oceaan, waar speciaal uitgeruste vliegtuigen ze met vangnetten uit zee opvissen om ze naar de laboratoria over te brengen waar Nasa en CIA (de Amerikaanse geheime dienst) sa menwerken. Zwakke schakel in dit vernuftige geheel is nog altijd de tijd die nodig is om de films te ontwikkelen, de banden te decoderen en de massa ge gevens die zijn verkregen te interpre teren en te verwerken. Daar zijn nog altijd vier dagen tot soms twee weken mee gemoeid. Veel te lang otn effectief te kunnen reage- .ren op de beschuldigingen over ge constateerde of vermeende schendin gen van het bestand. Dit is herhaal delijk tot uitdrukking gekomen in mededelingen uit de VS, dat pas na een bepaalde datum geantwoord kon worden. Op die ogenblikken was de post uit de hemel nog niet binnen of nog niet helemaal verwerkt", aldus het com mentaar van een der betrokkenen. Israël heeft in de succesrijke zes daagse veldtocht het bewijs geleverd wat de waarde en betekenis zijn van een modern toegeruste inlichtingen dienst. Deskundigen schrijven de bliksemsnelle overwinning van Israël op de Arabische strijdkrachten in eerste instantie toe aan het uitmun tende werk Van de Israëlische inlich tingendienst. Deze werkte zo perfect, dat de Is raëlische luchtmacht al op de eerste dag van de veldtocht de hele lucht macht van de Arabische staten bui ten gevecht kon stellen. Daarmee was het lot al bezegeld. Een andere illustratie van de tover kunsten der spionage was, dat de Is raëlische geheime dienst met behulp van de hoogontwikkelde elektroni sche apparatuur in staat bleek in het radiografisch verkeer van het Arabi sche legercommando te komen. De Israëliërs kwamen zo niet alleen op de hoogte van de Arabische troe penbewegingen, maar bovendien ga ven zij met Arabische medewerkers valse bevelen door aan de Arabische troepen. Het gevolg daarvan zou o.m. zijn geweest, dat 2 Arabische tank eenheden elkaar in de pan hakken. Het doorspelen van valse inlichtin gen naar de andere partij is een be langrijk aspect van de spionage. Het meest duivelse voorbeeld ervan heb ben Hitier en Heydrich geleverd. Reinhardt Heydrich, hoofd van de SD, de beruchte Sicherheits Dienst van Hitler-Duitsland, kwam op de onmogelijk schijnende gedachte Sta lin zelf als beul te gebruiken bij het afslachten van de leiding van het Ro de Leger. Heydrich kreeg deze inval toen hij in 1936 dus voor het uitbreken van de Twëede Wereldoorlog en zes jaar voor Duitsland de toenmalige bondgenoot Rusland zou aanvallen in contact kwanf'met de wit-Rus- sische generaal Nicolay Wladimir Skoblin. Deze woonde in Parijs. Van 1928 af was hij medewerker geweest van de Russische geheime dienst GPOE. Skoblin bood Heydrich be wijsstukken te koop aan over een sa menzwering tegen Stalin. Onmiddellijk zag Heydrich zijn kans. Hij speelde op listige wijze ge ruchten over deze samenzwering door naar Rusland. Niet rechtstreeks, maar via vertrouwelingen van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije en zelfs via de Franse minister-president Daladier. Uit Duitsland zelf hoorde Stalin niets. Daladier vernam iets over de sa menzwering op een cocktailparty in Parijs. Hij liet het gerucht weer door sijpelen naar de Russische ambassa de in Parijs en zo kreeg Stalin van twee onverdachte zijden de waar schuwing binnen, dat een aantal van zijn generaals hem naar het leven stonden. Toen uit de inlichtingen die hij liet verzamelen, bleek dat Heydrich waarschijnlijk over bewijsstukken be schikte, een bijzonderheid die Hey drich de Sovjetleider juist wilde laten weten, liet Stalin Heydrich polsen over een eventuele verkoop van de documenten. Heydrich had intussen een indruk wekkende hoeveelheid vervalste do cumenten laten vervaardigen, die een veel omvangrijker komplot deden vermoeden dan er misschien was ge weest. Bij die stukken waren zelfs met de hand geschreven brieven van generaals van het Rode Leger, waar in in code sprake was van de be raamde aanslag. Heydrich verkocht dit materiaal aan de Russische onderhandelaar voor driemiljoen goudroebel. Stalin reageerde als een dolleman nadat hij er kennis van had genomen. Temeer omdat Hitier en Heydrich hun beste vriend als leider van de samenzwe ring aan Stalin uitleverden, namelijk maarschalk Tuchatschewsky, de plaatsvervangend commandant van de Russische verdediging. Een speciaal zuiveringsbureau voer de een snelle actie uit. Aan deze door Heydrich uitgedachte moordpartij waarin Stalin door zijn toekomstige tegenstanders als beul werd gebruikt, vielen 24.000 officieren en onderoffi cieren van het Rode Leger ten offer. Ze z° zatbfdag 5 september 1970

De Vallei | 1970 | | pagina 11