Veenendaals - dagblad Maandag beraad regering-werkgevers (werknemers niet aanwezig) Buiten Mao-groep achter stakingen Prins Claus morgen jarig Suharto in Bonn ZEEWEG GEVOLGD OP GLOBE Aanklager vervangen in proces- l ate GEVECHTEN IN AMMAN STEEDS FELLER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vernieling op kerkhof te Doesburg Snackbar 't Noorden Bezetters zijn helden"" Sov j et-baller i n a vraagt asiel Nieuw vliegtuig voor NAVO Amljonezen in Assen onrustig Fondspatiënt niet meer ziek Kussen geven VS capsule terug Botsingen op Rijkswegen Ir. Manusama: Wilde lantaarn II DEN HAAG De loongolf, die komt opzetten dreigt ons land in de zorgen te brengen. De prijzen blijken onrustbarend te zijn gestegen: met een vol procent tussen half juli en half augustus. De voor heel 1970 ver wachte stijging van 4 procent is nu al overschreden. Plotselinge, extra uitbetalingen in de huidige situatie kunnen een vernietigend effect hebben op een aantal bedrijven en de werkgelegenheid. Ministers en ondernemers komen maandagavond in spoedbe raad bijeen. De vakcentrales zijn niet uitgenodigd. Deze weiger den ook in juli nl. een gesprek. Aan het beraad in Den Haag zullen deelnemen: de ministers Witteveen (Financiën), Roolvink (Sociale Zaken) en Nelissen (Economische Zaken). BAISK BREEKPUNT Prins Willem-Alexander naar speelklasje KLOOS Arabische Liga bijeen Dochter marinechef bedreigd Grote FRIKADELLEN f) 3C Onbestendig Bur. voor radactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 5 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 207 LOONGOLF DREIGT TE HOOG TE GAAN 99 DEN HAAG „Het tragische van de gebeurtenissen in Wassenaar moet niet bij de Zuidmolukkers gezocht worden, maar bij de Nederlandse regering, die kt haar beleid ten aanzien van de Zuid molukkers geheel gefaald heeft. Tra gisch is het dat eerst nu, de minister president en de minister van Buiten landse Zaken beloofd hebben de gehele problematiek van de Zuidmolukse kwestie nog eens met mij door te ne men". Dit heeft ir. J. A. Manusama als president der „republiek der Zuid-Mo- lukken" vrijdagmiddag gezegd op een persconferentie in Den Haag. „We wisten er niets van. We wisten ook niets van wapenbezit in de woon oorden. Zij die beweren dat er in de kampen en woonoorden exercitievelden zijn, moeten dat dan maar eens aan wijzen". Dat er bij de bezetting een slachtoffer is gevallen vindt ir. Manu sama zeer betreurenswaardig. Het feit van de bezetting echter niet. „De jon gens hebben verklaard dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen opzettelijk iemand te doden. Ze hebben spijt van hun daad. Het zijn flinke vooruitstre vende en sympathiek optredende jon geren. Ook hun vrouwen en naaste bloedverwanten wisten niets van wat ze gingen doen", aldus ir. Manusama. Hij vindt de bezetters „helden, want zij deden dit uit liefde voor hun land". De bezetters had hij een aantal malen kun nen spreken doordat hij en ds. Metiary hen in het Huis van bewaring mogen opzoeken. LONDEN De Russische ballerina Natalia Magkarova, die op het ogen blik met het Leningradse Kriofballet in Londen optreedt, heeft verzocht in Engeland te mogen blijven. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het verzoek ingewilligd. In 1961 moest het Kriof-ballet het na een optreden in Parijs zonder ballet danser Rudolf Noerejef stellen. tfugo de Vries heeft veel voldoe- ning van zijn baanbrekend werk gehad, ook in de zeventien jaren nadat hij zich uit zijn ambt aan de Universiteit van Amsterdam had teruggetrokken (1918) en te Lunte- ren op „de Boeckhorst" zijn studie onvermoeid voortzette. Reeds op 30-jarige leeftijd was deze botani cus hoogleraar in de plantenfysio logie; eens werd over hem ge schreven: „Hij was door zijn punt baardje en snor meer de Hollan der van Rembrandt's dokterè uit de Anatomische les, dan die van de blozende, kloeke Burgers van Frans Hals". Wie hem, 85 jaar oud, bezig zag in zijn proeftuin kon ook toen met deze kwalificatie nog ak koord gaan. Steeds bestudeerde hij er de variabiliteit der planten, vnl. die van de teunisbloemen, maar in een hoekje kweekte hij en-pas sant enkele dol- of doornappels zon der stekels op de vrucht en dit was een grote merkwaardigheid. Als een tovenaar liet hij voorts klavers met 3, 4, 5, 6 en 7 blaadjes aan één plant ontspringen. Beroemd werd prof. De Vries echter door zijn studies over de evolutie, die hij bewees slechts plaats te kunnen vinden met schoksgewijze veranderingen, door hem mutaties genoemd; hiermee verklaarde hij zich tegen de leer van figuren als Darwin en La marck. Zijn proefnemingen betref fende de erfelijkheid vroegen zeeën van tijd en een ongekende nauw keurigheid. Hij ving aan met een braak liggend veld bij Hilversum, waarop zeer vele wilde lantaarns hun licht ontstaken, bij welke onze jonge botanicus een hoge graad van variabiliteit vond. Drie zomers bracht hij temidden dezer bloemen door en in 1887 vond hij tien teunis bloemen van een „nieuwe" soort. Zij waren door mutatie tot nieuwe soorten geschapen, die zich bleken te kunnen handhaven. Door deze en verdere exploitatie in het rijk van moeder Natuur bleek, dat zij afwijkend van de oude leerstel ling Natura non facit saltus" wel degelijk onverwachte sprongen kon maken. Door dit wetenschap pelijk aan te tonen werd De Vries wereldvermaard. 5 sept. '70 A. B. WIGMAN Aanleiding tot het beraad is de loon golf die Nederland dreigt te overspoelen en die een aantal redelijk gezonde be drijven volkomen onnodig, maar onver mijdelijk zal wurgen. De overeenkomst die in de metaal industrie tot stand is gekomen, waarbij de werknemers maximaal vierhonderd gulden bruto ineens krijgen, dreigt een volkomen chaos in het Nederlandse be drijfsleven te veroorzaken. Deze zal vol gens financiële kringen zeer ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. Wanneer iedere werknemer vierhon derd gulden zou krijgen er zijn in ons land 3!/8 miljoen werknemers zou hiermee ongeveer anderhalf miljard gulden gemoeid zijn. Een deel hiervan komt ten goede aan de rentetrekkers o.a. via de AOW. De ervaring leert dat het extraatje dat men ontvangt, snel wordt uitgegeven en dat hiervan een zeer klein deel wordt gespaard. Financiële deskundigen hebben al be rekend dat bij een algemene loongolf 1V< miljard gulden direct zal worden besteed. Dit houdt in dat er een grote vraag naar goederen zal komen, die onze industrie alléén niet levert. Een deel van die l1/* miljard zal wor den besteed voor de invoer van buiten landse artikelen en een deel voor de betaling van artikelen, die anders naar het buitenland zouden worden uitge? voerd. Deze ontwikkeling zal onher roepelijk onze positie tegenover het bui tenland verzwakken. Daarbij komt dat door de enorme vraag naar goederen, de spanning op de arbeidsmarkt niet zal verminderen. De werkgever zal, zo hij tot betaling van de vierhonderd gulden overgaat inclusief sociale lasten kost hem dat vijfhonderd gulden de man in de meeste gevallen een beroep moeten doen op de bank. Het is de banken slechts toegestaan niet boven een bepaald plafond van de kredietverlening te gaan, anders komt hun dit op /.eer grote kosten te staan. De dreigende ontwikkeling zal daarom leiden tot een aanzienlijk tekort aan geld. Het is mede op dit breekpunt, dat een aantal bedrijven de last niet meer zullen kunnen dragen. Dit betekent re- ROTTERDAM Achter de havensta king in Rotterdam zouden Peking-com- munisten staan. Het Stakingscomité „Arbeidersmacht" is een mantelorganisatie van de Kom- munistische Eenheidscentrale Nederland (KEN), die vroeger „Marxistisch Leni nistisch Centrum" heette. Zij geeft ook het weekblad „De Rode Tribune" uit. Woordvoerders tijdens stakingsverga- deringen zijn mannen van de Tribune- groep, geschoold in het agitatie-werk door een vroegere communist die zich bekeerde tot het Mao-Leninisme. Deze maakt herhaaldelijk reizen naar Albanië, met een kleine delegatie van zijn KEN of op uitnodiging. Albanië is de voorpost van communistisch China in Europa. De lijn van de KEN is heel wat har der dan bijvoorbeeld de CPN in Neder land ooit gekend heeft. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus hebben besloten hun oudste zoon deze winter gedurende enige och tenden in de week in Baarn te doen deelnemen aan een speelklasje dat zal bestaan uit twaalf kleuters van drie en vier jaar. gelrecht een aanslag op de werkgele genheid. Wat nu gebeurt is volgens deze finan ciële kringen derhalve een spelen met die werkgelegenheid. In sommige be drijfstakken is gesuggereerd dat een staking meer kost dan de voorgestelde of geëiste uitkering. Zij is echter een noodsprong in de brandnetels. Omdat de meeste CAO's indexbepa lingen hebben, d.w.z. dat de lonen om hoog gaan zodra het prijspeil van de produkten stijgt, zal een prijsstijging onmiddelijk weer tot nieuwe loonstij gingen aanleiding geven. Wy zyn hiermee volgens* financiële deskundigen in een levensgevaarlijke spiraalbeweging geland, die uiteindelijk iedereen aan den lyve zal ondervinden. De bedryfssluitingen, de concentraties en fusies van de laatste tijd zijn daar de voorbeelden van. De heer A. II. Kloos. voorzitter van het NVV, heeft ingrijpen van de rege ring in het loonbelcid afgewezen. „Dat zou olie op het vuur betekenen. Laat de regering zich maar bepalen tot het klimmen over hekken in Wassenaar". Het NVV zegt erop te vertrouwen, dat algemeen erkend zal worden dat het de werkgevers nu niet bepaald in de wat ten legt, dat het keihard voor zijn op vattingen vecht, maar dat het daarbij grenzen in acht moet nemen die ook en zeker niet in de laatste plaats ge trokken worden in het belang van de werknemers zelf. De f 400.zal ten goede komen o.a. aan het KLM-personeel; AKZO-perso- neel krijgt f 200, In het bouwbedrijf wordt de f 400, niet gegeven. WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht in Europa wordt versterkt met nieuwe jachtbommenwerpers van 't type F-lll. De volgende week zullen de twee eer ste naar Groot-Brittannië vliegen en tegen het eind van december zullen er of5" de Amerikaanse luchtmachtbasis te Upperheyford, in Northampton, 24 zijn gestationeerd. In Amerika staat de hele F-lll vloot, 352 machines, sedert december aan de g^ond, nadat een van de toestellen was verongelukt toen er een vleugel was af gebroken. Tegen het eind van dit jaar hoopt de Amerikaanse luchtmacht 200 van de opgelegde vliegtuigen weer in gebruik te kunnen nemen. Sinds zij uit de vlucht werden ge nomen zijn zij door de fabrikant, Ge neral Dynamics Corporation, grondig beproefd. Thans zijn er 35 weer lucht- vaardig verklaard en in gebruik geno men. De versie van de F-lll die naar Europa gaat een machine die ook bom men kan meenemen, is eveneens ge schikt er kernraketten mee op doelen op de grond af te vuren. De F-lll is een machine voor de lange afstand, vliegt sneller dan het geluid en kan overdag zowel als 's nachts opere ren. ASSEN De Asser gemeentepolitie heeft vrijdagavond de eigen, met kara bijnen gewapende mobiele eenheid op geroepen, om de rust in de stad te handhaven, die door jonge Zuidmoluk kers werd verstoord. Een politie-agent werd voor het politiebureau op de Brink door jongelui gemolesteerd en zijn pistool werd hem afgenomen. Voor de deur van het bureau werd een bom gegooid. Om elf uur was het in het centrum van de stad ogenschijnlijk rustig, maar auto's en busjes met Zuidmolukse jon geren reden voortdurend door de stad. Burgemeester G. Grolleman kwam zich op het politiebureau op de hoogte stel len. BONN President Suharto van In donesië heeft vrydag, op de eerste dag van zijn bekorte bezoek aan de Duitse Bondsrepubliek, besprekingen gevoerd met bondskanselier Willy Brandt en pre sident 'Gustav Heinemann. Evenals bjj het bezoek aan Nederland waren de scherpste veiligheidsmaatregelen geno men. Naar waarnemers menen, is uit vree» voor demonstraties van linkse groepe ringen en elementen uit de tamelijk grote Indonesische gemeenschap in West-Duitsland, het bezoek aan de Bondsrepubliek bekort en zjjn reizen naar Bremen en Hamburg afgelast. Men verwacht nu dat de Indonesische presi dent Zuid-Duitsland zal bezoeken, naar verluidt Daimler-Benz in Stuttgart, welke onderneming voornemens is een fabriek in Indonesië te bouwen, nadat hij zijn programma in Bonn zal hebben afgewerkt. Heden ontmoet president Suharto ver tegenwoordigers van de Westduitse in dustrie en economische organisaties. President Heinemann zei vrijdag in een toespraak, Indonesië nu als een fac tor van betekenis in de stabilisering van Azië te beschouwen. De conferentie in Djakarta over de kwestie-Cambodja was een teken van de belangrijkheid van In donesië. Suharto zei dat Indonesië zich concen treerde op de economische ontwikkeling. Het land heeft behoefte aan moderne technologie. Hij was ervan overtuigd dat zijn bezoek een uitbreiding en verster king van de vriendschappelijke betrek kingen tot gevolg hebben zou. DEN HAAG Het is niet waar dat de ziekenfondspatiënt meer naar de dokter en de tandarts loopt en meer me dicijnen gebruikt dan de particuliere patiënt. Dat heeft een onderzoek ge leerd, ingesteld door het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde- TNO. Prins Claus hoopt morgen zondag 6 september zijn 44e verjaardag te vieren. DOESBURG Op de katholieke be graafplaats aan de Kraakselaan in Doesburg zijn vernielingen aangericht. Ruim veertig graven zijn ernstig be schadigd. Van een twintigtal kindergra ven werden zerken en kruisen vernield. De schade loopt in de duizenden gul dens. Anderhalf jaar geleden werden op hetzelfde kerkhof ook al vernielingen aangericht. LOS ANGELES De officier van Justitie heeft vrijdag de verbazingwek kende stap genomen, de aanklager in het proces-Tate, Aaron Stovitz, „uit de zaak te nemen" en hem opdracht gegeven terug te keren tot administra tieve arbeid. Stovitz hefeft met het proces van meet af aan te maken gehad. Er was dezer dagen enige kritiek op hem geweest, onder meer uit de juridische hoek, dat hij tot de verdachte Susan Atkins, die donderdag klaagde over hevige buik pijn, had toegevoegd „dat haar optreden een Sarah Bernhard (toneelspeelster) waardig was". Dit was, zei hij nader hand „geen officiële uitlating" geweest. Volgens de artsen mankeerde Susan Atkins niets. De heer Stovitz zal worden opgevolgd door- de plaatsvervangende officier van justitie Donald Musich, die tot nu toe geheel buiten het proces-Tate heeft ge staan. Een medewerker van Stovitz heeft verklaard, dat deze door het proces- Tate al lang zijn eigenlijke, belangrijke werk niet had kunnen doen en dat zijn terugkeer dat werk alleen maar ten goede zal komen. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal J. D. M. J. Maas, heef de commandant van het Japanse eskader, dat op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam brengt, ontvangen. Op de foto toont de com mandant, vice-admiraal Tanïkawa, op een globe welke koers hij gevolgd heeft. MOSKOU De Russen zullen he den te Moermansk de Amerikanen een experimentele ruimtecapsule terugge ven. die enige tijd geleden door Russi sche vissers in de Golf van Biscaye is opgepikt, zo meldt het persbureau De capsule zou deel uitmaken van het Amerikaanse Apollo-programma. Het ruimtevoertuig zal met de ijsbre- ker „South Wind" naar de VS worden vervoerd. BAGDAD .Volgens een uitzending van de „De stem der Palestynse revo lutie", een in de Iraakse hoofdstad Bag dad gevestigd radiostation, zyn van daag hij gevechten in en bij Amman tussen Palestynse en Jordaanse mili tairen zeven I'alestijnen gedood en 34 gewond. Het radiostation zegt de woordvoer der te zijn, van het centrale comité van het Palestijnse bevrijdingsfront. Volgens een ander bericht uit Eagdad zou er vandaag slag geleverd worden tussen Palestijnse verzetsstrijders en Is raëlische militairen te Djebl al Sjaich, bij Kader Shoeba. Het gevecht zou vanmorgen vroeg zijn begonnen toen de Israëli's begonnen te vuren op twee bases van de Palestijnse verzetsbeweging. Vandaag komt te Cairo de Arabische Liga bijeen in verband met de toestand in Amman. De daar aanwezige leiders van de Fatah hebben doen weten voor hun ac tie niet veel meer dan morele steun van de meeste Arabische regeringen te kunnen verwachten. Wat de Jordaanse regering betreft werd gezegd, dat deze een bewijs van vertrouwen moet leve ren, door de legereenheden die om de stad liggen, terug te trekken en het le ger te gaan ontdoen „van de elementen die erop uit zijn ons te liquideren". De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Antoen Atallah, heeft vrij dagavond ontkend, dat Jordanië de hulp van de vier grote mogendheden zou heb ben ingeroepen in verband met de be dreiging van Irak dat het gewapender hand de Palestijnse guerrillastrijders zou bëschermen, zo heeft radio-Amman be richt. Uit naam van cie Jordaanse regering ontken ik deze berichten," zo zei Atallah in een verklaring die door radio Amman werd uitgezonden. Eerst was bericht dat koning Hoessein 'op de „Grote Vier" O (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Mevr. Van der Moer-van de Wall, de echtgenote van de commandant der zeemacht in Ne derland, kreeg deze week een anoniem telefoontje, waarin gedreigd werd, dat haar negentienjarige dochter zal wor den gekidnapt als haar man, vice-admi raal A. van der Moer, weigert zijn in vloed aan te wenden om op korte ter mijn de Zuidmolukkers, die maandag de residentie van de Indonesische am bassadeur te Wasssenaar bezetten, op vrije voeten te krijgen. Sinds de bedreiging bewaken mari niers de woning van de familie Van der Moer aan Het Nieuwe Diep. De Marinevoorlichtingsdienst deelde ons desgevraagd mee, dat het meisje, dat lyceïste is, dagelijks per auto on der gewapend geleide naar school wordt gebracht en weer wordt gehaald. een beroep tot huip, tegen Irak had ge daan. De Israëlische militaire woordvoerder zei, dat de berichten uit Amman over een treffen tussen Palestijnen en Israë lische troepen volkomen ongegrond wa ren. „De Israëlische patrouilles langs de bestandsiyn worden voortgezet, maar er zijn vandaag geen gevechten ge weest," aldus de woordvoerder. DEN HAAG Gedurende de vrij- dagavondspits omstreeks half zes zijn op enkele autosnelwegen kop-en- staart botsingen ontstaan. Enkele auto mobilisten raakten hierbij gewond. Er zijn files ontstaan, die in een enkel ge val een lengte hadden van bijna tien kilometer. Op rijksweg-12 (Den Haag/Rotterdam- Utrecht) ontstonden tussen de Gouwe- brug en Woerden enkele ongelukken. Hier was een file ontstaan van onge veer tien kilometer. Op een ander deel van rijksweg-12 (Arnhem-Utrecht) op het wegvak tussen Veenendaal en Maarsbergen had zich een file van ze ven kilometer gevormd na een kop-en- staart botsing. Hierbij zouden enkele gewonden zijn gevallen. De materiële schade was aanzienlijk. ADVERTENTIE per stuk NU Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 P.S. Onze haantjes zijn altijd lekker gaar. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft dit weekeinde wis selvallig. Storingen van de Oceaan, geven periodiek enige regen, maar hoeveelheden van betekenis worden niet verwacht. De fronten zijn over het algemeen niet erg actief en ze worden gevolgd door zwakke ruggen van hogedruk met opklaringen. De temperaturen ■blijven gematigd, in Gelderland op een middagniveau van 17 tot. 19 graden Celsius. Ook de verdere vooruitzichten wijzen op periodiek onbestendig weer.

De Vallei | 1970 | | pagina 1