Bloemen van Aalsmeer Rode Kruis mag ons kampen in land bezoeken Doodgeschoten agent Moolenaar met korpseer ter aarde besteld Begin «3 Over de grenzen Veel voorstellen tot verbetering: CHU heeft nieuw kern programma Amsterdamse plunderaars veroordeeld USIF, REAL ESTATE „Wassenaarse" Zuidmolukkers voorgeleid Zomer '70 was te droog Hevige lucht aanvallen van VS in Laos en Cambodja MINISTER MALIK: Tijdens rellen werd geld ontfutseld MIJNWERKERS STAKEN IN SPANJE Minister Schut naar Ronn Toezicht Twee examens Machtsstrijd HULP ZUID-MOLUKKEN USIF, REAL ESTATE ZATIRDAC 5 SEPTEMBER 1970 RIJ-EXAMEN MOET OP DE HELLING AMSTERDAM Op het gisteren in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden nationaal FNOP-autoryschoolcongres, georganiseerd door de Federatie van Ne derlandse Organisaties voor het Personenvervoer (FNOP), heeft het hoofd van de afdeling rtf-instructie van de KNAC, de heer H. Stemmer, verklaard, dat het rij examen in de naaste toekomst voor democratisering in aanmerking komt. Hij wil de dan ook een lans breken voor de gedachte om de vakbekwame, van alle Vamor-diploma's voorziene rijschoolhouder of rij-instructeur. mede te laten exa mineren en een plaats te geven naast de bestuurder. De tegenwoordige examina tor kan dan naar de achterbank verhuizen, waarmee dan meteen het probleem van de aansprakelijkheid van de examinator van de baan is. Hij somde enkele voordelen van het door hem gelanceerde plan op en zag als heel groot voordeel dat de tegen woordige verhouding examinator-rij schoolhouder anders komt te liggen dan thans het geval is. Men zal elkaar heter leren kennen en er zal wat minder af stand zijn dan nu het geval is. Het rij-examen was op' dit congres een veelbesproken onde/rwerp. Zo ver klaarde Tweede-Kamerlid mr. H. E. Koning, dat Overttei<fctoezicht op rij examens noodzakelijk was. Mr. Koning zei over te huilen tot de opvatting, dat een rijks instantie de examens moet af- nern^iT. onder verantwoordelijkheid van ds legering en dat dit een aanbevelens waardiger figuur is dan de huidige. „Alleen op die manier kan de minis teriële verantwoordelijkheid goed t.ot haar recht komen en mogelijk kan daardoor een stuk van de toch bestaan de onvrede over de huidige vorm van de ri.i-examens worden weggenomen". Het hoofd van de sectie rijproef voor gevorderden van de verkeersafdeling van de ANWB, de heer F. Schalk, was van mening dat de werkelijke goed en gedurende een voldoend aantal lesuren opgeleide kandidaat in principe voor het eerste rij-examen moet. kunnen sla gen. Maar dat de overgrote meerder heid van de kandidaten dit desondanks niet presteert komt in de eerste plaats door onbekwame, zich rij-instructeur noemende lieden verzorgde rijopleiding. In de tweede plaats de neiging van vele kandidaten om voor een dubbeltje op de eerste rang te willen zitten en ook omdat het rij-examen een „belaste" zaak is geworden. De heer Schalk vroeg zich dan ook af of het centraal bureau voor 'de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, eventueel in samenwerking met organisaties van autorijschoolhouders, mogelijk iets aan public relations zou moeten doen met. de bewuste opzet de publieke opinie Over het rij-examen en de image van de examinatoren te verbeteren. Het lid van het hoofdbestuur van het Verbond van Veilig Verkeer, mr. C. Pijl Hogeweg, pleitte voor het invoeren van twee rij-examens en twee soorten rij vaardigheidsbewijzen. Het eerste rij vaardigheidsbewijs zou moeten worden verstrekt na het met goed gevolg afleg gen van een rij-examen. dat plaats vindt onmiddellijk na de lesperiode, dus vrijwel analoog aan de tegenwoor dige situatie. Dit rijvaardigheidsbewijs brengt nog niet het definitieve rijbe wijs met zich mede, doch heeft meer DEN HAAG Het dagelijksbestuur van de Christelijk-Historische Unie heeft een CH-kernprogram samenge steld op basis van het op 23 mei j.l. in Rotterdam aanvaarde beginsel- en poli tiek werkprogram. In het program worden drie hoofd prioriteiten genoemd. Deze zijn ontwik kelingssamenwerking, onderwijs en vorming en woningbouw. Voor deze terreinen wordt een geleidelijke verho ging van de begroting bepleit, zo veel mogelijk te financieren uit de ruimte die ontstaat door de stijging van het nationaal inkomen. Daarbij zal binnen het raam van de mogelijkijheden en ge let op de ontwikkeling van onze econo mie onderzocht moeten worden in wel ke mate de groei van de overheidsuit gaven mogelijk is ten behoeve van mi lieubeheer, uitvoering spreidingsgebied, sport en recreatie, achterblijvende groepen en defensie. Juist voor deze sectoren zal het nodig zijn een ontwik kelingsplan op te stellen. De CHU gaat er van uit dat ten be hoeve van de uitbreiding van deze ta ken een verdere verhoging van de be lastingdruk nodig zal zijn. DEN HAAG De 33 Zuidmolukkers. die maandag in Wassenaar de residen tie van de Indonesische ambassadeur elf uur bezet hielden, nadat een politie man was doodgeschoten, zijn gisteren bij de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, voorgeleid. De officier heeft de inbewaringstelling van de ver dachten gevorderd. Op deze vordering moest nog gisteren een beslissing worden genomen door de rechter-commissaris. Daar deze taak onmogelijk door één persoon tijdig kan worden volbracht, zijn drie rechters- commissarissen ingeschakeld. Zij be gonnen met het verhoren van de ver dachten in het bureau van de rech ter-commissaris in het Huis van Bewa ring in Scheveningen. Wordt de vordering van de officier van justitie toegewezen wat gezien de ernst van het misdrijf, waarvan de Zuidmolukkers worden verdacht, moet worden verwacht dan geldt de in bewaringstelling voor zes dagen. Deze periode kan èèn keer met dezelfde ter mijn worden verlengd. Daarna moet de rechtoank inraadkamer over eventuele verdere gevangenhouding beslissen De ze gevangenhouding voor een i eriode van 30 dagen kan onbeperkt telkens met dezelfde termijn worden verlengd. het karakter van een toelatingsbewijs. ,-De adspirant-motorrijtuigbestuurder ihag nxi zelfstandig meer ervaring in het verkeer gaan opdoen. Zo'n toela tingsbewijs zou dan een geldigheids duur moeten hebben van bijv. maxi maal 1 wee jaar. Binnen deze twee jaar doch niet eerder dan bijv. een jaar na het behalen van het toelatingsbewijs, moet, de kandidaat op eigen aanmel ding, opnieuw een rijexamen doen, doch dan voor het verkrijgen van een definitief rijbewijs. Blijkt bij dit tweede rij-examen, dat de kandidaat zich na het behalen van het toelatingsbewijs in slechte zin heeft (Van onze weerkundige medewerker) zomer van 1970 is aan de droge De kant geweest. Gemiddeld in Nederland viel er ca. 190 mm tegen 214 normaal. Voor Apeldoorn waren de cijfers. Brücknerlaan 209 mm. Wapenrustweg 216 mm, Asselsestraat 228 mm, Toer malijnstraat 235 mm tegen normaal 236 mm. Teruggaande vinden we in de zo mer van 1964 een iets droger seizoen (veelal 212 mm); in 1959 viel er niet meer zomerneerslag dan ca. 145 mm. Belangrijk droger dan op de Veluwe, is de zomer van '70 (juni, juli en augus tus) in Arnhem en omgeving geweest met 191 mm. In Nijmegen werd 209 mm gemeten. Almelo 211 mm, Twello 215 mm, Zutphen 218 mm, Nunspeet 221 mm Deventer 238 mm, Doetinchem 241 mm en Renkum 249 mm. Het heeft in au gustus op de Veluwe en in de Gelderse Vallei heel weinig geonweerd: nl. op 3, 8, en van 13 op 14 augustus. Landelijk kwam er op 14 augustusdagen ergens in het land donder voor en gerekend over de hele zomer op 38 dagen, normaal 46. ontwikkeld flan wel geen of weinig rij-ervaring heeft opgedaan en derhal ve zakt, 7.ou de consequentie kunnen zijn of een her-examen binnen bijv. een half jaar of het zonder meer ver vallen van het toelatingsbewijs. Tijdens dit tweede rij-examen beoor deelt de examinator naast de normale technische rijvaardigheid in het bijzon der hei verkeersinzicht en het ver keersgedrag van de kandidaat. Naar de mening van de heer Pijl Hogeweg zou deze gedachte een stap vooruit zijn op de weg naar een grotere verkeersveilig heid. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft donderdagmiddag de 19-.jarige fabrieks arbeider Eugene B. uit Sittard wegens plundering tijdens de rellen vorige week in Amsterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had de maxi male straf geëist die de politierechter kan opleggen: zes maanden. De 18-jarige Duitse leerling-decora teur Jürgen R. Z. uit Buschfeld, werd eveneens voor plundering veroordeeld tot drie maanden, waarvan één voor waardelijk en aftrek van het voorar rest. De 18-jarige Amsterdamse kantoor bediende Hendricus J. A. D. werd we gens openlijke geweldpleging (gooien van stenen naar de politie), veroordeeld tot vier maanden met aftrek. De 22-jarige los-arbeider Pieter Th. C. van L., zonder vaste woon- of verblijfplaats en de 18-jarige monteur Leonardus B. uit Oudewater werden wegens openlij ke geweldpleging ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met. aftrek van voorarrest. De vijf jongelui er was maar één Amsterdammer bij waren de eersten van 17 verdachten, die op drie extra zittingen van de politierechter worden berecht. Zij zaten allen in voorarrest sedert hun arrestatie. SAIGON Amerikaanse vliegtuigen hebben ongeveer 2000 aanvallen uitge voerd op Noordvietnamese stellingen in Laos en Cambodja in de afgelopen week in een voortdurende poging om de communistische plannen voor een massaal offensief in Zuid-Vietnam te dwarsbomen. Tactische bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht en de marine hebben gemiddeld tussen de 200 en 300 vluchten per dag boven Laos en meer dan 500 vluchten per dag boven Cam bodja uitgevoerd. De Amerikaanse B-52 bommenwer pers echter hebben de afgelopen week 80 procent van hun aanvallen op In- do-China uitgevoerd langs het 322 km lange st.uk van de Ho Chi Minh-route in het zuidelijke gedeelte van Laos. op de grens met het noordelijke gedeelte van Zuid-Vietnam. In Aalsmeer wordt vandaag het. befaamde bloemencorso weer gehouden. Gisternacht stonden In de grote veilinghal de prachtig opgetuigde praal wagens te wachten op het moment, dat het publiek hun schoonheid zou kunnen bewonderen. DEN HAAG President Suharto heeft donderdag voor de Kamercom missies verklaard dat Indonesië bereid is samenwerking met het internationale Rode Kruis te aanvaarden over welke kampen voor politieke gevangenen eventueel kunnen worden bezocht. Dit WASSENAAR In Wassenaar is gisteren kort na het middaguur onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de 28-jarige hoofd agent van politie J. Moolenaar ter aarde besteld, die maandag bij de be zetting van de residentie van de In donesische ambassadeur in Wasse naar is doodgeschoten. De begrafenis werd voorafgegaan door een dienst in de Ned. Hervormd kerk aan het Plein in Wassenaar. Dienst en begrafenis werden bijgewoond door de ministers Polak (Justitie) en Beernink (Binnenlandse Zaken), door fï de heer Abubakar Adlwoso, ambassa- deraad voor economische zaken van de Indonesische ambassade, door bur gemeester Geertsema van Wassenaar en door de vele autoriteiten en enkele honderden belangstellenden. Bij het graf werden kransen gelegd van het koninklijk paar, de ministerraad. De Indonesische gemeenschap in Ne derland, het gemeentebestuur van Wassenaar, het Wassenaarse politie korps en nog een tiental van politie korpsen elders in het land. Ook wer den tientallen bloemstukken rond het graf gelegd. De rouwstoet was tegen elf uur van de rouwkamers aan de Deylerweg naar de Kerk aan het Plein gereden door het centrum van Wassenaar, waar vrijwel huls aan huis de vlaggen halfstok hingen en waar enkele hon derden mensen zwijgend langs de straten stonden. De begrafenis geschiedde met korpseer. De lijkauto en de volgwagens werden voorafgegaan en gevolgd door een groep van enkele tientallen collega's van hoofdagent Moolenaar. Burge meester Geertsema liep voor hen uit. De Nederlandse Hervormde kerk waar de rouwklok werd geluid, was niet groot genoeg om alle belangstellen den een plaats te kunnen bieden. Rond vijfhonderd konden de door de gereformeerde predikant ds. L. Bech geleide dienst bijwonen. Meer dan honderd moesten er buiten blijven. Acht leden van de Wassenaarse poli tie droegen de kist de kerk in. Tijdens de dienst werd gesproken door de hoofdcommissaris van de Wasse naarse politie, de heer W. H. van Ballegoijen, De Jong, door ds. Bech en door de heer Adiwoso namens de Indonesische ambassadeur. De hoofd commissaris sprak zijn ernstige be zorgdheid uit voor de toenemende verruwing van de maatschappij en de gevolgen daarvan voor de politie dienst. die nu al levensgevaar met zich mee kan beengen. „We zien hier als politieambtenaren, dat wat hoofd agent Moolenaar is overkomen, ieder van ons zou kunnen gebeurep", aldus de hoofdcommissaris. LEEUWARDEN De Leeuwarder politie heeft gisteren de 28-jarige A. E. E. uit Leeuwarden aangehouden. De man heeft bekend de 49-jarige hande laar Tj. S. uit Groningen te hebben be rooid van 19.000 gulden. De handelaar was in de nacht van 25 augustus in Leeuwarden in zijn auto geld aan het tellen Het portier' had hij open laten staan. Terwijl hij zat te tellen zag E, die langs kwam, kans hem 19.000 gulden te ontfutselen. De politie vond de gehe le buit terug in de woning van E. Ds. Lech zei dat er harde vragen wa ren opgeroepen door de dood van de 28-jarige hoofdagent Moolenaar. „Hoe kon dit gebeuren. Men was gewaar schuwd, tot tweemaal toe", aldus de predikant. Hij zei dat de „moeilijke vraag" die aan het 'geweten, niet is gesteld. Wij zijn ingeweven in een machtsstrijd die we zelf hebben op geroepen. De heer Adiwoso noemde hoofdagent Moolenaar een moedig man. „Zijn dpod is ook tragisch voor de bewo ners van de residentie aan de Kerke- boschlaan, want de heer Moolenaar was een goede bekende, een goede vriend van hen geworden", zo zei hij. Ds. Bech begeleidde mevrouw Moo lenaar naar de groeve op de bij de kerk gelegen begraafplaats. Daar hadden zich ruim honderd vertegen woordigers van het korps rijkspolitie uit het gehele land opgesteld om hun collega de laatste eer te bewijzen. De echtgenote van hoofdagent Moolenaar stond met enkele familieleden bij het graf. waar ds. Bech een gebed uit sprak. Honderden defileerden vervol gens langs de groeve, waarbij tiental len bloemstukken en kransen waren neergelegd. Onder hen waren een groep personeelsleden van de Indone sische ambassade, en functionarissen van politie, justitie en marechaussee. Onder degenen, die de begrafenis bij woonden bevonden zich ook ir. J. A. Manusama. de president van de repu bliek der Zuid-molukken. en ds. Me- tiary, de voorzitter van de overkoepe lende organisatie van Zuidmolukkers in Nederland. Er was bijzonder veel dficiële belangstelling bij de begrafenis van hoofd agent Moolenaar. Op <P bovenste foto rechts burgemeester Geertsema van Wassenaar en de ünisters Beernink en Luns. Uiterst links de echt genote van de doodgespoten politieman. Op de onderste foto de vertegen woordiger van de Indctesische ambassadeur. verklaarde de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, gisteren op een persconferentie op Ypenburg. De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, zei donderdag op een persconferentie na afloop van het gesprek tussen de presi dent en de Kamercommissies, dat hij het Indonesische staatshoofd had ge vraagd het internationale Rode Kruis toe te staan de kampen te bezoeken en de gevangenen technische hulp te ver lenen. President Suharto, aldus drs. Den Uyl, had hierop geantwoord dat indien het internationale Rode Kruis een dergelijk verzoek zou doen, dit bij zijn regering „goed zou vallen". Minister Malik verklaarde dat in het begin moeilijkheden waren gerezen over de samenwerking tussen het Indo nesische Rode Kruis en het internatio nale Rode Kruis. Indonesië was niet bereid alle verzoeken van het interna tionale Rode Kruis in te willigen, maar „geleidelijk zijn de minimum wfnsen van het internationale Rode Kruis in gewilligd". aldus minister Malik. President. Suharto en minister Malik hebben donderdag met. premier De Jong en de ministers Luns en Udink, behalve over de wijze waarop de reeds goede betrekkingen nog verder kunnen worden versterkt, gesproken over de mogelijkheden waarop, binnen het ka der van de intergouvernementele groep voor Indonesië, meer hulp kan worden verleend. De Indonesische bewindsman bracht in zijn verklaring aan het begin van de persconferentie het gebeurde in Wasse naar ter sprake en ging daar later, in antwoord op vragen over het probleem van de Zuidmolukkers, nogmaals op in. Indien jonge Ambonezen niet de ambtswoning van de ambassadeur had den bezet, dan zouden wij de gelegen heid hebben gehad van gedachten te wisselen, niet alleen met regering en parlement, maar ook met industriëlen en zakenmensen, en om met de Neder landse bevolking in contact te komen, aldus minister Malik. Wij waren graag langer dan een dag in Nederland geble ven. In antwoord op een vraag of de Zuid-Molukken, naar analogie van West-Irian, een speciale status zou kunnen worden gegeven, verklaarde minister Malik dat. alle provincies de zelfde rechten en plichten hebben. Af gezien van het feit dat de Indonesisch# regering er naar streeft het ontwikke lingspeil van West-Irian zo spoedig mo gelijk te verhogen tot dat van de ande re provincies, bestaan In dit gebied geen problemen, aldus minister Malik. Het bezoek, zo verklaarde minister Malik, is bijzonder nuttig geweest, zo wel voor het Indonesische als het Ne derlandse volk. Mochten in het verle den nog twijfels en misverstanden heb ben bestaan over de betrekkingen tus sen beide landen, dan zijn deze door het bezoek van de president weggeno men. De veiligheidsmaatregelen die door de Nederlandse autoriteiten waren getroffen vond hij „meer dan passend". OVIEDO Naar schatting 12.000 mijnwerkers in het grootste Spaanse mijnen-gebied rond Oviedo zijn giste ren niet op hun werk verschenen. Dit is de tweede grote staking bij de Hunosa (HuJleras del Noroeste) maat schappij dit jaar. Dit staatsbedrijf be heerst alle grote mijnen in Asturië en heeft ongeveer 35.000 mijnwerkers in dienst. De staking begon dinsdag, toen de arbeiders het werk neerlegden nadat eerder drie mijnwerkers bij een onge luk om het leven gekomen waren. Hunosa heeft tot dusverre ongeveer 3650 mijnwerkers tot 14 september ge schorst. Enkele duizenden mijnwerkers voeren al zes weken een langzaam aan-actie voor hogere lonen en betere sociale voorzieningen. T"ke ontwapeningsconferentie in Genè- ve heeft donderdag haar zomer- zitting van tweeëneenhalve maand af gesloten met een resultaat, dat poli tieke waarnemers, als „matig" be stempelden. Het voornaamste is, dat met uitzonde ring van Mexico, de afvaardigingen hun instemming hebben betuigd, met de jongste versie van het Ameri kaans-Russische ontwerpverdrag, waarbij de zeebodem buiten de twaalfmijlszone tot verboden gebied wordt verklaard voor wapens en mas savernietiging. Mexico uitte donderdag vooral bezwaar tegen de bewoordingen van de passa ge, waarin staat dat de bepalingen van het verdrag niet gelden binnen de 12-mijlszone. Volgens afgevaardigd» Manuel Tello, zouden de kernmogend- heden wapens voor massale vernieti ging kunnen plaatsen binnen de terri toriale wateren van een land, zonder zelfs de toestemming van de betrok ken staat te hebben. nPegen alle verwachtingen in, stemde Brazilë met het ontwerp in, nadat het de drie vorige versies van het Amerikaans-Russische initiatief had afgewezen. Birma, Egypte, Engeland, Ethiopië, In dia. Japan, Nigeria. Zuid-Slavië en Zweden lieten donderdag weten, dat zij „in de huidige omstandigheden" het voorstel als „een aanvaardbaar compromis" beschouwden. De overige leden van de 25 leden tellende confe rentie hadden eerder hun instemming met het ontwerp betuigd. Tntussen zijn de meningsverschillen tussen Amerika en Engeland enerzijds en de communistische staten aan de andere kant over een verbod van chemische en biologische wapens, eerder groter dan kleiner geworden. Vooral de twaalf niet-gebonden lidstaten zijn ontevreden voor de geringe reac tie van de grote mogendheden op hun verschillende initiatieven om te ko men tot een algemeen en volledig ont wapeningsprogramma. Overigens bestaat er ook tussen de niet-gebonden staten onderling one nigheid over deze kwestie. Zo gelukte het bijv. Mexico, Zweden en Zuid-Sla vië niet, mede-indieners te vinden voor het gedetailleerde plan dat zij op 27 aug. ter tafel hebben gebracht. Twee dagen tevoren hadden alle twaalf niet-gebonden lidstaten gepleit voor een gezamenlijke behandeling van de chemisch en bacteriologische wapens. Hoewel ook de communistische landen hiervoor zijn, verklaarde de Argen tijnse afgevaardigde, dat het memo randum van de niet-gebonden landen niet mocht worden uitgelegd als steun voor het Russische ontwerp. \Iet door Amerika gesteunde Britse voorstel wil eerst het vraagstuk van de bacteriologische wapens oplossen en pas daarna de ingewikkelder kwestie van de chemische wapens. Het is tenminste een begin. Als er niete was bereikt zou men er somberder te genaan zien. Men kan tenminste met enig resultaat verder gaan. DEN HAAG Minister ir. W. F. Schut zal van 9-11 september in Bonn een conferentie over ruimtelijke orde ning bijwonen. De ministers belast met de ruimtelijke ordening van de 17 lid-staten van de raad van Europa ko men daar bijeen. Als waarnemers zul len verder hun collega's uit Spanje, Finland en Zuid-Slavië en een aantal afvaardigingen, o.a. de consultatieve vergadering van de raad van Europa, aanwezig zijn. De ministers zullen in het algemeen van gedachten wisselen over de aanpak en de doeleinden van de ruimtelijke or dening in de verschillende landen, ver der over de verstedelijking in Europa en met name over het grote stedelijke gebied in Noordwest-Europa (de rand stad Holland, het Roergebied en de gro te agglomeraties in België en Noord- Frankrijk) en ten slotte over de ont wikkeling in de landelijke gebieden en in de perifere gebieden in Europa. ADVERTENTIE Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 3V2 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 6.1.67 $5.00 2.9.70 7.59 Ik ben geïnteresseerd In het unieke USIF, Real Estate concept Neem:. Adres Plaats Tel.: Inzenden san: Gramco Information (Nederland) N.V, Leidsestraat 74 Amsterdam Tel. 234323-234324

De Vallei | 1970 | | pagina 5