Monstertoernooi voor tennisprofs Pech blijft zeilers achtervolgen Jan Aling militair kampioen op de weg Bescheiden optimisme in roeikamp CHIO te Rotterdam SPORT IN '7 WEEKEND OP RADIO EN TV Vragen over maatregelen rond bezoek Suharto Politiebond uit kritiek Zilver voor Wilma v. cl. Berg Grote zege voor waterpoloteam Vier doden op Mont Blane Vrijspraak voor overvallers |X)stkantoor Zuid-Afrika wil uit Wereld raad Kerken Sovjet-smaldeeJ bij Amerika DIEP GEZOSKE\ Nederlandse arbiters naar het buitenland Marechaussees waren zoek Steeds minder buitenlanders op de Dam Belgisch minister op de bres voor kleine aandeel houders Grotonderzoekers verrast ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 Sn ort FOREST HILLS Lamer Hunt, de directeur van „World Championship Tennis", de organisatie, die het grootste aantal beroepsspelers onder contract heeft, heeft in Forest Hills zijn plannen voor het houden van een supertoernooi in 1971 bekendgemaakt. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen 32 professionals worden uitgenodigd tot het spelen van twintig toernooien in even zoveel Noordamerikaanse steden. Enkele daarvan zijn al bekend: Philadelphia, Boston, Chicago. Las Vegas, Los Ango- les, Louisville, Miami Beach. New York en Sant Louis in de Verenigde Staten en Quebec, Toronto en Vancouver in Canada. Bij vaststelling van de data der toer nooien zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de periodes ROTTERDAM In Rotterdam is vrijdag het internationale concours hip- pique voortgezet met de Prijs van de Luchtvaart, de tweede kwalificatiewed strijd voor de Grote Prijs van de Stad Rotterdam. Het parcours telde 15 hin dernissen met 18 sprongen, lengte 766 meter, toegestane tijd 115 sec, maxima le hoogte hindernissen 1.50 meter. Eén fout betekende 7 straf seconden. De uitslag is: X. Gert Wiltfang (WD1) met „Goldika" 88.9 sec; 2.Hartwig Steenken (WD1) met Fairness 93.2; 3. Barbara Simpson (GB) met „Australis" 98.0; 4. Elisa de Las Heras (Mex) met „Eleonora" 100.7; 5. Malcolm Pyrah (GB) met „Halloween" 101.6; 6. Harvey Smit (GB) met „Gold Point" 101.9. De uitslag van de internationale dressuurproef, vrij programma, om de Prijs van Bellerophon is: 1. David le Rolland (Fra) op „Quipos" 16,5 pnt; 2. Mevr. Liselot Linsenhoff (WD1) op „Iaff" 12,5; 3. Mevr. Minna Sloor (Zwe) op „Casanova" 12,7; De uitslag van de nationale dressuur proef luidt: 1. Cees Vellenge op „Loewencron" 16.6; 2. Mej.' Ercia den Boesterd op „Veltro" 16.3. De Britse amazone Anneli Drum mond Hay heeft met „Sporting Ford" het laatste onderdeel van vrijdag, het puissancespringconcours om de „Prijs van de haven", gewonnen. In de derde barrage bleef zij foutloos. Anton Ebben eindigde met „Dorian Gray" als tweede. Hij kreeg vier strafpunten. Uitslag: 1. Annel Drummond Hay (GB) met „Sporting Ford" 0 strafpunten (na drie barrages); 2. Anton Ebben (Ned) met ..Dorian Gray" 4 strafpunten (na drie barrages); 3. Frangois Mathy (Belg.) met „Clitore" gediskwalificeerd wegens drie maal weigeren (na drie barrages). De Westduitser Gert Wiltfang, die gisteren tijdens de CHIO in Rotter dam de Prijs van de Luchtvaart won. waarin de „klassieke" evenementen vallen, zoals Wimbledon, Parijs en Fo rest Hills. De prijzen zullen de hoogste zijn, die ooit voor een tennistoernooi zijn uitbetaald. Per toernooi valt 45.000 dollar (ongeveer 160.000,-) te verdie nen. De spelers worden gerangschikt in een klassement dat wordt opgebouwd uit de resultaten die zij per toernooi boeken. Zo krijgt de winnaar tien pun ten, de andere finalist zeven, etc. de beste acht maken in een extra toernooi, uit, wie zich de titel „kampioen der kampioenen" mag aanmeten. De win naar ontvangt een bedrag van 50.000 dollar (180.000 gulden). Mocht een spe ler gedurende de competitie ongeslagen blijven, dan lopen zijn verdiensten op tot 293.000 dollar (ruim 1.000.000 gul den). Degene die in alle eerste ronden, zowel in het enkel- als dubbelspel, wordt uitgeschakeld, ontvangt nog al tijd de garantie van 12.000 dollar (43.000 gulden). Het is echter twijfelachtig of hij het volgend seizoen nog bij de 32 geselecteerden zal behoren. HILVERSUM Het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.50 uur via Nederland 2 uit zendt, bevat de volgende onderwerpen: CHIO in Rotterdam; Europese zwemkampioenschappen in Barcelona; autosport: Grand Prix van Monza; wielerkoers Bordeaux Parijs; paardensport: kampioenschap van Nederland bij de dravers en de Gold Cup-ren. Het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio dat van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 1 wordt uitgezonden, verzorgt behalve flitsen van wedstrijden in het betaalde en het amateurvoetbal de volgende onderwer pen: Europese zwemkampioenschappen in Barcelona; CHIO in Rotterdam; Nederlands kampioenschap Voor dravers op Duindigt; Nederlandse estafettekampioen schappen in Uden (N.B.); Universiade in Turijn; hockeywedstrijd Kampong - Am sterdam; uitslagen korfbal en handbal. KIEL Pech blijft de Nederlandse deelnemers aan de open Duitse kam pioenschappen in zes Olympische klas sen achtervolgen. Vrijdag moest Tem- pestfenomeen Ben Staartjes (tweede op de ranglijst) door een incident met een Zweed de strijd verlaten. In totaal telt Staartjes nu niet meer. Fred Imhoff stormde, door de fikse bries die over de Kieler Foerde blies, met zijn Flying Dutchmann ook op succes af, maar brak ditmaal zijn giek. Alle aandacht is nu gericht op de Finnzeilers, die de enigen zijn die nog op ereplaatsen kun nen eindigen. Hans van Eist was op het ruwe water weer in zijn element. In een wölk van waterdruppels laveerde hij naar een fraaie tweede plaats. Lang echter had Van Eist in het peloton gevaren. Pas halverwege de race kwam hij sterk op zetten. Twee Engelsen, van wie Ian Mc Donald Smith de leiding in het alge meen klassement heeft, lagen aan kop. Allen Gulliverd (GB) kon Van Eist nog voor de finishlijn passeren. Mc Donald Smith zeilde een uitstekende race en won met ruim verschil. Kees Douze bracht het niet verder dan een magere vijftiende plaats. Op de ranglijst wordt de Amsterdammers nu ernstig be dreigd. Mc Donald Smith kan met 28 punten praktisch niets meer overko men. Achter Douze, 158 punten, die in totaal toch nog tweede staat, volgen de Duitser Jungbluth en de Hongaar Finac. Diep gezonken is Staartjes. De Bus- sumse Tempestcrack moest door zijn overtreding ruim zes plaatsen prijsge ven. Zijn tweede plaats in het totaal klassement is overgenomen door de Noor Lunden. Gelukkig voor het Ne derlandse team zeilde Rienk Alberda vrijdag bijzonder verdienstelijk. Alber- DEN HAAG Vier Nederlandse scheidsrechters zijn aangewezen voor het leiden van voetbalwedstrijden in het buitenland. De heer Van Gemert leidt Bayern München Rangers voor de Runners Up Cup met als grensrech ters de heren Godding en Boosten. In hetzelfde toernooi zal de heer Bouwer op 30 september Malmö Hibernians leiden met aan de zijlijnen de heren Berrevoets en Wellinga. Voor de landenwedstrijd Oosten- rijk-Italië op 31 oktober in het toernooi om het Europese kampioenschap is aangewezen als scheidsrechter de heer Van Ravens en voor de in hetzelfde toernooi te spelen wedstrijd Noorwegen - Hongarije op 7 oktober is de heer Dorpmans uitgezocht. TURIJN De Nederlandse atlete Wilma van den Berg, Nederlands kam pioene op de honderd meter, heeft op deze afstand in Turijn op de Universia de een zilveren medaille gewonnen. In de tijd van 11,6 sec. werd zij tweede achter de Oostduitse^Renate Meissner, die het goud met een tijd van 11,5 sec. voor zich opeiste. Het Hongaarse meis je Balogh werd derde in 11,7 sec. SABADELL Het Nederlands wa- terpolo-zevental heeft in zijn eerste wedstrijd voor het Europees kampioen schap in Sabadell met 101 gewonnen van Frankrijk. De tussenscores waren 1—1, 3—0, 4—0 en 2—0. CHAMONIX Twee Duitse en twee Franse alpinisten zijn bij de beklim ming van de Italiaanse kant van de Mont Blanc om het leven gekomen. Zij zijn 1 km omlaag gevallen. De oorzaak was, dat de nieuw gevallen laag sneeuw zich nog niet had vastgezet op de oude. Voor de alpinisten was het alsof een tapijt onder hun voeten werd weggetrokken. da werd vijfde en is daardoor in het totaal klassement naar de vijfde positie opgeklommen. Zo verblijven er toch Nederlanders in de kopgroep van de Tempesten. Met nog één zeildag voor de boeg is er van de vaderlandse zeilteams in de Draken- en Solingklasse niets meer te verwachten. Alleen ir. Bakker heeft met zijn Soling weer enkele kleine suc cessen geboekt. Jan Bol was vrijdag 25ste en Dirk Groot 39ste bij de Dra ken. Ir. Bakker eindigde met een 28ste plaats als beste Nederlander bij de So- lings. Schooneveld werd 30ste en Arie Klein 40ste. Bij de FD's zakte het team Imhoff/ Korver, nadat de giek was geknapt, langzaam van een vierde plaats af naar de elfde. De Engelse topzeiler Rodney Pattison heeft door een derde plaats in de zesde race en doordat de Duitser Schwarz, die de leiding had, vrijdag niet over de eindstreep kwam, nu de kop op de ranglijst overgenomen. Ten huize van adviseur en gastheer Jan Janssen vergaderde de Ver eniging van Beroepswielrenners (VVB) om uit de impasse te raken nu de grote Nederlandse sponsors zich hebben teruggetrokken. V.l.n.r. Jan Janssen. Peter Post, Karei Jansen, Marten Wiersma en de ex-ploegleider van Willem 2/Gazelle, Ton Vissers. AMERSFOORT In Amersfoort werd op de tankbaan van de Prins Bernhardkazerne vrijdagmiddag het militair wegkampioenschap over een afstand van 171 kilometer verreden. Jan Aling greep de nationale soldaten- titel door de eindsprint van een groepje van vijf renners het rapst te zijn. De tijd van de winnaar was 2.48.21. Tweede werd Jos Kieftenburg en derde Matthijs de Koning. Na 80 kilometer was een groep van zes man ontsnapt, doch luttele kilometers voor de finish moest Jan Oosterbeek afhaken wegens een lekke band. De andere vijf gingen door en bleven weg. Uitslag: 1. Jan Aling (Be) de 171 kilo meter in 2.48.21; 2. Jos Kieftenburg (Hoorn) z.t.; 3. Matthys de Koning (Scherpenzeel) z.t.; 4. Albert Scheffer A De training voor de Europese kam pioenschappen zwemmenonder het deskundig oog van onze landge note Mariette Dommers laat de Ita liaanse schoonspringkampioen Klaus Dibiasi zien, dat voor hem een hand stand geen enkel probleem oplevert. (Zelhem) z.t.; 5. Adri van Opdorp (Hoogerheide) z.t.; 6. op 1.14 Jan Oos terbeek (Halfweg); 7. Martin Dekker (Tuijtjehorn) z.t.; 8. Op 4.4. Albert Alo- sery (Vlijmen); 9. Jan Hulshof (Twello) z.t.; 10. Jan Santbrink (Amersfoort) z.t. DEN HAAG In Den Haag is gis teren in de loop van de avond een pe loton van de marechaussee zoek ge weest. Het was gisteravond in de binnen- stad en in het Bezuidenhoutkwartier onrustig en rommelig. De politie had de handen vol aan de handhaving van de orde. Mede door de extra assistentie, die 's middags bij relletjes moest wor den verleend, waren de dienstschema's wat uit de hand gelopen. Het peloton werd ten slotte gevonden: het lag te slapen om nieuwe krachten op te doen om vannacht te kunnen wor den ingezet. ST. CATHERINES Met gemengde gevoelens, waarin toch het optimisme lichtelijk de boventoon voerde, heeft de Nederlandse roeiploeg vrijdagmiddag in Ridley College de loting voor de halve finales om de wereldtitel ontvangen. Voor alle drie boten, die Nederland nog in de strijd l^eeft. is een finaleplaats beslist niet onbereikbaar. De Nederlan ders lootten in alle gevallen de minst sterke halve finale. Zeer goed staan de kansen voor Be- necke en Steenkist, de ongestuurde twee, die al bij voorbaat de sterkste troef van de afvaardiging was. De Wil lem III-ers ontlopen in de halve eind strijd van het toernooi op de Canadian Royal Henleybaan van St. Catharines o.a. Oost- en West-Duitsland, alsmede de Russen. Een derde plaats in de halve finales is voldoende voor plaatsing in de eindstrijd en Benecke en Steenkist moeten in staat worden geacht ook dit jaar de finale te bereiken. Zowel voor de vier met stuurman van Laga als de ongestuurde vier van Aegir geldt dat als de gegevens die de series als de herkansingen opgeleverd hebben ten minste een eerlijk beeld van de krachtsverhoudingen geven twee te genstanders wel sneller zullen zijn dan de Nederlandse vertegenwoordigers. Voor Laga is het echter zeer prettig dat ploegen als West-Duitsland, Zwitser land, Rusland en Noorwegen elkaar in deze fase van het toernooi nog niet hebben ontmoet. Als Aegir roeit zoals in de herkansingen van donderdag be hoeft de titelstrijd voor de Groningers al evenmin zaterdag te zijn beëindigd. De loting is als volgt: (in boeivolgor- de): Vier met stuurman (eerste halve fi nale) Nieuw-Zeeland, Argentinië, Ver. Staten, Italië, Oost-Duitsland en Neder land. Tweede halve finale: West-Duits land, Zwitserland, Noorwegen, Rusland, Groot-Brittannië en Frankrijk. Twee zonder stuurman: Eerste halve finale: Rusland. Oost-Duitsland, Ver. Staten, West-Duitsland, Argentinië, Groot-Brittannië. Tweede halve finale: Oostenrijk, Polen, Nederland, Noorwe gen, Australië en Zwitserland. Vier zonder stuurman: Eerste halve finale: Oost-Duitsland, Zuid-Slavië, West-Duitsland, Italië, Rusland, Groot-Brittannië. Tweede halve finale: Zwitserland, Frankrijk, Denemarken, Hongarijë Zweden en Nederland. UTRECHT Vrijspraak voor de twee Utrechters, die op 7 april van dit jaar gepoogd hebben het/ postkantoor in het landelijke Utrechtse plaatsje Co- then te overvallen. Dit rekwireerde gisteren de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank omdat hij ervan overtuigd was dat de 22-jarige verdachte Teunis U. de waar heid sprak. Deze vertelde op het moment dat hij kantoorhoudster mevr. M. Middelweerd (49) mei een rubber hamer buiten wes ten zou slaan, zo in paniek te zijn ge raakt dat hij de hamer losliet en geheel overstuur het kantoor uitrende. „Ik weet allemaal niet precies meer hoe het is gebeurd, maar ik kon er niet toe komen haar te slaan", aLdus de hel der uitgesproken verklaring van de verdachte. De tweede verdachte de nu in Maars- sen wonende 24-jarige schilder P. S. M. ten B. heeft alleen op de uitkijk ge staan en de verklaringen van zijn kor nuit leiden ook voor hem tot vrijspraak. DEN HAAG De donderdag getrof fen veiligheidsmaatregelen rond het be zoek van president Suharto zijn voor het Tweede-Kamerlid dr. H. J. Roethof (PvdA) aanleiding geworden schriftelij ke vragen te stellen aan de ministers mr. H. K J. Beernink van Binnenland se Zaken en mr. C. H. F. Polak van Justitie. Gevraagd wordt of het waar is, dat als gevolg van de veiligheidsmaatrege len in veel gevallen de toegang tot Den Haag is ontzegd aan mensen, zonder dat van enig belastend gegeven is ge bleken en zonder enige controle op hun papieren, meegenomen bezittingen of reisdoel. Dr. Roethof vraagt of verondersteld moet worden, dat in dergelijke gevallen bij het nemen van de beslissingen over de toelating de huidskleur als enige maatstaf heeft gegolden. Als dit zo is, wil het Kamerlid weten welke instruc ties precies aan het politie-apparaat zijn gegeven en hoe deze zich verdra gen met artikel 4 van de grondwet waarin vastgelegd is dat allen, die zich op Nederlands grondgebied bevinden, gelijke aanspraak hebben op bescher ming van persoon en goed. DEN HAAG Onbegrijpelijk blijf! het. dat de Amsterdamse hoofdcommis saris heeft verklaard, dat de korpslei ding de mogelijkheid van een explosie in de avond van de 24ste augustus (de dag waarop het slaapverbod ten uitvoer werd gelegd) niet heeft voorzien. Dit schrijft de eindredacteur van het orgaan van de Bond van IChristelljke Politieambtenaren in Nederland, de heer D. Rook. Uit zijn eigen ervaring was hem bekend, dat talrijke lagere politieambtenaren hoogst verbaasd wa ren, dat zij op de bewuste maandag rond de klok van vijf of zes uur hun dienst konden beëindigen en niet ter beschikking werden gehouden. Van de kant van de bond, zo rele veert de heer Rook, is in woord en ge schrift er op gewezen, dat tolerant zijn jegens hen, die zich illegaal tegen de overheid verzetten, zou leiden tot esca latie van het baldadig optreden van op sensatiebeluste jongelui, en dat profes sionele herrieschoppers een vruchtbare voedingsbodem zouden vinden voör de verscherping van 'de tegenstellingen, die zij beogen. AMSTERDAM Het aantal buiten landse Damzitters neemt de laatste da gen af, zo constateert de commandant van het Damdetachement, hoofdinspec teur D. Lagewaard. Niet het slaapver bod, maar wel de lagere temperaturen en dc recente rellen spelen daarbij naar zijn mening ean rol. Dat wil overigens niet zeggen dat het nu plotseling snel stiller wordt op de Dam. „Het lijkt of hun plaatsen door Nederlanders worden ingenomen, maar toch kun je aan de belangstelling zien dat het seizoen afloopt", aldus de po litie. De handhaving van het slaapverbod levert nauwelijks problemen op. De er varing van de politie is dat geen enkele Damzitter er bezwaar tegen heeft el ders een slaapplaats te zoeken. BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken, Leburton, heeft een wetsontwerp in voorberei ding dat in dustriële kringen in België nu al het nodige stof doet opwaaien. De Belgische bewindsman wil met zijn ontwerp een basis scheppen voor de mogelijkheid dat kleine aandeel houders in zijn land, die in de regeel geen gebruik maken van hun rechten in aandeelhoudersvergaderingen, ver tegenwoordigd worden door een be heerder. I Deze door de staat aan te wijzen be heerders, zouden de kleine aandeel houders meer macht kunnen ver schaffen in de aandeelhoudersverga deringen en in 'de raden van beheer van de bedrijven. Uitgangspunt van de minister is, dat de raad van beheer van een onderneming vaak slechts wordt benoemd door aandeelhouders die bepaalde groepen vertegenwoordi gen of die een groot pakket aandelen hebben, terwijl duizenden kleine aan deelhouders niet aan bod komen. De situatie wenst de bewindsman te doorbreken. In Belische ondernemerskringen (het verbond voor de Belgische nijverheid) heeft men al laten vallen dat aan het ontwerp juridische consequenties kle ven die nog niet duidelijk te overzien zijn, maar dat het bepaald niet onmo gelijk is dat het ontwerp een schen ding van het principe van het vrije ondernemerschap betekent. Men wijst er op, dat als de plannen van de minister doorgaan, er een si tuatie kan ontstaan waarbij de staat de mogelijkheid krijgt rechtstreeks te interveniëren in het beheer van ven nootschappen. Men vindt dat dat bui tenlandse investeerders kan afstrikken en dat het discriminerend kan gaan werken voor Belgische ondernemin gen. KAAPSTAD Premier John Vorster heeft er gisteren bij de Zuidafrikaanse kerken sterk op aangedrongen zich te beraden op hun lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken na het besluit om guerrillastrijders te steunen in hun strijd tegen de blanke regeringen in het zuiden van Afrika. De- verklaring van Vorster volgde na verklaringen van ontstelde Zuidafri kaanse kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders, dat er een grote breuk met de Wereldraad op komst is. „Het besluit van de Wereldraad van Kerken om schenkingen te doen aan „communistische organisaties en terro risten" is om het zacht uit te drukken, ontstellend. Het kan niet geduld wor den dat geld, o.m. bijgedragen door en opgehaald in Zuid-Afrika uit het land gestuurd moet worden voor dit doel. Ik ben blij met de reacties, die reeds gege ven zijn door leiders van zekere ker ken, aangesloten bij de Wereldraad en ik doe een dringend beroep op de aan gesloten kerken ernstig over de kwestie en hun verdere deelneming na te den ken en in dit verband een duidelijk standpunt in te nemen", aldus Vorster. De Anglicaanse aartsbisschop Robert Selby-Taylor van Kaapstad had eerder gezegd dat het vrijwel zeker is dat de Zuidafrikaanse kerken zich uit de We reldraad zullen terugtrekken. Andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders hebben ook uiting aan hun ontsteltenis over het besluit van de Wereldraad ge geven. WASHINGTON Het ministerie van Defensie in de VS deelt mee dat een Sovjet-smaldeel bestaande uit een krui ser, een jager, een tankschip en een ver zorgingsschip voor onderzeeboten op weg is naar de Caraïbische Zee. De kruiser en de jager zijn met raket ten uitgerust. Een groot landingsschip, dat eerst deel van het smaldeel had uit gemaakt, is meer en meer uit gaan lo pen en kan thans niet worden gerekend als ertoe behorend. Het smaldeel zal vermoedelijk zater dag de Caraïbische zee binnenvaren, ge zien de koers en snelheid der schepen. PRAAG Twee jonge geleerden die sinds'5 dagen vast zaten in een grot in Zuid-Moravië zijn daar woensdagavond dood aangetroffen, aldus berichten in Praagse dagbladen. 500 man. waaronder kikvorsmannen hadden getracht de twee onderzoekers te bereiken, die verrast werden door een aardverschuiving en het stijgen van het water in een kalksteen grot ten zuiden van Brno.

De Vallei | 1970 | | pagina 9