Veenendaals dagblad Buiten Israël trekt zich van de vredesbesprekingen terug Kabinet: Zo nodig wordt leger ingeschakeld GG en GD zoekt Deen KOORTSACHTIGE DRUKTE 01» SCHIPHOL Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Besluit tot werken is er Vrij warm Vier kapingen door Palestijnen 600 MENSEN IN GEVAAR Landing van parachutisten gemeld Sneltrein onder vuur bij Soest Kapers in El All- machine gepakt Chantage op Zwitserland CAïRO Aan een weekeinde met liefst vier vliegtuigkapingen, kwam een gedeeltelijke dramatische afloop. De kapingen geschiedden allemaal door Palestijnen, twee vanaf Schiphol. Een van de gekaapte toestellen, een Boeing-747 jumbo-jet van de Pan Am werd door de kapers, nadat de passagiers en be manning hadden mogen uitstappen, door de kapers opgeblazen, na de landing in Cairo. Een van de kapingen, van de Israëlische Boeing-707 van de El Al, mislukte, doordat de machine die op weg van Schiphol naar New York door een jongen en meisje werd overvallen, niet werd buit gemaakt. De bestuurder maakte een scherpe duik. De steward, schoot de jongen dood, maar werd zelf gewond. Het meisje is gewond aan de Britse politie overgeleverd na landing op Heathrow bij Londen. De passagiers zijn ongedeerd. Israël vraagt uitlevering van de kaapster. De Palestijnen dreigen de overige twee machines op te blazen als de Britten de gevangen kaapster niet vrijlaten. De overige twee machines, een Boeing-707 van de T.W.A. en een Douglas DC-8 van de Swissair zijn naar Jordanië gevlogen. De Palestijnen chanteren de Zwitsers om de vrijlating van eerder veroordeelde Palestijnse kapers in Zwitserland te bewerkstelli gen. Het Zwitserse kabinet is in spoedberaad bijeen. Volgens de laatste - nog onbevestigde - berichten, zouden Is raëlische troepen met helikopters bij de vlieghaven geland zijn, teneinde de machines te bevrijden. September-varia I EERDER HANDGRANAAT BRAND Actie tegen LibanonAmman rustig INVAL Mogelijk besmet met pokken Mysterie rond Senegalezen RAAM VERBRIJZELD VRIJ WARM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1*13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 7 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 208 JUMBO-JET DOOR KAPERS BIJ CAIRO OPGEBLAZEN Tm De levens van ruim zeshonderd men sen zijn zondag in gevaar gekomen bij de grootste en meest spectaculaire Pa lestijnse' commando-actie t^gen de bur gerluchtvaart. Tegen zeker vier passa giersvliegtuigen van internationale luchtvaartmaatschappijen werden ka pingsacties ondernomen, waarvan er drie slaagden en één mislukte. Van een door het Palestijnse verzet gemelde vijfde kaping kon geen bevestiging worden verkregen. Bij de acties vielen een dode en twee gewonden. De vier gekaapte toestellen hadden gemeen dat zij alle op weg waren naar New York. Twee ervan hadden tussen landingen gemaakt op Schiphol. De eerste melding kwam zondagmid dag uit Londen waar een Boeing-606 van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al met 145 passagiers land de, nadat twee Palestijnen boven de Noordzee een mislukte poging hadden gedaan de vlieger van koers te laten veranderen. De gezagvoerder bracht het toestel echter in een steile duik, waarna een steward zijn pistool trok en schoot. Bij de schietpartij werd één van de Pa lestijnen gedood, de ander een meis je en een steward raakten gewond. Niemand van de passagiers van de ATol en zwaar hangen de twijgen van de vogelkers beladen met de gitzwarte bessen, vooral op de plaatsen, waar ze volop van het zonlicht konden genieten. Toch zien we ook nog rode en zelfs groene knikkertjes. Overal ontstaat dichte, welige opslag; deze sterke heesters weten zich voortreffelijk te hand haven, kunnen vrij wat schaduw verdragen, stoelen sterk uit en ver jongen zich gemakkelijk langs na tuurlijke weg. Overigens zorgen de vogels wel voor verbreiding wijd en zijd. We hebben in ons land de tros- of vogelkers en de Virginische (Serotina), die men in de Verenig de Staten en Canada de black cherry" noemt. Ook moogt ge er de haast in elke tuin en alom op kerkhoven aangeplante laurierkers toe rekenen, de bekende winter groene struik met dikke langwerpi ge, glimmend-groene blaren, 's zo mers met witte bloemtuilen en in 't najaar met zwarte besjes getooid. Ze geeft 's winters aan de vogels 'n kostelijke beschutting, doch veel is er overigens naar mijn smaak niet aan. Ik houd het zowel in de tijd van de bloei als in die van de dracht met de Amerikaanse vogel kers en zou haar ook in de herfst ongaarne missen, want het lover is dan chromaat-geel. Dat van de oude Hollandse soort in de nog weinige wallen van het Veluwse ge west wordt rood. De Gelderse roos, die we in ons dialect sneeuwbal noemden en die niets met de ko ningin der bloemen te maken heeft, raakt getooid met gladde, haast transparante, bessen van het le vendigste vermiljoen, dat zich den ken laat. Tot de familie behoren voorts vlieren en kamperfoelie, res pectievelijk met glanzend zwarte en lakrode beziën, maar ziet ge een vlier met robijnen uitmonste ring, dan is dat de bergvlier. Er beslaat in het herfstige vruchthout een grote belangstelling voor beide; ze vormen een rijke voedselbron voor spreeuwen, drie, vier lijster soorten, kraaien, fazanten en ook kleine zomerzangers. 7 sept. '70 A. B. WIGMAN Boeing, die uit Tel Aviv via Schiphol op weg was naar New York. raakte ge wond. Enkele ogenblikken nu de melding over het El Al-toestel meldde de lucht haven Frankfort dat een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij TWA, eveneens op weg naar New York, bo ven Belgisch gebied was gekaapt en koers zette in zuidoostelijke richting. De luchthavenradars raakten het toe stel, eveneens een Boeing-707 met 145 passagiers, boven Zagreb kwijt. Uit Jordanië is later vernomen dat het toe stel in de avond was geland op de luchtmachtbasis Mafrak. Eveneens in Jordanië kwam terecht een DC-8 van het verlengde type van de Zwitserse maatschappij Swissair, die kort na het opstijgen van het vliegveld Zürich-Kloten boven Frankrijk door Palestijnen werd gekaapt. Het toestel met zijn 143 passagiers en 12 beman ningsleden landde uren later op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman. Een woordvoerder van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina ver klaarde zondag in Amman, dat het doel van de ontvoering van het Zwitserse passagiersvliegtuig is de in Zwitserland gevangen zittende Palestijnen vrij te krijgen. Het Volksfront eist de verant woordelijkheid voor alle kapingen op. Het Israëlische vliegtuig is om 23.40 u,ur naar New York vertrokken. Veilig heidspolitie heeft voor het vertrek alle bagage van het toestel doorzocht, om er zeker van te zijn dat de kapers geen explosieven aan boord had gebracht. Toen het vliegtuig vertrok werd de kaapster nog door Scotland Yard on dervraagd op een politiebureau in Lon den. Ze had als haar naam opgegeven Leila Khaled uit Haifa, die reeds eerder een vliegtuig kaapte en ze zou 24 jaar oud zijn. Deze naam Khaled kwam niet voor op de passagierslijst. Zowel dit meisje als de jongeman met wie zij uit Frankfort was gekomen, beschikten over paspoorten van de staat Honduras. Het tweetal had de vliegbiljetten in Frankfort gekocht voor een reis van Frankfort naar Amsterdam. Vandaar per aansluitend vliegtuig (en dat was het El Al-toestel) naar New York en dan vanuit New York naar Zuid-Ame- rika. Deze tickets stonden op de valse namen Diaz en Chavez. De steward werd in Londen geopereerd. Een passagier. Harry Hamel, een ho telhouder uit Massachussetts gaf de volgende lezing van het gebeurde: „Ik zat helemaal vooraan toen die twee er aan kwamen rennen. Ik zal een ogen blik als verstijfd en toen stond een van de passagiers op uit zijn stoel en viel het meisje aan. Hij hield haar van ach teren bij de polsen vast zodat zij zich niet meer kon bewegen. Ik geloof, dat hij ons allemaal gered heeft". De man die het meisje aanviel, wilde zijn naam niet geven, maar zei: „Die tW2e mensen kwamen er aan rennen en ik stond op en pakte het meisje bij haar armen. Even later, na een hoop geschuif, geschreeuw en gevecht, kre gen we ze met een aantal andere passa giers onder controle". „Toen konken er plotseling twee schoten en we dachten allemaal dat de piloot dood was. Maar het bleek, dat de steward, die weer bij kennis gekomen was, in de maag geschoten was. Na een tijd, die tien jaar leek te duren, scheen het vliegtuig zijn koers te corrigeren en te zullen gaan landen bij Heathrow." Onmiddellijk nadat de schoten geval len waren dook het vliegtuig steil naar beneden. De handgranaat die het ge vangen meisje liet vallen, had gelukkig een defecte veer en ontplofte daardoor niet. De gekaapte Jumbo Jet van de Pan American is op het vliegveld van Cairo opgeblazen door Palestijnse kapers, kort nadat het daar maandagmorgen was geland en de 160 passagiers en 18 bemanningsleden van boord waren ge gaan. Het grote verkeersvliegtuig ging in vlammen op terwijl de passagiers, de bemanning, de kapers en agenten van de Egyptische veiligheidsdienst nog vlak bij het toestel waren. De kapers bevalen de passagiers het vliegtuig te verlaten nadat het was geland en ver boden iedereen het vliegtuig te nade ren. Waarschijnlijk hebben zij een tijd bom in het vliegtuig geplaatst. Een Boeing-747 kost ongeveer 20 miljoen dollar Alle passagiers en bemanningsleden zij_i in veiligheid. Ze zijn naar het hotel op het terrein van de luchthaven ge bracht. Journalisten konden nog geen contact met hen krijgen. Alle bagage is met het vligtuig in vlammen opgegaan. Pan American heeft het opblazen van haar Jumbo Jet een nieuwe ontoelaat bare kapersdaad genoemd, die volledig in strijd is met alle regels van interna tionaal gedrag. Panam heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse regering en op de internationale insteilingen ervoor te zorgen dat de passagiers van het ge kaapte vliegtuig zo spoedig mogelijk naar New Yrok zullen kunnen vertrek ken. President Najeeb Halaby van Panam heeft een persoonlijke boodschap aan president Nasser van Egypte gezonden waarin hij hem verzoekt alle noodzake lijke stappen te nemen ter bescherming van de passagiers. De Zwitserse regering is zondagavond in spoedvergadering bijeengeroepen om te beslissen over de vrijlating van drie Palestijnse guerrillastrijders in ruil voor de 155 passagiers en bemannings leden van de gekaapte DC-8 van de Swissair. Van welingelichte zijde werd vernomen dat de Zwitserse regering waarschijnlijk zal besluiten de drie Pa lestijnse commando's vrij te laten. Een complicatie in de „ruil" zou kun nen zijn, dat in het gekaapte toestel zich 14 Joodse passagiers bevonden. Een woordvoerder van El Al. heeft ge zegd dat in de Swissair DC-8 zich geen Israëlische staatsburgers bevonden, maar wel een aantal passagiers met Joodse namen. In Zwitserse gevangenissen bevinden zich momenteel drie leden van het Volksfront (voor de bevrijding van Pa lestina) wegens hun aanslag op een El Al-toestel op het vliegveld van Zürich op 18 februari 1969. Zij zijn later ver oordeeld tot 12 jaar werkkamp. Het derde toestel dat gisteren een ge dwongen ylucbfc naar het Midden-Oos ten maakte was een Boeing-707 van de Amerikaanse Trans World Airlines. De machine was van Honoloeloe (Hawaii) via Tel Aviv (Israël) en Athene (Grie kenland) naar Frankfort (West-Duits- land) gevlogen. Vandaar vertrok het om twaalf uur met 145 passagiers aan boord. Het semi-offlciële Egyptische blad „Al Achram" meldt vanochtend dat „de drie Palestijnen" die de van Schiphol afkomstige Boeing-747 opbliezen, zijn gearresteerd. Het blad kwam hiervoor met een extra editie. A Dit is de Boeing 707 van El Al, die zondag kort na de start vanaf Schiphol gekaatft werd. Het toestel is hier gefotografeerd na de aankomst op het vliegveld Heathrow letter lijk ingesloten door auto's van politie en veiligheidsdiensten. A Gezagvoerder Uri Bar-Lev stapt uit het El Al verkeersvliegtuig dat kort na hel vertrek van Schiphol zonder veel succes is gekaapt. De Boeing 707 werd nog tijdens de vlucht naar Lon den heroverd. JERUZALEM Israël heeft zondag de vredesbesprekingen over het Midden- Oosten opgeschort, zolang de militaire status quo niet wordt gerespecteerd en óe toestand van voor het in werking treden van de wapenstilstand niet is hersteld. In een communiqué na afloop van het kabinetsberaad wordt letteriyk gezegd: „Zolang de militaire status quo zoals begrepen in de wapenstilstand niet zal worden gerespecteerd en de toestand (ten tijde van het Ingaan van de wapen stilstand) niet zal zjjn hersteld, zal Is raël niet kunnen deelnemen aan de be sprekingen met dr. Gunnar Jarring (de VN-bemiddelaar Het op 4 augustus door de regering genomen besluit om het Amerikaanse vredesinitiatief te aanvaarden en een afgevaardigde aan te wijzen om deel te nemen aan de vredesbesprekingen met dr. Jarring is nog steeds van kracht". „De Egyptische regering heeft het staakt-het-vuren ernstig geschonden en zet deze handelingen voort. Een nauw gezette inachtneming van het staakt- het-vuren en van de status quo zijn de w AMMAN' Israëlische parachutisten zouden zjjn neergelaten hjj Jarrach en Irbid. in het noorden van Jordani. Volgens de Palestijnse guerilla-orga- nisatie El Fatah hebben zestien Is raëlische helikopters getracht de twee naar Jordanië ontvoerde lynvliegtuigen (van Swissair en TWA) te hulp te ko men. Dat zou gebeurd zyn in de buurt van Zarka, waar de gekaapte toestellen zouden zyn geland. „Ingrypen van onze troepen deed deze poging mislukken, en dwong de zestien helikopters naar het bezette gebied terug te keren", aldus een camuniqué van EI Fatah In Am man. De Jordaanse legerleiding verklaarde eerder, geen bevestiging te hebben van de berichten over een Israëlische lan- ding. In Tel Avlv werd het bericht kortweg een leugen genoemd. fundamentele voorwaarden van het Amerikaanse vredesinitiatief en van de besprekingen met dr. Jarring. Ambas sadeur Tekeoh die zyn post als perma nent leider van de Israëlische delegatie bij de Verenigde Naties zal hernemen, is gemachtigd dit besluit aan dr. Jar ring over te brengen". Israël nam dit besluit na verschei dene byeenkomsten van de regering en nadat zaterdag voor de tiende achter, een volgende maal een klacht bij de VN werd ingediend, volgens welke Egypte nog steeds doorgaat met het verplaat sen van onder meer luchtdoelraket- installaties dichter bij het Suez-kanaal. De afgelopen week dreigde zelfs mi nister van Defensie Mosje Dajan met aftreden als geen besluiten zouden wor den genomen die in overeenstemming waren met de veiligheid van het land. Hij kwam van dit besluit terug nadat de regering beslissingen nam die met zijn inzichten overeenkwamen. Een grote Israëlische troepenmacht is dit weekeinde Zuid-Libanon binnen gevallen. Volgens Israël werd de actie gevoerd tegen stellingen van Palestijn se verzetsstryders. volgens Libanon werden dorpen aangevallen. De Is raëlische actie werd vanuit de lucht ge steund door bommenwerpers. Libanon vroeg direct een spoedzitting van de Veiligheidsraad. Alle leden van de raad stemden voor een door Spanje ingediende resolutie, dat Israël onmid dellijk alle troepen van Libanees grond gebied zou moeten terugtrekken. Alleen de Verenigde Staten onthielden zich van stemming. Kort hierna viel volgens Libanon op nieuw een Israëlische militaire colonne Zuid-Libanon binnen. Dit werd in Tel Aviv ontkend. Volgens een Libanese woordvoerder zijn er bij de eerste Israëlische inval twee burgers en dertien Palestijnen ge sneuveld. In Zarka, op 25 km ten noordoosten van de Jordaanse hoofdstad Amman, is zaterdag weer gevochten tussen Pa lestijnen en Jordaanse troepen. Hierbij vielen 33 doden. Koning Hoessein deed diezelfde dag een beroep op de Grote Vier (Amerika, Rusland. Engeland en Frankrijk) om hem politieke steun te verlenen tegen de Iraakse dreiging in zijn land. Gisteren werden 35 Palestynen ge dood of gewond in een gevecht met het Jordaanse leger in het zuidelijke plaatsje Ma'an. Volgens een woord voerder van de El Fatah was de toestand in Zuid-Jordanië „erg slecht". In de hoofdstad Amman was het gis teren voor het eerst in lange tijd rustig nadat het Jordaanse leger aan de eisen van de Palestynen had toegegeven en alle eenheden uit de stad had terugge trokken. Op de vergadering van de minister raad van de Arabische Liga in Cairo is besloten het Vierlandencomité (Al gerije, Egypte, Libië, Soedan) op te dra gen te trachten een einde te maken aan de voortdurende strijd tussen Pa lestijnen en Jordaniërs. ROTTERDAM Het lijkt wel zeker dat de staking van 1.4000 man in de Rotterdamse haven au ten einde is. Mochten zich toch ongeregeldheden voordoen dan overweegt de regering militairen in te zetten ter bescherming van de werkwilligen tegen eventuele agitatoren. Rond halfnegen vanmorgen was het nog ondoenlyk een overzicht te krijgen van de situatie in de Rotterdamse ha ven. De indruk bestond bij de Rotter damse politie dat bij een aantal stuwa- doorsbedrijven enkele havenarbeiders het werk aarzelend hebben hervat. Er dromden echter ook grote groe pen arbeiders voor de poorten van hun bedrijven samen. Daar discussieerden zij over de vraag, of men wel of niet aan het werk moet gaan. Op de besluite- lozen wordt van alle kanten druk uit geoefend. Het actiecomité Arbeidersmacht Rot terdamse Haven belaagde hen met pamfletten, waarin wordt aangeraden door te staken en te strijden voor 75 gulden per week meer. Ook de erkende vakbonden hebben zich in de pamflet- tenslag gemengd. Zij delen vlugschrif ten uit. waarin de arbeiders dringend wordt aangeraden het werk weer te hervatten. Om negen uur vanmorgen is de Raad voor Economische Aangelegenheden uit het Kabinet bijeen gekomen om de re cente gang van zaken op het terrein van de loonontwikkelingen te bespreken. Pas zondagavond om kwart over elf kwamen alle in het overleg betrokken groeperingen tol het besluit maandag ochtend het werk te hervatten. Men wil aan het werk gaan op basis van het akkoord tussen werkgevers- en werknemersbonden dat voorziet in een SCHIPHOL Er is een kans dat een met pokken besmette man in Nederland verblijft. De Kopenhaagse gezondheids dienst heeft de GG en GD op Schiphol gemeld dat een Deense man, genaamd Eivind Tarp, in contact is geweest met een pokkenpatiënt in Noorwegen, voor dat hij een vliegtuig naar Schiphol nam. De man heeft zich gisteravond bij de Alarmcentrale van de ANWB gemeld. Hij kreeg het advies zich te melden bij de quarantaine-afdeling van de GG en GD op Schiphol, maar gisteravond laat had hij zich nog niet gemeld. De mogelijkheid bestaat dat hij zich nergens van bewust is. Ook is niet be kend of hij de afgelopen drie jaar is ingeënt. De GG en GD wil elk risico vermij den en verzoekt zo snel mogelijk in contact te worden gebracht met Eivind Tarp. KOPENHAGEN De toegang tot de quarantaine-afdeling aan het Bleg- dam ziekenhuis wordt met desinfecte rende middelen behandelt nu daar een Noorse pokkenpatiënt levensgevaarlijk ziek ligt. Vrijdag arriveerde op Schip hol een reiziger die met deze patiënt in contact is geweest. loonsverhoging van 25 gulden bruto per week. De bonden deden daarbij de toezeg ging dat voor 1 november een rapport op tafel zal liggen waarin de opbouw van de lonen en de werksfeer in de haven de centrale punten zullen zijn. SCHIPHOL Koortsachtige drukte heerste er gisteren op Schiphol, waar na de reeks vliegtuigkapingen alles in het werk werd gesteld alle passagiers voor intercontinentale vluchten grondig te fouilleren. Dat gebeurde in opdracht van het ministerie van justitie, waar van de loco-secretaris-generaal mr. A. J. Fontegn op Schiphol was. De ver sterking van de rijkspolitie werd daar bij geholpen door vrouwelijke agenten van de Amsterdamse politie en stewar dessen. Op de kantoren van Pan AM en EL AL volgde men in grote spanning het nieuws over de kapingen, waarbij bo vendien het mysterie van de twee over geboekte Senegalezen en rol speelde. Zaterdag werden deze twee passa giers nl. overgeboekt van EL AL naar Pan AM Eerder waren zi.i al door EL AL gecontroleerd omdat zij bij de boe king in Amsterdam (24 aug.) met groot geld een eerste klas ticket New York kochten. Het EL AL-onderzoek leverde alleen maar op dat de twee toekomstige passagiers als toeristen in Amsterdam rondliepen. Volgens EL AL was er za terdag geen plaats meer voor eerste klas passagiers in het (nu gekaapte) toestel naar New York. Omdat het EL AL toestel dat de pas sagiers geweigerd had niet vol vertrok ken bleek te zijn, heerste op het kan toor van Pan Am ontstemming over de ze gang van zaken. Ook de rijkspolitie onderzoekt de zaak, maar zolang niet vaststaat dat de twee „verdachte" Se negalezen inderdaad de kaping op hun geweten hebben, wilde men niet verder op de zaak ingaan. SOEST Zondagmiddag is van de weilanden bij Soest uit geschoten op de sneltrein Amsterdam - Amersfoort. Een raam van een eerste klasse-coupé werd verbryzeld. Ofschoon de Amersfoortse en Soester politie direct een onderzoek hebben in gesteld, heeft men niemand gevonden, die hiervoor eventueel verantwoordeiyk zou kunnen worden gesteld. Ook de spoorwegrecherche stelt een onderzoek in. Voorlopig houdt men het op baldadigheid, maar tevens wordt re kening gehouden met een uit de koers geraakte kogel of hagelkorrel van een jager. Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling met een hogedrukgebied boven Duitsland en een lagedrukgebied ten westen van de Britse eilanden lijkt karakte ristiek voor een wat langere perio de met droog en warm najaars weer, maar is dat in wezen niet. Er is te weinig rust in de at mosfeer, waardoor de weersverbe- tering met temperatuursmaxima van 20 tot 22 graden C. niet van lange duur zal zijn. In de loop van morgen neemt de kans op een bui al weer toe, en woensdag is het wisselend bewolkte weertype met wat lagere temperaturen weer te rug. In Spanje is het nog steeds zeer heet: Madrid 36 graden C. In Scandinavië wordt het 's middags niet warmer dan tien tot zestien graden C. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond Tydelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Vry warm. Morgen zon op 6.02 uur; onder 19.12 uur maan op 15.02 uur; onder 21.87 uur 1

De Vallei | 1970 | | pagina 1