u Nederland zal in '73 800 km autosnelweg 7 och waren er borden rijker zijn Luns op bezoek in Ierland met Ra in Amsterdam REGERINGSKRITIEK OP POLITIE IN PORTUGAL Allencle (uiterst links) president in Chili I Ambonezen wilden familie zien vSuoSg1 temrcp ^Lszptemq^I NAJAARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Conclusie op Wegenltouwcon^res Marokkaan steekt bij vechtpartij gga»i Jongelui slaags ii iet politie Sovjet-danser vraagt asiel Seminarium gekraakt Het 18e kind CANADESE POLITIE VING 8-VOUDIGE MOORDENAAR Steekpartij in Rotterdam Scli li tz nodigt Fechner uit Minder bezoek aan Taptoe Rel in Den Haag Suharto naar Zambia FVavda verdedigt verdrag met Hitier AANLEIDING ONBEKEND TWEE GEWONDEN ACHTERSTAND Ka pop-incidenten GEVAAR DREIGT VAK TWEEDE CUBA CUBA SCHOPPEN MAANOA6 7 S£fPTBM8fift *70 ADVERT KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur zondag 6 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca 170 stations verkrijgbaar TEGELEN De politie te Tegelen heeft zaterdagnacht de 25-jarige Ma rokkaan M. M. aangehouden, nadat hij omstreeks middernacht de 19-jarige H. A. uit Tegelen een steek in de buik had gegeven, waardoor deze zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De steek is vermoedelijk met een dolkmes toegebracht, doch het mes is nog niet gevonden. De dader is in het politiebureau inge- iloten. Omtrent de aanleiding van deze vechtpartij tast de politie in het duis ter. ROTTERDAM Er is voldoende grond voor de veronderstelling, dat het in 1965/1966 door de minister van Verkeer en Waterstaat gelanceerde programma van 800 km autosnelweg in 1973 zal zijn voltooid. Deze conclusie mag uniek worden genoemd, daar in de achter ons liggende periode van wegenbouw nog nimmer een meerjarenplan zo exact is gerealiseerd. Deze woorden heeft vanmorgen de algemeen voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, gesproken op de zomervergadering van de vereniging, gehouden in De Doelen te Rotterdam. Waren de leden van de vereniging in 1966 in het bezit van ongeveer 3400 stuks materieel met een cataloguswaar de van rond 160 miljoen gulden, in 1970 was de omvang van het materieel ge stegen tot 4800 stuks met een waarde van rond 245 miljoen, dit betreft uit sluitend wegenbouwmaterieel. Wanneer wij nu in aanmerking nemen, dat de burgerlijke en utilitietsbouw drie tot vier keer meer produceert dan de we genbouw blijkt wel uit deze gegevens het grote verschil in mechanisatie, die onze roep om continuïteit meer dan rechtvaardigt, aldus vervolgde ir. Prins. De omzet aan wegenbouwwerken van leden van de vereniging was in 1967 685 miljoen gulden, in 1968 703 miljoen en in 1969 795 miljoen. De cijfers voor het AMSTERDAM Een stad, waar al tijd wel wat te beleven valtAmster dam! Wat te denken van deze auto mobilist, die in de Van Woustraat. in ten diepe kuil belandde odat hij de mtzettingsborden niet gezien had DEN HAAG De minister van Bui tenlandse Zaken. Luns. vertrekt van daag voor een officieel bezoek van drie dagen aan Ierland, het eerste in zijn loopbaan. Hij is de gast van zijn Ierse ambtgenoot, dr. Patrick J. Hillary, die vorig jaar een bezoek aan Nederland heeft gebracht. Aangenomen mag worden dat het be langrijkste onderwerp van gesprek in Dublin de toetreding van Ierland tot de Europese gemeenschappelijke markt is. Bilaterale problemen tussen Nederland en Ierland die dringend een oplossing behoeven zijn er niet. Uiteraard zal mi nister Luns, zoals bij elk officieel be zoek, met zijn ambtegenoot van ge dachten wisselen over de grote interna tionale vraagstukken. ROTTERDAM - Bij een steekpartij op de Schiedamseweg in Rotterdam is zondagmorgen de 39-jarige schoonma ker W. B. door messteken in de rug ernstig gewond geraakt en in een zie kenhuis opgenomen. De 25-jarige mon teur A. W. G„ die ook bij de steekpartij betrokken was, liep twee messteken in de rechterschouder op. Zijn verwondin gen zijn niet ernstig. De steekpartij was een gevolg van een ruzie tussen de twee Rotterdam mers en enkele buitenlanders. Het con flict was ontstaan in een café op de Schiedamseweg. Daar kreeg de echtge note van de schoonmaker, die loten verkocht, onenigheid met de buitenlan ders over een betalingskwestie. De vrouw kreeg steun van haar man en van de monteur. BERLIJN Burgemeester Klaus Schütz van W.-Berlijn heeft zijn Oost- duitse ambtgenoot Herbert Fechner uit genodigd de „burgemeestersconferentie" die iri West-Berlijn op 1 en 2 oktober wordt gehouden, bij te wonen. Deze burgemeestersconferentie wordt, gehouden ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar geleden „Groot Berlijn" tot stand kwam Schütz nodigde Fechner uit in zijn gebruikelijke zondagpraatje voor Radio West-Berlijn. Hij zei dat, ondanks de tweedeling van Berlijn na de tweede wereldoorlog, er geen essentiële ver schillen waren in het bestuur óf de wetten die gelden in de twee delen van de vroegere Duitse hoofdstad De vijf tigste verjaardag van Groot Berlijn zou door de autoriteiten van beide stadsde len moeten worden bijgewoond, aldus Schütz. UTRECHT In Jaarsveld bij lanen zijn zaterdagmiddag omstreeks vijf uur ongeveer 80 jongelui met de rijkspolitie slaags geraakt. De jongeren hadden herrie geschopt in een café aan de Lek dijk in het dorpje, waar veel mensen op de been waren in verband met festi viteiten. Zes agenten, die nameen telefoontje van de caféhouder poolshoogte kwamen nemen, kregen het tijdens een vecht partij met de jongeren zwaar te verdu ren en moesten assistentie inroepen Die kwam al spoedig opdagen. Onge veer 30 rijkspolitiemannen uit dorpen in de omgeving rukten met zes wagens uit. Omstreeks half zes had de politie de strijdlust van de jonge kemphanen be koeld en konden de mannen weer in rukken. Bij de vechtpartijen zijn zowel door de politie als door de jongelieden harde klappen uitgedeeld, waarbij beide par tijen er niet zonder kleerscheuren af kwamen. Er is een arrestatie verricht. eerste half jaar 1970 liggen iets hoger dan het eerste halfjaar 1969 en wel 362 miljoen in 1970 tegen 340 miljoen in* 1969. Verder besprak de voorzitter de ach terstand van de stedelijke wegenbouw. Hij bepleitte de instelling van een ge meentelijk wegenfonds naar analogie van het rijkswegenfonds.' Hij had dit als volgt geïllustreerd: het rijk besteed de in 1967 voor 137 miljoen gulden, in 1968 voor 209 miljoen en in 1969 voor 27 miljoen. De gemeenten besteedden in dezelfde jaren voor respectievelijk 237, 288 en 280 miljoen gulden. De gemeentelijke uitgaven worden volgens ir Prins duidelijk gedrukt. In de loop van de jaren stijgen de kapi taalsuitgaven van de gemeenten per hoofd van de bevolking van 194 in 1960 tot 460 in 1968, een stijging die constant is, na 1968 lopen die uitgaven terug tot 435 in 1969, terwijl de be hoeften aan infrastructuurwerken in de gemeenten bepaald niet verminderd zijn. Dat er grote achterstand is, die bo vendien moeilijk is in te halen, tonen volgens de voorzitter de volgende, offi ciële cijfers aan. Er bestaat reeds jaren het systeem van centrale financiering. De gemeenten, die kapitaal wülen aan trekken. moeten daartoe een aanvraag doen, die eerst wordt beoordeeld door de provincies. De goedgekeurde aan vragen gaan door naar het rijk. Welnu: bij het rijk liggen aanvragen tot een bedrag van f 1700 miljoen, waarvan 300 miljoen voor wegen, straten en bruggen en nog eens 100 müjoen voor riolering en zuiveringsinstallaties, en dit stuwmeer van aanvragen wordt in snel tempo groter. Wil men een duide lijke verbetering van de in tercommu- nale wegen niet frusteren, dan zullen er op korte termijn een aantal bepalin gen noodzakelijk zijn, die het mogelijk maken om de ver achter gebleven ge meentelijke wegenbouw op gang te brengen. MEXICO De Russische danser Alexander Filippof die met de groep „Ballets Moisejef" in Mexico optrad, heeft in dat land politiek asiel gevraagd Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het asiel verleend Als reden had Filippof opgegeven „bij zijn terugkeer vervolging te vrezen omdat hij het niet eens is met het poli tieke klimaat in de Sovjet-Unie. Drie Nederlandse meisjes en een jongeman zijn zaterdagavond in het Belgische Wevelgem in hechtenis geno men omdat zij op een popfestival naakt rondgedanst hadden. AMSTERDAM De papyrus-boot Ra-2, waarmee de Noorse ontdekkings reiziger Thor Heyerdahl in mei en ju ni van dit jaar de succesvolle tocht van 57 dagen over de Atlantische Oceaan heeft gemaakt, is zondagoch tend met de Achilles van de KNSM uit Barbados in de Amsterdamse ha ven aangekomen. Het twaalf meter lange en twee en een halve meter brede schip zal door de Fred Olsen-Line naar Oslo worden getransporteerd, waar het een plaats krijgt in het Kontiki-museum In dit museum is ook het Balsa-vlot Kontiki ondergebracht, waarmee Hey erdahl in 1947 zijn expeditie van Peru naar Polynesië ondernam. Het trekt jaarlijks een miljoen bezoekers. DRIEBERGEN De mensen die in de nacht van vrijdag op zaterdag het Groot Seminarium Rijssenburg hebben gekraakt hebben zondag „open huis" gehouden. Van dit grote gebouw, dat ruim twee jaar leeg staat, stonden zon dag de grote voordeuren wijd open. Alle sympathisanten en belangstel lenden konden, al of niet onder geleide van een van de bezetters door het drie verdiepingen tellend gebouw een rond gang maken. Tot zondagmiddag vier uur hadden ruim honderd mensen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. De bezetters, die zeer correct te werk gin gen, wilden hiermee op grote schaal bekendheid geven aan de naar hun me ning schandelijke toestand dat dit com plex al zolang leeg staat. Zoals bekend heeft de eigenaar van het seminarie, het aartsbisdom Utrecht, toegezegd maandag een onderhoud met de bezetters te hebben, van de resulta ten van dit gesprek zullen de bezetters het laten afhangën wat er daarna zal gebeuren. Kan het aartsbisdom een spoedige definitieve bestemming garan deren, dan zal de bezetting worden op geheven. Zo niet, dan blijft men de monstreren. Zaterdag deed een van de bezoekers een poging een tweetal heiligenbeelden mee te nemen. De 50-jarige dader kon echter op heterdaad worden betrapt en is door de politie aangehouden. SANTIAGO (Chili) De socialisti sche senator Salvador Allende, die vrij dag zo goed als tot president van Chili is gekozen, heeft zaterdag zijn toekom stige regering beschreven als „anti- imperialistisch, patriottisch en natio naal". De 62-jarige arts gaf toe marxist te zijn. maar op een persconferentie ver telde hij dat zijn regering niet marxis tisch behoefde te zijn, evenming als de coalitie van „volkseenheid" van vier partijen en twee bewegingen die hem aan de macht hebben gebracht marxis tisch is. De „volkseenheid" bestaat uit de so cialistische partij van Allende, de gróótste communistische partij van La- tijns-Amerika, de niet-marxistische ra dicalen, ontevreden christen-democra ten en twee kleine linkse groeperingen Het was Allende's eerst persconferen tie sinds de heftige verkiezingscampag ne eindigde in een kleine overwinning met 39.000 stemmen van de drie mil joen uitgebrachte. Bovendien zal zijn verkiezing in het Congres moeten wor den bekrachtigd. Allende zei dat het belangrijkste doel in zijn zesjarige ambtstermijn zal zijn „de rijkdommen terug te krijgen die nu in handen zijn van het buitenlandse kapitaal en het nationaliseren van in dustriële en dienstverlenende, monopo lies die de economie beheersen". Allende kreeg niet de meerderheid van de helft plus één die nodb{ was voor rechtstreekse verkiezing. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk dat het Congres op 24 oktober zijn belangrijk ste rivaal, de conservatieve ex-presi dent Jorge Alessandrini president zal maken. Aangezien Allende niet de absolute meerderheid der stemmen heeft be haald zal het Congres de nieuwe presi dent moeten kiezen. Het Congres, dat hiertoe op 20 oktober bijeenkomt, heeft in het verleden altijd de kandidaat ge kozen die het meeste stemmen op zich had verenigd. Een wettelijke verplich ting hiertoe bestaat echter niet. Het Congres dient slechts te kiezen uit de twee kandidaten die de meeste stem men heeft gekregen. De 62-jarige linkse politicus Salvador Allende is arts. Hij en zijn „volkseen heid" hebben een programma dat dui delijk is beïnvloed door het Oosteuro- pese socialisme. Hij zegt geen einde te willen maken aan het democratische LISSABON De Portugese premier Marcello Caetano heeft de gewelddadig- heiden die zich op het popfestival in Estoril hebben voorgedaan geweten aan het "onmatig optreden van de politie". Zeventig mensen werden gewond. Deze officiële kritiek welke geen pre cedent in Portugal kent op het zeer im populaire anti-oproer-eskadron van de politie werd uitgesproken in een com muniqué dat tien dagen na de inciden ten door het bureau van de premier werd uitgegeven. Gezegd wordt„Ondanks het feit, dat de reactie van de politie welke in een moeilijke situatie de orde moest hand haven verschillende verzachtende om standigheden had. moet worden erkend, dat er onmatige onderdrukking heeft plaatsgevonden. Het algemene hoofd kwartier van de politie heeft de nodige stappen genomen om een herhaling te voorkomen. Verschillende bevelvoeren de officieren zijn reeds vervangen". Buitenlandse waarnemers noemden de verklaring \tan de premier een "op rechte poging" om de verbrijzelde ima ge van de traditionele Portugese poli tiek van open armen voor de buiten landse toeristen e herstellen. Verschillende Franse, Engelse en Westduitse bezoekers die hun vakantie in de dure badDlaats Estoril, 20 km -n westen van Lissabon, doorbracl n werden door de politie mishandeld. De politie maakte gebruik van honden, gummistokken en waarschuwingsscho ten om eerl* menigte van jonge muziek liefhebbers uiteen te drijven. Het eerste popfestival dat in Portugal georganiseerd werd, werd op het laatste ogenblik afgelast toen de organisatoren de aanzegging kregen dat zij niet de vereiste officiële toestemming bezaten. Bijna 5000 jonge mensen hadden zich in Estoril voor de voorstelling verzameld. De show zou acht uur duren, en toen de fans werd meegedeeld dat dit ver maak hun zou worden onthouden, be gonnen zij in hun grote teleurstelling de politie te beledigen en stoelen te vernielen. Ruwe vechtpartijen waarin toekijkers werden betrokken, waren het gevolg Zeventig menseri onder wie een aantal politiemannen, werden ge wond. In de pers werd het nieuws van de incidenten wegens de censuur niet ge plaatst, maar wel werd melding ge maakt van incidenten die plaats hadden op het festival van Wight en bij het monument op de Dam in Amsterdam. Premier Caetano, die behalve de poli tie ook de organisatoren van 't Aival de les las, verweet verder zowel 't mi nisterie van Buitenlandse Zaken als het ministerie van Toerisme, dat zij pas vijf dagen na he, gebtu.ve een officieel onderzoek zijn gaan instellen. OXNARD Californië) De tim merman Booker T. Lee, zelf een van 34 kinderen, en zijn vrouw Ethel Mae, een van negen, zijn de ouders geworden van hun 18e kind. De 39- jarige moeder zei op haar kraambed: „De Heer is goed voor ons geweest, maar nu is het genoeg". Haar 48- jarige man stemde daarmee in. Hun jongste kind, een meisje, is nu drie dagen oud, de oudste, ook een meisje, 21. De ouders en hiln 11 dochters en 7 zoons wonen in een huis met vier slaapkamers. Het loon van de vader varieert van 90 dollar per week als het slecht gaat in het bouwbedrijf tot 200 dollar als het goed gaat DELFT De Taptoe-Delft zal vol gend jaar waarschijnlijk weer door gaan. Dit heeft de voorzitter van het Taptoe-comité na afloop van de laatste voorstelling bekendgemaakt. Hij zei dat het totaal aantal bezoekers (40.000) we liswaar lager was dan in voorgaande jaren, maar in vergelijking met het be zoekersaantal bij bioscoop en schouw burg toch nog aan de vrij hoge kant was. DR. ALLENDE tweede aCstro? stelsel in Chili. „Het land kan niet plot seling van kapitalistisch in socialistisch worden veranderd. Wij hebben daar voor een overgangsperiode nodig". Hij meent dat zijn programma, dat volgens zijn zeggen door de meeste Chilenen wordt gesteund, in volle vrijheid kan worden gerealiseerd. Allende wil het uit twee Kamers be staande Congres vervangen door een Volkskamer. De rechtspraak, het open baar bestuur, de economie en de mas sa-organisaties moeten drastisch wor den veranderd. Waarnemers zien er van komen dat als Allende tot president zou worden gekozen, Chili een tweede Cuba zal worden. Hij heeft verscheidene malen het land van Castro bezocht. Ook alle banken, mijnen en nieuwsmedia moe ten volgens hem eigendom van de staat worden. Het grootgrondbezit en de openbare vervoersdiensten moeten worden onteigend. Een beperkt aantal particuliere bedrijven zal mogen blij ven bestaan zalang dit „in belang van de economie van het land" is. Alle bui tenlandse deskundigen uit niet-socialis- tische landen zullen als Allende presi dent wordt, het land moeten verlaten. Bij de presidentsverkiezingen van 1958 eindigde Allende met 356.000 stem men op de derde plaats na Frei en Alessandri. In 1964 schoof hij op naar de tweede plaats, na Frei, maar voor de conservatief Duran. DEN HAAG Dertig Zuidmolukse jongeren, voornamelijk uit Zeeland, hebben zaterdag de wacht betrokken voor de hoofdingang van Gevangenis I aan de Pompstationsweg in Schevenin- gen, waar 33 Zuidmolukkers gevangen worden gehouden, die vorige week maandag elf uur lang de villa van de ambassadeur van Indonesië in Wasse naar bezet hielden. Daarbij werd een wachtlopende politieman doodgescho ten. De demonstranten hebben spandoe ken bij zich waarop te lezen valt: Zee land staat achter jullie, is één niet ge noeg? en Jullie strijd zetten wij voort. Bovendien voerden zij de vlag van de republiek der Zuidmolukken mee. De groep voegde zich bij het gebouw met het verzoek dat zij als familieleden de gevangen gehouden Zuid-Molukkers wilden bezoeken. De directeur liet de via de politie d« demonstranten weten dat niemand zou mogen worden ontvangen. Daarop be sloten de Zuidmolukse demonstranten voor de poort van het Huis van Bewa ring te blijven tot tenminste een van hen als vertegenwoordiger van de greop bij de gevangenen zou zijn toege laten. De politie, die er bij de leiders op had aangedrongen om zich van de gevangenis te verwijderen, greep niet in. Het verzoek om weg te gaan, wezen de demonstranten af onder de medede ling dat het een kwestie van een vrije meningsuiting was om eventueel zonder vergunning, zoals nu gebeurde, in Den Haag te demonstreren. Later gingen de demonstranten naar Huis van Bewaring II. Daar begonnen twee echtgenoten van gevangen gehouden Zuidmolukse ver dachten tegen de deur te schoppen. Zij verlangden tijdens het bezoekuur tot hun echtgenoten te worden toegelaten. Ongeveer kwart voor zeven versche nen bij het Huis van Bewaring de rechters - commissarissen mr. J. van Goethem en mr. J. van Lelyveld, die de zaken van de gevangenen behandelden. Zij vroegen waar de twee vrouwen wa ren die naar binnen wilden. Zij waren echter even weggegaan omdat zij het te koud hadden. De heren Van Lelyveld en Goethem gingen naar binnen en na men drie vertegenwoordigers van de demonstranten mee, toen bleek dat de twee echtgenoten niet meer in de buurt waren. Kort na acht uur kwam het drietal Zuidmolukkers met de rechters-com- missarissen en officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer, naar buiten. De Zuidmolukkers deelden de demon stranten, die in de kou buiten de tijd hadden gevuld met het zingen van volks- en dansliederen, mee dat de ge vangen gehouden bloedverwanten en vrienden een uitstekende behandeling krijgen. De demonstranten toonden zich dankbaar voor de bemiddeling van de rechters-commissaris sen. Zij rolden hun spandoeken op en beëindigden de demonstratie. MüNCHEN President Suharto heeft zondag zijn bezoek van drie da gen aan West-Duitsland beëindigd en is naar Zambia gevlogen, waar hij de dinsdag in Loesaka beginnende confe rentie van niet-gebonden landen zal bijwonen. In München, vanwaar Suharto ver trok, demonstreerden ongeveer honderd mensen tegen het huidige bewind in Indonesië. De betoging verliep zonder incidenten. MOSKOU Het Russische partij blad Pravda heeft zaterdag het in 1939 met Hitier gesloten niet-aanvalsverdrag in de gegeven gecompliceerde situatie noodzakelijk genoemd Dit verdrag bevatte een geheime overeenkomst, die totdusver in de Sov jet-Unie nooit is gepubliceerd, waarin- Duitsland en de Sovjet-Unie Polen on der elkaar verdeelden en Estland en Litauen toewezen aan de Russische in vloedssfeer. CRESTON De Canadese politie heeft zondag in de buurt van Creston, in de provincie Brits-Columbia, een man gearresteerd in verband met de moord op zeven mensen in twee afgele gen huizen, gelegen in bergachtig ge bied. De moorden waren de dag tevoren ontdekt. Er werd een uitgebreide jacht met speurhonden op de dader ontke tend. en de Amerikaanse autoriteiten werden ingelicht voor het geval de be wuste man zou trachten over de grens te ontkomen. De zeven slachtoffers waren allen doodgeschoten. Het zijn het echtpaar Phipps en drie van hun vier kinderen, en mevrouw Wasyk en haar zevenjarig dochtertje Tracy. Een tweede kind uit het gezin-Wasyk hield zich schuil in een bosje, en werd met een zenuwschok naar het ziekenhuis gebracht. Er is geen spoor gevonden van een ander kind, de achtjarige Kathy Phipps, van wie men dacht dat ze door de dader als gijzelaar was meegenomen. De gearres teerde man. is Dale Merle Nelson. De politie deelde mee dat een van de twee dochters van Wasyk die de moordpartij hebben overleefd, naar een naburig huis is gerend en mevrouw Maurine Mackay had verteld dat een man haar moeder en zhsjes had dood geschoten en op weg was naar het huis van de familie Mackay. Haar zusje werd later gevonden terwijl ze zich in de bosjes schuil hield. Zij is met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Later werd niet ver van de plek van de arrestatie het met messteken over dekte lijkje van de vermiste Kathy Phipps gevonden, waardoor het aantal doden tot acht steeg. De verdachte, 30 jaar oud, bood bij zijn arrestatie geen verzet. Hij was vorig jaar wegens mis handeling van zijn vrouw onder toe zicht geplaatst, en ii in een psychiatri sche inrichting opgekomen geweest.

De Vallei | 1970 | | pagina 5