ANKE RIJNDERS EN LINDA DE BOER IN Feijenoord is FINALE vol optimisme Ik komvoor die koude hoek inuw woonkamer! dru Zweed Larsson zorgde voor grote sensatie Verwezenlijking van een nationaal sportbeleid Sport70belicht vele facetten van de Nederlandse sport Theegoed voor V Wereldrecord voor Drayton Sportkalender Waterpolo'ers voor het eerst sinds 1958 in finale-poule GESLAAGD Geen grote indruk Verkeken SPORT IN 'T KORT NOG HARDER Schaak-Olympiade TELEVRSTELING Overlijden Rindt door gebrek aan eerste hulp GEEN KANS WENSEN NOODSITUATIE TAAKVERDELING DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 spor BARCELONA Anke Rijnders en linda de Boer hebben zich gisteren, op de derde dag van de Europese zwemkampioenschappen in Barcelona, een goede uitgangspositie veroverd voor een medaille in de vandaag te houden finales op de 400 meter vrije slag voor dames. Beide Nederlandse zwemsters kwa men in hun serie tot een verbetering van het Nederlandse record. Anke Rijn ders werd in de eerste serie, minitieus zwemmend op een voor haar afgesteld schema, tweede met 4.41.4 achter de Oostduitse Elka Sehmisch, die finishte in 4.39,3. Het record van Anke Rijnders was evenwel geen lang leven gegund. Oud-recordhoudster Linda de Boer (4.41,9), deed nauwelijks tien minuten later weer een greep naar de macht. Zij slaagde volledig en finishte als eerste ROTTERDAM „Estudiantes heeft ons ware gezicht nog niet gezien. Woens dagavond spelen we met 67.000 toeschouwers achter ons en dat kan die Zuid- amerikanen nog wel eens tegenvallen". Ernst Happel vertolkte het optimis me, waarmee Feijenoord de tweede wedstrijd om de wereldbeker tegen Es tudiantes tegemoet ziet. Happel maakte zich ook niet al te veel zorgen om de blessures, waardoor drie spelers van zijn basisopstelling worden geplaagd. „Kindvall en Van Hanegem zullen woensdagavond in elk geval spelen", aldus de Oostenrijker. Moeilijker zag hij het met Moulijn, die maandagmorgen tijdens de training voor het vertrek naar het sportcentrum van de KNVB in Zeist een dijbeenblessure opliep. De kleine Rotterdamse linksbuiten was zelf wel optimistisch. „Ik ben er woensdag wel bij. We hebben vanmorgen bij de training geen enkel risico genomen. Mijn dijbeen is nog wel stijf maar dat kan de komende twee dagen volkomen verdwijnen." Happel zoals altijd de rust zelf, maakte zich geen zorgen over een eventuele onderschatting van de tegen stander. „Wij zijn profs. Feijenoord heeft zich in Buenos Aires weliswaar een schitterende uitgangspositie ver worven voor het veroveren van de we reldbeker, maar echt waar nebben we ons toch nog niet gemaakt. Dat gebeurt woensdagavond hier in het stadion." Daarom zag hij ook niet in waarom Feijenoord vrijdag eventueel een wed strijd in Madrid zou moeten spelen. „We willen hier de beker winnen. Bo vendien komt een derde ontmoeting ons helemaal niet uit. Zondag moeten we tegen NEC spelen en de woensdag daarop hebben we de eerste wedstrijd voor de Europa Cup tegen Ut Arad. Om dan vrijdag opnieuw tegen Estudiantes te moeten uitkomen zou wel wat teveel zijn alleen daarop al moeten we hier in Rotterdam die beker veroveren". In te genstelling tot Osvaldo Zubeldia, die zondagavond de opstelling van zijn team al bekend maakte, zal Happel pas drie kwartier voor de wedstrijd zijn elftal prijsgeven. De algemene ver wachting is echter dat de ploeg niet zal afwijken van het elftal, dat veertien dagen geleden in Buenos Aires de eer ste wedstrijd met een gelijkspel van 2-2 afsloot. Happel blijkt geen al te grote indruk van Estudiantes te hebben gekregen. „Ik heb ze vorig jaar tegen AC Milan zien spelen en toen vielen ze al niet mee. Dat zo'n ploeg een voorsprong van 2-0 prijsgeeft is natuurlijk ook veelbe tekenend. Ik heb sterk de indruk dat zij ons onderschatten en dat zal ze woensdagavond ontbreken. Of Balber- nat nu als linker of als rechterver- dediger opereert dat maakt Feijenoord totaal niets uit. Estudiantes mist ge woon de spelers van wereldklasse, die wij wel hebben". De training van Estudiantes, die Happel zondagavond op een van de bij- velden van het stadion volgde had de indruk dat Estudiantes te verslaan is, versterkt. Alleen aanvaller Veron had indruk op hem gemaakt, al achtte de Oostenrijker toch ook hem niet van wereldklasse. „De wedstrijd in Rotterdam wordt harder dan die in Zuidamerika. Estu- CANTERBURY In Canterbu ry is een mislukte poging gedaan om het wereldrecord theedrinken te verbeteren. De 30 jaar oude heer Mike Measly zou het probe ren. Toen hij in drie uur tijds 72 koppen naar binnen had geslagen werd hij zeer onwel en moest naar het ziekenhuis. Het record staat op naam van een andere Engelsman, met 80 koppen in drie uur. TORONTO De Canadese atleet Je rome Drayton (26) heeft in Toronto het wereldrecord over de 10 mijl gebracht op 46.37,8. Hij bleef daarmee zes secon den onder het oude record van de En gelsman Ron Bill, die dit op 9 novem ber 1968 in Leicester had gevestigd. A Happel: beker in Rotterdam win- diantes heeft de afgelopen dagen wel gebluft dat ze hier gemakkelijk gaan winnen, maar ik geloof dat dit nu juist het verbergen van eigen angst is. Ze hebben gezien hoe wij terug kwamen in Buenos Aires en reken maar dat het indruk heeft gemaakt", aldus de Oos tenrijkse trainer, die met Feijenoord na het veroveren van de Europa Cup voor zijn tweede grote succes staat. Aanvoerder Rinus Israël Feijenoords onverzettelijke centrale verdediger, was er ook wel van overtuigd dat Feijen oord beslag gaat leggen op de inter continentale beker. „Estudiantes heeft zich in Buenos Aires lelijk op ons ver keken. Ze hadden gedacht even over ders uitgekomen". Voor het merendeel van de Feijenoorders was het geen pro ons heen te lopen, maar dat is wel an- bleem om opnieuw in een trainings kamp te gaan. Theo van Duivenbode: „Je bent een profvoetballer, of niet. Het hoort er nu eenmaal bij. Bovendien is het je boterham". De Nederlandse wielrenner Jan Janssen heeft zondagavond het crite rium van Plelan le Petit (Frankrijk) gewonnen. Janssen versloeg de Breton Bouloux in de sprint en legde de 140 kilometer af in 3 uur en 33 minuten. in haar serie in 4.41,2. Anke Rijnders „ik ben voortreffelijk in vórm" liet al snel blijken dat Nederland op deze afstand een hartig woordje mee kan spreken. Met een tussentijd van 2.15,3, waar mee zij slechts 0.3 seconde boven het nationale record van Yvonne van Kui lenburg bleef, raasde zij, zij aan zij met de Oostduitse Sehmisch, door het wa ter. Tot 300 meter wist zij de naast haar liggende rivale bij te houden. Toen moest zij afhaken, maar het verschil bij de finish was toch niet meer dan een lengte Later verklaarde haar trainer Wout Gerritse: „Anke heeft nipt voluit ge zwommen. Zij kan nog harder". Linda de Boer was op een nog scher per schema vertrokken. De pupil van Wil Bunschoten-van Breukelen, op de eerste honderd meter nooit sneller dan 1.07,0, trok zich sterk op aan de felle start van de Italiaanse Galligaris en maakte een tussentijd van 1.05,0. Moest Galliaris na 200 meter de tol betalen voor die eerste inspanning, Lin da de Boer ging onverdroten door naar de finish. Pas 25 meter dgarvoor haper de er iets, maar toen was de tegenstand van de gevaarlijke Galligaris al lang ge broken. Slechts twee zwemsters bleken na de serie een snellere tijd te hebben gemaakt. De Oostduitse Sehmisch en de Zweedse Jonsson: 4.39,3 en 4.39,6. Een verheugde Nico van Dam: „La ten we niet vergeten dat dit de series waren. In de finale zal het nog harder gaan. Ook door de Nederlandse meis jes". Op de 100 meter vlinderslag voor da- SIEGEN Nederland en Oost-Duits- land hebben maandag tijdens de schaak-olympiade in Siegen ieder 1 partij gewonnen. Twee partijeri uit de ze wedstrijd in de derde ronde werden afgebroken. Doordat Scholl, tegen Westerinen re mise speelde is de hangpartij Neder land Finland van zondag geëindigd in 2-2. mes werd Nederland voor de finale uit geschakeld. Marie Joze Jansen (1.09.7) bleef in haar serie zelfs 0,7 boven haar beste persoonlijke prestatie Voor Frieke Buys, het pittige zwern- stertje van VZC Vlaardingèn, was de uitschakeling grote teleurstelling. Zij kwam slee.its 0,3 seconde tekort voor plaatsing in de finale. Met 1.08.7, een persoonlijke verbetering van 0,6 se conde, kwam zij als negende uit de se ries. ROME (ANP) De Engelse arts Louis Stanley, voorzitter van de Grand Prix Medical Association, heeft de schuld voor het overlijden van auto coureur Jochen Rindt, die zaterdag tij dens de training voor de Grote Prijs van Italië verongelukte, voor een groot deel op de schouders van de eerste- hulpdienst op het circuit geladen. Het is volgens Stanley onvergeeflijk, dat er geen helikopter was om Rindt naar het ziekenhuis te brengen. Het vervoer per ziekenauto heeft volgens Stanley zo lang geduurd, dat de kans om de formule-1-rijder te redden nihil was. Bovendien verstreek er volgens Stanley veel te veel tijd voor Rindt naar het veldhospitaal op het circuit was gebracht. De artsen van het Milanese Niguar- da-ziekenhuis stellen daarentegen dat Rindt in ieder geval zou zijn gestorven. Alles wijst er op, dat de Oostenrijker is omgekomen door een breuk in de wiel ophanging van zijn wagen. Het man kement is opgetreden bij het afremmen voor de Lesmo-bocht, in het circuit van Monza waar de snelheid van de Lotus 72 van 350 tot 120 kilometer moest wor den teruggebracht. De wielophanging van de Lotus is, ter besparing van gewicht, vervaardigd van uiterst licht en mogelijk daardoor breekbaar materiaal. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringenvan klein tot groot! Prijzen vanaf f 299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen LINDA DE BOER ANK RIJNDERS W BARCELONA Gunnar Larsson (19), een helblonde Zweed uit de Amerikaanse school van Don Cambril, heeft gisteravond tijdens de Europese zwemtitelstryd in Barcelona voor de eerste grote sensatie gezorgd. In een werkelijk fascinerende race vestigde hij op de 4 x 100 meter vrjje slag voor heren een nieuw wereldrecord met 4.02.6. Hjj verbeterde daarmee het record van de Amerikaan John Kinsella met 0,2 sec. DEN HAAG De nota „Sport '70" is gereed en is vandaag aangeboden aan de ministers Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) en Veringa (onderwijs en wetenschappen), staatssecretaris Grosheide en aan de leden van de vaste commissie voor CRM en O. en W. uit de Tweede Kamer. De nota is een uniek stuk van de gehele georganiseerde sport in Nederland geworden. Im mers, nog nooit hebben zoveel mensen uit verschillende groeperingen van het sportleven in ons land gewerkt aan de realisering van een toekomstig nationaal sportbeleid. De nota is tot stand gekomen door de samenwerking van de vier overkoepelende sportorganisaties, t.w. de Nederlandse Sport Federatie, de Ne derlandse Katholieke Sport Federatie, de Nederlandse Culturele Sportbond en de Nederlandse Culturele Sport Unie. In het ruim 200 pagina's tellende rapport zijn een visie en een aantal wensen vervat, die voor de sport van de toekomst van uitermate groot belang moeten worden geacht. Integratie van de sport in het maatschappelijke en politieke leven wordt in de nota even zo duidelijk als doel gesteld als het oplossen van de problematiek rond de tekorten op het ge bied van accommodaties, kader en financiën. De Nedrlandse sportgemcenscha; is bij de verwezenlijking van de nota uit gegaan van de noodzaak van een natio naal sportbeleid, dat niet mogelijk is zonder de vervulling van de volgende dringende wensen: a. Een mentaliteitsverandering, zodat overheden en particulieren hun speci fieke taak voor de toekomst (h)erken- nen. b. Een bewindsman voor sport, licha melijke opvoeding en recreatie zodat er politieke verantwoordelijkheid ontstaat voor de sportieve vrijetijdsbesteding, onontbeerlijk voor een vrjjetijdsmaat- schappij. c. Een nationaal orgaan van de sport zelf, zodat ook de particuliere sector haar eigen verantwoordelijkheid kan concretiseren. Dat orgaan moet het re sultaat zijn van eenstemmigheid en vergaande communicatie binnen de sportgemeenschap. d. Een programma van technische en organisatorische opleidingen, dat op elk gewenst niveau voorziet in het fnui kend tekort aan kader. e. Een wetenschappelijke inspanning, o.a. binnen een nationaal instituut voor sportgeneeskunde, die de sport alle kansen geeft zijn rol in de, snel veran derende samenleving te spelen. f. Een onderwijs, dat van hoog tot laag van academische leerstoelen tot en met de lagere school de vr(je- t.ydsmaatschappü erkent en derhalve de sport de mogelijkheden biedt om in die vrijetijdsmaatschappy te integreren. g. Een financiëring van sportruimten, waarbij de overheden met een bij-de- tijds subsidiebeleid en de particuliere sector met een eigen sportfinancie ringsinstituut, de lasten naar draag kracht en volgens een meerjarenplan ning verdelen. De sport in Nederland verkeert in een noodsituatie, zoals blijkt uit het feit, dat een half miljoen kinderen door gebrek aan 3000 gymnastieklokalen verstoken blijft van elke vorm van li chaamsoefening. Er een tekort is van 3400 veldsportaccommodaties, 500 sporthallen en 600 zwembaden. Er is onvoldoenden technisch kader het tekort wordt geschat op 36.000 onbezol digde en 5500 professionele leiders en waneer men in de toekomst blikt, dan kan men verwachten, dat in het Nederland van 1980 de bewegingsar moede nog groter zal zijn geworden en het dan geereëerde leefklimaat econo mische expansie in de weg staat. Dit alles noopt dé overheid en de sportwe reld samen een synthes te vinden om de sport en de lichamelijke ovoeding in een samenleving-in-welzijn die plaats te geven, die zij behoren te hebben. In de komende jaren moet pressie worden uitgeoefend op basis van een prioritei tenprogramma in het kader van een nationaal plan. In hoeverre een derge lijk programma kan worden verwezen lijkt zal afhangen van de „inspraak" van de sport in het maatschappelijk be stel. Vandaar deze nota „Sport '70" waarin de sectoren van de sport en de lichamelijke vorming hun visie hebben gebundeld. Waarom een nationaal sportbeleid? De „Vrijetijdsmaatschppij," die na dert, vraagt een mentaliteitsverand«= ring, een nieuw denken. De arbeid zal zijn dominerende plaats in het dage lijks leven verliezen en vele uren zul len en in de meest lettrlijke zin „.rij" komen. Een doelmatig sportbeleid is dus noodzakelijk, wanneer de vrije- tijdsmaatschappij zich in de samenle ving aftekent. Bij zo'n beleid zijn velp sportorganisaties en overheden betrok ken en tot een onderling samenspel verplicht. Dat kan niet slagen, wanneer alle betrokkenen niet uitgaan van een gemeenschappelijk aanvaarde visie op de sportproblematiek. Een doelmatig sportbeleid kan daarom alleen maar zijn een nationaal sportbeleid. Om tot de verwezenlijking van een nationaal sportbeleid te komen geeft de nota de weg aan in de vorm van een taakverdeling (de overheid dient het particulier initiatief bij te springen, of zelfs te vervangen, waar de sport de macht en de grenzen van de liefhebbe rij te ver te buiten is gegaan, al wensen de sportorganisatis wel baas in eigen huis te blijven), kadervorming, sportac commodaties en sportfinanciering. Voorwaarden voor de verwezenlij king van een nationaal sportbeleid. Voor de opstelling en uitvoering van een nationaal sportbeleid moeten over heid en sportwereld beschikken over goed bemande „apparaten", die alleen nuttig kunnen werken binnen doelmati ge „structuren". Op nationaal niveau moeten sportbonden en koepelorgani saties een samenwerking opbouwen, die kan resulteren in een „nationaal orgaan voor de georganiseerde Nederlandse hoogste niveau, tevens de gesprekspart- sport". Een dergelijk orgaan zal, behal ve een overlegstructuur op het aller- ner voor de overheden moeten zijn. Ook op regionaal niveau en binnen de ge meenten moet morden gestreefd naar vormen van overleg en samenwerking, zowel binnen de sport zelf als tussen sportorganisaties en overheden, of om gekeerd. De nota „Sport '70" is een uitvoerig werkstuk, dat vele facetten, zo niet alle, belicht van de sport in Nederland in samenhang met de maatschappij van nu en later. In zowel intern als extern gerichte acties gaat de sport hiermee nu werken om te komen tot een natio naal sportbeleid. 10-9: Voetbal, Ned.Noorw., jeugd, Neuenburg (Zw.). 10 t.m. 18-9: Wielrennen, Ronde van Ca- talonië (pr.). 10 t.m. 21-9: Basketball, Eur. kamp. (d) Leeuw, en R'dam. 11 en 12-9: Paardesport, conc. hipp., Arnhem. 11 t.m. 13-9: Atletiek, Eur. jeugdkamp. Parijs. 12-9: Wielrennen, Ronde van Achter hoef (Stad tot Stad) Am.; motorsport, int. sprinters Circuit Zandvoort; zwem men, kring A'hem-Nijm., 6e comp.wed- strijd; gymnastiek, Dag voor huisvrou wen, Zutphen; voetbal, Ned.Zwitser land, jeugd, Bern. 12 en 13-9: Int. Sauerland Rally, RAC- Oost; Kanosport, nat. kamp. korte baan, A'dam; autosport, Midden-Nederland Rit, De Slotridders; tennis, Duitsland— Nederland. 13-9: Motorsport, nat. Cross Breda en Losser; honkbal, Ned. BW.-Duitsland B; waterpolo, toernooi Pluvius Nijme gen. 16-9: Voetbal, le ronde Eur. Cup I en II, Ut AvadFeijenoord en Tirana— Ajax. 17 t.m. 26-9: Wielrennen, 10e Ronde v. d. Toekomst (am.). Grote verslagene in deze race was de Westduitser Hans Fassnacht. Fassnacht, eveneens van de school van Cambril, had zich in de morgenuren tijdens de series van de 4 x 100 meter wisselslag opzettelijk ingehouden om zijn krach ten voor deze finale te sparen. De Westduitser, die de titel vrijwel niet kon missen, werd tweede in 4.03.0. Larsson leverde in zijn race tegen de klok een serie tussentijden af, die on waarschijnlijk lijken. De eerste hon derd meter roffelde hij weg in 59.1 de tweede 1.02.4, de derde in 1.02.9 en de laatste honderd meter in 58.2. In de overige finales, waarin Nederland niet was vertegenwoordigd, kwam West- Duitsland wel aan zijn trekken. Met groot geweld werd Hans Lampe Europees kampioen op de honderd me ter vlinderslag. Vestigde hij in de series reeds een nieuwe Europees record, ook in de finale kwam hij uit op een nieu we toptijd: 57.5 sec. Oud record 57.7. De gouden medaille op de honderd meter vrije slag voor dames werd ver overd door de Oostduitse Gabrielle Wetzkq, Met een tijd van 59.6 evenaar de zij het reeds op haar naam staande Europese record. Alleen op de honderd meter school slag voor dames viel geen nieuw record te noteren. De Russische Stepanova werd Europees kampioene in de tijd van 1.15.6. BARCELONA Door in de derde wedstrijd van de voorronden met 73 te winnen van Griekenland heeft het Nederlandse waterpoloteam zich voor het eerst sinds 1958 geplaatst voor de finale-poule van een groot internatio naal toernooi. De tussenstanden waren 2—0, 1—1, 0—0 en 4—2. De doelpunten werden gemaakt door Hans Hoogveld (5x), Gerrit Jansen en Mart Bras. Er rest Nederland nog een wedstrijd in de voorronden: namelijk die van vanavond tegen Hongarije. De ze ontmoeting is van groot belang, om dat de cijfers blijven tellen voor de fi nale-poule, waarvoor de wedstrijden woensdag beginnen. Het Nederlands zevental heeft in de wedstrijden tegen Frankrijk, Oostenrijk en Griekenland de overtuigende doel- cijfers opgebouwd van 39-4.

De Vallei | 1970 | | pagina 11