„Veenendaal loopt duidelijk achter op recreatie! gebied" Geen vertraging in DOVO bijna 700 leden bouw Domineesberg van der Spek hoofdleider „De Instuif Loopbrug nu op zdi plaats Marathon-vergadering in hotelDe Korenbeurs Werknemers van failliete aannemer in dienst bij andere baas De Voorn «aat weer hengelen Loos alarm in Rlienen Alleen fluor als consument i zelf w il Stortvloed Nieuwe staf Heer en meester fiPGPEb^£2 IG SrAcAVENHAGE'TEL070"6O69°5 Renswoudenaar overnachtte op politiebureau RHC wou eerste wedstrijd: 13-11 Jan Sand brink spurtwinnaar Jongeman schold politie voor schooiers uit Prijs van f 25.000.- uit ideeënbus ONBEKEND W VIERI.EIDING IN MOEILIJKHEDEN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 (Van een on/.er verslaggevers) EEN END AAL „In feite heb ik het recht niet 0111 nu al te oorde len over V eenendaal. omdat ik hier pas ben neergestreken, maar mijn eerste indrukken zijn wel dat deze gemeente duidelijk achterloopt op recreatief gebied". De nieuwe man van de Stichting leugdwerk ..De Instuif", hoofdlei der Jan van der Spek (40). bena drukt druk gesticulerend en nog drukker pratend dat hij bepaald ..niemand wil schokken", doch hel bovenstaande is wel zo ongeveer zijn mening over het Veen. ,.ln Emmercompascuüm. waar ik zes jaar heb gewerkt, had de jeugd nog een bioscoop, cafetaria's en weet ik allemaal wat en dat voor een gemeente met 8500 inwoners maar in V eenendaal is dat alles er niet. En dat verbaast me een beetje, want we hebben hier toch te maken met een gemeente van 30.000 inwo ners". „Kijk", zegt de heer Van der Spek, „neem nou het feit dat er op zondag zo weinig is te doen. Mijn eerste reactie is dat je begrip moet tonen voor een bepaalde geloofsovertui ging die daarmee onverbrekelijk verbonden is, maar aan de andere kant moeten die mensen weer be grip kunnen opbrengen voor de jeugd van 1970, die óók op zondag op zoek is naar een leuke vrijetijds besteding. Dat moet je gewoon on der ogen zien, want zo liggen de za ken". „Veenendaal is bezig de status van dorp te ontgroeien en is op weg naar hel „stad zijn", maar op de keper beschouwd is het nog een echt dorp. Dat groeien naar een stadsidee ge beurt met vallen en opstaan". „Ik ben hier gekomen voor de jeugd en ik ga die jeugd ook helpen. Ik zal me zoveel mogelijk aanpassen aan de jongeren en als zij dat van hun kant ook doen, dan moeten we ets goeds tot stand kunnen brengen. Tets dat zoveel mogelijk is aangepast aan deze tijd". Jan van der Spek laat een stor- vloed van woorden over je heen ko men. Aan de lopende band is hij aan het woord, gestuwd door zijn spon taniteit en hij wacht nauwelijks op de reacties van zijn gesprekspartner. Hij is het type van de ongecompli ceerde Amsterdammer met een aperte mening over verschillende zaken, die hij enigszins dogmatisch r.aar voren brengt. De heer Van der Spek heeft al vijftien jaar met de jeugd te maken. Hij bezocht in de hoofdstad de So ciale Akademie en werkte tot 1964 met de Amsterdamse jeugd. In dat jaar kreeg hij langzamerhand ge noeg van de Amsterdamse lieverdjes (zoals hij het zelf formuleert) en zocht een baan op het platteland. „Ik betrapte mezelf erop dat ik geïnteresseerd raakte in de platte- landsjeugd. waarvan ik veel had ge hoord en die zich op bepaalde ter reinen zo sterk /.ou onderscheiden van de stadsjeugd. Dat wezenlijke verschil wilde ik ondervinden en vandaar dat ik met mijn gezin naar Emmercompascuüm trok om daar in het jeugdwerk te duiken. Welnu, dat verschil was er inderdaad, zeg! Qua opvattingen, qua mentaliteit, qua manier van optreden". „Maar als je nu de jeugd van Em mercompascuüm vergelijkt met die van Veenendaal, stuit je opnieuw op verschillen. Dat zal wel zo blijven ook. Trouwens het wordt voor mij in het Veen daar kom ik nu ook vandaan toch helemaal anders. In Emmercompascuüm ben je als jeugdleider zo'n beetje de dorpsfi guur, die overal wordt bijgeroepen op overat bjj wordt ingeschakeld, 1 erwljl je je hier gaat toeleggen op de jeugd: de zaak is hier dus meer afgebakend". Hoe gaat hij in Veenendaal wer ken? „De hoofdzaak voor mij is dat ik de jeugd en heus niet alleen de oudere, maar zeker ook de kleinere - een goed stuk vrijetijdsbesteding bied. Dat doe ik in samenwerking inet een vrijwel geheel nieuwe staf, die zich voor de volle honderd pro cent wil gaan inzetten voor deze laak. „De Instuif" moet weer een begrip worden en niet iets zijn waar je maar onderdak zoekt, omdat er verder niets bestaat in deze gemeen te. Maar het moet volstrekt niet zo worden dat „De Instuif" alleen za ligmakend is. Wanneer er bijvoor beeld horeca-ondernemers zijn die zelf initiatieven nemen om voor de jeugd een ontmoetingscentrum te creëren, dan juich ik dat alleen maar toe. Je moet er namelijk van uitgaan dat de jeugd ook wel eens wat anders wil". Zijn voorganger Felix had nogal wat moeilijkheden bij „De Instuif" doordat de jongeren de inspraak die J. v.d. SPEK bjj hun toeschoof wat al te kras in terpreteerden. Hoe ziet hy dat? „Het jongerenbestuur wordt uiter aard gehandhaafd. Die inspraak blijft ook omdat we nu eenmaal graag willen en moeten samenwer ken. Dat ik heb er al veel over gesproken met de jeugd moet dan aeJjejArer) in alle redelijkheid en eer lijkheid. Maar bij mij moeten ze er geen misbruik van gaan maken, want dan zijn ze aan het verkeerde adres. Ik wil graag in overleg met anderen besluiten nemen, maar dan geen poespas.. „Ik heb bijvoorbeeld de indruk dat de oudere jeugd van „De In stuif" zich heer en meester voelt hier. Maar ik zal de jongens en meisjes toch wel even duidelijk ma ken, dat ze een deel van het geheel zijn. Dat moeten ze zich realiseren". De heer Van der Spek gaat veel aandacht besteden aan de verschil lende (jongeren) jeugdclubs van „De Instuif" en ook de mogelijkheden voor de ouderen worden uitgebreid. „Voorlopig gaan we om de week op zaterdag en zondag de club „Bieb- fcieb" weer openstellen die is bij na een jaar gesloten geweest en ook discoclub „De Pomp" gaat weer op volle toeren draaien. Wat mijn staf en ik echter nog wel kunnen gebruiken zijn vrijwillige medewer kers. In Emmercompascuüm had ik vele medewerkers uit alle lagen der bevolking en mijn wens is dat we dat ook in Veenendaal kunnen ver wezenlijken .Dat stimuleert name lijk enorm en is ook voor de vor ming van de jeugd erg goed..." - -JilnASTEL MAK.1N' ON&ncDcimr De bouwvakkers die werken aan de 28 woningen in de Rhenense Ane moonstraat en de Petuniastraatzijn niet langer in dienst van het failliet verklaarde bouwbedrijf Kersten, maar van Panagro. een dochteronderneming van Nationaal Grondbezit. VEENENDAAL Het V eenendaalsc DOVO is uitgegroeid tot een voetbal-i vereniging van bijna 700 leden. Dat werd gisteravond bekendgemaakt op de vergadering van de eersteklasser in hotel De Korenbeurs. De algemene ledenvergadering werd geleid door vice-voor/.itter J. J. Yerschu- i ren. daar praeses G. A. Borg wegens ziekte verhinderd was. Hij stuurde nog wel een telegram, dat de lieer Verschuren de vergadering aan het begin van de avond voorlas. De tweede voorzitter verving de heer Borg overigens op uitstekende, vaak amu sante wijze. Wellicht dat door dat ..gezelligheidselement" de bijeenkomst ook 3'/2 "ur duurde De heer Verschuren zei in zijn ope? ningswoord tot de 70 leden dat het voor DOVO een succesvol jaar is geweest. Hij gaf een opsomming van de fraaie resultaten die de vereniging heeft ge boekt en-daarbij kwam uiteraard met een het eersteklasserschap naar voren. AMGSTW Met de tribune gaat het ook al uitste kend. „Aanvankelijk hebben we het misschien een beetje angstig en zelfs wat zwait ingezien, maar de praktijk is dat we geweldig draaien met dit bouw werk, zelfs zo goed dat de tribune spoe dig eigendom is", aldus de heer Ver schuren. De vereniging groeide ten opzichte van vorig jaar met 13 pet. en telt nu 682 leden. De verhouding seniorleden jeugdleden is 1 3. „Maar die enorme groei brengt ook problemen met zich mee." vertelde de vice-voorzitter. „We worden al geruime tijd geplaagd door een chronisch ge brek aan jeugdleiders en bovendien zit ten we te springen om ruimte. Morgen (vandaag, red.) gaan we dan ook met de Sportstichting praten, want we moeten hiervoor een oplossing vinden". Hij be treurde het dat het allemaal erg lang duurt omdat de Sportstichting altijd eerst bij de gemeente moet aankloppen. Aan het begin van de avond herdacht hij het lid van verdienste, de heer Vink. die in het afgelopen verenigings jaar is overleden. Financieel staal DOVO er gunstig voor. Penningmeester G. H. van de Pol kon een batig saldo melden de leden krijgen elk jaar alles keurig op papier en dat wordt dan zeer, zeer grondig bestudeerd en ook met de tribune is het een zeer gunstige zaak. Voor jeugd leden tot en met 15 jaar werd de con tributie lichtelijk verhoogd. „Een bitte re noodzaak", zei de heer Verschuren met nadruk. Secretaris M. R. Ouwerkerk had weer voor een „feestelijk" verslag gezorgd volgens de vice-voorzitter. Hieruit bleek onder meer dat DOVO met. acht senioren- en negentien jeugdploegen aan de competitie deelneemt. Op de marathonvergadering werd of ficieel afscheid genomen van jeugdtrai ner Gijp v.d. Scheur, die noodgedwon gen moet stoppen. De heer Verschuren: „Om v.d. Scheur te bedanken voor de ontzettend grote hoeveelheid werk die hij voor DOVO gedaan heeft zijn geen woorden te vinden." Hij bood de heer v.d. Scheur vervol gens een stel gouden manchetknopen aan. De bestuursleden G. A. Borg, M. W. van Eist en G. H. van de Pol werden herkozen. De heer D. J. Kruidhof deed zijn functie over aan Gijs Slotboom, die nu te boek staat als een „spelend DO VO - best uurder" Op de jaarlijkse bijéénkomst werden bovendien de verschillende commissies benoemd. Voor het eerst is er dit jaar een „tribune"-commissie in het leven geroepen, die ressorteert onder de ont spanningscommissie en die zich speci fiek gaat bezighouden met de exploita tie van DOVO's trots. In de rondvraag werd er nog enige kritiek gespuid op trainer Hol (hij kan geen elftal samenstellen) en de houding van het bestuur ten opzichte van Hol. doch de heer Verschuren meende dat de oefenmeester voldoende capaciteiten J bezit om het technische gedeelte aan hem over te laten en dat het bestuurs beleid juist was. Ook werd de suggestie gedaan de communicatie tussen de jeugdtrainers en -commissie enerzijds en de technische leiding in de senioren - sector en de elftalcommissie anderzijds te verbeteren, een en ander in verband met het afstaan van spelers voor de eerste editie. VEENENDAAL Eind vorige week is het er dan toch van geko men. Met behulp van een kraanwa gen werd een loopbrug geplaatst die de Raadhuisstraat met het parkeer terrein aan de Sterke Arm verbindt. De brug is een geschenk van het Ar chitectenbureau H. Nieuwenhuys en de Bouwmaatschappij Van Elstn.v. die indertijd de kantorenflat aan de Raadhuisstraat mochten bouwen als zij garandeerden dal er vol doende parkeerruimte bij aange legd zou worden. De oplossing werd gevonden door hei maken van een loopbrug, die niet alleen de gemo toriseerde bezoekers van de kanto renflat ten dien$te staat maar ook de bewoners van de S.I.B.-flats en naaste omgeving dichter bij het centrum brengt. De schenking werd al op 15 januari jl. door de gemeen teraad aanvaard. VEENENDAAL Zondagavond werd G. G. uit Renswoude naar de cel overgebracht omdat hij beschonken achter het stuur zat. De auto stond we liswaar stil maar de politie vond hel raadzamer de Renswoudenaar zijn roes te laten uitslapen in het kleine kamer tje dat men hiervoor altijd in reserve houdt. G. werd maandagmorgen vroeg weer op vrije voeten gesteld. W iel ren tien WOUDENBERG Op het Moorster trainingsconcours streden de renners van R. en T.E. „Amersfoort" om de competitiepunten in de zaterdagse rit, onder het toeziende oog van Matthijs de Koning (daags tevoren 3e in het Militair Kampioenschap op de weg) en Arnold Voogt; die misschien woensdag a.s. mee rijdt in de „Amersfoorf'-ploeg, die deel neemt aan de Nederlandse clubkam pioenschappen in Dronten. Met een hevige wind als sterkste te genstander gingen de formaties van start. Zowel bij de amateurs als bij de nieuwelingen werd het een slijtageslag, waarin alleen de sterkeren overeind bleven. Bij de amateurs waren dat Jan Sand- brink (spurtwinnaar), Dick Vervloet en Leo Stapelbroek en bij de nieuwelingen Johan Ossendrijver en Gert Vink. Alleen bij de adspiranten bleef men dicht bijeen, waarna de sprint de be slissing moest bregen. Deze was voor de verrassend snel spurtende Cees Roeloffs. Bij de A-jeugd lukte het Dick Willi- genburg opnieuw om zijn tegentanders te lossen. Hij reed een fraaie solo. Totale uitslagen: Amateurs: Jan Sandbrink (AJoort); Dick Vervloet (A'foort); Leo Stapelbroek (Achterveld); Gerrit Heuveling .(Bun schoten); Gerrit Schuit (Putten); Bert van Egmond (Veenendaal). Nieuwelingen: Johan Ossendrijver (Achterveld); Gert Vink (Woudenberg); Peter Kuijpers (Léusden); Mees Wagens- veld (Woudenberg); Cor Nijhoff (Maarn); Bert £>andbrink (A'foort); Joop Pasche- dag (A'foort); Herman v.d. Berg (Ach terveld). Adspiranten: Cees Roeloffs (A'foort); Hans Badenbroek (A'foort); Cees Berk hof (Barneveld); H. Jonker (Hoogland). Veteranen: W. Dekker sr. (A'foort); P. Almekinders (A'foort). A-jeugd: Dick Willigenburg (Leusden); Wout Lansing (Scherpenzeel)Wim Dekker jr. (A'foort); Bert v. Schaik (Scherpenzeel)Dirk-Jan Kuijpers (Leusden). (Van een onzer verslaggevers) O HENEN Hel faillissement van kerstens bouw bedrijf uit Raamsdonkveer zal geen invloed hebben op de opleveringsdatum van de 28 koopwoningen die de onderneming op de Rhenense Domineesberg. in opdracht van Nationaal Grondbezit N.Val gedeeltelijk van de grond heeft geholpen. Kerstens stopte I vr>jdag met werken, maar gistermorgen werd het werk hervat door het bouw- I bedrijf Panagro te Warmond. Panagro is een dochteronderneming i van Nationaal Grondbezit N.V. te Den Haag. een van de drie beleggers sa- j men met het Sociaal Fonds v.d. Bouw- nijverheid en Bouwtechnisch Advies bureau Vastgoed ABC die de Do mineesberg vol bouwen. Panagro heeft tevens al het Ker stens-personeel overgenomen, voor zo ver dat werkzaam was op p rojecten die Kerstens in opdracht van Grondbezit onder handen had. In de naaste omge ving geldt dat ook voor de bouwactivi teiten in Amerongen. Op de Dominees- berg werken dus nog steeds dezelfde bouwvakkers, maar nu voor een andere baas. Over het uiteindelijke lot van de ruim tweehonderd voormalige werkne mers van Kerstens is verder nog1 niets bekend. Het is niet zeker dat ze bij Panagro in dienst blijven, als de diver se projecten zijn voltooid. Nationaal Grondbezit in Den Haag wil zelfs geen enkele mededeling over de zaak doen. Men beperkt zijn com mentaar tot de mededeling dat een communiqué spoedig zal worden uitge geven. De huizen die Panagro zal voltooien in de Anemonenstraat en de Petunia straal gaan respectievelijk 62 1/2 en 77 duizend gulden kosten. VEENENDAAL De 23-jarige Vee- nendaler H. v.d. B. moest zondagavond mee naar het politiebureau omdat hij de bemanning van een surveillancewa gen had beledigd. Hij riep de surveille rende agenten het woord „schooiers" na zonder dal daar enige aanleiding toe bestond. Van de B. moest zijn bravour. gevoed door wat pils. met een pro ces-verbaal bekopen. cc cc RHENEN De Rhenense henge laarsvereniging „De Voorn" organiseert zaterdag 12 september weer een onder linge wedstrijd, waaraan ook de junio ren kunnen deelnemen. Samenkomst 2 uur 's middags bij hotelcafé H. P, vart Noort. het inleggeld bédraagt 1,50 per deelnemer. Voor deze wedstrijd zijn bijzondere prijzen beschikbaar. Het be stuur van „De Voorn", hoopt, dat er veel hengelaars zullen deelnemen. RHENEN Maandagochtend om streeks twintig over twaalf loeide in de gemeente Rhenen de brandweersirene. Althans, iedereen dacht dat er brand was, ook talrijke leden van de vrijwil lige brandweer, waarvan er verschil lenden in bliksemtempo naar de kazer ne in de Kerkstraat renden om zo spoe dig mogelijk te kunnen uitrukken. Daar aangekomen was het geloei van de si rene inmiddels onderbroken, en even later volgde een andere toon. Toen pas werd duidelijk dat het ging om de maandelijkse beproeving van de BB- sirenes, die iedere maandag van de maand om twaalf uur 's middags pre cies worden „getrokken RHENEN Staatssecretaris A. E. M. Duynstee van de Koninklijke Lucht macht zal vanmiddag op het Depot Elektronisch Luchtmachtmaterieel te Rhenen een bedrag van f 25.000 uitrei ken. de hoogste prijs welke tot nu toe uit de rijksideeënbus is toegekend. Het bedrag is bestemd voor sergeant-majoor Bonnet en sergeant eerste klasse La blans. Zij zonden een idee in voor een vereenvoudiging van het straalzender- net van de luchtmacht. UTRECHT Staatsecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Nederlandse Waterleidingbedrijven in een circulaire verzocht om afnemers van water die hebben te kennen gegeven bezwaren te hebben tegen gefluorideerd drinkwater, ongefluorideerd water ter beschikking te stellen. Diverse bedrijven zien zich nu voor grote problemen gesteld. Een woordvoerder van het waterleidingsbe drijf „Midden-Nederland" noemde als oplossing twee uitersten. Een dubbel waterleidingnet of per gemeente een punt, waar ongefluori deerd water kan worden getapt. Dege nen die daaraan de voorkeur geven zou den hun water dan daar moeten gaan halen. Het bestuur van het waterleidingsbe drijf „Midden-Nederland" beraadt zich momenteel echter oeer de stappen die in het scala van mogelijkheden tussen de ze uitersten hier worden gedaan. De kwestie is weer actueel geworden nu de Kroon een beschikking van staatssecre taris Kruisinga van 1968 heeft vernie tigd, waarbij het waterleidingbedrijf „Midden-Nederland" toestemming werd verleend over te gaan tot fluoridering van het water in vijf van de 20 pomp stations. Bilthoven, Breeschoten, Drie bergen, Soest en Soestdijk. Het waterleidingbedrijf is overigens nog nergens tot fluoridering overge gaan, omdat de beschikking al in .1968 werd opgeschort, toen in juli van dat jaar beroep werd aangetekend bij de Kroon door prof. dr. P. Sorgdrager te Utrecht (hoofd van de afdeling Prak tische farmacie van het farmaceutisch laboratorium van de Rijksuniversiteit) en mr. M. p. J. Kortman te Zeist. Zij achter fluoridering gevaarlijk voor de volksgezondheid, en vinden het bo vendien bezwaarlijk, dat de consument geen keuzemogelijkheid zou behouden. Eind augustus kwam evenwel een nieuwë beschikking van de staatssecre taris. waarbij opnieuw toestemming tot fluoridering werd gegeven, echter on der de voorwaarden die in de circulaire zijn genoemd. „Midden-Nederland" heeft ook voor de overige 15 pompstations aanvragen om toestem ming tot fluoridering bij het ministerie liggen. Daarbij behoort ook het pomp station in Leersum dat Amerongen en Leersum van water voorziet. RHENEN De Rhenense Handbal Club heeft de eerste competitiewed strijd tegen UD 2 gewonnen met 13-11. Deze als gevaarlijk geachte tegenstan der gaf inderdaad goed partij, maar doordat RHC vooral na het beginsig- naal een zeer góede indruk maakte door gelijk een 4-0 voorsprong te ne men konden de UD'ers uit Utrecht niet direct in hun spel komen. Tot aan de pauze liepen ze wel geleidelijk in. maar RHC kon de tegenpartij toch op een afstand houden 8-6. Na de rust werd de wedstrijd wat harder en met wind tegen was het voor RHC zeer moeilijk om tot score te ko men. Maar ook zonder Jan van de Pol wist de voorhoede het wel te red den. De achterhoede liet niet zo'n bij zonder sterke indruk achter. De eind stand liep dan toch nog positief af voor de Rhenenaren en ze konden de eerste twee punten uit de nieuwe competitie opschrijven. t

De Vallei | 1970 | | pagina 13