Minister Klompé Compensatie dagbladen handhaven DRAKA Kansen Den Uyl sterk gestegen De prins en het verkeer j Bezorgdheid om universiteiten bestaat overal vis houdt v Geen loon voor helft stakers Groei in de landbouw van Gelderland Voorzitter A VG: IN HORECA HEERSEN WANTOESTANDEN OP SOCIAAL GEBIED Deen heeft geen pokken Taxistaking dreigt in Den Haag P. Jongeling in ziekenhuis 0 VIS...duur? WGl ...nee! Fossielen gevonden Voorzitter gehuldigd Steeds minder mannen werkloos Idee geboren bij studenten Soeiale Aeademie ENIGE LIJSTTREKKER PvdA x d t p dA psp mm Academisch jaar begonnen u en uw beurs tït! Vechtpartij in kazerne bij Willemstad Cogres over toekomst van kerk Mijnramp Liever geen bushalten aan snelwegen Westsmoreland verwacht offensief Radio Nordsee wil schade vergoeding Jubileum Geldersche Mij. van Landbouw de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" SCHADELIJK MINISTER BAKKER GROEI Pagina 7 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG Minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk acht het niet zinvol de compensatieregeling voor de Nederlandse dagbladen te laten voort duren als de rentabiliteit zich heeft hersteld. Het zou naar haar mening niet juist zijn om aan de opbrengsten van de etherreclame blijvend een ge deelte te onttrekken voor een ander medium. Uit het verslag van het mondeling overleg tussen de minister en de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM, dat vorige week plaats vond, blijkt dat de minister meent op dit punt haar op volger^) niet te kunnen binden, ook al is de theoretische mogelijkheid aanwe zig in 1973 als de tegenwoordige re geling afloopt opnieuw te besluiten gelden uit de opbrengst van de etherre clame ter beschikking te stellen voor compensatie aan de dagbladpers. In an/twoord op een opmerking van een lid van de VVD-fractie deelde mi nister Klompé mee dat de gedachten- gang steeds is dat er een compensatie moet worden geboden voor de door de pers geleden schade door de invoering van etherreclame. Het is niet de bedoe ling om door middel van de compensa tie-uitkeringen dagbladen die om ande re redenen in moeilijkheden komen, te ondersteunen. Daarom was het de be doeling de compensatie alleen te geven gedurende een aanpassingsperiode. Men kan redeneren dat het bedrijfs leven altijd gebruik zal blijven maken van de STER-reclame, zodat er blij vend een stuk inkomen aan de pers onthouden wordt. Het is echter niet te bewijzen dat het gehele advertentie budget dat aan etherreclame wordt be steed in andere omstandigheden bij de pers zou zijn terechtgekomen. Van KVP-zijde kwam de vraag ■waarom de regering, nadat aanvanke lijk was afgesproken dat na 1969 geen compensatie-uitkeringen meer zouden ADVERTENTIE SCHIPHOL l)e Deense student El- vin Tarp, die werd gezocht omdat h|j in Kopenhagen in contact was geweest met een levensgevaarlijk zieke Noorse pok- kenpatiënt, lydl niet aan pokken. H|j is weer van Schiphol naar Denemarken vertrokken. Deze geruststellende mededeling kwam gisteren van de inspectie van de Volks gezondheid. In de quarantaine-afdeling van de GG en GD op Schiphol heeft men de student voor zijn vertrek naar zijn geboorteland onderzocht. Hij ver toonde geen ziekteverschijnselen, zodat verder geen maatregelen getroffen zul len worden. In het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam heeft zich inmiddels een 44- jarige Belgische zakenman gemeld, die mogelijk pokkenpatiënt is. Hij was kort tevoren uit Arghanistan gekomen. Daar kwam ook de Noorse pokkenpatiënt vandaan die thans in Kopenhagen wordt verpleegd. DEN HAAG Eind augustus 1970 waren er 26.500 mannen zonder werk. Dit komt overeen met 0,9 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king. Eind juli waren 28.100 mannen werkloos, zodat in augustus een daling Is opgetreden van 1.600. Ten opzichte van augustus vorig jaar is het aantal werkloze mannen gedaald met 6.000. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind augustus 8.800. Van dit aantal waren 6.200 ongehuwd, 600 gehuwd en kostwinster en 2.000 gehuwd en geen kostwinster. Deze laatste groep wordt in overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek vanaf eind juli 1970 onder de werklozen en de geregistreerde ar beidsreserve meegeteld. Het totaal aan tal werkloze vrouwen (8.800) is 200 hoger dan een maand geleden. Eind augustus was de werkloosheid van mannen in verhouding tot de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking het grootst in de provincie Drente (1,5 pet.), gevolgd door Groningen en Fries land (met elk 1,2 pet.). Het laagste werkloosheidspercentage vertonen de provincies Gelderland en Utrecht (0,7 pet.). DEN HAAG Het actiecomité van de Haagse taxichauffeurs overweegt woensdag een 24-uur-staking uit te roe pen indien de werkgevers niet bereid zijn vóór woensdag 9 september een aantal eisen van de chauffeurs in te willigen. Een daarvan is een basisbeloning van 155 gulden per week plus 20 procent provisie van het totaal opgereden be drag (thans bijna 77 guldens plus 23 procent). Dit heeft de heer W. J. Heijer van het actiecomité maandagavond meegedeeld. worden gedaan, alsnog heeft besloten „voor slechts drie jaren" de compensa tie, zij het op beperkte schaal, voort te zetten. De minister stelde in haar antwoord voorop dat het zonder meer aanneme lijk is dat de invoering van de tv-recla- me nog schadelijke invloed heeft op de advertentie-omzet van de dagbladen. Voorts maakte de economische situatie van een groot aantal dagbladen een verlenging van de schadecompensatie gewenst. Ook de vereniging Nederland se Dagblad Pers had in een brief aan de minister gesteld dat een aantal dag bladen ook thans nog ten gevolge van de etherreclame in een moeilijke positie verkeert daar zij door hun specifieke positie minder aanpssingsmogelijkhe- den hebben. Hierdoor komt de diversi teit van de pers in gevaar. Daarnaast bestaat er de wens de fu- siedrang in de perswereld tegen te gaan of althans te verminderen. De voortzet ting van de compensatie zal „op be perkte schaal" plaatsvinden, omdat er tegen de tegenwoordige schaderegeling met haar ongenuanceerde uitwerking veel bezwaar bestond. DRIEBERGEN Het initiatief tot het kraken van het Groot Seminarium te Driebergen is afkomstig van een groep eerstejaars studenten van de Sociale Academie te Horst en is genomen zonder overleg met de raad van gedeputeerden van deze academie. Dit kwam tot uiting op een maandag avond gehouden spoedvergadering van de raad van gedeputeerden van de aca demie, waarin tijdens een zeer langdu rige discussie de krakers hun actie heb ben toegelicht en waarin zij uiteindelijk het standpunt van de raad wilden horen ten aanzien van hun actie, en eventueel verder te ondernemen acties om woon ruimte te verkrijgen voor de vele stu denten, die voor hun studies in Drie bergen moeten wonen. De krakers willen met de bezetting van het gebouw de eigenaars en de gemeente als het ware een spoedige bestemming afdwingen. De oorspronke lijk aangekondigde bespreking die maan dagavond tussen de eigenaar (aartsbis dom Utrecht) en de krakers zou worden gehouden, is voorlopig enkele dagen uit gesteld. Tot een uiteindelijke beslissing was men maandagavond laat niet gekomen. De raad van gedeputeerden staat, zo is uit de bespreking tot nu toe gebleken, wel achter het principe van deze kraak, doch niet achter de methode, die door de studenten is toegepast. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid P. Jongeling (61), de enige parlemen tariër van het Gereformeerd Politiek Verbond, is na een lichte hartaanval in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort opgenomen. Hjj zal daar, naar men verwacht, ongeveer twee weken moeten verblijven en daarna enkele maanden thuis verpleegd wor den. De heer Jongeling die algemeen be kend staat als een zeer toegewijd Ka merlid en die tevens hoofdredacteur van het Nederlands Dagblad is, heeft vorige week nog in de Kamer o.m. aan het de bat over „Wassenaar" deelgenomen. Hij zal dit jaar niet aan de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbe groting kunnen deelnemen, wat in Den Haag algemeen betreurd wordt. In verband met de gezondheidstoe stand van de heer Jongeling is de heer J. P. de Vries, parlementair redacteur van het Nederlands Dagblad, tot ad juncthoofdredacteur van dit blad be noemd. De heer Jongeling is sinds 1963 lid van de Tweede Kamer. (Van een onzer redacteuren) D'66: mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. DEN HAAG In Haagse politieke Aangenomen wordt dat PvdA, PSP en PPR volgend jaar met gescheiden kringen is men van mening dat de kan- in de Tweede kamer gunstige zin ge- lidmaatschap van het kabinet-Cals lijsten de verkiezingen zullen ingaan, sen van drs. J. M. den Uyl (51) om op internreteerd als fractievoorzitter. de komende p,raadvergaderingen Als de heer Den Uy, inderdaad als uitges^Te^n'ldenliteTv^d^ van de Partij van de Arbeid 19 en Men wijst erop dat Nieuw Links enige lijsttrekker gekozen wordt, ziet partij belangrijker te vinden dan sa- 26 september in Utrecht als enige c,at algemeen geporteerd is voor méér de verwachte rij van lijstaanvoerders menwerking met andere progressieve lijstaanvoerder van de PvdA voor de UJsttrekkers in het partijbestuur van de grote en grotere partijen er als groeperingen. In ieder geval willen de io veel sterker vertegenwoordigd is dan in volgt uit* Tweede-Kamerverkiezloge" van 28 de partijraad waaBrin veel gewestelijk, april 1971 gekozen te worden sterk ge- bestuurders zitten. Ook de eensgezind- stegen zijn. Het staken van de stem- heid van de Tweede Kamerfractie ten men over het aantal lijstaanvoerders in aanz'en van aantal lijstaanvoerders het nartiibestuiir wordt in Den Hum* sPreekt duidelijke taal. De heer Den ParnJ»€sniiir wordt in uen Haag Uy, maakt sinds lfl56 deel uit v{m dr in een voor de huidige fractievoorzitter Tweede Kamer, sinds 1967 na zijn KVP: dr. G. H. Veringa; PvdA: drs. J. M. den Uyl; VVD: mr. W. J. Geertsema; ARP; mr. B. W. Biesheuvel; CHU: drs. B. J. Udink; PSP-bestuurders althans in grote meerderheid met een eigen PSP-lijst uitkomen. Algemeen wordt verwacht dat ook de PvdA voor een eigen lijst zal kiezen. Men is daar erg teleurge steld over de kwantitatieve resultaten van de PAK-samenwerking bij de Sta ten- en raadsverkiezingen van dit jaar. tuuuuimHuuuumuumtmnmmmnmtnmmtuHtummumuumuuunuuunumtm^ ROTTERDAM Prins Claus heeft in de Doelen te Rotterdam het Verkeers-1 kundig congres geopend. Hier betoon-1 derd hij een van dé nieuwe telefoon palen, die bij de wegen worden ge plaatst. ROTTERDAM Wellicht voor tet laatst is gistermiddag de officiële ope ning van het academisch jaar aan de Nederlandse universiteiten en hoge scholen begonnen met het plechtig uit spreken van rectorale redevoeringen. In het nu begonnen studiejaar zal waar schijnlijk de wet-Veringa een andere bestuursvorm' voor het hoger onderwijs brengen, waarbij de rectorale redevoe ringen in deze vorm niet meer zal pas sen. Iets van deze nieuwe tijd bleek al in Nijmegen, waar de opening van het nieuwe studiejaar werd verricht door de gekozen universiteitsraad. Daar hield prof. dr. A. van Melsen, als voor zitter van de raad, een redevoering. De plechtigheid vertoonde in enkele andere universiteitssteden al duidelijk tekenen van slijtage. Aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam was prof. mr. Belinfante er maar helemaal niet aan begonnen. Hij en vele anderen hebben in het afgelopen studiejaar op deze universiteit al zoveel gesproken en geschreven over de komende vernieu wingen, dat de rector-magnificus het nieuwe cursusjaar woordloos liet begin nen. In Tilburg kwamen de hoog- en an dere geleerden ook niet plechtig bijeen, want de rector-magnificus was uitste- dig, maar hij had zijn redevoering wel in druk laten verspreiden. Bijna alle sprekende en schrijvende rectores-magnifici toonden zich diep bezorgd over de bestuurlijke, weten schappelijke en organisatorische toe komst van het Nederlandse hoger on derwijs. Geen van hen was buitenge woon geestdriftig over de hervormings plannen van minister Veringa. Ook was men vrij algemeen bevreesd over een loskoppeling van onderwijs en weten schapsbeoefening, waardoor het onder wijs zou verschralen. ADVERTENTIE Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Oen Haag. WILLEMSTAD In de nacht van 6 op 7 september z|jn er ongeregeldheden geweest b|j de marinekazerne te Suffi- sant bij Willemstad. Er deed zich een vechtpartij voor tussen Antilliaanse dienstplichtigen en Nederlandse militai ren. Binnen enkele uren was de toestand weer rustig. De vechtpartij in het marinierskamp heeft zich afgespeeld in een van de slaapzalen van het kamp. Toen de provoost van de wacht het licht had laten uitdoen, ontstond hier over een meningsverschil. Sommigen wilden het licht weer aan en sommigen wilden het uit hebben. Dit meningsver schil ontaardde in een vechtpartij waar bij deelnemers aan de vechtpartij builen en schrammen opliepen. De snelle en tot nu toe ongebreidelde groei van het aantal studenten, die on geremd kunnen kiezen, welke studie zij willen volgen, bleek vele rectores-mag nifici ook zeer bezorgd te maken. Som migen vreesden een disharmonie tussen het aanbod van academici in bepaalde vakken en de maatschappelijke behoef te aan deze afgestudeerden. Er was geen enkele rector-magnificus die zich tegen de democratisering van het hogei onderwijs verzette, maar en kele kritiseerden wel de tijdrovende methoden die soms worden gekozen. Prof. mr. W. Slagter zei in Rotter dam: „Wij hebben evenmin behoefte aan dromers zonder verantwoordelijk heid voor de uitvoering, als aan mana gers zonder toekomstvisie" Prof. dr. J. Goslings in Leiden: „Men kan zich ernstig afvragen of de hele instelling van de betrokkenen niet be langrijker is dan een systeem, dat be rust op machts- en autoriteitsprinci pes". In Twente meende prof. dr. Vlugter: Laten we nu niet te veel de onderdelen willen perfectioneren. We moeten be reid zijn al experimenterend de doelen te bereiken en dit gaat niet van van daag op morgen". Prof. di. ir. C. Verhagen in Delft: „Ik meen dat het hoger onderwijs de eigen problemen op even serieuze wijze dient te bestuderen, als dat met haar duizen den specialismen gebeurt. Prof. W. F. Dankbaar in Groningen: „Democratisch bestuur kan door geen wet worden opgelegd, noch op enigerlei manier worden afgedwongen, omdat het slecht.' kan bestaan op basis van een gezindheid, waardoor wij bereid zijn de ander te vertrouwen en hem tot zijn recht te laten komen". Prof. dr. C. Scheffer in Tilburg: „Wil men een compromis bereiken dan moe ten de behoudenden bereid zijn van een eerder ingenomen standpunt af te stap pen en dan moeten de progressieven niet star aan hun eisen blijven vast houden" Prof. dr. ir. A. van Trier in Eindho ven: „Enerzijds maakt de verscheiden heid in opvatting het moeilijk een be leid te voeren voor een bevredigende overgang naar een democratischer en doelmatiger bestuur. Anderzijds wordt een zekere stabilisatie in bestuurlijke verhoudingen noodzakelijk om doelma tig te werken. Wij zullen nog vele jaren met deze spanning moeten leven". Prof. dr. A. van Melsen namens de universiteitsraad in Nijmegen: „De fun damentele moeilijkheden aan de demo cratie verbonden, zijn allerminst van technische aard, ze hangen ten nauwste samen mei de geringe mogelijkheid van de mens om zichzelf te zijn". ROSMALEN B(j werkzaamheden aan de rijksweg onder Rosmalen heeft een zandzuiger tussen Empel en Rosma len fossiele beenderen opgegraven van een mammoet en een neushoorn. Ook werden delen van een reuzenhert naar boven gebracht. De vondsten die dateren uit het laatste ijstijdperk, 80.000 tot 100.000 jaren geleden, zijn afgestaan aan het Noord Brabants Museum in Den Bosch. UTRECHT De sociale omstandighe den in 't horecabedrijf z|jn allerbedroe vendst. Indien door ingrijpende cao wijzigingen hierin geen verandering wordt gebracht, is het niet langer ver antwoord eraan mee te werken dat jongeren hun arbeidsterrein in deze be drijfstak zoeken. Als redelijke wensen van onze organisatie niet worden inge willigd, zullen we mogelijk op een bre der vlak anti-propaganda gaan voeren Aldus de heer J. J. van de Veer, ho reca bedrijfsgroepvoorzitter van de ka tholieke bond van personeel in agrari sche, voedings- en genotmiddelenbe- drijven (AVG) in het NKV-blad Ruim Zicht De heer Van der Veer acht het onzin nig dat er nu nog werknemers zijn zon- DEN HAAG Van 12 tot en met 17 september wordt in Brussel een inter nationaal congres van theologen gehou den dat tot hoofdthema heejft: „De toe komst van de Kerk". Het congres is georganiseerd door een viertal theologen rondom het interna tionale tijdschrift voor katholieke theo logie „Concilium" en wel ter gelegen heid van het eerste lustrum van dit tijdschrift dat op 20 juli 1963 werd op gericht door een groep theologen onder wie Karl Rahner, Hans Küng en de Ne derlandse hoogleraar in Nijmegen, prof. dr. E. Schillenbeeckx o.p., met het doel verder te gaan op de weg die door het tweede Vaticaanse concilie is ingesla gen waarbij de bezieling van de nieuwe theologie door het oecumenisme een belangrijke factor moet zijn. Men wilde een brug slaan tussen een kerk die dreigde te verouderen en een wereld die bezig was zich te vernieuwen. Dit doel is nog steeds hoogst actueel. De eigenlijke reden voor 't organise ren van het congres was dan ook niet het vijfjarig bestaan van het tijdschrift „Concilium" het eerste nummer ver scheen in januari 1965 maar de con clusie op grond van vijf jaar arbeid van 300 theologen, dat de maatschappij en de kerken in een crisis zijn geraakt. KARATSJI Bij een instorting in een mijn bij Quetta na een gasontplof fing zijn, naar gevreesd wordt, 18 mijn werkers om het leven gekomen, zo meldt radio-Pakistan. Op het moment van de instorting wa ren de mijnwerkers werkzaam op een diepte van 45 meter. Door de ontploffing werd hun de aftocht afgesloten. der vast loon en zonder vijfdaagse werkweek, en dat de horecamensen op zondag tien of meer uur werken zonder extra betaling. Zolang we zitten opge scheept met het verfoeilijke bedie- ningsgeldsysteem draagt de kelner vol komen ten onrechte ondernemersrisi co's. De AVG-bestuurder stelt dat de werknemers onder leiding staan van ondernemers die van management en personeelsbeleid „geen brokje kaas" hebben gegeten Hij constateert dat slechts twee van de vijf Nederlandse horeca-ondernemers hiervoor een oplei ding genoten hebben, die dan ook nog uitsluitend ambachtelijk was gericht Bij de grote bedrijven met hun eigen managers zijn deze problemen minder groot dan bij de kleine zaken met ge ringe bestaanszekerheid. Daar probeert men het hoofd boven water te houden ten koste van het personeel, zo consta teert de heer Van de Veer Het zijn juist de jongeren, die zich te gen sociale wantoestanden het slechts kunnen verdedigen. Hier en daar is dan ook sprake van regelrechte uitbuiting, zo meent hij. Als dat zo doorgaat kan de AVG niet langer bevorderen dat jongeren in de horecabranche gaan wer ken, omdat „we ze daardoor voor de rest Van hun leven in een onaanvaard bare arbeidssituatie zouden brengen". De heer Van de Veer zei dat zijn bond zich niet tot de jeugdigen alleen zou hoeven te beperken. De AVG over weegt om bijvoorbeeld een zwarte lijst samen te stellen van ondernemingen waar het sociale beleid zoek is. Het zou overigens minder moeite kosten om een witte lijst van goede ondernemingen op te stellen, aangezien dat er veel minder zijn", zo concludeerde de heer Van de Veer. DEN HAAG Minister drs. J. H. Bakker van Verkeer en Waterstaat is van mening, dat een situering van autobushalten aan een autosnelweg uit een oogpunt van verkeersveiligheid on gewenst is. Dit betekent niet, aldus de minister in zijn maandag aan de Kamer gezonden antwoord op vragen van Kamerleden, dat autobussen geen gebruik zouden kunnen maken van de snelwegen. In het algemeen zal het mogelijk zijn de bushalten te situeren b|j daarvoor ge schikte wegaansluitingen en wel aan de verbindingswegen naar de kruisende weg. ROTTERDAM Ongeveer de hellt van de 14.000 arbeiders in de Rotter damse haven krijgt geen loon uitge keerd over de periode van woensdag tot en met vrijdag vorige week. Dit zei gisteravond dr. J. Ph. Backx. de voorzitter van de Scheepvaartver eniging Zuid (SVZ), de organisatie van werkgevers in de Rotterdamse haven. De SVZ had in het overleg met de erkende vakbonden de toezegging ge daan, dat over dit tijdvak loon zou worden betaald aan de mensen die gis teren aan de slag zouden gaan. Slechts ongeveer de helft heeft het werk her vat. De heer Backx wilde er niet bij stil staan, dat weigering van de uitbetaling een nieuw wapen betekent in de han den van het stakingscomité „Arbeids macht Rotterdam", een ultra linkse mantelorganisatie, die de staking voort gezet wil zien. Op een enkel klein incident na hoef de de politie gisteren niet in te grijpen. Zij kwam slechts een chauffeur van Ruys te hulp, die in het zuidelijk stads deel door stakers werd tegengehouden. Tegen de avond werd een van de twee geluidswagens van het stakingsco mité in beslag genomen. Het comité had geen vergunning gevraagd voor het gebruik van de geluidsinstallatie. Na herhaalde waarschuwingen werd de wagen geconfisceerd. Hoewel het moeilijk was een volledig beeld te krijgen van de activiteiten in de haven staat vast, dat gisterochtend slechts sporadisch werd gewerkt. In de middaguren gingen de arbeiders in gro teren getale aan de slag. TOKIO De Amerikaanse chef-staf generaal William C. Westmoreland heeft gezegd een groot offensief van de v|jand in Cambodja te verwachten om de regering Lon Nol ten val te brengen en Cambodja de beschikking over open havens aan zee te geven. In een rede voor de Japanse persclub noemde Westmoreland de Amerikaan se en Zuidvietnamese operaties van dit voorjaar in Cambodja een succes van „bijzondere betekenis". Hij zei dat daar door de druk op de zuidelijke helft van Zuld-Vietnam was verlicht. AMSTERDAM Kees Manders heeft van een der twee Zwitserse eige naren van de popzender Radio Nordsee International, Erwin Bollicr, een brief gekregen waarin deze aankondigt zijn advocaten opdracht te hebben gegeven voor een schadevergoedingsprocedure togen hem. Voor het door Manders aan de ket ting leggen van het bevoorradingsschip Mebo 1 wordt een schadevergoeding geëist van 250.000 gulden. De heer Manders liet dit doen omdat hij stelt een vordering van 30.000 gulden te heb ben op de Zwitsers in verband met de kosten, welke hij gemaakt heeft na zijn benoeming tot commercieel directeur vam de popzender, een functie die ove rigens nimmer in een schriftelijk con tract is vastgelegd. Voor elke dag dat het schip gekluis terd ligt, wordt nog eens 15.000 gulden gevraagd. Tenslotte wordt in de brief, die de Zwitser ondertekend heeft als „vertegenwoordiger" van Radio Nord see 1,2 miljoen gulden geëist voor de pogingen van Manders om op 29 augus tus het radioschip Mebo II te kapen. De heer Manders wacht af wat hij van de advocaten van de heer Bollier zal horen, zo deelde hij mee. o o ARNHEM De voorzitter van de Geldersche Maatschappij van Land bouw, de heer W. J. Lokhorst (49) is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onder scheiding. viel hem te beurt ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de GMvL, dat maandagmiddag op stijl volle wijze met een speciale dienst in de Grote Kerk te Arnhem en een re ceptie van het hoofdbestuur van de landbouworganisatie in het provincie huis werd herdaehl. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, die de herdenkingsplechtigheid met een groot aantal genodigden en vele hon derden leden van de jubilerende maat schappij bijwoonde, maakte de toeken ning van de onderscheiding, die gezien moet worden als een eerbewijs, aan de Gelderse boeren, tijden.' de bijeenkomst in de Grote Kerk Hekend en speldde de heer Lokhorst de bij de onderscheiding behorende versierselen op. De herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk, die tot de laatste plaats was bezet, werd o.m. bijgewoond door de commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, de burgemeester van Arnhem, drs. J. A. F. Roeien, de voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité, ir. C. S. Knottnerus en tal van vertegenwoor digers uit de agrarische wereld en het bedrijfsleven. /Zij werden door de voorzitter van de GMvL verwelkomd die er op wees dat het de taak van de jubilerende land- bouworganisatie is om met het voor beeld van de oprichters voor ogen zich in te spannen de hedendaagse ontwik kelingen zo te volgen en te leiden dat deze een bijdrage aan het toekomstper spectief van land- en tuinbouw verle nen. De heer Lokhorst bleek erkentelijk voor de grote eenheid onder de Gelder se boeren die als een gouden draad door de geschiedenis van de Maat schappij loopt en had waardering voor de wijze waarop er overleg tussen de overheid en het landbouwbedrijfsleven plaats vindt. Minister Lardinois, die er op wees dat de GMvL in haar bestaan drie oor logen en twee grote landbouwcrises heeft meegemaakt, constateerde aan de hand van de activiteiten die door de organisatie worden ontplooid, dat de GMvL een levend element in de agrari sche samenleving is. De landbouw is in Gelderland de laatste jaren geweldig gegroeid en bezet, na Zuid-Holland, thans de tweede plaats op agrarisch terrein van de Nederlandse provincies. De produktiviteit is sinds 1955 met 6 pet. gestegen, in de toeleveringsindus trie echter maar met 3 pet., aldus de minister die in dit licht bezien een nau were samenwerking en fusies tussen de landbouwcoöperaties bepleitte. De mi nister bleek voorts er niet van te zijn overtuigd dat de inkomenspositie van de landbouw veel. op die van andere bedrijfstakken ten" achter is, zoals de laatste tijd veel wordt gehoord. Nadat de minister met lof over het werk van het bestuur en met name van de voorzitter van de GMvL gewag had gemaakt en vervolgens was overgegaan tot de uitreiking van de koninklijke on derscheiding aan de heer Lokhorst, werd deze door de tweede voorzitter, de heer H. Reurink uit Neede namens de leden gelukgewenst. In een uitvoerig betoog schetste ver volgens professor mr. J. M. Polak uit Ede, die juist op deze dag het ambt van rector-magnificus van de Landbouw Hogeschool in Wageningen aanvaardde, de ontwikkeling van het organisatiepa troon in de landbouw in het verleden en schetste hij een beeld daarvan- voor de toekomst. Hij constateerde daarbij een grote decentralisatie van taken en verantwoordelijkheden en een nog te vaak voorkomende te grote afstand tus sen leden en leiding. De publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie zal in de toekomst volgens profes sor Polak nog meer moeten worden ge democratiseerd terwijl men voorts nog verder op de weg naar concentratie zal moeten gaan. In eer. slotwoord, door ds. J. Langstraat, hervormd predikant te Arnhem, gesproken, klonk de gedachte door dat het commerciële element in de landbouworganisatie, hoe belangrijk ook, niet het ideële mag overheersen. De stijlvolle herdenkingsdienst werd opgeluisterd door zang van het Etten? Mannenkoor dat aan de bijeenkomst een sfeervol cachet gal. Tijdens een re ceptie in het provinciehuis dankte de heer Lokhorst de minister voor de uit reiking van de hem verleende onder scheiding en deelde hij mede dat de heren T. Boschloo uit Almen en G. J. Wuestenenk uit Vorden benoemd waren tot ere-leden van de Geldersche Maat schappij van Landbouw. Het gouden ereteken van de maatschappij is voorts toegekend aan de heren J. Aalpoel uil Wilp, J. Roseboom uit Nederhemert e«- P. van Westrhenen uit Ingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 15