Veenendaals dagblad De f400 ineens moet er komen Regering kwam tot ,gedachtenwisseling Straks met 21 jaar in Kamer of Gemeenteraad Buiten Koningin opent 125 jaar Groei in Gelderland Grondio onderzoek Bonn en Bern voor de Palestijnse eisen gezwicht Gelders-Utrechtse streefccourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Druk beraad in Washington over eisen van vliegtuigkapers Vaasje weg uit museum KAAPSTER IN LONDEN GEVANGEN Piloten overwegen boveot van Midden-Oosten Maatregelen 'n Den Haa<> niet altijd wettig Verlaging leeftijd voor kiesrecht zingende dolfijnen... Iets lagere temperaturen ZORGEN GRAFICI September-varia II CAIRO Zwitserland en Duitsland hebben toegegeven aan de chantage van de Palestijnse vliegtuigkapers om de drie in Zwitserse en de drie in Duitse tuchthuizen zittende kapers vrij te laten. De kapers hadden dit als eis gesteld voor de vrijlating van twee machines, een Zwitserse en een Amerikaanse met 200 pas sagiers die een bar onaangename nacht op de woestijnvliegvel den moesten doorbrengen. Het is de vraag echter of deze concessie veel zal helpen. Engeland heeft de uit het El Al gehaalde kaapster Leihla Khaled (nog) niet willen uitleveren. Bovendien eisen de Palestijnen ook vrijlating van een onge- genoemd aantal guerrillastrijders die in Israëlische gevangenis sen zitten (men noemt een aantal van 3000) in ruil voor de ongeveer vijftig gevangen Joodse passagiers. Het Volksfront voor de „bevrijding van Palestina", dat de kapingen uitvoerde, wenst ook vrijlating van de twee onlangs op het vliegveld van Tel Aviv gearresteerde Algerijnse regeringsfunctionarissen en (maar dat is niet zeker) van de moordenaar van Robert Kennedy, de Jordaniër Sirhan-Sirhan, die in de dodencel van de gevangenis van San Quentin (V.S.) op zijn executie in de gaskamer wacht. KVAPSTER VRIJ DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 8 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 209 BONDEN ACHTER Al l,F, ACTIES DEN HAAG De drie vakcentrales, NV V, NKV en CNV hebben besloten alle acties te steunen, die door de bonden worden ondernomen om hun looneisen ingewilligd te krijgen. Het NVV heeft verklaard, dat het ook staat achter de eisen die worden gesteld bij bedrijven en bedrijfstakken, die economisch /wak staan. Als een bedrijf door de gevraagde f 400 per man failliet zou gaan, zo vindt men, zou het vandaag of morgen toch moeten sluiten. Men dient nu te bedenken, dat bij geen uitkering er financiële gevolgen zullen ontstaan door sla kingen en onlusten, zo meent het NKV. Gisteren is de hele dag op verschillende niveaus gesproken over de loonontwikke ling. In Den Haag hebben regering en werkgevers tot diep in de nacht vergaderd. Aan dit spoedoverleg namen de ministers Lardinois (landbouw), Roolvink en Ne- lissen (resp. sociale en economische zaken) deel. Vertegenwoordigers uit het mid den- en kleinbedrijf en landbouw waren erbij aanwezig. Hat precies besproken is, is niet bekend. „Het was een gedaclitenwisse- ling", zo werd van de kant vdn de be windslieden na afloop meegedeeld. Het Nederlands Christelijk Werkge vers Verbond verwacht niet, dat er een al algemene loonronde het gevolg zal zijn van de uitkering ineens van 400. Drs. C. G. M. Geerkens, secretaris van het verbond zei gisteren, dat hij meer hoop heeft dan een week geleden op het uitblijven van een algemene loonronde. Hij gaf gisteren, voordat het beraad met kabinet begon als zij per soonlijke mening, dal werkgevers en werknemers in de Stichting van de Ar beid samen met een akkoord hebben gesloten. Mochten hier toch moeilijkhe den uit voortkomen, aldus de heer Geerkens, dan moet met de vakbewe ging een oplossing worden gezocht. Het dagelijks bestuur van de Christe lijke Bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzekeringswezen maakt zich wel zorgen om de jongste ontwik kelingen. Het vreest een chaotische toe stand op hel gebied van de lonen, waarvan prijsstijgingen het onvermij delijke gevolg zullen zijn. Men wil ai des In v het werk stellen om fn samen werking met de organisaties aangeslo ten bij het NVV en NKy"te "bereiken dat de lonen in de «eigen-, bedrijfs takken op verantwoorde wijze aan te sluiten bij de algemene loonontwikke ling. In steeds meer bedrijfstakken wordt nu „gevochten" om de 400. In de bouw-nijverheid driehonderdduizend werknemers is hier en daar al enige onrust ontstaan. Op een aantal bouw werken wordt niet, op andere vertraagd gewerkt. De heer A. Buijs, voorzitter van de Nederlandse Bond van werkne mers in de bouwnijverheid heeft ge zegd, dat de bond alle acties zal steu nen, die ten doel hebben de 400 te krijgen. Bij de kappers is het niet anders ge steld. Ook hier dreigen moeilijkheden. Doordat het kappersbedrijf sterk ar beidsintensief is, zal een aantal kleinere bedrijven onherroepelijk de dupe wor den van de looneisen. De werknemers kunnen het extraatje overigens best ge bruiken, want velen zit erg dicht bij het minimumloon van 157,50. De werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf willen op korte termijn een gesprek met de werkgeversverte genwoordigers over de 400. Het gaat hier om 50.000 werknemers in het gra fisch bedrijf en 10.000 in het kartonna- ge, papierenzakken- papierverdelings- bedrijf en het behangselpapierbedrijf. Verwacht wordt, dat dit overleg op korte termijn zal worden gehouden. Ook het personeel van Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen NV staat op de 400 ineens. De 23000 werknemers van de Hoog ovens en Staalfabrieken krijgen deze maand nog de 400 bruto. Het gaat hier in totaal om 9,44 miljoen gulden. De uitkering geldt voor alle ruim 20.000 werknemers. haar goede eigenschappen, tevredenheid, folklor^en een leven zonder pretenties Icm ik de vlieren zeer waarderen, ook al zegt een veel gebruikt bomenboekje een beetje misprijzend ..het hout is niet veel waard"; gehikkig verwijst het nochtans op de schilderachtigheid. Om vrucht en vogelbezoek gepre zen zij voorts de lijsterbes, die er gerust in een adem mag worden bijgenoemd. Ik zag-, hoe de oranje- betroste kronen zich naar het pas telblauw van de hemel ophieven en contrasteerden met de blanke stutten der berken langs het af sluitende bronzen naaldhout, zodat cr de oude prince-vlag oranje- blanje-bleu scheen te herleven. Pas in de loop van december laten vlier en lijsterbesv hun tooi vallen en zijn dan nog slechts voor het gevo gelte, dat op de begane grond een deel van zijn voedsel zocht, zoals fazant en korhoen, van betekenis. De zwarte hagel van de vuilboom door de Veluwnaar ,,honzehout" geheten valt eveneens vrij vroeg; bos- en holenduiven weten haar tus sen ruigte en strooisel wel te vin den. Bijna al de besdragende hees ters zijn voor hun verspreiding aan gewezen op vogeltransport, want de zaadjes blijven volkomen kiem- krachtig en zullen onder gunstige omstandigheden in nimmer eindi gende kringloop de basis vormen voor geregeld nieuw voedsel. Voor al in de herfstmaanden blijkt dui delijk, dat er een onmiskenbare samenleving van plant en dier be staat, want dan maakt zich het wederzijdse belang bemerkbaar in het voedselvraagstuk en iedereen ziet met voldoèning rijke oogst aan boom en struik. Daar het oog ook wat wil hebben, schenkt het in die periode een bijzonder behagen, dat de uitmonstering zich tegelijk kleu rig en strelend voor het gezicht ont rolt, beginnend in september en voortdurend tot kou, regen en eer ste nachtvorst van november er een eind aan maken. 8 sept. 1970. A. B. Wigman. DES HAAG De regering wil de leeftijdsgrens vodr het passief kiesrecht verlagen tot 21 jaar. Eerder al heeft zij te kennen gegeven de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht te willen ver lagen tot 18 jaar. Op het ogenblik moeten Nederlanders tenminste 25 jaar zijn om te kunnen worden gekozen tot lid van de Eerste of (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Vanmorgen om half elf heeft koningin Juliana in tegenwoordig heid van ten groot aantal genodigden, onder wie de commissaris van de ko ningin in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers. veel Gelderse burge meesters en militaire autoriteiten de grote tentoonstelling 125 jaar Groei in Gelderland officieel geopend. De koningin arriveerde kort voor half elf in een gesloten hofauto, vergezeld van mevrouw M. A. R. de Kanter-jonk vrouw Von Mühler, en haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven bij de hoofdingang van de expositie. De vorstin was gekleed in een licht blauw complet en droeg een blauwe hoed. De auto, waarmee zij naar de ten toonstelling kwam, werd begeleid door een stoet van 125 landelijke ruiters en een detachement Gele Rijders. Ze werd ontvangen door de provin ciale en gemeentelijke overheid, als mede door het bestuur van de Gel- dersche Maatschappij van Landbouw. Daarbij bood de 15-jarige dochter van d secretaris der jubilerende Mij, An neke Kneppelhout, bloemen aan. na dat de vorstin via een erehaag van Gel derse en Duitse schonen het tentoon stellingsterrein had betreden. Na aankomst van de koningin werden de vlaggen van de Gelderse en een aan tal Duitse gemeenten gehesen, het aan- vangssein voor het jongerencongrei, waarvan de koningin een gedeelte bij woonde. Op dat congres spraken onder meer ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de Landbouw over technische en'plano logische aspecten van de landbouw., waarna dr. S. G. Mansholt. vice-voor- zitter van de EEG-commissie sprak over de sociaal-economische gevolgen van de toekomstige landbouwhervor mingen. Meer nieuws over de Gelderse Maat schappij voor Landbouw vindt u elders in dit blad. AMSTERDAM Lit het Rijksmu seum in Amsterdam is een uit 1750 da terend Chinees porceleinen vaasje ge stolen. De waarde wordt geschat op twintigduizend gulden. Het 28 cm hoge vaasje, dal gevat is in een verguld bronzen montuur, stond in een zaal van de kunstnijverheidsaf- deling op een Franse commode. Het ij zerdraadje waarmee het was vastgezet, bleek te zijn doorgeknipt. Het vaasje was een van een stel. Het tweede werd ongemoeid gelaten. Tweede Kamer of van Provinciale Sta ten. Om lid te kunnen worden van een gemeenteraad moeten zij nu tenminste 23 jaar zijn. De regering is .het over de kiesge rechtigde leeftijd voor actieve kies recht eens met de door de staatscom missie van advies voor de Grond- en Kieswet voorgestelde verlaging tot. achttien jaar. Jongeren zijn nu meer geïnformeerd dan voorheen over politieke en maat schappelijke verschijnselen. Zij n'emeh veel meer deel aan het maatschappelijk gebeuren. Het leeftijdsminimum om gekozen Te kunnen worden in -een vertegenwoordi gend lichaam wil de regering niet lager stellen dan 21 jaar"omdat zij meent, dat op gekozenen een veel zwaardere ver antwoordelijkheid rust dan op kiezers. Op dit punt wijkf het regeringsstand punt af van het advies van de staats commissie. Deze wik*e ook de leeftijd voor hei passief kiesrecht verlaagd zien tot a?httien jaar. Minister Beernink ^Binnenlandse Za ken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verlaging van de minimum-leeftijd voor het pas sief kiesrecht. Een voorstel tot verla ging van het leeftijdsminimum voor het actief kiesrecht. Een voorstel tot verla ging van het leeftijdsmihimum voor het actief kiesrecht is al*eerder bij de Ka mer ingediend. SCHIPHOL Op Schiphol wordt geen risico genomen. Alle passa giers van intercontinentale vluch ten worden grondig onderzocht. Men wil proberen kapers voor te zijn. De Palestijnse vliegtuigkaapster Leilah Khaled die in Londen ge vangen zit. Zij werd in een El Al- machine zondag overmeesterd. Haar uitlevering is nog een heet hangijzer. w J LONDEN Het dagelijks bestuur van de lialpa. de Internationale federa tie van lijn-pilolcn, zal heden in Lon den de mogelijkheid van een boycot van vluchten naar alle landen in het Midden-Oosten bespreken. De buiten gewone vergadering is uitgeschreven door de secretaris van de federatie, Charles Jackson. Mocht het bestuur tot de boycot be sluiten, dan kan deze maatregel binnen 48 uur van kracht worden. Het bestuur zal ook de mogelijkheid overwegen om gewapende bewakers aan de beman ning toe te voegen. De directeur-generaal van de IATA, de internationale associatie voor de burgerluchtvaart, Knut Hammarskjöld heeft per telegram een beroep gedaan op president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en premier Rifai van Jordanië om maatregelen te nemen tegen vliegtuigkapers, aldus een com muniqué van de IATA. Hammarskjöld heeft ook contact opgenomen met de VN-bemiddelaar voor het Midden-Oos ten, Gunnar Jarring, en met president Kenneth Kaoenda van Zambia, aan wie hij 'heeft verzocht de kwestie van de vliegtuig-kapingen op de agenda van de conferentie van niet-gebonden lan den te plaatsen. „Ik ben van oordeel dat men kapers niet moei vrijlaten. Deze mensen die nen te worden gestraft", aldus Ham marskjöld. ..Als men toestaat dat ka pers worden geruild tegen gijzelaars dan doe je precies wat de Griekse rege ring heefi gedaan toegeven aan chantage. En dat is het slechtste wat men kan doen". De huidige burger luchtvaart is door de kaperijen „werke lijk een troep geworden" en het inter nationale luchtverkeer wordt door het gangsterdom bedreigd. Ernstig verontrust over de kapingen van zondag heeft de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers (V.N.V.) zich maandag telegrafisch tot premier De Jong, minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, minister Polak van Jus titie en tot de Ifalpa, de overkoepelende wereldorganisatie van vliegers, gewend met net klemmende verzoek onmiddel lijk alle maatregelen te nemen om de burgerluchtvaart afdoende te beveiligen tegen misdadige overvallen zoals die van zondag. „Zo de regeringen mochten falen de internationale terroristencomplotten te onderdrukken, dan zullen de Neder landse verkeersvliegers zich gedwongen zien al dan niet in federatief verband stappen te ondernemen", aldus de vér klaring van de VNV. Veel kans op een toegeven, vooral van de zijde van Israël is er niet. De Israëlische minister van Verkeer. Sji- mon Peres zei gisteren in Parijs, waar hij de begrafenis van de held van Bir Hakeim generaal König zal bijwonen, dal er geen sprake van is, dat Israël ooit met de Palestijnen zal onderhande len. Vertegenwoordigers van de vijf be trokken landen hebben maandag dan ook in Washington overleg gepleegd over de situatie. In München deelde procureur-generaal Herbert Fendt mee. dat do drie in Beieren gevangen zitten de Palestijnen sinds maandag in een gevangenis verblijven, en dat ze on middellijk in vrijheid kunnen worden gesteld zodra er „overeenkomstige or ders" van de Bondsregering binnenko men. Overigens was de overplaatsing der gevangenen volgens Fendt al enige tijd in voorbereiding, en was het toeval 'dat ze juist maandag in een gevangenis samen waren gebracht. Zwitserland acht de toestand betref fende de „ruil" met het Palestijnse volksfront gewijzigd, doordat het front zijn eisen heeft opgevoerd. De Zwitser se minister van Buitenlahdse Zaken, Graber. verklaarde maandagavond voor de televisie, dat de Palestijnen nu voor waarden stellen die niet alleen de Zwitserse regering raken, maar ook die van Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Eerder op de dag had de regering in Bern besloten te zwichten voor het ul timatum der Palestijnen, de drie in Zwitserland wegens een aanslag op een Israëlisch lijnvliegtuig gevangen zitten de commandostrijders vrij te laten ift ruil voor het gekaapte Swissairtoestel met zijn passagiers en bemanning. Het Britse kabinet zal mogelijk he den nog beslissen over het al dan niet inwilligen van de eis tot vrijlating van de 24-jarige Leihla Khaled, die zondag na een mislukte poging tot kaping van een Israëlisch lijnvliegtuig waarbij een mannelijke medekaper werd dood geschoten werd gearresteerd. De Pa lestijnen geven Engeland tot donderdag ochtend de tijd, zoals zjj ook ten aan zien van Zwitserland hebben gesteld. Premier Edward Heath besloot voor heden 'n kabinetsvergadering te beleg gen, nadat maandagavond hot béraad in beperkte kring was vastgelopen op de ingewikkelde juridische en politieke as pecten van de zaak. Israël heeft nl. ook de uitlevering van Leila Khaled geëist, die haar misdaad op Israëlisch grond gebied in het vliegtuig en boven de (neutrale) Noordzee, uitvoerde. Intussen heeft de gezagvoerder van het bewuste El Al-toestel verklaard, dat de doodgeschoten kaper niet door een lid van de bemanning is gedood. De vraag wie dat dan wel had'gedaan, ont week hij op de persconferentie in Tel Aviv na zijn terugkeer uit Londen. Volgens Israëlische kranten, zijn de ge heimzinnige sleutelfiguren, die de ka ping verijdelden, al in de nacht van zondag op maandag naar Israël terug gekeerd. De Palestijnen lieten maandag 127 gijzelaars vrij uit de twee gekaapte vliegtuigen die worden vastgehouden op een woestijnvliegveld in Noord-Jor- danië. Het waren hoofdzakelijk vrou wen. kinderen en bejaarden. Ongeveer 200 inzittenden brachten een tweede gespannen nacht door op het vliegveld. I)e vrijgelaten mensen zijn met bussen naar Amman overgebracht. Een groep was nauwelijks in het Intercontinen tal-hotel gearriveerd, toen zij al naar de kelder moest om dekking te zoeken nadat in de nabijheid een raket was ontploft, die vermoedelijk door com mandostrijders was afgevuurd. De moeder van Sirhan Sirhan. de moordenaar van de Amerikaanse sena tor Robert Kennedy, heeft maandag- avond in Los Angeles laten weten, dat zij zich naar Amman wil begeven om er met Palestijnse leiders te spreken over het bewerkstelligen van de vrijla ting van haar zoon, die ter dood is ver oordeeld. Uit Palestijnse bron was maandag vernomen, dat het volksfront ook de vrijlating van Sirhan Sirhan eiste maar dit bericht werd later door een woordvoerder van het front tegen gesproken. BEERNINK GEEFT TOE O DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) geeft toe dat niet alle veiligheidsmaatregelen die geno men zijn aan de vooravond van het be zoek van president Suharto, wettig wa ren. Maar, zo zegt hij mede namens zijn collega Polak (justitie), in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Roet hof (PvdA): de regering was gerechtigd en verplicht deze maatregelen te tref fen. Zij moest haar door het volkenrecht opgelegde verplichtingen met betrek king tot de veiligheid van de president nakomen en de openbare orde handha ven. Volgens minister Beernink waren de maatregelen evenredig aan de geble ken gevaren. Het optreden had tot doel de komst naar Den Haag te voorkomen van grote concentraties Zuidmolukkers. Zij die op weg waren naar Den Haag, werden door de politie tegengehouden. De veronderstelling, dat zou zijn ge discrimineerd naar huidskleur, wijzen de ministers Polak en Beernink met verontwaardiging af. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041 Weersverwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en morgen- •iverdag tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust mo gelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. Iets lagere temperaturen. Zon op 6.02. onder 19.10 uur; maan op 16.08, onder 22.35 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1