ECONOOM DR. B.M.S. VAN PRAAG VAN MENING: Gratis kindercrèches zouden overheid flink wat geld kunnen opleveren -r 0 J a| v 5i Kapper moet 't hebben van de geurtjes Duits protest tegen DE BH (ZEG „MIDI- TOP MA G WEER GEZIEN WORDEN 007 modedictatuur J Mini Ongewenste toestand Overzicht Inkomsten Consumentenbond: „Bij het kopen van haarkrulapparaten is voorzichtigheid geboden" Centrifuges Op de helling Zesduizend vrouwen in de Westduitse stad Dortmund I hebben een protest-demonstratie legen de modedicta- i tuur gehouden. Ze lieten weten dat voor hen „mini" I I nog steeds in is. „Ook Fred Flintstone vindt mini fijn" is één van hun leuzen. Of het allemaal veel zal helpen? Inclusief ,;.r. i Gratis crèches voor Dolle Mina's een strijdbare leus, voor gehuwde werkende vrouwen een fata morgana. Dr. B. M. S. van Praag, lector in de algemene economie aan de Nederlandse Economische Hogeschool vindt het niet zomaar een ludiek idee. In het blad Economisch Statistische Berichten heeft hij onlangs een opvallend pleidooi gehouden voor het bestaansrecht van zoveel gratis crèches als maar nodig zjjn. Dr. Van Praag is ervan overtuigd dat de kosten daarvan veel minder zijn dan de overheid ervoor terug krijgt, wanneer een groot aantal jonge vrouwen in het arbeidsproces mee kunnen doen: met hen draaien de be lastingen mee. Dr. Van Praag weet als iedereen dat de kosten van crèches, zoals ze nu draaien, hoog zijn. Hij verdeelt ze over huisvesting, personeel en de niet-specifieke uitgaven als voor maaltijden en schone luiers. „Met huisvesting valt ontzettend veel te doen". Er zijn legio overheidsgebou wen die overdag niet optimaal ge bruikt worden. Schoolgebouwen staar na vief uur leeg. Het kost weinig ex tra om ze tot zes uur open te houden. Ook in wijkcentra zijn vaak ruimtes over. „In elke stad en in iedere wijk is wel een mogelijkheid te vinden om de huurkosten laag te houden". Het mooiste speelgoed, échte beesten, als het allemaal niet m een crèche Maat tal moeder thuis moeten blijven. Df. Van Praag geeft een globaal overzicht van de aantallen waarin crèches er kunnen komen. Wanneer éénderde van moeders met kinderen die jonger zijn dan dertien jaar, wil werken, dan moeten ongeveer een miljoen kinderen worden opgevangen. Daar zijn 300,000 baby's en peuters bij die nog niet aan de kleuterschool toe zijn. 's Voor deze kleintjes zijn 10.000 dag verblijven nodig, voor de overige 700.000 schoolgaande kinderen 20.000 opvangcentra voor „overblijven", „na blijven" en onderdak in de vakanties. In Amsterdam werd naar de „crè chedeler" geïnformeerd: het tellen van neusjes. Aan één leidster zijn daar ge middeld acht kinderen toevertrouwd. Hij meent dat voor de kleintjes 1 op 12 mogelijk is, voor de schooljeugd 1 op 35. „Heeft u wel eens twaalf bel- hameltjes in bedwang moeten hou den?", is een eerste reactie. Dr. Van Praag heeft het nooit geprobeerd, maar heeft wel bekeken hoe het er in crèches in warenhuizen aan toe gaat. ..Bij C. en A. en de Bijenkorf zitten ze toch ook rustig te spelen. Deskun dig personeel moet natuurlijk inge schakeld worden". En dan: „Er zijn nog heel wat ver schuivingen met de crèchedeler moge lijk voordat gratis crèches rode cij fertjes gaan opleveren. Ik wil hele maal niet pretenderen dat ik de juiste verhoudingen aangeef. Wel is het no dig de eisen niet te gek hoog te stel len. Laatst werd om parkeerruimte bij een crèche gevraagd. Ik heb het idee dat Nederlanders' gauw geneigd zijn te overvragen. Ze hebben weinig kosten- besef, geloof ik. Dat zie je bijvoor beeld bij een actie om kleinere kleu terklasjes. Er is gewoon geen geld voor". Kleinere kleuterklasjes zijn dus niet mogelijk, gratis crèches wel. Waarom? Hier komt de aap uit de mouw. De gehuwde werkende vrouw wordt door de belastingen hard aangepakt. Als 400.000 moeders de kans krijgen in het arbeidsproces te worden opgenomen, en als laag geschat een kwart van hun Inkomsten bij de fiscus te recht komt, betekent dat een extra belastingopbrengst van 900 miljoen gulden per jaar. De benodigde crèches kosten vol gens de normen die dr. Van Praag aanlegt 450 miljoen. Een simpel af treksommetje leert dat de overheid er de helft wijzer van wordt. Conclusie van dr. Van Praag: „Het is beslist niet irreëel om te vragen crèches te subsi diëren, integendeel". Zou juist die stoot belastingen niet veel vrouwen ervan weerhouden, er tegenaan te gaan? Dr. Van Praag ver wacht dit niet. Hij gelooft eerder in een toename van de welvaart en een gelijkmatiger inkomensverdeling. Het lagere gezinsinkomen zal in verhou ding meer stijgen dan bij de hogere gezinsinkomens het geval is. „Vergeet ook niet", rekent hij voor, „dat de vrouw f 160 per maand uitspaart, wanneer crèches gratis zijn". Voor de overheid zijn nog meer winstpunten op te noemen, Ongehuw- Stil maar, zo erg is het nu ooi- weer niet als moeder eens een dagje uitwerken gaat. de moeders, die vaak financieel ge holpen worden door de bijstandswet, omdat ze aan kleine kinderen ge bonden niet zelf kunnen werken, worden in de gelegenheid gesteld zichzelf en hun kinderen te onder houden. Het zelfde geldt voor wedu wen en gescheiden vrouwen. Volgens dr. Van Praag mag „winst" niet het motief zijn om gratis crèches te realiseren. Wel de overweging dat er een grote behoefte bestaat bij moe ders die zich in hun flatje uitgeran geerd voelen. Op de veranderingen die het beeld van de werkende vrouw voor onze maatschappij meebrengt, durft de econoom nauwelijks zijn vi sie te geven. „Dat is voer voor sociolo gen", is zijn standpunt. Hij verwijst voorzichtig naar de vrijheid die vrou wen zullen krijgen. Zes elektrische haarkrultangen heeft de oCnsumentenbond onder de loep ge nomen in het kader van een onder zoek naar veilige middelen om zelf de haren bij te krullen. De zes tangen bleken allemaal onveilig te zijn. „We menen ze zonder meer te moeten af raden", zegt de Consumentenbond. Al eerder in december vorig jaar zijn de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar warmwaterkrul lers. Van de zeventien merken bleken er toen zes geschikt voor een veilig gebruik. Omdat veel haarkrulsets nu, volgens de fabrikanten vervangen zouden zijn, werden opnieuw zestien verschillende sets onderzocht. In het zojuist verschenen nummer van de Consumentengids zijn de resultaten van dat onderzoek afgedrukt. Nu wa ren er zes van de zestien merken vei lig. Dezelfde die ook bij het vorig on derzoek goed waren gebleken. De an dere hadden neiging tot lekken en openspringen, waardoor men handen en hoofd lelijk kan branden. Gelijktijdig zijn drie haarkrulsets on derzocht. Twee daarvan waren vol doende elektrisch beveiligd, de derde voldeed bij lange na niet Een losse centrifuge haalt meer vocht uit het wasgoed dan de doorsnee cen trifugerende wasautomaat. Vandaar dat die losse centrifugejiog helemaal niet uit de tijd is. De Consumentenbond heeft twintig verschillende centrifuges onderzocht. Ze bleken allemaal goed tot zeer goed te werken, doch slechts vijf bleken elektrisch voldoende veilig. En helaas vertoonden die vijf in andere opzich ten nog onvolmaaktheden. Wanneer u bij een gemiddelde Ne derlandse kapper het hoofd laat was sen en krullen, dan is dat NIET duur. Laat dezelfde kapper op uw hoofd echter een flesje versteviger leeglopen en grijpt hij even de haarlak, dan vliegt de rekening omhoog. U kunt lak en versteviger uiteraard ook weigeren vanwege de hogeprijzen, maar dan zal de kapper niet erg blij met u zijn. In de prijs van zijn bijpro- dukten is namelijk vaak een deel van zijn arbeidsloon verwerkt. Weigert u de bijprodukten, dan legt de kapper eigenlijk doodgewoon geld op mij toe. Een vreemde, scheef getrokken situatie? „Ja", zegt de heer J. Huis, se cretaris van de Nederlandse Kappers- hond, gevestigd in Amsterdam. Nu voelt u het natuurlijk al aanko men: de prijzen van onze Nederlandse kappers (ook de herenkappers) moeten omhoog. Het feit dat u het al meteen aanvoelt, betekent gewoon dat ieder re delijk denkend mens kan uitrekenen dat geen man of vrouw met een hele opleiding en een bedrijf meer kan wer ken voor vijf of zes gulden per uur. Prijzen die nog normaal zijn voor het pure „wassen en watergolven". „We hebben nu wél toestemming onze tarieven met zes procent te verhogen", zegt de heer Huis van de Nederlandse Kappersbond, „Maar dat is geen oplos sing. Het blijft eenvoudig een vreemd ding, dat u bij een kapper in feite veel te hoge prijzen moet betalen voor lo tions en verstevigers enzovoort omdat daar een deel van zijn loon is inbegre pen. Een klant moet zich bovendien niet ongelukkig schrikken van een enorm opgelopen rekening; die moet weten waar hij aan toe is en weten dat alle prijzen reëel zijn en niet zwaar over trokken". Wat de Nederlandse Kappersbond op dit moment nu overlegt met het Minis terie van Economische Zaken is dit: Alle prijzen in het dames- en herenkap persvak moeten worden herzien. De sa lons worden ingedeeld in vier klassen van eenvoudig tot zeer luxueus en voor iedere klasse worden richtprijzen gegeven. Zo zal bijvoorbeeld in de mid denklasse een „wassen-watergolven" tenminste acht en een halve gulden moeten gaan kosten. Aan de andere kant zullen de prijzen mm mmvmiHtHiMvr iiimiT iiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiitiuimMimiiiiftnHtwniiiimiifiiiiiiiiiiiiimiiiimmiHimHMMiiimMiiiiummiitiniiiiiiniiiimiiiiiiiiiiT van lotions, haarlakken, verstevigers en speciale shampoos fors moeten gaan dalen, wanneer daar tenminste op dit moment een deel van het arbeidsloon in is verdisconteerd. Weg dus met de ver steviger die drie en een halve gulden kost, weg dus met het gevoel van „Ik wordt genomen, want bij de drogist haal ik het voor een gulden". Door het verhoogde arbeidsloon zul len we echter met de dalende prijzen van de bijprodukten toch nog onge veer hetzelfde bedrag moeten geven dat we op dit moment neertellen voor een behandeling met ditjes en datjes. „Alleen is het verschil dan, dat e« kapper en klant precies weten waar ze aan toe zijn en dat voor alles eenvou digweg reële prijzen worden gerekend", zegt de heer Huis. „Zo zijn wij ook sterk voorstander van een tarief-alles- inclusief. Gewoon zeggen: voor dit be drag krijgt u dit en dat en daar komt dan echt geen cent meer bovenop". VAN UNKS NAAR RECHTS Het Lieverd- iespakje: midi- top met lange broek en stola tegen kou of onbescheiden blikken. ir Stijl Jaren Dertig: diep decolleté, door- knooprok en grootmoeders fluwelen keelband je. Stijl Tahiti: twee gekruiste lapjes vormen de midi-top. Vorig iaar om deze tijd was het de „kick" van tedere vrouw die het hebben kon (of niet), dat ze nooit een BH droeg. Nu draagt ze er wél een en dat laat ze zien ook. Want de BH heeft zijn rentrée gemaakt, maar nu ook als vakan- tiekleding en sexy gevalletje voor een zomeravondje-uit. Dat zijn dan niet de stevige stretch BH's en ook niet de dun ne, doorzichtige tweede huidjes, maar bedrukte katoenen of jer sey bovenlijfjes Ze horen gedragen te worden boven lange broeken of lange rokken, want ziedaar: als de rok ken lengen, dan knippen we aan de bovenkant iets af, want zon der een beetje bloot blijkt de mensheid niet te kunnen. Omdat ze zo typisch het gevolg zijn van de lange mode, worden die minieme bovenstukjes „mi- di-tops" genoemd en ze worden net als gewone BH's in alle vormen gemaakt. Vindt u (of de man in uw le ven) dat zo'n echte midi-top toch een beetje te veel van het goede exposeert, dan kunt u vluchten in het kamizooltje. Dat is dan een gewoon lijfje, dat alleen zodanig is gekrompen dat het bruine mid- derif onbedekt blijft. Want mooi bruin moet u wel zijn en verder biedt deze vakan tiedracht eigenlijk alleen maar voordelen. We kunnen vreselijke benen hebben, want die spelen in de nieuwe mode geen rol en wor den verborgen in lange rokken. Het pure bovenlijf mag manke menten hebben, er zijn genoeg midi-tops die de zaak kunnen ca moufleren. Het enige belangrijke is dat het middenrif er gewoon Het kamizooltje: bloot wil zijn. voor wie niet zo erg om gilt om onbedekt te blijven. En nu maar met z'n allen naar de spiegel en éérlijk kijken. De heer J. Huis van de Nederland se Kappersbond: „In bijna heel Europa zijn de kappers duurder dan in Nederland vaak wel twee maal zo duur."

De Vallei | 1970 | | pagina 7