Laatste „hemdsmouw' goed besluit van druk seizoen Arbeidsmarkt blijft gespannen Landelijke ruiters stalen show GG125 Augiasstal bij vleeskeuringsdienst volledig uitgemest Sparen? De Amro Bank is er voor. Te weinig publiek bij Caecilia GOED OP DREEF TOEGIFT Proeftijd Geknoei Ontbroken WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 VEENENDAAL De Veenendaalse harmonie Caecilia heeft gisteravond haar drukke seizoen besloten met een „hemdsmouwconcert" in de hal van het raadhuis. Oorspronkelijk was het optreden een week later gepland en dat zal wel de oorzaak zijn. nemen we aan, dat er zo weinig publiek getuige was van dit toch zeer verdienstelijke optreden. Een andere reden zouden we niet weten, want Caecilia verdiende dit niet. Natuurlijk is een vergelijking met de Brass band Amsterdam die de vorige maal concerteerde, haast niet mogelijk, maar de overgave en intentie waarmee het Veense korps zich presenteerde, was hart verwarmend. Allereerst een woord van lof voor de opbouw en samenstelling van het pro gramma. Zeer terecht waren het prak tisch allemaal bekende en in het gehoor liggende nummers en gaf dit het con cert beslist een prettig, verpozend ka rakter. Men ging van start met de Regi mentsmars van Komzak, die er pittig en zuiver uitkwam. Van de ex-onder wijzer Pi Scheffer, die tot genoegen van spelend en luisterend Nederland zijn leven dirigerend en vooral compo nerend voortzette, stond de bekende ouverture „Mars in the Moon" als nummer twee vermeld. Evenals in latere composities bleek hier al dat de klarinetsectie van Caeci lia nog niet helemaal op peil is. Er wa ren veel onzekere en onzuivere passa ges bij, maar de opbouw die het corps op dit terrein onder handen heeft bij een aantal jonge leden, zal in de toe komst ongetwijfeld haar vruchten af werpen. En dan is Caecilia een der weinige zwakke schakels kwijt. Pi Scheffer schrijft zeer afwisselend wat maat en instrumentatie betreft en dat verhoogt alleen maar de charme van zijn stukken. De pittige delen uit deze ouverture werden feilloos vertolkt en waren een meesterlijke inleiding tot de Spaanse wals van Chabrier, ook al een bekend eri geliefd nummer. In de heerlijke swingende Moonlight Serenade van Glenn Miller was het or kest goed op dreef en bleef de vertol king gelukkig licht van toon. Het was een gelukkige greep om de Robert Stolz Selection te verschuiven naar vóór de pauze, waardoor deze, misschien onge wilde hommage aan de vorige week 90 jaar geworden maestro van de muziek, veel beter tot zijn recht kwam. Het tweede gedeelte van de avond, die ook bezocht werd door het grootste deel van het gemeentebestuur, begon met de vlot gebrachte Longstreet Dixie van Abel. Ook dit nummer werd voor treffelijk gebracht, waarbij vooral de trompetsectie zich onderscheidde. Het is bijzonder jammer dat Caecilia met ingang van volgende week een van haar steunpilaren in deze sectie zal moeten missen, want ook in de nog vol gende programmapunten speelden de trompettisten een gloedvolle rol. Het Granada van Lara vonden we niet het sterkste punt van de avond. Muzikaal gezien was dat wel het geval met de Three Inventions van Pi Schef fer. Het corps kon zich in het laatste onderdeel, de bekende Colonel Bogey on Parade (River Kwai-mars) van Al- ford helemaal uitleven, wat dan ook prompt gebeurde. Het stuk bevat ook geen onoverkomenlijke moeilijkheden, maar vereist wel met een zekere luch tige en toch pittige charme gebracht te worden. Het was bij Caecilia in ver trouwde handen. Het publiek bleef dan ook rustig zit ten na afloop, kennelijk wachtend op eën toegift of een herhaling en na de „mededeling" van dirigent A. G. Adé, dat het toch echt afgelopen was, stond men met tegenzin op. Zat er werkelijk geen toegift in? In ieder geval heeft Caecilia het drukke seizoen tot een goed einde ge- ARNHEM Nog steeds duurt de spanning op de Gelderse arbeidsmarkt voort. In augustus was de vraag zelfs ruim driemaal zo groot als het aantal werklozen; er zijn nu in de provincie nog 3300 man zonder baan, opnieuw 150 minder dan in de maand daarvoor. Vooral de scholieren die voor het eerst werk zoeken deden het aantal werklo zen teruglopen; hun plaatsing verliep vlotter dan anders. De vacatures (nog 10.700 banen zijn er vrij) daalden iets: met 250 man. De metaalindustrie, de bouw en levens- en genotmiddelen industrie bieden de beste kans op werk. Hoe groot de spanning is (het gewes telijk bureau voor de arbeidsvoorzie ning ziet er voorlopig nog geeen eind aan komen) blijkt ook uit het aantal buitenlanders dat in Gelderland werkt: zesduizend, waarbij dan bijvoorbeeld de Italianen, die van binnen de EEG komen, niet eens zijn meegerekend. Er zijn 2900 Turken, 1300 Spanjaarden, 1500 Marokkanen, 200 Joegoslaven en 100 Grieken. Het aantal Joegoslaven neemt de laatste tijd flink toe. Harderwijk spande de laatste maand de kroon wat het minimumaantal werklozen betreft: er was maar 0,3 pro cent zonder werk. Arnhem en Nijmegen komen er boven het provinciaal gemid delde (1 procent) uit met 1,6 en 1,5 pro cent. Gelderland heeft met Utrecht (0,7 procent) het laagste werkloosheidscijfer van Nederland, een unicum tot dusver voor deze provincie. Het aantal werkloze vrouwen steeg, in tegenstelling tot hun manne lijke collega's iets. Er zijn er nu 950, van wie overigens velen snel werk vin den. De vraag naar vrouwelijk perso neel liep iets terug, met ruim 300 naar omstreeks 4350. ARNHEM Terwijl Koningin Julia na zich verpoosde op de expositie be gon de Gelderse Bond van landelijke rijverenigingen en ponyclubs op de ter reinen van de tentoonstelling GG 125 de Gelderse Kampioenschappen voor spring-dressuur en tuigpaarden. Ge plaagd door de regen, die van tijd tot tijd bij tonnen uit de hemel viel heb ben de ruiters in een groot aantal on derdelen hun vaardigheid laten zien. Clubkampioen in de zware klasse werd de landelijke ruitervèreniging De IJsselzoom uit Voorst, gevolgd door de Flevoruiters uit Dronten en de vereni ging Gorssel-Zutphen. In de lichte klasse wonnen de Marle- ruiters uit Hattem voor de vereniging uit Ruurlo en de Eper ruiters. Bij de in dividuele dressuur was het de Aalte- naar J. G. Mensink met Charming La dy. Met gering verschil volgde me vrouw R. Eenink met Marino uit Zei- hem. Derde werd mej. T. Berkhoff met Sunny Boy (Apeldoorn). H. Eenink uit Zèlhem wist met Perdo beslag te leggen op de titel bij het men nen, zware klasse. Met een halve punt verschil versloeg hij zijn vrouw, die het paard Marino voor haar wagen had. G. Griemelink met Ronetta uit Geesteren werd derde. Het springconcours voor goedgekeur de dekhengsten werd gewonnen door H. Brugman met Fresco. H. Buitenhuis met Goudsmit werd tweede, M. Woeste- nenk met Ecraait derde. Bij de een spannen met fokmerries werd Gelders kampioen Zefiante van Typhoon, met op de bok van het luxe rijtuig A. J. Visser. Diene met G. Vliek was tweede, Eereda met W .Weerveld derde. Springkampioen van Gelderland werd M. Woestenenk met Ecrasiet, ge volgd door ex-aequo E. Lutke Willink met Aromex en J. G. Mensink met Piet Hein. Het concours eenspannen tuigpaarden in de open klasse leverde een overwinning op voor H. A. van Tuyl uit Gameren met het paard Ro- manias: hij versloeg A. J. Visser uit Wapenveld met Zoliante van Typhoon; derde werd G. van Manen uit Ter- schuur met Aron van Zuron. Bij de da mes ging de titel' in de zelfde categorie naar mevrouw Van Manen uit Ter- schuur, wederom met Aron. Tweede eindigde mevr. Westra uft Heerde met Zephyr, derde mevr. Steenbeek uit Bar- neveld met Ereda. bracht en was dit „Henulsniouwcon- cert" een waardige maar vooral plezie rige afsluiting daarvan. Het publiek kan volgend jaar bewijzen nog wel achter deze concerten in het Raadhuis te staan. Maar dan liever niet op de manier van gisteravond. Nogmaals: 70 man publiek/ Caecilia had meer ver diend!! JAN HESSELS MULDER. VEENENDAAL/SCHERPENZEEL „Ik spreek mijn oprechte bewondering uit voor de opperwachtmeester Sy- perda groepscommandant van de rijkspolitie te Scher penzeel en de heer Gelder van de districtsrecherche te Apeldoorn, voor de wijze waarop zij in deze Augiasstal de bezem hebben gehanteerd", aldus sprak de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. G. W. von Meyen- feldt, in de zaak van de grootscheepse knoeierijen bij de vleeskeuringsdienst kring Barneveld-Scherpenzeel, waar bij vele ambtenaren betrokken waren. Als voornaamste verdachte stond terecht de 56-jarige keur meester-opzichter J. H. die inmiddels geruime tijd is geschorst en die ook al zijn ontslag heeft aangevraagd. Van 20 maart tot 27 mei is hij gedetineerd geweestsinds dien heeft de rechtbank de detectie geschorst. l>e officier van justitie meende, dat die periode van twee maanden vrijheidsberoving in dit geval voldoende was. „In de straf maat moet geen wraakneming tot uitdnikking komen. Ik heb er het volste vertrouwen in dat een herhaling niet zal voorkomen. Daarom eis ik zeven maanden met af trek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 800,subsidiair 80 dagen". Het kwalijke van de zaak vond de officier overigens wel, dat hier van een revidice sprake was. want al een jaar of vijf geleden was verdachte met de justitie in aanraking ge weest wegens dezelfde soort knoeierijen. Hij had afgekeurde hoeveelheden vlees voormalig hart en levjer te gen betaling geleverd aan slager E. A. Kuypers in Woudenberg, die het ver werkte tot hondevoer. Soms waren ook stukken vlees, die wel goed waren, af gekeurd om te kunnen leveren aan de slager. Dt was maar een van de feiten die ten laste werden 'gelegd. Er was veel meer gebeurt en bepaald niet door verdachte. Er was bij de dienst op grootscheepse wijze geknoeid, er, wer den valse boekingen gedaan en er was sprake van corruptie, jortom, het. was er een volkomen foute boel geworden. Al in 1965 Was er een en ander aan het licht gekomen. Toen was J. wegens ambtsmisdrijf voorwaardelijk buiten vervolging gesteld met drie jaar proef tijd die liep tot 1 januari 1968. Maar onmiddelijk was het weer begonnen. „Waarom", vroeg de president van de rechtbank, mr. J. W. Eek," bent u er weer mee begonnen." „Het was zeer dom van me'^ erkende verdachte," ik kon er niet tegen; het was een zwakte van me en ik betreur het allemaal ten zeerste." „Er is heel wat geknoi ge weest", merkte de president op. Bij de politie vwas verdachte met een verhaal gekomen dat hij mede tot de knoeierijen was geraakt om het huwe lijk van zijn dochter te redden. „Dat heeft ook een rol gespeeld", verklaarde hij," Het heeft er veel mee te maken. Hij was nog niet officieel ontslagen, maar had inmiddels zelf ontslag geno men. Intussen had hij weer een baan als keurmeester gekregen bij de ge meentelijke vleeskeuringsdienst in Alk maar. waar hij nu op proef werkt in afwachting van een vaste aanstelling op 1 januari 1971. Dat was mede het werk van burgemeester J. Heij van Scherpenzeel. De officier van Justitie merkte in dit verband op, dat het de burgemeester en de nieuwe directeur van het slachthuis waren geweest die de zaak aanhangig hadden gemaakt en die er daarbij in de eerste plaats op uit waren geweest om tot een nieuw beleid te komen, waarbij de frauduleuze han delingen in de toekomst vermeden zou den worden. Bovendien hadden zij meegewerkt om een zo goed mogelijke oplossing te zoeken voor alle bij deze affaire betrokken ambtenaren in het bijzonder voor de keurmeester-opzich te. Tevens merkte de officier in dit ver band op: „Het is de hoogste tijd, dat het politie-vraagstuk in Nederland tot eeh oplossing komt. Er is nog steeds niet een Nederlandse politie met gespe cialiseerde eenheden, waarbij een goede administratie dienst doet als Schakel tussen de afdeling patrouille-recherche. Er is nu sprake van een versnipperde organisatie en zoiets maakte het moge lijk, dat jaar en dag knoeierijen in kleinegemeenschappen als Scherpenzeel en Woudenberg kunnen voortduren. Het was uiterst moeilijk aan corrupties en schandalen als deze een eind te ma ken. Dat. is nu gelukt, mede door het voortreffelijke werk van de heren Si- perda en Gelder met zeer veel mede werking van de burgemeester en de di recteur van het slachthuis. Ik hoop dat zich nu bij de vlees keu- ringsdient een beter beleid zal afteke nen. Daar heb ik veel vertrouwen in. Al met al blijft dit een zeer ernstig feit. Diverse ambtenaren hebben al onder vonden, welke consekwenties dit allee heeft gehad in verband met reeds geno men tuchtrechterlijke maatregelen". De raadsman, mr. Wagenaar, merkte op, dat er in dit geval een straf zou moeten komen, die vergeldend werkt maar die toch niet verder de carrière van zijn cliént zou mogen schaden. Hij kan nu in Alkmaar komen, het zou misschien nog moeilijkheden opleveren als op zijn straflijst ook een gedeelte lijk onvoorwaardelijke straf zou staan. Ik zou daarom willen pleiten voor een geheel voorwaardelijke straf, afgezien van het feit, dat hij twee detentie heeft gehad. Mr. Wagenaar bepleitte zijn cle mentie op grond van het feit, dat vol gens hem in Alkmaar „Het is daar trouwens gezien de organisatie ook niet mogelijk het beslist niet tot een herhaling zou kunnen komen. Voorts baseerde hij die clementie op de om standigheden, waaronder alles is ge beurd. "Er ligt hier een heel dossier. Er blijkt wel uit dat het aan een deugde lijke controle bij de vleeskeuringsdienst duidelijk heeft ontbroken. Er is in de loop der jaren een toestand gegroueid, die bepaald niet gezond was, maar die als min of meer gewoon werd ervaren. Iedereen deed er maar van alles. Kor tom: de zaak was heel slecht georgani seerd. Er is per week heel wat vlees verdwenen, er zaten zoveel gaten en la cunes, dat men wel heel sterk in zijn schoenen moest staan, om er niet aan mee te doen." In zijn laatste woord zei verdachte: „Het was helemaal heel erg en ik be treur het ten zeerste". De rechtbank zal uitspraak doen op dinsdag 22 septem ber. Ik wil straks wat geld achter de hand hebben. Hoe moet ik sparen? Waar sparen mensen voor? De een voor een kleuren TV. De ander voor zijn vakantie En de derde voor een nieuwe auto. Natuurlijk zijn er ook heel wat mensen met een minder concreet doel voor ogen. Ze sparen gewoon omdat ze een kapitaaltje willen vormen. Voor de oude dag misschien. Of uit voorzorg, voor het geval dat Of voor de kinderen. Of om straks dat „huisje buiten" te kunnen kopen. Wie weet. Waarvoor u ook spaart, al spaart u gewoon om een beetje rijker te worden, u doet uzelf tekort wanneer u niet goed'let op de rente die u kunt krijgen. Misschien krijgt u vandaag maar 31/2,4% rente Misschien krijgt uwel helemaal geen rente - omdaLu uw spaargeld zélf bewaart - met alle risico's van dien. Bedenk dat u bij de Amro Bank 41/2% rente kunt maken op uw spaargeld. Of 5%. Of 51/2% Of 6%. Of 7% Ja zelfs 7V2 of 8%. Bij de Amro Bank. Sparen bij de Amro Bank betekent; uit uw geld halen wat erin zit. Uw geld voor u laten werken. Een lief extraatje verdienen zonder dat u er iets voor hoeft te doen. De Amro Bank rekent zó: ho.e langer u uw spaargeld wilt missen hoe meer rente u krijgt. Op een Amro Spaarboekje of Spaarrekening: 4V2°/o. Bij een opzegtermijn van 3 maanden: 5%. Van 6 maanden: 51/2%. Van 1 jaar: 6%. Bij een vaste termijn van 2 jaar: 7%. Bij een vaste termijn van 3 jaar:7V2%. Bij een vaste termijn van 4 of 5 jaar: 8%. Duizend gulden weggezet op een Amro Spaarrekening van 7% is na een jaar al f. 1.070.- geworden. Stel dat u f. 2.000 - zou, hebben waar u niet direct aan hoeft te komen Nu een simpel sommetje: v f. 2.000 - op een 7%-Amro Spaarrekening - rente na één jaar f.140.- f. 2.000.- tegen b.v. 31/2% rente na één jaar f. 70 - verschil f. 70- Dat wil zeggen: op die 7%-Amro Spaarrekening hebt u na één jaar al f. 140 - rente; dat is f. 70 - méér dan u bij 31/2% zou hebben gekregen. U wilt natuurlijk ook best een beetje rijker worden. En uzelf zeker niets te kort doen: u hebt immers recht op de hoogst mogelijke rente! Loopt u dan morgen eens langs bij een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Daar geeft men u graag alle inlichtingen. (Als u dat wilt óók over de Amro Privérekening met zijn unieke giroservice. En over de Amro Lening mei zijn plezierige condities Komt u gauw eens langs?

De Vallei | 1970 | | pagina 11