Veenendaals dagblad Belastingverhoging moet het rijk 500 miljoen extra opleveren Buiten Thuis na avontuur in de lucht Rode Kruis praat met ontvoerders over gijzelaars Ongefluorideerd water is toch verplicht Dahliamiss\ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TAXI'S IN DEN HAAG RIJDEN NIET Uitspraak Hoge Raad lekker lui Sa Treffer rir Herfstwind Gemiddelde inkomen in EEG zal verdubbelen Weer kaping nu van B.O.A.C. Staking in Eniinen Prijsgolf Kabouters -in pand van Centrum Bank Ned. botanicus veroordeeld September-varia III VANAVOND Hemdsmouw concert Dr. Mansholt: DEIN HAAG - Het kabinet wil maatregelen nemen om de bestedingen te beperken. Dat betekent vrijwel zeker dat er -- buiten de al vaststaande verhoging van de omzet belasting •- een extra belastingverhoging zal komen. In politieke kringen in Den Haag wordt bijvoorbeeld rekening gehouden met een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting. Ook een verhoging van de benzine accijns met 3 procent wordt overwogen. Deze maatregelen zouden 500 miljoen opleveren. UITWEG Bestuurlijke organ i sat ie Gelderland op de helling UITERSTEv Af en toe regen Bur. voor redacts on administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 9 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2I0 Kabinet wil besteding gaan beperken DEN HAAG Het actiecomité van Haagse taxichauffeurs heeft op een door 150 chauffeurs bijgewoonde verga dering in de nacht van dinsdag op woensdag een 24-uurs staking uitgeroe pen De chaffeurs stelden zich op de ver gadering en bloc achter de staking. Deze is uitgeroepen omdat de werk gevers in het taxibedrijf in Den Haag niet zijn ingegaan op de eisen van de taxibestuurders, die een basisbeloning van 155,- per week plus 20 procent van het totaal opgereden bedrag vragen tthans bijna 77,- plus 23 procent). De staking werd uitgeroepen tijdens een door de erkende vervoersbonden NBV, KBV en PCB in gebouw Amicitia in Den Haag belegde nachtvergadering. De bonden, die zich in beginsel achter de eisen van de loonchauffeurs hebben gesteld, lieten bij monde van de heer Borgmeijer weten dat met geen van de werkgeversorganisaties voor het door de chauffeurs gestelde ultimatieve tijd stip van dinsdagavond twaalf uur over eenstemming over de looneisen bereikt, was maar dat twee ondernemersorgani saties gesteld hebben nog met hun le den te moeten overleggen. De voorzitter van het actiecomité van Haagse taxichauffeurs, de heer E. Hünd verkreeg daarna van alle aanwezige chauffeurs instemming voor een 24-uursstaking. De bonden zegden ver volgens toe hun leden „niet in de steek te zullen laten" en een uitkering te zul len verstrekken. Vandaag patrouilleren enkele taxi chauffeurs door Den Haag om collega's die aan het werk willen gaan daarvan 1e weerhouden. Het actiecomité wil uit sluitend zeer urgente ritten toestaan met bij het comité geregistreerde wa gens. Volgens de directeur van de Haagse taxitelefooncentrale (htt), de heer M. J. Klarenbeek, lag vanmorgen in Den Haag het taxibedrijf vrijwel stil. Alleen de urgente en een aantal vaste ritten worden uitgevoerd. Het gebeurt met een onder meer in ziekenvervoer ge specialiseerd autoverhuurbedrijf. Volgens de heer Klarenbeek hebben stakers, die met patrouillewagens rond rijden, woensdagochtend bij taxistand plaatsen de telefoons onklaar gemaakt. Later, na tussenkomst van de politie, zijn de telefoontoestellen echter weer hersteld. Voorzitter Hünd van het actiecomité van Haagse taxichauffeurs vindt, dat T~ke cotoneaster in de tuinen wordt van dag tot dag roder In haar bessenweelde en die van de maho- nia draagt zoveel loodblauwe vruch tentrossen, dat de lijsters er nau welijks meer naar omkijken. Want in de winter evénwel Schraalhans keukenmeester, doen weten ze zich hen te herinneren. Van de egelan tier wijzigden zich de bloemen in oranje bottels, de krentestruikeri evenwel zijn allang geplunderd, want reeds in de zomervakantie rijpen de zoete krentjes. Pas. heb ik u nog gewezen op de speciale ogenweelde, die laag bij de grond de vossebes biedt, want die gloort tussen het buxusachtige loof, zowel met fijne witrose urn tjesbloempjes als met vermiljoen rode en grasgroene kralen. Dit schenkt een wonderschoon effect en omdat deze vaccinium wekenlang doorbloeit, kunnen we er op meni ge trip van genieten. Ik geloof nauwelijks, dat de kraaien en hout duiven er attent op zijn; ze flore ren trouwens 't best in humusrijke, luchtige onderbeplantingen, waar ze onder de dekking van groene dou- glas en fijnspar vrijwel onopge merkt blijven. Bovend\en is hmi eigen blad wintervast, in tegen stelling tot dat van de gewone, welbekende bosbes met zijn nu reeds lang verdwenen blauwe vruchten. Niettemin vinden de trek kende en blijvende vogels wel tot eind oktober indien er niet te veel kapers op de kust zijn ge weest snoepgoed genoeg langs hun pad en wanneer ze er zo ge lukkig mee bezig zijn op een mooie zonnige septemberochtend met pit tige reuken over de laatste bloe men van de hof, wordt het oor soms getroffen door hun zoet, bin nensmonds gekweel, dat als aarze lende groet aan de zomer zonder uitbundigheid uit vlier en troskers neuriet. het begin van de stakingsactie rustig en in het algemeen zeer gunstig is verlo pen. In de taxigarages waar met loon chauffeurs wordt gereden, is men soli dair, er zijn van de 265 sta-taxi's nog wel enkele wagens van „eigen rijders" op weg, maar de patrouilles van stakers hebben het consigne desnoods de ban den leeg te laten lopen en dat is in een enkel geval ook gedaan, aldus de heer Hünd. AMSTERDAM Een groep kabou ters heeft dinsdagavond twee leeg staande panden in de Hartenstraat te Amsterdam, waar vreoger magazijnen waren gevestigd van Van Veen ge kraakt. Van Veen werd enige tijd gele den overgenomen door de Centrum- bank. De actiegroep Gerzon heeft op uitno diging van de kabouters in de reeds enige maanden leegstaande panden een informatiecentrum ingericht. ADVERTENTIE 8.00 uuity- Toegang vrij RAADHUIS VEENENDAAL 9 sept. 1970. A. <B. Wigrhan. ARNHEM In de toekomst zal men, zo heeft dr. S. L. Mansholt, de vice- voorzittei van de EEG-commissie ge zegd, rekening moeten houden met de kans, dat het gemiddelde inkomen per hoofd in deEEG zal verdubbelen en misschien zelfs zich zal verdrievoudi gen, dat er een vierdaagse werkweek komt en dat automatisering en de ont wikkeling van synthetische voedings middelen. vergezeld gaande van een toenemende beheersing van de produk- tieprocessen, de rendementen in de landbouw zullen doen toenemen. Hij zei dit gisterên in Arnhem op het congres, dat werd georganiseerd ter ge legenheid van de jubileumtentoonstel ling van de Gelderse Maatschappij van Landbouw. Er zullen maatregelen moeten wor den genomen om in sociaal opzicht de landbouw op een hoger peil te brengen want de economische en sociale ont wikkeling in deze bedrijfstak gaat vol gens dr. Mansholt nog veel te traag. De afneming van het aantal bedrij ven in de EEG, gemiddeldtussende2 dan 20 ha toenemen. Belangrijk voor de en 3 procent voor België en Luxemburg zelfs tegen de 4 procent, gaat voort. Dat geldt speciaal voor bedrijven van 20 ha en kleiner terwijl de bedrijven groter dan 20 ha toenemen. In de lonen zal de regering waarschijnlijk vooralsnog niet ingrijpen. Toch wordt het niet onmogelijk geacht dat minister Roolvink (Sociale Zaken) een advies van de Sociaal-Economische Raad zal vragen over toepassing van artikel 10 van de Loonwet. In dat artikel staat dat de lonen voor een bepaalde periode kunnen worden be vroren. Zo'n Ser-advies is volgens de wet vereist, voordat de minister daadwer kelijk kan ingrijpen. De moeilijkheid is echter dat NVV en NKV niet aan zo'n advies zullen meewerken. Deze vakcentrales weigeren ieder ge sprek over de lonen sinds het parle ment het beruchte artikel 8 aannam, waarin staat dat de minister in afzon derlijke c.a.o.'s kan ingrijpen. De Ser probeert n ueen uitweg te vinden door te studeren op een geheel nieuw systeem om de economie in de hand te houden. Als dit lukt, kan de bestaande Loon wet verdwijenen. Het nieuwe systeem, waarover vandaag voor het eerst wordt vergaderd, zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Er zou echter al wel worden gewerkt aan een tussenoplossing die vrij spoedig tot stand zou kunnen komen. De aan drang om in ieder geval artikel 8 te schrappen, wordt inmiddels sterker. Drs. Bakkenist zei gisteren in Den Haag dat zijn organisatie het eens is met de opvatting van de christelijke werkgevers, dat het Kabinet op dit mo ment niet in de lonen moet ingrijpen. "Zover zijn wij nog niet en ik geloof ook niet dat wij dit aan de regering zullen vragen." Hij wees erop dat het niet de bedoe ling is om de extra uitkering van vier honderd gulden overeenkomende met een gemiddelde loonsverhoging van on geveer drie procent volgend jaar zonder meer in dc c.a.o.'s op te nemen en op basis van dit hogere uitgangspunt nieuwe loonstijgingen te eisen. De vierhonderd gulden moet eerder worden gezien als een voorschot op de verbetering van de welvaart in 1971, aldus drs. Bakkenist. DEN HAAG Drinkwaterbedrijven die fluor aan het water toevoegen tegen tandbederf, hebben de opdracht gekre gen ongefluorideerd water ter beschik king te stellen. Een uitspraak van de Hoge Raad heeft staatssecretaris Krui- singa gedwongen tot deze ingrijpende maatregel. Tegenstanders van fluor in het drin kwater zullen op enkele punten in hun gemeenten ongefluorideerd water moe ten kunnen halen. In enkele plaatsen zal dit water op gezette tijden per tank auto worden aangevoerd. In opdracht van de staatssecretaris is onmiddellijk een onderzoek begonnen naar een betrouwbare en eenvoudige antifluorifilter, die tegenstanders van fluor op hun kraan zouden kunnen monteren. De uitspraak van de Hoge Raad komt voor het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid als een donderslag bij heldere hemel. Enkele maanden ge leden .verscheen nog een rapport van de Gezondheidsraad waarin ondubbelzin nig werd verklaard, dat fluor in het drinkwater op geen enkele wijze gevaar voor de gezondheid oplevert. Enkele jaren geledei is een felle dis cussie tussen voor- en tegenstanders van fluor in drinkwater gevoerd. Voor standers beweren dat fluor onschade lijk is en het tandbederf tegengaat. Tegenstanders wijzen onder andere op ei-varingen in Amerika, waar men soms alweer van fluoridering is afge stapt, omdat fluor nevenverschijnselen zou hebben, die gevaarlijk voor de ge zondheid kunnen zijn. ROTTERDAM Huilend van aan doening hield de oude mevr. Smaling gistermiddag haar zoon in haar ar men, toen hij ivas teruggekeerd in Rotterdam na de opwindende reis met het gekaapte Amerikaans vliegtuig. Smaling zelf was vooral onder de in druk van de perfecte organisatie van de kapers. Het verhaal van rijn bele venissen vindt u elders in dit blad. BEIROET (Libanon) Een straal vliegtuig van de BOAC is vanmorgen op een vlucht van Bahrein naar Bei roet gekaapt, zo wordt hier op het vliegveld vernomen. Het was vlucht- 775 welke om 07.50 van het eiland Bahrein in de Perzische Golf was ver trokken. Er zijn nog geen verdere bij zonderheden. EMMEN Dinsdagavond is de nacht ploeg van de produktieafdeling van En- kalon in Emmen ongeveer duizend man van de in totaal ongeveer vierdui zend werknemers in staking gegaan, ter ondersteuning van hun om een een malige uitkering van 400,-. Naar verwachting zullen woensdag ook de dagploegen het werk neerleg gen, evenals het personeel van de AKU-fabriek in Emmercompascuum. DEN HAAG Van 1 augustus tot" in het begin van september zijn bij het ministerie van economische zaken tweehonderd aanmeldingen ontvangen van voorgenomen prijsverhogingen. De ze kunnen betrekking hebben zowel op afzonderlijke artikelen als op een reeks van produkten. Ongeveer eenderde van de aanmel dingen heeft betrekking op prijsverho gingen wegens gstegen kosten. De ove rige houden verband mei de winstge vendheid van bedrijven. ADVERTENTIE ARNHEM De bestuurlijke organisatie in Gelderland wordt op korte termijn op de helling gezet; Gedeputeerde Staten van deze provincie hebben in de vandaag gepubliceerde beleidsnota bij het ontwerp-provinciale begroting-1971 meegedeeld dat zij begin 1971 met de gemeentebesturen van Gelderland over de bestuurlijke orga nisatie (gewestvorming e.a.) van gedachten gaan wisselen en zo mogelijk vóór eind 1972 met een structuurschets van de bestuurs organisatie zullen komen. Uitvoerig wordt in de beleidsnota ingegaan op de stand van zaken met Intrekking tot wegen- en bruggenbouw en de problematiek van de dijkverzwaring. Ten aanzien van de woningbouw tonen G.S. zich bezorgd; zij vrezen dat de woningnood i deze provide voorlopig nog niet opgeheven zal zijn, mede omdat er veel te weinig goedkope woningen worden gebouwd. Teleurgesteld is het college over het huurliberalisatiebeleid van minister Schut; met. feiten in de hand wordt geconstateerd dat de minister heel ;mdere besluiten heeft genomen dan het betreffende advies van G.S. heeft geluid. Méér over de beleidsnota elder» in deze editie. DJAKARTA De Indonesische Bo- tanicsus van Nederlandse afkomst prof. A. K. is in Boger tot tien maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens ho- mosoksueel verkeer met minderjarigen en het bezit van een niet aangegeven revolver. De 63-jarige geleerde werd vrijgesproken van een derde beschuld- ging: aanzetter tot moord op een van zijn 38 pleegkinderen. In een vorig pro ces zijn voor die moord twee van zijn pleegzoons tot zes resp. negen jaar ver oordeeld. Prof. K. heeft al zeven maanden in voorarrest gezeten. Deze worden van zijn straf afgetrokken. Hij heeft gezegd dat de revolver die in zijn bezit was, hem was geleend door een inspecteur van politie uit Bogoet, en dat hij er een vergunning voor had aangevraagd. De geleerde is belast met de leiding van botanisch onderzoek in het gebied van Bogor. ARNHEM Het 19-jarige Arn- hemse meisje Lucy van der Lely, mannequin en fotomodel, werd dinsdag op de jubileumtentoonstel- J ling GG 125 in Arnhem gekozen tot 0 Miss Dahlia. Links naast haar de J winnares van de derde prijsde 18- jarige Inge Kracht uit Emmerik 2 2 (Duitsland)rechts het meisje dat i g de tweede prijs won, de 19-jarige 2 2 Cecilia van Dalen uit Westervoort. 2 BERN Het internationale comité van het Rode Kruis (ICRK) heeft van de regeringen van Zwitserland, West-Duitsland, Engeland en de Ver enigde Staten een gezamenlijke op dracht gekregen om met het „Volks front voor de bevrijding van Palestina" te onderhandelen over een ruil van de in Jordanië vastgehouden passagiers van de gekaapte Zwitserse Douglas DC-8 en Amerikaanse Boeing-707 tegen in Europa gevangen zittende Arabische guerrillastri j ders Het overleg wordt voor het interna tionale comité van het Rode Kruis ge voerd door André Rochat, die vorige maand heeft bemiddeld tussen de ont voerders van een Grieks lijnvliegtuig en de Griekse regering. Het resultaat was toen, dat Griekenland zeven Pales- tijnen die in Athene werden vastgehou den, vrijliet in ruil voor het betrokken lijnvliegtuig en zijn inzittenden. Rochat arriveerde dinsdag in de Jordaanse hoofdstad Amman. Over zijn bespre kingen wordt een absoluut stilzwijgen bewaard. Naar in Bern verluidt, hebben de vier betrokken regeringen, namens welke Rochat optreedt, dit afgesproken. Het gaat om 174 gijzelaars, die sinds zondag worden vastgehouden op het zogenoemde „vliegveld van de revolu tie" waar de twee gekaapte toestellen in het weekeinde moesten landen. 127 overige inzittenden werden maandag avond vrijgelaten en in een hotel in Amman ondergebracht. Dit waren hoofdzakelijk vrouwen, kinderen en be jaarden. Maar er waren ook twee In diase passagiers bij, die werden losge laten, omdat de Palestijnen India als een bevriend land beschouwen. Onder de gijzelaars zouden zich 48 Israëliërs en twaalf mensen met een dubbele Amerikaans-Israëlische natio naliteit bevinden. Van deze groep ma ken, naar verluidt veertien vrouwen en kinderen deel uit. In het woestijnachti ge gebied, waar de twee vliegtuigen met de gijzelaars onder zware bewa king staan, is het overdag gloeiend heet, terwijl het 's nachts zeer koud kan zijn. Via het ICRK krijgen de gijzelaars water en voedsel. Geen van dc passagiers van de twee gekaapte vliegtuigen Jlié in Jordanië worden vastgehouden, /al nordei» vrij gelaten voordat alle eisen van het Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina zijn ingewilligd. Dit heeft een vertegenwoordiger van het front Van ochtend vroeg bij aankomst in Beiroet uit Amman meegedeeld. Ook de 127 inzittenden, hoofdzakelijk vrouwen, kinderen en bejaarden, die naar hotels in Amman -fijn overge bracht, zullen in gijzeling worden ge houden, zei de front ver tegenwoord igcr Chaled Salaheddin, die correspondent in Amman is van het .guerrillablad Ha- daf. „Het béslüit is onherroepelijk", zo voegde hij er aan toe. De gijzelaars in het hotêl Interconti nental in Amman brachten weef een onrustige nacht door in de kelder van het gebouw, in de buurt waarvan weer schoten werden gewisseld tussen Jor daanse militairen en commandostrij ders. In Zwitserse regeringskringen is m. de nacht van dinsdag op woensdag meegedeeld, dat Zwitserland de drie Palestijnse gevangenen alleen zal vrij laten wanneer het volksfront dat doet met alle gijzelaars. De Britsé kranlen melden dat Londen bereid is de gear resteerde vrouwelijke kaper Leila Kha- les in vrijheid te stellen en naar Schiphol over te brengen, maar een woordvoerder van premier Heath ont kende dat er al een besluit gévallen was. Een onbekende „Joodse actie groep" heeft intussen acties tegen Ara bische instellingen in Londen gedreigd in geval de gegijzelde vliegtuigpassa giers niet binnen twee dagen worden losgelaten. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste herfstdepressie van het seizoen doet haar invloed in heel West-Europa gelaen. Om acht uur vanmorgen was het centrum ervan met een luchtdrukwaarde van 965 millibaar (724 m op de huisbarome ter) ten noordwesten van Ierland aangekomen. Het minimum ver plaatst zich nog weinig, maar fron ten ervan trekken over de Britse eilanden vrij snel op ons toe. Na de passage van een regen zone krijgen we morgen en over morgen een weertype met hier en daar buien, afgewisseld door opkla ringen. Er wordt k&ele lucht aan gevoerd door een zuidwesten wind, die ook in Gelderland bij vlagen hard tot stormachtig is. Aan dc kust wordt een gemiddelde wind kracht van acht Beaufort bereikt. Gistermiddag is op het weerschip J ten westen van Ierland een maxi mum windsnelheid van bijna 160 km per uur waargenomen (record in Nederland 162 km per uur in no vember 1921 te Hoek van Hqfyp>nd). Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond op gemaakt te 11.15 uur. Veel bewolking en af en toe regen. Mtttige tot krachtige, aan de kust krach tige tot harde wind uit zuidwest tot zuid. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zon op: 06.05, onder: 19.08. Maan op: 16.59, onder: 23.51.

De Vallei | 1970 | | pagina 1