VAKANTIE MET EEN WEEK VERLENGD KORTER WERKEN EN 3 PCT. OPSLAG union :-,st "«r» Brandweer L ,eersum Vakbonden zijn prettig verrast Bevorderingen bij gemeentepolitie welzijn van gastarbeiders kampioen PORTEFEUILLES IN RHENEN VERDEELD Leeszaal half oktober open Wachtlijst met 600 aanvragers Voorlopig geen telefoon in Dragonder-zuid In provincie 7.000 Bromfietser in zieken huis na voor ratiüs lout Korte staking bij Panter W ethouders moeten zich inwerken Meer drukte in zwembad Seherpenzeel POLY SELECT matras B8lt den «ven e.u.b. Schutters voor het laatst op buitenbaan W. v. Bruggen waarnemend chef Spreekuur van burgemeester Meer „blijvers' dan verwacht Publieke werken voor T. v. 1Jenden t'< 10550 Vrouw maakt t Marokkaan te lastig VEENENDAAL Als eerste onderneming; in Veenen- daal heeft Carolan-Pharr International overeenstemming met de vakbonden bereikt over de uitbetaling van de in middels fel omstreden 400.- bruto ineens, aan bet vol tallige pt^rsoneel. Tegelijkertijd wijzigt Carolan drastisch de secundaire arbeidsvoorwaarden, door de vakantie van twee op drie weken te brengen, en een werktijdverkorting in te voeren. VERRASSING VOORKOMEN AANPASSEN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste qunt Carolan eerste met f 400,- commissie voor voor Veeneneleel 'i Zeterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenon 3328 Nwo Veenendaalsoweg 159 VEEN ENDAAL Weer eens wat anders: de Veenendaalse poli tie moet een onderzoek instellen naar aanleiding van een klacht van de Marokkaan Mohammed H. Deze meldde dat hi) maandagavond in de Korenbloemstraat is lastig ge vallen door een vrouw. De aarcl van zijn klacht was gisteren bij de politie nog niet bekend, 't Wordt een niet alledaags onderzoekje. SCHERPEN ZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging schoten deze weck voor de laatste maal buiten. Doordat de duitsternis nogal vroeg in viel schoten sommigen slechter dan men gewend is. Men gaat nu het winterseizoen be sluiten met de eindwedstrijd maandag middag op de buitenbaan. De prijs uitreiking vindt dan plaats in Hotel Bos- zicht. De resultaten van deze week waren ls volgt: M. Berendse 94. A. C. van Dusschoten 93. H. van Ginkel 92, A. Rustenhoven- 92, A. ter Burg 89, A. Blanken 87, A. van Eist 87, H. Methörst Jr. 87. H. Pater 86, J. Overeem 86, J. Koudijs 86, A. Valkenburg 85. B. Geefs- huizen 85. J.ten Broek 85, A. Witten berg 84. T. Valkenburg 84, J. Koot 82, J. v. Eist 82, R. v. d. Burgt 80, J. Visser 79. A. van Garderen 79, W. v. Wessel 78, P. ter Burg 77. P. Engelenburg 77, H. W. Na vest 77, M. van Eem 70. P. ter Hoedt 63. (Van een onzer verslaggevers) De directie lichtte gistermiddag het personeel in. Een en ander werd gun stig ontvangen. De mededelingen behelsden Een eenmalige uitkering van 400,bruto aan alle werkne mers (500) voor zover ze op ..volwassen loon" staan drie weken aaneengesloten va kantie in 1970-'71 werktijdverkorting per 1 okto ber tot 42y2 uur per week 3% bruto loonsverhoging voor het hele personeel per 1 septem ber. Met ingang van 1 januari wordt de per 1 oktober uitbetaalde 400.- op jaarbasis in de loon- en salarisschalen verwerkt, buiten de bij cao reeds vast gelegde verhoging. Jeugdig werkne mers krijgen een procentueel deel van het bedrag, verhoogd met 10 procent. Met de langere vakantie en de werk tijdverkorting loopt Carolan vooruit op het cao-akkoord, dat (waarschijnlijk) eigenlijk pas op 1 juli 1971 van kracht zal worden. De drie procent loonsver hoging beschouwt het bedrijf zelf als een „sociaal gebaar", dat echter zal moeten worden goedgemaakt door ver hoogde efficiency. Voor die afdelingen waar dat nog niet is gebeurd, worden in overleg met de ondernemingsraad maatregelen genomen, die produktivi- teit of kwaliteit bevorderen. In vakbondskringen is hel initiatief van de Carolan-directie. gedeeltelijk op aandrang van de ondernemingsraad, met instemming ontvangen. Zowel de heer Havinga (CNV) als de heer Han- nink noemden een en ander gisteren een „goede start" bij de Veenendaalse textielindustrie. Met name de nieuwe regeling in de secundaire sfeer vinden zij plezierig. „Dat wordt wel eens le veel met centen afgekocht", aldus de heer Havinga. De districtsbestuurders zien in de maatre gelen ook een goede bijdrage tot de binding van het personeel aan het be drijf en een uitstekende basis voor per- soneelswerving. De werktijdverkorting en de langere vakantie kwamen voor de heren Han- nink en Havinga als een verrassing. De voorwaarden die aan de drie procent loonsverhoging zijn verbonden, noem den zij redelijk. De werktijdverkorting gaat per 1 ok tober in. Voor de dagdienst worden de werktijden: 7.30-9.30 u., 9.40-12.00 u.. 13.00-17.00 u. Voor de ploegendienst wordt de totale werktijd van de drie ploegen met twee uur bekort. De totale wekelijkse werktijd komt dan te liggen tussen 6 uur maandagmorgen en 12 uur op zaterdag, of 5 uur maandagmorgen en 11 uur op zaterdag. Een woordvoerder van Carolan ver klaarde gisteren de zaak, met uitzonde ring van de uitkering van 400.- intern al beslist was vóórdat in Nederland de huidige arbeidsonrust ontstond. „Wij doen het dan ook niet om moeilijkhe den te dempen, maar om moeilijkheden te voorkomen", zei hij. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 11 en 18 september 1970 slechts in de gelegenheid is van 9.00 10.00 uur spreekuur te houden. Rhenen, 7 september 1970. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. (Van een on/.er verslaggevers) UTRECHT-VEENENDAAU In het provinciehuis te Utrecht is vanmid dag door de commissaris der koningin mr. P. .1. Verdam een „Commissie Bui tenlandse Werknemers" geïnstalleerd, die zich gaat bezighouden met huisves ting en algemeen welzijn. Daartoe rekent men o.a. gezondheidszorg, sociale be geleiding. scholing. vrijetijdsbesteding en geestelijke verzorging. Voorzitter van de commissie is de Utrechtse ex-wethouder de heer A. P. G. koningsbruggen. C. A. VISSER W VAN BRUGGEN VEENENDAAL Per I oktober nig adjudant H. A. Hoevens op, die wordt de lieer C. A. Visser, brigadier van de Veenendaalse politie, bevor derd tot adjudant. Hij volgt als zoda- D. VAN WIE RINGEN LEERSUM De vrijwillige brand weer van Leersum is als eerste uit de bus gekomen in brandweerwedstrijden te Vlaardingen. waar veertien korpsen hun krachten malen in het „Tas hoge druk spuiten". Het was een overwin ning op het nippertje: Leersum behaal de 781 punten, en Leerdam als nummer twee 780. Aan de wedstrijden werd deelge nomen door korpsen uit plaatsen als Apeldoorn, Assen, Ede. Heerenveen en Zaandam. Leersum is nu gerechtigd om deel te nemen aan de Europese kampioenschap pen die in Finland worden gehouden. Het is nog niet zeker of men de reis gaat maken. In elk geval mogen de spuitgasten zich al Nederlands kampi oen noemen. - o VEENENDAAL De Veenendaalse bromfietser A. v. D. moest dinsdag morgen naar het ziekenhuis worden overgebracht na een aanrijding op het kruispunt Jan Roeckplantsoen-Gilbert v. Schoonebeekstraat. Hij liep hoofd en schaafwonden op, en vermoedelijk een hersenschudding, toen hij in botsing kwam met een vrachtauto, bestuurd door J. M. De bromfietser verleende geen voorrang. met vervroegd pensioen gaat. Adju dant Hoevens is momenteel waarne mend korpschef. Deze functie wordt in het vervolg vervuld door adjudant VV. van Bruggen. Eveneens per 1 oktober wordt de hoofdagent-rechercheur D. van Wie- ringen bevorderd tot brigadier. Hij be gon zijn loopbaan bij de Veenendaalse politie in 1956. Daarvoor was hij werk zaam in Rotterdam. De heer - Visser begon zijn carrière eveneens in Rotterdam, in 1951. In 1956 kwam hij naar Veenendaal, waar hij in 1959 werd bevorderd tot hoofdagent, en in 1961 tot brigadier. De commissie is gevormd uit afge vaardigden van de vakbonden, het be drijfsleven, Kamers van Koophandel, de Stichting Buitenlandse Werknemers Midden-Nederland, en verscheidene overheidsinstanties. Namens de provin cie heeft gedeputeerde mevrouw U. Tellegen-Veldstra zitting. De Veenendaalse commissie bui tenlandse werknemers van de Fabrie kanten vereniging zal geen rechtstreeks contact met de provinciale commissie onderhouden. Haar stem zal doorklin ken via de Stichting Midden-Neder land. waaronder zij ressorteert. Het initiatief tot de instelling van de commissie is voor rekening van de pro vincie. Reeds geruime tijd leefde bij verscheidene particuliere en overheids instellingen de wens om tol een ge coördineerde werkgroep te komen. De commissie zal functioneren onder aus piciën van de Prov. Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering, die ook- de secretariaatwerkzaamheden vervult. De provinoie Utrecht telt circa 7000 gastarbeiders, een relatief groot aantal. De commissie zal zich onder meer bezig houden met het opvangen van de pro blemen die zich voordoen wanneer bui tenlandse gastarbeiders zich blijvend althans langer dan vijf jaar in Ne derland willen vestigen. Hun percenta ge ligt al op circa 25. Aanvankelijk werd uitgegaan van de verondersteling dat de buitenlanders zich zoveel moge lijk binnen de Nederlandse samenle ving moesten aanpassen. Met de komst van vreemdelingen met een sterk afwijkend cultuurpatroon ging men echter inzien dat voor hen juist het behouden van de „groepsei- genheid" bevorderd moest worden. Zo wordt bij terugkeer in eigen land de heraanpassing gemakkelijker. Dit geldt dan voornamelijk voor de ..kort-ver- blijvers", die minder dan vijf jaren in Nederland zijn. De ervaring heeft inmiddels echter geleerd dat veel meer buitenlanders zich hier blijvend vestigen, en streven naar gezinshereniging, dan men oor spronkelijk dacht. VEENENDAAL „Een wat wilde be weging van geringe omvang", aldus be titelt de heer Van Schuppen. directeur van de Pantcr-sigarenfabriek te Vee nendaal, dc korte staking die dinsdag onder een deel van zfjn personeel heer ste. De werknemers wensten het stand punt van de directie te vernemen over de uitkering ineens van de 400,bruto. De directie heeft de zaak besproken met de fabriekscommissie en duidelijk gemaakt dat zij zich aan „de regels van het spel" wil houden. Dat betekent dat men het collectieve overleg in de lan delijke looncommissie van de sigaren- industrie op 22 september wil afwach ten. De uitkering ineens is een belang rijk punt op de agenda voor die ver gadering. De Panter-directie heeft op aandrang van de fabriekscommissie toe gezegd te zullen aandringen op vervroe ging'van de datum. Toen de commissie de stakers' dit meedeelde werd het werk na ruim drie kwartier hervat. RHENEN Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben gistermiddag tijdens de eerste vergadering van het nieuwe college de portefeuilles verdeeld. De taak verdeling ziet er als volgt uit Burgemeester mr. L. Bosch van Ro senthal: financiën en planologie; Wethouder T. van Lienden (CHU): publieke werken en landerijen: Wethouder J. P. Glasbergen (PvdA): onderwi js en sociale zaken. Als eerste loco-burgemeester zal wet houder T. van Lienden optreden. De beide wethouders zuNer. elk afzonder lijk iedere vrijdagochtend van 11-12 uur ten gemeentehuize spreekuur hou den De voorspelling van de heer E. P. van Dijk, gedaan in de-eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad, dat de heer Van Lienden de portefeuille pu blieke werken zou worden toebedeeld, is dus uitgekomn. T-rK1:» VV' - WméÉÊÊ VEENENDAAL Dc Stichting Christelijke openbare leezszaal en bibliotheek neemt half oktober haar nieuwe onderkomen bij de SIB-flats »an de Sterke Arm in gebruik. De luiste datum is nog niet bekend. Op 17 november vergadert het bestuur over het schema voor de inrichting en de opening. Zeker is wel dat de nieuwe bibliotheek een heel nieuw en eigen leven gaat leiden, en de openingstijden veel ruimer worden clan tot nu toe het geval kon zijn, in de oude behuizing in de Juliana- school. De verhuizing en de nieuwe in richting van de leeszaal en de bi bliotheek vergt een investering van ongeveer honderdduizend gulden. De stichting is in dit opzicht financieel min of meer selfsupporting, dank zij o.a. een bijdrage van de gemeente twee jaar geleden, en subsidies. De bibliotheek heeft nooit een ei gen directie gehad. Tot dusver wer den de honneurs waargenoemen door de directies van bibliotheken in Utrecht en Ede. Men heeft een nieu we oplossing moeten zoeken, toen bleek dat werving van een eigen vaste kracht op mislukking uitliep. Er is nu een „personele unie" ont staan. doordat men zich heeft aan gesloten bij de Provinciale Biblio theek Centrale, die o.m. ook de di rectie van de bibliotheek in Rhenen waarneemt. Een vergroting van het boekenbe zit staat nog niet op het programma. Wel zal het aantal abonnementen op kranten en andere periodieken dras tisch worden uitgebreid, zodat de leeszaal in zijn functie beter tot zijn recht kan komen. Het bestuur ver wacht voorts na de officiële opening een grotere toeloop van belangstel lenden voor de bibliotheek. SCHERPEN ZEEL Het zwembad de Willaer heeft het afgelopen seizoen iets meer bezoek gehad dan het vorig jaar. Men telde een totaal aantal bezoekers van 69970. De topmaand w3s juni met 29537 be zoekers. Dan volgt augustus met 17589 bezoekers. Hel gemiddelde bezoek per dag was 583. De topdag van hel jaar was 10 juni met een bezoekersaantal van 2463. Dan volgt 20 juni met 2173. Op 8 juni 2048 en op 9 juni 2Q13 bezoekers. Aan abonnementen is een totaal be drag van 19.758.- ontvangen en van de dagjesmensen 11.879.30. Dit maakt aan totale inkomsten 31.637,30. Geconcludeerd kan worden dat het grootste deel van de bezoekers uit het dorp in omgeving komt, daar er to taal n :r - 15601 -luk.-; zijn ver kocht, Er werden in totaal 1238 abonne menten verkocht. De heer Van Dijk noemde dit onaan vaardbaar, omdat de heer Van Lienden zich amper had kunnen inwerken in sociale zaken. Volgens de heer Van Dijk zou het wenselijker zijn. dat de opvolger van de heer Deen ook diens portefeuille zou overnemen, omdat dan één wethouder zich maar behoefde in te werken. Nu de portefeuille als boven om schreven zijn verdeeld zullen zowel de heer Van Lienden als de heer Glasber gen zich geheel moeten oriënteren op hun nieuwe werkterrein. Alleen lande rijen is voor de heer Van Lienden be kend gebied. VEENENDAAL Vrijwel alle toekomstige bewoners van het nieuwe be- j stemmingsplan „Dragonder-zuid" hebben van de directeur van het telefoon- district Arnhem bericht gekregen, dat zij voorlopig niet kunnen rekenen op j een aansluiting. Ook wanneer men elders in de gemeente al een aansluiting heelt, zal overplaatsing naar „de Dragonder" voorlopig nog niet gerealiseerd kunnen worden. De afwijzing op verzoeken om over plaatsing van de aansluiting naar de nieuwe woonwijk wordt door de PTT gemotiveerd met de mededeling dat er geen kabelverbinding is tussen „de Dragonder" en de telefooncentrale. Veenendaal staat er overigens toch niet al te best voor met nieuwe tele foonaansluitingen. Er is momenteel al een wachtlijst van zeshonderd aanvra gers, die, naar men ons in Arnhem me dedeelde, op zijn vroegs! emd van het volgend jaar op inwilliging van hun verzoek kunnen rekenen. De eerste bewoners van het nieuwe bestemmingsplan „Dragonder-zuid", die j naar het tich laat aanzien nog dit jaar in de nieuwe wijk zullen neerstrijken moeten het dus het eerste jaar zonder telefoon stellen. Alleen de urgente ge vallen zullen van een aansluiting kun- j nen worden voorzien. f. VAN LIENDEN

De Vallei | 1970 | | pagina 3