Arbeidsbehoefte in landbouw zal nog aanzienlijk dalen Staatssecretaris bij uitreiking geldprijs Vijftig jaar geleden Nieuwe fiets alleen voor ,rijkeluisjoggies' Verkiezing 'Miss Dahlia' fleurig evenement Ik hoef dat gehannes met huishoudgeld niet meer. Bosbessenpluk leverde heel wat geld op Algemene Bank Nederland „TrevteJ zonder armen even hulpeloos als een luchtmacht zonder straalzender Uit de oude doos door Rik Valkenburg Stimulans Leeg Schoenen Honderd keer per dag je porte- goed, want in feite laat je zo de bank monnee open en dicht. Altijd oppassen je betalingen verzorgen. Rekeningen dat je je geld niet verliest. Alsmaar voor gas en licht en huur enzo Bon voor folder. Ik wil wat meer kijken of je wel voldoende terug betalen ze automatisch en je krijgt weten over alle voordelen van een I krijgt. nog rente ook. salarisrekening. Da's nu voorbij. Trouwens sinds we een ABN- Naam Voor mij zijn die betaalcheques 'n salarisrekening hebben, houden we uitkomst! af en toe wat over. Logisch, want I Straat: I Bijna alles betaal ik er tegenwoordig geld dat je niet in huis hebt geef je P1 I mee, de supermarkt, schoenen, minder gauw uit. j j kleding, je hoeft nooit meer met veel En geld dat je over hebt levert op i In envelop (géén postzegel erop) geld op stap te gaan. een ABN-spaarrekening liefst tot 7% sturen naar ABN, Je krijgt ze als je je salaris op een rente op. Antwoordnr. 3502, Amsterdam. I ABN-salansrekemng laat storten. Nee, ik zou niet meer terug willen 1i Nou, mijn man vond dat meteen naar dat gehannes met huishoudgeld. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De arbeidsgelegenheid in de landbouw zal in de nabije toekomst nog aanzienlijk dalen. Dat geldt zowel voor de arbeidsbehoefte per hectare als per produkt en diersoort. Heeft men nu voor de verbouw van granen op zeeklei nog zo'n 50 manuren per ha nodig, in het jaar 2000 zal dat nog maar 15 tot 20 manuren bedragen. Voor de verzorging van melkvee heeft men thans nog 100 manuren per koe nodig, maar in 2000 wordt dat rond de 30. Dat verklaarde ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw tijdens het grote jongerencongres, door de plattelandsjongerenorganisatie Jong Gelre dinsdag georganiseerd, als inzet tot de reeks evenementen (He de jubileumtentoonstelling van de Geldersche Maatschappij van Landbouw In Arnhem begeleidt. Het congres, waaraan na de officiële opening door de koningin werd deelge nomen, werd door ruim duizend jonge ren uit de gehele provincie bezocht. De bijeenkomst, gehouden in een der hal len op het tentoonstellingsterrein, werd geopend door mr. C. Stapel, directeur van de Volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen. In zijn toespraak tot de congressisten wees de heer Wellen erop dat de ar beidsbehoefte in de landbouw ook sterk zal worden beïnvloed door de verbete ring van de ziektenbestrijding, door de toepassing van betere voeder- en teelt methoden, het gebruik van nieuwe ras sen en een betere huisvesting voor het vee waardoor de opbrengsten per ha en per diersoort nog toe zullen nemen. Anderzijds zullen er ook belemmerin gen optreden bij de toeneming van de produktie. Die zullen te wijten zijn aan de onttrekking van nog meer gronden aan hun agrarische bestemming, beper kende voorschriften t.a.v. de bebou wing, de bescherming van het land schap en voorschriften die verband houden met de water- en luchtveront reiniging. Ir. A. Franke, hoogleraar aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen, waarschuwde in het kader van zijn be toog over de invloed van de landbouw op de ontwikkelingslanden voor te gro te landbouwimporten waardoor de ei gen produktie van die landen ernstig kan worden geschaad. De industriële voedselproduktie zal, naar ir. J. Sevenster van Unilever ver wachtte, de scheiding tussen landbouw en industrie in de toekomst vervagen en de relatieve welvaart van de platte landsbevolking aanzienlijk kunnen ver beteren. RHENEN Staatssecretaris A. E. M. Duynstee van de Koninklijke Lucht macht heeft gistermiddag op het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel te Rhenen aan twee onderofficieren-specialisten het hoogste bedrag overhandigd dat ooit door de Rijksideeënbusorganisatie is toegekend. Het was een bedrag van 25.000,waarvan sergeant-majoor J. H. Runnet 18.750,ontving en sergeant eerste klas M. W. J. Lablans 6250,Deze onderofficieren-specialis ten op radargebied dienden een idee in dat technisch gesproken neerkomt op een vereenvoudigde schakeling op basis-band-niveau met gebruikmaking van zelf ontworpen commutatoren. De vinding betekent een verbetering van de werking van het straalzender- verbindingsnet van de Kon. Lucht macht waardoor een belangrijke bespa ring en een grotere operationele bruik baarheid van de straalzénderverbindin- gen kon worden verkregen. Besparing omdat met minder apparatuur dan voorheen zowel vereenvoudiging van bediening alsook een sterk kostendruk- kend effect is verkregen, hogere opera tionele bruikbaarheid omdat thans straalzender-knooppuntstations niet meer buiten gebruik behoeven te wor den gesteld voor groot onderhoud. Sergeant majoor Bonnet is de geeste- In deze tijd is alles afgestemd op beweging. Het zit er bij een kind al vroeg in. Na het kleine driewielertje volgt de step en dan duurt het niet lang meer, of zelfs kleuters jakkeren al op een echte (kinder)fiets langs de straten. Zij zijn spoedig gewend aan en vertrouwd met de steeds toene mende drukte en snelheden. Het kopen van een fiets had vroeger heel wat meer voeten in aarde. Meestal kwam je daar als schoolkind niet aan toe, of er moesten zich bij zondere omstandigheden voordoen. Zoals bij de heer v. K., die er ons het volgende over weet te vertellen: miiviniiinMiiianiai „Laatst liep ik in het dorp en ontmoette een kennis, die juist een nieuwe fiets had gekocht voor een van zijn kinderen, die 10 jaar was geworden en tevens op school was overgegaan naar een hogere klas. Onwillekeurig dacht ik terug aan de tijd toen ik 10 jaar werd (in 1024). Toen was dat er beslist niet bij. Een nieuwe fiets was alleen voor de „rijkeluisjoggies". Als arbei derskind was je al blij als je op een feestdag bij Vogelaar aan de hoek, of bij Van Wijk in het Gelderland een fiets kon huren voor een kwar tje per dag. Meestal was het dan nog maar een oude „damessjees", met een carbidlamp er op. Een af dankertje. Nu was het die zomer erg mooi weer. Tegen juli waren de bosbessen rijp. Op zekere middag ging de „klep" door 't Veen m overal luid keels aan te kondigen, dat bij Die pe veen in het Achterkerk, bosbessen werden opgekocht voor 40 cent per kilo. Dat was een linke prijs en er schoot een prachtig plan door mijn 3enge hoofd. Een fiets! Misschien nu tóch verkrijgbaar! Toen de school uitging, ging ik ge wapend met een bus en een „pluk- busje" te voet naar Prattenburg om er, zoals men dit toen noemde: ..bos bessen te gaon zeuken"...Het lukte me er een kilo of twee te vergaren, dus had ik 80 cent verdiend, toen ik ze al vrij laat in de avond bij Diepe- veen te koop aanbood. Ik mocht, thuisgekomen, het geld De weg om bosbessen te pluk ken liep via Prattenburg. zelf houden, onder voorwaarde dat ik het netjes opspaarde voor een nieuwe fiets. Dat was aan geen do vemansoren gezegd. Elke middag en avond ging ik er op uit en plükte mijn rug krom. Je werd het wel eens goed zat, maar het vooruitzicht van een nieuwe fiets was toch steeds weer voldoende stimulans. Soms liep ik helemaal tot aan de Amerongse Berg. Eens had ik flink geluk. Ik had een aardige „kwak" (hoeveelheid, quantum) bosbessen „geplokken" en ontmoette toen onderweg een paar dames die ze wel van mij wilde ko pen voor de weck. Ik moest ze maar brengen op Kerkewijk nummer zo veel. Ik deed het en ontving... twee zilveren riksen! Geweldig, wat een prijs! Vijf gulden! Ik kon het haast niet geloven. Mijn spaarpot werd dagelijks zwaarder. Het ging uitstekend. Na afloop van het plukseizoen ging mijn spaarpot open. Ruim voldoende voor een nieuwe fiets. Op een zaterdagmiddag ging ik bij vader achter op de fiets naar Lunte- ren, om bij Van der Heert in de Dorpsstraat de begeerde fiets te ko pen. Het werd er een met een ech te, elektrische fietslamp er op. Geen carbidlicht dus. Wat was ik blij met deze nieuwe fiets. paar werd uitgekozen, die mij pre cies pasten en heel goed stonden. De prijs kwam ongeveer overeen met het nog resterende spaargeld en zo fietste ik even later de koning te rijk weer terug naar Jan de Kleu- ver, om de niet verkoren schoenen terug te brengen en de gekozene te betalen. Alles verliep naar wens en ik snelde gauw weer naar buiten om te genieten van mijn nieuwe fiets die ik met m'n nieuwe schoenen zou voorttrappen. Maar... o, wee!... Buitengekomen ontdekte ik mijn fiets verdwenen was! Gestolen! Een zwijntjesjager (toen heel erg sporadisch) had zijn werk gedaan. Ik brulde het uit en ging weer de schoenwinkel binnen, maar wat ik ook huilde, mijn fiets was en bleef weg! Jan de Kleuver had meelij met me en ging met me mee naar het politiebureau om het te gaan aange ven. dat Toen ik huis kwam bleek dat er nog wat geld over was. Daar mocht ik toen nieuwe schoenen voor kopen. Ik fietste op mijn nieuwe rijwiel naar Jan de Kleuver (vader van Adriaan P.) in de Zandstraat en nam een aantal schoenen mee, op zicht. Want moeder zou de geschiktste wel voor mij uitzoeken. Een heel mooi Ik durfde niet naar huis, bang voor een standje en een pak slaag. Zo was het vroeger. Ze waren stren ger dan tegenwoordig en met smoes jes hoefde je niet aan te komen. Ik had mijn nieuwe fiets immers beter in het oog moeten houden. Jan de Kleuver. bracht me thuis. Nee, ik kreeg geen standje, en ook geen slaag. Mijn ouders hadden ook met me te doen. We wisten het alle maal heel zeker, dat het nog jaren zou duren, vóór ik weer een andere fiets zou krijgen. Och, wat was ik teleurgesteld en leeg. Toen pas voelde ik een drei nende pijn onder in mijn rug, als ik terugdacht aan het urenlange bos- bessenplukken, toen in de zomer van •24..." Huize .P-rattenburg" bij' Veer.ehdaat lijke vader van de uitvinding terwijl sergeant Lablans deze in de praktijk toetste. De plechtigheid op het depot te Rhe nen werd ondermeer bijgewoond door de directeur van het Materieel lucht macht luiteriant-generaal G. de Zwaan en vertegenwoordigers van de Joint Operations Centre uit Tongeren. De staatssecretaris vestigde er de aandacht op dat straalzenders, volko men onbelangrijk zijn zo lang ze maar functioneren. „Ze zijn onmisbare scha kels in het Klu-verbindingssysteem. Een luchtmacht zonder verbindingen is als een Eddy Treytel zonder armen", aldus de aan de voetbal-actualiteit ap pellerende staatssecretaris. „Elke verbetering die wij in het ver- bindingsnet kunnen aanbrengen zal daarom in hoge mate bijdragen aan <le doeltreffendheid van de luchtmacht. Als deze verbetering dan nog gepaard gaat met een belangrijke kostenbespa ring, dan is het belang van de lucht macht wel het allerbeste gediend. De staatssecretaris, die ruiterlijk er kende maar weinig verstand te hebben van de techniek zoals die bedreven wordt 'op het DELM prees de inventivi teit, het initiatief en de opoffering van beide onderofficieren. Overste A. J. Fokker gaf daarna aan het aanwezige militaire en burgerper soneel van het depot het sein voor een genoeglijk onderonsje waarbij de twee onderofficieren uitbundig door hun col lega's werden gecomplimenteerd. set- Sergeant-majoor Bonnet en geant-I Lablans tellen broederlijk het geld dat hun idee opleverde. De 25 mill vormen het hoogste bedrag dat ooit is uitgekeerd door de Rijks idee- enbusorganisat.ie ARNHEM De verkiezing van „Miss Dahlia" in het kader van de acti viteiten rond de jubileumtentoonstel ling van de Geldersche Maatschappij van Landbouw dinsdag in aansluiting op de officiële opening door de konin gin. gaf een bijzonder fleurig cachet aan de feestelijkheden die door rond vierduizend mensen werden bijge woond. Hoewel vele meisjes uit onze omgeving aan de wedstrijd mee hebben gedaan, viel helaas geen van hen in de prijzen. De mooiste „Miss" werd de Arnhemse Lucy van der Lcly, een 19-jarig fotomodel. De meisjes, die allen een grote bloe menmand met dahlia's mee torsten, waren gekleed in heel verschillende toiletten, van de donkerbruine pij tot het witte broekpak toe. De bloemen manden waren vaak zeer fraai opge maakt, ze speelden dan ook een belang rijke rol bij de beoordeling. Sommige meisjes hadden zich bovendien nog ge tooid met een fraaie hoed, waarmee ze buiten in de wind nogal wat moeite hadden, maar die aan de gehele ver schijning toch een verfijnend cachet gaf. In de laatste ronde waaraan 28 meis jes deelnamen werden acht meisjes voor de finale geselecteerd. Dat waren Lucy van der Lely uit Arnhem, Irene Kracht uit Emmerik, H. Schleiting uit Bochelt., J. Schneiders uit Groenlo, E. van Wieringen uit Harderwijk. J. van Heteren uit Maurik, C. van Dalen uit Westervoort en J. B. Beumer De prijsuitreiking geschiedde door de voorzitter van de GMvL, de heer W. J. Lokhorst, die opmerkte dat aan dit on derdeel van het feestprogramma van de GG 125 veel aandacht was besteed en dat de fleurige verschijning van de bloemenmeisjes een uniek en onverge telijk schouwspel was. Aan de wedstrijd deden 105 Gelderse en vijf Duitse meisjes mee. 1

De Vallei | 1970 | | pagina 4