In duizenden families komen studieboeken weer op tafel „Cursist brengt groot offer' TR OS-tv brengt „geboren muzikanten voor de camera Hilversum III is een bastaard" Heer Bommel en de Slijtmijt Kirov-ballet kwam zonder Natalie Makarova Weinig informatieve programma's programmaos VANAVOND Adjunct-directeur NCR V: MORGEN Nabeschouwing in Studio Sport Op pad Status Kloof Bezoek Suggestie Onderzoek Spanningen Bijdrage Organisatie MAARTEN TOONDER STRIP Concurrentie TELEVISIE UIT DE KERKEN TELEVISIE RADIO WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 De lange winteravonden staan weer voor de deur. In miljoenen huiskamers aal het televisieapparaat nieuwe slaven maken. In andere huiskamers zal dat éénogige monster worden verdrongen door studieboeken. Want er ztfn in ons land 7,0'n tweehonderdduizend huisvaders en huismoeders die de vooral win terse avonduren gebruiken voor een schriftelijke cursus of voor het volgen van een avondschool. Je vraagt je af: Wat betékent dat voor die gezinnen? Welke spanningen roepen die studies op voor huwelijk en gezin? Je praat erover met deskundigen en je komt tot de conclusie, dat onze maatschappij niet of nauwelijks is ingericht op studerende huisvaders of -moeders. De Franse futuroloog Fourastier heeft ooit berekend, dat er een enorme ver schuiving aan de gang is van arbeiders in landbouw en industrie naar de ..witte-boorden-functies". Was in 1880 slechts tien procent van de totale be roepsbevolking werkzaam in de administratieve en commerciële dienstver lenende sector, in 1980 zal dat volgens Fourastier tenminste tachtig procent zijn. Met andere woorden: juist in deze groep zal er steeds meer moeten worden gestudeerd. De maatschappij stelt haar eisen: studie, studie, studie. De kwaliteit van arbeider en produkt moet worden verbeterd. Maar diezelfde maatschappij lijkt nog niet bereid te zijn een helpende hand uit te steken naar degenen die gehoor geven aan die oproep. Deskundigen verzekeren het je en je bent geneigd hen te geloven: De thuis- studeerders vormen een vergeten groep. De overheid, die hier ongetwijfeld een taak heeft, trekt zich weinig van deze mensen aan. Drs. J. van Bergen (36), socioloog m dienst van een Zuidhollandse stich ting voor opbouwwerk. Toen hij pa." getrouwd was begon hij aan een bijna zevenjarige avondstudie om socioloog te worden. Hij is dus zelf lid geweest van het legioen thuisstudeerders. Hij zegt erover: „Mijn vrouw en Ik hebben ons van tevoren gerealiseerd dat mijn studie een zaak van vele jaren zou zijn. Wij hebben ons toen ook gerealiseerd dal wij ons vele dingen zouden moeten ont zeggen. zoals theater- of bioscoopbe zoek. Maar mijn ervaring is geweest dat je na afloop van zo'n studie samen met voldoening terugkijkt op die jaren van ontbering". „Toen ik studeerde had ik ietwat bij zondere werkomstandigheden. Ik moest voor mijn werk vaak 's avonds op pad. Het was daarom voor mij onmogelijk om regelmatig 's avonds te studeren. Dat mocht ik gedeeltelijk overdag com penseren door zo nu en dan een halve dag te gaan zitten studeren. Het nadeel was dat het voor mij erg moeilijk was om regelmaat en continuïteit in mijn werk te leggen". „Ik heb perioden meegemaakt, dat als ik in mijn auto langere afstanden moest afleggen, ik naast mij op de voorbank een studieboek had liggen. Tijdens het wachten voor stoplichten of spoorbomen zat ik dan te studeren. Want bij zo'n studie moet het vaak uit de kleine uurtjes komen". Tot zover drs. Van Bergen over zijn eigen ervaringen. Blijft de vraag of hij een dergelijke gang van zaken juist vindt. Van Bergen: Er bestaat in onze maatschappij een collectieve behoefte om carrière te maken. Er is een streven naar een steeds hoger status-niveau. In veel gevallen, vooral in witte-boor den-functies, tel je zonder studie niet mee. Bovendien stimuleren veel werk gevers de thuisstudie, want daarmee gaat de kwaliteit van de werknemer omhoog. Het gevolg is dat er betere produkten kunnen worden gemaakt". „Wat de praktijk van het thuis-stu- deren betreft. Er zijn veel schriftelijke studies die hooguit één of twee winter seizoenen in beslag nemen. Dan weet je van te voren dat je voor een taak staat, die maar een beperkte tijd duurt. Maar ik heb de indruk dat er vrij veel stu dies worden afgebroken. Zowel bij de langere als bij de kortere studies". Studeren in de avonduren, na dat de dagtaak is volbracht: én de cursist, én het ge zin waarvan hij deel uitmaakt moe ten zich grote of fers getroosten om het gestelde doel een diploma, dat kan leiden tot een hoger sport je op de maatschappelijke ladder te berei ken. ..Karakter en temperament kunnen van grote invloed daarop zijn. Geboorte van een kind in zo'n huwelijk geeft vaak ook een kloof van een paar maan den in de continuïteit van de studie. Het is de vraag of je daarna de draad weer op een goede manier kunt oppak ken. Ziekte, spanningen in het werk, of emotionele gebeurtenissen in de samen leving kunnen je zó van streek maken, dat het moeilijk is om je op je studie te concentreren". „Aan de ene kant eist onze maat schappij, dat steeds meer mensen gaan studeren. Maar diezelfde maatschappij Is onvoldoende ingericht voor studie. Behuizing is een belangrijke factor. Het gros van de huizen leent zich niet voor studie. De meeste flatwoningen, die bo vendien erg gehorig zijn, hebben drie of vier kamers. Het is een uitzondering als er dan een studeerkamer af kan." „Dat betekent, dat je óf 's avonds moet gaan studeren als de tv is afgelo pen, öf dat je tegen vrouw en kinderen moet zeggen: Gaan jullie nu maar een tijdje wandelen. Ik ken voorbeelden, waarbij je vrouw 's avonds in alle vre de tegen haar man zegt: Ik ga maar ergens op bezoek, want dan kun jij gaan studeren." ..Dat is natuurlijk een ongewenste si tuatie. Het wordt tijd dat er bij de hui zenbouw met dit soort omstandigheden rekening wordt gehouden. Te meer nu studie niet meer alleen een zaak voor mannen is. Naarmate de emancipatie van de vrouw zich doorzet, zal die vrouw ook meer gaan deelnemen aan het maatschappelijk proces. Destemeer gaat ook de studie voor die vrouw een rol spelen. Onze huizenbouwers moeten daarmee rekening houden". „Onze maatschappij laat verstek gaan, Ik vraag mij bijvoorbeeld ook af, of het billijk is dat huisvaders moeten studeren buiten hun vaste werkuren om, terwijl het toch de maatschappij is, die een betere kwaliteit werkkrachten vraagt. Ik kan mij een maatschappij voorstellen, waarin men kan studeren in wat wij nu nog vaste werktijden noemen". „Het is ook een economisch probleem. Er zouden economen moeten komen die gaan bekijken hoe bepaalde voorzienin gen kunnen worden doorberekend. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat het heel verstandig zou zijn bijvoorbeeld de huizen te voorzien van een studiehoek. Die extra kosten kunnen dan waar schijnlijk op hele andere fronten wor den terugverdiend". ..Waarom geeft het ministerie van CRM, waarop wij in Nederland zo prat gaan, geen opdracht voor een sociolo gisch en economisch onderzoek in deze kwesties? Ik geloof dat onze overheid hier een erg belangrijke taak heeft. Maar diezelfde overheid heeft altijd een klein beetje moeite met vooruit zien. Zij neemt altijd pas maatregelen op een tijdstip, dat die maatregelen er al hadden moeten zijn". ROTTERDAM Zonder Natalie Ma karova, de danseres die in Engeland wil blijven werken, is het beroemde Kirov Ballet uit Leningrad in ons land aange komen. „Misschien is ze wel gekidnapt", zo werd gezegd „Het vreemde is, dat Na talia haar paspoort gewoon in haar ho tel had laten liggen Het lijkt wel of ze in verkeerde handen is geraakt. We maken ons allemaal heel erg ongerust over haar". Namens de leiding van de groep werd verder gezegd dat de sterdanseres van harte welkom is als ze naar de groep zou willen terugkeren „We zullen geen enkele maatregel tegen haar nemen Ze is tenslotte een goede vriendin van ons allemaal". Voordat het ensemble naar Rotter dam afreisde, waar gisteravond de eer ste Nederlandse voorstelling wed gege ven, legde een van de officials in Am sterdam een lange en wat verwarde verklaring af over het verdwijnen van de prima ballerina. In verband hiermee heeft de Engelse vakbond van theaterkunstenaars, Equi ty, meegedeeld dat de dertigjarige Na talia wel eens grote moeilijkheden zou kunnen krijgen bij het aanvragen van een werkvergunning „Onze vakbond heeft zich een goede naam verworven bij het helpen van po litieke vluchtelingen", aldus vicé-voor- zitter Peter Plouviez. „maar in dit ge val ligt het anders Het schijnt dat de balletdanseres iher alleen maar wil blij ven om te werken". „Buitenlandse artiesten moeten van de regering een werkvergunning krij gen Als danseres zou Natalia Makarova ook in deze categorie vallen. Een andere mening is afkomstig van de heer R. Sloos (37), directeur van de jaarlijks vele duizenden schriftelijke cursussen verspreidende Leidse Onder wijs Instellingen. Hij zegt: „Natuurlijk roept het 's avonds stu deren spanningen op in huwelijk en ge zin. Maar uit een enkele jaren geleden door ons gehouden onderzoekje is ge bleken, dat merkwaardigerwijze televisie, slechte behuizing en het heb ben van kinderen het studeren niet beïnvloedt. Het heeft ons vooral ver baasd, dat het hebben van een te klein huis van zo weinig invloed is". „Toch moet het 's avonds studeren bepaalde spanningen oproepen. Dat kan niet anders. Kijk maar eens naar onze cursisten als zij zijn geslaagd voor een examen. Zij nemen hun familieleden mee en zijn in een uitgelaten stemming. Zij voelen zich dan toch kennelijk op gelucht. Bovendien zijn er maar weinig cursisten die onmiddellijk daarna een vervolgcursus aanvragen. Dat alles is voor mij een aanwijzing dat het stude ren op een of andere manier toch span ningen veroorzaakt in het gezin". „Vergeet niet, dat onze gemiddelde getrouwde cursist overdag een' baan heeft. Als hij 's avonds moe thuis komt ligt er al weer een portie werk op hem te wachten. Hij voelt zich vastzitten aan een bepaald studieschema". „Ik ben ervan overtuigd, dat iedere xcursist, of hij nu getrouwd is of niet, dn onze maatschappij voor zijn studie een relatief te groot offer moet bren gen". „Dat geldt ook voor leerlingen van avondscholen. Zij worden bijvoorbeeld in fiscaal opzicht bijzonder weinig te gemoet getreden. Deze bhuis-studeer- ders moeten alle kosten uit eigen zak betalen. Je zou je toch kunnen voor stellen dat ook deze mensen recht heb ben op een of andere vorm van studie- loon". „Terwijl deze mensen een duidelijk economisch belang dienen, doet de overheid niets voor hen. Stuk voor stuk dragen zij toch bij tot vergroting van ons nationale inkomen. Waarom doet de overheid dan voor hen niets en waarom worden wél degenen tegemoet getreden, die op universiteiten en hoge scholen studeren? Behalve fiscale hulp zou het ook erg belangrijk zijn, dat de genen die schriftelijk studeren wat soe laas zouden vinden in voor hen aange paste posttarieven voor les- en huis werk-zendingen". „De grote moeilijkheid is dat degenen die 's avonds in hun huiskamers zitten te studeren, geen enkele organisatie vorm kennen. Zij zijn ook moeilijk te organiseren, omdat hun antecedenten zoals leeftijden, vooropleidingen, maat schappelijke afkomst en verzuiling te zeer uiteenlopen. Dat alles maakt het voor deze mensen moeilijk zich aaneen te sluiten en een vuist te maken, waar mee zij hun belangen zouden kunnen verdedigen". Dinsdagmiddag is in Horst-Ameri ca door onbekende oorzaak een fokkerij door brand verloren gegaan. Naast en kele tonnen hooi kwamen veertig mest- kalveren in de vlammen om. Er is in deze kolommen al eens eerder geklaagd, dat de „geboren muzikanten" op verschillende in strumenten zo weinig op de televisie komen. De TROS gaat het komende seizoen echter de schijnwerper rich ten op een aantal van deze virtuo zen, waarvan er in ons land ettelijke rondlopen. Vijf daarvan bespelen de accordeon en zij komen aan bod in de serie „ABC van de accordeon", die morgenavond start met een afle vering over de befaamde Jordaanse accordeonist Johnny Meyer, die zo ongeveer alle genres muziek letter lijk en figuurlijk tot zijn vingertop pen beheerst. Verder komen in deze serie aan bod: Harry Mooten (de meer verfijnd spelende accordeo nist), Malando (de tangokoning). Tonny Eyck (een jong talent, dat overigens al heel wat sporen ver diend heeft) en Johnny Woodhouse (eveneens een briljant bespeler van wat Annie M. G. Schmidt eens „de kietelkast" noemde, maar die de laatste jaren nogal wat knipoogjes naar de commercie heeft gegeven). Van de geboren muzikanten onder de pianisten komt Sandor Vidak zes keer op het scherm. Om nog even in de muzieksector te blijven: in „Podium" kunnen we leerlingen van Nederlandse conser vatoria horen en zien, de reeds eer der genoemde Johnny Woodhouse komt nog met een eigen concert, Saskia en Serge (die met „Het spin newiel" tweede werden in de Neder landse voorronde van het Eurovisie songfestival) geven een show, er ko men optredens van The Four Tops, het trio Los Paraguay os en Dusty Springfield, in de kersttijd is er de uitslag van de kerstliederenprijs- •/raag, een kerstconcert vanuit de oasiliek in Hulst en een concert door iet negerkoor The Jubilee Singers uit Los Angeles en last but not least komen er twee programma's met de fluitist Chris Hinze en zijn kwartet. Gedeeltelijk informatief en ge deeltelijk cultureel zijn een aantal uitzendingen over de eigen cultuur van de in ons land werkende gastar beiders. Gehéél informatief staan in het TROS-programma slechts twee se- ies die iets te maken hebben met het verkeer: „Wereld op wielen" (overgenomen van de VPRO) en de quiz „Wegwezen". Zoals gewoonlijk brengt de TROS-tv ook het komende seizoen veel buitenlandse filmseries. „De dief van Washington" zal na enkele afleveringen wellicht plaats moeten maken voor „Love American Style" (sketches met liefdesperikelen, te spelen door diver bekende acteurs en actrices). Er kt i twee Beetho ven-films, een natuurfilmserie „Met de camera op jacht" en „Wat een familie!", de belevenissen van een weduwe met drie dochters en een weduwnaar met drie zoons, die iede re donderdagavond om de veertien dagen kunnen worden gadegeslagen in het programma vóór acht uur, waarin ook weer plaats is voor het succesvolle tienerprogramma „Jam". Er wordt nog gewerkt aan een origi- 6673 De schemering daalde snel, en hoewel er geen wind was begon het fris te worden. „Het zijn de herfstdampen", zei Joost met klagende stem. „Héél slecht voor mijn kniegewrichten, als u mij toestaat. Dat staan hier is zeer betreurenswaardig, jonge heer. Niet alleen, dat het nergens toe dient; maar het ritselt en knispert zo vreemd in het puin. En soms ziet men een stuk steen zo maar in elkaar zakken. Hoogst onaangenaam, wanneer ik me zo mag uitdrukken". „Ga maar naar huis", zei Tom Poes. „De ruïne moet in de gaten gehouden worden, zolang die Steen breek hier rond zwerft, want hij wil weten wat hier achtei zit. En daarom zal ik de bewaking wel van je overnemen". „Dat is heel mooi van u", zei de ver kilde knecht dankbaar. „Zonder een heil zame grog zou het vocht me in de been deren slaan, met uw goedvinden. Mag ik u een prettige wacht toewensen?" Na deze woorden haastte hij zich naar Bommelstein, en Tom Poes ging op de puinhoop zitten. Om hem heen hing de stilte, en de jonge maan rees langzaam boven de nevels uit, zodat een bleek licht over de ronddwarrelende stofwolken speelde. Nu klonk er een nieuw geluid uit de varens en het onkruid die de ingestorte garage omringden en in de schaduwen werden een paar kleine figuren zicht baar. „Hier is het", sprak de oudste, die Kwetal heette. „Er komt een donkerbrui ne geur uit deze gemalen steenhoop. Ik heb het de hele dag al gehoord omdat de wind van de zonkant kwam en ik weet wel wat het is, maar ik kan het me niet herinneren. We kunnen beter even kijken". neel kinderprogramma met liedjes en verhaaltjes van de Belgische ac teur Robert Borremans. Het radioprogramma van de TROS ondergaat geen noemens waardige veranderingen. Hilversum III is een bastaard, een onwettig kind. Het is ontstaan uit een onderonsje van de minister van C., R. en M. en de programmalei ding van radio en televisie. Ik ben dan ook helemaal niet gelukkig met het verschijnsel Hilversum III". Dat zei gisteren de adjunct-direc teur van de NCR V-radio, drs. M. Geerink Bakker. Drs. Geerink Bakker zei dat Hil versum III destijds een politiek ele ment is geweest in de strijd tegen Radio Veronica en dat die twijfel achtige politieke herkomst, altijd zal blijven meespelen. Hij vroeg zich ook af wat er met zo'n zender eigenlijk gedaan moest worden. „Het programma van Hil versum III is niet in de wet voorge schreven, he.t is geen erkend pro dukt, nergens in de doelstellingen van de omroepen staat het. Het is alleen uit de samenhang van een aantal programmapakketten gehaald en men heeft er daarom een heel aparte filosofie voor opgebouwd. Maar wat moeten we ermee? We zitten nu met z'n achten op een half zendertje. We moeten ervan maken wat er van te maken is. We zitten in de boot en we moeten loyaal doorva ren". Drs. Geerink Bakker was ook nog al ontstemd over de commercie en concurrentie die bij Hilversum III ten opzichte van Veronica wordt gehandhaafd. „We worden van bin nen uit opgedraaid om het concur rentie vuur te laten oplaaien. En juist door die concurrentiepositie denkt men met twee gelijkwaardige zenders te doen te hebben, maar dal is helemaal niet zo", aldus NCRV 's adjunct-directeur. Hilversum III staat scheef in het bestel, scheef ten opzichte van de concurrentie en scheef ten opzichte van de medewerkers, die allemaal hun uiterste best doen, maar die moeten Vechten tegen de bierkaai". Drs. Geerink Bakker had voor het hele euvel van Hilversum III twee alternatieven. „Waarom zouden we Veronica niet legaliseren", zei hij. ..Of waarom maken we geen Hilver sum 4. Dan geven we dat aan de NEDERLAND I 38.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 (K) Vrij-uit: programma over het wel en wee van de recrea tie. 19.30 IKOR CVK/RKK: Kenmerk, wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 (K) Journaal. 20.20 (K) Uitzending Stichting Socu- tera. 20.25 Voetbal: Feijenoord/Estudiantes de la Plata vanuit het Feijen- oord Stadion te Rotterdam, (in de pauze: PP 21.15-21.25 Utit- zending van de Boerenpartij.) 22.15 Studio Sport, met o.m. (K) Eu ropese Zwemkampioenschappen te Barcelona. 23.00-23.05 (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 AVRO: Als mammoets vleugels krijgen...: documentaire film over de Jumbo Jet. 19.30 (K) Vaders tegen wil en dank. STER en zeggen: Ga er maar met je hele reclamewereld opzitten en maak er wat van." Drs. Geerink Bakker heeft giste ren verklaard dat het college van programmaleiders niet in staat is de radiozendtijduitbreiding voor de NOS van 57 uur en 31 minuten tot 60 uur te realiseren. Zij heeft de opdracht daartoe te ruggegeven. Wat er nu zal moeten gebeuren is nog niet te zeggen. Drs. Geerink Bakker had overi gens zo zijn eigen filosofie over zendtijduitbreiding. Hij zei voor de NCRV helemaal geen zendtijduit breiding voor de radio te willen als daarvoor alleenen maar programma- gelden beschikbaar gesteld zouden worden. „Je moeten dan ook geld krijgen om meer mensen, meer ruimte en meer technische facilitei ten te kunnen betalen", zei hij. In het NOS-televisieprogramma „Studio Sport" dat vanavond van 22.15 tot 23.00 uur via Nederland 1 wordt uitgezonden wordt een nabe schouwing gegeven van de voetbal wedstrijd Feijenoord-Estudiantes de la Plata, die die avond in Rotterdam wordt gespeeld. Voorts kan men kijken naar een reportage van de Europese zwem kampioenschappen die in Barcelona worden gehouden. Het commentaar hierbij wordt verzorgd door Jean Smits en Rob Kerkhoven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoenderloo (toez.) M. Jorritsma te Nootdorp. Aangenomen naar Goudriaan en Ottoland dr. A. v. d. End te Maars- sen (U); het beriep door de Herv. Gemeente van Amerongen als pre dikant voor bijzondere werkzaamhe den (zendingsdiaconessenhuis) G. Kaastra te Amerongen; naar Rou- veen J. den Hoed te Meerkerk. T V-serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 AVRO: INFO, maandelijkse ad vies- en informatierubriek. 20.45 (K) De Saint, TV-serie. 21.35 (K) Affiche III, chansonspro gramma. 22.05-22.10 NOS: (K) Journaal DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Cul tuurspiegel. 18.30 (K) Act. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschaii- Magazin. 19.26 (K) Stewardessen, W-serie. 19.59 Programmaoverz. WDR: 18.00 (K) Die Alpen-Brücke Europas, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute. met nieuws. 19.25 (K) Mein Freund Ben, (TV-serie.) 20.00 (K) Journaal en weerber. 20.15 De televisie-recht bank. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 (K) Act. en muz. 18.40 West- !ich von Santa Fé, TV-film. 19.10 John Klings Abenteuer, TV-serie. 19 45 (K) Nws., act. en weerber. 20.15 Informaties en meningen over actue le thema's. Aansluitend: Nieuws. 21.00 (K) Die Delegation, eine utopi sche Reportage. TV-film. 22.40 (K) Nws. en weerbericht. 22.50-23.35 (K) Eurovisie: Europese kampioenschap pen Zwemmen. NEDERLAND I 10.45-12.00 en 14.00-14.50 School televisie Duitsland I 10.00 nws. 10.05 Journaal van gister- teravond. 10.30 Der Bohrer, TV-film. 11.30 Informaties en meningen over actuele thema's. 12.20 Voordracht. 12 50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 journaal. 16.35 (K) Nws. 16.40 Voor de kinderen. 17.05 (K) Voor de kinderen. 17.25 Informatief programma. 17.55-18.00 (K) Nws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht 17.35 Filmfragmenten en interview. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 8.00 Nws. 8.11 Ra diojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30 De groen teman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klass. kamermuz. (opn.) 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Voor de huis vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal met o.a. verslag Europese zwemkampioenschappen in Barcelo na. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Beiaardspel; II. Koorzang: klass. muz. III. Moderne muz. 14.30 't ls historisch: progr. over geschiedenis. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Kunstkroniek. 17.00 Birth: lichte mu ziek. 17.30 O, een rondje radio. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ra diojournaal. 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Neder land. 18.30 Stereo: Dansorkest The Skymasters met zangsolist. 19.00 Amateurs musicierën: Mannenkoor. 19 25 Gesproken brief. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: gesprek over de liturgie. AVRO: 20.05 Stereo: Groot Omroep Blaasorkest en groot omroep .strijkorkest: moderne en klass. muz. 21 05 Stereo: Strijkkwartet: klassieke muz. 21.45 Waarheen dan?, hoorspel. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Een avondje uit: licht instrumentaal kwartet. 23.20 Klarinet en piano: klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klass. muziek (gr). (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. NOS: 10.00 Stereo: Muziek uit de Barok. 11.00 Nws. KRO: 11.03 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los Vast: gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Hier en Nu: act.) 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians Show. 14.25 Stereo: Mod Kamermuz (opn.) 15.00 Hervormde middagdienst. NOS: 15.30 Skivatoon: informatie over nieuwe langspeel- schijven. (16.00-16.03 Nws.)16.15 Meer over minder: een programma met meer informatie over mensen en din gen die minder op de voorgrond tre den. NCRV: 17.45 Hier en Nu: sport- actualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. A. Jeugdensem- ble; B. Brass Band. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu: actualiteiten waarin o.a. (NOS) De Europese zwemkampioen schappen in Barcelona. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.). 19.30 Entr'ac te: een gevarieerd programma tussen zomer en winter. 21.00 De jeugd op eigen wieken, serie-hoorspel (deel 15). 21.32 Gewijde koorzang. 21.50 Kerkorgelconcert. '22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. NOS: 22.38 Ver slag Europese zwemkampioenschap pen in Barcelona. 22.45 Lichte gram mofoonmuz. NCRV: 22.50 Vakantie toeslag: een programma met actuele informatie over alle facetten van het toerisme. 23.15 Stereo: Jazz-Time 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van weggeweest, muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzzoef....een instrumentaal pro gramma. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) NOS: 12.00 Nws. 12.03 Pop-slick. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Waarom niet: ontspannen lunchprogramma. 14.00 Nws. 14.03 Holster: een mixture van pop en country. (15.00-15.02 Nws.) 16.00 Nws. 16 03 lORRRrrrr....: pop-magazine 17.00 Nws. 17.02-18.00 Draaijijof- draaiik: verzoekplaten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5