Over de grenzen EB AN: SLEUTEL LIGT BIJ EGYPTE Sinatra in conflict met sheriff van Las Vegas W eer meer holera Hygiëne zeer slecht voor gijzelaars Maharadja's ISieuwe gevechten aan Suez-Kanaal verwacht Marihuana in de V.S. boven 18? Gevechten in Vietnam Prins van Wales in de wolken Bel<» die vermogen van prins Karei verkwanselde uitgewezen Het kan verkeren. GOED DAT ER POLITIE IS. Noren vinden olie in Nioordzee EX-COMMUNICATIE IN ITALIË ANTWOORD TEKOAH moesten El-Al Senega lezen vliegtuig «aan kapen In gekaapte vliegtuigen Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. D Dat slaat maar raak! Die kraamverpleegster belde om half vijf. WOiNSDAS 9 SEPTEMBER 1970 JERUZALEM Adba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heelt gezegd. dat het aan Egypte /al liggen of de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten hervat /uilen worden. ..Sleutel voor de hervatting van de besprekingen ligt in handen \an Egypte, omdat het Egypte was dat bewust de gesprekken heeft geblokkeerd door zijn schendingen van het bestand", aldus Eban op een bijeenkomst van de econo- menclub in .leru/alem. Duidelijk verwijzend naar de VS, /.ei Eban „De genen die zo geiinteresseerd zijn in hervatting van de besprekingen moeten zich tot Egypte wenden, niet tot Israël". JOZEF TEKOAH vraag het Nasser. JERUZALEM ln Israël hebben zich zes nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Het totaal aantal cholera - patiënten in Israël komt daardoor op 79, maar 38 van hen zijn reeds genezen uit het ziekenhuis ontslagen, aldus een mededeling van het ministerie van Volksgezondheid in Jeruzalem. De choleragevallen doen zich nog steeds voor in het gebied rondom Jeru zalem en in delen van West-Jordanië. In Birma zijn vier mensen aan chole ra overleden, zo is in Rangoon verno men. In verscheidene Birmaanse pro vincies zijn moeilijke choleragevallen gesignaleerd. TURIJN" Michele kardinaal Pelle- grino, aartsbisschop van Turijn, heeft een priester die nu nog op huwelijks reis is, in de ban gedaan en de paro chiegeestelijke die zondag het huwe lijk heeft ingezegend, ontslagen. Het was de strengste disciplinaire maatregel sinds het Vaticaanse Con cilie welke genomen werd door een van de meest vooraanstaande libera le prelaten in Italië. Een derde priester die tijdens dezelfde plechtigheid is getrouwd, heeft tot dusver geen straf opgelegd gekregen. De kardinaal wa^schuwde de paro chianen zich niet solidair te verkla ren met de ontslagen parochiegeeste lijke Don Vincenzo Merinas. Hij ze gende het huwelijk van de twee Tu- rijnse geestelijken in, nadat een as semblee van zijn parochianen hier mee haar volledige instemming had betuigd. Don Renzo Grande (37) de geestelijke die geëxcommuniceeerd werd, tro.uw- de met een vroegere zuster. Don Giusseppe Accosato, (34) die pas drie jaar geleden priester werd gewijd, trouwde met een jeugdvriendin. Na het huwelijk hebben de twee ge trouwde priesters met Don Merinas de mis geconcelebreerd voor honder den gelovigen in de kerk van Vanda- lino, een Turijnse arbeidswijk. Ln tegenstelling tot Don Grande heeft Don Accosato formeel de paus toe stemming gevraagd het ambt te mo gen neerleggen. Hij is echter getrouwd voordat toestemming door het Vati- caan werd verleend. Egypte schijnt zich weer voor te be reiden op een mogelijke Israëlische aanval, waarvan geïnformeerde bron nen geloven dat het slechte een kwestie van tijd zal zijn. De terugtrekking van de Israëlische afgevaardigde bij de vredesbesprekin gen in New York en de klemmende verzoeken van Israël om meer wapens, samen met een serie klachten over Egyptische bestandsschendaingen, wor den door de pers hier gezien als het voorbijgaan „van de laatste kansen op vrede". Commentaren in de pers wijzen er op, dat de situatie in het Midden- Oosten zich in een impasse of op de rand van oorlog bevindt. De regeringen van de Sovjet-Unie en Egypte hebben geantwoord op de Ame rikaanse klachten over de bestands- schendingen aan het Suez-Kanaal, zo is in Washington van officiële zijde ver nomen. Over de inhoud van de ant woorden is niets bekendgemaakt. Vorige week verschafte Amerika de twee landen documentatie over de be standsschendingen met het verzoek, de toestand langs het Suez-Kanaal rech^ te zetten. De perschef van de Amerikaanse WASHINGTON Een commissie van Amerikaanse sociologen heeft na een onderzoek aan de regeringscommis sie die de oorzaken van geweldpleging in de VS. en de bestrijding daarvan moet bestuderen, aanbevolen bij met te bepalen, dat aan personen boven 18 jr. marihuana mag worden verkocht. De so ciologen, Donald Mulvihill, advocaat in Washington, Meivin Tumin, professor in de sociologie aan de universiteit van Princeton en Lynn Curtiss menen dat dit zou moeten worden toegestaan om dat niet bewezen is dat marihuana een giftige werking' heeft. Verbod op ge bruik van dit middel wekt bij de jonge ren een trauma. Zij gebruiken het toch, terwijl zij weten dat zij de wet ermee overtreden, aldus de drie sociologen. Zij zijn het wat de geweldpleging be treft erover eens, dat de negers daar meer dan de blanken toe overgaan, om dat zij niet langer in de ghetto's willen leven en niet langer door de blanken willen worden uitgebuit. De commissie beveelt een programma aan dat de le vensomstandigheden en de werkgele genheid voor negers moet verbeteren. SAIGON Hevige gevechten zijn losgebroken in Z-Vietnam in de bergen ten westen van Hoeé toen regerings- groepen 17 Noordvietnamese soldaten doodden ongeveer anderhalve kilometer van een zwaarbeschoten basis, aldus gisteren een militaire woordvoerder. Twee Zuidvietnamese soldaten wer den gedood en vijf gewond, aldus deze woordvoerder, bij de gevechten die gis teren plaats hadden bij basis O'Reilly, een stelling van de regeringstroepen boven op een bergtop ongeveer 43 km ten westen van Hoeé. De basis, die een belangrijke Noord vietnamese infiltratieroute vanuit Laos beheerst, werd maandag geraakt door 50 salvo's raket- en mortiervuur, maar er werden geen slachtoffers gemeld. president, Ronald Ziegler. heeft meege deeld, dat de VS hopen, dat de vredes besprekingen over het Midden-Oosten deze maand hervat kunnen worden. Ziegler zei geen melding te kunnem maken van nieuwe ontwikkelingen na het besluit van Israël zich van het vre desoverleg terug te trekken, totdat Egypte zijn raketbases in de kanaal zone heeft ontruimd. Volgens Israël zijn deze bases ingericht na het ingaan van heit bestand van 90 dagen. De Israëlische ambassadeur Josef Te- koah heeft VN-bemiddelaar Gunnar Jarring officieel op de hoogte gesteld van het Israëlische besluit voorlopig niet deel te nemen aan de vredesbe sprekingen in New York. Israël wil het overleg pas hervatten als Egypte de ra ketten terugtrekt die tijdens de be standsperiode in de 50 km zone langs het Suezkanaal zouden zijn geïnstal leerd. LAS VEGAS (Nevada. VS) Frank Sinatra, die weggelopen is uit een kaartspel waarin volgens de au toriteiten een revolver werd getrok ken, zal een nieuwe werkvergunning moeten krijgen voordat hij weer mag zingen, zo heeft sherrif Ralph Lamb verklaard. Sinatra heeft zondag geweigerd in het casino op te treden nadat de onderdirecteur Sandford Waterman van het casino de zanger een krediet geweigerd had, om met een inzet van 16.000 dollar een spelletje bac carat te spelen. De onderdirecteur had een pistool getrokken om een eind aan het twistgesprek te maken, zo vertelde Lamb. Tegen Waterman is maandag een 4 gerechtelijk onderzoek ingesteld we gens bedreiging met een dodelijk wapen. „Als Sinatra hier terug komt, zal hij bij mij in het centrum moeten komen om een werkvergunning te krijgen, en als hij mij ook maar de minste last bezorgt, gaat hij naar de gevagenis". De wet schrijft voor dat artiesten voor werkvergunningen vingeraf drukken en foto's moeten laten ne men. maar Sinatra is tot nu, even als troViwene de meeste topartiesten, vrijgesteld van deze formaliteit. „Ik heb genoeg van zijn intimida tie van kelners, dienstertjes en zijn gegooi van gebak", zo vertelde Lamb aan journalisten. „Hij strijkt hier te veel op. Het is afgelopen met zijn geneger van de kleinen luiden hier". CAIRO De in Cairo aangehouden Senegalese kapers van de later opge blazen Amerikaanse Jumbo-jet hebben toegegeven, dat zij oorspronkelijk van Amsterdam uit, een Israëlisch EL AL-vliegtuig naar het Midden-Oosten moesten ontvoeren. Naar over hun verhoor woensdag morgen vroeg bekend werd, kregen de mannen naar hun zeggen opdracht de Jumbo-jet van PANAM te kapen nadat hun op Schiphol de toegang tot het Is raëlische vliegtuig was geweigerd. De kapers reisden op Senegalese paspoor ten. In plaats van vier konden nu slechts twee kapers met de Israëlische Boeing mee. Hun poging mislukte. De prins ran Wales, de Britse troonopvolger, hield zich niet aan de tijden in 't draaiboek van zijn bezoek aan de luchtvaarttentoonstelling hier. Geen wonder, wie zou niet, zoals hij, in deze kleine Cambell Cricket gyrocopter wil len zitten. Het vliegtuigje kost nog geen 15.000 gulden. EL KHANA De gijzelaars, die midden in de Jordaanse woestijn wor den vastgehouden aan boord van twee door Arabische guerrillastrijders ge kaapte straalpassagiersvliegtuigen, heb ben op een persconferentie gezegd, dat zij goed behandeld worden, maar dat de levensomstandigheden aan boord van de toestellen „verschrikkelijk zijn." De 21 afgevaardigden van de meer dan 200 passagiers en bemanningsleden vertelden, gehurkt in het woestijnzand in de buurt van de vliegtuigen, dat hun moreel goed is. Hun bewakers deden „dl het mogelijke om het ons in dit gedeelte van het land gemakkelijk te maken", zo voegden zij daar aan toe. TWA stewardess June Hasler uit New Jersey verklaarde dat alle passa giers in goede gezondheid verkeerden. Zij klaagde echter over de hygiënische omstandigheden, die zij zeer slecht" noemde „Het is erg vol", in het vliegtuig, en „de kinderen zijn rusteloos", zo vertel de zij. De passagiers zijn sinds de landing, nu meer dan 36 uur geleden, niet uit het vliegtuig geweest. Af en toe mogen een paar gijzelaars naar buiten om de be nen te strekken. Vijf personen van de groep die de persconferentie gaf, waren Joden, zo deelde een woordvoerder voor het PFLP mede. Een van deze vijf was David Jona than uit New York, die volgens de man van het PFLP evenals enkele andere Joden onder de gijzelaars zowel het Amerikaanse als het Israëlische staatsburgerschap had. David zei dat hij „voor zover ik dat kan bekijken, de zelfde behandeling kreeg als elke ande re passagier." De woordvoerder voor de querilleastrijders zei niet hoeveel mensen van de verschillende nationali teiten aan boord van het toestel waren. Voor zover bekend zijn er Amerikanen, Zwitsers. Westduitsers en Israeli's on der de gijzelaars. De steward van het Swissair, Michel Weiss, vertelde aan de pers dat de om standigheden aan boord van het Zwit serse toestel ongeveer het zelfde waren als aan boord van een TWA-vliegtuig. „Wij hebben voedsel maar geen wa ter op het ogenblik. Wij hebben om thee en flessen water gevraagd", zo zei Weiss, die evenals de TWA-stewardess klaagde over de hygiëne aan boord van zijn toestel. De twee kapers die zondag een jum bo-jet van Pan-Am kort na het opstij- CASTEL GANDOLFO Aartsbis schop Angelo Felico, de pauselijke nuntius in Nederland, heeft aan Paus Paulus VI rapport uitgebracht over de kerk in Nederland. De paus en de nun tius hebben een half uur durend per soonlijk gesprek gehad in de zomerresi dentie van de Paus in Castel Gandolfo. Het Vaticaan heeft geen verdere bij zonderheden ouer het gesprek bekend gemaakt. gen van Schiphol voor een vlucht naar New York dwongen naar het Mid den-Oosten te vliegen, zouden de afge lopen twee jaar in de Franse stad Or leans hebben gestudeerd. Allebei gebo ren Ln Senegal, waren zij naar Frank rijk gekomen om een leraarsopleiding te volgen. ADVERTENTIE Gaquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat brnisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat, en wat kirsch. Fhe 279 gepensioneerde maharadja's van van India, hebben uitstel verkregen van de maatregel, waarbü zfj van de civiele lijst zouden worden afgevoerd en speciale voorrechten zouden ver liezen. Het Hogerhuis heeft een desbetrei fende grondwetswijziging net niet goedgekeurd. Het kwam een derde stem tekort. Dit was een vervelende tegenslag voor premier Indira Gandhi. De Rajya Sabha (het huis van de staten) sprak zich met 149-75 stemmen uit voor de wijziging, maar het had tech nisch 149 en een derde stem nodig om te voldoen aan de grondwettelijke be paling van tweederde meerderheid van de stemmende leden. De toekomst van het grondwet amen dement hangt nu in de lucht. Staatsrechtelijke deskundigen weten nog niet hoe mevrouw Gandhi deze neder laag ongedaan zal proberen te maken. Het Lagerhuis had het amendement met 339 tegen 154 stemmen goedge keurd, negen meer dan het vereiste aantal tweederde. Zoals ook in het Lagerhuis was gebeurd, hoopten de aanhangers van mevrouw Gandhi, dat de linkse oppositiepartijen, waaronder de communisten, haar ge noeg stemmen in het 240 leden tellen de Hogerhuis zouden geven om de aan neming te verzekeren. Haar eigen Congresregeringspartij heeft slechts 88 leden in het Hogerhuis. Officiële kringen zijn verdeeld over de vraag of mevrouw Gandhi het amen dement nu voor een verenigde zitting van beide huizen kan brengen of dat zy de wet op een later tijdstip op nieuw zal moeten indienen. NICE Olivier Allard, de Belgische zakenman, die er door prins Karei, de oom van koning Boudewijn en de vroe gere Belgische regent, van beschuldigd wordt diens vermogen, waarvoor hij de zorg had gekregen te hebben verkwan seld. is uit Frankrijk gewezen. De 60-jarige zakenman werd bij be slissing van de Franse minister van Binnenlandse Zaken van 3 augustus uitgewezen De Belg is op 25 augustus van deze beslissing op de hoogte ge bracht. Allard had slechte enkele dagen om zijn prachtige villa ..Mariposa" in Can nes te verlaten Zijn wettig domicilie houdt hij in Genève, 5 Rue du Léman. Deze affaire kwam in augustus 1967 in het nieuws toen prins Karei een klacht had ingediend bij de Belgische procureur des konings. Een en ander vond zijn voortzetting aan de Franse zuidkust, waar de Belgische financier het grootste gedeelte van het jaar woonde in twee villa's in Cannes, die deel uitmaakten van het vermogen waarover- prins Karei een rechtzaak was begonnen. In de loop van de zomers van 1967 en 1968 heeft de Franse politie in Cannes onderzoekingen verricht, waarvan- de resultaten geheim gehouden zijn. e wet die van 15 oktober a.s. af van kracht zou worden, zou een einde hebben gemaakt aan de betaling van jaarlijks 6.4 miljoen dollar aan de maharadja's. variërend van 346.000 dollar voor de maharadja van Mysore tot 26.500 dollar voor de vroeger heer ser van het vroegere vorstendom Ka- todia. Sinds de betalingen 20 jaar geleden zijn ingevoerd, nadat de maharadja's toen 600 in getal 1.300.000 vierkante ADVERTENTIE Vonge week Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidebjk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had,maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil -beulen zijn het! Van-de-we«k Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hoop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg. waarom rammen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, ais het even kan doen wij dat anders. Hij gaat naar zon troep je toe,hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem doorlaten?" Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik: INDIRA GANDHI tegenslag km gebied aan hel onafhankelijke ge bied India hadden afgestaan, heeft de regering aan hun en hun nazaten in totaal 979.363.185 roepi's of 130.581.751 dollar (omgerekend tegen de huidige koers) uitbetaald. Nu het amendement niet is aangenomen, behouden de maharadja's allerlei voorrechten, zoals vrij elektriciteit en water, saluutschoten als zij hun vroe gere staten bezoeken .schildwachten voor hun huizen, invoer zonder beta ling van invoerrechten, belastingvrij dom. helrode nummerborden voor hun auto's, gratis medische verzorging voor zichzelf, hun families en dieren cn het recht „maharadja" of „hoge hoogheid" genoemd te worden. \7oor de stemming hield mevrouw Ghandhi een hartstochtelijk betooR om het amendement aan te nemen. Zij zei. dat niemand de stappen die ze tot nu toe om het land vooruit te brengen kan terugzetten. He instituut van de voorstendommen. een overblijfsel uit de feodale ytructuur. moet overgaan in de moderne tijd. Het is de wil van de natie en de wens dat de dingen ver anderen, en wij moeten met die tyd meegaan. Op de publieke en bezoekerstribunes za ten vele leden van de families van de maharadja's. Toen het resultaat van de stemming werd bekendgemaakt begonnen leden van de rechtse oppositie vreugdevol te schreeuwen en met hun vuisten op hun lessenaars te slaan. Met een grimmig gezicht, dc stukken onder haar arm, verliet mevrouw Gandhi de kamer Een nederlaag in het Hogerhuis dwingt haar technisch niet tot aftreden, maar ze heeft van het amendement zo'n prestige-zaak gemaakt, dat het moge lijk wordt geacht, dat ze door het uit schrijven van parlementsverkiezingen, welke normaal in februari 1972 moe ten plaats hebben, de beslissing aan de kiezers laai lol de pers /.i zr „Deze wet is mis lukt", te kennen gevend, dal deze ron de gesloten is en de mogelijkheid uil sluitend. dat ze een verenigde zitting van beide kamers zal bijeenroepen. OSLO Het Noorse ministerie van Industrie heeft bekendgemaakt dat de Amerikaans-Noorse groep Amoco-Noco olie heeft gevonden in het Noorse deel van het continentale plat. De olie is aangetroffen in een bodem laag in de buurt van hel olieveld oko- fisk. Een consortium onde; leiding van Phillips Petroleum Co. heelt daar eer der dit jaar de aanwezigheid van een olieveld aangetoond. Volgens het ministerie duren de boorwerkzaamheden voort en kunnen geen nadere bijzonderheden worden verstrekt voordat de noodzakelijke proeven zijn voltooid en de resultaten daarvan bekend zijn. Het ministerie kon niet meedelen of de olievondst voor exploitatie in aanmerking komt. Het Amoco is een dochteronderneming van Standard Oil co. of Indiana. Het Noorse ministerie van Nijverheid heeft het bericht over de olievondst in de Noordzee bevestigd.

De Vallei | 1970 | | pagina 7