Feije noord-legioen is er niet helemaal gerust op Matthes „vliegende voor twee wereldrecords Nederlandse meisjes weerden zich goed VERMOEDELIJKE OPSTELLINGEN FC Twente te „Niet blijook niet ontevreden sterk voor AEK A thene Ralston bedwong Laver BLUF OF WERKELIJKHEID? Slechte start UEF A-team 95 Nederlandse wegploeg in Parijs-Vichy Geen aparte bewindsman voor sport Runners Up-Cup Bob Schoutsen Extra treinen naar Feijenoord MATIG ADEMBENEMEND OVERLEG MILJOENEN WERELDGEHALTE WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 ROTTERDAM Vanavond zal blijken of Estudiantes de la Plata blufpoker heeft gespeeld. De Argentijnen, die aan iedereen die het maar horen wil verkondigen, dat de wereldbeker mee naar Zuid-Amerika gaat. zullen dan hun troeven moeten uitspelen. Bluf of geen blif. Het legioen, dat na de dramatische eerste wedstrijd in Buenos Aires al in een uitgesproken juichstemming verkeerde, is door dat overrompe lende optimisme toch een tikje onzeker geworden. Is Estudiantes in Argentinië dan werkelijk zo enorm onder zijn normale vorm gebleven Kunnen de Argentijnen werkelijk zo verschrikkelijk veel beter dan Zubeldia en zijn mannen voorgeven Het zijn knellende vragen, die pas vanavond beantwoord kunnen worden. Volgens de honderd Argentijnse sup porters, die Estudiantes vergezellen, is het team tot aanzienlijk grotere daden in staat. Volgens Ernst Happel, Feijen- oords trainer, verbergen de Argentijnen hun angst achter grootspraak. „Ze proberen ons te intimideren", zegt de Oostenrijker, „waarschijnlijk kunnen ze wel beter dan in Buenos Ai res, maar een echt grote ploeg is het toch niet. We laten ons door al dat zo genaamde optimisme niet overbluffen" Vanavond zal blijken wie gelijk heeft. De Argentijnen of Ernst Happel. In ieder geval gaat Rotterdam op nieuw een meeslepende happening be- BARCELONA „De estafettes zijn voor mij veel opwindender dan de in dividuele wedstrijden. Op jou komt het aan, hou ik me altijd voor. Als jij het erbij laat liggen, hebben drie anderen daar nadeel van". Dat was de verklaring van de tweevoudige Olympische kampioen Roland Matthes voor zijn fabuleus wereldrecord op de 100 meter rugslag (56,9) als startzwemmer in de 4 x 100 meter wisselslag-estafette, die Oost-Duitsland dank zij deze katapultstart met 4.34,4 een tweede wereldrecord opleverde. „Als het startschot klinkt is de opwinding voorbij. Dan is er voor mij nog maar één ding en dat is vechten, vechten tot het uiterste". Roland Matthes, één van de weinige Europese zwemmers, tegen wie men ook in Amerika hoog opziet, stal ongetwijfeld de show op de derde finale-avond van de Europese kampioenschappen in Barcelona, waarin verder Gunnar Lars- son op de 400 meter wisselslag de Westduitser Hans Fassnacht een nieuwe nederlaag toebracht en in de nieuwe Europese recordtijd van 4.36,2 zijn tweede titel greep en de Oostduitse Elke Sehmisch het Europees record op de 400 me ter vrije slag met ruim drie seconden omlaag schroefde tot 4.32,9. Temidden van dit Oostduits-Zweeds geweld viel Nederland buiten de prij zen. Maar toch stonden de gezichten te vreden. Linda de Boer en Anke Rijn- ders finishten in de snelste 400- me ter-race, ooit in Europa gezwommen, als vierde en zesde. Het goud was voor de 15-jarige Elke Sehmisch, een ont dekking van deze winter, die bij afwe zigheid van Gabriele Wetzko (voorkeur voor de korte afstanden) en Karin Neu- gebauer (gespecialiseerd op de 800 me ter) de Oostduitse hegemonie op dit nummer met een nieuw Europees re cord gestalte gaf. Het zilver was voor de ook nu halverwege sterk terugko mende Zweedse Gun UI a Jonsson en het brons voor de Oostduitse kampioene Karin T lling. Voor Linda de Boer, die op de laatste baan de aanval van Tülling niet hele maal kon opvangen, was er met 4.38.4 een nieuw nationaal record, terwijl de 4.41.2 van Anke Rijnders eveneens een persoonlijk record betekende. Ondanks het feit, dat de meisjes niet werden op geroepen voor de korte wandeling naar het ereplatform stonden hun gezichten glunderend. „Ik ben heel blij", aldus Linda de boer. „De 400 meter is voor mij een bijnummer. Als ik vrijdag op de 800 meter een tussentijd van 4.40 maak, moet je zien wat er gebeurt". Ook coach Nico van Dam was dik te vreden. „We hebben steeds gemikt op persoonlijke records. Dat is een reëel uitgangspunt. Als de anderen sneller gaan is dat voor ons een stimulans de zaken nog harder aan te pakken. Voor mij hebben beide meisjes ruimschoots voldaan. Men moet niet vergeten, dat vorig jaar nog 4 min. 56 sec. een accep tabele tijd was. Daar zitten we nu vijf tien seconden en meer onder. De Nederlandse wisselslag-estafet te-ploeg dames plaatste zich met een derde plaats in de eerste serie en even eens als derde voor de finale in 4 min. 36.4 seconden: een tijd, die de ploeg in deze samenstelling nog nooit heeft ver wezenlijkt en nog geen seconde boven de tijd waarmee twee jaar geleden met name Ada Kok Nederland aan een Eu ropees record hielp. Coby Buter startte op de rugslag in 1.09.1, Frieke Buys kwam op de vlinder tot 1.07.7, Alie te Riet legde de schoolslag af in 1.17.8, terwijl Yvonne van Kuilenburg de zaak afrondde met een vrije slag in 1.01.8. Daarmee eindigden de vier meisjes vlak achter Oost-Duitsland en Enge land. Directe perspectieven op een me daille opent deze tijd echter niet. Met name Oost-Duitsland en Rusland vol stonden ermee hun reserve-zwemsters in te zetten. Wat de persoonlijke nummers betreft, kwalificeerde Henny Pentermann zich met een matige 2.34.5 ternauwernood voor de finale vande 200 meter wissel slag. Gerda Lassooy viel met 2.37.4 af. Verklaringen voor deze onverwacht slechte tijden waren niet voorhanden, of het moest zijn dat de HDZ-zwem- sters om de één of andere reden de 400 meter prefereren boven de 200 meter. Gerda Lassooy ging onvoldoende hard op de rugslag, terwijl Hennie Penter mann op de laatste twintig meter van de crawl een- geweldige inzinking kreeg. Terwijl het Zweedse volkslied klonk ter ere van Gunnar Larsson's tweede Europese titel, zwom Linda de Boer nog rond in het direct achter het wed- strijdbad gelegen springbassin. Pas op het allerlaatste moment namen de Ne derlandse meisjes hun plaatsen in te midden van de andere deelneemsters. Linda ontdeed zich onder het lopen van haar badjas en stapte zo het startblok op. „Dat gaat mooi", grinnikte Nico van Dam, „de meisjes houden ervan drui pend en wel aan de start te verschij nen". Helemaal goed ging het echter niet. Novella Calligaris, de kleine Ita liaanse, wilde ook even het water proe ven en veroorzaakte een valse start. Bij het tweede signaal was iedereen op tijd weg. Anke Rijnders, de jongste van al lemaal, voorop. Bij het 200 meterkeer punt teruggevallen tot vierde positie. „Tactiek? We hebben de meisjes gezegd hun eigen race te zwemmen", aldus Van Dam. Anke Rijnders zelf: „In de series was ik te snel afgegaan, nu probeerde ik krachten te sparen". De meters, die zij prijsgaf, won ze echter niet terug, in tegenstelling- tot de Zweedse Gunilla Jonsson, die helemaal vanachteren ko mende op de laatste baan zelfs een lichte bedreiging ging vormen voor de vooropliggende Elke Sehmisch. Linda de Boer, die na driehonderd meter nog in tweede positie had gelegen, werd niet alleen door de Zweedse, maar op de laatste baan ook door de tweede Oostduitse, Karin Tülling, voorbijge gaan- Een verrassing was dat niet. „Lr was me gezegd, dat die Oostduitse bijzonder gevaarlijk was. Ik heb nog geprobeerd haar bij te houden, maar dat ging nle- t,hoewel ik mijn uiterste best heb ge daan". Direct na het aantikken keek Linda de Boer verlegen lachend in het rond om naar haar tijd te informeren. Had zij zich wederom niet leeg kunnen zwemmen? „Reken maar van wel al dus Van Dam, „ze herstelt zich echter bijzonder snel". Dat werd door Linda later bevestigd. „In Nederland lig je meestal voorop. Maar hier moet ik vechten om bij te blijven". Dat vechten werd niet met medailles beloond. Waar staat, dat zoiets moet...? Vooral niet als het zulke jonge meisjes betreft, die ge makkelijk onder de druk van het mo ment hadden kunnen bezwijken. De enige, die niet geheel tevreden was, bleek Wout Gerritsen, de trainer van Anke Rijnders. „Tot dusverre had zij zich precies gehouden aan de richtlij nen, die we hadden opgesteld. Bij de winterkampioenschappen in Leeuwar den en ook hier tijdens de training. In de finale wilden we haar onder de 4 min. 40 sec. hebben. Dat is niet gelukt. Ze moet waarschijnlijk toch wat ster ker worden". Het optreden van de twee Nederland se meisjes speelde zich natuurlijk ge heel terzijde van het grote gebeuren in het bad af. Voorin het beeld verschenen Gunnar Larsson en Hans Fassnacht voor de voortzetting van hun adembe nemende tweegevecht. De Westduitser, die na zijn nederlaag op de 400 meter vrije slag had uitgeroepen geen zwem bad meer te willen zien, vestigde s morgens in de series van de 200 me ter vrije slag een nieuw Europees re cord (1.56.4). 's Avonds ging hij echter onveranderlijk een nieuwe nederlaag tegemoet tegen de ijskoude Zweed Gunnar Larsson, die ditmaal wel heel grote risico's nam. Matthias Pechmann, de zoveelste pion van de Oostduitse zwemmacht, klauwde zich op driekwart van de afstand in de 400 meter wissel slagfinale naar een voorsprong van twee lengten. Toen begaven zijn krach ten het. Larsson, die met zijn ortho doxe, brede schoolslag een halve meter voor was gekomen op Fassnacht schoof Pechmann terzijde, gevolgd door de Westduitser. Met 4.36.2 verbeterde Larsson zijn in de series gevestigde Eu ropees record met vijf seconden. Een zelfde marge scheidt hem nu nog van het wereldrecord. leven, een tintelend voetbalgebeuren, waarbij Feijenoord opnieuw een histo rische daad kan stellen. Het stadion is volledig uitverkocht. Kaartjes brengen op de zwarte markt de dubbele prijs op. Voorzitter Cou- wenberg van Feijenoord rekent erop, dat de 67.000 toeschouwers zich rustig zullen gedragen. Geen gegooi met fles jes of andere voorwerpen, want dat kan Feijenoord de Wereldbeker kosten. Er is een disciplinaire commissie van drie man aanwezig, die bij eventuele wan ordelijkheden de wedstrijd kan staken en Feijenoord tot de verliezende ploeg kan verklaren. Die commissie zal voor de wedstrijd overleg plegen met de scheidsrechter. Wie dat zal zijn, wordt pas een uur voor aanvang van de wedstrijd via lo ting beslist. Drie Zuidamerikanen ko men er voor in aanmerking: Tejada (44) uit Peru, die kan bogen op 59 inter lands, Velasquez (37) uit Columbia, die slechts yijf internationale wedstrijden achter zijn naam heeft staan en de Chi leen Robles. Tejada en Velasquez arri veerden gistermorgen in Amsterdam. Zij waren verbaasd te horen, dat de wedstrijd in Rotterdam wordt gespeeld. Robles was gistermiddag zelfs nog zoek in Amsterdam. Bij een eventuele derde wedstrijd in Madrid zal dit trio ook optreden. Het lot zal dan opnieuw beslissen. De scheidsrechter, die de ontmoeting in Rotterdam heeft geleid, zal dan niet aan de loting mogen deelnemen. Overigens is het Europese zwemmen het Amerikaanse peil in de*laatste twee dagen dichter genaderd dan men voor mogelij had gehouden. In de vlinder slag-finale van de dames, waarin het ging op de sportieve nalatenschap van Ada Kok, kwamen vier meisjes onder de 1.06.0. Winnares werd de Hongaarse Andrea Gyarmati. Helga Lindner,- de grote concurrente van Ada Kok in Mexico-Stad, eindigde als tweede. Op de derde plaats van het erepodium stond Edeltraud Koch, onder protest van haar eigen ploegleiding. De West duitsers meenden namelijk, dat Heike Nagel-Husstede als derde was gefinis- hed. Van absoluut wereldgehalte was na tuurlijk hetgeen Roland Matthes en zijn ploegmakkers Klaus Katzur (niet gestart op het individuele nummer van de schoolslag, maar nu goed voor een tussentijd van 1.06.2), vlinderslagzwem mer Udo Poser (57,3) en Hans Unger (vrije slag in 54,0) presteerden. Roland Matthes fungeerde als de grote motor. De tweevoudige Olympische kampioen wordt op het persoonlijke nummer slechts hoogst zelden geïnspireerd tot werkelijk scherpe tijden. Hij is niet ex plosief van nature. Met Bob Schoutsen heeft hij een zekere afkeer van harde trainingsarbeid gemeen. Zijn trainsters Marlies Grohe moet dan ook oppassen de 1.89 meter lange, magere zwemmer uit Erfurt niet tc zwaar te belasten. Maar in. de estafette groeit Matthes on der de verantwoordelijkheid ten op zichte van zijn ploegmakkers. De 56.9, die hij dinsdag maakte, is van een on gelooflijk gehalte. Hij verbeterde er zijn eigen wereldrecord met bijna een seconde mee. De tijd is zelfs scherper dan het Europees record op de vlinder slag... Roland Matthes: „vliegende" starter... Niet alleen in Rotterdam, maar tot ver buiten de grenzen is de belangstel ling voor het duel van vanavond bij zonder groot. Tientallen miljoenen mensen zullen aan het beeldscherm ge kluisterd zitten. De Nederlandse televi sie verzorgt voor twintig landen een Eurovisie-uitzending. De beelden gaan naar Luxemburg, België, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Fin- OLTEN Het Nederlandse UEFA- elftal is het vierlandentoernooi dinsdag in Zwitserland tussen Zwitserland, Noorwegen en Denemarken met een 0-3 nederlaag begonnen tegen Dene marken. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De Nederlandse ploeg had voortdurend een veldoverwicht, maar de robuust spelende Deense verdediging gaf weinig gelegenheid tot scoren. Het haperde geducht bij de afwerking. Er werd tot in het oneindige gecombi neerd. De Denen speelden het anders en buitten iedere geboden kans uit. Bo vendien was de Deense doelman in zeer goede vorm. De Deense doelpunten werden gescoord door Kristensen uit een strafschop na 28 minuten en door Kolding in de 32e en 38e minuut. Onze landgenoot Vermunt en de Deen Wes tergard kregen van de Zwitserse scheidsrechter Keiler een waarschu wing. Er waren 400 toeschouwers. De Nederlandse ploeg speelde als volgt: Vermunt; Pfennings, Eman, Kraay en Jongens; Kiela en Overbeek; Bos, Vonk (Kleton), Rietdijk en Van Staveren. De tweede wedstrijd, tussen Zwitser land en Noorwegen, eindigde in een 3-0 zege voor de Zwitsers. Bij de rust was de stand hier 1-0. land, Joegoslavië, Spanje, Portugal, Marokko, Tunesië, Algerije, Grieken land, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije, Roemenië, Polen, Argentinië en Israël. Eindigt de wedstrijd in een gelijk spel, dan zal ook de derde wedstrijd, vrijdag 11 september in het Berna- beu-stadion te Madrid op het scherm komen. Ook Argentinië blijft niet verstoken van televisiebeelden. Via een satelliet boven de Atlantische Oceaan wordt de wedstrijd naar Zuid-Amerika uitgezon den. Niet minder dan 220 radiostations uit dertien landen zullen de radio-uit zending in het Spaans van de Neder landse wereldomroep relayeren. 9? HILVERSUM De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. Marga Klompé, is geen voor standster van een aparte bewindsman voor sportzaken. Zij verklaarde dit dinsdagmiddag in de actualiteitenru briek „Echo" van de KRO naar aanlei ding van de aanbieding van de sportno- ta der vier overkoepelende sportorgani- satiesë In die nota wordt voor een apar te bewindsman gepleit. Minister Klompé zei de sport niet geïsoleerd te willen zien en geen schei ding teweeg te willen brengen tussen sport en jeugd of recreatie. Naar haar mening zou een dusdanige bewindsman bovendien geen dagtaak hebben aan de sport. Liever handhaaft zij haar visie, die zij vorig jaar al in een discussienota aan de Kamer aan de orde had gesteld. Daarin ziet zij het als een taak van het rijk te helpen bij de totstandkoming van accommodaties voor de sport en het vormen van goede kaders. Zij legde er de nadruk op, dat het in de eerste plaats een taak is van de gemeenten, hierin actief te zijn om deze zaak zo dicht mogelijk onder de aandacht en betrokkenheid van de burgerij te bren gen. De vermoedelijke opstellingen luiden FEIJENOORD Romeijn Wery Ver on Medina Israël Hasil Romeo Togneri Treytel v. Hanegem Kindvall Flores Pachamé Pezzano Laseroms v. Duiven bode Jansen Bilardo Spadaro Moulijn Conigliaro Malbernat ESTUDIANTES PARIJS Op verschillende plaatsen in Frankrijk doen zich wespenplagen voor. Er zijn al vijf mensen door wespen- steken om het leven gekomen en twee verkeren er min of meer in levensge vaar. De oorzaak: dit is een zeer goed wespen jaar door de hoge temparaturen voorafgaand aan de zomer. Ef was veel te eten voor de insecten en er kwamen er zoveel hier en daar dat dit leidde tot „overbevolking" en agressiviteit. BARCELONA „Niet blij, maar ook niet ontevreden", zo beschreef Bob Schoutsen zijn gevoelens toen hij dinsdagmorgen met de nieuwe Neder landse recordtijd van 1 min. 0,9 sec. als derde naar de finale was overge gaan. „Een prima uitgangspositie", prees coach Nico van Dam. Maar op de tribune maakten clubtrainer Joop Bartelsman en wetenschappelijk bege leider Van der Spek het gebaar, dat Schoutsen huns inziens onder de mi nuut had moeten komen. Het begint er veel van weg te krijgen, dat de uni versitaire onderzoekers het slagen of falen van hun trainingsexperiment weinig kilometers, maar dan in hoog tempo willen ophangen aan het zwemmen van een eenling de naar Nederlandse begrippen getalenteerde Bob Schoutsen. Als Schoutsen onder de minuut zwemt, heeft het onderzoek succes gehad. Zo niet, dan Ls het expe riment mislukt. Met een dergelijke gedachte in het achterhoofd moet het voor een zwem mer uitermate moeilijk zijn zich op een wedstrijd te concentreren. De onderzoekers weten het misluk ken in hun ogen heeft Schoutsen een kans zich in de finale te rehabiliteren aan de laatste 25 meter. „Op 75 me ter had Bob nog precies dezelfde tijd als Santiago Esteva", aldus Bartels- mann, „namelijk 44,9 seconden". Daar na ging de Spanjaard in verhoogd tem po door en brak als tweede zwemmer in Europa de barrière van de één mi nuut (59,8 seconden). Schouten bleef hoewel hij zijn serie met ruim ver schil won daar ruim boven. „Mijn armen wilden niet meer", aldus de Am sterdammer, „maar het heeft me niet bepaald verontrust. In de finale ga ik proberen de tweede plaats te pakken". De eerste plaats daar is ieder het over eens is gereserveerd voor we reldrecordhouder Roland Matthes, die met speels gemak in de laatste serie naar 59,7 seconden gleed. „Hij lag erbij alsof hij dacht: Een aardig zonnetje vandaag, en zwemt dan toch onder de minuut. Zo'n man is on verslaanbaar", aldus Schoutsen. Het te verwachten duel, dat Schout sen en Esteva aan weerszijden van Matthes in de finale zullen gaan uit vechten, is een botsing tussen twee trainingssystemen. Bert Sitters, de trai ner van Esteva: „Santiago was gewend hard te trainen. Daarom had hij er geen bezwaar tegen, dat de minister van Sport hem uitkoos voor een trai ningsstage in Amerika. Iedereen, die hier deelneemt, heeft kilometers in de benen, behalve Bob Schoutsen. Ik ben benieuwd, hoe het gevecht tussen Este va en hem zal aflopen". UTRECHT Om het naar verwacht enorme aantal voetbalenthousiasten te kunnen opvangen, dat vanavond in de Rotterdamse Kuip het treffen tussen Feijenoord en Estudiantes gaat bijwo nen, zal de NS vandaag twaalf extra treinen naar Rotterdam-Zuid laten rij den. De treinen rijden vanuit (en weer terug naar) Amsterdam, Schiedam, Hoek van Holland, Den Haag, Leiden en Roosendaal. ENSCHEDE FC Twente heeft zich voor de tweede ronde geplaatst van het toernooi om de Runners Up-Cup. Twente won dinsdagavond de tweede wedstrijd tegen AEK Athene op eigen veld met 30 na een ruststand van 20. In Athene had Twente met 10 gewonnen. De Griekse ploeg begon zeer furieus, waardoor Twente werd overdonderd. De felle aanvallen van de Grieken, die niet schroomden ferme schoten af te vuren, bezorgden doelman Schrijvers veel werk, maar waren door de FC toch niet noodlottig. Dit felle offensief duur de een kleine tien minuten, waarna Twente zich enigszins kon herstellen. De stellingen werden gereorganiseerd en langzaam maar zeker kwamen de Enschedeërs in de aanval. Pas in de 25e minuut kwam het eer ste werkelijke gevaar voor de Athe- ners. Doelman Konstantinidus kwam met de bal in de handen te vallen, waarna hij werd getroffen door de knie van zijn verdediger Kefalidis, die danig in het nauw was gebracht door René v.d. Kerkhof. Zo ernstig was de botsing, dat de doelman Groggy naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Men vreest voor een hersenschudding. Hij werd vervangen door de 36-jarige oud-international Serafidis, die echter erg klein van stuk was. Dit gebrek aan lengte had indirect tot gevolg, dat FC Twente in de 37e minuut de score kon openen. Na een scherp genomen hoek schop van Nagy werd de bal door René v.d. Kerkhof over iedereen, inclusief de doelman, teruggekopt voor de voeten van Pahlplatz, die toen ongehinderd kon inschieten (10). Vijf minuten la ter was het opnieuw raak toen de gehe le AEK-defensie bleef staan voor ver meend buitenspel en René v.d. Kerkhof kon scoren (20). Toen vijf minuten na rust René v.d. Kerkhof de bal na een uittrap van Schrijvers, na een mistrap van Kefali dis, kon oppikken ging hij in een snelle rush twee man voorbij en gaf daarna een afgemeten voorzet aan Pahlplatz, AMSTERDAM De volledige Ne derlandse wegploeg van de wereldkam pioenschappen wielrennen in Leicester is door wegcoach Joop Middelink uitge nodigd om ons land te vertegenwoordi gen in de nieuwe amateur-etappekoers Parijs Vichy. Deze vierdaagse wed strijd, die zaterdag begint, is door l'E- quipe in het leven geroepen als vervan ging voor de Ronde van de Toekomst, die wegens financiële moeilijkheden van de kalender werd afgevoerd. Mid delink, die zelf als ploegleider mee gaat, heeft Fedor den Hertog, Popke Oosterhof, Tino Tabak, Ad Duyker, Matthijs de Koning, Cees Priem, Ben Janbroers en Cees Koeken aangewezen „als beloning voor hun grote inzet in het wereldkampioenschap". die er 30 van maakte. FC Twente, dat vooral op het middenveld weer opval lend goed werk liet zien, controleerde de wedstrijd verder. FC TWENTE: Schrijvers; Van Iersel, Drost, De Vries en Achterberg; Huve (Ten Donkelaar) en v.d. Vall; Nagy, Jeuring, Pahlplatz en René v.d. Kerk hof (Willy v.d. Kerkhof). Scheidsrechter: Burns (Eng.). Toe schouwers: 17.000. FOREST HILLS Rod Laver. vorig jaar koning van het internationale ten nis, heeft dinsdag op de banen van Fo rest Hills opnieuw een stap terug ge daan. Denis Ralston, een vijftal jaren geleden de sterkste Amerikaanse ten nisser, bereikte tegen Laver zijn top vorm van omstreeks 1965. Zijn opslag was veel zekerder dan die van de Au straliër, die talrijke dubbele fouten maakte en hij passeerde met scherpe voorhandslagen de herhaaldelijk naar het net stormende Laver. Het duidelijkste symptoom van de verminderende kracht van Laver was echter, dat de rossige Australiër de eer ste set moest prijsgeven aan de Ameri kaan, die letterlijk en figuurlijk een hoofd boven hem uitstak. Laver had in de eerste set een voorsprong genomen van 1-5, maar kon niet verhinderen.dat Ralston terugkwam tot zes-gelijk en in de beslissende serie van ten hoogste negen slagen zijn vijfde punt in de achtste slagenwisseling veroverde en daarmee de set met 8-6 op zijs naam bracht. Die tegenslag kon Laver in de volgende set nog niet de baas en pas toen hij met twee sets tegen nul ach terstond, kwam weer iets van de vroe gere schittering van de Australiër te rug. Maar Laver moest voortdurend het uiterste geven en al werden zijn in spanningen in de derde en vierde set met succes bekroond, in de vijfde set bleek hij niet meer opgewassen tegen Ralston, die zich daarmee in de groeiende rij van spelers schaarde, die dit seizoen Laver hebben bedwongen. In die rij stonden o.a. al Roger Taylor, Ismail el Shafei en Panoho Gonzales. Tony Roche bereikte de laatste acht vrij gemakkelijk ten koste van de Amerikaan Tom Gorman: 6-3, 6-4, 3-6. Voor de tweede keer tijdens het toer nooi om de open Amerikaanse kam pioenschappen is er een incidentje ge weest rond Virginia Wade, de sterkste Britse speelster. De 25-jarige Engelse werd twee keer door de scheidsrechter gewaarschuwd wegens het woedend wegslaan van de bal over de tribunes en het gebruik van ontoelaatbare taal. Ondanks deze uitbarstingen in de eer ste set ,die zij verlogr twee dagen eerder smeet zij haar racket naar een lijnrechter na een verloren set her stelde Viriginia Wade zich voortreffe lijk in de tweede. Zij werkte een ach terstand van 0-2 weg en won daarna onbedreigd: 6-4, 6-0. In de halve finales ontmoet de temperamentvolle Engelse Rosemary Casals, die als tweede is ge- plaatstë

De Vallei | 1970 | | pagina 9