EN ESTUDIA WEENDE. Enerverendemaar op matig peil staande strijd „We speelden tegen gangsters' Telegram van NS F Hoogste recette Speciaal stempel voor Feijenoord Trainer Ernst Happel: NOG ONVOLDOENDE NOG ROMMELIGER BIIWSEÏS EJSKELE MimTETS MEER RVIMTI RIKKELHARD DERDE WEDSTRIJD FEIJENOORD GRIJPT WERELDBEKE ROTTERDAM En Estudiantes weende Het laatste fluitsignaal, dat de Peruviaanse scheidsrechter Tejada gisteravond in het Rotterdamse stadion liet klinken kwant als een verlossing voor Feijenoord en zijn tienduizenden suppor ters. Het betekende een ontlading van de spanning en een enorm gejuich voor de elf dapperen, die de wereldbeker voor landskampioenen hadden veroverd. Het betekende ook de nederlaag van de Zuidamerikaanse kampioen Estudian tes de Ia Plata, die met hard, bikkelhard en dikwijls gemeen spel had getracht de kostbare bokaal te veroveren, maar niet was geslaagd. En Estudiantes weende sport Het Rotterdamse sterrenteam, dat met zoveel zelfvertrouwen aantrad on der het helle licht der schijnwerpers, heeft het moeilijk, bijzonder moeilijk gehad. Het stuitte op een ploeg, die er alles op zette om tenminste een gelijk spel te behalen en op die manier een derde, beslissende, wedstrijd in Madrid te forceren. Een ploeg, die de gemene trucjes niet schuwde en de buitenspel- val als sterkste afweerwapen hanteer de. Een afweerwapen, waartegen Feij enoord geen recept kon vinden en dat er oorzaak van werd, dat de Europa Cup-kampioenen verkrampt speelden, waardoor zelfs balkunstenaar Wim van Hanegem geen moment de grote hoogte kon bereiken, die hij in vorige duels had bereikt. Al in de eerste helft bleek duidelijk de machteloosheid van de Rotterdamse formatie om werkelijk reële openingen te maken. De elf Feijenoorders vorm den geen eenheid en er kwamen te veel misverstanden voor, zowel in de verde diging als in de aanval. Plet tegenrecept werd tenslotte toch nog tijdig door trai ner Ernst Happel ontdekt. De Oosten rijker is wat de instelling ten opzichte van zijn manschappen betreft een kei harde en hij aarzelde geen moment om zijn landgenoot Hasil in de rust te ver vangen door Boskamp. Die vervanging betekende al onmiddellijk, dat de Rot terdammers meer druk konden uitoefe nen op de achterhoede van Estudiantes, dat heel duidelijk op een gelijk spel gokte met de bedoeling om dan vrijdag in Madrid zijn slag te slaan. Die vervanging van Hasil achtte ROTTERDAM Al heel vroeg, ver voor de aanvang van de wedstrijd tussen Feijenoord en Estudiantes de la Plata, gingen in de Rotterdamse kuip talrijke vuurpijlen de lucht in. Al ver voor zevenen heerste er in de stenen kolos een enorme drukte. Met de re gen daalde een enorme hoeveelheid confetti in de kuip neer en het kabaal, dat werd geproduceerd moet de Ar gentijnen, die hun ogen hadden uitge keken toen ze voor de wedstrijd de grasmat inspecteerden, angstig in de oren hebben geklonken. Kort nadat koningin Juliana en prins Bernhard hun plaatsen onder applaus van de ruim vijfenzestigdui zend toeschouwers hadden ingenomen kondigde scheidsrechter Tejada het be gin van deze met zoveel spanning te gemoet geziene strijd aan. En dat begin leek veelbelovend, want al heel snel moest de Argentijnse doel man Pezzano in actie komen bij een droge knal van Van Duivenbode, die als een schicht op de linker vleugel was opgerukt. Estudiantes begon onwennig en schutterde in de verdediging nu en dan angstwekkend. Het gebruikte alle mid delen tot afweer, maar al spoedig kwam er meer rust in het spel van de Zuidamerikanen toen ze bemerkten, dat het bij Feijenoord ook niet allemaal even glad en goed liep. Als full-profs wisten zij wel, op wel ke wijze ze het spel van het niet van eigen kunnen overtuigd lijkende Feij enoord konden ontregelen. Er werden allerlei vertragingsacties ondernomen en de Rotterdammers tippelden er wat men noemt in. Ze wonden zich op om de houding en het spel van hun tegen standers en dat ging natuurlijk ten koste van de concentratie. Even nog leek Feijenoord erin te zullen slagen de Argentijnen in moeilijkheden te bren gen. Een schitterende rush van Kindvall mondde via Van Hanegem uit bij Mou- lijn, die zich vastliep op de trapvaste en resolute rechtsverdediger Malbernat. Romeyn kreeg, in onmiddellijke buiten spelpositie, een vrije trap, maar richtte veel te onzuiver. Kindvall leek vrije doortocht te krijgen toen een der grensrechters, juist op het moment waarop hij in buitenspelpositie de bal ontving, de vlag liet vallen. Maar de grensrechter herstelde zich wonder baarlijk snel en vlagde alsnog. De Zweed toonde zich bij een volgende ac tie wat te zelfzuchtig en een doelpunt van Van Hanegem werd, terecht, we gens hands geannuleerd. En steeds minder overtuiging straalde er uit het Juichend hief Joop van Daele na het maken van de winnende treffer de armen. Tussen twee Argentijnse verdedi gers door joeg Joop van Daele de bal in de uiterste hoek en dat beteken de de winst voor Feijenoord. spel van Feijenoord, dat geen raad wist met de steeds weer handig opgezette buitenspel val. Intussen moest de Rotterdamse ver dediging bijzonder attent blijven bij de onverwachte tegenstoten en uitvallen van Estudiantes, dat vooral gevaar stichtte via zijn technisch bekwame en razendsnelle linker vleugelspeler Veron en de sterk stuwende kanthalf Bilardo. Te vaak werd de man in plaats van de bal gespeeld en het scheelde maar een haar, of Feijenoord had na bijna veertig minuten spelen de strijd met tien man moeten voortzetten. Is raël nam toen Veron zo grof in de heupzwaai, dat deze in de dug out te recht kwam. Maar wat grofheden be treft konden de Rotterdammers toch nog wat leren van de Zuidamerikanen. Vooral Paehamé ging zich keer op koer aan ontoelaatbare acties te buiten. Vijf minuten voor de rust leek er dan toch een treffer te komen. Een schitterende rush van Moulijn werd besloten met 'n voorzet op kniehoogte. Van Hanegem plaatste zonder aarzelen zijn schoen onder de bal, die echter smoorde in de armen van de goed opgestelde doelman Pezzano. Het publiek was kennelijk niet tevreden, want toen de beide ploe gen voor een korte rust de kleedkamers opzochten weerklonk allerwegen ho nend gefluit. En dat. was bepaald niet alleen bedoeld voor Estudiantes. Nog rommeliger dan voor de rust werd na de hervatting de strijd. Maar al direct viel op, dat de vervanging van Hasil door Boskamp de Rotterdamse formatie toch wat'meer „dash" had be zorgd. Doelman Pezzano zette het spel letje van tijd rekken met een knap stukje acteerkunst voort, toen Boskamp hem bij het uittrappen met een uitge stoken been, dus ontoelaatbaar, belaag de. De Argentijnse verzorger rende het veld op om het toneelstuk mee te spe len, maar hij werd prompt door scheidsrechter Tejada en onder enorm gejoel van de duizenden buiten de lij nen gestuurd. Maar niet Feijenoord, doch Estudian tes kreeg toen opeens de beste kansen. Romeijn kon in de vijfde minuut de schijnbewegingen van Veron niet vol gen en daardoor kreeg de snelle Argen tijn gelegenheid om de mee opgekomen Conigliaro van een pass op maat te be dienen. Met een flitsende reactie stompte Treytel de van korte afstand afgevuurde bal over de lat en op slag had hij de volledige sympathie van het Rotterdamse, of liever Nederlandse, le gioen teruggewonnen. Gescandeerd klonk van de tribunes het „EDDYÜÜ! EDDY!!!!". Intussen bleef Estudiantes druk uitoefenen. Het kwam met man en macht in de aanval en verdedigde evenzeer met man en macht wanneer de Rotterdammers er al eens in slaag den het spel naar de Zuidamerikaanse helft te verplaatsen. Estudiantes for ceerde een aantal corners op rij, maar de Rotterdamse verdediging hield stand. En toen, in d<_ negentiende minuut van die tweede helft, verliet Coentje het veld om zich door Joop van Daele te laten vervangen. Happels opzet was duidelijk: de schotvaardigheid van de Rotterdamse aanvalslinie moest worden vergroot, want Kindvall mocht dan wel door zijn beweeglijkheid veel onrust in de Zuidamerikaanse defensie stichten, werkelijk aan de bal kwam hij zelden, laat staan tot een goed schot. En Happels opzet slaagde. Al binnen enkele minuten. Op links ging Jansen, een der beste spelers van de Rotter damse ploeg, fel door, waardoor Wery de bal kon overnemen. Over de grond plaatste de laatste de bal voor de voe ten van invaller Van Daele, die meteen uithaalde en toen met laaiend geweld, volkomen onhoudbaar voor Pezzano, in de uiterste benedenhoek joeg. Er ont stond een enorm tumult toen Malbernat uit pure nijd Van Daeles bril af rukte en die aan Paehamé gaf, die hem in stukken brak. Geen Argentijn, die er toen nog aan dacht te spelen vanuit een versterkte verdediging. Estudiantes schakelde in eens over op de aanval en kreeg ook kansen. Zo bijvoorbeeld Medina, die een hard schot afvuurde, maar Treytel op zijn weg vond. En Flores, die echter te onzuiver richtte om werkelijk ge vaarlijk te worden. Die veranderde tactiek van Estudiar, tes betekende echter tegelijkertijd, da Feijenoord meer ruimte en daardoor meer mogelijkheden kreeg. Kindva!' liet een goede kans voorbijgaan doorda' hij de bal via zijn schoen over de doel lijn liet stuiten. Maar nauwelijks eer minuut later had Feijenoord met wa' meer geluk de zege kunnen veilig stel len. Een schitterende pass van Jansen opende de weg voor Boskamp, die al leen de uit zijn doel komende Pezzano nog voor zich had. De hoek was moei lijk en de kans, om de Argentijnse doelman te omspelen klein. Boskamp probeerde het met een boogbal en die zou ongetwijfeld succes hebben gehad, wanneer niet Pezzano met een wan- hoopssprong de bal nog juist van rich ting had kunnen veranderen. Estudian tes deed nog een laatste vertwijfelde poging om alsnog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Daverend gejuich weerklonk van de tribunes, toen arbiter Tejada het spel wegens buitenspel van Boskamp onder brak. De tienduizenden dachten, dat het eindsignaal had weerklonken, maar ge raakten opnieuw in angst en vreze, toen de heer Tejada rustig liet doorspe len. Nog drie minuten waren er te spe len toen een bijzonder optimistische omroepster het publiek verzocht na af loop te blijven zitten om bij de prijsuit reiking aanwezig te zijn. Het leek er op. of ze het noodlot uitdaagde. Maar gelukkig voor Feijenoord en tot blijd schap van de supporters bleek het opti misme gerechtvaardigd. Feijenoord hield Estudiantes in die laatste minuten koelbloedig op afstand. En het leverde daarmee een prestatie, die haar weerga in de Nederlandse voetbalgeschiedenis niet kent. DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie heeft Feijenoord woensdag avond het volgende gelukstelegram ge stuurd: „Feyenoord was altijd-geweldig. Feyenoord is altijd geweldig. Feyenoord zal altijd geweldig blijven. De Neder landse Sport Federatie brengt u haar hartelijkste gelukwensen over bij het behalen van de wereldbeker. Jhr. mr. A. Feith, voorzitter; dr. W. van Zijll algemeen secretaris". Rinus Israël (voorgrond) in duel met een Argentijnse tegenstander. Op de achtergrond Piet Romeijn. Happel, terecht, nog onvoldoende en even later liet hij de wel snelle, maar in deze afweerslag wel wat frêle en lichter Moulijn plaats maken voor Van Daele. Die wisseling bleek inderdaad de oplossing te zijn. De lange en wroeten de Van Daele liet zich door de toelaat bare en ontoelaatbare afweermethodes van de Argentijnse verdediging geen moment imponeren en hij liep nog geen vijf minuten als een enorme stoorzen der op de speelhelft van Estudiantes. toen hij er oorzaak van werd, dat het stadion van louter vreugde uit zijn voe gen leek te barsten. Met een droge knal versloeg hij de Argentijnse doelman kansloos. Opmerkelijk was het, hoe snel vanaf dat moment Estudiantes overschakelde van zijn vertragende taktiek op flitsend aanvalsspel. Nog meer dan tevoren de monstreerden de Argentijnen over een enorme baltechniek te beschikken. Ze waren bijna niet van de bal te krijgen en er ontstonden vele hachelijke en angstige situaties voor het doel van Ed dy Treytel. die ditmaal echter als een rots in de branding stond en geen fou ten maakte. Feijenoord dus wereldkampioen, maar in de finale niet spelend als in de diverse Europa Cup-ontmoetingen. Een verkrampt Feijenoord. dat het nogal eens met de zenuwen de baas had en meer mistrappen produceerde dan in vele andere wedstrijden te zamen. Maar tegenstander Estudiantes was ook niet de nogal weifelachtige ploeg, die in Buenos Aires een 2-0 voorsprong prijs gaf. Integendeel, de Argentijnen gingen er hard, bikkelhard tegenaan. Gelukkig voor beide partijen, dat scheidsrechter Tejada de zaak, zij het met moeite, in handen hield. Natuur lijk, er ontstonden in en rond het veld talrijke incidenten en opgewonden to nelen en meer dan eens moest de heer Tejada vermaningen en waarschuwin gen uitdelen, waarvoor hij gebruik maakte van de gekleurde kaarten, die tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico in zwang raakten. Maar met tweeëntwintig spelers haalde hij ten slotte het einde van de strijd. Er was echter niet veel meer voor nodig geweest om een of meer spelers een voortijdige gang naar de kleedka mers te laten maken. ROTTERDAM Het duel tussen Feyenoord en Estudiantes de la Plata heeft gisteravond vermoedelijk de hoogste recette opgeleverd, die ooit in ons land bij een voetbalwedstrijd werd bereikt. Tengevolge van de verhoogde prijzen passeerde het totaal-bedrag van de recette naar raming een miljoen gul den. ROTTERDAM De naam van Feyen oord, die door het veroveren van de wereldbeker door de Rotterdamse club toch al over de hele wereld gaat, wordt door de PTT nog eens extra uitgedra gen. Tot en met 30 september zullen de beambten van het districtskantoor aan het Delftse plein in Rotterdam van de stempelmachine de aanwezige afdruk ken verwijderen en ze vervangen door stempels met het opschrift: ..Intercon tinentale beker Feyenoord 1970". Zodat de komende drie weken aan iedereen, die een brief uit Rotterdam via dit kan toor ontvangt, nog eens duidelijk wordt gemaakt, welke club de sterkste ter wereld is. De eerste, die een dergelijk schrijven ontvangen zijn de Feyenoord- spelers zelf. Tot de goede betrekkingen tussen Feyenoord en de PTT zal onge twijfeld de maker van het winnende doelpunt in de wedstrijd tegen Estudi antes, Joop van Daele, hebben bijge dragen. De bebrilde doelpuntjager was, voor dat hij een contract bij Feyenoord te kende, loketbeambte bij de PTT. Wenend verlieten de spelers van Estudiantes de kuip. Hel had niet zo ma gen zijn ROTTERDAM „Wij hebben de wereldbeker gewonnen tegen een stel houthakkers. Dit was geen voetbal". Ernst Happel, Feijenoord's succesvolle trainer, was weinig complimenteus over de tegenstander, die zojuist verslagen was. „Het zijn gewoon gangsters. Na tuurlijk wisten wij vooraf, dat het bik kelhard zou worden. Maar dit had ik toch niet verwacht. Op deze manier heeft het weinig zin om de wereldbeker te winnen. Wij hebben gespeeld tegen gangsters, niet tegen een echte Zuid amerikaanse topploeg. Ik zou Feijen oord wel eens tegen Santos of tegen een andere club van échte wereldklasse willen zien". Feijenoord denkt voorlopig niet aan feestvieren. Happel: „Wij zijn voor honderd procent professionals. Zondag moeten we weer voor de competitie spelen en daarna komt de eerste wed strijd voor de Europa Cup. En die Eu ropese beker is voor ons toch verreweg het belangrijkste. Daarin kun je tonen, dat je over klasse beschikt". Happel deed nog een opzienbarende medede ling: „Wanneer het gelijk was gewor den, waren we niet naar Madrid ge gaan. Dan had Estudiantes de wereld beker zó van ons cadeau kunnen krij gen. Een kwartier voor tijd, toen we dus al voor stonden, hebben manager Brox en ik dit besloten. Je kunt je elf tal toch niet op zo n manier opofferen". Des duivels was Happel ook over het optreden van Malbernat en Paehamé. „Die Malbernat rukte Joop van Daele na die treffer gewoon zijn bril van het hoofd en gaf die aan Paehamé. Die Ar gentijn - een van de vuilste spelers van het hele stel - brak hem gewoon door midden". Joop van Daele zelf over dat moment: „Ik wist niet wat er gebeurde. Ineens werd die bril van mijn hoofd gerukt. Toen Paehamé hem door mid den brak wist ik helemaal niet meer hoe ik het had". Feijenoords „pinchhit- ter". die inmiddels een reputatie heeft opgebouwd als invaller voor beslissen de momenten over zijn doelpunt, dat Feijenoord de wereldbeker bracht: „Daar droom je natuurlijk van. Ik wist, dat ik zou moeten invallen wanneer net 0—0 bleef. Van tevoren had Happel ge zegd, dat ik erin zou komen als er geen doelpunten vielen. Nerveus was ik daarom ook niet. Het is je werk. Bo vendien bevalt het mij wel om er in eens in te komen. Die Zuidamerikanen kenden mij nauwelijks. Toch liep ik wel even verloren rond zonder bril. Ik kreeg van dokter Abarbanel wel mijn reservebril, maar die heb ik alleen maar in mijn hand gehouden. Ik durfde hem niet meer op te zetten. Vlak voor tijd, toen verzorger Meijer mijn oude bril weer gerepareerd had met leuko plast, heb ik die maar weer opgezet. Toen kon ik tenminste weer in de diep te zien". Happel over Van Daele: „Ik weet, wat die jongen kan. Jc kunt hem elk ogenblik inzetten en dan is hij levens gevaarlijk. Ik moest wel, want Moulijn kon er niet zo inkomen. ,En bovendien draaide onze „spielmacher" Van Hane gem niet zo. Wij hebben zeker voor rust enkele kansen laten liggen. Hasil heb ik eruit gehaald omdat hij last had van een verwonding aan zijn lip door een stoot van een elleboog van Paeha mé. Jan Boskamp is fysiek nog iets krachtiger dan Franz en daarom was dat niet direct een verzwakking. Maar nogmaals, op deze manier behoeft het voor mij echt niet meer". Weinig opgetogen over het veroveren van de wereldbeker was ook Ove Kind vall. „Dit heeft lang niet zoveel indruk op mij gemaakt als toen we de Europa Cup wonnen. In Milaan kon je tenmin ste voetballen, maar dat was vanavond onmogelijk. Het zijn voetbalboeven. Die scheidsrechter zal ongetwijfeld zijn best hebben gedaan, maar die man kon er in mijn ogen niet al teveel van. Hij zag gewoon niet wat er gebeurde". Ook Theo Laseroms, de solide verdediger, was weinig enthousiast over de speel wijze van Estudiantes. ,,Di1 wa: anli- voetbal. Zij hebben wel bereikt, dat wij niet in ons spel kwamen. Ik ben bang, dat het in Madrid een slagveld zou zijn geworden. En dat is het ons nu ook weer niet waard. Wij hebben altijd nog de Europa Cup en de competitie." Op de vraag wat meer voldoening geschon ken had, Ijet veroveren van de Europa Cup of het winnen van de wereldbeker, zei Laseroms: „De Europa Cup heeft ons meer voldoening gegeven. Daar werk je tenslotte een heel seizoen naar toe". Manager Brox, ook al meer pratend over het harde spel van Estudiantes dan over het veroveren van de wereld beker: „Je kon nu zien, hoe belangrijk het is over goede reserves te beschik ken. Juist daarom wilden Happel en ik ons elftal niet aan een eventuele derde wedstrijd wagen. Misschien is dit voel- bal normaal in Argentinië, maar dit hebben wij toch nog nooit gezien" Eddy Treytel. Feijenoorc!'s veel be kritiseerde doelman, was uitermate ge lukkig. „Toen het publiek begon te roe pen Eddy, Eddy, ging mijn hart open. Alles wat er in het verleden gebeurd is. ben je op zo'n moment verge ten. Bang ben ik eigenlijk niet geweest. We had den de opdracht vanaf de eerste minuut, aan te vallen en dat hebben wij, dacht ik. gedaan. Dat Estudianhs zo zou voetballen had ik toch echt niet ver wacht. Ze wilden ons uit het normale ritme halen en dat leek even te lukken. Gelukkig bleven we overeind en 11 dacht, dat we de beker echt wel ver diend hadden". Trainer Osvaldo Zubaldia van Estu diantes was van mening, dat Feijenoord dank zij de grotere fysieke kracht had gewonnen. „Het Europese voetbal is mij niet tegengevallen, maar ik vind, dat wij gezien ons goede sp» in de tweede helft, toch wel een derde wed strijd hadden verdiend". Voor de vraag, of hij wist dat Feijenoord besloten had bij een gelijk spel niet naar Madrid te gaan, had Zubaldia alleen maar een schouderophalen over.. Mei en Viva Olland" verdween hij met zijn.spelers naar het restaurant, waar de maaltijd wachtte. Malbernat, Estudiantes' blonde ach terspeler, die Moulijn vakkundig af stopte: „Het Europese voel bal is mii ze ker niet tegengevallen. Maar ik ben toch van mening, dat wij de overwin ning verdiend hadden". Zijn woorden daarna iets afzwakkend: „althans een derde wedstrijd". Malbernat wilde niets horen van onsportief spel. „Wij hebben normaal gespeeld. Misschien is men dat hier niet gewend. Maar zo' gaat het in Zuid-Amerika. Wij hebben correct ge voetbald. Het publiek hier gilde om al les. Bovendien beschikt Feijenoord over een paar uitstekende comediantenNa men van die acteurs wilde de nvoer der van Estudiantes echter niet noe men-

De Vallei | 1970 | | pagina 13