Veenendaals dagblad Buiten Amman chaos van geweld Feijenoord bejubeld Pendelaars overwegen ontslag te nemen hamburger biefstuk ELSEVIER Onderzoek nodig naar leiders havenstaking Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ultimatum van kapers verlengd TOYOTA-SHOW Garage VAN AALDEREN Thomassen Er komt *11 kunstwerk Stookolie duurder Deense duikboot was zoek /y Een goed stuk vlees hoort erbij EEKBLAD^ DEZEWEEK- NEW YORK De Veiligheidsraad, op verzoek van Amerika en Engeland in spoedzitting bijeengekomen, heeft woensdagavond unaniem opgeroepen tot onmiddel lijke vrijlating van de meer dan 300 gijzelaars die op een Jordaans woestijnvliegveld in drie gekaapte vliegtuigen door Palestijnse commandostrijders worden vastgehouden. In de bewuste resolutie wordt ook de vrijlating ver langd van personen die vastzitten als gevolg van „ander ingrijpen in het internationale verkeer", een verwijzing naar de twee Algerijnen die door Israël worden vastge houden. Een debat werd niet gehouden, en over de reso lutie werd ook niet gestemd. VERLENGD Vogelhuis j HILP VERZEKERING GESLOTEN lekker eten tips MEER ON RIST Commissaris Mr. H. W. Bloemers: Buiten- parlementaire acties kunnen leiden tot meer interesse in de publieke zaak, "ook buiten de kabouters en provo's om." ELSEVIERS WEEKBLAD 70 cent. KAMERLID HARMSEN s Woning directeur Schiphol beplakt Enkele buien Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 10 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 2II V-raad roept op tot de vrijlating gijzelaars De leden van de raad hadden tevoren al na intensief beraad achter de scher men onderling overeenstemming be reikt. Voor het geval de resolutie wordt genegeerd, worden volgens diplomatie ke kringen talrijke andere maatregelen overwogen, waaronder een internatio nale luchtvaartboycot van landen die kapers herbergen. Israël vindt de oproep van de Veilig heidsraad niet krachtig genoeg. De Is raëlische VN-gedelegeerde Tekoah be treurde dat er geen uitdrukkelijke ver oordeling van de kapingen in voor kwam. Het feit dat Israël twee Alge rijnse functionarissen uit een vliegtuig op Lydda had gehaald, weigerde hij als een inbreuk op het internationale luchtverkeer te betitelen. Tekoah be schuldigde tenslotte de Arabische lan den van rechtstreekse medeplichtigheid aan de kapingen. Ook Algerije toonde zich niet tevre den over de resolutie, die volgens de Algerijnse afgevaardigde Jazid „louter academisch" is. Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève heeft bekendge maakt dat het „volksfront voor de be vrijding" van Palestina dat verant woordelijk is voor de vliegtuigkapingen het ultimatum aan Engeland, Zwit serland en West-Duitsland inzake de vrijlating van daar gevangen zittende guerrillastrijders 72 uur heeft verlengd. Het ultimatum liep oorspronkelijk van ochtend af. De Rodekruisvertegenwoordiger An- dré Rochat verkreeg het uitstel om dat hij woensdag door de gevechten in Jordanië geen ontmoeting had kunnen hebben met de Palestijnse leiders. In Amman had een woordvoerder van het Rij het einde van het broedsei- Z zoen beginnen we ons te be- zinnen op hei aanbrengen van nood- Z S woningen voor de holbewoners. De S oude worden gereinigd van nest- materiaal, excrementen en andere Z achtergebleven resten; de mezen 5 boomklevers en hun trawanten kun- i nen nu hun winterkwartier in een 5 schoon huis betrekken en ge hebt alle kans, dat ze zich dat tegen de lente herinneren. Daarom is het i urgent, thans een paar woorden l over die huisvesting te schrijven. Zowel de heel oude. uit één blok geboorde modellen van v. Berlepsch Z thans volkomen uit de mode als de nadien verschenen en nog hier en daar hangende getimmerde kastjes, raakten allengs in onbruik, toen de nieuwe, onverwoestbare S broedhokjes in zwang kwamen. De- ze worden geïmporteerd door ,,Wa- 5 veka" Driebergen en bestaan gro- 1 tendeels uit zaagsel, met een bin- ding van cement, hetgeen 'n haast onbeperkte levensduur garandeerd, 2 want een dergelijk fabrikaat is be- S Z stendig tegen alle klimatologische invloeden. Mekaniek zit er voorts niet aan; alles is praktisch, doel- matig en efficiënt, terwijl voorts Z de ronde vorm beter past tussen en aan de bomen, dan het vier- kante uiterlijk. In de praktijk kre- gen we 'n jaar of dertien geleden met deze houtbetonmodellen de al- lerbeste resultaten, zodat na de eerste proef (op de „Hoge Veluwe") S en na geleidelijke opruiming der S verweerde houten exemplaren overal de nieuwmodische met hun Z prima eigenschappen aangebracht werden. Toen v. Berlepsch in 1898 de eerste plompe nestkasten in het i slotpark van kasteel Seebach op- S hing, heeft hij zulke mogelijkheden en perspectieven nooit kunnen be- vroeden, doch niettemin blijft hij Z de pionier. De Freiherr was een vogelvriend pur-sang, die 5 parkie- ten in het wapen voerde; een S zijner voorvaderen had deze uit- S 5 heemse vogels nl. van de kruis- tochten meegebracht en van keizer Frederik Barbarossa toestemming S verkregen, hen als wapendieren op Z te nemen. 10 sept. 1970 A. B. Wigman. J t volksfront eerder meegedeeld, dat de Palestijnse leiders heden bijeen zouden komen om een verlenging van het ulti matum te bespreken. De woordvoerder bevestigde dat de in Londen gearres teerde guerrillastrijdster Leila Khaled, die zondag betrokken was bij een mis lukte poging tot kaping van een El Al-vliegtuig, als „losprijs" dient voor de passagiers en bemanningsleden van het gisteren gekaapte Britse BOAC- vliegtuig. (In officiële Britse kringen is vernomen, dat de Britse regering het resultaat van Rochats besprekingen in Amman zal afwachten, alvorens Leila Khaled in vrijheid te stellen). Neder land heeft al bij voorbaat haar de gang geweigerd. toe- Het internationale Rode Kruis heeft nog meegedeeld dat het een Douglas DC-6 heefi gecharterd, die onmiddellijk uit Zürich naar Amman zal vertrekken met twee artsen en een groep verpleeg sters aan boord voor het verstrekken van hulp aan de inzittenden van de ge kaapte vliegtuigen. De omstandigheden waarin zij verkeren worden hoe langer hoe meer précair, speciaal waar het vrouwen en kinderen betreft, zo werd verklaard. De temperatuur op het vliegveldje varieert van 12 tot 40 gra den. Met het chartervliegtuig worden ook dekens, tenten, medicijnen en sani taire artikelen vervoerd. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat spoedig nieuwe Amerikaanse maatrege len ter verhindering van meer vlieg tuigkapingen zullen worden bekendge maakt. Overwogen worden'o.a. inscha keling van gevoeliger elektronische contrcle-apparatuur en het plaatsen van veiligheidsfunctionarissen aan boord van vliegtuigen, zo verklaarde Nixons perschef Ziegler woensdag avond. De Amerikaanse president pleegde de hele dag overleg met zijn adviseurs over de situatie. De Britse maatschappij „Guardian AMMAN Vanmorgen vroeg zijn weer in geheel Amman heftige gevech ten uitgebroken, de zwaarste sinds de gevechten van vorige week na de mis lukte aanslag op koning Hoessein. De hele stad weergalmde van de ka non- en mortiersalvo's, het geluid van zware machinegeweren en het geknal van geweren en andere kleine wapens. Donkere rookpluimen stegen op van verscheidene plaatsen in de stad. De gevechten tussen het Jordaanse leger en de guerrilla's schenen algemeen t> zijn, zonder dat het duidelijk werd welke partij de overhand had. Verscheidene militaire gebouwen, die zichtbaar zijn vanuit het Intercontinen tal Hotel schenen het doelwit te zijn van artillerie- en mortiervuur. Het ho tel zélf werd verscheidene malen ge raakt door kogels en granaatscherven. Maar geen van de gasten of leden van het personeel schijnt daarbij gewond te zijn. Onder de „gasten" van het hotel be vinden zich 126 vrouwen en kinderen, die passagiers waren van de twee ge kaapte straalvliegtuigen die in Jordanië worden vastgehouden. Palestijnse verzetsstrijders hebben woensdagavond een beroep op koning Hoessein gedaan, zijn regering en de strijdkrachten te zuiveren van anti guerrilla-elementen als hij een burger oorlog in zijn land wil voorkomen. Na een dag van hevige strijd ook gis teren in Amman en provinciesteden riep de radio van het centrale comité LONDEN Grote delen van de Noordzee en het vasteland van Groot Brittannië hadden vannacht van zwaar weer te lijden. Boven de zee, ergens voor de Engelse noord-oost kust, is een Lightning-jager van de Britse lucht macht zoekgeraakt. De piloot was een Amerikaan. Een vermiste Deense onderzeeër, de Narhvalen, is vanmorgen bij zonsop gang gesignaleerd in de stormachtige wateren voor de Noorse zuidkust. De grote opsporingsactie waaraan door vliegtuigen en schepen van vier landen werd deelgenomen is afgelast. van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie een verklaring om, waarin werd aangedrongen op een zuivering van „rotte elementen'' en de vorming van een „nationale Jordaanse regering die als enige in staat is tot handhaving van orde en wet". Royal Exchange" heeft een verzekering tegen luchtpiraterij ingesteld. Voor een bedrag van 7.80 kunnen reizigers zich voor drie maanden verzekeren met recht op een eventuele schadevergoe ding van j 450,per dag tot een maxi mum van 4600, plus vergoeding van „onkosten naar redelijkheid". De zakelijke nieuwsdienst van Dow Jones meldt woensdag uit Honoloeloe, dat de Londense verzekeringsmarkt heeft besloten het verzekeren van vliegtuigen op te schorten. De nieuwsdienst noemde dr. G. van der Wal, president van de Internationa le luchtvaarverzekeringsmaatschappij en directeur van de KLM als bron. De aankondiging was gedaan tij dens de openingszitting van de confe rentie over passagiersverkeer van de IATA op Hawaii. Het internationale vliegveld van Cai ro is woensdagmiddag voor alle lucht verkeer gesloten. De verkeerstoren heeft alle vliegtuigen in de omgeving van deze maatregel op de hoogte ge bracht. Volgens de verkeerstoren van het vliegveld van Beiroet is ook het vliegveld van Amman voor alle verkeer gesloten verklaard. Het grote Cairose blad „Al Achbar" schrijft heden, dat het kapen van vlieg tuigen door Palestijnen „hun zaak in diskrediet brengt". Het Russische persbureau Tass heeft woensdagavond voor de eerste maal melding gemaakt van de vliegtuigka pingen door de Palestijnse verzetsbe weging. Tass citeerde ook het Egypti sche blad „Al Achbar". dat onder meer heeft geschreven: ..Men kan niemand van welke nationaliteit dan ook ervan overtuigen dat zulke gevaarlijke acties tegen vervoermiddelen die de schakel vormen tussen dt- nooidstederi van ver schillende landen behoren tot de- taak van revolutionaire bevrijdingsorganisa ties". Zeventig technici op de luchthaven van Hongkong hebben besloten toestel len van de United Arab Airlines (UAA) te boycotten totdat de passagiers van de gekaapte toestellen van Swissair en TWA in Jordanië zijn vrijgelaten. m ROTTERDAM Gezien de gewijzig de marktomstandigheden zullen met in gang van vandaag de maximale ver koopprijzen van zware stookoliën wor den verhoogd met 2,50 gulden per dui zend liter/kilogram. Tevens mogen de tot dusver gehand haafde kortingen die verband hielden met overheidsmaatregelen van begin 1969 voor zware stookoliën worden in getrokken. Bovenstaande wijzigingen passen in de door de minister van Economische Zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. ROTTERDAM Honderden pendelaars onder de Rotterdamse havenarbeiders zouden vandaag hun ontslag nemen. Deze manoeuvre werd gistermiddag aangekondigd door het comité Arbeiders macht Rotterdamse haven, wanneer de werkgevers niet voor gisteravond negen uur bereid zouden blijken tot een loonsverhoging van 37,50 bruto per week. De organisatie van werkgevers, de Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ) liet als steeds weten niet op deze eis te zullen ingaan. Dertig pendelaars uit Brabant hebben intussen ontslag gevraagd en gekregen. Er werken ongeveer 2400 pendelaars in de Rotterdamse haven. Ook gisteren toen de havenstaking haar derde week inging, werd slechts op beperkte schaal in de haven ge werkt. Alleen bij de overslagbedrijven van containers, in het machinale be drijf en in de graanoverslag was de toestand nagenoeg normaal. De invloed van de ultra linksen ach ter het comité Arbeidersmacht is giste ren verder geslonken. Na de nederlaag van dinsdag was voor gistermiddag in de Rivièrahal in allerijl een bijeen komst belegd, die door ongeveer dui zend stakers werd bijgewoond. Door de gebrekkige leiding had de vergadering een verwarrend verloop. Uit de zaal werd geroepen om Fré Meis. Er was veel oppositie tegen het comité. Door het ongevraagde optreden van Paul Brehm, een bestuurder van de Onafhankelijke Bedrijfsgroep Verkeer (OBV) verloor het comité de greep op de toehoorders compleet. Veel applaus was er voor Brehm, die zei: „Niemand heeft de eenheid ge- ADVERTENTIE Weer een variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit. Liefst sla. Publicatie van de Stichting Voorlfehtingebureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven maakt. Die is geboren uit de ellende waar jullie doorheen zijn gegaan. Jullie hebben al gekozen voor de commissie uit de bedrijven. We hebben al een breekijzer gevonden". De OBV'er ondernam een frontale aanval op de regering, de SVZ en de officiële vakbonden en oogstte daarmee forse bijval uit de zaal. Het comité Arbeidersmacht reageerde niet op de woorden van Brehm en pro beerde het initiatief over te nemen. Toen dit niet lukte, ging Van den Oord op de demagogische toer: er zou ge dreigd zijn met een aanslag op Wouter ter Braak. De zaal reageerde niet. De vergade ring, die het comité met zoveel tam- Stakersvergadering in de Rivièra-hal in Rotterdam. In deze door de Arbei dersmacht georganiseerde bijeen komst voerde O.B.V.-bestuurslid Paul Brehm het woord. Zijn betoog viel bij de stakers in goede aarde. tam had aangekondigd, was binnen een uur afgelopen. Het is overigens gisteren opnieuw bijzonder onrustig geweest in tal van Nederlandse bedrijven. Inzet was de kwestie van de extra uitkering van vierhonderd gulden. Erg moeilijk had het concern AKZO het, waar gisteren meer dan vijfduizend werknemers in staking waren. In de bouw neemt de onrust en meer over het land ver spreid toe. ROTTERDAM De voetbal wed - stryd FeijenoordEstudiantes was nog geen half uur afgelopen, of het centrum van Rotterdam was al een deinende en hossende massa. Het verkeer raakte in de knoop, want op de Coolsingel dromden de en thousiastelingen samen voor het stadhuis. Tienduizenden hebben daar de wereldkampioenen ruim twintig mi nuten toegejuigd. Steeds weer hief aanvoerder Rinus Israel de beker omhoog. Ook burgemeester Thomas sen was enthousiast: hij deelde mee, dat het gemeentebestuur van Rot terdam had besloten bij het Feijen- oordstadion een kunstwerk te doen plaatsen ter herdenking aan het be halen van de cup. De officieuze wereldbeker voor landskampioenen werd gisteren ver overd in een matige wedstrijd. Het beslissende doelpunt maakte tien mi nuten na de rust de ingevallen Joop van Daele. Hij was de laatste troef van trainer Happel in zijn poging de verdedigingsmuur van Estudiantes te doorbreken. Na de wedstrijd reikte koningin Juliana, die de wedstrijd had bij gewoond, de cup uit aan de trotse Rinus Israel. Miljoenen in het land waren via de televisie van dit ogenblik getuige, zij het dat juist toen de kwaliteit van de beelden te wensen overliet. ADVERTENTIE Cv'5'-" Wfc'RKENI WONEN fitWONAUe -4- Woensdag heeft een vrachtwagen te Hilvarenbeek de driejarige Maria Bronk aangereden. Het meisje was op slag dood. De chauffeur merkte niets van het ongeluk en werd later door de rijkspo litie op de hoogte gebracht. ADVERTENTIE DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG 10 SEPTEMBER 11 SEPTEMBER 12 SEPTEMBER van 14.0022.00 uur van 10.0022.00 uur van 10.0022.00 uur RIJKSSTRAATWEG 182 LEERSUM TEL. 03434 - 1368 DEN' HAAG Het kamerlid A. J. Harmsen (groep Harmsen) heeft woens dag minister Mr. H. K. J. Beernink van Binnenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of hij bekend is met de uitspra ken van burgemeester W. Thomassen van Rotterdam in de tv-rubriek Brand punt van dinsdagavond. Burgemeester Thomassen zei, dat de leiders van de Rotterdamse havensta king MAO-communisten zijn, die via Albanië en Parijs, waar zij een oplei ding kregen, naar ons land kwamen. Minister Beernink is gevraagd met spoed een onderzoek te doen instellen naar de aanwezigheid van de door bur gemeester Thomassen genoemde perso nen, „waarvan door hem gezegd zou zijn dat hiervan de namen bekend zijn". AMSTELVEEN Uit protest tegen de geluidshinder door vliegtuigen heb ben onbekende lawaaibestrijders in 'de nacht van woensdag op donderdag in Amstelveen ramen en deuren van de woning van de directeur van Schiphol mr. J. C. H. A. van Staptels beplakt met affiches. Op de plakkaten was de slogan „Schiphol Stop" te lezen. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen: Zon op 6.07 uur, onder 19.05 uur; maan op 17.34 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1